H M Hf M 50. 'Je kunt ze er niet in slaan' Zwembaden in de regio raken steeds minder in trek ■i H r 1 LJ L-Jwl T 1 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad soort bobsleebaantje door het wa ter. Voor volgend jaar staat de ka rn ikazebaan op het programma, een attractie waar je volgens direc teur Klaassens van het bewuste be drijf met ware doodsverachting van af moet "want de jeugd wil het nou eenmaal steeds mooier en sneller". Lasten Dat de concurrentie tussen de diverse baden toeneemt lijkt een logisch uitvloeisel van de huidi ge ontwikkelingen. Misschien zijn er ook wel teveel zwemba den in Nederland. "Er is een tijd geweest dat de gedachte leefde: elk gat z'n bad", zegt J. Duives- teyn van de directie Sport en Re creatie van de gemeente Leiden. Hij doelt op de jaren '60 en '70 toen het aantal zwembaden naar bijna duizend groeide (996). Lei den telt er drie: de Vliet, de Zijl en het Vijf Meibad. Gemeenten beschouwden het bezit van een zwembad als een noodzakelijke welzijnsvoorzie ning terwijl prestigeoverwegin gen mede een rol speelden. De financiële consequenties werden aanvaard, al heeft men in menig gemeentehuis niet voorzien dat de jaarlijkse lasten zo'n omvang zouden aannemen. Het, zoals gezegd, al jaren aan de gang zijnde afnemende bezoe kersaantal heeft mede bijgedra gen tot de uit de hand gelopen lasten. "De mensen zijn mobieler geworden", zegt Duivesteyn. "Ze trekken er makkelijker op uit". Daar komt bij dat de waterkwali teit van meren en plassen vol gens deskundigen de laatste ja ren dusdanig is verbeterd dat er weinig gevaar meer bestaat voor bijvoorbeeld de eertijds gevrees de ziekte van Weil. Bovendien, de zee, de meren en de plassen zijn gratis. Voor het zwembad moet al gauw ruim drie gulden per persoon worden neergeteld. Dus moeten zwembaddirecties wel iets verzinnen om de gang naar hun baden er in te houden. De al eerder genoemde glijbanen zijn er gekomen, maar ook bub belbaden, massagestralen, zon nebanken, sauna's terwijl hier en daar zelfs tropische sferen wor den nagebootst. Dat laatste is bij voorbeeld het geval in het Am sterdamse Mirandabad, het Golf- bad in Scheveningen en in het onlangs gereedgekomen Tikibad in het Wassenaarse Duinrell. Palmbomen Het Tikibad telt twee glijbanen van 130 meter lengte en 17 meter hoogte - de langste ter wereld - terwijl palmbomen, strandstoe len, plantenpartijen en aan tou wen hangende kunstvogeltjes de bezoekers de indruk moeten ge ven dat ze een andere wereld zijn binnengestapt. Om dan nog maar niet te spreken van de knuffelmuur (een verwarmde stenen muur waar Tiki-gasten hun lichamen tegenaan kunnen drukken), de sauna en de open haard. "Als de mensen hier niet op af komen dan weet ik niet wat je ze dan wèl moet bieden", merkte Duinrell-bedrijfsleider J.Jehee enkele maanden geleden op. J.Duivesteyn en de met zwem badzaken belaste K.Caron van de gemeente Leiden zijn niet zo benauwd voor de tropische para dijzen. Caron:"Die tropische ba den moet je meer zien als pret parken in de trant van De Efte- ling en de Beekse Bergen waar je met je gezin een keer in het jaar naartoe gaat. De prijzen zijn er dan ook naar: een tientje of twaalf gulden voor een paar uur, terwijl je in de gewone zwemba den voor ruim drie gulden de he le dag terecht kunt". Duivesteyn: "Wanneer je als gemeente ook dergelijke attrac ties zou willen bieden moet de toegangsprijs van de baden na venant omhoog. Dan sla je de plank wel mis, want de gemeen telijke baden hebben naar mijn mening een sociale functie. Het moet betaalbaar blijven voor de mensen. Trouwens, de investe ringen moeten er ook weer uitko men en het is voor mij nog maar de vraag of dat gebeurt als het nieuwtje er af is". Duivesteyn wijst nog op een ander punt ter verdediging van de ouderwetse rechte bakken met water zonder al te veel tiere lantijnen. "Het bedrijfsleven zegt dat je speelse vormen in de ba den moet aanbrengen, maar in een stad heb je ook te maken met een verenigingsleven. En wed strijden kun je moeilijk houden in één of ander kronkelbad". Experiment Is men in Leiden niet bang voor de concurrentie van het Ti kibad, ook directeur B.J.Tim mermans van het onlangs voor 6V2 miljoen gulden verbouwde Sterrenbad in Wassenaar (het voormalige Sportfondsenbad) is dat niet. Naar zijn zeggen richten Tikibad en Sterrenbad zich op verschillende doelgroepen. Tim mermans:"^ Duinrell richt men zich op gezinnen en jongelui, wij mikken op de ouderen. Op be paalde tijdstippen hebben kinde ren en jongeren zelfs totaal geen toegang tot ons bad. Dat is tame lijk uniek maar ik denk dat we in dat opzicht voorop lopen. Neder land vergrijst en zeker in Wasse naar worden er jaarlijks heel wei nig kinderen geboren. Op die si tuatie moetje inspelen. Vandaar dat wij in ons recreatiebad een rustige sfeer proberen te schep pen. Ouderen vinden het best fijn om een baantje te trekken, maar ze vinden dat niet plezierig in een ambiance van schreeu wende jongeren en opspattend water en ze willen ook niet het risico lopen dat er iemand op hun nek springt". Volgens Timmermans is het ouderen-experiment een groot succes. "Het is leuk om iemand van 60 jaar na lange tijd weer eens het zwempak te zien aan trekken". Overigens, het Ster renbad telt ook een wedstrijd bassin waarin het 'normale pak ket aan zwembezigheden' wordt afgewerkt. Behalve van het Sterrenbad is Timmermans ook directeur van het Bollenbad in Noordwijk. In de kustplaats vormen zee en strand weer een andersoortige concurrent. Ti-mmermans:"Het Bollenbad is prachtig hoor, we hebben maar liefst vijf buitenba den en een enorme zonneweide. Bedrijfsleider D.v.d.Bent van het Oegstgeester Poelmeer zegt dat er op het punt van attracties een terughoudend beleid wordt gevoerd. "Ach, we hebben wel een bubbelbad en onderwater massage, maar al te grote inves-' teringen worden niet meer ge daan. De gemeente Oegstgeest kijkt voorlopig de kat uit de boom. Al die nieuwigheden, het is de vraag of dat geen rage is die over een paar jaar weer voorbij is. Wij hebben veel ruimte, veel groen en richten ons op bezoe kers die prijs stellen op een niet al te rumoerig complex". Reclame r Volgens Van de Bent voelen de baden eikaars concurrentie wel, maar is er tijdens het regio-over leg van sportwethouders min of meer de afspraak gemaakt niet onder eikaars duiven te schieten. Anders gezegd: met reclame bin nen de eigen gemeentegrenzen te blijven. Duivesteyn van de gemeente Leiden zegt niet beducht te zijn voor reclamefolders van andere baden. "In de Stevenshof zijn folders bezorgd van zowel het Wedde uit Voorschoten als van het Waterbos uit Rijnsburg. Wij hadden daar geen moeite mee. Het belangrijkste is dat mensen recreëren en dan doet het er niet eens zoveel toe waar. Ja, natuur lijk zien wij ze wel het liefst naar de Leidse baden komen". Caron vult aan:"Onze filosofie is dat een Leidenaar die een fol der van het Waterbos in de bus krijgt denkt: oh, het is weer tijd voor een zwemabonnement. En vervolgens naar het Vijf Meibad stapt". Abonnementen in verschillen de variaties en van verschillend tarief, het is één van de wapens die zwembaddirecties hanteren om de mensen te lokken. In re gionaal verband bleken afspra ken over tarieven niet te maken. Ten aanzien van de temperatuur in de buitenbaden kwam het slechts tot aanbevelingen. Juist die temperatuur speelt tegenwoordig een belangrijke rol in gemeentelijke discussies over terugdringing van de energie kosten die over het algemeen niet misselijk zijn. Nu gemeenten steeds krapper in het geld zitten wordt nauwlet tend naar besparingsmogelijkhe den gekeken. Inmiddels hebben kunststofdekens (waarmee bui tenbaden 's nachts worden afge dekt), zonnecollectoren en wind schermen hun intrede gedaan om het energieverlies zoveel mo gelijk tegen te gaan. Tempera tuurverlaging van het water is een andere maatregel die echter averechts kan uitpakken wan neer de klanten vervolgens op zoek gaan naar warmere nattig heid. Zorgenkinderen Omstreden bezuinigingsmaat regelen zijn ook: verminderde openstelling (betekent minder inkomsten), minder personeel (met als waarschijnlijk gevolg verminderde mogelijkheden van openstelling) en het terugdrin gen of afschaffen van een niet- kostendekkende activiteit als het schoolzwemmen (uit financieel oogpunt ook niet handig omdat dan toekomstige klanten verlo ren gaan; immers, iemand die goed kan zwemmen zal later eer der naar het zwembad gaan dan iemand die dat niet heeft ge leerd). Kortom, zwembaden blijven voor de gemeenten financiële zorgenkinderen. Sluiting van zwembaden, en dan met name binnenbaden, achten de meeste woordvoerders desondanks niet realistisch omdat zoiets een enorme kapitaalvernietiging zou betekenen. Maar het openen van nieuwe gemeentelijke baden zit er zeker niet in. Duivesteyn:"Gemeenten zijn natuurlijk autonoom op dat punt. Maar heus, er komt niks meer bij. Hooguit wordt er wat verbouwd". Wel worden er hier en daar vraagtekens geplaatst bij de toe komst van de buitenbaden die een extra instabiele factor vor men omdat de aantrekkings kracht nauw samenhangt met de klimatologische omstandighe den. Duivesteyn:"Bij slecht weer wordt er dik geld op toegelegd, dan zie je geen recreant. Daar valt weinig aan te doen, want je kunt ze nou eenmaal niet het bad in sléan". ZATERDAG 21 JULI 1984 ie Het zal duidelijk zijn: de zwem baden in Nederland verkeren in een niet al te florissante financië le situatie en dat geldt zowel voor de buiten- als de binnenbaden. Een situatie die overigens al ja ren aan de gang is. Vrijwel alle baden zouden al lang kopje on- der zijn gegaan als gemeenten niet jaarlijks flinke subsidiebe dragen zouden neertellen. Be dragen die meestal in de hon derdduizenden guldens lopen en soms zelfs het miljoen over schrijden. Hoe heeft het toch zo ver kun nen komen? Wie zijn oor te luis teren legt bij zwembaddirecties en sportambtenaren komt al snel tot de conclusie dat in elk geval het veranderde zwemgedrag van de consument er iets mee te ma ken heeft. Het ouderwetse baan tjes trekken is er nauwelijks nog bij, de mensen komen niet meer naar het zwembad om te zwem men maar om te spelen. Dus zoe ken de zwembaden hun heil te genwoordig in (soms dure) at tracties waarbij een glijbaan toch wel een minimale vereiste is om de al jaren aan de gang zijnde te rugloop van de klandizie in te dammen. Een bedrijf in De Meern (Van Eg- dom BV) is zich zelfs helemaal gaan toeleggen op de produktie van zwembadsensaties en dat blykt aan te slaan. Deze week werd d<e Aqua Shuttle gelanceerd, een i het Wassenaarse Duinrell met de langste glijbaan ffoto Holvast Ooit was een zwembad een grote rechthoekige bak met water erin. Meestal van wedstrijdformaat, en vaak met een terras erbij. Weer of geen weer, de bezoekers kwamen wel. Hoe anders is dat nu. Een zwembad dat vandaag de dag bedrijfseconomisch het hoofd boven water wil houden, dient op z'n minst over een glijbaan te beschikken. Maar ook blijkt het noodzakelijk om sauna's, zonnebanken en bubbelbaden neer te zetten, wil men nog op een behoorlijke klandizie kunnen rekenen. Soms worden zelfs tropische sferen nagebootst, als decor voor moonlight swimming of een Carribean party. Want het ouderwetse baantjes trekken blijkt niet meer in zwang. Veel zwembaden zouden al lang kopje onder zijn gegaan als de desbetreffende gemeenten er jaarlijks geen tonnen op zouden toeleggen. Een reportage uit de regio. door Bert Paauw Het schaarse zomerweer drukt de gemeentelijke zwembaden weer eens met de neus op de feiten: één druk weekeinde is niet vol doende om een langdurige slappe periode goed te ma ken. Juist in de maanden mei en juni - wanneer de tempe ratuur van het buitenwater nog aan de kille kant is - moe ten de buitenbaden volstro men met zwemlustigen. Maar ook dit jaar was dat geens zins het geval. Integendeel, het zwembadbezoek bleef wederom achter bij voor gaande jaren. Toch hebben we vorig jaar, met die prachtige zomer, tegen elkaar gezegd: Er moet iets gebeuren, anders raken we onze klanten kwijt. De mensen bleken liever naar het strand te gaan dan naar het Bollenbad. Daarom is er een glijbaan aangeschaft. En in de naaste toekomst komen er waar schijnlijk ook tennisbanen. Moe der op de tennisbaan en de kin deren in het zwembad, zo zal het straks wel gaan. De moderne re creant moet nou eenmaal ver maakt worden". Waterbos Die laatste opmerking wordt onderschreven door directeur W.Janssen van het Waterbos, het gezamenlijke golfslagbadproject van Rijnsburg en Valkenburg, "lederen onder de veertig jaar moet je bezighouden", zegt hij. En dat probeert hij dan ook. Janssen is pleitbezorger van een commerciële aanpak van de zwembadaccommodaties en valt daarmee duidelijk uit de toon bij z'n collega's. In het verleden haalde hij zich de woede in Kat wijk en Oegstgeest op de hals door verspreiding in die plaatsen van folders over het Waterbos. Janssen:"Concurrentie is een vies woord in de zwemwereld. Waarom eigenlijk? Ik zou willen dat de zwembaden eens echt met elkaar gingen concurreren. Dat zou alleen maar gunstig zijn voor de zwemmers. In veel gemeen ten zit men nog steeds op de toer dat het zwembad een welzijnsin- stelling is die geld mag kosten. Dat vind ik een star uitgangs punt. Er is zo veel te doen met een zwemaccommodatie, met re clameborden kun je geld terug verdienen, met zwemfestijnen zoals moonlight swimming en ook met personeelsfeesten. Wij halen zo nu en dan artiesten en een band naar het bad. Dan orga niseren we een Caribbean party. Er zijn genoeg manieren om de accommodatie te benutten". Het Waterbos haalde in het verleden volop de publiciteit met een apart zwemuurtje voor zwan gere vrouwen, iets wat overigens ook in andere baden plaatsvindt. Duivesteyn en Caron van de ge meente Leiden: "Wij missen een reclamebudget om de mensen uitgebreid te wijzen op de ver schillende activiteiten die wij hebben te bieden, zoals aparte uren voor bejaarden, trimmers, zwangere vrouwen en ouder/ kind watergewenning". "En bijzondere zaken als moonlight swimming doen wij ook wel, zij het incidenteel om dat dat toch tot de nevenactivi teiten behoort die zichzelf moe ten bedruipen. De drie hoofdmo ten waar wij op draaien zijn het schoolzwemmen, het recreatie- zwemmen en het verenigings- Recreatie G.v.Winsen, directeur van het bureau sportzaken van de ge meente Alphen - waar ook drie zwembaden zijn te vinden (De Thermen, De Dillen, De Hoorn) - maakt een ander onderscheid. "Er is enerzijds een gericht pro gramma voor verschillende doel groepen, trimmers, volwassenen die instructie willen hebben, zwangere vrouwen, moeders met baby's en moeders met peuters. Anderzijds is er een recreatief programma met gebruik van los se materialen als banden, loop bruggen, vlotten e.d. terwijl in De Thermen en De Dillen ook nog een vaste waterspeelplaats is gemaakt". De aanschaf van een reuzeglijbaan voor De Thermen is overigens voorlopig ge schrapt. De bezetting van de baden is volgens Van Winsen niet slecht, al geeft hij toe dat er de laatste tien jaar geleidelijk een terug loop is geweest. Hij schrijft dat niet zozeer toe aan de concurren tie van andere baden - "We heb ben onderzocht of er mensen vanuit Alphen naar Koudekerk, Ter Aar of Nieuwkoop gaan. maar dat aantal is te verwaarlo zen" - alswel aan de toegenomen recreatiemogelijkheden in Al phen en omgeving. "De keuze mogelijkheden zijn groter. Men sen stappen ook graag op de fiets en er zijn heel veel fietspaden bij gekomen. Verder heb je de Ze- gerplas. En nieuwe watersport verenigingen als de roei- en ka noclub trekken ook mensen Het Alpheuse zwembad De Hoorn op een zonnige dag, enkele jaren geleden. (foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13