LEIDSCH DAGBLAD Toeslag voor deskundigen bij overheid Bezetting in Voorschoten voortgezet ;ere eigen agen in het onderwijs B Akkoord in Britse havens na gesprek van zestien uur sj& OP WEG NAAR DE WERELDSPELEN Kabinet gaat uittocht naar bedrijven te lijf Bom gevonden onder tribune Bestuur Zeehospitium wil twee van drie directieleden ontslaan THE NAME LET OP Bij Rabobank 700 arbeidsplaatsen weg MONDALE perida VERDIKKEME, tIJDAG 20 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37452 deur: G. Koopman tóredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hootdredacteur: R D. Paauw het grootste dagblad voor leiden en omstreken Postbus 54 2300 AB Lorden Voor W.nrs cotolon esultaat gesprek bij Van Kempen en Begeer onvoldoende Van een onzer verslaggevers) lORSCHOTEN - Werknemers t de Koninklijke Van Kempen Begeer hebben vandaag de be ting van het bedrijf in Voor- ïoten voortgezet omdat onder- ndelingen nog niet tot resultaten bben geleid. 3ezetters en bonden voerden nnacht overleg met het enige lid n de Raad van Bestuur, W.T.J. lidema. Volgens D. Terpstra van industriebond CNV, die de be tting samen met de FNV onder steunt, is er slechts sprake van een paar lichtpuntjes. De bezetting begon gistermid dag na de weigering van de Raad van Bestuur om voor twee werk maatschappijen van het bedrijf, de Zilverfabriek en de Hollandse Ket- tingfabriek (DCW) een deugdelijk sociaal plan op te stellen. Het personeel eiste gisteravond schriftelijk dat de holding de ver antwoordelijkheid neemt voor de eventuele sociale gevolgen van de surséance van betaling bij alle werkmaatschappijen. Dat is gedaan omdat men bang is dat de bewindvoerder, die bij sur séance wordt aangesteld, alleen maar naar de cijfers zal kijken en zich niet om personeel zal bekom- In de brief vragen bonden en be zetters om maximale werkgelegen heid te behouden en alle werk maatschappijen gelijk te behande len zoals bij eerdere reorganisaties 'is afgesproken. Vandaag werd er in het bezette bedrijf gewoon doorgewerkt om dat men de produktie niet in ge vaar wil brengen. De fabriek zou vandaag voor drie weken dicht gaan in verband met een collectie ve vakantie van het personeel. De bonden zijn verbolgen over het feit dat de surséance juist twee dagen voor die vakantieperiode is aange kondigd. Bij de vakbond bestaat de in druk dat het gekozen tijdstip niet helemaal toevallig is. Personeelsleden van Koninklij ke Begeer BV (Voorschoten) en Keltum BV (Leiden), de twee on derdelen waarvoor geen surséance geldt, hebben het hoofdbestuur van FNV en CNV gisteravond een telex gestuurd waarin bezwaar wordt gemaakt tegen wat wordt genoemd 'een door de bonden af gedwongen bezetting'. De industriebonden noemden de telex gisteravond volkomen uit de lucht gegrepen. "De uitslag van de stemming was duidelijk en open baar", aldus G. Frielink van de FNV. Hij wees er verder op dat bij de Koninklijke Begeer slechts 22 mensen werken en bij Keltum 25. Bij de twee bedreigde maatschap pijen, Zilva en DCW, werken 130 mensen. 22 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - De overheid gaat de komende vijf jaar aan automatiseringsdeskundigen een salaristoeslag betalen van 10 procent. Dit om te voorkomen dat zij wor den 'weggekocht' door het bedrijfsleven. De maatregel zal worden opgeheven als er weer voldoende 'software- deskundigen' beschikbaar zijn. Het kabinet overweegt ook voor andere gespecialiseerde ambtenaren een derge lijke maatregel te treffen. -Laurent Fignon Meesterschap met vierde zege bewezen Ook Nederland valt Unesco af Noodtoestand in Nicaragua blijft PAGINA 7 SOESTERBERG - Een ploeg van 43 rolstoelsporters is vanmorgen vanaf de vliegbasis Soesterberg naar het Britse Stoke Mandeville vertrokken, waar van 22 juli tot en met 1 augustus de zevende wereld- spelen voor lichamelijk gehandi capten worden gehouden. tfoto anp> DEN HAAG (GPD) - Leerlingen en studenten zullen meer moeten bijdragen in de kosten van het on derwijs. In een nota over het pro fijtbeginsel, die vandaag aan de TNveede Kamer is aangeboden, zegt minister Deetman (onderwijs) dat een wetenschappelijke studie meer dan 1600 gulden per jaar moet gaan kosten (is nu 1048 gul den). Een student in het hoger be roepsonderwijs zou bijna 1300 gul den moeten betalen (is-nu 778 gul den). Voor leerlingen ouder dan zestien jaar aan het voortgezet on derwijs zal een eigen bijdrage gaan geiden van 772 gulden. De nota is mede ondertekend door minister Braks Qandbouw). De tarieven moeten volgens de be windslieden samen met het nieu we stelsel van studiefinanciering worden ingevoerd. Dit nieuwe stel sel is onlangs ingediend bij de Tweede Kamer, maar nog niet be sproken. De bewindslieden vinden het rechtvaardig dat mensen een hoge re eigen bijdrage in de onderwijs kosten betalen, naarmate zij zelf meer profijt van hun opleiding trekken. Bij Vierdaagse NIJMEGEN (GPD) - De Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) heeft vanmorgen een bom gede monteerd onder een van de eretri bunes aan de Sint Annastraat in Nijmegen. Op de tribunes zouden het ministerie autoriteiten het einde van het zaken Vierdaagse-wandelspektakel ga- ling deslaafi. Al geruime tijd wordt er bij de overheid over geklaagd dat des kundigen op velerlei gebied hun overheidsbetrekking vaarwel zeg gen om vervolgens een goed be taalde baan in het particuliere be drijfsleven te aanvaarden. Vorige week nog werd bekend dat enkele honderden belastinginspecteurs waren overgestapt naar het be drijfsleven. Een salarisverhoging biedt de overheid meer mogelijkheden om deze deskundigen vast te houden en/of van buiten aan te trekken. Behalve automatiseringsdeskundi gen en belastinginspecteurs be treft de toeslagregeling ook mari neofficieren, telecommunicatie- deskundigen en beleggingsdes kundigen. Om een verdere uittocht van belastinginspecteurs tegen te gaan is al bepaald dat voor jonge inspecteurs het aanvangssalaris niet wordt verlaagd. Deze verla ging geldt wel voor het overige overheidspersoneel. Begin dit jaar heeft de Algemene Rekenkamer een vernietigend oor deel uitgesproken over de automa tiseringsprojecten bij de overheid. Er is dus grote behoefte aan hoog gekwalificeerd personeel op dit ge bied. Daarom wil het kabinet de toeslagregeling voor automatise ringsspecialisten zo spoedig moge lijk gaan toepassen. Volgens een woordvoerder van binnenlandse dere academici in overheidsdienst die meer verdienen dan vergelijk bare functionarissen in het be drijfsleven. Groter aantal avondwinkels De Vierdaagse-inspectie ont dekte vanmorgen een 'verdacht voorwerp' onder een houten vlon der bij de tribunes. Om half tien was de EOD ter plekke en werd de het beslist niet de bedoe- de salarissen van alle top ambtenaren te verhogen. De toe slagregeling geldt alleen voor zeer goed geschoolde specialisten en zal dan ook individueel worden toegekend. Minister Ruding (finan ciën) heeft zijn collega Rietkerk (binnenlandse zaken) wel laten v omgeving rond de eretribune af- ten, dat de maatregel niets extra gezet. De dienst heeft op afstand mag kosten. Rietkerk denkt dit te het ontstekingsmechanisme ver- kunnen bereiken door het geld wijderd. voor de toeslag weg te halen bij an- (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Het bestuur van het Rijnlands Zeehospitium in Kat wijk heeft ontslag aangevraagd voor twee van de drie directiele- Einde akkoorden V S-Griekenland ATHENE (Rtr.) - Griekenland en de Verenigde Staten hebben over eenstemming bereikt over het beëindigen van 19 militaire ak koorden tussen beide landen. Veel van de akkoorden werden gete kend tijdens de militaire dictatuur in Griekenland (1967-'74) toen Was hington en Athene hun militaire banden aanhaalden. Af en toe zon Af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur circa 19 graden. Matige noordwestelijke wind, kracht 3. 21 juli 1984 Zon op: 05.46 uur, zon onder: 21.46 uur. Maan op: 00.50 uur, maan onder: 14.40 Waterstanden Katwijk: hoogwater 09.36 en 22.04 uur, laagwater 05.20 en 17.44 uur. den. Het gaat om de geneesheer-di recteur van het ziekenhuis, dr. H. Locht, en verpleegkundig directri ce mevrouw Rijken. Het ontslag is volgens drs. F. Goudswaard, voorzitter van het al gemeen bestuur van het zeehospi tium, noodzakelijk om een eind te maken aan de al jarenlang durende spanningen in de top van het zee hospitium. Het bestuur van het Rijnlands Zeehospitium heeft naar aanlei ding van die spanningen een reor ganisatieplan opgesteld. In dat plan is geen plaats meer voor de twee directieleden. Zij zijn inmid dels met verlof gestuurd. Het Rijnlands Zeehospitium heeft drie afdelingen: het revalida tiecentrum waar onder anderen veel hartpatiënten revalideren, het zogenaamde voorzieningencen trum en een mytylschool. Volgens Goudswaard is genees heer-directeur Locht een funetie aangeboden op het voorzieningen- centrum. Het is echter niet waar schijnlijk dat hij op dat aanbod zal ingaan. De directie van het zeehospitium wordt voorlopig waargenomen door economisch-directeur J.H. Wentholt, die wordt bijgestaan door de arts dr. K. de Boer. computerborduring l Laai naam of tekst in handdoek of badjas borduren. Klaar tennrijl u wacht. Handdoek 50x100 met naam., vanaf ƒ16,50 Sweater 13 kleuren, goede kwaliteit ƒ25,- met naam 29,85 Tevens naam gratis in alle badjassen Haarlemmerstraat 65, Leiden. Telefoon 071-121539 LONDEN (GPD) - Aan de staking van de Britse havenwerkers, die vorige week maandag begon, komt dit weekeinde vrijwel zeker een einde. De bond van de havenwer kers zal de leden morgen voorstel len de actie te beëindigen. Dit zal de Nederlandse exporteurs zeker een zucht van verlichting ontlok ken, aangezien de schade door de stakingen inmiddels al twaalf mil joen gulden bedraagt. De bond bereikte vanochtend in alle vroegte overeenstemming met de werkgevers na gesprekken die meer dan 16 uur in beslag namen. Die gesprekken gingen over de eis van de bond dat de vergaande garanties die hun leden nu hebben omtrent hun arbeidsplaatsen, on verkort behouden moeten blijven. Details van de overeenkomst wa ren vanochtend nog niet bekend, maar het is onwaarschijnlijk dat de vakbond veel substantieels gewon nen heeft. De staking was gister avond toch al de nek gebroken toen de havenwerkers van Dover eenzijdig besloten met hun actie te stoppen. Zij vreesden dat voortzet ting van hun actie tot „geweld en wanorde" zou leiden. Daarbij doel den zij met name op de steeds agressiever optredende gestrande vrachtwagenchauffeurs. Die chauffeurs, onder wie ook een handjevol Nederlanders, stel- dem gisteren een ultimatum: als ze om tien uur 's avonds nog niet uit Dover zouden kunnen vertrekken, zouden ze de hele haven blokke ren. Dat zou de komende dagen tot een totale chaos hebben geleid, aangezien het drukste vakantie weekeinde van Engeland vandaag begint. Gisteren strandden al vele honderden vakantiegangers. UTRECHT (ANP)-Op de kantoren zijn voltooid, in Utrecht, Eindhoven en Zeist van Rabobank Nederland is een reor ganisatie aan de gang met de be doeling het personeelsbestand met 15 procent of rond 700 volledige ar beidsplaatsen te verminderen. De reorganisatie moet midden 1986 Dit staat in het maandblad van de Rabobank. Ruim een jaar geleden is men al begonnen met het doorlichten van alle afdelingen op de effectiviteit en de toekomstwaarde van het werk. Gelijktijdig is een diepgaand onderzoek gestart naar een verbe tering van de commerciële aanpak van het bankbedrijf vanuit de cen trale bank. Daaruit is de conclusie getrokken dat Rabobank Neder land met 700 arbeidsplaatsen min der toe kan. Toegezegd is dat nie mand als gevolg van de reorganisa tie zyn baan zal verliezen. Een jaar of zeven gele- den maakte ook het Ne derlandse bioscooppu bliek in groten getale kennis met hel bezienswaardige Amerikaanse melo drama "Rocky", het op de tonen van rinkelende kassa's inmiddels tot een trilogie uitgegroeide relaas van een straatvechter van eenvoudige komat die het tot wereldkampioen boksen brengt. Bill Conti schreef er de mu ziek voor en zijn voornamelijk op trompettengeweld steunende compo sitie weerklonk gisteren op de Demo cratische Conventie tijdens Walter Mondales inauguratie als officiële kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De boodschap kon niemand ont gaan: de 'underdog' Mondale, wiens kansen net als die van Rocky alom laag worden aangeslagen, gaat het bij de verkiezingen in november hele maal maken. Rocky's steun en toe verlaat, zijn verloofde Adrian, zagen we gisteren terug in de gedaante van de eerste vrouwelijke kandidaat voor het vice-presidentschap, Geraldine Ferraro. De ontknoping volgt over honderd dagen en tot die tijd zal de volgens traditie nu volledig rond Mondale ge schaarde Democratische Partij haar best moeten doen de Amerikanen warm te laten lopen voor hun alterna tief. Een bevriezing van de plaatsing van kernwapens, vermindering van het begrotingstekort met tweederde, belastingverhoging, bezuinigingen op defensie en een einde aan de gehei me operaties in Midden-Amerika. Het zijn uitgangspunten die Monda le, met zijn door niemand betwijfelde integriteit, in Europa een warm ont haal geven, maar de kans dat deze loyale, maar kleurloze partijganger er in eigen land de handen voor op el kaar krijgt, wordt ook door veel De mocraten laag aangeslagen. Op de Conventie deed zich de curieuze si tuatie voor dat nu al luid werd gespe culeerd over de kandidaat die over vier jaar, na de verpletterende neder laag van Jimmy Carter en na de ver wachte aftocht van Mondale, de toorts mag overnemen. Wordt het de Newyorker Cuomo, de ontdekking van deze conventie? Of gaat de gunst uiteindelijk toch uit naar Ed ward ('de droom duurt voort') Kenne dy, die naar verluidt ditmaal al snel afhaakte, in de wetenschap dat twee nederlagen en twee termijnen van Reagan de absolute voorwaarden zijn voor zijn intrek in het Witte Huis. Vier dagen feestgedruis in San Francisco heeft Mondale niet de be moediging gebracht die een kandi daat in de strijd tegen een man als Reagan nodig heeft. Een succesvol melodrama vraagt nu eenmaal het optreden van een filmster en die be vindt zich helaas in het concurreren de kamp. De Britse regering, geleid door mevrouw Thatcher, heeft inmid dels gisteren een einde gemaakt aan de berustende houding rond de mijnstakingen. Thatcher verge leek de staking van de mijnwer kers met de Falkland-oorlog, en zei dat het tijd werd „de vijand in ons midden" te bestrijden. De taktie- ken van de mijnwerkersleiders be schreef ze als „een gewelddadige poging de democratie om zeep te helpen". Zweedse politie pakt Duitser na moord echtpaar GALLIVARE (GPD) De politie van het Zweedse plaatsje Gallivare heeft in verband met de moord op het Almelose echtpaar Stegerhuis- Schelfhorst een 33-jarige Westduit ser uit Wuppertal aangehouden. De man was door toeristen gesig naleerd in het gebied waar de ver moorde man en vrouw werden aangetroffen. De toeristen die de verminkteli- chamen van het echtpaar hebben gevonden, zagen de man even daarvóór op een fiets. De Westduit ser, volgens de Zweedse politie een goede bekende van Justitie in zijn land, toerde rond zonder geld, pa pieren of een tent. Hij sliep elke nacht onder een dekzeil, dat hij op zijn bagagedrager droeg. „We vin den hem verdacht, maar hebben tot nu toe geen aanwijzingen dat hij iets met de moord te maken heeft", aldus politiewoordvoerder Hars Olweblö. Inmiddels is komen vast te staan dat Martinus en Jannie Stegerhuis niet vorige week donderdag, maar later zijn vermoord. Vrijdag zijn zij voor het laatst gezien bij een tank station in Skaulo, 130 kilometer van de plaats waar zij zijn gevon den. Mevrouw Stegerhuis zou daar haar - nu vermiste - handtas nog bij zich hebben gehad. uue»> (bq Hoorlem! Tel 07508 -10*4 i Vijfhuizen zitten de makers zelf. vis ik wéér achter hel nel. Kan die winkel juffrouw niet eens wal meer kranten inkopen? Reserveren geeft zekerheid. Neem dus zèlfeen abonnement. (J kunt deze bon opsturen naar het Leidseh D-igblad. Antwoordnr. 10050. 2300 VB Leiden Bellen lun ook, tel. C7M44M1 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1