'Smog probleem van iedere stad' Honkbalteam in finale Mans uitgeschakeld Eenmalige uitkering voor zelfstandigen Portisch slaat aanval af SCDK Getergde organisator Ueberroth: Eerste keer in historie IJtsma klopt favoriet in Hillegom Johnny Cecotto breekt enkels Hiïliïïl LOS ANGELES (GPD) - Als door een adder gebeten veert hij plotseling op vanuit zijn stoel, Peter V. Ueberroth, de 47-jarige voorzitter van het olympisch organisatiecomité van Los Angeles. Met dezelfde snelheid evenwel als waarmee hij uiting wil geven aan zijn ongenoegen ebt de woede-aanval weer weg. Toch kan hij het niet nalaten eerst nog enkele verwijtende opmerkingen te maken in de richting van zijn perschef Steve Montiel. Die had er naar de mening van Peter Ueberroth voor moeten zorgen dat er aan hem geen vragen meer zouden worden gesteld over de te verwachten problemen met de smog, het verkeer en de veiligheid tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles. „Niet dat ik deze onderwerpen per se uit de weg wil gaan, maar", zo verklaart Ueberroth even later, „ik ben de laatste tijd zo vaak lastig ge vallen met vragen over deze pro blematiek, dat ik er liever niet meer over wil praten. „Daar komt bij", zo zal Steve Montiel nader hand verklaren, „dat Ueberroth sterk de indruk heeft dat buiten landse journalisten hun verhaal over Los Angeles en de Spelen al hebben geschreven voordat ze hier ook maar één voet aan de grond hebben gezet". Of dat inderdaad zo is valt Om te illustreren dat het met de smog in lx>s Angeles slecht is ge steld, trok een Zweedse journalist tijdens een trimloopje een gasmas ker over z'n hoofd (foto AP) lijk te zeggen. Feit blijft wel, dat Ueberroth door zijn al of niet ge speelde woede-uitbarsting er aar dig in slaagt om de aandacht van deze onderwerpen geruime tijd af te leiden. En wat hij er dan tenslot te over zegt is niets anders dan een gemeenplaats. Een antwoord, dat opvallend genoeg ook steeds wordt gegeven door de andere le den van het LAOOC als ze worden geconfronteerd met vragen daar omtrent. Telkens weer wordt er voor wat betreft de luchtverontrei- ning in Los Angeles verwezen naar een bezoek van 150 verschillende teamartsen, die met geen woord zouden hebben gerept over de smog, maar meer aandacht zouden hebben gehad voor de luchtvoch tigheid en de hoge temperatuur in Los Angeles. „En jullie journalisten mogen dan wel de mond vol hebben over de smog en het drukke verkeer in Los Angeles", stelt Peter Ueber roth met nadruk, „ik zeg dat dit nu eenmaal de problemen zijn van el ke grote stad. Eerlijk gezegd be grijp ik dan ook niet waarom er nu plotseling zoveel aandacht wordt besteed aan deze zaken. In Mexico en Tokio kampte men immers met dezelfde problemen en daar is alles uiteindelijk toch ook goed verlo pen. Daar komt nog bij dat we hier allerlei maatregelen en voorzienin gen hebben getroffen om proble men op dit terrein zoveel mogelijk uit te sluiten". Medewerking „Goed, we zijn daarbij voor een belangrijk deel afhankelijk van de welwillende medewerking van be drijven en inwoners van LA. Maar ik heb tot op heden geen enkele aanwijzing gekregen dat ze geen gevolg zullen geven aan onze op roep tot bijvoorbeeld gewijzigde werktijden en carpooling. Boven dien hebben we het schema voor de Olympische Spelen zorgvuldig aangepast aan de wensen van de atleten". Waarmee Ueberroth voor al ook de indruk wil wegnemen dat alles en iedereen ondergeschikt is gemaakt aan het financieel welsla gen van het evenement. Toch zal Steve Montiel later op merken dat men nog geen idee heeft hoe de plaatselijke bevolking uiteindelijk zal reageren op de Spe len, al hebben zich intussen 30.000 vrijwillgers aangemeld voor ver schillende werkzaamheden. „Er zijn weüswaar onderzoeken naar gedaan", zegt perschef Montiel, „maar ik weet niet of ze het alle maal wel zo leuk zullen vinden. Ik hoop om te beginnen dat ze vaak de bus zullen nemen. Daar hebben we er zo'n 500 van. Dat scheelt in de puinhoop. En wat bij de te ver wachten drukte ook zal helpen is de vakantiespreiding en de om schakeling van veel fabrieken naar een 4-daagse werkweek". Baan Daaruit blijkt dat Montiel wat dit aspect betreft minder optimistisch is gestemd dan zijn tijdelijke baas Peter Ueberroth, die sinds 1 janua ri van dit jaar net als 300 van de in totaal 1500 stafleden van de LA OOC als vrijwilliger in dienst is. In tegenstelling echter tot veel van zijn stafleden is Ueberroth inmid dels al verzekerd van een baan na de Spelen. Een job bovendien die er niet om liegt. Op 1 oktober wordt hij tegen een jaarlijkse ver goeding van bijna 750.000 gulden de opvolger van Bowie Kuhn als directeur van de Noordamerikaan- se honkballeague. Niet dat Ueber roth dat geld nu echt nodig heeft. ZATERDAG 21 JULI l£ zegt Ueberroth, „dat alles op I vlak degelijk is voorbereid. Mé dat politie-gedoe moet natuurÜ niet te benauwend worde* „Want", zo vult Montiel aan, „fc moet leuk blijven voor de deel* mers en het publiek. De sportmé sen van de wereld moeten elkaar LA immers in de armen kunn| sluiten". Nederland „Want", zo vervolgt Ueberrot „slagen we daar niet in, dan zie de toekomst van de Spelen bijzo!' der somber in. Dat zou namelih betekenen dat er na de student nopstand in Mexico City, die aa| slag in München, het vertrek v| de Afrikaanse landen uit Montrë en de boycots van Moskou en L nu, nog een nieuw probleem a| deze toch al trieste rij moet word£ toegevoegd. En of de olympiscl beweging dat allemaal nog kt verdragenIk ben bang van W Probleem voor de organisatie l' echter dat je niet vantevoren kua zeggen uit welke hoek het gevaj precies zal komen. Misschien wcr den we dit keer wel geconfrof teerd met een aardbeving, demof straties of toch weer iets met o veiligheid. We doen in ieder gevj iJ_* _ii1 i# i het olympisch dorp: "In Mexico kampte Want, zo wordt alom aangenomen, hij is schatrijk geworden door de wijze waarop hij na een loopbaan als pompbediende, schoenverko per en handelaar in eieren een nie tig reisbureau wist uit te bouwen tot het op een na grootste van N oord-Amerika. Ueberroth, getrouwd en vader van drie dochters en een zoon, is het prototype van iemand die zich via keihard werken van de onder ste sport van de maatschappelijke ladder heeft opgewerkt naar de top. De manier waarop hij een pro ducent van hamburgers en een winkelketen wist te interresseren voor de bouw van een olympisch zwembad op het terrein van de uni versiteit van Zuid-Cahfornië (7 mil joen dollar) en een wielerbaan op Dominguez Hills (4 miljoen dollar) heeft hem in Amerika groot aan zien bezorgd. Daar komt nog bij het binnenhalen van een vet t.v.- contract met ABC voor de Spelen (225 miljoen dollar). Volgens ingewijden blijft zijn grootste wens echter om nog eens voor de Republikeinse partij als se nator te worden gekozen. Maar dit wordt door Ueberroth, die door drong tot aan de selectie-procedu re van het Amerikaans olympisch waterpoloteam van 1956, met een licht schouderophalen afgedaan. Dat brengt het gesprek onwille keurig op de politiek, of liever ge zegd op de boycot van de Spelen door de Oostbloklanden en in di recte samenhang daarmee toch op het veiligheidsaspect. Alvorens Ueberroth, met lichte tegenzin overigens, op dat veilig heidsprobleem ingaat, schetst hij eerst nog eens uitvoerig welke moeite hij heeft gedaan om de Rus sen van hun boycot af të houden. „Echt, ik heb mijn best gedaan om ze ervan te overtuigen dat hun vrees ongegrond was", verzucht hij na die uiteenzetting, „maar die stomme boycot van Carter (hij doelt op het wegblijven van de Amerikanen in Moskou in 1980 op initiatief van de toenmalige demo cratische president Jimmy Carter) is volgens mij de oorzaak geweest van alles". Dan over de veiligheid in Los Angeles tijdens de Spelen: „Laat ik voorop stellen dat ik dit aspect per soonlijk als een veel groter pro bleem beschouw dan de smog of het verkeer in LA. Dat komt ook tot uiting op onze totale begroting (van 500 miljoen dollar), want het meeste geld is gemoeid met het treffen van allerlei veiligheidsvoor zieningen". Voor nadere details dienaangaande verwijst hij echter naar vertegenwoordigers van de politie en de FBI, die hierover de komende dagen nog uitgebreid aan het woord zullen komen. „On ze voornaamste zorg was en is", ons best om dat allemaal te voorki men. Maar een volledige garant' valt doodeenvoudig niet te geveil Door niemand". Voor een klein land als Nede land, althans volgens Ueberroth ligt dat veel simpeler. „Vooral", legt hij uit, „omdat een kleine natè niet zo'n doelwit vormt voor allee lei politieke groeperingen". Het z? in dit verband dan ook geen veE wondering wekken dat Nederlam volgens Ueberroth een goede karx maakt als het zich in 1986 daad we] kelijk kandidaat stelt voor de orgc nisatie van de Spelen van 199V „Bovendien", zo stelt Ueberroth! „geniet Nederland veel aanzien ij de wereld". i Overheid Op de slotvraag of Nederland di' Spelen dan op dezelfde commei ciele manier zou moeten organise ren zoals nu gebeurt in Los Ange les zegt hij: „Nee, beslist niet. It denk dat een combinatie overheicf NOC een veel betere opzet is. Eei1 overheid die dan zorgt voor de vef ligheid en de accommodaties er een olympisch comité dat zich al.' leen bezig houdt met sportzakef en niet met allerlei randverschijn! selen, zoals wij nu moesten doer(: Maar goed, dat wisten we vantevo^ ren, dat we niet op de financier steun van de overheid konden re kenen, omdat de bevolking var Los Angeles dat niet wilde". 1 Desondanks voorspelde Ueber! roth diezelfde bevolking van Los Angeles bij zijn benoeming in 197S de beste, de mooiste en de meesi sensationele Spelen ooit gehou den. Voorlopig ziet het daar nog niet naar uit zonder de Oosteuropei se recordhouders, zware smog er; temperaturen variërend van 35 tot 42 graden. HAARLEM - Nederland is er voor de eerste keer in de 23-jarige histo rie van de Haarlemse Honkbal- week in geslaagd de finale te berei ken. De Orapje-formatie versloeg gisteren in de eerste play-off wed strijd de universiteitsploeg van Washington State met 2-1, waar door de eindstrijd werd bereikt. Dat kostte overigens veel bloed, zweet en tranen, want in de tweede onderlinge confrontatie - Neder land won de eerste wedstrijd met 5-3 - stonden beide teams stijf van de zenuwen. Vooral defensief le verde dat bij Nederland nogal eens moeilijkheden op.. Daardoor kon den de Amerikanen op het werpen van Haitze de Vries in de tweede en derde innings de honken vol krijgen, maar pas in de vijfde in nings slaagden ze erin te scoren. Tweede Honkman Bryan Olden dwong De Vries een vrije loop af, waarna hij na korte tikken van Dan Murphy en Guy Paxton en een honkslag van midvelder Don Lo- vell de thuisplaat kon passeren: 0- In de zesde innings werd de druk op De Vries nog zwaarder, waar door coach Shapiro wel moest in grijpen. Bart Volkerijk werd naar de heuvel gezonden, kreeg nog één honkslag tegen, maar kwam toch zonder kleerscheuren door deze in nings met steun van een fraai dub belspel. De steun van de fans zwiepte in de gelijkmakende zesde slagbeurt de aanval op. Thijs Vervaat liet een tweehonkslag van zijn knuppel vertrekken, werd door een verre fly van Frank Bos op drie gebracht, waarna Charles Urbanus er met een droge honkslag voor zorgde dat Vervaat het Pim Mulier-sta- dion in lichtelaaie kon zetten: 1-1. De vonk sloeg over op de ploeg en in de achtste slagbeurt werd het vonnis over Washington geveld. Bill Groot stelde met een flitsende honkslag Frank Bos in staat de winnende run te scoren: 2-1. Ne derland finalist, Haarlem ging al vast een feestje bouwen. Bryan Olden (r) brengt Washington op een 1-0 voorsprong. De Neder landse catcher Paul Smit ontvangt de bal te laat. Later zou Oranje kei hard terugslaan. (foto ANP( AMSTERDAM - Dagelijks worden in de grootmeestergroepen van het internationale schaaktoernooi in Amsterdam vierentwintig partijen gespeeld. Gisteren stonden er slechts twee centraal: Poloegajevs- ki - Portisch en Szabo - Barlov, meedogenloze veldslagen om de kopposities in de groepen A en B. In groep A werd verwacht dat Jan Timman fel van leer zou trek ken tegen de Zweed Wedberg. Bo vendien luidde de voorspelling dat Poloegajevski-Portisch een remi- se-in-handomdraai zou worden. In de praktijk liep het natuurlijk totaal anders. Timman staakte al vrij snel de jacht op een vol punt (remise). Poloegajevski daarente gen trok werkelijk alle registers open. Portisch antwoordde echter zo scherp dat hij bij het afbreken beter stond, maar Poloegajevski had de stelüng zo gecompliceerd gemaakt, dat Portisch in de tweede zitting niet de winnende voortzet ting kon vinden: remise. Portisch leidt na vier ronden met 3,5 punten. Poloegajevski, Tim man, Nikoüc, Wedberg en Campo- ra, die van Van der Sterren won, delen de tweede plaats met 3 pun ten. Hans Kuijf (verlies tegen Nico- lic) is elfde met 2 punten. John van der Wiel verloor van Eising en staat 18de met 1 punt. In de B-groep won de Hongaar Szabo van Barlov (Joe), die boven dien zijn partij uit de vorige ronde tegen Piket opnieuw afbrak. Szabo heeft 4 uit 4. Ciric en Pliester, die resp. Gelpke en Hartoch versloe gen delen de tweede plaats met 3 punten. Sunye Neto (Bra) en De Boer delen de derde plaats met 2,5 pnt. Piket, die ook in de vierde ron de zijn partij afbrak tegen Enklaar, is zesde met 2 punten en 2 afgebro ken partijen. BRANDS HATCH (IPA) - De Ve nezolaanse autocoureur Johnny Cecotto, die bij de vrije training op het circuit van Brands Hatch giste ren al na vijf minuten uit de bocht vloog, heeft beide enkels gebro ken. Hij werd per helicopter naar het ziekenhuis van Sidcup ge bracht, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. De Fransman Alain Prost maak te bij de officiële training voor de GP van Engeland de snelste tijd. De Nederlander Huub Rothenga- ther werd 21ste. De Tyrell-rijders mochten toch aan de start verschijnen. Ken Ty- rell, met zijn team geschorst voor de rest van het seizoen wegens ge knoei, ging met succes in beroep tegen de straf en kreeg het 'recht op arbeid' voor zijn werknemers. LEIDEN De Duitse inbreng in de B-strijd van Hillegom is tot nul gereduceerd. De voor Hoofddorp in de overgangs B klasse uitgeko men Jasper IJtsma hield ooster buur en favoriet Hardy Mans met 6-4, 6-2 uit de halve finale. De als tweede geplaatste Hillegommer Marcel Vink bereikte met dezelfde cijfers dezelfde positie tegen de laatste badgast Stephan Rhode. Frans Grimbergen toonde weder om in uitstekende vorm te verke ren; de eveneens voor Hoofddorp spelende Erik Hooftman (die de vierde geplaatste Jeffrey Dümpel had uitgeschakeld), werd gedeci deerd tot capitulatie gedwongen: 6-1, 6-2. In de andere helft moeten OLTV-er Marc Mellema en Arthur Ludlage uitmaken wie het boven genoemde drietal halve finalisten zal completeren. Zij klopten een ronde eerder respectievelijk Rob bert Jan van der Feen (6-2, 6-0) en Marcel Gerritsen. Bij de dames plaatste Brigitte van der Maarel zich bij de laatste vier. C-favoriete Saskia Hendrikse kon er dankzij de tie-breakwinst van het tweede part wel een derde set uitslepen, maar niet de eindze ge: 6-3, 6-7, 6-1. Laatstgenoemde hoefde zich in haar eigen klasse minder inspanning te getroosten; Yvonne van Eeden gaf zich met 6- 2, 6-2 gewonnen. De als tweede ge plaatste Jeanine Jünger beant woordde ook in dit toernooi niet aan de verwachting. Yvonne Kroe- se deed haar voortijdig capitule ren: 1-6, 6-4, 6-3. De Duitse Judith Rollka kwam wel een ronde dich ter bij de haar toebedachte vierde positie door Marlies Albers met 6- 2, 7-6 voor te blijven.. Voorhout-speler Jan Baan kwali ficeerde zich als eerste voor de voorlaatste C ronde. Hans Ruygrok had moeite met de overgang wan- delen-tennissen (vorige ronde 'walk over' tegen favoriet Ruud Warmerdam). Hij scoorde de eerste reeks geen game en zijn opleving in de tweede set bleek van korte duur: 6-0, 2-6, 6-1. De als derde ge noteerde Rob van Marwijk werd verrast door het sterke spel van Fo- rescate-speler Matthijs Glastra: 5-7, 3-6. Alkemade In het C-toernooi van Alkemade wordt de als eerste geplaatste Zoe- terwoudenaar Harold van Offeren door velen gevreesd. De favoriet etaleert weliswaar niet de beste techniek, maar is ongelooflijk vast. De talentvolle Meerburg-speler Marcel Lolling (17) kan erover meepraten. Ook zijn tweede ont moeting - op De Munnik verloor hij met 6-1, 6-2 -'kon hij niet in winst omzetten. De favoriet bereik te met 6-4. 6-2 de halve finale. De nummer vier van het schema, Theseus-speler Lucassen kreeg de plaats in de voorlaatste ronde niet cadeau van Alkemade-vedette Marcel van Gaaien. Laatstgenoem de, die iets agressiever opereerde, trok de eerste reeks in de tie-break naar zich toe, maar ging vervolgens op kritieke momenten in de fout. Bovendien viel op het eind van het beslissende part zijn service weg én had hij geen antwoord meer op de gevaarlijke backhand slice bal len van de nummer vier; Lucassen beantwoordde met 6-7, 6-3, 6-3 aan de verwachting. Nieuwe Sloot-spe ler Michael Vertogen verraste wel door de als tweede genoteerde Ro gier Liefbroer met 7-5, 6-2 uit de se- mi-finale te houden. Bij de dames bereikte Nelleke Weijermans terecht de laatste ron de ten nadele van Karin Berg uit Zoeterwoude; haar groter slage narsenaal $n aanvallende spel re sulteerden in een 6-3, 6-2 zege. In de andere helft duelleerden de 15- jarige Irma van Seeters en Tilly van Overloop om de finaleplaats. Hoewel beiden veel fouten maak ten en pas de laatste drie games goed op dreef waren, schreef de ju- niore toch het leeuwendeel van de games'op haar naam: 6-2, 6-1. De halve finale D tussen de uit Ter Aar afkomstige Yvonne Hoo- geveen en Marie Louise Goedhart van TEAN illustreerde het niveau verschil met de bovengenoemde categorie; met name de service en het speltempo waren minder. Aan vechtlust ontbrak het de dames niet. Na ruim 2Vz uur was een 7-6, 5-7, 6-3 zege voor de Alphense een feit. Ook de heren D speelden in een lagere versnelling. De dertienjarige Bob van Overloop, nummer twee van de lijst, en zijn vier jaar oudere opponent Guus van Seeters stel den vooral eikaars backhand in lange rally's op de proef. De aan houder die won, was tenslotte de jongste: 6-3, 4-6, 6-3. MARIJKE DE BEER Voor de man of vrouw, die in 1983 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en alleen of samen met echtgeno(o)t(e)/partner niet méér heeft kunnen verdienen dan een minimum Inkomen, bestaat er ook nu weer de mogelijkheid een eenmalige uitkering aan te vragen. Deze Eenmalige Uitkering Zelfstandigen (EUZ '83) Is belastingvrij en wordt als regel onder bepaalde voorwaarden verstrekt binnen 2 maanden na aanvrage. Het basisbedrag van de uitkering ligt bij het minimuminkomen tussen t 400,- en 1 575,-. Voor leder kind waarvoor over het 4e kwartaal 1983 kinderbijslag werd ontvangen wordt f 25,- extra uitgekeerd. He» ontvangen van huursubsidie In 1983 leidt tot een verhoging met t 55,-. .met een minimum of lager inkomen. a wilt gaan of ook Uw uitkering, doe dan het volgende: óf: stuur een briefkaart naar SCDK antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam. (voor de agrarische sector en de visserij: STULM antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage); óf: vraag Uw boekhouder/accountant of hij/zij dit voor U doet. Bij het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf (RDK) of de districtsbureauhouder van de STULM kunt U desgewenst nadere Inlichtingen krijgen. Voor werknemers met een minimum Inkomen of mensen met een uitkering op het minimumniveau geldt deze Regeling niet. Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Tel. 020-997595 Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10