Bedrijven lijden enen schade PIM Holding helpt bedrijven ■C mi 11npnpri qphBnp 'Groter aantal avondwinkels' Meer vracht voor Rotterdam Banen op de tocht a Britse havenstakingen 'Landbouwluchtvaart wordt nek omgedraaid' Regen goed voor winkels Ruim miljard subsidie voor research bedrijven 'RIJDAG 20 JULI 1984 Economie AMSTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie in Amsterdam en de gamalenfirma Crevettes BV in Volendam hebben overeenstem ming bereikt over de hoogte van de schadevergoeding voor de partij van 24 ton garnalen die begin dit jaar op last van justitie in beslag werd genomen. Het OM zal de han delaar 250.000 gulden betalen. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie mr H P. Wooldrik gisteren meegedeeld. O jl ~H De garnalen werden in beslag ge nomen omdat zij mogelijk besmet B fl B I B kj B B den veertien mensen na het eten van daarmee besmette garnalen en werd een groot aantal mensen ziek. De slachtoffers bleken allen garna- OEN HAAG (ANP) Het Nederlandse bedrijfsleven heeft door de sta- len te hebben gegeten die afkom- ting van de Engelse havenwerkers zeker een omzetverlies van twaalf ^'®warenvande VolendamiC lir miljoen gulden geleden. Alleen de schade van de groenten- en fruitex- porteurs kan na ongeveer een week al worden becijferd op circa tien miljoen gulden. Het netto-verlies door de staking, die vanochtend tot een einde kwam, bedroeg dagelijks enkele tonnen. De transportbedrijven hebben een Hoewel de gevaarlijke bacil niet in de partij in beslag genomen gar- Gamalenfirma krijgt kwart miljoen voor geleden schade nalen werd aangetroffen vond de rechtbank in Amsterdam toch dat die met het oog op de volksgezond heid vernietigd moest worden. Bij het vonnis was wel de bepaling dat het OM een schadevergoeding aan Crevettes moest betalen gebaseerd op de inkooppprijs van de partij Het OM en de garnalenhandel gin gen tegen die beslissing in hoger beroep. Volgens Wooldrik waren er in middels toch onderhandelingen geopend tussen het OM en Cre- vetts, mede gelet op de wankele fi nanciële positie van het bedrijf. ,,de afhandeling van het hoger be roep zou nog vele maanden op zich kunnen laten wachten", aldus Wooldrik. Beide partijen zijn het tenslotte eens geworden over 2,5 ton en zullen hun hoger beroep in trekken. De rechtbank had in zjjn vonnis geen bedrag genoemd, maar Crevettes had aanvankelijk gesteld een schade van 450.000 gul den geleden te hebben. Behalve de 250.000 gulden scha devergoeding die het ministerie van justitie zal betalen heeft het ministerie van economische zaken de gamalenfirma een krediet- garantie van 200.000 gulden ver leend, zo heeft Crevettes meege deeld. In een verklaring zegt de fir ma hierdoor nu uit de financiële problemen te zijn: „Het voorbe staan van de onderneming is verze-. kerd". schade geleden die circa 1,4 mil joen gulden bedraagt. Door het grotendeels wegvallen van de En gelse markt hadden de producen ten, vooral de tuinbouw en de var kenshouders, bovendien een finan ciële strop omdat zij lagere prijzen voor hun produkten kregen. Dit blijkt uit cijfers die de trans portwerkgevers en de groenten- enfruitexporteurs gisteren desge vraagd hebben meegedeeld. De transportwerkgevers zijn in middels met het ministerie van verkeer en waterstaat in contact getreden over de mogelijke vor ming van een rampenfonds. Zo'n stroppenpot zou de verliezen van de ondernemingen gedeeltelijk ol geheel moeten dekken wanneer het vrachtverkeer door overmacht stilvalt. Eerder deze week heeft het 'Agrarisch Groothandelsverbond bij de overheid opnieuw aange drongen op de spoedige totstand koming van zo'n pot. Verkeer en waterstaat liet echter weten dat het bedrijfsleven niet hoeft te rekenen op een dergelijke overheidssteun. Overigens praat het departement al sinds begin van dit jaar met de transportsector over •een rampenfonds. Aanleiding was toen het tijdelijke verbod om vee te vervoeren (mond- en klauwzeer in Noord-Holland). De staking van Italiaanse doua niers en de wegblokkades door vrachtwagenchauffeurs in grote delen van Europa, volgden onmid dellijk daarna. De schadepost voor Nederlandse transportbedrijven bedroeg toen 2,3 miljoen gulden De Britse havenstaking heeft de discussie nu opnieuw actueel ge maakt. In de laatste week van juni bedroeg de uitvoer van groenten en fruit naar Engeland ongeveer 8.500 ton. Deze week ging er vol gens secretaris J. van der Vorm van de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitex- porteurs, ongeveer 3.000 ton naar Engeland. Met acht chartervluchten en 30 Autoproduktie Als gevolg van de staking in de Westduitse metaalindustrie is de autoproduktie in de Bondsrepu bliek in de eerste helft van dit jaar een stuk kleiner geweest dan in de eerste helft van het afgelopen jaar. Er liepen 1.777.200 personen- en combinatiewagens van de band, dertien procent minder dan de 2.044.819 in de eerste helft van 1983, zo heeft het Westduitse ver bond van autofabrikanten (VDA) laten weten. De produktie van be drijfswagens verminderde van 143.337 tot 122.900 stuks. Exxon De grootste oliemaatschappij ter wereld, Exxon, wil volgend jaar 2,7 miljard dollar investeren in Euro pa. Dat is 35 procent meer dan vo rig jaar, zo meldt het vakblad „Oil and Gas Journal". Het meeste geld zal worden gestoken in de olie- en gasreserves in het Britse en Noorse deel van de Noordzee. Er staan in Europa verder 34 proefboringen op stapel. Van 1973 tot 1983 heeft Exxon in Europa meer dan zeventien mil jard dollar geïnvesteerd in explora tiewerkzaamheden. In die periode is het aandeel van de Europese olieproduktie in de totale produk tie van Exxon toegenomen van 0,5 tot ruim 23 procent. Van de bewe zen reserves van Exxon ligt 28 pro cent in Europa tegen slechts drie procent tien jaar geleden. Creusot-Loire De topman van het in surséance van betaling verkerende Franse staal- en machinebouwconcern Creusot-Loire, Didier Pineau-Va- lenciennes, is gisteren afgetreden samen met de overige leden van de raad van bestuur, zo heeft een woordvoerder van het concern be kendgemaakt. Pineau-Valencien- nes gaf als reden voor zijn vertrek dat de Franse regering zijn sane ringsplan voor Creusot-Loire zon der nadere bestudering heeft afge wezen. De regering kondigde vorige week aan binnenkort zelf met een reddingsplan te zullen komen. Dat zal voorzien in de oprichting van een nieuwe onderneming waarin het merendeel van de activiteiten van Creusot-Loire zal worden op genomen. Hongarije Hongarije krijgt van banken in westerse landen en Japan nieuwe leningen tot een totaal bedrag van omgerekend ruim 1,5 miljard gul den, zo heeft het officiële Hongaar se persbureau MTI gemeld. Giste ren is in Boedapest een overeen komst getekend voor een lening van 385 miljoen dollar opleggers die met de veerboot uit Hoek van Holland zijn uitgevaren, bedienden de exporteurs gisteren hun klanten. Door het prijsverschil in Engeland en Nederland kregen de exporteurs wat meer financiële ruimte om te vliegen. Door de gro te vraag naar luchtvrachtruimte was de prijs hiervan echter inmid dels ongeveer vijf keer zo hoog als de prijs per veerboot. Het toeristenverkeer vanuit Ne derland naar Engeland heeft geen noemenswaardige problemen on dervonden van de stakingen, zo blijkt uit verklaringen van reisor ganisaties en touroperators. Bij Big Ben Tours in Hoek van Hol land zijn geen annuleringen bin nengekomen. De Jong Intratours heeft extra bussen ingezet om toe risten naar Oostende te brengen, waar zij als gewoon passagier op de boot naar Dover voeren. DEN HAAG (ANP) - Het ministe- tig procent van hun omzet kwijtra- rie van landbouw en visserij dreigt ken als de maatregel wordt toege past. „Het is in feite een verbod op landbouwvliegen. Een hele be drijfstak, met een jaaromzet van de landbouwluchtvaart in Neder land de nek om te draaien. Zo luidt het verwijt van de verenigingen van landbouwluchtvaartbedrijven tien miljoen gulden, wordt geliqui- en landbouwvliegers aan het adres van staatssecretaris Ploeg. Giste ren verschenen de verenigingen voor de president van de Haagse rechtbank om hun gram te halen. In het geding was een recent be deerd," aldus de raadsman. Polak eiste buitenwerkingstel- ling van het besluit of in ieder ge val een verbod om de genoemde af standsbeperkingen toe te passen. Volgens hem heeft Ploeg zich ten Deze zonnefiets is te zien op de door de Stichting Energie Anders georganiseerde tentoonstelling De Zonneda gen die tot 5 augustus in Hoek van Holland wordt gehouden. De bezoekers kunnen kennis maken met de ontwikkelingen van zonne-energie. (foto Aaefo» Kabinet wil meer grip op handelwijze van ABP-top DEN HAAG (ANP) - De directie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds ABP zal in het vervolg geen belangrijke beslissingen meer mogen nemen zonder dat de minister van Binnenlandse Zaken daarin is gekend. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met een ontwerp-be- sluit van minister Rietkerk betref fende het beheer van het ABP. Met beheer behelst niet alleen het fi- nanciële-administratieve beheer maar het totale management. Het reglement geeft de uitvoerings voorschriften van de directie van het ABP aan. Met name de ministeriële verant woordelijkheid is nader geconcre tiseerd, evenals de beleidsmarge die de directie krijgt. Zaken die de ABP-directie eerst via de raad van toezicht de minister moet melden zijn onder meer directionele han delingen waaraan politieke aspec ten kunnen zijn verbonden. Het interim-beheersreglement geldt voor een periode van een jaar. Daarna komt een nieuw en de finitief reglement dat moet aanslui ten op de toekomstige structuur van het ABP. Die structuur wordt op het ogenblik onder de loep ge nomen na de problemen rond het ABP en naar aanleiding van de aanbevelingen van de commissie- Polak die eind vorig jaar een on derzoek deed naar de organisatie van het pensioenfonds. Het ontwerp-beheersreglement voor het ABP dateert overigens al uit 1981, nog voordat de problemen rond de ABP-top opdoemden, al dus vice-premier Van Aardenne gisteren in een toelichting tijdens de wekelijkse persconferentie. sluit van Ploegs hand, waarin het onrechte gebaseerd op de bestrij- toepassen van bestrijdingsmidde len met behulp van vliegtuigen aan banden wordt gelegd. Ploeg wil dingsmiddelenwet om de laagvlie gers aan de grond te houden. Als het erom gaat fouten bij het spui- het spuiten verbieden op een door ten te vermijden, dan biedt de hem te bepalen afstand van be- luchtvaartwet daartoe de mogelijk- bouwde kommen, scholen, zieken- heid, zo meende Polak. Hij noemde het onzorgvuldig dat er beperkingen worden gesteld aan het spuiten tegen de wind in. Bij huizen, bejaardentehuizen, tuinen of beschermde natuurgebieden Verwacht wordt dat deze afstand met de wind mee vijftig -. en tegen tegenwind is de kans op missers te de wind in honderd meter zal be dragen. De advocaat van de twee vereni- verwaarlozen, zo verzekerde hij de rechtbankpresident. Polak vond het ook niet te verteren dat het mi- gingen, mr J.E.M. Polak, liet de nisterie niet heeft gewacht op een president gisteren landkaarten onderzoek van TNO naar de geva- zien, waaruit zou blijken dat de ren van spuiten uit de lucht, landbouwvliegers vijftig tot zeven- Uitspraak 31 juli DEN HAAG Een delegatie van het personeel van de centrale directie van de PTT heeft gistermiddag in Den Haag ruim 2000 handtekeningen overhandigd aan de directeur C. Wit om te protesteren tegen de overplaat sing naar Groningen. (foto ANP) Sporthallen in nood door hoge kosten van energie GRONINGEN (GPD) - De on geveer 650 sporthallen in ons land moeten zich gaan bezin nen op een verantwoord ge bruik van aardgas. Willen de beheerders van deze hallen het comfort blijven bieden waar aan de sporter inmiddels ge wend is geraakt, dan zijn ener giebesparende maatregelen als isolatie, de juiste verwarming, verlichting, ventilatie en benut tig van zonnewarmte nodig. Dit adviseert de Gasunie in het julinummer van haar tijd schrift Blauwdruk. De beheer ders van sporthallen kampen in toenemende mate met het pro bleem de exploitatierekening binnen de perken te houden. In deze rekening zijn de gestegen verwarmingskosten een steeds belangrijker rol gaan spelen. De druk van de lasten is inmid dels zo hoog geworden, dat sommige sporthallen met slui ting worden bedreigd. Omdat veel sporthallen wei nig energiebewust zijn, lijkt een bezinning op een meer ver antwoord gebruik van aardgas niet overbodig, aldus het Gasu nie-tijdschrift. De sporthallen in ons land verbruiken jaarlijk gezamenlijk 50 miljoen kubie ke meter aardgas (goed voor zo'n 30 miljoen gulden). DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Van Zeil wil liever het aantal avondwinkels uitbreiden dan win kels tot zeven uur 's avonds open laten. Avondwinkels zouden op werkdagen van 15.30 uur tot 01.00 uur open kunnen zijn. De gewone sluitingstijd van winkels zou 18.00 uur moeten blijven. Dat blijkt uit een adviesaanvraag die Van Zeil aan de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft gestuurd. Hij wil het maximum aantal ope ningsuren van winkels handhaven op 52 uur per week. De mogelijk heid om een winkel 's morgens om vijf uur open te stellen wil hij ver anderen in zes uur. Een avondwin kel mag in de plannen van Van Zeil geen deel uitmaken van een dag winkel. Het moet een aparte beslo ten ruimte zijn met een eigen pu- blieksingang. Zo'n winkel mag slechts een beperkt aantal artike len verkopen. Van Zeil denkt hier bij aan eet- en drinkwaren, bloe men en planten, drogisterij- en ta bakswaren en artikelen die niet duurder zijn dan bij voorbeeld 25 gulden. De keuze voor een avond winkel zou tenminste voor een half jaar moeten gelden. De staatssecretaris wil het slui- tingstijdstip van 19.UU uur dat geldt voor de straat- en markthandel en de handel te water, ook laten gel den voor kramen, kiosken, pavil joens en dergelijke. Voor de weke lijkse koopavond blijft de keuze tussen donderdag en vrijdag. Ge meenten met een toeristische func tie of bij grensposten kunnen vrij stelling van de bepalingen krijgen. Elke winkel kan zes werkdagen per jaar tussen 06.00 uur en 22.00 uur ontheffing van de winkelslui tingswet krijgen. Van Zeil wil „zwarte markten" op zondag niet toestaan. Dat is niet in het belang van de normale han del en het verstoort de zondagsrust te veel. meent hij. In kleine kernen mogen rijdende winkels op werk dagen van de staatssecretaris tot 21.00 uur verkopen. AMSTERDAM (ANP) - Het slechte weer heeft ook een positieve kant. Het lokt de mensen bij gebrek aan ander vertier naar de winkels. Vooral onze warenhuizen in de binnensteden profiteren hiervan, zo vertelde desgevraagd een woordvoerder van het KBB-con- cern (Bijenkorf, Hema, Maxis). De vijf Bijenkorf-vestigingen in Am sterdam, Rotterdam. Den Haag, Arnhem en Eindhoven boeken thans een omzet die aanzienlijk ligt boven die van vorig jaar Ook de Hema-filialen doen het beter dan normaal. Van de 180 He- ma's in ons land bevinden zich er ook verschillende in vakantiege- bieden. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse haven heeft in de eerste helft van dit jaar ruim 7,2 procent meer vracht verwerkt dan in de zelfde periode van vorig jaar. Bijna 125 miljoen ton goederen werden van en naar zeeschepen overgesla gen, ruim 8 miljoen ton meer dan in de eerste zes maanden van '83. Opvallend hierbij is de verbetering van aanvoer van ruwe olie, waar van ruim 5 miljoen ton meer werd gelost. Ook de ertsoverslag nam met bijna 5 miljoen ton toe. Het aantal zeeschepen dat de Rotterdamse haven in de eerste zes maanden van dit jaar aandeed, daalde in vergelijking met vorig de toegenomen concurrentie van andere havens. Het stukgoed (lash. roll-on-roll- jaar met 661 tot 15.153. Het brutore- off) nam in het eerste halfjaar met gistertonnage nam af met 1,5 pro- ruim 12 procent toe, waarbij moet cent. De vooruitgang in de overslag van goederen werd in bijna alle la dingcategorieën geboekt, met uit zondering van minerale oliepro- dukten en het „overig massagoed". Vooral de zgn. agri-bulk daalde. Oorzaken hiervan zijn volgens het Rotterdamse gemeentelijke haven bedrijf de EG-landbouwpolitiek en worden aangetekend dat het begin '83 een zeer slecht resultaat te zien gaf en dat de overslag in het twee de kwartaal van dit jaar geringer was dan in het zeer goede, eerste kwartaal. Al met al is het beeld van de tota le overslag in de Rotterdamse ha ven in overeenstemming met het lichte herstel dat eind vorig jaar werd verwacht. BAZEL (DPA) - De internationale banken hebben in de tweede helft van het vorige jaar veel meer kre diet verstrekt dan in de eerste helft. In totaal verleenden de ban ken respectievelijk 28,1 miljard en tien miljard dollar aan nieuwe kre dieten, zo staat in een publicatie van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), de „centrale bank der centrale banken" in Ba zel. Van de eerste op de tweede helft van 1983 nam de kredietverlening aan de ontwikkelingslanden, inclu sief de landen van de OPEC (Orga nisatie van Olie Exporterende Lan den), toe van acht tot 19,4 miljard dollar. Vooral de OPEC-landen in het Nabije en Verre Oosten kregen meer geld te leen. Oost-Europa kreeg ook meer le ningen, en wel in totaal 0,8 miljard dollar meer. Met name de Sowjet- Unie en Hongarije kregen veel meer nieuw krediet, terwijl de vor deringen op Polen verminderden met 1,3 miljard dollar. De BIB ver moedt dat die vermindering een gevolg is van het overdragen van vorderingen op exportkredietin stellingen en van afschrijvingen door de banken. De toeneming van de kredietver lening in haar geheel ging wel ge paard met een uitbreiding van de tegoeden bij de internationale ban ken. De tegoeden namen in de tweede helft van vorig jaar met 21,7 Internationale banken gaven meer krediet miljard dollar toe, terwijl in de eer ste helft van 1983 er 13.5 miljard dollar van de tegoeden werd afge haald. Ongeveer de helft van dat ver schil valt toe te schrijven aan de landen van de OPEC. De landen van Latijns-Amenka wisten hun tegoeden met 5,9 miljard dollar te vergroten, waartegenover nieuwe kredieten van 4,9 miljard dollar stonden. De BIB schrijft verder dat de po gingen van de ontwikkelingslan den en de Oostbloklanden met gro te schulden om hun kortlopende leningen om te zetten in langlopen de leningen nog niet veel hebben uitgehaald. Het aantal leningen met een looptijd van meer dan een jaar nam maar iets toe, namelijk van 45 tot 45,2 procent van alle verstrekte kredieten. Wel lukte het de Latijns Amerikaanse landen het aandeel van de kortlopende leningen in hei totaal te verkleinen van 45,5 tol 42,8 procent Op gebied van kapitaal en management DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft in beginsel voor vijf jaar 1,1 miljard gul den, ofwel 220 miljoen gulden per jaar, uitgetrokken om per soneelskosten van speur- en ontwikkelingswerk in het be drijfsleven te subsidiëren. De subsidieregeling gaat op 1 ok tober in, aldus het ministerie van economische zaken giste ren. Met de regeling wil Van Aar denne bijdragen aan de tot standkoming van nieuwe pro dukten, processen, systemen en diensten. De subsidie wordt achteraf toegekend voor ge maakte personeelskosten, om dat die naar verhouding in ons land hoog liggen. De regeling werkt volgens een schijvensysteem dat be doeld is om vooral kleine en middelgrote ondernemingen ervan te laten profiteren. De eerste schijf bedraagt per half jaar 40 procent voor perso neelskosten tot 300.000 gulden, de tweede schijf 15 procent voor deze kosten tussen 300.000 en 2,5 miljoen gulden. Ook de kosten van uitbesteed speur en ontwikkelingswerk worden gesubsidieerd. AMSTERDAM (ANP) - Vanaf 31 juli is het mogelijk via Partners in Management Holding (PIM Hol ding) te participeren in kleine en middelgrote bedrijven die in de kern gezond zijn, maar hulp nodig hebben op het gebied van kapitaal en management. PIM Holding heeft notering aangevraagd op de parallelmarkt van de Amsterdam se beurs voor 2780 aandelen van f 20 nominaal. Het effectenkantoor Van Wijngaarden dat de introduc tie begeleidt heeft gegarandeerd dat deze stukken in elk geval tegen f 100 zullen worden geplaatst, zo blijkt uit het introductieprospec tus. Het maatschappelijk kapitaal van PIM Holding bedraagt f 2.000.400 verdeeld in 100.000 gewo ne aandelen van nominaal f 20 en 20 prioriteitsaandelen. Van de ge wone aandelen zijn er al f 500.000 nominaal onderhands geplaatst bij 60 particulieren tegen een koers van f 101 per aandeel. Hierdoor is een agioreserve ontstaan van f 2 miljoen. De directie over PIM Holding wordt gevoerd door Partners en Consultants. Drs. J.B.Tempelman (43), een van de directiepartners, zei in een toelichting op het pros pectus het niet onmogelijk te ach ten dat wanneer de zaken zich uit breiden er een emissie zal plaats vinden. Dat de jonge onderneming toch met een gering aantal aande len naar de beurs gaat komt onder meer doordat een aantal van de 60 aandeelhouders daarop heeft aan gedrongen. Beursnotering is aan trekkelijk in verband met fiscale voordelen bij een eventuele agio- uitkering. Bovendien heeft de PIM-directie het volste vertrouwen in de winst gevendheid van de onderneming. In de periode augustus-december 1983 bedroeg de produktie f 600.000 per maand en de winst f 20.000 per maand. In het eerste kwartaal van 1984 werd totaal f 3 miljoen aan orders ontvangen en de vooruitzichten zijn opnieuw hoopgevend. Hoewel PIM Holding elementen van bekende activiteiten en finan- cieringsvormen bevat is er toch sprake van een nieuwe opzet. Een bedrijf komt slechts voor steun in aanmerking als de leiding bereid is tot een grondige herstructurering waarbij het management mede zal zijn betrokken. „Vaak is het kleine bedrijven in de tijd van economi sche groei voor de wind gegaan maar omdat veel met vreemd ver mogen werd gewerkt raakten deze bedrijven in moeilijkheden toen de rente steeg. Veel van die bedrijven zijn in de kern best gezond en heb ben dan na een herstructurering weer heel goede kansen", aldus de heer Tempelman. Hij legt er de nadruk op dat PIM Holding niet mag worden vergele ken met een particuliere beleg gingsmaatschappij. „Die nemen vaak genoegen met een minder heidsdeelneming maar wij eisen tijdelijke overdracht van 51 pro cent van de aandelen aan ons. Ge zien de deplorabele financiële si- tuatie waarin het bedrijf zich be vindt gebeurt dat tegen een sym bolisch bedrag. Verder stelt PIM via een achtergestelde lening risi codragend vermogen ter beschik king". Wanneer het de geholpen onder neming wederom goed gaat zal cir ca 40 procent van de vermogens- groei aan PIM toevallen. De oude aandeelhouder wordt daardoor in staat gesteld de aankoop van aan delen te financieren. Inmiddels is dan wel het versterkte garantiever mogen teruggevoerd naar PIM Holding. Bij kaaspakhuizen LEEUWARDEN (GPD) - Bij de kaaspakhuizen van de 'Noord-Ne derland' Frico.DOMO in Leeuwar den staan 150 arbeidsplaatsen op de tocht. Dat is de voorlopige uit komst van een onderzoek dat thans wordt verricht door de Ad viesgroep voor Strategische Be sluitvorming. Op dit moment zijn er 450 arbeidsplaatsen bij de beide kaaspakhuizen. Het concept, dat is uitgewerkt voor de 70.000 ton kaas die als bul- kafzet worden beschouwd, voor ziet in een bezetting van 300 ar beidsplaatsen Verder onderzoek, waarvan de uitkomsten pas eind augustus worden verwacht, moe ten uitwijzen hoeveel van de 150 bedreigde arbeidsplaatsen nog kunnen worden behouden. Begin mei kondigde Frico/DO- MO-directeur Wout Kranenburg al aan dat er bij zijn concern 200 ar beidsplaatsen op de tocht staan. Hij wees toen op de overcapaciteit van 200 miljoen kilogram bij de kaasfabrieken van de 'Noord-Ne derland'. Deze arbeidsplaatsen staan los van het onderzoek bij de Frico. Voor districtsbestuurder Dick Heine van de Voedingsbond-FNV kwam het bericht van de Frico DO- MO-directie in de vorm van een mededeling aan het personeel als een verrassing, zo verklaarde hij vanmorgen. „Het is als een donder slag bij heldere hemel"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9