'Oecumene mag geen theaterspel worden' Bisschop Bomers van Haarlem: SS ruLI T(ITERDAG 21 JULI 1984 Geestelijk leven PAGINA II es op i rid. Mi ïatuurll worde* aan, „B e deel* portmë elkaar kunnj ïberrol an zie i n bijzo- riamel| tudeni die aa v| an niJAARLEM (GPD) - Wie problemen heeft - of krijgt - satie iet het traplopen moet een bezoek aan bisschop Bomers en kuan Haarlem ernstig worden ontraden. Dat begint name- met het bestijgen van het bordes voor dat monu- onfr(5entale bisschopshuis aan de Nieuwe Gracht. Maar daar- wachten nog twee brede, bijna majesteitelijke trappen met c blauwe lopers, barok gestucte leuningen die naar de le^en- ^en zeer ruime kamer met hoge ouderwets gemeubileerd; een groot en een klein geveiureau, een zithoek. Nede De bisschop schenkt zelf de kof- errotle. En verontschuldigt zich dat er ml", 2een koekje bij is. „De zusters we- ie naten dat ik geen koekje hoef en dan r alleenken ze dat de gasten die ook zyel zullen afslaan". Het grote bu veeau, z'n werkbureau, is wat rom- erlanielig: her en der paperassen. Ook e kanen kleurenfoto van kloek formaat. hele familie bij elkaar. Dat was orgoen ik tot bisschop voor Ethiopië 199>erd gewijd, in 1978, in Groenlo. ?rrotWn negen broers en zusters met jen ianhang". Er glijdt een glimlach iver zijn gezicht. Temidden van lie stemmig geklede broers en zus- en zit de nieuwe bisschop, in vol klaars ornaat, compleet rnet mijter, helemaal terecht gaat men in Groenlo prat op dat bisschop een van de hunne is. Niet et jlaar is namelijk, in 1936, Hennie geboren- maar in de ge- ge|neente Eibergen. Precieser ge- e vefegd, in de buurtschap Voor-Bel- epjm. Gemeentelijk mag dat dan gjuist zijn, de mensen in Voor-Bel- iakerrum horen kerkelijk bij Groenlo. !hijntT°en ik uit Ethiopië terugkwam j0gnïn me weer in Eibergen moest la- tevo-en inschrijven, moest ik daar het ri gemeentehuis zoeken". n In dat Achterhoekse stadje Grol vajgroeit Hennie Bomers op. Hij gaat er naar de Canisiusschool; speelt er de historische wallen rond 'het dat merkwaardige stadsre- j97Jikwie uit de 80-jarige oorlog; gaat iees?er kerke "I de Callixtus; helpt in rle vakantietijd vader op de grote boerderij. „Ik ben opgegroeid met Jmelk, boter, kaas en eieren. En ik lerinner me dat ik wel 's jaloers t .was als ik in Grol jongens een bo terham met hagelslag zag eten. Bij mij was dat altijd boter, ham, worst ""en dat soort dingen". Zoals dat in veel grote katholieke gezinnen toen het geval was, weet Hennie Bomers al vrij jong dat hij priester wil worden. Hij doet gym nasium op het Sint Vincentiuscol- lege in Zundert en gaat dan naar het groot-seminarie van de lazaris ten, al van oudsher scholingsoord voor missionarissen. Nadat hij tot priester is gewijd,mag hij zijn voor keurslijstje opmaken. Als nummer één staat daarop Brazilië, als twee- de Midden-Amerika, nummer drie al- Taiwan. Ethiopië komt er niet op en voor. fen Gevraagd Het wordt geen van drieën, wel het bedrijfspastolaat in Eindho ven. Daarvoor moet hij dan nog een paar jaar filosofie studeren in Nijmegen. Het ligt hem niet zo erg. „Me verder te verdiepen in de filo sofie, och, dat sprak me toch niet zo aan. Ik dacht niet - en dat denk ik nog steeds, hoor dat daar het heil van de wereld van afhangt". Toch leidt die omweg via Nijme gen uiteindelijk naar Ethiopië. In 1966 hebben ze daar iemand nodig om op het groot-seminarie filosofie te doceren. „Ik werd daarvoor ge vraagd en heb onmiddellijk ja ge zegd". Hij moet een half jaar wachten op een werkvergunning, maar ge bruikt die tijd om z'n school-En- gels bij te spijkeren: hij wordt ka pelaan van een parochie in het Londense Chelsea. In Ethiopië is namelijk Engels dè instructietaal, het wordt er op de lagere school al onderwezen. Ethiopië - het magische woord is al een paar keer gevallen in ons gesprek. En het zal nog vele malen vallen. Want nog altijd is monseig neur Bomers vervuld van liefde voor dat land, voor de mensen daar. „Het is m'n tweede vaderland ge worden. Zeventien jaar heb ik er gewerkt. Ik ben echt van dat land gaan houden. Het is een heel boeiend land. Ik heb er veel opge stoken. Per slot van rekening Ethiopië heeft een semietische cul tuur, het is toch een Afrikaans land, je zit erin het Midden-Oosten, 't is een ontwikkelingsland, het is voor de kerken een missieland, maar het heeft een oosterse kerk. En nu is het sinds tien jaar commu nistisch. Nu, na zeventien jaar, kan ik zeggen - ik weet hoe de mensen daar zijn en denken. Bepaalde din gen uit het Oude Testament zie je in Ethiopië nog in werkelijkheid. Voorbeelden? Het koosjer slachten doen de Ethiopiërs nog steeds, geen enkele christen zal er vlees eten dat niet koosjer geslacht is". Ethiopië - een land 32 maal zo groot als Nederland met naar schatting 30 miljoen inwoners, „maar dat geloof ik niet, dat lijkt me overdreven" -, het oude land van de legendarische keizer Haile Salassie, de man die missie en zen ding toestond en wie verweten werd dat hij hongersnoden in zijn land verzweeg. „Ja, die hongersnoden... Ik moet Op 14 januari 1984 werd mgr. H. J. A. Bomers geïnstal leerd als bisschop van Haar lem. Een boerenzoon uit het Achterhoekse kerkdorp Voor- Beltrum was door de paus uit verkoren de scepter te gaan zwaaien over dat belangrijke bisdom. Een benoeming die in de rooms-katholieke kerk veel deining veroorzaakte. Wat had die onbekende priester - welis waar bisschop van Ethopië - dat broeders uit het eigen bis dom niet hadden? Waarom legde de paus de Haarlemse aanbeveling naast zich neer? Aan de andere kant - waar om liet bisschop Bomers zijn gelovige volgelingen in Ethio pië zomaar in de steek - want zo hebben velen dat daar opge vat - juist nu de rode revolutie daar genadeloos optreedt tegen alles wat met kerk en kruis te maken heeft? Zeven tien jaar immers had mgr. Bo mers daar zijn missiewerk verricht. "Het is mijn tweede vaderland geworden", zegt hij, gezeten achter zijn brede bureau in het majestueuze Haarlemse bisschopshuis. Daar denkt hij nog vaak terug aan de tijd toen hij in Ethiopië met cement en golfplaten sjouwde om scholen en kerken te bouwen, dat is nu allemaal heel anders geworden. hier al maar verhalen aanhoren over die droogte in Ethiopië. Weet u dat het in Nekempte, waar ik woonde, twee meter per jaar re gent! Dat is heel wat meer dan hier, hoor! Ik kan u brieven laten zien van priesters in Ethiopië die schrij ven - die regen hier wil maar niet ophouden. Die honger dat komt van het communisme! Door de col- lectivering van de landbouw, waar aan de boeren niet willen mee doen". „Tienduizenden jonge boeren moeten naar de militia, ossen wor den al dan niet clandestien ge slacht. Massa's graan worden naar Rusland verscheept, dat weet ik uit eigen ervaring. In mijn bisdom daar hadden we een grote boerde rij, waar we de jonge mensen het boerenbedrijf leerden. Heeft men ons afgepakt, gewoon kapot ge maakt. Zoals de communisten ons kerken hebben afgepakt en scho len". „Ze hebben ons het leven er de laatste tien jaar heel erg zuur ge maakt. En 't was niet ongevaarlijk de patriarch van de orthodoxe kerk is gewoon geliquideerd, de se cretaris-generaal van de lutheraan- se kerk idem. Dat waren Ethio piërs die liepen meer gevaar dan wij. Maar voor ons gold toch ook steeds meer - op tijdje mond hou den en toch via een soort zig-zag- koers het missiewerk gaande zien te houden. En ik heb dat gelukkig kunnen doen omdat ik zo vele goe de relaties had gekweekt". Uitspelen „Soms moest ik mensen tegen el kaar uitspelen, gebruik maken van onderlinge tegenstellingen. Onder dat communistische bewind heb ik bijvoorbeeld nieuwe scholen kun nen openen, heb er acht kerken ge consacreerd, de priesteropleiding kunnen voortzetten. Maar het is een harde strijd, niet alleen trou wens voor de missie. Er zijn gebie den waar de protestanten het ergst in het nauw zitten". Niettemin - monseigneur Bo mers, bisschop in Ethiopië, heeft die harde strijd gestaakt, moeten staken. In Rome werd vorig jaar opnieuw een beroep gedaan zich beschikbaar te stellen voor een ambt in Nederland. Drie jaar gele den was dat ook al gebeurd. Toen had hij het afgewimpeld, vond dat hij in de missie beter werk kon doen. Vorig jaar was hij in Rome, voor het vijfjaarlijkse ad liminabe- zoek. „Eens in de vijf jaar moet iedere bisschop, waar ook ter wereld, een bezoek brengen aan het graf van Petrus en Paulus in Rome en hij brengt dan meteen aan de paus verslag uit over zijn bisdom. Toen begonnen ze er weer over, met eni ge aandrang. En toen heb ik 't maar aangenomen". Heeft hij nu niet het gevoel de mensen in Ethiopië in de steek te hebben gelaten? Er is een lichte aarzeling bij het antwoord. „Ja, dat hebben sommige priesters in Ethiopië ook zo ervaren. Nou ja, misschien is dat in zekere zin wel waar. Maar ik ben er niet wegge gaan omdat ik er weg wilde, maar omdat de paus een beroep op me deed. Of je zo'n benoeming kunt weigeren? Ja, strikt genomen kan dat, rja.. Ethiopië heeft nog steeds geen nieuwe bisschop, wel een Iers priester als plaatsvervanger. En het bisdom Haarlem kreeg een bis schop, die men eigenlijk niet wil de. Mgr. Bomers wist dat en weet dat, draait daar niet omheen. Heel die tragische samenloop van de plotselinge dood van zijn voorgan ger mgr. Zwartkruis heeft hem ui teraard niet onberoerd gelaten. Maar het is onjuist om te stellen dat de paus met de benoeming van een priester van buiten het bisdom aan Nederland een heel aparte be handeling zou hebben gegeven. Mgr. Bomers noemt voorbeelden van grote bisdommen waar dat net zo is gebeurd: Westminster, Mi laan, Turijn. Monseigneur Bomers: "Misschien hebben sommigen gevreesd dat ik een soort menseneter uit Afrika was of in elk geval een heel conservatieve man. Nou, geen van beide is juist". (foto gpdi Menseneter Intussen begrijpt hij heel goed dat men in Haarlem niet blij was met de benoeming van een in de RK-hiërarchie betrekkelijk onbe kend priester. „Misschien hebben sommigen gevreesd dat ik een soort menseneter uit Afrika was of in elk geval een heel conservatieve man. Nou, geen van beide is juist". Zijn bruine ogen twinkelen lichte lijk ondeugend, zoals ze dat vaker doen als hij een wat relativerende uitspraak doet. Rekent hij zich dan tot de pro gressieven? Het antwoord is wat ontwijkend. Wat is conservatief, wat progressief? Hij zou liever wil len spreken van veranderingsge zind en behoudgezind. En dat dan gezien in het kader van het Tweede Vaticaanse Concilie, dat een bij-de- tijd-brengen van de kerk beoogde. „En daar sta ik nog steeds hele maal achter. Maar er moet natuur lijk wel een continuiteit met het verleden zijn, het Evangelie kun je niet veranderen". Inmiddels is in het bisdom Haar lem de storm wat geluwd, denkt bisschop Bomers ook zelf. In zijn eerste vastenbrief heeft hij de gelo vigen voorgehouden niet almaar etiketten op te plakken. „Dat is zo ongezond. Kijk, de kerk moet een liefdesgemeenschap zijn, van ge ven en nemen. Sommigen willen daarbij verder gaan dan anderen. Ik vind dat we elkaar ergens in een gezond midden moeten kunnen vinden. Ziet mgr. Bomers ook de oecu mene zo? Hij releveert zijn uitste kende verhouding met de oosterse kerk in Ethiopië en vindt dat de ka tholieke kerk in het oecumenisch streven toch ergens in het midden staat. Oecumenisch om gaan met de protestantse kerken in Nederland wil ik dolgraag ook. Maar oecumenisme moet niet zijn hutje bij mutje doen, dat zou tot nog groter verbrokkeling leiden. Wij moeten ons altijd eerlijk en op recht blijven afvragen - hoe heeft Christus de kerk gewild? We moe ten niet doen alsof de eenheid er al is. Oecumene mag geen theater spelen worden". Mgr. Bomers bekent eerlijk dat de overgang van de missionaire frontlijnstaat Ethiopië naar het Haarlemse bisschopshuis hem zwaar is gevallen. „Het is allemaal nog wat onwen nig. In Ethiopië sjouwde ik met zand, cement, golfplaten, boeken. In Nekempte was ik voorganger in de kathedraal, pastoor in de paro chie, schoolhoofd, leider van het seminarie. Je praatte er met be stuurders, gouverneurs, mensen van de geheime dienst die wilden weten watje uitspookte. Mijn deur stond er altijd open. Hier is de deur op slot. Ik heb m'n agenda, vol ver gaderingen; die staat al zo'n beetje voor het hele jaar vast. Praten met priesters, met dekens, met paro chieraden enzovoorts. Alles in een strikt kerkelijk kader. Er wordt kerkelijk wat af vergaderd, in Ne derland! Ik ben niet zo'n bureau man". Het berustende gebaar dat de bisschop maakt is veelzeggend. IJdelheid Mgr. Bomers draagt aan de rech terhand een opvallende ring, de bisschopsring. „Die heb ik in Ethiopië kunnen laten maken door een goudsmid dank zij en gift van een weldoenster in Eibergen. Een stille bewonderaarster? Misschien, heeft ze ook wel gedacht: als die bisschop eens last van ijdelheid krijgt, zal dat kruisje op z'n ring hem eraan herinneren dat de vere ring die gelovigen brengen door die ring te kussen niet de bisschop geldt maar dat kruis". Mgr. Bomers zal, nu hij wat dich terbij huis woont, wel wat vaker bij de familie in de Achterhoek ver blijven. Nu eens bij de een loge rend, dan bij de ander. Dan wordt er gewoon plat gepraat en noemen ze hem bij de voornaam. „Niemand knielt en kust me de hand en zegt excellentie of zo; nee hoor, gewoon Hennie. En fijn dialect spreken. M'n neefjes en nichtjes vinden dat ik nog van die typisch Achterhoek se woorden ken, die zij niet ken nen". De Grolse carnavalsvereniging De Knunnekes wat niets te ma ken heeft met kanunniken maar al les met dat Grolse kanon op de wal heeft mgr. Bomers kort na zijn inwijding tot bisschop van Haar lem benoemd tot 'ere-knunnik'. Het gouden speldje draagt hij op z'n revers. „Ik heb toen de Knun nekes gezegd dat ik misschien Mient Jan Faber er van moest ver wittigen dat in Groenlo de aan maak van kanonnetjes almaar doorgaat. Maar 't is er nog niet van gekomen". Weer is er even die twinkeling in de bruine ogen. Niettemin, een bisschop met een wapen op de borst... De overstap naar het onderwerp 'kruisraketten' is slechts klein. Heeft de monseig neur daar ook ideeën over? „O jawel". Voor of tegen? „Ik ben voor vrede" Dan rinkelt de telefoon. Duide lijk een ingreep van hogerhand. Of monseigneur z'n volgende af spraak niet vergeet... Helaas, geen nadere verklaring over de kruisraketten. „Daar zou ik toch wel een minuut of twintig voor nodig hebben. Laten we 't kortheidshalve zo zeggen ik denk daar genuanceerd over". En dat hadden we de laatste maanden al meer gehoord. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Up Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Koele- »t ÏS^^L. Morsweg) ,0 ds. e- Koolstra (ook voor doven); e- Oecumenischt De Regenboog 5. Bouhuys; lv Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De ?s Mey; i- Waalse kerk (Breestr.) geen dienst; e jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 it ds. Bovenberg. >- Diakonessenhuis 10.30 mevr. ds. v. Everdingen, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. e Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Heule, Wassenaar; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. i gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes; 1 Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop Geref. K. Vrijg. (aula 'Vlietschans'. ApoUolaan). 10 en 5 ds. v.d. Haar Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Biesma, H.gom. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. Driftstr.): 11.30 en 5.3 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.): 10 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. R. Poetsema, Heverlee. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Oostra. Leger des Heils (Groenesteeg-hoek Vestestr 10 heiligingssamenk.. 7.30 verlossingssam. Zevendedagadventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. De Chr Wetenschap (Steensch. 6) 10.30 Kerk van J. Chr v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel). 10. Rooms-Kath K.: Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V schoten) zat 7, zo. Ned. (Bethl.kerk Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 >n 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- Geref. Kerk: 10 kand. Karreman, Die- men, 6.30 ds. Stolk, gez. diensten. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Heer- ma, Soest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Modderaar, gez. dienst; Kruisk. 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 9.30 kand. v Es, 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 9 drs. Brombacher, 6.30 dr. v. Vliet; De Bron 10.30 drs. Brombacher, 6.30 ds. Nieu- wenhuis; Ashram geen dienst; Drie- hoorne 7 nam. ds. Hanemaayer, ha; Oudshoornse kerk 10.30 ds. Bogers, Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Lan- gerak, Lopikerkapel, 6.30 ds. Harkema, Zeist. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Wil schut; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Wilschut. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Houtman, 7 ds. Mouis- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. M. van der Sluys. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Harland, 6.30 evang. Kits. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. C. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. H. de Jong. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr 36); 10 ds. Hooykaas. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11 30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 10. BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 hr J. Henzen. L.dorp, 6 kand Baas. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN Herv Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Baart, Schelluinen, 6.30 kand Boer, Nieuwveen. Salv.kerk 9.30 ds. Richter. 6.30 ds. v.d Velden, Woerden; Bethl.kerk 9.30 hr. J. van Asselt. Wou denberg, 6.30 ds. Richter Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg. 6.30 ds. Mondeel Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 ds. v. Houwelingen, 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 hr. A. W. de Bruin, Reeuwijk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Kastelein. Nieuw-Stadskanaal, 5 ds. Dronkert. Gouda, gez. dienst; De Stek 9.30 kand. Born, Schiedam. Geref. Kerk: 9.30 hr. P. Knotters, Ou dewater, zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 stud. v. 't Spijker. Geref. Gem 9.30 en 6 leesdienst, 26 juli 7.30 ds. Koster. HAZERSWOUDE Herv Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Middelkoop, Dordrecht. Geref. Kerk: 9.30 hr. Brouwer, Kat wijk, 5 ds. Wilschut, Alphen. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 en 7 ds. Krispijn. Geref. Kerk; 9 ds. Krispijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 kand. v.d. Vegt, Utrecht. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem 10 ds. Boonstra. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Rk Kerk: zat. 7. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. v. Achterberg. Leiden. 6 ds. Schuurman; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. v. Niel. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Janssens, R.dam, 6.30 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat. 7. zo 9.30 en 11.15. O. Kerk 8.30 en 10 ds. v. Roon, 6 ds De Jong; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. Vis ser. Wierden; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. v. Roon; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 -ds. Schuurman: 'De Hoeksteen' (Bur- gersdijkstr.) 10 Duitse dienst; Overdum 2.15 ds. H. van den Beid Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9 30 ds. v.d Waal. Den Haag. Geref Kerk: Vrkerk 9.30 ds. v.d Horst, 5 ds. v Breevoort; Triumfatork. 9 30 ds. v Breevoort, 5 hr Vercouteren. Voorburg Geref K Vrijg 10.15 en 3 30 ds Hei- da. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. A. v.d. 10 hr. H. Bakker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Broeck, Bodegra ven, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 7 ds. Nap, Woerden. Hoofdstr. 10.30 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 ds. v. Loenen Leythenrode 10 ds. De Leeuw Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftig- 7. z 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds Ribberink, Rijnsburg. 7 ds. Los, Pijnacker. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30,9.30 en 11.15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. Germans, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 9 ds. Germans. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda, 7 ds. Bos, Bennebroek. Geref. K. Vrijg." 8.45 ds. De Putter. 2.45 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): zie chr geref. kerk Chr Geref. Kerk: 11 ds. Visser. N Vennep. 7 ds. Slofstra. ■■A 1 leesdienst 10 e nendijk, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. M. v.d. Sluys, Kerkwerve. Evang. Gemeente (Kruispunt, Kenne- dyl. 33): 9.30. Geref. Kerk: 9.30 hr. Voogd, Holl.Ra- ding. Rk Kerk; zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem 9.30 en 6.30 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 hr. P. Vogelaar, 6.30 Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 kand Kirpestein, Sliedrecht, 7 ds. Geuze. Geref Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr Kar stens, Leiden, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv Gem. Voorstr- Binnen) 10 ds. Magré, Warmond, 5 hr Voorschoten; Buurtkerk 7 hr. J de Vries, Urk; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. Geref. Kerk Hoofdstr. (Zee) 10 ds Wilschut. Dordrecht. 7 hr. J de Vries. Urk; Vinkenl. (Binnen) 9.30 hr. De Vries; Stichtingskerk 11 ds. Bach. A.dam NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 9 dr v. Vliet. Alphen. De Zilk 10 hr. J. de Vries, Heemstede Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo 9 30 en 11 Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30, De Zilk zat. 7. zo 10 en 11.30 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Heemskerk; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J Verdonk, 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk: zie herv. gem. Ned. Geref Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Brink. 4 ds. M. de Jong. Van Wijckerslooth: 4 ds. L. Romein. Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gemcentrum) 8 30 en OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 hr. Krispijn, Scheve- ningen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 Remonstr. Gem geen dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. v. Waarde, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. v.d. Berg, Den Haag. 5 ds. Gall, Den Haag; Bethelkerk 9.30 ds. Holst, Naaldwijk. Camping 'Koningshof: 10 hr. E. Poppe, Renswoude. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Wilschut, Dordrecht; Imm.kerk 8.45 ds. Wilschut, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15ds.Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sor- Evang. Chnstengem. (aula r Is. De Jong. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 9 30 ds De Gelder. 7 ds. Ferwerda Geref. Kerk: 9.30 prof mr. De Gaay Fortman, 7 zie herv. gem Chr. Geref Kerk 10 en 5 ds. Slofstra Ned. Prot Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr J. A. Broström. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Hen.-. Gem. 9.30 hr. Goed hart, 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk. 9.30 hr. J F de Leeuw- Leiden, 5 hr. Knotters. Oudewater Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 7. zo 9.30 en 11.30 VALKENBURG Herv Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 Geref. K. Vrijg. 8 45 ds. Heida. 3 ds VOORHOUT Herv Gem 10 kand nevi A. E. Bosch, Leiden Rk Kerk zat. 7, zo. 9. 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot. 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 kand. W. de Boer. Valkenburg; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college. Beeth.laan) 9.30 en 4 30 ds. Molenaar. Amersfoort. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10.15 en Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Schipaanboord. Everdingen; Bethelk. 9.30 ds. Oosterom, 5 ds. Maasland, Imm.kerk 9.30 kand. H. Peep, Utrecht, 7 ds. Rowaan, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk Kruisk. 9 hr. J. B. van der Schaft, 5 ds. Koops, Bergambacht. Ontm.kerk 10.15 hr. v.d. Schaft. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30. Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND Herv. Gem. 10 ds. Spu- WASSENAAR. Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds Blom, Ridder kerk; Kievietk zie Bloemeampkerk. Messiask. 10 ds. v, Waasbergen. Dorpscentrum 9 30 ds. Wolters Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. v.d Woude, Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Bruinsma. Den Haag Rk Kerk: Will zat 7. zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat 7. zo. 9.30 en 11. G. Herderk. zat 7. zo. 9 en 11 WOUBRUGGE Herv Gem. 9 30 ds Koelewijn. 6 30 hr Goedhart Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Nieu- wenhuis, Alphen Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9 30 hr. Bor, Alphen. 7 hr. Voogd. Holl.Rading ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 ds ZWAMMERDAM Herv Gem 9 30 hr W Verhoog, Eemnes, 7 ds. Koele wijn. Geref Kerk 9.30 hr vd Kraan. R.dam, 6.30 hr. Knotters, Oudewater.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11