LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe rel over Russische truck mm Bezetting van Van Kempen en Begeer voorbij - Honderden Afghanen gedood West-Duitsland wil inhoud weten Polen (120) vragen asiel in Oostenrijk Polen stelt twee bekende dissidenten in vrijheid SBH ZATERDAG 21 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37453 Directeur: G. Koopman Hooldredacteur: drs. J. W, E. Melsalaar Ad], hooldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A8 Leiden Voor tel.nrs. zie colofon IM lm: Ld! De zwembaden in de Leidse regio beleven hachelijke tijden. De bezoekers blijven massaal weg en de gemeenten moeten er tonnen op toeleggen. Op hun beurt doen de zwembaddirecties van alles om het hoofd boven water te houden. Over Caribbean party's en 'kamikazebancn'. PAGINA 13 Israël gaat morgen ter stembus. Centraal staat daarbij de vraag hoe groot de macht van ultra-rechtse groeperingen wordt. Zij vormen de barometer voor de binnenlandse spanningen. Met het ontslag van Mart Smeets (inmiddels AVRO-employé) vestigde Studio Sport weer eens de aandacht op zich. Een kijkje achter de schermen van deze dure NOS-rubriek, waar volgens ingewijden humeurige mensen werken. BONN (GPD) De Westduitse regering wenst opheldering over de inhoud van een Russische vrachtauto die, na een avontuurlijke tocht door de Bondsrepubliek Zwitser land en wederom West-Duitsland, nu bij de grensovergang naar de DDR in Helmstedt staat. Volgens de Sowjet-Unie gaat het om „diplomatieke bagage". Bonn vermoedt ech ter, evenals de Zwitserse autoriteiten, dat het om een verboden transport van technologie gaat. In elk geval wordt het weinig waar schijnlijk geacht dat de in totaal 13 grote kisten, in totaal 9 ton, uitslui tend normale diplomatieke spullen zouden bevatten. Inmiddels heeft de Sowjet-Unie officieel geprotesteerd tegen het feit dat de vrachtwagen vooralsnog niet verder mag rijden. De West duitse regeringswoordvoerder Pe ter Boenisch verklaarde gisteren op een persconferentie in Bonn dat er hoe dan ook „duidelijkheid" moet en zal komen. „Daar kunt u vanuit gaan, maar wij zullen deze zaak wel in alle rust behandelen", aldus Boenisch. De vrachtauto kwam al op 11 juli de Bondsrepubliek binnen om door te reizen naar Zwitserland. De deuren werden verzegeld, nadat begeleiders de Duitse douaniers hadden verzekerd dat het om di plomatieke zaken voor de Russi sche-missie bij de Verenigde Na ties in Genève ging. Ook de grens met Zwitserland werd zonder moeite gepasseerd. Daar ontston den echter moeilijkheden toen, al dus de Westduitse woordvoerder Boenisch, de auto van de weg af raakte en werd gesignaleerd in de buurt van een militair vliegveld. De Zwitserse autoriteiten heb-. ben dit overigens in alle toonaar den ontkend en in dit verband het woord „ongelooflijk" gebruikt. Toch kregen de Zwitsers argwaan en na zeven dagen geharrewar moest de Russische vrachtauto het land onder begeleiding verlaten. De wagen kwam wederom in de Bondsrepubliek zonder moei lijkheden - en zou om wat voor re denen dan ook eerst naar Bonn zijn gegaan, waar de chauffeurs in de Sowjet-ambassade zouden hebben overnacht Na ruim dertig urn- kwam de auto in Helmstedt aan. Daar staat hij sinds donderdagmid dag. Intussen wordt, naar in Bonn verluidt, op het „hoogste niveau" diplomatiek overleg gevoerd. "Ons advies kost u niets" Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 Auto's van Russische diplomaten staan geparkeerd rondom een vracht wagen uit de Sowjet-Unie, die zoals de Russen beweren, diplomatieke bagage vervoert. De Duitsers vermoeden echter dat er wel eens spionage- materiaal in verborgen zou kunnen zitten. (fot AP) WENEN (GPD) - Een groep van 120 Polen heeft asiel aangevraagd in het Oostenrijkse vluchtelingen kamp Traiskirchen. Samen met nog 60 Polen was de groep met vier autobussen op pelgrimsreis naar Rome. Zij reisden op een collectief transitvisum door Oostenrijk. Voor de poort van het kamp kwamen de bussen tot stilstand, waarna de 120, gepakt en gezakt, om asiel vroe gen. Twee bussen hebben na de stop in Traiskirchen met 60 passagiers de tocht naar Italië voortgezet. De twee andere bussen zijn leeg over ONSCHULDIG IN CEL (Rtr) - Een man die 15 jaar van een levens lange veroordeling had uitgezeten, is gisteren op vrije voeten gesteld nadat een Britse rechtbank hem had vrijgesproken van verkrach ting en moord. Het hof van beroep sprak uit dat het bewijs niet over eind kan blijven dat een gerechte lijke arts indertijd presenteerde te gen de nu 37-jarige Geoffrey My- cock. Deze was in 1969 tot levens lang veroordeeld wegens verkrach ting van en moord op een 84-jarige vrouw. Weinig verandering Wolkenvelden en droog. Minimumtem peratuur rond 12 graden, middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Matige noordwestenwind. Ook na morgen weinig verandering. Middagtemperatuur ongeveer twintig graden. 22 juli 1984 Zon op: 05.47 uur, zon onder: 21.45 uur. Maan op: 01.04 uur, maan onder: 15.52 18.36 uur. 23 juli 1984 Zon op: 05.48 uur, zon onder: 21.44 uur. Maan op: 01.22 uur, maan onder: 17.07 de Tsjechoslowaakse grens naar huis gereden. De busreis moet lang voorbereid zijn geweest en goed geheim gehouden. De 'pelgrim stocht' is wel door de officiële ka nalen geboekt en met bussen van de Poolse toeristenorganisatie uit gevoerd. Afgezien van de 500, die in 1981 tijdens een pelgrimstocht in Span je zijn afgesprongen, is deze groep van 120 de grootste die ooit geza menlijk asiel heeft gevraagd. De eerste indruk van de Oostenrijkers is dat het allemaal jongere mensen zijn tussen de 18 en 30 jaar, onge huwd en zonder kinderen. Het zijn vermoedelijk leden van de Oekrai- nische minderheid in Polen en van de Grieks-katholieke kerk. Vanaf eind 1981 toen de visum plicht voor Polen, die Oostenrijk wilden bezoeken is ingevoerd, na dat ongeveer 30.000 Polen in het jaar daarvoor om asiel hadden ge vraagd, zijn er maar een paar dui zend van hun landgenoten naar eindbestemmingen in Amerika, Canada, West-Duitsland en elders gesluisd. NIJMEGEN De 64-jarige Vierdaagse-loper Smit (vooraan) wordt in Nijmegen bij de intocht door zijn kleinkinderen begroet met bloemen en met een bord waarop staat 'Hiep hiep hoera opa'. De 68ste Nijmeegse Vierdaagse zit erop, het blarenbal kan beginnen. De monsterwandeling werd door 20.311 deelnemers volbracht. Er waren 1.715 uitvallers oftewel 8 procent van het totaal aantal wandelaars. (foto anp> Macintosh daagt Zuid-Holland voor de rechter (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Limburgse bedrijf Macintosh NV, dat plannen heeft om onder meer in Oegstgeest een textielsupermarkt te openen, heeft de provincie Zuid-Holland voor de rechter gedaagd. Volgende week donderdag moet het provin ciebestuur voor de Haagse recht bankpresident mr. Wijnholt ver schijnen om zich te verantwoorden voor een enkele maanden geleden aan de gemeentebesturen van alle Zuidhollandse gemeenten gestuur de brief. Hierin schrijft het provinciebe stuur tegenstander te zijn van ves tiging van Macintosh bedrijven in Zuid-Holland. Volgens het provin ciebestuur is door de vestiging van dit soort lage-prijzenwinkels de kans groot dat bestaande winkels het loodje zullen leggen. Macintosh eist nu in kort geding dat de provincie een nieuwe circu laire aan de gemeenten stuurt, waarin moet staan dat de eerder verstuurde brief onjuist en onzorg vuldig is geweest. Met name het feit dat de provincie Macintosh een discount-bedrijf heeft genoemd, vindt de textielsuper grievend. Discount betekent in het Neder lands onder meer verkwanselen en ook afbreuk doen aan. Daarente gen heeft Macintosh, aldus het be drijf, een eigen verkoopformule ontwikkeld die bestaat uit de ver koop van textiel van constante en hoge kwaliteit. Bij intocht in Nijmegen 15 arrestaties NIJMEGEN (GPD) - De Nij meegse politie heeft gistermid dag tijdens de intocht van de Vierdaagse vijftien arrestaties verricht in en om het gekraakte pand van een bank aan de Sint Annastraat. De politie besloot in te grijpen toen er vanuit het kraakpand een spandoek met de tekst 'Het leger is niet vies van fascisme' werd opgehan gen. De korpsleiding meende dat 'de openbare orde in gevaar kwam'. De politie, die was voorbe reid op moeilijkheden, greep zeer snel in. Via de voordeur en met behulp van ladders betrad zij het pand waarin onder meer een molotow-cocktail en een spuitbus met traangas werden aangetroffen. De tien mensen die op dat moment in het bank gebouw aanwezig waren, wer den gearresteerd. Buiten wer den nog eens vijf arrestaties verricht. De arrestanten van wie de meesten niet zelf in het pand wonen, variëren in leef tijd van 13 tot 24 jaar. De vierdaagse zelf kende ook een incident. Voor het eerst in haar geschiedenis werd een groep deelnemers gediskwalifi ceerd. De wandelaars van de actiegroep 'Is het oorlog hier?', een groepering die tegen het militarische karakter van dit wandelgebeuren protesteert, kregen geen medaille. Reden voor deze beslissing was volgens marsleider W. Roosenberg van de KNBLO de afwijkende route die de groep bij Cuyck had gevolgd. Zij ge bruikte voor het oversteken van de Maas een veerpont en niet de speciaal door het leger aangelegde baileybrug. Persfoto's zijn bevroren momenten in een ononderbroken stroom van gebeurtenissen. Onlangs werd een onderzoekje verricht naar het gebruik van die foto's in zeven dagbladen. Wie selecteert, en hoe? WARSCHAU (AFP) - Jacek Kuron en Adam Michnik, twee bekende dissidenten die al 31 maanden in de Poolse gevangenis zitten, zullen op korte termijn op vrije voeten worden gesteld. Beiden werden ruim 2V2 jaar geleden gearresteerd omdat zij als leiders van het verbo den Comité tot verdediging van de arbeiders (KOR) staatsondermij- nende activiteiten zouden hebben ondernomen. Vorige week werd aangekondigd dat een proces tegen hen op han den was. Dit werd echter verdaagd toen bekend werd dat er voor alle politieke gevangenen in Polen een algehele amnestie in de maak was. Tegelijk zouden zeven kaderleden van de ontbonden onafhankelijke vakbond Solidariteit worden be recht wegens een verondersteld complot tegen de staat. Het Poolse parlement zal van daag een amnestiewet aannemen die de vrijlating bewerkstelligt van alle 660 politieke gevangenen, niet één uitgezonderd. Het wetsont werp, dat in alle commissies is be handeld en niet meer zal worden gewijzigd, somt drie uitzonde ringsgevallen op: spionage, hoog verraad en sabotage. Deze verden kingen zijn op geen van de dissi denten i (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN Aan de be zetting van de Koninklijke Van Kempen en Begeer in Voorschoten is gistermiddag omstreeks vijf uur een einde gekomen. De raad van bestuur en de indsutriebonden van FNV en CNV hebben een 'reële ba sis' gevonden om verder te onder handelen over vervangende werk gelegenheid voor de werknemers van Zilfa en DCW. Voor deze twee werkmaatschap pijen van de zilverfabriek werd woensdag uitstel van betaling aan gevraagd. Het bedrijf werd donder dagmiddag bezet omdat de raad van bestuur niet zoals in het verle den, alle werkmaatschappijen ge lijk wilde behandelen. Bovendien zou hij volgens de bonden geen deugdelijk sociaal plan hebben willen opstellen voor de 130 men sen die bij Zilfa en DCW werken. Volgens het nu bereikte akkoord zal er - binnen de gegeven moge lijkheden wel een sociaal plan worden opgesteld. Het enige lid van de raad van be stuur, W. T. J. Zuidema, verklaarde gisteravond zijn best te willen doen om de bestaande situatie te handhaven. Hij wil onder het toe ziend oog van de bewindvoerders met alle betrokkenen gaan overleg gen. In de praktijk betekent dit dat voorlopig alle machines blijven staan. Zuidema zou ook zijn best doen om meer geld los te krijgen bij de bank. De Amro-bank heeft tot dusverre niet meer willen ver strekken dan een boedelkrediet van 6 miljoen. Daarmee kunnen dan wel de salarissen van het 215 man tellende personeel voor de maand juli worden uitbetaald. De bonden zeggen niet ontevre den te zijn over het bereikte ak koord. Volgens hen heeft het per soneel unaniem ingestemd met de tekst ervan. Gistermiddag rond vijf uur ging ook de collectieve vakan tie in voor drie weken. In die tijd zullen bewindvoerders, raad van bestuur en eventueel de bonden plannen uitbroeden om zoveel mo gelijk van de anderhalve eeuw be staande fabriek te redden. Volgens Zuidema moet dat kun nen. Temeer daar de werkmaat schappijen Keltum en Koninklijke Begeer nu wel goed draaien. Het aannemen van de amnestie wet gebeurt op de dag waarop Po len het feit herdenkt dat het veertig jaar geleden door de Sowjet-Unie werd bevrijd van de nazi's. Gevelonderhoud- systemen Milieu Technische Service/ Leiderdorp 071-89 6595 Russische bombardementen met chemische wapens PESHAWAR (AFP) Ongeveer 700 burgers zijn ge dood, onder wie diverse door chemische wapens, bij omvangrijke bombardementen die Sowjet-Afghaanse troepen in mei en juni hebben uitgevoerd in de pro vincie Baghlan, in het noorden van Afghanistan. Dit hebben twee leiders van het Afghaanse verzet gisteren in de Pakistaanse grensplaats Peshawar verklaard. Deze bombardementen, die bedoeld waren als on dersteuning van een Sowjet-Afghaans offensief tegen het verzet in de Panjshir-vallei, zijn uitgevoerd tussen 14 mei en 30 juni. Ongeveer vijftig „zwart geworden" lijken, waarop geen uitwendige verwondingen zichtbaar waren, zijn aangetroffen in Dahnae Ghuri, een strategische zone ait vijjwci geiieel onder controle staat van het verzet, zo zeiden de twee voormannen van de Moedjaheddin. De huid van deze lijken viel in flarden uiteen, aldus de verzetsleiders. Een van de Moedjaheddin, die zich op 500 meter bevond van de plek waar de lijken zijn aangetroffen, verklaarde dat een uit een vliegtuig ge worpen voorwerp een witte rook veroorzaakte die maakte dat hij misselijk werd en tranen in de ogen kreeg. De aanval op Dahnae Ghuri, een handelsplaats waar 2.000 gezinnen wonen, op de avond van 27 juni eiste alleen al meer dan 300 doden, aldus de leiders van het islamitische verzet tegen de Afghaanse communisten onder leiding van Babrak Karmal die dank zij een gro te Sowjet-bezettingsmacht in Kaboel aan de macht is. BRANDURY RINGS - Prins Charles van Engeland heeft gisteren in Brandbury Rings een gedenkteken onthuld op de plek waar werkloze jon geren prehistorische opgravingen hebben opgeknapt. Op de foto: de prins in gesprek met de 19-jarige punker John Parker die eveneens een aandeel had in de werkzaamheden. (foto ap> dal die gerenoveerde etage al weg was. Had ik die krant nou maar als éérste gezien. Zorg dat je altijd vooraan staat. Neem zélf een abonnement. Ja, ik wil uw krant: een kwartaal (I 63,10). Ik kri|g de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voort 10,. U kunl deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnr 10050. 2300 VB Leiden Bellen kan ook, teL 071 144941 egmg

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1