Botenmuseum gaat vrijwel zeker door Over Werk 'Situatie op Stationsweg e.o. zoveel mogelijk handhaven' Fonteinen in Nieuwe Rijn Eerste schepen in september Koffieshop/galerie op boot Resultaat onderzoek naar dood arrestant voorlopig nog geheim Politie betrapt vier mannen bij overladen gestolen goederen de ware kennis van een kenner De hengelsporthandelaar VRIJDAG 20 JULI 1984 LEIDEN De Nieuwe Rijn is sinds kort voorzien van vier fontei nen die gisteravond voor het eerst het water de lucht inspoten. Dat gebeurde nadat wethouder Peters vanuit een rondvaartboot een lint had doorgeknipt, dat over de Nieu we Rijn was gehangen. Vrijwel te gelijkertijd begonnen de fontei nen, aan weerszijden van de Koornbrug, te spuiten. De aanleg van de fonteinen is een gezamenlijk initiatief van de gemeente en de winkeliersvereni ging Op De Nieuwe Rijn. Voorzit ter Paul van Egmond van de win keliersvereniging meende dat "een spel met water" het beste past bij het karakter van de Nieuwe Rijn, "een van de meest fascinerende grachten van Leiden". De fonteinen draaien voorlopig één seizoen op proef en spuiten al leen overdag. Kamer van Koophandel na verkeersonderzoek: i lint door en begint het fontein links eerst LEIDEN - De Kamer van Koop handel wil de verkeerssituatie op de Stationsweg en omgeving zo veel mogelijk bij het oude laten. De Kamer concludeert op basis van een onderzoek dat de verkeerscir- culatie nu goed is, al zijn er een paar wijzigingen nodig. Dat schrijft de Kamer in een brief aan B en W van Leiden. De Kamer van Koophandel wijst de proef die de gemeente heeft uit gedacht van de hand. De gemeente wil voor een jaar de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht en de Rijnsburgerbrug omdraaien, zodat auto's via de Morssingel, de Rijns burgerbrug en de 2e Binnenvest gracht naar de Langegracht kun nen rijden. Met deze proef zou voor een deel tegemoet kunnen worden geko men aan de bezwaren van de win keliers. Zij vinden dat ze te veel uit het zicht zijn verdwenen toen het ommogelijk werd om vanaf het Stationsplein de Stationsweg op te draaien. De Kamer ziet echter niets in de ze gemeentelijke proef en stelt voor alles zoveel mogelijk bij de huidige situatie te laten. Toch staan er in het voorstel van de Ka mer wel enkele wijzigingen. De op vallendste is het meer toelaten van autoverkeer in de Steenstraat. Nu is de Steenstraat voor auto's alleen te bereiken via de St. Aagtenstraat en de Beestenmarkt. In het voor stel van de Kamer kunnen autobi- listen ook via de 2e Binnenvest gracht linksaf de Steenstraat in draaien. LEIDEN De eerste historische boten voor het museum kunnen zeer waarschijnlijk in september hun trossen vastmaken op de kaden rond het Galgenwater. Op enkele details na zijn de benodigde ligplaatsvergunningen rond. E. Keijser, hoofd economische zaken van de gemeente Leiden, verwacht dat er in eerste instantie ongeveer tien schippers naar Leiden zullen komen. Voorlopig zullen de schepen, zeil- vaartuigen voor 1940 gebouwd waarop enig varend bedrijf is uit geoefend, alleen op proef komen. De ligplaatsvergunningen worden afgegeven voor twee jaar. Daarna worden die vergunningen omgezet in zogenaamde aanlegvergunnin- gen, die definitief zijn. "Veel mensen weten nog niet wat een botenmuseum precies voorstelt. We kijken het een tijdje aan om te zien wat het is, maar wel met de intentie dat de boten daar blijven. Er moeten wel heel gekke dingen gebeuren, willen we ze na de proef weer weghalen", vertelt R. Verplancke van de afdeling open bare werken. De intentie dat het botenmu seum er blijft, komt ook tot uiting via een zogenaamd voorberei- dingsbesluit dat de gemeenteraad in september zal nemen. Enkele weken geleden - bij de vaststel ling van de toerismenota 'Leiden de moeite waard' sprak de voltal lige gemeenteraad zich al uit voor een botenmuseum. Een voorberei- dingsbesluit houdt in dat de ge meenteraad uitspreekt het bestem mingsplan te willen wijzigen. Via een dergelijke wijziging zal de komst van het botenmuseum defi nitief worden geregeld. ONGELUKKEN - Een 80-jarige vrouw moest gistermiddag om streeks vier uur met een open beenbreuk naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Hoge Rijn dijk was aangereden door een bromfietser. De vrouw wilde met haar fiets aan de handde weg over steken toen zij in botsing kwam met de bromfietser die niet op het voor hem fietspad reed. In het kader van de bestem mingsplanwijziging worden ook de zogenaamde aanlegvergunnin- gen afgegeven, vergunningen waarbij het mogelijk wordt ook op de wal voorzieningen aan te leg gen. Dat is bij de zogenaamde lig plaatsvergunning moeilijker. Ze ker als de eigenaren hun boten gaan restaureren, en dat is de be doeling, zijn voorzieningen als wa ter, elektriciteit en riolering nood zakelijk. Bovendien moeten stei gers en vlonders worden gebouwd. Volgens Verplancke hangt het tijdstip van de omzetting van de •ligplaatsvergunning in een defini tieve aanlegvergunning af van de wensen van de schippers. Als zij de voorzieningen niet nodig hebben, is een aanlegvergunning ook niet noodzakelijk. Over de vraag welke voorzieningen er moeten komen, wordt dan ook nog overlegd met de stichting Historische Haven Leiden in oprichting, aldus Keij- De bezwaren van den kunnen wel ondervangen wor den, meent Keijser. Evenals de be zwaren van de schippers, die geen vaste ligplaats willen opgeven voor de tijdelijke proef. De angst dat de proef mislukt en ze dan hun vaste ligplaats elders kwijt zijn, is groot bij de booteigenaren. "Die boten- jongens hebben een model dat ze het liefste hebben, maar wij moe ten ook rekening houden met de omwonenden. Het liefst willen ze gelijk een vaste ligplaats, maar tij dens de proef kunnen ze hun hui dige ligplaats wel even aanhouden. In de proefperiode kunnen wij dan alles goed gaan regelen", vertelt Keijser. In het plan wordt rekening ge houden met zo'n twintig boten in het Galgenwater. Maar dat kunnen er ook dertig worden, zegt Keijser. Het aantal is namelijk afhankelijk van de aard van de werkzaamhe den. Keijser: "Ik denk dat er han gende de onzekerheid van de proef het er wat minder worden, een stuk of tien" De boten zijn overi gens al twee keer in Leiden ge weest. Op 3 oktober 1982 en 1983 lagen ze er ook al. Keijser denkt dan ook dat de meesten weer rond die datum komen. "Op 3 oktober komen ze weer aan en dan zullen er een heleboel blijven liggen, wantje moet wel beseffen dat het nu het Het hoofd van de afdeling econo mische zaken vindt botenmuseum overigens niet zo'n goede bena ming voor het project aan het Gal genwater. "De term museum is overtrokken. Het zijn zeilende vaartuigen, die een monumentale waarde hebben. Er ligt gewoon een verzameling historische schepen. Dat museale karakter is wat over dreven", aldus Keijser, die er op wijst dat het blijft bij een schouw spel vanaf de wal, al zullen enige schippers best bereid zijn bezoek toe te laten aan en onder dek. Ook zullen de boten er niet per manent liggen. "Je hebt best kans dat er op een mooie dag maar twee of drie zijn en dat de rest aan het varen is. Want het zijn geen woon schepen". i rond 3 oktober: historische schepen. Wat de gemeente betreft krijgt de LEIDEN - Nabij de Blauwpoortsbrug tegenover de Pnnsessekade mag een boot worden aangelegd waar een koffieshop annex galerie in kan komen. B en W willen het bestemmingsplan in die zin aanpassen. Een aantal jaren geleden heeft er al eens een particulier aangeklopt bij de gemeente met een dergelijk plan. Maar hij is nooit meer teruggekomen. B en W vinden het echter zo'n goed idee dat er nu alvast in het bestem mingsplan rekening mee wordt gehouden. De mogelijkheid om via de St. Aagtenstraat de Steenstraat op te rijden zou in de nieuwe situatie verdwijnen. De rijrichting zou moeten worden omgedraaid, even als op de 2e Binnenvestgracht. Het gevolg van het omdraaien van de rijrichting in de St. Aagtenstraat is wel dat in het eerste stukje Steen straat (gerekend vanaf het station) tweerichtingsverkeer onmogelijk wordt. Bij het opstellen van het plan is de Kamer is uitgegaan van een groot aantal randvoorwaarden. Zo vindt de Kamer dat de bedrijven en instellingen in de Stationsbuurt per (vracht-)auto bereikbaar moe ten zijn. En dat het vanuit de Sta tionsbuurt mogelijk moet zijn de binnenstad te bereiken. Bovendien moest de Stationsweg een aantrek kelijke looproute blijven. Ook voor het openbaar vervoer moest de route goed blijven. De Kamer pleit in de brief overi gens ook voor tunnels onder de kruispunten op het Stationsplein ter hoogte van het Station en bij de Schuttersveldweg. Zij realiseert zich dat de aanleg moeilijk zal zijn, omdat er veel geld voor nodig is. Toch zal de gemeente er naar moe ten streven en moeten proberen bij hogere overheden geld zien los te peuteren. Vooruitlopend op de on dertunneling vindt de Kamer dat de verkeerslichten goed moeten worden afgesteld. In de brief uit de Kamer ook haar zorg over het gebrek aan parkeer plaatsen in de omgeving van de Stationsweg. Er is met name een tekort aan plaatsen voor zoge noemde langparkeerders. Als er in de toekomst het Schuttersveld is volgebouwd met kantoren, waarbij volgens de Kamer veel te weinig parkeerplaatsen komen, wordt het probleem nog veel nijpender. Ze vraagt de gemeente te onderzoe ken of het mogelijk is aan de west kant van het station (de Rijnsbur- gerweg en omgeving) een groot aantal parkeerplaatsen te maken. Radiozenders uit de lucht geplukt LEIDEN - De Radio Controle dienst heeft gisteren twee zenders uit de lucht gehaald: omstreeks kwart voor elf werd de eigenaar van Radio Tienen in de Wiekel- horst, omstreeks half twaalf die van radio Jamaica aan de Zijldonk. 's Middags om half drie bracht de RCD een bezoek aan een handelaar in illegale zenders aan de Hoge Rijndijk. Zes zenders en vijf ver sterkers werden in beslag geno- LEIDEN Het onderzoek naar de dood van een arrestant in een cel van het Leidse politiebureau is af gerond. Maar de inhoud van het rapport en de mogelijke conclusies worden vooralsnog geheim gehou den. Mevrouw Couzijn, officier van justitie in Den Haag, verwacht dat pas eind volgende maand over het onderzoek mededelingen worden gedaan. Dat onderzoek betreft het over lijden van een 48-jarige Leidenaar eind mei in het politiebureau aan de Zonneveldstraat. De man werd meegenomen nadat hij moeilijkhe den had veroorzaakt in een flatge bouw aan de Smaragdlaan. Hii ver zette zich tegen zijn aanhouding en kreeg toen een klap van één van de agenten. Een bloedneus werd door de gealarmeerde Eerste Hulp dienst (geconstateerd) en de man werd ingesloten. Later werd hij dood in zijn cel aangetroffen. De rijksrecherche heeft het geval onderzocht. Volgens Couzijn wordt dat rapport nu doorgestuurd naar de procureur generaal. Hij be kijkt wat er verder mee gebeurt. "Ik verwacht dat, in verband ook met vakanties, pas eind augustus duidelijk zal zijn wat er verder ge beurt", aldus de Haagse officier van justitie. LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen nacht vier Leidse man nen, in leeftijd variërend van twintig tot zevenentwintig jaar, aangehou den die bij de Corbuloweg bezig waren met het overladen van gestolen goederen. Omstreeks half drie werd de Leidse politie gealarmeerd: een viertal heren zou bezig zijn spullen uit een boot over te laden in een vrachtwa gen. Toen de poütie arriveerde, zette het viertal het op een lopen. Drie van hen werden vrij snel gearresteerd, een vierde was wat moeilij ker te vinden aangezien hij in het water was gesprongen en alleen zijn hoofd zichtbaar was. In een cabine van de vrachtwagen werden koperen pijpen en kranen gevonden. Deze goederen bleken eerder die nacht te zijn gestolen uit een bedrijf aan de Zoeterwoudseweg. De mannen waren met een bootje naar dat bedrijf toe gevaren. LEIDEN - Henk Teunissen, eigenaar van de hengel sportwinkel aan de Korevaarstraat. Gebogen over het zoveelste haakje van die dag. Dit keer gaat het om een korte steel. Er komt een doorzichtig zakje omheen. Tussen het klinkende muntgeld wordt het gevaarlijke voorwerp door de klant opgeborgen. Be zeten van vissen. Alleen op maandag zit Teunissen zelf op het water. De rest van de dagen verkoopt hij, bedenkt hij of vervaardigt hij attributen die het leven van een visser nog aan genamer kunnen maken. Een hengel vrijdagmiddag om half vijf kapot en al plannen om de volgende dag bij het krieken van de ochtend langs een sloot te zit ten? Juist. Die Teunissen is er zo door Saskia Stoelinga ten. Hij zegt daar zelf over: "Ach, af en toe verklaren ze je voor gek, maar de mensen vinden het er gens ook wel weer leuk dat je zoiets doet. Het is toch geen haal bare kaart om bij voorbeeld een hengel waar een oogje aan moet naar de fabriek te sturen. Dan ben je alleen al tien gulden voor de vracht kwijt. Ze doen liever een extra gulden in de fuik die beneden in de winkel aan het plafond hangt. Elk jaar haal ik daar zo'n vijfhonderd gulden uit voor de jeugdviswedstrijden". Henk Teunissen zit op de bank in zijn woonkamer boven de zaak. Zenuwachtig plukkend aan zijn klompen. Een echte gro te verteller die eens even zal uit weiden over zijn bezigheden is hij niet. "Daarvoor ben ik te veel met mijn gedachten bij het vis sen. Om die reden heb ik het aquarium ook weggedaan. Als ik hier zat, kon ik niet meer praten. Mijn vrouw vond dat niet zo leuk, want ik bleef maar lucht happen. Hoe ik mezelf zou type ren? Ik denk dat het voor de hand ligt: een vis op het droge". Huilen Maar is het dan niet raar dat hij vist? "Nee". Dit klinkt onge hoord fel. "Klopt. Ik word er ook zo moe van. Mensen en vissen kun je niet met elkaar vergelij ken. Laat ik voorop stellen dat ik heel zuinig ben op vissen, en dat moet iedere visser zijn. Natuurlijk voelen vissen zich in het nauw gedreven als ze wor den gevangen. Maar pijn... eeeh, er zijn mensen die daar anders over denken, toch heb ik een vis nog nooit horen huilen. Nee, ik ga daar ook niet verder op in". De sok wordt nog eens opge trokken. Er komt toch een voor beeld: "Als je een snoek aan je haakje krijgt, wil het wel eens ge beuren dat hij, nog voordat hij is onthaakt, alweer in het water ligt te spartelen. Nu heb ik verschei dene keren meegemaakt dat die zelfde snoek met haakje en al twee minuten later weer toehap te. Als ik een tand laat trekken, ben ik beslist niet in staat om en kele minuten later een maal tot mij te nemen. Die pijn is anders". De nu 60-jarige Teunissen heeft het vak geleerd van zijn va der. "Die man wist er ook alles van", zegt hij met zichtbare trots. Hoewel Teunissen junior aan vankelijk bakker wilde worden had hij na zijn opleiding snel in de gaten dat dat niets zou wor den. Geen dubbeltje op zak, toch het lef om direct na de oorlog een hengelsportzaak te beginnen, 's Morgens om half zes op, 's avonds om negen uur binnen. Overdag in de zaak, de uren daar na in het pakhuis aan de Gere- straat om reparaties uit te voe- ze molen is van grafiet gemaakt. Mooi en duur, maar beslist niet beter dan de ouderwetse ijzeren. Alleen de hele goede visser zal het merken". Visserslatijn Wat is een goede visser? Een pasklaar antwoord is hierop vol gens hem niet te geven. Boven aan zijn lijstje staat - "hoe tegen strijdig dit ook is", waarschuwt hij - de liefde voor de vis. Dan zijn er nog andere factoren: be hendig zijn met de hengel, het kiezen van de goede haakjes, dobbers en voer, het werpen en het afwachten. Een verplaatsing van je dobber betekent niet per definitie een vis aan de haak. De cartoons met de oude schoenen en de gefantaseerde vette vang sten doemen op. Teunissen blijft rustig onder dit visserslatijn. "Voor vissen moetje feeling hebben", zegt hij. "Ja, ik weet eigenlijk niet precies wat het is. Sommige mensen kunnen het gewoon niet, zelfs niet met de allermooiste hengel". Wat ziet hij in vissen? Hij lacht wat en haalt zijn allerduurste hengel uit het foudraal. Na enige minuten komt het antwoord: "In een bootje op het water kom ik tot rust. Nou ja rust. Dat gevoel heb ik zelf. We doen natuurlijk niets anders dan praten" Praten? "Ja, praten over het vissen. Ik doe dan ideeën op. Het voer bij voorbeeld Met maden alleen red je het niet". Teunissen laat zijn hand gaan langs allerlei gekleur de pakken. "Dat zijn allemaal mengsoorten. Dit is een afvalpro- dukt van stroop. Hier een meng sel van paneermeel, beschuit meel en notenmeel. Allemaal ei gen recept". Henk Teunissen: "IK ben e Oersterk "Ik ben geen cent veranderd, alleen maar wat ouder geworden Zonder mezelf nu echt op de borst te slaan, durf ik wel te zeg gen dat ik over enig zakelijk in stinct beschik. Nee, zakelijk in stinct moetje niet verwarren met geldklopperij. Zittend op het puntje van de bank: "Een echte vakman moet de klanten iets te bieden hebben Met vriendelijke woorden alleen kom je er niet. Je hersenen moeten voortdurend in de weer zijn". Hij maakt met zijn vinger een draaibeweging. Een winkel zonder franje. Aan de zijkanten de tassen, truien, fuiken, foudralen, leefnetten en petjes tot aan de nok toe opgesta peld. In het midden pronken de Tips hengels en aan het eind van de zaak bevindt zich de toonbank. In de vele vakjes en laatjes ach ter de toonbank zijn de honder den haakjes, dobbers pennen, loodjes en lijnen aan het zicht onttrokken. De spullen betrekt hij recht streeks van beurzen, fabrieken of via vertegenwoordigers. Temid den van zijn waar blijkt hij een rappere prater dan in zijn aqua- riumloze huiskamer. "Wat hier staat, staat er niet alleen om het mooie kleurtje of de fraaie vorm geving. Ik of een van mijn klan ten hebben de meeste spullen eerst uitgetest. Kijk, dit heb ik net als monster gekregen. Het is carbonlijn; oersterk, maar je kunt het maar één keer gebrui ken". Het draad snijdt in zijn handpalm "Dan is het voor mij al de helft in kracht teruggeval len. Hier een lichtgewichtje. De- Hoe ik eraan kom? Door erva ring wijs geworden, zou ik zo zeggen. Mijn klanten geven mü ook veel tips. Als ze vistochten maken in Engeland, Noorwegen, Ierland of Canada geven ze pre cies door wat daar zo de gebrui ken zijn en daarop borduur ik dan weer verder. Dat doe ik alle maal 's avonds in het oude pak huis". De aluminium zitplank. Ook zo'n produkt van Teunissen. Door de verstelbare pootjes aan weerszijden hoeven de vissers niet meer scheef te zitten langs de walkant. Hij beent wat ongelukkig heen en weer. Zijn vrouw die zonder problemen haakjes aanzet of kik kers opzet, heeft hulp nodig Het is tegen twaalven. De winkel loopt vol. De vroege vogels zijn alweer van het water terug. "Teu nissen, heb ik garantie op dat leefnet?"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3