Een spel dat bijna geen mens kan zien Gewapende vrede getekend -C Onderwaterhockey wekt lachlust op Züverfabriek: blik nu op toekomst gericht OMVANGRIJKE OPERATIE Ontploffing Vliegerdemonstratie op Noordwijkse feest Geen Toon' voor kok Stad en rand ZATERDAG 21 JULI 1984 VOORSCHOTEN - Het is wel even wennen: twaalf schaars geklede mensen die met zwemvliezen en snor kel over de bodem van een zwembad glijden achter een loden puck aan van ander halve kilo. De verslaggever, liggend op de bodem van net Voor- schotense bad Het Wedde probeert treffende vergelij kingen te verzinnen, lur kend aan zijn zuurstoffles. Lijkt dit nu op 'The Deep'? Of is het meer iets van 'Jaws'? Spannende gevech ten blijven echter achterwe ge gedurende de wedstrijd die twee keer twaalf minu ten duurt. De scheidsrechter, in het geel gekleed, en zwemmend aan de oppervlakte, zet direct het spel stil wanneer zwemmers van de thuisclub Palmare in aanraking komen met de leden van de be zoekende club, Scuba Libre uit Den Haag. Tenminste, dat is de bedoe ling. De man blijkt echter niet onfeilbaar. En een boze hoc keyer die zich vlak boven de bodem omver gezwommen weet, stijgt boos op naar de op pervlakte, wanneer blijkt dat de scheidsrechter het spel na de overtreding laat doorgaan. Hij pakt de scheidsrechter beet en bijt hem toe: "Zou je niet eens affluiten?" Het is een van de weinige ke ren dat het publiek aan de kant waar voor zijn geld krijgt. Het gebeuren onder water voltrekt zich voor het grootste gedeelte aan de waarneming. En het. ge beuren aan de oppervlakte kan moeilijk enerverend worden genoemd. Wat is er immers leuk aan om enige snorkelige personen een beetje te zien dobberen, hun hoofd in het wa ter gestoken, zodat ze direct omlaag kunnen sprinten wan neer het spel op de bodem dat vereist? Driedimensionaal In Canada is dat beter gere geld. Daar zijn glazen wanden aangebracht onder water. Toe schouwers kunnen zo perfect zien hoe de spelers "heerlijk om hun as rollen, koppeltje duiken en de puck onder hun lichaam doorspelen. Kortom: driedimensionbaal bezig zijn en de sensatie proeven van het gewichtloos zijn", zoals Paula Verheij van de Voorschotense onderwaterclub Palmare het uitdrukt. door Paul van der Kooij Ook kunnen ze goed zien hoe belangrijk een goede timing is voor het spel: omdat een aan valler het maar 20 a 30 secon den uithoudt beneden, moet hij precies weten wanneer hij moet gaan duiken. Ook is het zaak dat hij weet wanneer hij de puck moet overspelen en aan wie. Paul Beitsma, trainer van Palmare en keeper van het Nederlands elftal: "Ik speel nu zeven jaar onderwaterhockey. Pas de laatste twee jaar begin ik het door te krijgen". In Nederland zullen de toe schouwers, zoals gezegd, van dit spelinzicht niet al te veel merken. Wel zijn er soms bij wedstrijden onderwatercame ra's aanwezig die de wedstrijd- beelden direct doorzenden naar video's die in de kantine- van het zwembad staan opge steld. Maar daarbij blijft hel. Een vreemde zaak, omdat het Nederlandse waterhockeyteam tot de absolute wereldtop be hoort. Twee jaar geleden nog werden onze landgenoten we reldkampioen. In Canada ver sloegen zij toen Engeland, het land dat jarenlang nummer een stond in de sport die in Zuid- Afrika is ontstaan. Verdronken De Nederlandse pers be steedde echter bijzonder wei nig aandacht aan het behalen van de wereldbeker. Paul Beitsma wordt nog immer een beetje triest wanneer hij het verhaal oprakelt van de inter national die zelf een plaatselij ke krant opbelde om te vertel len dat zijn team wereldkam pioen was geworden. De krant dook er prachtig in en had de primeur, maar voor het ANP hoefde het toen al niet meer. Zo bleef het nieuws tamelijk ver borgen. "Alleen Radio Tour de France heeft er nog aandacht aan besteed", herinnert hij zich. Hij was echter niet zo blij met deze aandacht: "Het had weer zoiets van: een paar verdron ken kampeerders hebben een lolletje uitgehaald". De hoc keyers hebben wel vaker last van dit soort reacties. "Als je vertelt dat je onderwaterhoc key speelt, beginnen mensen meteen te lachen. Ze denken dat ze in de maling worden ge nomen", aldus Paula. Een triest lot voor een sport Als schimmen bewegen de onderwaterhockeyers zich over de bodem van het Voorschotense zwembad. De snorkels hangen rond de hoofden, de sticks zijn in de handen geklemd en de zwemvliezen hebben zich rond de voeten genesteld. De zwemmers voelen zich gewichtloos en vrij, ook al wil er nog wel eens een loden puck tegen de hoofden vliegen. <eieen foto» die volgens Beitsma zeer se rieus dient te worden genomen. Hij vindt het een vrij pittig ge beuren waar je een enorme conditie voor nodig hebt. Zwemmen zonder adem is im mers niet voor iedereen wegge legd. Ook het slaan van de on derwater-puck doe je niet zo maar. Alleen de allersterksten kunnen het ding goed hard ra ken met de 30 centimeter lange, houten stick. Beitsma: "De meesten komen niet verder dan anderhalf twee meter. Alleen topspelers halen de acht me ter". Vedette Beitsma behoort tot deze categorie. Tegeltjes tellen Ook kan hij worden inge deeld in de categorie goede dui kers, zoals de rest van zijn team overigens. De meesten hebben namelijk eerst een duikerscur sus gevolgd bij de duikafdeling van Palmare. Ze zien het hoc keyen als aanvulling op het duiken. Beitsma: "Je wilt op een gegeven moment wel iets anders dan tegeltjes tellen. Daarom zijn we een jaar gele den ook begonnen met onder waterhockey hier". De omstandigheden waren ideaal omdat op de bodem, over de breedte van het bad, reeds een onderwaterhockey- baan stond uitgetekend. De baan is 15 bij bij 10 meter lang. En aan de lange kanten van het zwembad staan goals opge steld, een soort loden bakken met een breedte van een meter en een hoogte van enkele deci meters, waar de keeper zo'n beetje voor ligt, zonder al te veel bescherming overigens. Net als de overige spelers draagt hij niet meer dan een paar zelfgemaakte zeemleren handschoenen, omwikkeld met verband, bespoten met silico- nekit en bekleed met neopreen. Deze handschoenen helpen niet altijd. Paul Beitsn\a teat zijn ruw-blauwe handen zien en zegt met een wrange glim lach: "je herkent onderwater- hockeyers altijd aan hun han den: ze hebben allemaal rare knobbels". Ook op de rest van het lichaam zijn nogal eens blauwe plekken te zien. Onder water zwemmen namelijke eni ge spelers rond die de vervelen de gewoonte hebben de puck niet gewoon over de bodem te laten glijden, maar op te tillen. Zo vliegt het ding dus tegen hoofden en schouders. Toch vindt Paul het geen onveilige sport. "Voetbal is veel harder", meent hij. Caeciliastraat 18, disco 22-2 Café Scarabee, Pieterskerkchoorsteeg, optreden Tilt Team, 22 uur. Hartebrugkerk. Haarlemmerstraat, wandelconcert 15-15.30 uur. Voorschoten Voorstraat, barbeque-feest, 17-01 uur. Warmond Park Leerust, Burg. Ketelaerstraat, start prestatieloop 11 uur. Meerpunt, optreden dixieland (jazz band plm. 14 uur. Trefpunt, optreden Klein Orkest, 21 Beatrixlaan, nationale ringrijderij, 14 Park Groot Leerust, billenprikkers- feest, 21 uur. Gymzaal Dorpsstraat, tentoonstelling 'Warmonders voor Warmonders', 11-16 ZONDAG Clubhuis Swifttoer, recreatieve fiets tocht over 30 en 65 km., start 8.30-9 uur. Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1, film 'De Vergeten Kust', 15 uur. Leidse werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 videofilm 21 i Warmond Park Groot Leerust, fietspuzzeltocht, 9.30 uur. Gymzaal Dorpsstraat, tentoonstelling 'Warmonders voor Warmonders', 14-16 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 20 tot 27 juli door de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553 en door Linneaus, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Vrijdag middag rond vijf uur: uitge rekend op het moment dat de collectieve vakantie van het personeel zou gagn be ginnen worden de spandoe ken van de toegangshekken weggehaald. De Zilverfa- briek is vanaf dat moment niet langer meer bezet. De 'tijdelijke oppassers' maken even later met de Raad van Be stuur een rondgang door het ge bouw. De fabriek kan weer worden overgedragen. Heel officieel, com pleet met het zetten van handteke ningen, wordt bevestigd dat er niets gestolen of vernield is. De bonden en bezetters hebben die anderhalve dag blijkbaar goed op de winkel gepast. Zo goed zelfs dat een aantal van hen die donder dagnacht klaarblijkelijk ook heb- ZOETERWOUDE - Een gigantische hijskraan moest er gistermiddag m Zoeterwoude aan te pas komen om een flink uit de kluiten motorjacht op een dieplader te zetten. Deze dieplader brengt het jacht, dat 5Vz meter breed is en een lengte heeft van 25 meter, in de nacht van zondag op maandag naar een loswal in Hazerswoude. Hier wordt de 65 ton wegende boot maandag te water gelaten. De bouwer van de boot 'Lowland Yachts' aan de Zoeterwoudse Rijndijk heeft de boot verkocht aan een buitenlander. Het bedrijf wil de naam van de koper echter niet prijsgeven. De nationaliteit evenmin. Wel verklapt een woordvoerder dat de nieuwbakken eigenaar van plan is de Middel landse Zee te verkennen met het vaa rtuig. (foto Holvast) ben gewaakt. Kringen en wallen spreken voor zich. In de ontvangsthal is het een ko men en gaan van leden van de di rectie, afgevaardigden van indus triebonden en personeelsleden. Bijna gebroederlijk vüegen langs elkaar heen. Is de lucht geklaard? Je zou het haast gaan denken, op grond van de laatste regel van het in de gauwigheid toch al keurig uitgetypte akkoord. Er staat: "Ten einde het vertrouwen in de onder neming te herstellen zullen zowel de Raad van Bestuur als de vakver enigingen zich in de geest van bo venstaande positieve opstelling naar buiten uiten". door Miep Hoenson Even later, tijdens de persconfe rentie waarbij beide 'partijen' tekst en uitleg geven, zal de Raad van Bestuur (lees: Zuidema) die posi tieve gedachte verder uitdragen. Hij laat weten het liefst mogelijk alleen maar vooruit te willen kij ken. En dan niet naar zijn vakantie, want die zit er dit jaar niet in, maar naar de positieve kanten van Van Kempen en Begeer. Die zijn er im mers volop: de werkmaatschappij en Keltum en Koninklijke Begeer draaien goed. Dat DCW het hoogst waarschijnlijk niet redt komt vol gens hem "Door een complex van factoren. Bijvoorbeeld doordat we de race tegen de klok hebben ver loren. Machines uit het buitenland arriveerden te laat, de technische kennis was niet zo groot als ik ge dacht had. En dan wil ik niet ver helen dat er wat interne strubbelin gen waren en er wat management- fouten zijn gemaakt. Waar gewerkt wordt, vallen spaanders". Ideeën Zuidema maakt voorzichtig dui delijk dat er hoogstwaarschijnlijk toch 80 tot 130 man bij de toekom stige reorganisatie betrokken zul len worden. De komende drie, vier weken zullen bonden en Raad van Bestuur praten over een op te stel len sociaal plan. Zuidema bena drukt nogmaals dat het nooit zijn bedoeling is geweest om aan de werkgelegenheidsaspecten voorbij te gaan. In grote lijnen heeft hij wat ideeën klaarliggen. Zo wil hij pro beren om delen van Zilfa en DCW onder te brengen in de twee werk maatschappijen die het goed doen. Voor bepaalde onderdelen van de DCW zelf ziet hij ook "toekomst mogelijkheden". Zo mogelijk tracht hij derden voor de werk maatschappijen te interesseren. Daarbij komt de kanttekening van Zuidema dat hij aan handen en voeten gebonden is. Hij kan weinig of niets doen zonder de instem ming van de zojuist aangestelde bewindsvoerder, de 75-jarige Blan- kenstein. Een man die volgens hem bekend staat om zijn onderne mingslust en zijn filosofie dat er al tijd zoveel mogelijk overeind te houden. Gepraat moet er ook wor den met de bank, de onderne mingsraad en met het personeel. Echte toezeggingen kan en wil Zuidema niet doen. "Ten eerste heb ik niet bar veel middelen om die toezeggingen in klinkende munt om te zetten. En ten tweede kén ik niets meer beloven, want de bewindvoerders moeten alles goedkeuren. Ik ben niet meer al leen verantwoordelijk". Frielink en Terpstra van de bonden blikken begrijpend zijn richting uit. Pais en vree dus? Laten we zeggen: gewapende vrede. Onderhuids blijft het na tuurlijk flink borrelen en gisten. Zo zegt Terpstra op de valreep van mening te blijven dat de bonden veel te laat bij de gang van zaken zijn betrokken. .Overigens zullen de bonden - nu ze dan wel rond de tafel zitten - niet lang van het ge zelschap van Zuidema kunnen ge nieten. Immers, dit enige lid van de Raad van Bestuur zal in september het bedrijf verlaten. Hij zegt dat met een gerust hart te doen: er moeten niet teveel kapiteins op een schip zijn, hij voelt zich straks voor een deel overbodig. Het be drijf zal zonder hem kunnen voort bestaan, gelooft hij. Ook al zijn er mensen die nu denken dat het he lemaal afgelopen is met de Zilver- fabriek. De verontruste telefoontjes die particulieren de afgelopen dagen pleegden zijn dan ook voorbarig: volgens Zuidema is er geen sprake van dat de levering van (trouwrin gen, bestekken, kettingen en ande re produkten in gevaar komt. Alles wordt keurig afgeleverd. En dat zelfs zonder één dag vertraging, want de bezetters hebben er giste ren nog een hele produktieve dag van gemaakt. LEIDEN - Bij een lichte tolueen- ontploffing in een pand aan de He renstraat is een werknemer van een tapijtleggersbedrijf gistermid dag gewond geraakt. Door het werken met een egali- satiemiddel is vermoedelijk gas- vorming opgetreden. Door een brandende waakvlam van een cv- ketel is vervolgens de ontploffing ontstaan. De schade bleef beperkt tot en kele geblakerde wanden. De brandweer rukte wel uit maar hoefde niet in actie te komen WARMOND - Nee, voor het parapluhangen voelen de Warmonders niet zoveel. Niemand meldde zich gister avond bij dit "gewaagde'' onderdeel van de Kaag week. Heel wat drukker was het daarentegen bij het tobbetjes teken in de Dorpsstraat. Dit traditionele, waterrijke spel bracht heel wat mensen op de been. En natuurlijk werd er het hardst gelachen als een deelnemer zijn moed met een nat pak moest bekomen... (foto Holvast) NOORDWIJK - Voor de vijfde keer wordt in de badplaats Noordwijk vandaag een 'Free Festival' gehou den. Behalve popmuziek biedt dit festival cabaret, poëzie en een kin derprogramma. Het Free Festival op de trimbaan in Noordwijk belooft volgens de organisatoren een groots evene ment te worden. Vanmiddag tre den de popgroepen Big Brain, Theo and the Aquaria, Double Dutch, Fuse, Jolly Rogers en T-Bo- ne op. Bovendien treden de caba retgroep Opinium en de 'kunste naar' Tony de Danser voor het voetlicht. Daarnaast is er een kin derprogramma met de clown Jo-Jo en wordt er een vliegerdemonstra tie gegeven. Op het terrein is ook een 'ideële' markt. Daar zijn onder meer stands te vinden van de die renbescherming, Amnesty Inter national, 't Steuntje, de werkgroep Boven Volta, Noordwijk tegen Apartheid en het Anti Militaire Front. Volgens Ronald Crama en mede bestuurslid Frans Groeneveld van de Stichting Pop in Noordwijk (SPIN), die het festijn organiseert, hebben de meeste popgroepen die naar het festival komen de nodige kwaliteit in huis. De beide bestuur ders verwachten dat, wat de 'rand- evenementen' betreft, de vliegerdemonstratie het meest spectaculair zal zijn. Er gullen zo wel stuntvliegers als siervliegers worden opgelaten. Het festival duurt tot vanavond zeven uur. Het wordt gepresen teerd door Willem Ruigrok. LEIDEN - Een 32-jarige werkne mer van een kassenbouwbedrijf is gistermiddag gewond geraakt toen hij. tijdens werkzaamheden aan de grote kas in de Hortus Botanicus, vijfenhalve meter naar beneden viel. De man, afkomstig uit Mon ster, liep vermoedelijk een bekken fractuur op. DEN HAAG-LEIDERDORP - De voormalige chef-kok van het Lei- derdorpse restaurant „Herberg den Hollandschen Tuyn" krijgt zijn achterstallige loon van ruim 1800 gulden niet uitbetaald. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. De Groot, gisteren in kort geding bepaald. Noort had zijn voormalige werk gever vorige week voor de rechter gedaagd met de eis alsnog tot beta ling van zijn loon over te gaan. De vroegere eigenaar van het restau rant, P. Sliedrecht, betoogde ech ter dat er tussen hem en Noort nooit een werkgever-werknemer relatie had bestaan. Hij vertelde de rechter dat zij zakelijke partners waren zodat er geen sprake kan zijn van achterstallig loon. Rechtbankpresident De Groot motiveert zijn vonnis dan ook met te stellen dat hij de eis van Noort moet afwijzen omdat het bestaan van een arbeidsovereenkomst tus sen de twee niet met grote mate van waarschijnlijkheid is komen vast te staan. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse nummers 1 ,- Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geer opzegging is ontvangen, v automatische verlenging J Kroon (stad) 3 W.T Jungma 4 I J Veldhuize A van Kaam (plv) W C H Schrama M. Hoenson-de Graad (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rom J Meun n Went

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2