Staking Britse havens voorbij ILO is orgaan zonder macht Kwakkelstemming op Damrak Betaald werk zoeken blijft verplicht Pffii Export van bloembollen neemt toe Russische ambassadeur: KLM houdt geen woord Lichte verbetering orders scheepsbouw RPII r^wppk UC Ui O W LONDEN In alle Britse havens zal vanaf maandag vrijwel zeker weer gewoon worden gewerkt. De bond van de havenwerkers zal in het weekeinde de leden in een reeks vergaderingen voorstellen de stakingen te beëindigen. Honderden havenwerkers hebben dat niet afgewacht en zijn gisteren al weer aan de slag gegaan. De bond bereikte gisterochtend in alle vroegte overeenstemming met de werkgevers over een beëindi ging van de acties na besprekingen die meer dan 16 uur in beslag na men, en die gingen over de vak- bondseis dat de huidige garanties omtrent behoud van arbeidsplaat sen onverkort blijven gehand haafd. door Henk Dam Details over de overeenkomst waren gisteravond nog niet be kend, maar het is niet erg waar schijnlijk dat de bonden met hun actie, die bijna twee weken heeft geduurd, veel hebben gewonnen. Zij moesten echter wel stoppen met de staking, omdat die onder hun handen aan het afbrokkelen DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in het seizoen juni 1983-mei 1984 voor 786 miljoen gulden aan bloembollen geëxporteerd. Ten opzicht van het voorgaande sei zoen een stijging van acht procent. In gewicht gemeten bedroeg de ex- portgroei één procent tot 131 mil joen kilogram bloembollen. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde voorlopige exportcijfers van het Produktschap voor Siergewassen. De uitvoer naar landen binnen de Europese Gemeenschap daalde in gewicht maar steeg in guldens van 455 naar 483 miljoen. Italië en het Verenigd Koninkrijk vertoon den de sterkste stijging. De uitvoer naar de belangrijkste klant, de Bondsrepubliek Duitsland, daalde in gewicht met zes procent (33 mil joen kilo bloembollen) maar steeg in waarde nog met één procent tot 163 miljoen gulden. Buiten de EG zijn het vooral Ca nada en de Verenigde Staten waar meer bloembollen heen gingen voor meer geld. De export naar Scandinavië verliep volgens het schap stroef. In de uitvoer naar Oostenrijk en Zwitserland zat geen groei meer. De uitvoer naar de niet- EG-landen bepaalt volgens het schap steeds meer de totale export ontwikkelingen. De staking was niet erg populair onder de havenwerkers, die vaak niet wisten waarom ze eigenlijk moesten staken en die in vele ge vallen niet eens over acties hadden kunnen stemmen, en werd defini tief de nek gebroken toen de ha venwerkers van Dover donderdag avond eenzijdig besloten weer aan de slag te gaan. Daartoe besloten zij mede, om dat ze zwaar onder druk waren ge zet door gestrande vrachtwagen chauffeurs die met blokkades, lij felijk geweld en zelfs brandstich ting dreigden als de havenwerkers hen geen toestemming zouden ge ven, naar het vasteland van Europa te vertrekken. Nadat de havenwerkers van Dover hun actie beëindigden, stop ten dolgelukkige vrachtwagen chauffeurs die in Frankrijk waren komen vast te zitten, hun blokkade van de havens van Calais en Cher bourg. Gisteren konden alle veer boten tussen Engeland en het con tinent gewoon volgens dienstrege ling uitvaren. Ook de havenwer kers in Ipswich, Felixstowe, Ports mouth en Poole gingen gisteren al weer aan de slag. Nog een tweede groep Britse werknemers heeft gisteren een eind gemaakt aan acties. De zeelie den die bij de veerbootmaatschap pij Sealink werken, hebben beslo ten vrachtwagens weer toe te laten op hun boten, nadat ze dat een week lang hadden geweigerd. De zeelieden waren tot hun actie overgegaan uit woede over het be sluit van de regering-Thatcher, om het staatsbedrijf Sealink te verko pen. Die verkoop is gewoon door gegaan, maar de bond van de zee lieden heeft nu besloten de nieuwe eigenaar, British Ferries, het voor deel van de twijfel te gunnen. Ac ties zullen weer worden hervat zo dra het bedrijf ook maar één werk nemer ontslaat. Het Nederlandse bedrijfsleven is verheugd over het gisteren geslo ten beginselakkoord tussen de En gelse havenarbeiders en de werk gevers. Voor met name de groenten- en fruitexporteurs komt een afloop in het weekeinde gunstig uit, omdat er dan een kleine rustpauze kan worden ingelast. Transportonder nemers krijgen de kans hun ge strande opleggers terug te halen of via een inhaalactie alsnog aan de overkant van de Noordzee te krij gen. DEN HAAG (GPD) - Ambassadeur Victor Beletsky van de Sow- jet-Unie verwijt de KLM geen woord te hebben gehouden bij de vaststelling van vliegtarieven van Aeroflot in het verkeer tussen Amsterdam en Atlanta in de VS, maar volgens de Rijksluchtvaart dienst heeft Beletsky „een onzinverhaal" afgestoken. Bovendien vliegt Aeroflot helemaal niet van Amsterdam naar Atlanta. Tegenover een verslaggever van de Telegraaf verklaarde Belets ky donderdag in Amsterdam: „Ik heb de KLM beloofd dat zij op hun route naar Japan mogen landen in Moskou. Dat is een oude wens en bekort de vlucht aanzienlijk. Ik heb mijn woord gehou den. De KLM niet. Zij zouden in ruil daarvoor Aeroflot vrijlaten in de tarieven van Amsterdam op Atlanta. Ze hebben hun woord niet gehouden", aldus de ambassadeur. „Wij begrijpen hier niets van", zegt de KLM. Minister Smit- Kroes heeft kort geleden in Moskou bereikt dat de KLM op weg naar Japan via Tasjkent mag vliegen. Dat bekort de reisduur met enkele uren, maar „de oude wens" van de KLM is om via Moskou rechtstreeks over Siberië naar Tokio te gaan. Weliswaar hebben de Russen daar in het verleden enkele malen mee ingestemd, maar zij stelden telkens zulke hoge eisen dat de Siberië-route voor de KLM niet aantrekkelijk kon worden. De hoogte van Aeroflots tarieven in het verkeer tussen Neder land en de VS is trouwens geen zaak van de KLM, maar uitslui tend van de Rijksluchtvaartdienst. „Ambassadeur Beletsky weet dat net zo goed als ieder ander", aldus de RLD. Buitenlandse Za ken vindt het niet nodig op de beweringen van Beletsky in te gaan. Een woordvoerder van de Sowjet-ambassade heeft bevestigd dat de ambassadeur correct is geciteerd. ZATERDAG 21 JULI 1984 DOVER - De eerste vrachtwagens verlaten in Dover een veerboot nadat havenarbeiders de blokkade tussen deze haven en Calais hebben doorbro ken. (foto AP) DEN HAAG (GPD) - De orderpor tefeuille van de Nederlandse wer ven op het gebied van de nieuw bouw van zeeschepen is in het tweede kwartaal van dit jaar licht verbeterd. De totale waarde van het orderbestand steeg van 1,7 mil jard gulden op 1 april tot 1,78 mil jard per 1 juli, zo meldt de Neder landse Bond van Scheepsbouw meesters Cebosine. Daarmee is de daling in opdrachten van 15 tot 20 procent die begin vorig jaar optrad echter nog lang niet goedgemaakt. Cebosine verklaart de lichte ver betering van de orderportefeuilles van haar leden voor een deel uit de verhoging van de generieke steun van de minister van economische zaken, die onlangs weer op het ni veau van 1982 werd gebracht. Ook vertoont de export van met name kleinere vaartuigen een forse groei ten opzichte van de afzet op de bin nenlandse markt. KLM hervat lijn Beiroet SCHIPHOL (ANP) - De KLM her vat op 26 juli haar lijndiensten van en naar Beiroet. Dit heeft de maat schappij gisteren bekendgemaakt. De vluchten op deze bestem ming werden op vrijdag 13 januari gestaakt in verband met de situatie aldaar. Later werd het internatio nale vliegveld van Beiroet gesloten wegens de gevechten tussen isla mitische- en christelijke strijdgroe pen. Terwijl de totale orderportefeuil le voor schepen kleiner dan 100 bruto register ton ongeveer gelijk bleef, steeg het aandeel van de ex port van ongeveer een derde in het eerste kwartaal van dit jaar naar tweederde in het tweede kwartaal. Het gaat hier vooral om passagiers schepen, binnenvaartschepen, baggervaartuigen, dienstvaartui- gen en pontons. Voor wat betreft de binnenland se markt maakt Cebosine zich gro te zorgen over het uitblijven van akkoord over een nieuwe beman ningsregeling tussen reders en vakbonden van zeevarenden. De scheepsbouwmeesters hebben zich tot de ministers van economi sche zaken en van verkeer en wa terstaat gericht om, vooruitlopend op definitieve wetgeving, spoedig tot een voor alle partijen aanvaard bare interim-regeling te komen. Langer uitstel kan voor de scheepswerven „desastreuze ge volgen" hebben, aldus Cebosine. Bij de werven wordt een kopers- staking geconstateerd. Reders dreigen schepen onder buitenland se vlag te brengen en nieuwe sche pen ook in het buitenland te laten bouwen, aldus de scheepsbou wers. De vakbonden van zeevaren den hebben het laatste compromis voorstel van de minister van ver keer en waterstaat over een tussen tijdse bemanningsregeling afgewe- Minister De Koning regelt werken met behoud van uitkering DEN HAAG (ANP) - Arbeid tegen beloning en arbeid waaraan bij voorbeeld zelfstandigen een inko men ontlenen, mag niet worden vervangen of verdrongen. Aan na tuurlijke of rechtspersonen die vergelijkbare werkzaamheden ver richten mag geen oneerlijke mede dinging worden aangedaan. Dit zijn enkele voorwaarden waaraan het beschikbaar stellen van onbe taalde arbeid getoetst moet wor den. Die voorwaarden staan in het voorontwerp van wet over het werken met behoud van uitkering. Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft de Sociaal-Economische Raad en de Emancipatieraad hierover giste ren advies gevraagd. De Koning wil dat een arbeids plaats, waarvan de toetsingscom missie de beschikbaarstelling heeft goedgekeurd, alleen mag worden ingenomen door iemand die ten minste een jaar als werk zoekende staat ingeschreven. In el ke provincie moet ten minste één toetsingscommissie komen. Ie mand die zich door goedkeuring of verlenging van de beschikbaarstel ling door die toetsingscommissie in zijn belang geschaad voelt, kan hiertegen bezwaar indienen bij de commissie. Beroep is mogelijk bij een door de minister in te stellen Op het niet vragen van goedkeu ring aan de toetsingscommissies stelt de wet geen sanctie. Het ver richten of laten verrichten van on betaalde arbeid zonder goedkeu ring heeft tot gevolg dat de gebrui kelijke uitkeringsvoorwaarden en het arbeidsrecht van toepassing zijn. Afzonderlijke sanctiebepalin gen kunnen daarom achterwege blijven, vindt de minister. De minister zegt in de memorie van toelichting verheugd te zijn dat de sociale partners (werkge vers en werknemers) na aanvanke lijke aarzeling hebben ingestemd met de erkenning van het werken met behoud van een uitkering in het werkgelegenheidsbeleid. Aan een speciale wet is volgens de mi nister behoefte, omdat de bestaan de sociale zekerheidswetten het werken met een uitkering bijna niet toelaten. De wet heeft twee doelen: meer mogelijkheden voor werklozen om aan de slag te kun nen en tegelijkertijd voorkomen dat deze uitbreiding schadelijke gevolgen heeft voor anderen. De minister gaat ervan uit dat het werken met een uitkering maar een tijdelijk alternatief is. De wet geldt tot 1989. Het echte vrijwilligerswerk valt niet onder de nieuwe wet. De mi nister beseft dat er soms sprake kan zijn van grensgevallen. Het lijkt hem raadzaam dat de uitke ringsinstanties (gemeentelijke so ciale diensten en bedrijfsvereni gingen) de werkzaamheden dan toch voorleggen aan de toetsings commissies. In de wet is een bepaling opge nomen die de \verkverschaffer (werkgever) verplicht voor de ar- beidsverrichter een verzekering te gen ongevallen en schade als ge volg van de verrichte arbeid af te sluiten. De minister onderstreept dat een arbeidsverrichter werkzoe kende blijft. Hij blijft verplicht te proberen een betaalde baan te krij gen, afgezien van de tijdelijke vrij stelling van sollicitatieplicht. Tus sentijds wil de minister horen hoe het onbetaald werk zich in de prak tijk ontwikkelt. CBS: 6,5 miljard rente verzwegen DEN HAAG (ANP) - Het is aannemelijk dat in 1981 onge veer 6,5 miljard gulden aan ren te-inkomsten van gezinnen is verzwegen voor de inkomsten belasting. Dat is 45 a 50 procent van de totale rente-ontvangsten in dat jaar. Dit percentage is in de jaren 1977, 1979 en 1981 vrij wel onveranderd. Aangezien de totale rente-ontvangsten van gezinnen in 1981 tweemaal zo hoog waren als in 1977 bete kent dit dat het bedrag van de verzwegen rente is verdubbeld. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In december 1983 publiceer de het CBS gegevens over 1977. Evenals het totale percentage bleven ook voor de afzonderlij ke rentecategorieën de percen tages verzwegen rente in de ja ren 1977,1979 en 1981 ongeveer gelijk: onder meer 80-90 pet voor spaarbewijzen en 65-80 pet voor obligaties. Vrijblijvende aanbevelingen (GPD) - Als minister De Ko ning inderdaad zijn wetsont werp ter „structurele regeling" van de arbeidsvoorwaarden van de trendvolgers bij de Tweede Kamer indient, depo neren de vakbonden een klacht tegen hem, of tegen de hele re gering, in bij de Internationale Arbeidsorganisatie, de IAO. Beter bekend met de afkorting ILO (van: International Labour Organisation). De bewindsman van sociale zaken en werkgele genheid tast dan namelijk het principe van de ILO aan, zo me nen de bonden: open onder handelingen over arbeidsvoor waarden moeten volgens hen mogelijk zijn. Als de ILO de te verwachten klacht van de Nederlandse vak bonden ontvankelijk acht, en daar ziet het naar uit, dan is dit niet meer dan een constatering. De ILO kan namelijk naleving van het ook door Nederland er kende verdrag van de Interna tionale Arbeidsorganisatie niet afdwingen. De minister kan dus, mits hij het parlement meekrijgt, gewoon zijn gang gaan en zelf de 'loonruimte',be- palen. De ILO, die het «beleid dit voorjaar al veroordeelde, kan niet anders doen dan in het jaarlijkse rapport over de lan den die vakbondsrechten schenden, melden dat Neder land eveneens in overtreding was en dat is dan dat. door Bote de Boer Wat kan en doet de ILO dan eigenlijk wel, behalve overtre dingen van haar verdrag mar keren en hopen dat daar een preventieve werking van uit gaat? De Internationale Ar beidsorganisatie, gevestigd in Genève, werd in 1919 opgericht als uitvloeisel van het Verdrag van Versailles, dat een einde maakte aan de Eerste Wereld oorlog. Bij dit verdrag werd ook de Volkenbond opgericht. De ILO is nu een zelfstandig, „speciaal orgaan" van de Ver enigde Naties. De ILO heeft allereerst tot taak normen vast te stellen, die worden geformuleerd in ver dragen en aanbevelingen. De aangesloten landen worden verzocht de verdragen officieel te bekrachtigen (te ratificeren), waardoor de landen de (morele) plicht op zich nemen om hun nationale wetgeving aan het be treffende verdrag aan te pas sen. Aanbevelingen worden ge heel vrijwillig opgevolgd, of niet. Bij de ILO zijn ongeveer 145 landen aangesloten. De Inter nationale Arbeidsorganisatie kent drie organen. De eerste is de Internationale Arbeidscon- ferentie (IAC), die teh minste éénmaal per jaar bijeenkomt, meest in juni in Genève. De de legaties van de leden-landen bestaan uit twee vertegenwoor digers van de regering, één van de werkgevers en één van de werknemers. De IAC neemt de verdragen aan en stelt de aan bevelingen op. Conferentie Het tweede orgaan is het In ternationaal Arbeidsbureau (IAB). Dit is het secretariaat van de ILO. Aan het hoofd van het IAB staat een directeur-ge neraal, benoemd door het der de orgaan, de raad van beheer, dat wil zeggen het bestuur van de ILO, gekozen door de „con ferentie". De raad van bestuur bestaat uit 23 vertegenwoordi gers van regeringen, 14 van de werkgevers en eveneens 14 werknemers. Een aantal landen heeft permanente zetels. Het Internationale Arbeids bureau ontwerpt niet alleen de verdragen en aanbevelingen. Het houdt ook enquêtes, ver richt onderzoeken, geeft advie zen en verleent deskundige hulp en bijstand. Het laatste op een vrij breed terrein en dit in samenwerking met ontwikke lingsprogramma's van de Ver enigde Naties. In 1981 waren er programma's in ongeveer 115 landen, waarbij 900 deskundi gen betrokken waren en waar aan 100 mihoen dollar kon wor den bsteed. En dan is er het jaarverslag van de ILO, opge steld door de IAB, als een zeer belangrijke bron van informa- tie over arbeid en arbeidsom standigheden. Het accent van het werk van de ILO ligt tegen woordig in de ontwikkelings landen. Al met al belangrijk werk ten behoeve van de werknemers en hun gezinnen, en dat is het me rendeel van de mensheid. Het belang van dit werk werd in 1969 erkend door het toeken nen van de Nobelprijs voor de Vrede aan de ILO. Nochtans ondervindt het werk van de ILO moeilykhe- den. Doordat de regeringen niet kunnen worden gedwon gen verdragen te ratificeren, laat staan ze dan ook uit te voe ren, zijn de vertegenwoordigers van regeringen wel eens erg gul met het uitbrengen van hun stem voor verdragen en aanbe velingen. In feite doen ze dat dan vrijblijvend. Zo kunnen verdragen en aanbevelingen meer doen verwachten dat ze werkelijk opleveren. Kapitalistisch Er doen zich voorts (politie ke) tegenstellingen voor. Bij de Poolse kwestie bleek dit bij voorbeeld. Oostbloklanden me nen trouwens in het algemeen dat vrijheid voor vakbonden en vrijheid van onderhandelen over arbeidsvoorwaarden een typisch kapitalistisch, westers prohleem is. In zogenaamde so cialistische landen hebben de vakbonden een gans andere taak. De rechtvaardigheid zit in het stelsel zelf en behoeft dus niet bevochten of verdedigd te worden. Anders gezegd: wat het regime doet is per definitie en dus altijd rechtvaardig. Ja, ja... Een grote tegenstelling bleek in 1977, toen de Verenigde Sta ten zich uit de ILO terugtrok ken. Het ging toen met name over het zonder woord, zonder wijs opnieuw veroordelen van Israël, terwijl een rapport over dwangarbeid in Rusland werd afgewezen. Het Oostblok, ge steund door ontwikkelingslan den en Arabische staten, over heersten de ILO. In 1980 keer de de VS overigens terug in de organisatie. door C. Wagenaar (GPD) Voor de meeste effec tenbeurzen bleef het ook deze week kwakkelen als gevolg van onzekerheid en gebrek aan be langstelling. Vele beleggers blij ken een afwachtende houding aan de dag te leggen inzake de renteontwikkeling, die deze week vooral buiten de Verenigde Staten een opgaande lijn ver toonde. New York en Amster dam begonnen aanvankelijk niet onvriendelijk en de beursgemid- delden hielden er tot woensdag steeds een saldostijging aan over. Maar woensdag ging in één klap alles weer verloren Zo kwam op onze beurs het al gemeen gemiddelde na vier da gen handel twee punten lager te staan dan afgelopen vrijdag, ter wijl Wall Street donderdag zeven punten beneden het slotniveau van afgelopen week viel, na aan vankelijk 13 punten hoger te zijn geweest. Het merkwaardige daarbij was dat de obligatie- markt van de Newyorkse effec tenbeurs eerder een herstel liet zien. Sommige dagen trok de in dex meer dan een halve punt aan, zodat min of meer zou mo gen worden geconcludeerd dat de rentestijging in Amerika over zijn hoogtepunt heen raakt. Een en ander kan echter ver band houden met een maatregel die deze week van kracht is ge worden en vooral voor de rente en de dollar een enorme beteke nis kan inhouden. De Verenigde Staten willen namelijk de cou ponbelasting afschaffen; dat is een voorheffing op de uitgekeer de obligatierente die buitenlan ders betalen moeten. Deze voor heffing komt ook bij ons niet voor, in tegestelling tot dividend uitkeringen, waarvan de fiscus bij uitbetaling direct al 25 pro cent tot zich trekt. Maar de obli gatierente is bij ons vrij, in tegen stelling tot de meeste andere lan den met effectenbeurzen, zoals West-Duitsland, waar ook op obligatierente een voorheffing rust. De gezamenlijke Europese effectenbeurzen hebben zelfs al jaren geleden voorgesteld deze voorheffing voor alle EG-landen dwingend voor te schrijven. Maar in navolging van de Ver enigde Staten heeft deze week nu ook de president van de West- duitse centrale bank zijn rege ring voorgesteld de voorheffing voor buitenlandse beleggers op te heffen. Het Amerikaanse voor beeld werkt dus aanstekelijk, hetgeen begrijpelijk is, omdat hierdoor de verhoudingen op een nationale kapitaalmarkt ge heel anders komen te liggen. Want de populariteit in het bui tenland voor de Nederlandse obligaties steunt, behalve na tuurlijk op de harde gulden, ook voor een niet gering deel op het feit dat de obligatierente zonder belastingaftrek in zijn geheel kan worden geincasseerd. Buitenlandse beleggers heb ben terecht altijd een grote hekel aan de rompslomp die een even tuele terugvordering van die voorheffing met zich brengt, zo er nog een dergelijk soort rege ling bestaat. En die hangt af van de belastingverdragen die de di verse landen met elkaar hebben gesloten. Vaak betekent de voor heffing voor een buitenlander zonder meer een verlies in rente- opbrengst op zijn obligatiebezit en dus lagere rente. Investeringskust Verwacht wordt dat, nu de couponbelasting in de Verenigde Staten, die maar liefst 30 procent bedroeg, tot het verleden be hoort, aanzienlijk meer buiten lands beleggingskapitaal zijn weg naar de Amerikaanse kapi taalmarkt zal vinden. Dit komt ongetwijfeld de investeringslust van het Amerikaanse bedrijfsle ven ten goede, terwijl president Reagan gemakkelijker kapitaal zal kunnen aantrekken om zijn begrotingsgaten te dichten. Die extra toestroming van geld zou rentedrukkend kunnen werken. maar anderzijds juist de dollar nog meer doen opdrijven. De Amerikaanse munt was deze week, na een kleine inzinking, dan ook weer zeer vast en steeg in vele centra tot nieuwe hoog ten. In Amsterdam bijvoorbeeld tot circa f 3,23. Dat de aandelenmarkt in Wall Street desondanks weer rechts omkeer maakte, was het gevolg van blijvende onzekerheid over de kredietpolitiek van de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken, en van de scherpe koersval van een aantal farmaceutische aan delen die in de index van Dow Jones een nogal dominerende positie innemen. De vrijere toe gang van een aantal Zwitserse geneesmiddelen tot de Ameri kaanse markt heeft hier een soort prijzenoorlog veroorzaakt, die zelfs Wall Street in opschud ding heeft gebracht. Evenals in Zwitserland, loopt ook in de Ver enigde Staten bijna iedere bur ger wel met een of ander medi cijn op zak. Tegenover een toenemende weerstand tegen opwaartse ren- tedruk in Amerika, viel deze week juist in ons land een ver mindering van die weerstand op. Nadat vorige week de opslagren te na zes maanden van afwezig heid weer was ingesteld, ver hoogden nu alle hypotheekban ken de rentetarieven met een half procent. De staat kwam met een nieuwe lening voor de dag, waarop de rente ook met een half procent tot 8,75 procent is ver hoogd. Gezien echter het matige succes van de 9,25-procentlening van de ABN tegen 100 procent heeft, geheel tegen de gewoonte in, het ministerie dit maal de emissiekoers in eigen hand wil len houden en zal de prijs vóór volgende week dinsdag bekend maken. Inzinking Rentestijgingen zijn geen voer voor een effectenbeurs. De obli gatie-index kwam deze week in Amsterdam op nieuwe laagteni- veaus-van-het-jaar. Ook de aan delenmarkt maakte uiteindelijk rechtsomkeer en kampte met ge brek aan belangstelling.' Enige schrik veroorzaakte ook de plot selinge inzinking op de auto markt en in de vraag naar siera den, wat doemdenkers direct al in verband brachten met de ho gere rentestanden. Kortom, per saldo waren het ook dit maal weer grotendeels verliezen. Bij het merendeel bleven deze ge-- lukkig tot een paar gulden be perkt, maar een aantal toppers van de actieve en lokale mark ten, zoals Unilever, Nutricia, Na tionale Nederlanden en Nijver dal Ten Cate moesten vijf gulden of meer afstaan. Ook ABN liep weer voorop, met verliezen tot tien gulden, evenals Westland- Utrecht, als gevolg van de hogere hypotheekrente. Op de Europese optiebeurs stonden de valutaopties weer re gelmatig centraal. In calls wer den hier dagomzetten van 2500 contracten bereikt. Daarna kwa men, zoals gebruikelijk, Philips, Akzo en Koninklijke Olie, die al maandenlang de optiemarkt do mineren. De totale omzet vestig de zich op 80.000 contracten; een zelfde aantal als in de vorige werkperiode.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6