'Het leven zelf is toch een drijfveer' 'Blijkbaar heb ik zo'n onderscheiding nodig' Albert Mol is niet bang voor ouderdom Martine Bijl blij met cabaretprijs tATERDAG 21 JULI 1984 Radio - tv - kunst PAGINA 25 Albert Mol: 'Je leert altijd van relaties' „En dan heb ik altijd de angst: waarom zou ik hiermee nou moe ten leuren? Ik weet dat ik die din gen kan, je blijkt opeens alles wat je in al die jaren hebt geleerd ook op een andere manier te kunnen gebruiken. Ik ben blij dat ik dat ontdekt heb. Maar als Joop van de Ende me vraagt of ik twaalf weken lang een spelletje in de Een, Twee, Drie-Show wil doen, doe ik dat en vind ik dat nóg leuk. „En dan kom je bij het chapiter wat ik allemaal heb gedaan. Op jouw leeftijd weetje dat niet, maar mensen van mijn leeftijd weten dat gewoon. Het is zo vreselijk moei lijk en het wekt bij mij natuurlijk ook een zekere irritatie op om maar weer voor de zoveelste keer uit te leggen dat ik niet alleen Wie van de Drie heb gedaan en niet alleen 'Wat zien ik' heb geschreven...". Er wordt niet naar gevraagd. „Nee, ik vertel het je nou. Ik heb niet alleen Fanfare gedaan. Ik ben een duizendpoot geweest, ik deed dit, ik deed dat, ik deed zus, ik deed zo". Hij slaat met een lucifers doosje op een hand, in het ritme van zijn woorden. „Dan huppelde ik hier, ik was in het cabaret, ik stu deerde in, dan was ik in Praag, dan was ik in Zweden, dan weer in Ita lië, in Straatsburg, in Parijs, in Lyon, in San Francisco. Ik heb een soort zigeunermentaliteit, ik was nooit ergers langer dan drie jaar. Dat is verwarrender dan dat ik op m'n vijfentwintigste bij een gezel schap was gekomen en daar tot m'n aow had gezeten. Dan had ik gewoon gedaan wat men in de maatschappij doet". Roze lampje „Je leert altijd van relaties". „Dat is meestal iets van twee kanten. Het gaat vanzelf, je kunt het niet zo klinisch met woorden benaderen. Iets houdt op en dan zeg je: het is mooi geweest, drom mels mooi geweest. Ik heb hele lange vriendschapen gehad in mijn leven, een, twee, drie, vier, dit is de vijfde. En met al die mensen ben ik nog uitermate goed". Dan loopt het uit de hand. Het gaat hem te veel over zijn vroegere relaties en hij weigert. Stiltes en pogingen om weer op gang te ko men wisselen elkaar af. Hij trekt een rood-zwart geblokt jasje aan, zet een zonnebril op. „Je kunt na tuurlijk op het moment dat je din gen gaat oproepen uit het verleden 1 ook nog een keer pijnlijk getroffen worden door een herinnering. En dan krijg ik een soort afketsen hè: dat wil ik helemaal niet, dat wil ik voor mezelf houden. Niemand hoeft mijn emoties te zien staan naast een verhaal over de barbecue van Ed Nijpels. „Als je jong bent maak je vaak brokken zonder er bij stil te staan. Van zulke brokken heb ik geleerd. Ik mag de hemel danken dat ik een prettige relatie heb en niet met het schrikbeeld van de eenzaamheid zit. Al die narigheid in die tehuizen waar de ouden van dagen worden opgesloten. Ze mogen geen bees ten meenemen, want o dat ruikt. We zitten met een surplus aan oude mensen en als je iets heel waarde vols hebt, ga je dat niet verknoeien door een erotische uitspatting of overmoedigheid. Als je tenminste je leergeld hebt betaald". Han Mulder volgt in zijn journalistieke loopbaan de ontzuiling van Nederland op de voet. Hij begon als telexist bij de toen nog katholieke Volkskrant, werkte vervolgens bij de roomse kranten Maasbode en Binnenhof en bij Brandpunt, de actualiteitenru briek van de KRO. In 1965 werd hij correspondent in Londen van het (socialistische) Parool om van 1972 tot 1980 hoofdredacteur te worden van een niet-partijgebonden krant: het Leidsch Dagblad. Daarna was hij voor één jaar samen met Koos Pos- tema opvolger van Ton Planken bij Den Haag Van daag. Zijn huidige baan brengt hem definitief bo ven de partijen: directeur voorlichting bij het mi nisterie van wvc. "Leuk om in de eerste wagon te zitten bij het maken van beleid", zegt hij daarover. "Maar als de cultuur en de media uit de portefeuille verdwijnen, zoek ik wat anders". Een fervent tv-kijker is hij niet. Daar ontbreekt de tijd voor. Hoe goed die ook van pas zou komen, in huize Mulder is geen video "want die wordt toch maar gestolen". Wel televisie met afstandsbedie ning en Teletekst. De Journaals houdt hij zo veel mogelijk bij, kijkt ook geregeld naar News af Ten (ITV) en Nine o'clock news (BBC): "ietsje meer geld en ietsje slimmer dan in Nederland". Voorts de RSV-enquête, waarbij de jasjes van ex-collega Kees Sorgdrager volgens Mulder tot grote hoogte groeien. Mannen houden van afstands bediening. Vrouwen niet. Er moest maar eens onderzocht worden, hoe dat komt. Werklo ze psychologen genoeg, zo las ik van de week in de krant. Die moeten dat maar eens uitzoe ken. De uitnodiging voor een gastrol in Dwangbuis, is dus minstens om twee redenen be nijdenswaardig. Men is gewo gen en beroemd of notabel ge noeg bevonden. Maar wat nog belangrijker is: men mag zich zeven dagen lang onbevangen, alle stille commentaar van de partner ten spijt, vergrijpen aan zo'n soepel in de hand liggend knopjespaneel, waarin de één of andere Japanse vormgever de beste jaren van zijn leven heeft geïnvesteerd. Het omroepblad wel be waard, want een mens wordt vergeetachtig. Zaterdagavond, na copieus Mexicaans te heb ben gegeten primeur voor de krant: er komt in Leiden wel dra een restaurant in deze bran che - toch nog even het elec- tronisch brevier ter hand en op ITV 'Wee Gee the Famous' ge zien, een prachtige documen taire rond Usher Fellig, de Newyorkse fotograaf met een aangrijpende serie in zwart-wit van mensen en emoties in de Naked City. De Miss Universe- verkiezing kwam er, na een wervende boodschap van een koelkastenondernemer in Es sex, nogal dreigend achteraan. Vergeet niet dat op het vaste land het middernachtelijk uur al had geslagen. Als Ameri kaanse filmproducenten het over de "meat business" heb ben, bedoelen ze wat anders, maar de gedachte schoot me te .binnen. De meisjes waren alle maal prachtig; er was er zelfs één uit Polen bij, kansloos voor de titel natuurlijk, omdat mis ter Universe ook al uit die con treien komt. Digitaal, vers uit de computer, verscheen het cij fermatig oordeel linksboven op het scherm, zo ongeveer waar Nederlandse omroepen tijdens de Amerikaanse knokfïlm per beeldmerkje hun respectieve lijk anders zijn belijden. De ar me kinderen zelf wisten nog van niks, bleven lachen en hun liefde voor de kunst, de disco of het koterrijk gezin vertolken. Miss Holland werd derde. Het eerste brons is binnen dacht ik, terwijl het buiten wat harder begon te regenen. De conventie van de Demo craten in San Francisco. Een (foto Dijkstra) dramatisch natuurtalent als Haye Thomas kan het in zijn eentje gelukkig een heel eind opnemen tegen zijn vakbroe ders uit Engeland en Duits land. Toch waag ik de suggestie om Haye de volgende keer wat meer tijd en hulpkrachten te bieden. Misschien kunnen we eens één etappe in de Tour overslaan. Die beeldbandappa- ratuur van Peter Post heeft het in de Pyreneeën toch al moeten afleggen tegen de 'Tractions avant'. En Laurent Fignon gaat volgend jaar voor een contact lensfirma rijden. Tot mijn grote genoegen veel dertiger jaren in de aanbieding. De BBC had zondag een docu mentaire over de Olympische Spelen van 1932. Veel histo risch, streperig materiaal. De presentatoren zaten echter in een studio anno 1984, vlot te praten, te schakelen en te doen. Zonder die feestverpakking waagt bijna geen programma maker zich vandaag de dag nog op de antenne. Opmerkelijk: de Japanse deelnemers op de Olympiade 1932 hadden dezelf de petjes op, waar ze tien jaar later in Birma zoveel eer mee inlegden. En geen Rus te zien in Los Angeles 1932. Trouwens ook weinig Coca Cola-affiches. Nog meer jaren 30: diezelfde avond op Duitsland 'Schön- berg in Amerika'. De grote in spirator van de twaalf tonen muziek, diep geworteld in de Duitse muzikale traditie, als 'volksvreemd en volksvijandig' door Hitler in 1933 het leven onmogelijk gemaakt. Schön- berg zelf en zijn muziek over leefden het duizendjarig rijk dat nog geen 150 maanden duurde. Maar Schönberg werd een verbitterd man die oud en moe, zonder noemenswaardig pensioen, in het verre Califor- nië er maar wat lesjes bij ging doen. Dochter Nuria Nono in de uitzending: "toen ik nog klein was zei ik: mijn vader is de beroemdste componist ter wereld". Haar Amerikaanse vriendinnetjes keken ongelo vig. Beroemde mensen doen geen toonladders voor. Be roemde mensen doen niks. Ze zijn hoogstens bezig met ande re beroemde mensen. De cyclus van dat sombere decennium had voor mij ook nog een aflevering van de ge schiedenis van de derde Inter nationale in petto. Op Duits land ditmaal, maandag. Veel zeldzaam beeldmateriaal. Van zelfsprekend net als Usher Fel lig in zwart-wit. Een paradox: misschien drukt niets zozeer de bloedigheid van de oorlog uit als zwart-wit. Een aangrijpend document met materiaal uit de Spaanse burgeroorlog (no pasa- rén!), de cynische monsterpro cessen, waarin de paranoïde Stalin met zijn echte of ver meende tegenstanders afreken de en ook weer die opnamen uit de rechtzaal in Leipzig tij dens het Rijksdag brand-pro- ces, dat Marinus van der Lubbe een ereplaats in het martyrolo gium van de kameraden ople. verde. Of misschien toch niet. Afgelopen donderdag bij de Fransoos op tv-5 weer een prachtige kookact met een ana nastaart (Gateau d'ananas') als doel en heilig ideaal van al het onderhoudend streven. Keja kan gerust zijn. Ondertitelen hoeft niet, zelfs degenen onder ons die geen Frans spreken (ook zonder middenschool reeds een snel groeiend leger) begrijpen het allemaal als ze het eigeel (jaune d'oeuf) en de bloem (farine) in de potten en pannen zien verdwijnen. Destijds had ik die VPRO-do- cumentaire over Hitchcock ge mist. Gelukkig kwam België er vorige vrijdag mee (meestal is het andersom). De mooiste fragmenten waren toch weer uit films als 'Notorious' (1936). Zwart wit dus. Zouden er eigenlijk zwart- wittoestellen met afstandsbe diening bestaan? HAN MULDER UTRECHT (GPD) - De ge neratiekloof zal gedurende Je twee lange gesprekken Diet worden overbrugd. Na •en half uurtje mag 'u' wor- Jen vervangen door 'jij', inaar de afstand blijft. Hij Is 67, heeft over de hele we reld op het toneel gestaan [n jij bent veertig jaar jon- fer, weet van zijn carrière toch niets af. door Peter v.d. Maat Hij is al zo vaak geinterviewd, dat een college journalistiek-voor-be- ginners hem geen enkele moeite kost. Op prietpraat-vragen is hij met alle liefde bereid antwoord te geven, een prietpraat-antwoord: ja, het is hier soms eenzaam, nee, ik mis Amsterdam niet, ja ik hou enorm van dieren, nee, ik heb nooit problemen gehad met mijn homo seksualiteit, ja, ik had een schat van een moeder. Voordat hij iets van zijn ik laat Zien, wil hij je toch wel langer ken nen dan tien minuten. Daarvoor dient het eerste gesprek. Het twee de heeft een week later plaats. Een natte zomermorgen. Op zijn hoofd een gifgroene pet met een knalgele pompoen, zijn buik hangt in een wit T-shirt, daaroverheen een spencer van spijkerstof, een rafe lende korte spijkerbroek. Hij rookt veel, is kortademig en hoest. Lijkt snel en makkelijk te formuleren, maar de cassetterecorder blijkt la ter vrijwel alleen onafgemaakte zinnen weer te geven. - Je hebt een lange carrière ach ter de rug, waarin je van alles hebt gedaan, steeds iets nieuws onder nomen. Heb je nog een drijfveer, nu je ouder wordt? „Ik zou nóg weglaten. Wat is je drijfveer? Zo lang je leeft is het le ven een drijfveer, als je goed in or de bent verandert er weinig. Maar het is natuurlijk nonsens om te ver onderstellen dat een man van mijn leeftijd een ambitie heeft. Je gaat door, je gaat door, maar de dingen die ik nu doe wekken bij de media niet meer de interesse van toen op". „Ik ben nu een jaar bezig met therapeutische theaterweekeinden in een afkickcentrum. In augustus begin ik met m'n zesde. Het is ge bleken dat in zulke dagen bij die mensen dingen naar boven komen die de therapeuten in hun eigen therapieën nog niet hadden gezien. Nou kan ik natuurlijk wel kranten gaan bellen om te zeggen wat ik doe, maar dat is indiscreet, want dit is discreet werk". - Wat leer je die mensen? „Nou, ik begin vrijdagsmorgens met het instuderen van een schets en die voeren ze dan zondagavond op. Een echte voorstelling. En aan gezien ik vijftig jaar toneel heb ge daan en dus een halve eeuw tussen 'patiënten heb gezeten en er zelf ook een ben... Jee, wat zijn die kat ten vervelend!". De twee op stoe len klimmende Burmezen schrik ken van de uithaal. - Wat komt er tot uiting, noem eens een voorbee... Afkappend: „Nee, nee, nee, daar beland ik op mijn discretie. Kijk, ik heb er geen zin in dat straks ie mand in de krant leest wat hem of haar mankeerde. Je vraagt ook niet aan een arts om in een openbaar interview over patiënten te vertel len". - Namen hoeven niet, maar het zou aardig zijn als je kan vertellen hoe je die halve eeuw ervaring en kennis aanwendt in een therapie. Na een reeks opstandige zinnen: „Kijk, ik kan een geval uit de doe ken doen. Er was een jongeman bij die men in de wandeling de isola tietank noemde, een hele moeilijke in zichzelf opgesloten jongen. Op een zaterdagavond vroeg hij me een tape van een operazangeres, hij wilde haar graag nadoen. Ik zei: nee, die heb ik niet en bovendien red je dat niet in een dag. Hij ver- telde dat hij een lange zwarte jurk had willen aantrekken en een mal le pruik had willen opzetten en zo had willen zingen. „Ik zei: maar waarom schrijf je het niet op, wat je had willen doen, dan lees je het gewoon voor. Zon- dagavond kwam hij op, in een rood jurkje en met een rood hoedje, en hij vertelde zijn verhaal waarom hij niet had kunnen doen wat hij wil- de: „Ach, ik pis toch altijd naast de pot, daarom ben ik ook hier". Het was zo waanzinnig ontroerend en zo mooi dat ik tranen in mijn ogen kreeg. „Ik heb hem gezegd dat hij een boekje moest kopen en elke dag op jfl de ene bladzij zou moeten schrij- ven wat hij had willen doen en op - de ander wat hij had gedaan. Zo krijgen de mensen die mét hem be zig zijn inzicht in dat geisoleerde, - zodat ze daaraan kunnen werken en waardoor die jongen de kracht kan vinden om niet meer in te ne men wat hij innam. - Angst om oud te worden. „Ik ben daar nooit bang voor ge weest en heb er ook helemaal geen last van. Ik ben ook niet iemand die zit te sjagerijnen van: kon ik het nog maar eens over doen. Je moet even met een roze lampje voor de spiegel gaan staan als je het buikje en de lijnen niet wilt zien. Maar als je zeventig bent, ben je niet meer zo'n spring-in-het- veld, je duikt niet meer elke avond in bed om een nummertje te ma ken. Dat is wel een van de dingen die spijtig zijn, het is jammer dat je potentie op de klippen loopt". - Is er verschil tussen ouder wor den in een homo-milieu en in een hetero-milieu? „Het is precies hetzelfde. Een he tero wil op mijn leeftijd een jonge geit en een homo een jonge bok. Hoe ouder je wordt, hoe liever je met iemand die jong is naar bed gaat. Je loopt als je bijna zeventig bent niet met een strikkie en een doos bonbons achter een andere zeventigjarige aan". - Doe jij je best om een jonge knaap aan de haak te slaan? „Ik zou niet weten waarom. Ik ben bijzonder gelukkig in mijn vriendschap met Guerdon, al vijf tienjaar. Ik heb totaal geen behoef te, ik heb trouwens m'n hele leven geen behoefte gehad aan jongere knapen". - Hebben je ervaringen met vori- Homobeweging - In tegenstelling tot enkele colle ga's van je, ben je er altijd eerlijk voor uitgekomen datje homoseksu eel bent. In Wie van de Drie wasje echter een ginnegappend type en bij veel mensen heb je daardoor een bepaald beeld gecreëerd van een homoseksueel. Ten koste van de ho mo-emancipatie? „Als ik of homoseksueel ben overgekomen, is dat uitsluitend een individuele interpretatie. Ik heb daar niet met een homofiele pretentie gezeten. Noem eens een paar van die dubbelzinnigheden?" - Niet nodig, ze waren er volop. „Ik ben het er helemaal niet mee eens. Bij mijn weten heb ik nooit iemand voor gek gezet, nooit ie mand beledigd, nooit zelf gepro beerd de leukste te zijn. Als ik dat door opmerkingen van anderen misschien een keertje was, ja that's all in the game. Ik geloof dat ik juist niets anders heb gedaan dan ten gunste van de homobeweging bezig zijn. „Dat Wie van de Drie wordt zo langzamerhand dermate afgebro ken, als dat nou de dank is voor twaalf jaar, goed, dan vind ik dat ook prima. Maar je kan ook zeg gen: het was een leuk programma, jammer dat het niet meer bestaat". - Vond jij het een belangrijk pro gramma? „De televisie is een molen die 365 dagen per jaar draait met van alles. Het is een medium dat op den duur iedereen doodmaalt. Aan het begin zeg je halleluja, maar op den duur wordt het Golgotha". - Ben jij doodgemalen? „Nee hoor". - Waarom jij niet en de rest wel? „Op den duur maalt het iedereen dood en ik zal het dan waarschijn lijk ook wel zijn. Wat is nou uitein delijk het leuke van televisie? Dat is de Olympiade en de actuele ge beurtenissen en de rest is eh, eh, is er allemaal bijgekomen. Het stelt weinig voor". - Hoe kun je er dan toch aan meedoen? Het luciferdoosje rammelt weer: „Omdat een andere weg niet altijd openstaat. Het hoort bij je vak en als je wordt gevraagd doe je mee. Waarom moet ik daar bezwaar te gen hebben?" - Omdat je wordt fijngemalen De stem verheven: „Het publiek zegt toch: nou die moeten we niet meer. Mevrouw Jansen en me vrouw Pietersen vinden je niet leuk meer en weg ben je". - Anderen hebben zeggenschap over jouw leven. „Nou en? Televisie is een job voor me geweest, dat is m'n inko men geweest. En ik heb het met veel genoegen gedaan". - Heb je grenzen gesteld: dit doe ik nog wel en dat niet meer? „Die grenzen zijn nooit tot mij gekomen. Ik heb nooit iets aange boden gekregen dat milieuveront reinigend was. Reclame voor nasi goreng uit een blik is niet vervui lend. Ach, dat je achter een pro- dukt moet staan zijn van die theo rieën. Dacht je dat Ton van Duin hoven altijd bonbons zat te eten? Als ik voor een reclame word ge vraagd, zeg ik: ja, dat doe ik. Er zit toch geen cyaankali in die nasi? Dertig jaar geleden waren ze er niet voor bij me gekomen, maar het is nu op dat medium, dus dat benut je. Zeker als je geen vast maandsa laris hebt". Een van de Burmezen komt bin nen met een levende mol in zijn bek. „Oh jee, oh gat wat eng: een mol". De kat opent zijn kaken en flitsend snel verdwijnt het blinde dier onder het keukenblok. Berus tend: „Ja, daar leef je hier mee, dat is de natuur". In september zal er een nieuw boek van hem verschijnen, waarin hij uitpakt tegen alles wat naar zijn idee de homo-beweging kwaad doet. Nog twee hoofdstukken moe ten er komen en een titel: „Wat zien ik" was een vondst, zoiets heb je maar eens in je leven. „Haar van boven" was ook nog aardig, maar „Mengele broek en pintje billen" was verkeerd gekozen als titel". Bhagwan Zijn Amerikaanse vriend Guer don Bill is volgeling van Bhagwan. Hij zelf noemt zich sympathisant en is ook in de toenmalige Ashram in Poona geweest, maar besloot toch om geen Sannyasin te wor den. Boven de schoorsteen in de woonkamer hangt een portret van Bhagwan. Hij noemt hem de ver lichte meester. - Hoe ontdekte je dat hij een ver lichte meester is? „Door de tapes. Toen ik hoorde wot die man te zeggen had, was ik zo geboeid en aangezien we tc ch in een moderne tijc leven, neem je het vliegtuig en je bent er". Hij bleef er kort. Zei in 1979 in een radio-interview dat hij mis schien toch bang was geweest om zich totaal in Bhagwan te verliezen en daarom wellicht was gevlucht. Nu wil hij het er niet over hebben. „Ik acht die man waanzinnig hoog en heb diep respect voor hem. Ik vind het heel prettig om naar hem te luisteren of een boek van hem te lezen. Hij heeft mij toch bepaalde richtlijnen gegeven voor het leven: het mij minder druk ma ken, het mij mineer met proble men bezig houden". Zacht: „Ja, ik zit hier met het probleem dat ik het niet k? n uitleg gen, ik heb ei geen woerden voor. Je zou me beter begrijpen als je zelf zijn boeken zou lezen en zijn tapes zou beluisteren". Hij zet een band op, de stem van de meester wordt vergezeld door gekraak. Knikkend luisterend: „Uniek ge woon". Guerdon komt binnen om te ver tellen dat <te vuilnisophaler iets weigert mee te nemen. Hij naar buiten om het te regelen. Weer te rug heeft hij geen zin meer in het gesprek, te moe. Hij zet een plaat op met Japanse muziek die hij in het afkickcentrum zal gaan gebrui ken. Gedachtenloos tuurt hij met een Japanse waaier in een hand over het Twentse landschap. Vervolgens legt hij de musical La Cage aux Folies op de draaita fel. I am what I am, schettert het. Hij geeft in jouw richting knikjes van „zo is het maar net", Albert Mol. HILVERSUM (GPD) - „Het klinkt als het bekende cliché, maar ik ben er verschrikkelijk blij mee. Ik voel me gevleid en zeer ver eerd". Aldus Martine Bijl in een reactie op de toekenning van de Scheveningen Cabaretprijs over het seizoen 1983-1984 voor haar show 'Martine'. De cabaretprijs, een initiatief van de Stichting Schevening Bad, is het vorig jaar voor het eerst toege kend. Herman van Veen was toen de gelukkige. Martine daarover: „Alles wat je krijgt, betekent een stimulans en ik acht deze prijs zeer veel waard. Bovendien is Herman het gezelschap waarin ik heel graag verkeer". Toch zegt Freek de Jonge dat prijzen altijd bij de verkeerden te recht komen en niet bij de mensen die ze echt nodig hebben. Zij voelt aan wat hij bedoelt. „Tot op zekere hoogte heeft Freek gelijk. Ik be grijp zijn standpunt als hij doelt op de jongeren die carrière moeten maken. Maar van mezelf kan ik zeggen dat ik blijkbaar iemand ben die het meer nodig heeft dan hij, omdat ik er zo blij mee ben... door Jacques d'Ancona „Ik zit in de jury van de Pall Mali Export Prijs, die speciaal bedoeld is voor jong talent als een aanmoe diging en bovendien een geldbe drag omvat. Dat stimuleert men sen die nog niet zo lang bezig zijn. Met het geld kunnen ze bovendien belangrijke dingen doen, zoals een studiereis ondernemen naar de Verenigde Staten". Ze schetst echter dat het met de ze onderscheiding anders ligt. Mar tine: „De Scheveningen Cabaret prijs is voor mijn programma én voor mezelf een goede zaak. Het is toch wel leuk datje niet blasé raakt en het nog steeds fijn vindt ook!". Voor Martine Bijl is het niet de eerste keer dat ze officiële erken ning verwerft. Ze kreeg de Louis Davidsprijs voor haar Uedje over Martine Bijl: gevleid. het lelijke jonge eendje, de Televi- zierring voor haar televisieshows en tweemaal een Edison. Dat ge beurde al bij haar allereerste lp, hoewel er meteen een rel volgde, want het nieuws lekte uit en toen ging de uitreiking niet door. Later werd haar langspeler 'Liedjes uit de tijd van Ot en Sien' ook gewaar deerd met een Edison. Iemand die tot de categorie van de bekende Nederlanders be hoort, valt uiteraard vaak in de prijzen. Soms van dubieus allooi. Martine: „Carnavalsonderschei dingen worden met de regelmaat van een klok aangeboden, maar ik ben een ontzettend steile noorde ling. Daar ben ik dus niet zo happig op. Dat is niet helemaal mijn we reld. Ik heb dat één keer gedaan. Vaak vragen ze dan: weet u mis schien iemand anders die de prijs wèl wil aanvaarden. Ik bedoel maar... Verder is er twee keer een bloem naar mij genoemd, een tulp (foto ANP en een chrysant. Ook hebben Henk (Van der Molen) en ik een keer het Amsterdamse Lieverdje gekregen, maar een gouden plaat is me bij voorbeeld nog nooit beschoren ge weest". Komt er een nieuwe show in het seizoen 1985-1986 als vervolg op de huidige? Martine Bijl overziet de conse quenties: „Je kunt natuurlijk niet een aantal mensen in je omgeving, met wie je de zaak hebt opgezet, even leuk laten investeren en dan verder melden: ik stop. Maar het is wèl een druk en een last. Het is net zo heerlijk als beangstigend en ei genlijk heel eng om nu al ja te zeg gen tegen een volgend programma. De reacties op deze show zijn zó aardig dat ik er niet onmiddellijk mee op kan houden. Het schept echter een enorme verplichting. Ik zeg nog niet dat ik besloten heb verder te gaan, maar ik weet bijna zeker dat we het doen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25