Bevroren momenten Het gebruik van foto's in dagbladen ZATERDAG 21 JULI 1984 Extra PAGINA 19 Naar persfoto's is al heel wat onderzoek verricht. Zo hebben psychologen aan het licht gebracht dat de doorsnee krantelezer zijn oog het eerst laat vallen op een punt schuin boven het midden van de pagina. Vervolgens beschrijft dat oog een cirkel met de klok mee tot het links onderaan is beland. Ook foto's worden tijdens dat visuele aftasten verkend. Daarbij wordt de blik het sterkst getrokken door die delen, waarvan het contrast tussen zwart en wit het scherpst is. Eerst kijkt de gemiddelde lezer naar levende wezens (mensen, dieren), vervolgens naar bewegende objecten (auto's, rook) en ten slotte naar alles dat niet van zijn plek te krijgen is (huizen, bergen). Gaan deze bevindingen voor u niet op, dan kunt u zich gelukkig prijzen: u bent geen doorsnee lezer. Vreemd genoeg zijn degenen die die foto's in de krant zetten, nog maar zelden aan een onderzoek onderworpen. Lezers klagen vaak over de geschreven inhoud van de krant, over een gebrek aan neutraliteit in de berichtgeving of over tendentieus taalgebruik. Foto's lokken echter zelden een reactie uit. Hoogstens voor een zeer geweldadige of naaktfoto wil een lezer nog wel eens in de pen klimmen. Fotografen klagen des te meer. Ze vinden dat er bij kranten slordig wordt omgesprongen met hun materiaal. De Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF) was één van de aanstichters tot het eerste onderzoek naar selectie en plaatsing van foto's bij acht Nederlandse dagbladen. Het onderzoek is uitgevoerd door drs. Tineke Luijendijk, geholpen door zestien studenten van de vakgroep massacommunicatie van de Universiteit van Amsterdam. De resultaten werden onlangs gepubliceerd in het rapport 'Een rustpunt voor het oog?' Een onderzoek dat gebukt gaat onder beperkingen van binnenuit en buitenaf. Zoveel dat het aantal vragen over persfotografie eerder groter dan kleiner is geworden. door Ariejan Korteweg Foto rechtsboven: het Alge meen Dagblad vond deze tij dens de staking van het NS- personeel gemaakte opname van een hangende pop een smakeloze joto. Trouw vona haar slecht en in scène gezet. NRC Handelsblad was de eni ge krant die de prent publi ceerde. Foto linksboven één van de eerste opnamen van de terug keer van Van Agt in de ban ken van de Tweede Kamer. De Waarheid wilde geen aan dacht schenken aan Van Agt. Het Algemeen Dagblad vond dat de foto te weinig sfeer had. Parool, Algemeen Dagblad en Haagsche Courant publiceer den wel een andere opname van Van Agt, die diens nieu we rol op de achtergrond beter zou symboliseren. Foto onder: "Den Uyl be groet premier Lubbers nadat deze de regeringsverklaring heeft afgelegd", luidde het on derschrift in Het Parool bij deze foto. Het Algemeen Dag blad repte van een "glimlach je voor de storm". (foto's ANP) Kunt u zich haar nog voor de geest halen, dat meisje na een napalmaanval in Vietnam? Ze loopt recht op een foto graaf af. Naast haar rennen andere kinderen, erachter lo pen soldaten. Maar het gaat om dat meisje, naakt, ze schreeuwt het uit van pijn en angst. Haar schreeuw is het zinnebeeld geworden van de strijd in Vietnam. Een hele oorlog vastgelegd op één fo to. Er zijn foto's die het geheugen vastpinnen. Ze zijn één moment in een ononderbroken stroom van gebeurtenissen en maken die fractie van een seconde tot een tijdsbeeld. Een voorbeeld uit eigen land: na de rellen rond de ontruiming van het kraakpand de Lucky Luijck in Amsterdam drukte De Telegraaf de volgende dag een foto af van een in leer geklede jongeman. Zijn hoofd was, op een baan lang haar in het midden na, kaal geschoren. In zijn rechterhand een paal, zoals die door landmeters wordt ge bruikt, klaar om te werpen. Be halve die jongen was er op de af beelding niets te zien. Een laatste Mohikaan die ten strijde trekt Of die foto van Frans Jozef Strauss, gemaakt tijdens een in spectie van NAVO-strijdkrach- ten. Hij troont bovenop een tank en kijkt met een verheerlijkte grijns middenin de lens. Ook dat is een plaat met meer dan dag waarde. Het beeld van Strauss als staatsman, die wapens niet al leen als politiek middel be schouwt maar ze ook als een af god aanbidt, wordt erdoor beves tigd. Onbeduidend Genoemde drie voorbeelden zijn foto's die het belang van het moment overschrijden. Het voorval dat erop staat afgebeeld is historisch gezien, onbedui dend. Het Vietnamese meisje is één van de vele slachtoffers van één van de vele napalmbombar dementen tijdens die oorlog. Van de speer van de jongeman in Am sterdam is nooit vernomen of die doel heeft getroffen. En voor Strauss is een ritje per tank één van zijn meer onschuldige bezig heden. Het zijn bovendien foto's die nauwelijks tekst nodig hebben. Een aanduiding van tijd, plaats en omstandigheid is voldoende, verder heeft de afbeelding ge noeg aan zichzelf. Dat komt niet vaak voor. Gewoonlijk zijn tekst en beeld in een krant onlosmake lijk met elkaar verbonden. Het gaat hier dus om uitzon derlijke foto's. Foto's die u en ik zo uit een grote stapel zouden vissen met de woorden: zet die maar flink groot in de krant. Waarom? Wat maakt sommige foto's zo onontkoombaar? Wat is het motief om juist dié foto te plaatsen? Daarover gaat het rap port 'Een rustpunt voor het oog?'. De drie genoemde foto's vor men één categorie. Er is nog een ander type foto waar je niet om heen kan. Dat is de opname die naar de inhoud uniek is: de eer ste menselijke voetstappen op de maan, de overleden paus Pius XII op zijn sterfbed, de massa slachting in My Lai, de aanslag op Reagan. Het waren slechte fo to's, die zelfs technisch veel te wensen overlieten. Het afgebeel de nieuwsfeit was echter te be langrijk om ze te laten liggen. In eigen land geldt dat voor de kiek jes die een prinsgemaal schiet van zijn kersverse zoontje. Publi catie bij gebrek aan beter. Selectie Bij de meeste foto's ligt de keu ze echter heel wat moeilijker. Dat zijn steeds weer ongeveer dezelfde plaatjes van s(eeds weer ongeveer dezelfde kamerleden, demonstraties, voetballers, tv- sterren, vliegtuigkapingen, scheepsrampen en auto-onge lukken. Thema's die zich met kleine verschillen steeds maar blijven herhalen. En welke moet je dan kiezen? Toch, uit dat aanbod van hon derden foto's maakt elke krant dagelijks zijn eigen keus. De se lectie van foto's bepaalt mede het gezicht van de krant De ene krant plaatst de foto van een gas ontploffing, de andere die van de slachtoffers. De ene krant kiest voor een foto waarop een demon strant door een politiehond wordt gebeten, een andere die van een bloemenkarretje, dat door demonstranten omver wordt gegooid. En er zijn kran ten die beide foto's zouden plaat sen. De schrijvende pers is in ons land geregeld het onderwerp ge weest van wetenschappelijk on derzoek. Letters, woorden en zinnen kun je tellen, een bericht laat zich in meetbare eenheden verdelen. Dat gaat voor fotogra fie niet op. Anders dan tekst ver zet die zich tegen eenduidige in terpretatie. Mede daarom is naar persfotografie nog nauwelijks onderzoek verricht. Onlangs verscheen één van de eerste vergelijkende onderzoe ken naar het gebruik van persfo tografie. Dat onderzoek werd mede gedaan op verzoek van de Nederlandse Vereniging van Fo tojournalisten (NVF). De fotogra fen wilden informatie over wat er op redacties met hun werk ge beurt. Ze wilden vooral graag weten hoe en op grond waarvan foto's worden geselecteerd. Sluiswachter Drs. Tineke Luijendijk voerde het onderzoek uit, geholpen door een groep studenten van de vak groep massacommunicatie van de Universiteit van Amsterdam. Men wilde bij de zeven landelij ke dagbladen van ons land de se lectie van foto's een week lang volgen. Het zou een zogeheten gatekeeper-onderzoek worden. Een onderzoek naar de selectie en de motieven daarvoor, door degenen die inhoud en vorm van de media bepalen. In het Neder lands wordt zo'n gatekeeper wel aangeduid als 'sluiswachter'. Helaas moest de opzet van het onderzoek sterk worden inge perkt nog vóór het goed en wel was begonnen. De dagbladen bleken huiverig om zich met we tenschappelijke belangstelling op de vingers te laten kijken. Het grootste dagblad, De Telegraaf, weigerde pertinent alle mede werking. De zes andere landelij ke kranten (Algemeen Dagblad, Parool, Volkskrant, De Waar heid, Trouw en NRC Handels blad) gaven na langdurig aan dringen de onderzoekers toe stemming één dag het redactio nele werk te volgen. Door deze beperkingen kwam het doel van de studie in de lucht te hangen. Op basis van één dag kun je geen conclusies trekken, en zeker geen wetenschappelijk verantwoorde. Toch besloot men het onderzoek door te zetten. In feite onder het motto: een half ei is altijd nog beter dan een lege dop. Om de lege plaats van De Telegraaf op te vullen, werden twee grote regionale dagbladen (Haagsche Courant en Utrechts Nieuwsblad) in het onderzoek opgenomen. Breekpunt Nu werd het zaak om voor die ene dag een datum te kiezen met een veelbelovend aanbod van nieuws. Als onderzoeksdag werd 23 november 1982 gekozen: een dag met vervoersstakingen en de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet in het binnen land, samen goed voor 522 foto's, waarvan er in genoemde kranten veertig werden geplaatst. De on derzochte voorvallen in het bui tenland waren de kaping van een Pools passagiersvliegtuig, een rede van president Reagan over de plaatsing van MX-raketten en het aftreden van de Russische maarschalk Kirilenko. Daarover werden 41 foto's aangeboden, waarvan er 18 een krant haalden. De zestien jonge onderzoekers verdeelden zich paarsgewijs over de acht dagbladen: ze keken wel ke foto's over de genoemde on derwerpen binnenkwamen en vroegen de dienstdoende redac teuren waarom ze welke foto's kozen. De in het rapport opgenomen vraaggesprekken met fotoselec teurs maken een en ander duide lijk over hoe op kranten met fo to's wordt omgegaan. "De func tie van een foto is illustratie", zegt de man van Het Parool. "Een breekpunt in de tekst", meent de NRC, "Een rustpunt voor het oog", vindt het Utrechts Nieuwsblad. Die uitspraak is tot titel van het rapport verheven. Toch wordt ook de informatie ve waarde van de foto door deze selecteurs onderkend. "Hoe meer informatie hoe beter", al dus de Volkskrant. "Als ik een foto krijg van iemand die net uit het water is gevist, dan heb ik lie ver dat het hondje dat hij met zijn duik wilde redden er ook bij staat". En de NRC: "Een goede foto moet niet alleen de feiten verschaffen, maar ook de sfeer die er omheen hangt. Bij een foto van een demonstratie moet dui delijk zijn waar die over gaat". Smakeloos Zoals gezegd, er zijn van die fo to's die zo bijzonder zijn, datje er niet omheen kunt, hetzij door de kwaliteit van de foto, hetzij door dat het de enige beschikbare foto van een voorval is. Het aanbod van 23 november was niet van die aard: veel foto's maar geen uitgesproken toppers. De keuze van de redacteuren loopt dan ook sterk uiteen. Slechts vijf van de honderden aangeboden foto's zijn in twee of meer van de onderzochte kran ten afgedrukt. Ook de motieven om al dan niet te plaatsen ver schillen sterk. Bij de vervoerssta- king bleken ethische motieven mee te spelen. Tussen het aan bod van die dag bevond zich een ANP-foto waarop een opgehan gen pop is te zien, die een NS- beambte voorstelde. NRC vond dit een aardige foto en plaatste haar. Voor de Haagsche Courant kwam de opname te laat binnen. Het Algemeen Dagblad vond de afbeelding smakeloos en noem de de hangende pop een onfris gezicht. Trouw vond het geheel te veel in scène gezet en plaatste ook niet. Bij de regeringsverklaring bleek men rekening te houden met de politieke geaardheid van de lezers. Een andere ANP-foto toonde Rietkerk en Deetman naast elkaar op stoelen, Nijpels leunt tegen hun stoelleuningen terwijl hij met Rietkerk praat. Trouw plaatste deze foto niet, omdat Deetman er slecht op zou staan. Daarbij speelden onge twijfeld de christelijke lezers door het achterhoofd. NRC plaatste de foto niet, opdat men niet zo van 'onderonsjes' houdt. Wel publiceerde NRC een foto van een eigen fotograaf, met de toevoeging dat deze meer ziet dan de ANP-fotografen en dat hij beter het randgebeuren in de ka mer kan tonen. Deze foto blijkt echter vrijwel identiek aan de af gekeurde ANP-foto. Achterban Een foto van Den Uyl en de nieuwe premier Lubbers, tijdens een op het oog opgewekt ge sprekje na afloop van de rege ringsverklaring wordt door De Waarheid niet opgenomen. Ook deze krant denkt aan haar ach terban en wil geen onderonsjes tussen beide heren afbeelden. Parool en Algemeen Dagblad drukken de foto wel af. Het Pa rool doet dat met een neutraal onderschrift: "PvdA-fractielei- der Den Uyl begroet premier Lubbers nadat deze de rege ringsverklaring heeft afgelega". Het Algemeen Dagblad interpre teert de foto als voorbode van wat komen gaat. "Glimlachje voor de storm", staat er als kop boven. In het onderschrift staat dat beide heren "Een lacherig ge sprekje" voeren. En dat die la cherigheid er de volgende dag niet zal zijn: "omdat Den Uyl on getwijfeld weinig heel zal laten van de regeringsplannen". Daarmee zijn we meteen aan geland bij de onderschriften. Tekst en foto zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Een on derschrift fungeert als een vizier van woorden, dat aan de inter pretatie van de foto richting geeft. Het maken van een onder schrift is een lastig karwei. Wie beelden in woorden omzet, ont komt niet aan onvolledigheid en verarming. Een gebaar of ge zichtsuitdrukking is nooit pre cies na te vertellen. De foto is een bevoren mo- ment, dat door het onderschrift weer moet worden ontdooid om een plaatsje in tijd en ruimte te kunnen krijgen. Of dat plaatsje terecht is, is vaak niet te beoor delen. Zo drukte De Volkskrant onlangs een foto af van een smal le, metalen vorm, amper zicht baar tussen de bomen. Het on derschrift meldde: "Een SS-20 raket ergens in Rusland". De bosschage deed evenzeer aan de Veluwe als aan Siberië denken, en dat de metalen vorm een SS- 20 was, moet op gezag van de krant worden aangenomen. Suggestief Datzelfde geldt voor de aan het begin van dit artikel genoemde foto's. Foto's als die van het na palmslachtoffertje kunnen he laas op verschillende plekken in de wereld tegelijk worden geno men. De jonge punker had een randgroepjongere kunnen zijn, die zich tijdens een door de ge meente georganiseerd vakantie kamp in het speerwerpen be kwaamt. En de foto van Strauss wordt pas echt leuk, als het on derschrift duidelijk maakt dat de man hier niet in zijn privéleven is betrapt, maar tijdens een officië le inspectie van NAVO-troepen. De in het onderzoekverslag aangehaalde voorbeelden van onderschriften bij de foto van het gesprek tussen Den Uyl en Lubbers geven al aan dat er heel wat in de marge kan worden ge rommeld. Een gerommel waarbij soms ethische grenzen worden overschreden. Een voorbeeld uit het verleden: het weekblad De Tijd had in juni 1981 op de om slag een foto van een met doeken bedekt lichaam op de spoorrails. Daarachter de neus van een trein. Witgejaste verplegers staan klaar om het lichaam af te voe ren. "Zelfmoord om Dode- waard" stond er met vette letters onder. De foto was echter niet gemaakt op het moment dat ie mand zich uit afkeer van kern energie voor de trein had gestort, maar toonde een ander zelf moordgeval, een jaar eerder. Dat is een duidelijk geval van suggestief foto- en onderschrift- gebruik. De in het rapport opge nomen gesprekken met onder- schriftmakers maken duidelijk welk belang aan onderschriften wordt gehecht. "De tijd die aan onderschriften wordt besteed zal een halve minuut zijn. Het is echt een corvee" "Het is meer iets dat nog even moet, net zoiets als het weerbericht", zegt de onder vraagde man van De Waarheid. De Volkskrant meldt: "Er is geen tijd voor. Het is niet iets waar je een avond aan gaat zitten. Vroe ger werd er meer zorg aan be steed". En Trouw: "Het maken van onderschriften is een onder geschoven kind". Voor bijna alle onderzochte kranten geldt dat de keuze van de foto en het maken van het onderschrift door ver schillende mensen wordt ge daan. Topje Alle kranten hebben volgens de zegslieden de neutraliteit van het onderschrift hoog in het vaandel staan. "We schrijven de tekst naar de foto toe, zo neutraal mogelijk, ontkleurd", aldus de zegsman van de Volkskrant. Die zelfde krant drukt zeer onlangs een foto af van anti-Amerikaanse demonstranten op de Filippij nen, die door de politie in elkaar werden geslagen. "Een demon stratie om de vriendschapsban den met de Verenigde Staten te vieren", meldde het onder schrift. Kortom, er wordt volgens het onderzoek bij kranten nogal wat afgerommeld met foto's. Dit eer ste, beperkte, systematische on derzoek naar de selectie en plaat sing van nieuwsfoto's toont ech ter slechts het topje van de ijs berg. Dat heeft een aantal oorza ken. De eerste het gebrek aan medewerking van de zijde van de kranten - is al genoemd. De resultaten van het onderzoek blijven daardoor vooral anekdo tisch. Juist een onderzoek over een langere periode kan een eventuele systematiek achter het fotobeleid aan het licht brengen: toont een krant de doelpunten of de rellen op de tribune, staat Nij pels meestal uitgerust of ver moeid op de foto, worden ver nielde auto's of verongelukte in zittenden getoond? En gebeurt dat op de voorpagina of ergens binnenin de krant? Daarover maakt de momentopname van 23 november niets duidelijk. Door alleen de fotoselecteurs een dag te volgen, hebben de on derzoekers zich beperkt tot één schakel in een veel langere ke ten. Belangrijke momenten in de selectie worden buiten beschou wing gelaten. Allereerst is daar de 'agenda-setting': elke dag zijn er tientallen voorvallen waar heen een fotograaf kan worden gestuurd. Kies je voor de te ver wachten toeloop op kaartjes voor het laatste concert van Doe Maar, dan heb je geen foto van de bij eenkomst van de Centrumpartij, die wel eens verstoord zou kun nen worden. Verschillend Dan is er de eerste selectie, die door de fotograaf zelf wordt ge daan. Die maakt tientallen opna men en beoordeelt aan de hand van contactafdrukken welke fo to's hij bij de redactie inlevert. In de donkere kamer hebben de on derzoekers geen stap gezet. De voorselectie door 'De man of vrouw met visueel inzicht' blijft buiten beschouwing. Ook de verschillen tussen och tend- en middagkranten worden onder tafel geveegd. Het tijdstip van verschijnen van de onder zochte kranten loopt ongeveer twaalf uur uiteen. Met als gevolg dat ook het aanbod van foto's verschillend is. Juist op een kort onderzoek is dat verschil van in vloed. Vanaf het moment dat de foto graaf zijn foto's op de redactie in levert, is hij de zeggenschap over zijn produkt kwijt. De helft van de onderzochte kranten heeft een fotoredactie. Min of meer voor spek en bonen, lijkt het. Die fotoredacteuren blijken vooral organisatorisch werk te doen. Ze maken een voorselectie uit het foto-aanbod. De uiteindelijke keuze wordt bij alle kranten ge maakt door hoofdredactie, chefs van deelredacties of eindredac teuren. Het zijn dus in de schrijvende journalistiek geschoolde redac teuren, die vaststellen welke foto u onder ogen mag krijgen. Dat is de voornaamste uitkomst van dit onderzoek. We mogen rustig aan nemen dat de 'wetenschappelij ke' vaststelling van dat bij alle betrokkenen al lang bekende feit voor de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF) een van de redenen was om een on derzoek naar persfotografie aan te moedigen. Zij verwijt de kran ten dat er geen gericht fotobeleid wordt gevoerd en dat ze de foto niet de plaats toekennen die deze verdient. De fotografen Sem Presser en Arie Nijhof benadruk ten dat nog eens tijdens de pre sentatie van het rapport. Ironie Het rapport maakt duidelijk wie bij de acht onderzochte kran ten het fotobeleid bepaalt. Aan het vaststellen van dat beleid zelf is men echter niet toegekomen. Terwijl juist dat aardige resutla- ten had kunnen opleveren. De woorden van Denis McQuail, hoogleraar aan de vakgroep mas sacommunicatie van de Univer siteit van Amsterdam, die bij de presentatie van het rapport zijn praatje in het Engels hield "van wege het internationale belang van dit onderzoek", moeten dan ook met de nodige ironie worden verstaan. Het rapport 'Een rustpunt voor het oog?' is voor vijftien gulden ver krijgbaar bij de Vakgroep Massa communicatie, Oude Hoogstraat 24. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19