'Ik wil geen manager meer zijn' C Stevenshof: wijk in wording Directeur Van Overmeire verlaat reinigingsdienst Dertig ldlometerlimiet in Leiden ingevoerd ZATERDAG 21 JULI 1984 Leiden LEIDEN Hij is directeur ïtari van de dienst reiniging, ha vens en markten, zwaait te- iazz' vens de scepter over de re- 21 gionale vuilverbranding: 14 Frans van Overmeire (57). Binnenkort zal hij deze ers" functies niet meer vervul ling len, omdat hij - zonder in 116 wrok om te zien - niet meer wil zijn wat hij vroeger wel was: een harde manager. ets- "n d00r w.' Wim Brands Van Overmeire werd geboren in de Amsterdamse Dapperbuurt, niet in de Dapperstraat overigens, waar je volgens de dichter Bloem domweg gelukkig kon zijn. "En domweg ge lukkig was ik ook niet. Zo vlak voor de oorlog, in '39, verdween m'n vader namelijk. Hij zat op een koopvaardijschip. We vernamen taal noch teken van hem. In '42 bleek dat hij was getorpedeerd. Dan ben je domweg ongelukkig". Ondanks het voorbeeld dat in een bepaald opzicht toch zeker af schrikwekkend moet zijn geweest, besloot ook Van Overmeire te gaan varen. Hij doorliep de kweek school voor machinisten. "Nog eenmaal kwam ik op emo tionele wijze in contact met het verleden van m'n vader. U moet weten dat de kok en de hoofdma chinist de enige twee mensen wa ren die de ramp van het koopvaar dijschip overleefden. Goed, ik stapte vlak na de oorlog in Los An geles aan boord van een schip. De kok hoorde dat ik Van Overmeire heette en kwam naar me toe. Wat er gebeurde kunt u zich wel voor stellen". Wat gebeurde er? "Het bleek dat hij smen met m'n vader had gevaren. Hij was een van de twee. Ook de hoofdmachinist bleek trouwens op dit schip te zit ten. Ja, dan gaat er toch wel wat door je heen". Marine Een paar jaar na de oorlog wilde Van Overmeire gaan vliegen. Hü kwam bij de marine, kreeg onder meer in Texas een vliegopleiding. Van Overmeire somt, met in zijn stem onmiskenbaar een weinig weemoed, de namen op van vlieg tuigen waarmee hij deklandingen maakte: Seahawk, Firefly, Meteor, Seafury. "De logboeken uit die tijd heb ik nog. Ik lees ze niet elke avond, ben je gek, maar aan de an dere kant: ze gaan ook niet in een vuilniszak". Na verloop van tijd hield Van Overmeire het voor gezien. Het was in de tijd van de Nieuw-Gui- nea kwestie. "Ik had het gevoel: dat is een heilloze zaak. Dat gevoel was weliswaar niet politiek onder bouwd, maar wel zo sterk dat ik be sefte: ze slaan een zinloos pad in. Ik ging". Ambitieus Van Overmeire werd adjunct- luchthavenmeester in Rotterdam. In de avonduren studeerde hij eco nomie. "Ik wist veel, maar het was eenzijdige kennis. Mijn kennis, dat was een hoge vuurtoren op een smalle basis". In '68 werd Van Overmeire reini gingsman in Leiden. Adjunct-di recteur. Hij solliciteerde vooral omdat in de advertentie had ge staan dat er iemand werd gezocht die te zijner tijd - na gebleken ge schiktheid - directeur kon worden. Dit feit typeert hem: Van Overmei re was een ambitieus mens. "Ik wilde graag leiden. En ik wil de tegelijkertijd mooie dingen heb ben: een mooi huis, een auto, een scheepje, dat soort dingen. Dan moetje geld verdienen, nietwaar?" We confronteren hem met een oude uitspraak: "Eigenlijk is het laf dat je de kans niet hebt geno men om zakenman te worden en een paar ton te verdienen". Van Overmeire: "Zo dacht ik toen. Ove rigens: eigenlijk denk ik er nu nog wel zo over. Ik heb avonturiers- bloed. Varen, vliegen. Goed, op een bepaald moment heb ik me verscholen in de betrekkelijke ge borgenheid van het ambtenaar schap. Eigenlijk had ik m'n exis tentie op het spel moeten zetten". Aanvankelijk wist Van Overmei re niet zoveel van het reinigings- werk. Hoe een vuilnisemmer er uit zag, dat was zo'n beetje alles. "Juist daardoor heb ik me krachtig op dit werk gestort. En als je werkt volgens een bepaald principe - vooral de grote lijnen in de de ga ten houden - ach, dan is veel werk, ook dit, zeer interessant". Sociale dienst "Het imago van de harde mana ger heb ik gekregen in de tijd dat ik even de baas was bij de sociale dienst. Ik vervulde toen een dub belfunctie, moest wel energiek zijn. Bovendien: die sociale dienst lag helemaal in de knoop, dus je moest krachtig optreden. Ik be doel, crisismanagement, dat bete kent bovenal: ik ben nu de baas, even geen inspraak jongens. Ik weet nog dat een deel van de socia le dienst verhuisde van de Steen- schuur naar de Apollolaan. Komt er iemand huilend binnen die zegt: wat gaat er nu gebeuren? Ik zeg: wegwezen, inpakken. In die sfeer werd er gewerkt, begrijp je wel, en dat kon ook niet anders". Op het gebied van de reiniging is er volgens Van Overmeire in Lei den vrij veel bereikt. "Jongen, wij waren een van de eerste gemeentes die voor honderd procent overgin gen op de plastic zak. Natuurlijk zijn er wel problemen geweest. Even in z'n algemeenheid: als er geen problemen waren geweest, dan had ik ze bij wijze van spreken wel gemaakt". Zelf vuilniszakken omschop- pen? "Nee, even zonder gekheid: in elk bedrijf zie je op een bepaald moment toch dat er even iets fout gaat. Je ziet gewoon aankomen dat het spoor gaat verbuigen. Daarop adequaat reageren, dat is het hele eieren eten". "Problemen, daarmee zal de rei- niginsdienst vooral in de toekomst te maken krijgen volgens mij. Ga maar na: je hebt bijvoorbeeld een nieuwe afvalstoffenwet, de eisen zullen veel strenger zijn dan tegen woordig. Daaraan moet je je aan passen". Met die moeilijkheden zal Van Overmeire zelf ook worden gecon fronteerd: hij blijft immers als ad viseur aan de gemeente verbon den. "Inderdaad, ik heb alles te maken met de nieuwe vuilverbran ding die er moet komen. Waar moet-ie worden neergezet, om maar eens wat te noemen. Reken maar dat dat geval er niet zonder slag of stoot zal komen". Wat Van Overmeire nog steeds steekt, is dat de reinigingsdienst is ingekrompen. "Het lullige is dat de mensen hebben ingeleverd. Daar zou dan tegenover staan dat er meer arbeidsplaatsen kwamen. Is niet gebeurd en dat klopt natuur lijk niet". Schone stad Is Leiden een schone stad? "Wat heet schoon? Vergeleken bij Amsterdam? Dan is het ant woord ja. Mag er een peukje op straat liggen? Je begrijpt: op die vraag kun je niet makkelijk een antwoord geven. Maar goed, ik denk dat Leiden een redelijk scho ne stad is". Op de vraag waarom hij het voor gezien houdt als directeur geeft Van Overmeire aanvankelijk een kort antwoord: "Ik heb de laatste jaren een paar knauwen gehad. Ge sukkeld met m'n gezondheid en bovendien was ik altijd getrouwd met m'n functies. Dat gaat ten kos te van je persoonlijke leven en dan denk je op een bepaald moment: ik wil geen manager meer zijn". Waarna we te spreken komen over zijn homoseksualiteit, waar voor hij de laatste tijd openlijk uit komt. "Dat ik tot een acceptatie ben gekomen, dat heeft vanzelf sprekend alles met m'n beslissing te maken. Ik heb tegen mezelf ge zegd: wat wil je nu Frans, als een dief door de nacht? Of wil je een feest maken van je leven. Toen heb ik mezelf geantwoord: dat laatste". "Mijn homoseksualiteit heeft overigens ook een andere verande ring teweeggebracht: ik ben meer mensgericht geworden, zoals dat heet. Als vroeger iemand z'n werk niet goed deed, dan zei ik: ontslag. Ja, maar vrouw en kinderen dan! Niks mee te maken, die man had z'n verantwoordelijkheid maar moeten beseffen. Nu kan ik zo niet meer redeneren". Wolkers "En er is ook nog wel een andere reden waarom ik geen directeur meer wil zijn. Als je je leven lang dikke rapporten hebt gelezen, dan denk je toch op een keer: van avond wil ik ze niet op tafel zien, ik wil de nieuwe Wolkers lezen. In dat stadium verkeer ik nu". "En ach, ik kan op een dynami sche periode terugzien. De reini ging in Leiden heeft een modern wagenpark, de gemeenteraad be seft nu beter dan ooit dat een goe de reinigingsdienst van levensbe lang is, kortom: dat zit allemaal wel goed. Misschien had ik het einde van de nieuwbouw in de Waard wel willen meemaken, misschien. Maar ach, volgend jaar stap ik in m'n korte broek op de fiets en ga gewoon over het hek kijken". LEIDEN - Wethouder Peters heeft gistermiddag in Vreewijk en de Ma- redijkbuurt een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur inge voerd. Hij deed dit door aan het begin van de Gerrit Doustraat en de Maredijk borden te onthullen met de nieuwe toegestane snelheid. Op de Maredijk (zie foto) deed hij dat nadat het majorettenkorps 'Fourty Four Degrees' een optreden had gegeven. Sins 1 januari is het voor gemeenten mogelijk in hele wijken met een paar borden een maximumsnelheid van dertig kilometer in te voeren. Deze zogenaamde zoneborden worden alleen aan de rand van de wijk geplaatst. Het is niet nodig ze ook in de wijk te plaatsen. Voorlopig is de snelheidsbeperking alleen ingevoerd in Vreewijk en de Maredijkbuurt. De wegen daar lenen zich uitstekend voor die snelheidbe perking. In september komt er echter een nota. waarin voorgesteld wordt om in alle woonwijken een snelheidslimiet van dertig kilometer in te voeren. Peters uitte gistermiddag zijn verbazing over de noodzaak om de snel heid in woonwijken te beperken: "Eigenlijk is het raar dat dit soort bor den moeten worden geplaatst, dat er nog mensen zijn die in dit soort woonstraten harder rijden dan dertig kilometer per uur". Hij zei dat de snelheidslimiet vooral belangrijk was voor de kinderen. (foto Holvast) Jeugddorp Buurthuis De Tamboerijn in Leiden Zuid-V/est organiseert ko mende twee weken een jeugddorp voor kinderen van vier tot twaalf jaar op het terrein bij zwembad De Vliet aan de Vooreschoterweg. Het programma ziet er als volgt uit. Op 23 juli sterestafette en toto- MirripJc kwis, 24 juli goudstavenroof en huttenbouwen, 25 juli Olympi sche Spelen, 26 juli dagje roeien en 27 juli optreden circus en kin dertheater. De week daarop wordt op 30 juli begonnen met een havenspel, een stuivertjeskermis wordt op 31 juli gehouden en op 1 augustus is er een waterspelencircuit. Don derdag 2 augustus wordt een douanespel georganiseerd en de evenementenweken wofden op 3 augustus afgesloten met een mid deleeuwse dag, waarop eveneens een theatergroep optreedt. De toegang is een gulden vijf tig per dag. Alle kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar zijn welkom, maar ze moeten wel hun brood nemen, want de festi viteiten duren van 's ochtends half tien tot 's middags drie uur. De Tamboerijn verschaft ieder kind twee bekertjes limonade per dag. Wie dan nog dorst heeft kan voor een dubbeltje per beker nog meer limonade kopen, fruit kost een kwartje. Inlichtingen over dit Jeugd dorp: De Tamboerijn, 760315, vragen naar Helma, Ruud of Mieke. In café Scarabee aan de Pie- terskerkchoorsteeg treedt zater dag het Tilt Team op. Daarmee viert het café dat het interieur al een jaar lang 'wit en roestvrij staal' is. Aanvang van het optre den is rond tien uur. LEIDEN - De jongste woonwijk van Leiden, de Stevenshof, groeit als kool. Op de luchtfoto hiernaast is duidelijk te zien dat het laatste grote uitbreidingsgebied van deze gemeente langzamerhand de con touren krijgt van een echte stads wijk. Tijd om weer eens de balans op te maken: op het moment dat de bouwvakkers met vakantie gaan zijn ruim 700 woningen in de Ste venshof neergezet of in aanbouw. Dit betekent dat inmiddels zo'n 2000 Leidenaren in de nieuwe woonwijk zijn neergestreken. Morskwartier Dwars over de foto stroomt de Oude Rijn, met evenwijdig daar aan de Rijndijk. Geheel links is het kruispunt Haagse Schouw/Rijn dijk en de oude Rooms-Katholieke kerk zichtbaar. Boven de Oude Rijn ligt het Morskwartier, met ge heel links de sportvelden van Diok, ZLC, w Leiden en Docos. Deze sportvelden worden in het noorden begrensd door de kanto ren aan de Plesmanlaan en de nieuwbouwwijk Boekhorst, ten oosten (rechts) door de flat aan de Agaatlaan, ten zuiden door de nieuwe wijk Koppelstein en in het westen door de Haagse Schouw- weg. Onder de Oude Rijn ligt de Ste- venshofpolder. Evenwijdig aan het water loopt de Rijndijk met daar onder, dwars door de nieuwe woonwijk, de Stevenshofdreef. Dit is de weg die de wijk zal ontsluiten. Goed zichtbaar is ook de Veenwa- tering die vanaf de Oude Rijn (mid den) zuidwaarts stroomt (naar rechtsonder op de foto). Met de woningbouw is begonnen in de noord-west hoek van de pol der, nabij de Haagse Schouw en ten westen van de Veenwatering. In december 1982 werd daar de eerste paal geslagen voor 157 wo ningwetwoningen. Rechts van de Veenwatering staan inmiddels ook de 100 premiehuurwoningen van het Philips-pensioenfonds. Gaan we nog verder naar rechts dan steken we de Helena Verburg straat over en komen we in de woonbuurt met de 132 premie- koopwoningen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten waarover de laatste tijd nogal wat te doen is geweest. Op het terrein onder deze woningen wordt volgend jaar, langs de Stevenshofdreef, een flat gebouwd waartegen onlangs be zwaren van omwonenden zijn ge rezen. Ten slotte, geheel rechts op de foto, zijn de 103 koopwoningen in aanbouw die vooral opvallen door de witte steen waaruit ze zijn opgetrokken. De luchtfoto laat zien hoe de wo ningbouw, behalve langs de Rijn dijk, ook oprukt in het nog groene gedeelte van de Stevenshofpolder. Ten zuiden van de Stevenshof dreef staan links en rechts van de Veenwatering 228 woningwetwo ningen. Links van deze huizen is een bedrijfsterrein gepland waar op dit moment alleen nog de hulp centrale van de stadsverwarming staat. Het bedrijfsterrein is uitslui tend bestemd voor bedrijven die geen milieu-overlast veroorzaken. Ten oosten van de hulpcentrale (geheel links op de foto) is nog een opslagplaats en een vestiging van de direktie bruggen van Rijkswa terstaat zichtbaar. Aan de andere kant van Veenwa tering (rechts onder het midden) zien we het in aanbouw zijnde scholencomplex dat zich op de fo to duidelijk manifesteert als een grote witte vlek. Daarnaast staan enkele noodgebouwen waarin on der meer een gezondheidscen trum, een peuterspeelzaal en een clubhuis zijn ondergebracht. Bouw De belangrijkste bouwactivitei ten zullen zich de komende tijd af spelen in de buurt ten noorden en ten oosten van het scholencom plex. De gemeente wil volgend jaar ruim 300 nieuwe woningen bou wen in de Stevenshof. Behalve de al genoemde flat zullen ten noor den van het scholencomplex 47 huizen worden neergezet die vol gens het systeem van maatschap pelijk gebonden eigendom worden verkocht. Rechts van de school, en ten zuiden van de witte woningen, wordt het woon- en winkelcen trum 'Stevensbloem' gebouwd (ruim 5000 vierkante meter winkel ruimte met daarboven 96 wonin gen). Het woon- en winkelcentrum wordt in het noorden begrensd door de Stevenshofdreef en in het zuiden door het wijkpark (met een route voor langzaam verkeer). Pas in de jaren negentig, als er ruim 4000 huizen staan, zal de Ste venshof een complete woonwijk zijn, bijna net zo groot als de Me- renwijk. (foto Frans Rombout)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3