Chaos compleet in Zilverfabriek 'Die fabriek is mijn leven' Werknemers vrezen 'toonloze' vakantiemaand Warmonder (verdacht van diefstal) aangehouden Stompwijk dagen in teken van het paard PAGINA 2 Stad en rand VRIJDAG 20 JULI 1984 Relaas van een bezetter VOORSCHOTEN - Hij had dit jaar helemaal geen vakantie plannen gemaakt. "Ik had er al een tijd zo'n voorgevoel van dat er iets te gebeuren stond. Ja, je voelt het, en bovendien: je leest de cijfers, je kent de kosten.." Peter van Leeuwen (39), één van de bezetters van de Zilver- fabriek. Hij zal tot het laatst toe blijven vechten voor 'zijn' fa briek, waar hij verantwoorde lijk is voor het beheer van het edelmetaal. "Ik zit hier 22 jaar. Mijn vader heeft hier ook gewerkt en ik kan u verzekeren dat het over grote deel van de bezetters be staat uit mensen die er hier twintig, dertig, veertig jaar heb ben opzitten. Die Zilverfabriek, dat is gewoon mijn leven". Van Leeuwen doet zichtbaar moeite om de tranen terug te dringen. Hij is doodmoe, maar piekert er niet over om het ad vies van collega's aan te nemen en er even uit te breken. "Wat moet ik thuis doen? Daar wordt het toch maar een emotionele boel, daar kun je op wachten. Mijn vrouw staat achter me. Blijf vechten, zei ze. Dat doe ik ook. Want ik ben 39, en ik ben nog lang niet afgeschreven". Van Leeuwen vertelt dat er die avond zelfs nog wordt over gewerkt. "Hoe je de mensen zo gek krijgt hè. Maar we willen zorgen dat de klanten het ver trouwen in ons blijven houden. Daar vechten we ook voor". Anderzijds vreest hij dat bij een eventuele inkrimping ook kleinere bedrijven (afnemers, grossiers) worden meegesleurd in de malaise. "Ze kunnen heel moeilijk ergens anders in het land terecht. Vergeet niet dat wij in dit land de grootste siera- denfabrikant zijn. Maar ja, de concurrentie vanuit het buiten land is moordend. Wat ze in Ita lië voor een kwartje maken, daarvoor moet je hier het dub bele vragen. Van Leeuwen piekert dezer dagen heel wat af. Hij blijft vooralsnog met tientalllen vra gen zitten. Waarom bijvoor beeld verhuisde de 'poot' Kel- tum vanuit Zeist niet naar Voorschoten, zoals de bedoe ling was, maar naar een apart gebouw in Leiden? En waarom werd de hele fabriek onlangs grondig opgeschilderd? "Dat is in al die 22 jaar nog nooit ge beurd". Hoofdschuddend: "Ik heb de laatste tijd wel eens naar die RSV-enquête zitten kijken. Als je dan hoort hoe dat bedrijf door mismanagement en du bieuze projecten ten gronde is gegaan, dan ben ik zo bang dat het hier ook RSV gaat wor den". Leden van de bonden versieren de poort van de Voorsohotense Zilverfabriek met spandoeken. De foto werd gistermiddag rond drie uur gemaakt. Vanaf dat moment was het eeuwenoude bedrijf officieel bezet. (Vervolg van pag. 1) VOORSCHOTEN - Volgens de Raad van Bestuur van de bezette Zilverfabriek in Voorschoten, W.T.J. Zuidema, is er geen financiële ruimte om aan de eisen van de bonden tegemoet te komen. "De bank wil nu eenmaal geen verlie zen financieren", aldus Zuidema. Van Kempen en Begeer heeft volgens hem het eerste halfjaar van 1984 anderhalf miljoen gulden verlies geleden op een omzet van 15 mil joen gulden. Zuidema zegt dat dit verlies bijna geheel is toe te schrijven aan de DCW en de Zilva, de 'poten' waar voor uitstel van betaling is aangevraagd. De eis van de bonden dat de Raad van Bestuur alles in het werk moet stellen om de sociale gevolgen op te vangen noemt Zuidema een per soonlijke belediging. "Wij zijn de afgelopen tijd met niets anders be zig geweest". Zuidema vindt de bezettingsac tie "Heetgebakerd en dom". Voor al, zo zegt hij, omdat hij op zoek is naar een nieuwe aandeelhouder voor DCW. Het personeel ver brandt de eigen schepen met de bezettingsactie: nieuwe eigenaren van de twee maatschappijen zou den hierdoor worden afgeschrikt. Frielink van de FNV vindt dat de Raad van Bestuur zelf verantwoor delijk is voor het afschrikken van nieuwe aandeelhouders. Het vra gen van uitstel van betaling maakt publicitair een slechtere indruk dan een geleidelijke reorganisatie. Overigens blijven ze zich afvragen of de surséance echt nodig was. Ingrijpend CNV-man Terpstra daarover: "Wellicht dat het een goedkope manier is om van een aantal werk nemers af te komen. Wij kunnen niet helemaal beoordelen of de Raad van Bestuur inderdaad met de rug tegen de muur zit. Per slot van rekening zijn wij niet bij de ge sprekken met de bank geweest. Er zal van de kant van de AMRO best een bepaalde druk zijn om een aan tal man te laten afvloeien. En ook wij zijn niet blind. Het ging niet goed met het bedrijf. Maar een sur séance is wel heel ingrijpend. Dat ontneemt je de mogelijkheid om op een behoorlijke manier oplos singen te vinden". Volgens de bonden is juist in de twee in moeilijkheden verkerende werkmaatschappijen de afgelopen maanden behoorlijk geïnvesteerd. "Dat loopt in de miljoenen. Boven dien was de verwachting dat die in vesteringen binnen niet al te lange termijn vruchten zouden gaan af werpen. Ook voor het personeel en de on dernemingsraad kwam de mede deling woensdag als een donder slag bij heldere hemel, zo zegt B. Klootwijk, voorzitter van de onder nemingsraad. In het jaarverslag, dat vorige maand verscheen, stond nog weinig dat zo'n ingrijpende maatregel als uitstel van betaling kon voorspellen. Wel verscheen er een paar weken nadat het jaarver slag was uitgebracht ineens een schriftelijke mededeling op de prikborden in het bedrijf. Daarin stond dat de verwachtingen, neer gelegd in het jaarverslag, wat te op timistisch waren geweest. Keltum Bonden en bezetters menen dat de surséance ook de drie andere poten van het bedrijf aangaat. Im mers, als Zilva en DCW onder de Van Kempen-stoel worden wegge zaagd blijft, dan kan Keltum ook gaan wankelen. Deze sinds 1 mei in Leiden gevestigde werkmaat schappij werkt deels voor de pro- duktie van andere Van Kempen- bedrijven. Maar voorlopig distancieert Kel tum zich van de bezetting. Met per soneelsleden van Koninklijke Be geer BV Voorschoten hebben ze het hoofdbestuur van FNV en CNV laten weten dat "een overwel digende meerderheid van mede- Bezetters en bonden geven uitleg tijdens een persconferentie gisteravond in de zilverfabriek. Links D. Terpstra (CNV), daarnaast G. Frielink (FNV) en B. Klootwijk, voorzitter van de ondernemingsraad. werkers van Begeer van Keltum en een belangrijk deel van DCW èn Zilva" ernstige bezwaren hebben tegen de gang van zaken, zoals die zich gistermorgen in de kantine van de Zilverfabriek afspeelde. Volgens de telex zouden de bon den een bezetting hebben afge dwongen. De stemming zou als ge forceerd en amateuristisch zijn af gedaan. "De stemming kan nooit een weerspiegeling zijn van de ge dachten van alle personeelsleden", aldus de telex. Dergelijke uitlatin gen deden gisteren ook mevrouw Th.J. van Zanten, directeur van Koninklijke Begeer, en J.T. Lijkla- ma, directeur van Keltum. Frielink (FNV) noemde de telex gisteravond "volkomen uit de lucht gegrepen. De uitslag van de stemming was duidelijk en open baar. Het is mij niet duidelijk hoe de meningsvorming bij anonieme medewerkers van de twee werk maatschappijen heeft plaatsgevon den", aldus Frielink. Overigens wees hij er nog op dat bij Konink lijke Begeer maar 22. bij Keltum 25 mensen werken. Zuidema Een vreemde rol is weggelegd voor het enige lid van de Raad van Bestuur, Zuidema. Al in november 1982 zegde de ondernemingsraad het vertrouwen in hem op. Volgens voorzitter Klootwijk heeft de Raad van Commissarissen hem toen in bescherming genomen. Opmerke lijk detail: Zuidema zou Van Kem pen per 1 september verlaten. Is Zuidema de zondebok? De be zetters willen dat zo /liet stellen. Het bedrijf kampte al onder het vo rige management met problemen. Wel vraagt men zich af of hij de zaak wel behoorlijk heeft gerund. Zuidema zou vorig jaar met veel tamtam hebben aangekondigd dat de Zilverfabriek 'kiet' speelde en dat het in 1984 bergopwaarts zou gaan. Kritiek is er ook op de ma nier waarop oudere werknemers "die een flink brok ervaring had den" met VUT werden gestuurd. Men is ook verbitterd over de manier waarop de surséance werd aangekondigd. Klootwijk: "We kregen alleen de mededeling. Ver der niets. Een discussie werd niet aangegaan. Daar sta je dan. Zijn laatste mededeling voordat hij het bedrijf verliet was dat de salarissen deze maand niet gegarandeerd zijn". Zuidema was vanmorgen niet bereikbaar om hierover taar te geven. VOORSCHOTEN - Van Kem- pen en Begeer is niet 'zomaar' een fabriek. Wie stelt dat de Zilverfabriek een begrip is in Voorschoten drukt het nog zwakjes uit. Voorschoten en het statige gebouw aan de Leidseweg zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Door de komst van het be drijf in 1858 wordt een stukje welvaart in het dorp gebracht. Heel wat plaatselijke bedrijf jes zijn maar wat blij met werk in of aan de Zilverfa briek. Ook de woningbouw wordt in een stroomversnelling ge bracht. Tegenover het land goed Berbice verschijnen al gauw de eerste rijen huizen voor arbeiders van de fabriek: het Sint Nicolaaspark (gele gen aan de oostkant van de Leidseweg-noord). De geschiedenis vermeldt dat oprichter J.M. van Kem pen zijn tijd ver vooruit was. In een tijd dat geen mens ooit over sociale voorzieningen had nagedacht geeft hij de aanzet voor betere arbeids voorwaarden. Ook beschikken de werknemers over een bi bliotheek. Van Kempen be moeit zich zelfs met het wel en wee van het dorp: mede dank zij hem komt er een christelij ke school in het dorp. Onder leiding van zijn zo nen, Louis en Anton, zal het bedrijf later zeer royale sala rissen uitbetalen: bij de 'Ko ninklijke' verdienen werkne mers twee keer zoveel als in vergelijkbare bedrijven. Zie kengeld en pensioen zullen zo'n halve eeuw voordat deze voorzieningen gemeengoed worden bij de Zilverfabriek al gewoonterecht zijn. Tegenwoordig lijkt het be drijf wat minder scheutig: de bonden klaagden gisteren dat het bedrijf, wanneer het echt dicht moet, niet van plan is aanvullende regelingen te treffen voor ontslagen werk nemers. De werknemers voe len zich niet meer zo gelukkig bij de firma als in vroeger ja ren. Toen was het nog een eer om in de fabriek te werken die in heel Nederland en ver daar buiten bekendheid genoot. OESTGEEST - De Oestgeester po litie heeft gisteravond omstreeks half acht een 24-jarige man uit War mond aangehouden die ervan wordt verdacht eerder op de avond een geparkeerde auto op de Poel- geesterweg té hebben opengebro ken. Volgens de politie heeft de man een tennisracket, kleren en blikjes kattenvoer meegenomen. Tijdens een verhoor zei de War monder dat hij 's middags een boekwinkel in Leiden had 'be zocht'. LEIDEN - Een 52-jarige vrouw uit Voorschoten moest gistermiddag met een op vier plaatsen gebroken pols naar het AZL nadat zij op de Vrouwen weg in botsing was geko men met een andere fietster. Cheques gestolen in Leiderdorp LEIDERDORP - Vannacht zijn uit een woning aan de Kerveltuin twintig cheques gestolen. De da- der(s), van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwamen volgens de po litie binnen door een valse sleutel te gebruiken. Geld dat naast de cheques lag werd niet meegeno men. edischeDiensten STOMPWIJK - De paardenlucht zal Stompwijk vanavond overval len om maandag pas weef op te trekken: de jaarlijkse paardenda gen staan namelijk weer voor de deur. Dagen die het dorp altijd weer in een nostalgische gloed zet ten. Immers, dorpsgenoten en oud dorpsgenoten maken er een grote reünie van. De dagen van het paard worden dit jaar grootser dan ooit aange pakt omdat de organisator, de Stompwijkse Harddraverijvereni ging 'Nooit Gedacht', 75 jaar be staat. Vanavond trekt om zeven uur een optocht door het dorp met na afloop veel muziek. Morgen begint om 10.15 uur een kinderfeest met marionetten, goochelen en een quiz. Om half twee gaat een spring- ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, alleen voor spoedeisende medische hulp. Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Mastenbroek, Tan. v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, Kloprogge: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510; zo 8 uur tot 24 uur M. Zwij nenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166 (spreekuur Rosmolen 2). Groep 2 - Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: za 8 uur tot zo 8 uur F. Kruis, Klaproos 34. tel. 126371; zo 8 tot 24 uur J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: za 8 tot zo 24 uur H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 146096 (spreekuur He rensingel 3). Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, za 8 tot zo 8 uur E. Nieuwenhuis-Smal- braak, tel. 768918 (spreekuur Bevrij dingsplein 60); zo 8 tot 24 uur A. Boer, v.d. Helmlaan 5, tel. 310420 (spreekuur Haagweg 60). Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 tot zo 8 uur H. Jasperse, Witte Sin gel 72, tel. 124961; zo 8 tot 24 uur H. de Jong, Noordeindsplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp za 8 tot zo 24 uur J.B.E. Eysink Smeets, Laan van Ouderzorg 195, tel. 897920; spreekuur 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest za 10 uur tot ma 7.30 uur D. Held, Mare- laan 36, tel. 174955. Voorschoten za C. Meijer, Rouwkooppark 11, tel. 2493; zo J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. Wassenaar noord: M. van ToLingen jr., Van Pola- nenpark 94, tel. 15939; zuid: M. van To lingen, Weteringlaan 4, tel. 78303. Zoeterwoude W. Kortman, Miening 2, tel. 1219. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 20 tot 27 juli door de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553 en door Linneaus, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 173330. Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leider dorp, tel. 890405. Voor de praktijk van v.d. Wouw en Vestjens: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten R. Koster, Narcisstraat 47, tel. 3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- 13 u Voorschoten, Wassenaar en Zoeter woude: K.L. Sutiono-Goei, Bar. Schim- melpenninck van der Oyelaan 3, Voor schoten, tel. 01717-5009; spreekuur za en zo 17.30-18 uur WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 i 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op afspraak. concours voor pony's en paarden van start. Ook fietscrossers verto nen dan hun kunsten, 's Avonds om 19.00 uur staat 'katknuppelen' op het programma. De dag daarna, om 12.30 uur begint de ponyrace, 's avonds om half acht de bromfiets- Op maandag 23 juli, om 13.30 uur de harddraverij, op het veldje ach ter de kerk. Hét evenement, waar het enige Stompwijkse boeren 75 jaar geleden om te doen was, toen zij de koppen bij elkaar staken in het voormalige 'zwarte café' van Janus Waayer aan de dr. Van Noortstraat. In de loop der jaren heeft de draverij zich behoorlijk ontwikkeld. De uitslag telt zelfs mee voor het Nederlands kam pioenschap. Ook is de totalisator aanwezig. 'Go West' 20 en 22.15 i Repelsteel, Breestraat 19, Amerikaans- vegetarisch eten, 17.30-19.30 uur. LVC, Breestraat 66, optreden KO and the Cattleshow, 21 uur. Voorschoten Ambachts- en Baijuwhuis, Voorstraat, raadscommissie welzijn, woningtoewij zing en- onderwijs, vanaf 16.30 uur. Warmond Park Groot Leerust, barbeque-avond vanaf 18 uur met optreden Rhytmico's om 21 uur. Dorpsstraat, tobbetjesteken en paraplu- hangen, 19 uur, inschrijven 18.45 uur. Trefpunt, optreden Jen Rog, 21 uur. ZATERDAG Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat, wandelconcert 15-15.30 uur met Marie ke Stoel (orgel). VW-kantoor, Stationsplein 210, toeris tische wandeling door centrum Leiden, 10.30 uur Warmond Gemeentehaven, viswedstrijd, inschrij ven 06.30-7.30 uur Park Groot Leerust, optreden jeugdcir- cus Atleta, 13 uur. Beatrixlaan, nationale nngrijderij, 14 Trefpunt, optreden Klein Orkest, 21 Park Groot Leerust, billenprikkersfeest m.m.v. De Bierkauwers, 21 uur. Park Groot Leerust, prestatieloop 2xh, 5 en 10 km., 11 uur, inschrijven vanaf 10 WARMOND - Hoogstwaarschijnlijk loopt er in Warmond een pyromaan rond: zowel gisteravond laat als vanmorgen is er brand gesticht. Was het gisteravond een rieten overkapping van een hooiberg aan De Baan zie foto), vanmorgen rond elf uur brak er brand uit in een hooiberg aan de Jan Steenlaan. De politie is zeker van opzet. Het onderzoek naar de da- derf s) is in volle gang. (foto Holvast) gen. van J. van der Luit; J.M. van Don gen (1935) echtgen. van J.J. Klooster- n; C.A. de Haas (1906) echtgen. Burgerlijke stand Overleden: H. Cossee (1913) man; E. Delmeer (1918) echtgen. van J.W. Har- land; S.J. Chale (1923) man; C. Plug (1897) man; C.P Mars (1907) man. I Sas- di (1906) geh.gew. met J.O.J Hiddema: G.C. Knijnenburg (1902) geh.gew met T. van Vliet; C.A. van Dam (1921) echt- Nieukerken (1915) man; S.J.C. Bender (1909) geh.gew. met J.P. Rijnbende; J. Bos (1900) man; L.J. Menting (1921) man; E. Boutkan (1912) vrouw; J. Neu teboom (1891) geh.gew. met G.J.C. de Jagher; E.A.T. Immink (1911) man, I.M- .Hooi (1914) geh.gew. met S.E. Bridge- LEIDSCH £l DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien een maand voor hel verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt erlengmg abonnementsgelden o 3203571 t n v Dam.att Holding BV te Haarlerr Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Hoofdredacteur •Drs J W E Metselaar Ad| Hooldredacleur R D Paauw Alg redactiechef Piv Alg redactiechef J Kroon (stad) B W T Jungman H I J Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W F J Wirtz (b.n buit 'ec (geesteii)k leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941,1st 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten oa.m Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2