De Afrikaanse cultuur in beeld Kunst in het kort Uitgever in Ierland overleden Schitterende serie bij KRO over een miskend continent Deel erfenis Hellman voor marxistische schrijvers Festival Loosdrecht knarsend geopend Radio - tv - kunst LEIDEN/HILVERSUM - In de de uit de twaalfde eeuw da terende kathedraal van het Britse Hereford wordt een zeldzame wereldkaart bewaard die in 1290 door een geestelijke werd gemaakt. Op die kaart wordt per land een schets ge geven van het veronderstelde uiterlijk van de doorsnee be woner. De Britse Afrikakenner Basil Davidson, zelf woonach tig in Hereford, stuitte op het oude document en constateer de dat "hoe verder de gebieden van het eigen land verwijderd zijn, des te eigenaardiger het uiterlijk wordt van de mensen, tot ze in veraf gelegen landen weinig of geen menselijke trek ken meer vertonen". door Ton van Brussel "Het heeft niets te maken met ra cisme", zegt Davidson, "de speelse eigenaardigheden van de kaart van Hereford bevatten niet meer dan de vastgeroeste ideën van de thuis blijver over onbekende wezens in een onbekend gebied. Het is een regel die voor veel culturen lijkt te gelden: als het mensen betreft, groeit het afwijken van de aanvaar de vorm met de afstand". Met het verstrijken van de eeu wen is de kennis van de wereld en haar bevolking, zeker ir. de wester se wereld, zo zeer toegenomen, dat de verzachtende omstandigheden waarmee de dertiende-ei geestelijke kan worden geëxcu seerd, niet langer gelden. Niette min is apartheid, alle 'hervormin gen' van de regering Botha ten spijt, in Zuid-Afrika nog een harde realiteit en is respect voor de Afri kaners hier niet wijdverbreid. Om nog maar te zwijgen van het ont breken van bewondering voor een cultuur die dat in veel opzichten verdient. Bij de KRO-televisie begint van avond (Nederland 1, 22.20 uur) de uitzending van de achtdelige Brit se serie "Afrika", van de hand van de al genoemde Basil Davidson. Een groot deel van zijn leven heeft hij op het Afrikaans continent doorgebracht, hij schreef er dertig boeken over en deze door het Brit se Channel Four geproduceerde documentaire-reeks kan voorlopig worden beschouwd als de kroon op zijn werk. Rond de televisie-se rie schreef Davidson ook een boek dat dezer dagen in een prachtig uit gevoerde Nederlandse vertaling is uitgebrachte "Afrika, een groots continent" - 288 pag. gebonden, 49,90, uitgeverij Rostrum). De serie past in die onnavolgbare Britse school van documentaire makers. Aan de hand van schitte rende en in veel gevallen unieke beelden wordt per aflevering een zorgvuldig gedoseerde hoeveel heid informatie gegeven. Een schril contrast met soortgelijke projecten die nogal eens mank gaan aan een stortvloed van feiten gepresenteerd in een beperkt ka der. Davidson trekt met de onwe tende kijker - in het geval van Afri ka is dat vermoedelijk een ruime meerderheid - de lijnen van de Afrikaanse geschiedenis naar het heden en verhaalt van een onder schat en miskend volk dat in weer wil van vreemde overheersing zijn eigen cultuur heeft weten te hand haven. In die benadering is geen ruimte voor de onuitroeibare opvatting dat, zoals Davidson het omschrijft, "Afrikanen natuurkinderen zijn die niets hebben uitgevonden en niets tot ontwikkeling hebben ge bracht en dus ook geen eigen ge schiedenis bezitten en alle feiten die op het tegendeel wijzen, toe schrijft aan invallen van buiten". Daarin ziet Basil Davidson niet ten onrechte de voedingsbodem van het onuitroeibaar gebleken racis- Afrika, een miskend continent. In Engeland met zijn koloniale verleden is Davidsons werk niet kritiekloos geaccepteerd. Behalve veel lof, is hij ook afgeschilderd als een "naiëve romanticus" en een "anti-kolomalist". Hij ontkent dat, ziet zichzelf bovenal als "een on derzoeker van de Afrikaanse ge schiedenis", maar geeft wel toe dat "de invloed die Afrika en de Afri kanen op je uitoefenen uniek en ty perend is". De serie is een aanwinst voor de Nederlandse televisie, al is het wel licht kenmerkend voor de schame le belangstelling voor Afrika, dat de KRO tot uitzending besluit in een seizoen waarin de belangstel ling voor de televisie in Hilversum laag wordt verondersteld. NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse toneelschrijfster Lillian Hellman heeft een deel van haar nalatenschap van ruim twaalf mil joen gulden bestemd voor de vor ming van een fonds voor marxisti sche schrijvers dat de naam krijgt van haar minnaar, wijlen auteur Dashiell Hammett. Hellman overleed op 30 juni op 79-jarige leeftijd. Haar testament van 25 mei 1983 werd gisteren in New York geopend. De linkse intellectueel heeft ruim 1.200.000 gulden nagelaten aan Filmregisseur Mike Nichols, schrijver John Hersey, script schrijver Peter Feibleman en ande ren. Het grootste deel van de rest is ondergebracht in twee gelijke fondsen. Dat te vernoemen naar Hammett is voor het "bevorderen van (radicale) geschriften over po litieke, sociale en economische ge lijkheid en burgerlijke vrijheid, bij voorkeur in de Verenigde Staten", aldus Hellmans laatste-wi* be schikking. Het andere fonds, te noemen naar haarzelf, is voor doelstellin gen op het gebied van het onder wijs, de letterkunde of de weten schap en voor hulp aan schrijvers ongeacht hun nationaliteit, leeftijd, sekse of politieke overtuiging. De universiteit van Texas in Aus tin krijgt Lillian Hellmans literaire nalatenschap. Filmprijs voor 'Leo Tolstoi' PRAAG (AFP/UPI) - De Russische film 'Leo Tolstoi' van de regisseur Sergei Gerasimow heeft woensdag de grote prijs - de "Globe van kristal" van het Filmfestival van Karlovy Vary in Bohemen (cen trum van glasindustrie) gewonnen. De prijs "De Roos van Lidice" is toegevallen aan "De oranjekleuri ge klokken" van Vietnam. Hoofdprijzen waren voor "Stri kebound" uit Australië, "Runners" uit Groot-Brittannië en "Eine Son- derbare Liebe" uit de DDR. De speciale prijs van de jury ging naar de Amerikaanse regisseur Sydney Lumet en de prijzen voor de beste actrice naar Susu Pecora- ro in de Argentijnse Film "Camila" en Marie Colbin in de Westduitse film "Der Fall Bachmeier De prijzen voor beste acteur wer den gegeven aan Agustin Gonzalez in Spanjes "Los Bicicletas son para el Verano" en de Indiër Om Puri in "Ardh Satya" (Halve Waarheid). "Flirt" van de Italiaan Roberto Rosso kreeg een speciale prijs. In de Aanwinstenzaal van het Rijksmuseum in Amsterdam zijn sinds kort onder meer negen stuk ken Deens zilver te bewonderen. De voorwerpen zijn geschonken door een Amsterdams echtpaar (O.J.lj.N. Domela Nieuwenhuis). Vijf stukken zijn ontworpen door Georg Jensen (1866-1935), drie door zijn compagnon Johan Rohde (1856-1935) en één uit 1937 is van de hand van Sigvard Bernadotte. Naast deze schenking kunnen be zoekers op dezelfde afdeling recent gekocht Art Nouveau-porselein be zichtigen. In het Teylers Museum in Haar lem is van 8 september tot 28 okto ber .Reizen naar Rome' te zien, een tentoonstelling over Italië als leer school voor Nederlandse kunste naars omstreeks 1800. Van 9 no vember tot 17 december is de ex positie te zien in het Nederlands Instituut in Rome, dat dit jaar tach tig jaar bestaat. .Reizen naar Rome' geeft een overzicht van werken die de kun stenaars in Rome maakten, en toont de invloed daarvan op hun totale ontwikkeling. Werk is te zien van onder andere de schilders Voogd, Knip en Alberti, de archi tecten De Greef, Zocher en Reyers en de beeldhouwer Gabriël. Het Rijksmuseum Het Catharij- neconvent in Utrecht laat van 20 juli tot 3 september iets zien van wat het in de eerste vijf jaar heeft gekocht en gekregen. Honderdvijf tig representatieve en/of mooie voorwerpen verduidelijken het verzamelbeleid: portretten van predikanten en pastoors, kazuifels en toga's, schilderijen met bijbelse voorstellingen, paus- en Luther- penningen, devotionalia, en derge lijke. Twee zeer belangrijke aanwin sten zijn voor het eerst te zien: een mansghoge bronzen paaskande laar met lezenaar uit 1547 en de vergulde bisschopsstaf die in 1570 is gemaakt voor de bisschop van Deventer. De afgelopen vijf jaar werden in totaal verworven: meer dan 80 schilderijen, ongeveer 50 beelden, 120 textilia, bijna 150 ob jecten van (edel)metaal, waaronder twee verzamelingen penningen, 500 prenten en meer dan 30 midde leeuwse handschriften. Het museum geeft een beeld van de geschiedenis van het Christen dom in Nederland. Bij de opening in de zomer van 1979 konden niet meteen alle facetten worden ge toond omdat de juiste voorwerpen ontbraken. Het Catharijnconvent spande zich in om allereerst die voorwerpen te verzamelen die van belang zijn voor de opstelling. .Colored Holland Plein '84', een manifestatie met diverse cultuur- groepen in Den Haag, wordt daar tot en met 22 juli op Het Plein ge houden. Deze manifestatie, voor de derde keer gebracht, omvat mu ziek, zang, dichtkunst, dans, beel dende kunst, eet-, kleed- en woon- cultuur. OPERAZANGER OVERLEDEN - De operazanger Jean-Henri Lau rens, die als tenor is verbonden ge weest aan de Scala van Milaan, de Metropolitan Opera van New York en de Brusselse Koninklijke Munt schouwburg, is bij een gasontplof fing in zijn woning in de oude stad van Nice om het leven gekomen. Archie Shepp was de onverwachte gastmusicus op het jazzfesti val (foto Raymond Peter) LOOSDRECHT - In de Swing Boei in Loosfrecht is gisteren het jaarlijkse jazzfestival begonnen. Enkele uren voor de aanvang van het concert was nog onduidelijk wie de buitenlandse gast zou zijn die - zoals aangekondigd - samen met de big band van John Clayton het festival zou openen. Het publiek was helemaal in on zekerheid gelaten; de organisatoren wisten het evenals John Clay ton 's middags rond vier uur. Het werd uiteindelijk tenorsaxofonist Archie Shepp, een man die in zijn beste jaren de jazz-traditie op zijn duimpje kende maar toch nooit met een Basie-achtige big-band had gepeeld. Zeker nu hij al geruime tijd last heeft van lip- en embouchure-problemen en het van toevallige geniale kloddernoten moet hebben, is het zeker geen solist bij een groot orkest. Zijn binnenkomst na de eerste matige set van de big-band was dan ook in alle opzichten een verrassing. Zijn spel in het eerste nummer was dat nauwelijks. Shepp had niet eens de tijd gehad het stuk goed te bekijken en probeerde op goed gehoor maar wat losse flodders los te laten. Clayton was verstandig genoeg om te zien dat het zo niet ging en liet Shepp even alleen op zijn beste terrein: de ballad. Op zijn typische, grilli ge wijze vertolkte hij body soul. De meeste aanwezigen die vooral georiënteerd zijn op de klassieke jazz-vormen zullen niet alles gewaardeerd hebben, maar Shepp's beroemde growls en knarsende accenten ontmoetten toch veel bijval. Een eenvoudig ritmeschema in up-tempo lukte vervolgens ook weer als vanouds. De jonge leden van Claytons big-band (waarin de leider zelf he laas zijn magistrale basspel niet liet horen) werden door Shepps participatie extra gemotiveerd en lieten in de tweede en derde set prima muziek horen. Zowel in de strak gearrangeerde pittige ar rangementen als in sommige soli soli van mensen die merk waardigerwijs alleen met de voornaam werden aan- en afgekon digd. Musici hebben er recht op dat ze als ze goed spelen, met naam en toenaam bij het publiek in herinnering blijven. Maar Clayton denkt er kennelijk anders over Er was hoe dan ook sprake van een prima opmaak van het Loos- drechts Jazzfestival, dat ook wat de publieke belangstelling be treft pas goed op gang zal komen als vanavond in de Swing Boei Chet Baker optreedt en morgenavond de saxofonisten Johnny 'The Litte Giant' Griffin en Eddie 'Lockjaw' Davis een duel zullen uitvechten. Geert Lubberhuizen bracht Bezige Bij tot bloei AMSTERDAM - In Ierland is deze week de uitgever Geert Lubber huizen, vele jaren lang directeur van De Bezige Bij, overleden aan de gevolgen van een hersenbloe ding. Geert Lubberhuizen werd 68 jaar. Lubberhuizen was in de Neder landse boekenwereld een markan te persoonlijkheid. Hij zag zijn uit- 'geverij in dertig jaar uitgroeien tot een van de boeiendste en - zonder veel twijfel - spraakmakendste li- teratuurbedrijven van het Neder lands taalgebied. Tijdens de bezetting stond Geert Lubberhuizen aan de wieg van de toen nog illegale schrijverscoope- ratie De Bezige Bij. Hij vond zijn bakermat in het Utrechtse studen tenblad Vox Studiosorum, waarin de woede over de Duitse overval stem kreeg. Lubberhuizen, sinds 1940 redac teur, liet onder meer deze dichtre gels verschijnen: De vroolijkheid is van dit leven af, wie zich niet schikken wil krijgt straf en moet marcheeren. En daarom grijp ik naar de karaf en drink; al scheldt men mij voor laf. het zal verkeeren!... Hij keert zich vervolgens scherp tegen de bejegening van de joden. In 1941 wordt de verschijning van Vox gestaakt. Lubberhuizen gaat in het verzet. Begin 1943 stelt hij zijn eerste daad als uitgever. Dan verschijnt zeer in het geheim de eerste druk, als rijmprent, van Jan Camperts gedicht 'De achttien do den'. Jan Campert stierf kort daar voor, januari 1943, in het kamp Neuengamme. Met verbetenheid hebben Lub berhuizen en zijn kring van vrien den in de illegaliteit daarna het idee van een eigen uitgeverij uitge bouwd. Het werd De Bezige Bij, in de oorsprong vooral gericht op de uitgave van mooie boekjes in be perkte oplage. De Bezige Bij stond daarin niet alleen. In illegaal Ne derland bloeide de drukkunst. Ze werd bedreven binnen literair-ty- pografische werkverbanden als De Mansarde Pers, De Blauwe Schuit, Het Zwarte Schaap, De Volière Reeks en De Vijf Ponden Pers. In 1943 begon De Bezige Bij met een ook literaire geschiedenis te schrijven met de uitgave van de reeks Quousque Tandem, ge noemd naar de beginwoorden (Hoe lang nog?) van Cicero's Catalina- riae. Er zijn de namen aan verbon den van Pieter Geyl, Hendrik de Vries, Antoon van Duinkerken, Maurits Mok, Adriaan Roland Holst, Sjoerd Leiker, Bordewijk, Reinder Blijstra. Later heet De Bezige Bij even De Doezende Dar als Theun de Vries zijn dan opzienbarende boek 'W. A.-man' publiceert. De uitgeverij trekt ook buitenlandse kwaliteit aan. Jean Bruller (Vercors) ziet er de vertaling van zijn prachtige no velle 'Le silence de la Mer' ver schijnen en daarmee introduceren Lubberhuizen en de zijnen Les Editions de Minuit in bezet Neder land. Een andere belangrijke da tum in het jonge bestaan van de BB is april 1944, de verschijning van Het Vrij Nederlands Liedboek, gevolgd door de 'MoffensDieeel'. Legaal Na de oorlog gaat De Bezige Bij bovengronds verder. Het coöpera tief karakter blijft behouden, even als de oud-student in de scheikun de Lubberhuizen, die directeur wordt. Leden van dat eerste uur zijn onder anderen Engelman. Keuls, Nijhoff. Morrien, Roland Holst, Schuur, Vestdijk, Den Dool aard, Fabricius, Schierbeek en Van Vriesland. De sfeer verandert snel en de idealisten moeten veel offeren aan de commercie, een zaak die tot gro te conflicten binnen de coöperatie leidt. De Bezige Bij evenwel groeit snel en slaagt er in grote titels te verwerven waarvan bijvoorbeeld 'De Avonden' van (toen nog) Si mon van het Reve nu nog herdrukt wordt. J. B. Charles (Willem Nagel) laat 'Volg het spoor terug' verschij- Vanaf 1953 wordt de grondslag gelegd voor de Bezige Bij als draagster van het moderne literaire boek. Mulisch, Remco Campert en Lucebert doen hun intrede en ook een keur van belangrijke buiten landse literatuur vindt - in verta ling - zijn weg naar de 'literaire reu zenpockets'. Vlaamse schrijvers als Hugo Claus, Hugo Raes en Ivo Michiels krijgen een warm onthaal. De fondsvorming - onder strikte leiding van Lubberhuizen, die de "democratische structuur van de Bij voor het gemak wel eens (even) uit het oog wil verliezen - verloopt niet zonder schokken. De uitgeverij waagt zich graag aan onverbiddelijke bestsellers als Geert Lubberhuizen 'Ik Jan Cremer' dat behalve vele tienduizenden lezers ook handjes- vol schandalen oplevert. In 1966 boekt Lubberhuizen een van zijn grootste successen als hij W. F. Hermans in zijn stal krijgt. De periode-Lubberhuizen is van groot belang in de ontwikkeling van de na-oorlogse Nederlandstali ge literatuur. Zijn naam staat voor een tijdperk van opmerkelijke bloei waarin ook andere 'literaire uitgevers' als de Arbeiderspers, Querido, Meulenhoff, Athenaeum - Polak - Van Gennep en Bert Bak ker (de uitgever van De Mansarde Pers tijdens de bezetting) delen. De koers van Geert Lubberhui zen en De Bezige Bij is, zeker in de tijd dat zijn naam en die van 'zijn' uitgeverij synoniem werden voor 'progressief, zeer omstreden ge weest. Men heeft Lubberhuizen, die zijn taak in een uitgesproken antifascistische maar verder poli- tiek-neutrale sfeer was begonnen, zijn linkse stellingname van de vroege jaren '60 zeer kwalijk geno- Het scherpste verwijt was dat hij zich te ver had losgemaakt van het oorspronkelijke ideaal. Lubberhui zen en de Bij hebben echter, zon der omzien in wrok, ook daarna de weg naar vernieuwing bewandeld. Na zijn pensionering in 1981 be gon Geert Lubberhuizen nog eens bij het begin: een kleine privé-uit- geverij, goed voor mooie boekjes in beperkte oplage. Legaal dit maal: de Cornamona Pers. Hij wordt vandaag in Ierland in alle stilte begraven. LONDEN - Prinses Michael van Kent (links) amuseert zich met de Amerikaanse actrice Helen Slater rechts en de Engelse acteur Peter Cook (midden), hoofdrolspelers in de film 'Supergirl', tijdens een liefdadigheidsvoor stelling in Londen. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21