Weer impasse EG-overleg c Mozambique krijgt greep op verzet Tindemans verbiedt uitvoer techniek Engeland blijft dwarsliggen J 111 Engels rapport: 'Jeugdkanker gevolg uitstoot kernafval' Beregovoy: inflatie bestrijden Raket treft ambassade Sowjet-Unie Helft kosten VS-defensie naar Europa Nieuw kabinet in Luxemburg Tamil-leider doodgeschoten Britse minister: Argentinië schuldig aan mislukt overleg 'Sowjet-Unie wil gegevens voor maken raketten' 1984 ZATERDAG 21 JULI 1984 Buitenland paginAsj. BRUSSEL (ANP) - Ongeveer 24 uur aan één stuk praten in Brussel over de problemen met de Europese begrotingen voor 1984 en 1985 heeft niet tot een oplossing geleid. De Europese Budgetraad (ministers van financiën) is gisteren dan ook uiteen gegaan zonder besluiten genomen te hebben. Het gesprek over het zoeken naar oplossingen voor de problemen is stukgelopen op Britse koppigheid en onwelwillendheid. LONDEN (UPI) - Er is een waar neembaar verband tussen radioac tieve uitstoot van een fabriek voor de opwerking van kernafval in het noordwesten van Engeland en sterfgevallen van kinderen die in de omgeving van de fabriek woon den. Een officiële commissie van onderzoek zegt dit een rapport dat zij in opdracht van de regering heeft opgesteld. Het rapport, waar van bijzonderheden zijn uitgelekt, wordt volgende week gepubli ceerd. Het onderzoek begon eind vorig jaar nadat een televisiedocumen taire de aandacht had gevestigd op het abnormaal hoge sterftecijfer van kinderen in de omgeving van de Sellafield-fabriek, die op slechts lenkele kilometers van het aan de Ierse Zee gelegen dorp Seascale staat. De commissie bevestigt in haar rapport dat de makers van de documentaire niet hebben over dreven. In Seascale overleden in de afgelopen 25 jaar 11 kinderen beneden de 18 jaar aan bloed- of beenmergkanker. Dat is bijna 10 maal zo hoog als het landelijk ge middelde. De commissie, onder voorzitterschap van sir Douglas Black, president van het Brits Me disch Genootschap, beveelt aan een diepgaand onderzoek in te stel len naar het gevaar van radioactie ve besmetting door de fabriek. Een woordvoerder van het be drijf verklaarde gisteren dat er geen bewijs is dat er verband be staat tussen de kankergevallen en de radioactieve lozingen van de fa briek in de Ierse Zee. Ook in ande re delen van het land komen gebie den voor waar het percentage lij ders aan diverse vormen van deze ziekte hoger is dan normaal, zei hij. De installatie van Sellafield, voorheen bekend onder de naam Windscale, bewerkt verbruikt ura nium van kernreactors tot pluto nium. Dit uiterst giftige element, dat een zeer sterke radioactieve straling bezit, kan weer door kern centrales gebruikt worden, maar het is ook het hoofdbestanddeel van kernwapens. Bij de opwerking komt afval vrij dat sterk radioactief is Sinds de jaren vijftig heeft het Sellafield dit afval in de Ierse Zee geloosd. Milieubeschermers zeg gen dat dit afval op de kust terecht gekomen is. Vorig jaar waarschuwde de over heid het publiek het strand in de wijde omgeving van Seascale te mijden omdat door een fout bij schoonmaakwerkzaam heden aan de installatie van Sellafield een hoeveelheid radioactief slib in zee terecht was gekomen. In de Windscale-centrale deed zich in 1957 een ernstig ongeluk voor toen door brand in een reactor een wolk radioactieve stof ont snapte. De commissie-Black doet de aanbeveling iedereen die sinds 1950 in Seascale is geboren op kan ker te laten onderzoeken. Zij advi seert voorts de ouders te vragen hoe vaak hun kinderen op het strand spelen en hoeveel vis en an dere uit de Ierse Zee afkomstige produkten zii eten. Nog maar enkele weken nadat de negen, op de Europese topconfe rentie van Fontainebleau, Enge land ver tegemoet gekomen waren voor wat betreft het probleem dat de Britten hebben met hun betalin gen aan de EG-kas, is Londen dus opnieuw dwars gaan liggen. Nu de raad er niet is uitgekomen besloten de kwestie opnieuw te bespreken op de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken, volgende week maandag en dins- 'n Brussel. Vindt men daar ook VREDE De president van El Sal vador, José Duarte, heeft de Euro pese Gemeenschap gevraagd te helpen de vrede in Midden-Ameri- ka te bevorderen door de economi sche hulpverlening te vergroten en daarmee democratie naar zijn door oorlog verscheurde land te „expor teren". Duarte bezoekt een aantal Euro pese hoofdsteden. Hij was reeds in Bonn en Parijs. Gisteren had hij in Brussel een onderhoud met de voorzitter van de EG-commissie, Gaston Thorn. Later op de dag sprak hij met premier Wilfried Martens en minister van buiten landse zaken Leo Tindemans. PARIJS (RTR) - De nieuwe minis- van financiën van Frankrijk, Pierre Beregovoy, heeft gisteren bij het aanvaarden van zijn minis terspost duideljik laten weten dat hij de inflatie en het tekort op de begroting wil verminderen. „Niets schadelijker dan blijvende en groeiende tekorten. Daar moet te gen worden gestreden en de strijd tegen de inflatie moet voortgaan", betoogde de nieuwe bewindsman. Beregovoy, die minister Delors heeft opgevolgd en onder premier Mauroy minister van sociale zaken geniet in Frankrijk bekend heid wegens het feit dat hij de gro te tekorten die de sociale voorzie ningen in Frankrijk hebben ver oorzaakt heeft weten doen om slaan in hun tegendeel. Nu staat hij de moeilijke taak de begro ting in evenwicht te krijgen. BEIROET (Reuter/AFP) - De am bassade van de Sovjet-Unie in Bei roet is gisteravond met een raket beschoten. Deze explodeerde te gen een muur van het gebouw. Volgens de politie werd vermoede lijk alleen materiele schade aange richt. Er was personeel in de am bassade, maar dat weigerde de po litie toe te laten. Mogelijk houdt de aanslag ver band met het deze week plaatsvin dende bezoek aan de Sovjet-Unie Nabih Berri, leider van de Sji'i- tische moslem Amal-militie en lid van de Libanese regering van „na tionale eenheid". NEW YORK (DPA) - Meer dan de helft van de Amerikaanse defensie begroting wordt uitgegeven aan de verdediging van West-Éuropa in NAVO-verband. Tot deze conclu sie zijn het ministerie van defensie en de „rekenkamer" van het Ame rikaanse Congres los van elkaar ge komen. De „New York Times" heeft gisteren delen van de rappor ten gepubliceerd. Het Pentagon heeft becijferd dat in het begrotingsjaar 1984/85 (dat op 1 oktober begint) 177 miljard dollar (circa 570 miljard gulden) op de totale begroting van 306 miljard dollar (985 miljard gulden) uitge trokken is voor uitgaven in NAVO- verband. Hiermee gaat 58 procent van het totale budget van het Pen tagon op aan Amerikaanse militai re instellingen en ihrichtingen in West-Europa en voor troepen en uitrusting die in geval van nood binnen korte tijd naar Europa wor den overgevlogen. geen oplossing dan zal er een extra Europese Budgetraad gehouden worden op 6 en 7 september. Het probleem voor dit jaar is dat naar berekeningen van de EG- commissie er nog een bedrag van 5,21 miljard gulden tekort zal zijn als alle financiële middelen waar over de Gemeenschap voor dit jaar beschikt zijn uitgeput. In Brussel zijn negen EG-lidstaten plus de EG-commissie het er nu wel over eens geworden dat dit tekort terug geschroefd kan worden tot 3,25 miljard gulden. Maar het Verenigd Koninkrijk blijft erbij dat de Ge meenschap het maar moet doen met het geld dat officieel beschik baar is en dat daar geen cent bij mag komen. Als er op den duur toch een be sluit zou vallen voor een bijbeta ling door de EG-lidstaten van een bedrag van 3,25 miljard gulden dan zal ons land zo'n kleine 200 miljoen gulden bij moeten storten, in plaats van de 150 miljoen waarmee minister Ruding al rekening heeft gehouden. Omdat men echter nu ook al ziet aankomen dat er volgend jaar on voldoende financiële middelen zul len zijn, werd in de Europese Bud getraad in Brussel een poging on dernomen om tot een wat huichel achtige oplossing te komen. Die zag er ruwweg als volgt uit: men wilde verklaren dat de EG in 1985 moet toekomen met het geld dat wettelijk voorhanden is en tegelij- "kertijd zeggen dat als er toch een tekort zal ontstaan er maar op of andere manier bijbetaald moet worden. Het is niet gelukt om een verklaring te maken waarin die twee tegenstrijdigheden verenigd werden. Wel zijn negen EG-lidstaten en de commissie het er in principe over eens geworden dat de begro ting voor volgend jaar een bedrag van 66 miljard gulden moet omvat ten. De EG-commissie is diep teleur gesteld over het uitblijven van be sluiten in de Europese Budget raad. Als gevolg daarvan, aldus de EG-Commissie, ontbreekt het de EG nu nog altijd aan de noodzake lijke middelen voor het uitvoeren van beleid waartoe ze zelf besloten heeft en aan geld voor het normale functioneren van de EG gedurende het lopende en het komende jaar. De commissie is van mening dat goedkeuring van een aanvullende begroting voor 1984 absolute prio riteit heeft. Paul de Keersmaeker, de Belgi sche staatssecretaris voor Europe se zaken heeft vrijdag scherpe kri tiek geoefend op de huidige gang van zaken in de Europese Gemeen schap. „De solidariteit in de EG ge raakt steeds meer zoek en ze wordt vervangen door afspraakjes van de grote en machtige lidstaten. De grote landen laten met die praktijk geen ruimte meer voor consultatie en het vinden van compromissen", zo zei hij in een gezelschap van journalisten die hij had uitgeno digd in zijn woonplaats Kobbe- gem. LUXEMBURG (AFP) - Luxem burg heeft een nieuw kabinet. Dit is tot stand gekomen nadat de so cialisten de verkiezingen half juni hebben gewonnen. Premier van de christelijk-socia- le/socialistische coalitie is de christelijk-sociale Jacques Santer, minister van financiën in het vori ge kabinet en opvolger van de 70- jarige Pierre Weber, demissionair premier sinds 18 juni. COLOMBO (AFP) - Een van de leiders van de Tamil-onafhanke- lijkheidsbeweging op Sri Lanka is onlangs in het noorden van het land door veiligheidstroepen ge dood. Dit is gisteren officieel ver nomen in Colombo. Ranjan Lala werd beschouwd als de „nummer drie" van de groep Tamil-tijgers, een van de actiefste bewegingen die strijdt voor een on afhankelijke Tamil-staat in het noorden en oosten van het eiland. De late identificatie van het lijk door familieleden van Lala kan het gevolg zijn van het feit dat Tamil- militanten de dood van een van hun leiders niet willen toegeven, zo verluidde in officiële bron. LONDEN (DPA) - De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe, heeft gisteren Ar gentinië de schuld gegeven voor het mislukken van de eerste ge spreksronde tussen vertegenwoor digers van beide regeringen sinds de Falklands-oorlog. Beide delegaties, die met Zwit serse en Braziliaanse bemiddelaars in Bern waren bijeengekomen, braken het overleg donderdag avond af na 13 uur van besprekin- SLACHTOFFER - Het 21-e slacht offer van de Amerikaanse massa moordenaar James Huberty is donderdag in San Ysidro in Cali- fornië overleden aan de kogelwon- den die het had opgelopen. De politie had intussen nog steeds geen aanwijzingen omtrent de beweegredenen van de 41-jarige uiteindelijk door een politieschut- ter doodgeschoten werkloze bewa ker James Huberty voor het aan richten van het ergste bloedbad van deze aard uit de Amerikaanse misdaadgeschiedenis. Mevrouw Joan Kroc, weduwe van Ray Kroc, oprichter van de ke ten van McDonalds-eethuizen in één waarvan de schietpartij plaats had, heeft 100.000 dollar geschon ken aan een fonds voor de nabe staanden van de slachtoffers. In Berlijn is gisteren het feit herdacht dat Claus Schenk Graf von Stauffenberg precies veertig jaar geleden een aanslag pleegde op Adolf Hitler. Een kleinzoon, Gottfried von Stauffenberg rechts) legde samen met Franz von Schwerin een krans bij het voormalige hoofdkwartier van de Wehrmacht in de straat die naar Stauffenberg is vernoemd. Helmut Kolh was een van de sprekers tijdens de ceremonie. (foto anp> BRUSSEL (Reuter) - De Sovjet- Unie probeert hoogwaardige Bel gische technologie in handen te krijgen om daarmee kernraketten te fabriceren. Dit heeft de Belgi sche minister van buitenlandse za ken in het parlement gezegd. Leo Tindemans legde de Senaat uit waarom hij de uitvoer naar de Sovjet-Unie had tegengehouden van een boor- en freesapparaat door de firma Pégard. Tegen dit optreden van de regering in Brus sel hebben arbeiders en regionale politici luid geprotesteerd. Volgens Tindemans heeft CO- COM, het in Parijs gevestigde co mité dat toezicht houdt op de uit voer van strategische goederen aan communistische landen, zijn fiat heeft onthouden aan de overeen komst ter waarde van ruim zes mil joen gulden, waarmee Pégard ge hoopt had een goede ingang te vin den op de Sovjetmarkt. „De Belgische autoriteiten be schikken over duidelijke aanwij zingen dat het leger van de Sovjet- Unie de uiteindelijke gebruiker van deze produkten van Pégard zou zijn. Ze waren bedoeld voor ge bruik bij de aanmaak van raketten als de SS-20 en de SS-21", aldus de Belgische bewindsman. Het ministerie van economische zaken had abusievelijk een voorlo pige uitvoervergunning afgegeven, aldus Tindemans die zei dat zijn re gering zal proberen in het Westen een koper te vinden voor deze pro dukten van Pégard. Premier Wilfried Martens ver klaarde dat de Belgische regering met Moskou wil praten over een verzoek van de Sovjetunie om Bel gische hoog-technologische goede ren. Op een persconferentie zei de eerste-minister: „Ik heb het minis terie van buitenlandse zaken ge vraagd de noodzakelijke diploma tieke contacten te leggen". De woordvoerder van Martens zei dat de regering nog niet beslist heeft of ze uiteindelijk een export vergunning zal afgeven. Het stedelijk bestuur van Anden- ne, waar de fabriek van Pégard staat, heeft alle festiviteiten rond de Belgische nationale feestdag, vandaag, geschrapt uit protest te gen het uitvoerverbod. De gemeente Andenne, met 9.000 inwoners in Wallonië gelegen op ongeveer 50 km ten zuiden van Brussel, eist dat de regering uiter lijk maandag alsnog de uitvoerver gunning afgeeft. Gebeurt dit niet, dan is Pégard bang dat ze de fa briek moet sluiten wat het ontslag tot gevolg zou hebben van 200 gen. Minister Howe verklaarde in het Lagerhuis dat vo/o/r het over leg overeenstemming bestond over hoe de omstreden kwestie van de soevereiniteit van de Falklands- of Malvinas uit de weg zou worden gegaan: de Argentijnen zouden hun eis tot soevereiniteit uiten, en de Britten zouden deze eis afwij zen. Daarna zouden beide landen spreken over andere zaken die van belang zijn voor de toekomstige verhouding tussen Argentinië en Groot-Brittannië. „Dit was zo afgesproken en de Zwitserse regering bevestigde de regeling", verklaarde Howe. De Britse afvaardiging hield zich in Bern aan de regeling en wilde na het afwijzen van overleg over de soevereiniteit van de Falklands spreken over handels- en financië le betrekkingen, herstel van de luchtvaartverbindingen en bezoek van Argentijnen aan oorlogsgraven op de eilandenarchipel in de Atlan tische Oceaan. De Argentijnen wa ren echter niet bereid de bespre kingen op die basis voort te zetten, zei Howe. Nu de rechtstreekse besprekin gen met Groot-Britannië over het geschil om de Falkland-eilanden zijn mislukt zal Argentinië deze kwestie in de Verenigde Naties aan de orde stellen. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Danta Caputo, verklaarde in het parlement in Buenos Aires: „Wij hebben nu in ternationaal bewijs dat de onver zoenlijke en starre houding van Groot-Brittannië serieuze onder handelingen blokkeert". Caputo gaat vandaag naar New York om de kwestie met de secretaris-gene raal der Verenigde Naties te be spreken. Hij zei dat Argentinië steun verwacht van westerse rege ringen die zich in het verleden daarvan onthielden vanwege het agressieve karakter van de vorige militaire regering in Buenos Aires. De president van Argentinië, Raul Alfonsin, zei op een bijeen komst in Formosa dat de Britse houding bij het overleg in Bern van buitengewone arrogantie blijkt geeft. Voor de tribune van het witte voetbalstadion Costa do Sol wacht president Samora Moisei Machel in generaalskostuum ons op. Het stadion wordt zwaar be waakt. Midden op het grasveld staan een honderdtal armoedig geklede gevangenen, geflan keerd door militairen met het ge weer in de aanslag. Voor hen lig gen wapens: geweren, mitrail leurs, landmijnen. Later wordt door Ruud de Wit nog meer oorlogstuig binnenge bracht. Militairen vormen een rij en geven zeker duizend stuks wapens door tot een kist met TNT, een draagbare raket, een lanceerinstallatie, nagenoeg nieuwe radiozendapparatuur, ra ketten, rugzakken, parachutes en dozen medicijnen toe. Machel schudt ons de hand. „We hebben meer dan driedui zend bandetos gearresteerd, maar honderd hebben we er voor jullie bijeengebracht. Voila les bandetos. Ondervraag ze maar. Jullie mogen ze van me hebben. Ze zijn toch jullie neefjes", zegt hij er niet zonder ironie bij. Deze ontmoeting heeft ons enigszins verrast. We hadden niet verwacht dat Machel woord zou houden toen hij zaterdag avond bij de ontvangst van de Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Eegje Schoo, voorafgaande aan het staatsdiner, aan zijn minister van buitenlandse zaken Chissano op droeg een ontmoeting met gear resteerde bandetos armados te arrangeren waarom wij hadden gevraagd. Maar nu, twee dagen later, zijn we 's-ochtends vroeg onaangekondigd uit het hotel ge haald door de eerder genoemde minister Chissano persoonlijk en naar dit voetbalstadion gebracht, dat aan de rand van de hoofdstad Maputo is gelegen. Ook de Mozambicaanse pers is uitgenodigd en het is duidelijk dat deze presentatie van gevan genen een propagandakarakter heeft. Machel zal over enige uren afreizen voor een officieel be zoek aan Vietnam en China en het tonen van bandetos moet aangeven dat het Frelimo-leger de situatie in het land volledig onder controle heeft. Het propa gandakarakter wordt nog ver sterkt door de aanwezigheid van verschillende generaals en mi nisters, waaronder het hele polit- buro van Frelimo. Ons bij de hand nemend en steeds herhalend „kijk dat zijn ze nou", de bandetos armados, voert hij ons langs de twee rijen gevangenen. Armzalig gekleed, de kleren kapot en vaak bebloed, sommigen vertonen verwondin gen aan het gezicht en op hun be nen, zo ze al schoenen aan heb ben zijn deze kapot en zonder ve ters, in leeftijd variëren deze ge vangenen van 16 jaar tot in de 40. Een RNM-commandant, ge naamd Fernando Malamu, heeft een gebroken rechterarm die provisorisch is gezet. De meeste gevangenen vertonen tekenen van ernstige ondervoeding. Machel vraagt hen een voor een hoe ze heten, waar ze van daan komen, waar ze gearres teerd zijn en meestal ook hoeveel mensen ze hebben gedood. Bij een paar staat hij wat langer stil. „Kijk eens naar deze, dit is echt een gevaarlijke crimineel". Of te gen ons: „Zie eens hoe ze eruit zien. Deze ziet er net uit als een aap". De meeste gevangenen vertel len hetzelfde verhaal over hoe ze bij de bandetos terecht kwamen. De RNM valt afgelegen dorpen aan, neemt de mannen gevangen en dwingt hen om mee te gaan naar een basis om zich daar bij de RNM aan te sluiten. Vaak on der bedreiging van het platschie ten van het huis of het vermoor den van vrouw en kinderen. Een paar van de gevangenen komen *l"? TB Machel. ,rot0 aP) er echter voor uit burgers of mili tairen te hebben gedood. Bij een paar „zware gevallen" geeft de commandant van de luchtstrijd krachten, generaal-majoor Hama Thai, nadere uitleg. Van een aan tal weet hij te melden dat ze in Zuid-Afrika gestationeerd wa ren. Sommigen zeggen door Por tugezen en Zuidafrikaners te zijn getraind. Generaal-majoor Hama Thai wijst ook op de landmijnen. Die zijn afkomstig uit Zuid-Afri ka. Dat geldt ook voor de para chutes, de kist met TNT en de communicatieapparatuur. Renamo De bandetos armados, die gro te delen van Mozambique onvei lig maken, worden meestal on der een noemer gevat: de Rena mo, wat wil zeggen de Resisten- cia Nacial Mocambicana oftwel de RNM. De Renamo is de ver zetsbeweging tegen het fascis- tisch-leninistische bewind van president Machel. Voor een deel wordt het gevormd, maar vooral financieel en politiek gerugge- steund door voormalige Portuge se Mozambicanen die na de onaf hankelijkheid van Mozambique in 1975 bij honderdduizenden hun toevlucht namen in het buurland Zuid-Afrika. Ook onte vreden ex-Frelimo-strijders en blanken uit het vroegere Rhode- sië, nu Zimbabwe, zijn onderge bracht in de Renamo. Hoewel de politieke lijn ondui delijk is en de verzetsactiviteiten weinig coördinatie lijken te ver tonen, heeft de Renamo een Na tionale Raad onder leiding van Alfonso Dhaklama. De Renamo heeft tevens een officiële verte genwoordiging in Lissabon, van waaruit regelmatig communi- qué's de wereld in worden ge zonden. Het waren de aanslagen en sabotagedaden van de Rena mo die in maart van dit jaar pre sident Machel ertoe brachten een verdrag met Zuid-Afrika te slui ten, het zgn. Nkomati-akkoord. De steden in Mozambique waren over de weg niet meer te berei ken. Regelmatig werden er brug gen en wegen opgeblazen, men sen vermoord en beroofd, bui tenlanders gekidnapt en de Ne derlandse ambassade in Mozam bique ordonneerde zelfs dat de 160 Nederlande ontwikkelings werkers en deskundigen niet meer buiten de steden mochten gaan. Bij het Nkomati-akkoord kwa men Mozambique en Zuid-Afri ka overeen dat Mozambique de steun aan de oppositionele anti- apartheidsbeweging ANC zou stopzetten, terwijl Zuid-Afrika op zijn beurt de ondersteuning van de Renamo beloofde te sta ken, ofschoon het die steun altijd heeft ontkend. Sinds het Nkoma ti-akkoord zijn de aanslagen en guerrilla-acties in Mozambique echter toegenomen. Vooral het gebied tussen Zuid- Afrika en Maputo is onveilig. Bij na dagelijks worden kidnappin gen, moorden en berovingen ge meld, maar nu ook van Zuidafri kaners. Amnestie Om terug te keren op de ban- deios armados. Niemand in Mo zambique weet wat er met hen gaat gebeuren. President Machel heeft in het recente verleden de Renamo-strijders, zo'n tiendui zend in getal, reeds amnestie aangeboden. Er is zelfs sprake van een algemene amnestiewet die door Machel zal worden uit gevaardigd. Tijdens de presenta tie afgelopen maandag van de honderd bandetos werd er ook gesproken over een proces dat tegen hen zal worden gevoerd. Wil de nieuwe politieke rich ting van Frelimo, die met het vierde congres vorig jaar werd ingeslagen en die met name met het bezoek van Machel aan Euro pa vorig jaar en nu recentelijk met het Nkomati-akkoord. ver der gestalte kreeg, voor Mozam bique effect hebben, dan zal het zaak zijn om de Renamo voor goed uit te schakelen. Maar wil dat lukken, dan zal de Frelimo ook een economisch perspectief moeten kunnen bie den aan de vele ontevredenen in Mozambique, die niets met Freli mo te maken willen hebben om dat het land aan de grond zit en de bewoners verhongeren. Of zo als een van de gepresenteerde gevangenen zei: „We hebben niets tegen de Mozambicaanse regering, maar we vechten tegen het socialisme, omdat het ons slechts honger en ellende heeft gebracht".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7