De tijd nemen voor Buren Breda vraagt om meer dan dagtrip Voor Delft zijn de -middeleeuwen nooit helemaal verdwenen Haarlem biedt meer dan kerken en musea Oranje Kenau Anna Het turfschip :JDAG 20 JULI 1984 Extra PAGINA 17 De Prinsenstad Delft neemt bij de talloze Oranje-activiteiten van dit jaar een centrale plaats in. Vierhonderd jaar geleden, om precies te zijn op 10 juli 1584 werd Willem de Zwijger hier voorgoed het zwijgen opgelegd. Aan de vooravond van zijn be noeming tot graaf van Holland werd hij doodgeschoten door de huurmoordenaar Balthasar Gerards. Na de Reformatie, in 1580, werd Delft de woonplaats van de toen 47-jarige Vader des Va derlands. Hij resideerde in Het Prinsenhof, het voormalige Sint Agathaklooster dat in 1400 werd gesticht voor vrouwelijke tertiarissen van Sint Francis- cus. In dit complex (nu een mu seum) verbleven, na de moord op Willem, de Oranjes nog eeu wenlang. De band van het Huis van Oranje met Delft blijk ook uit een kijkje in de Nieuwe Kerk op de Markt. In dit overigens erg sober ingerichte bouwwerk be vinden zich het praalgraf van Willem I (ontworpen door Hen- drick de Keyzer die ook de ar chitect was van het Delftse stad huis) en de grafkelder waarin de overige Oranjetelgen tot en met prinses Wilhelmina (met uitzondering van de stadhou der koning Willem III) zijn bij gezet. Kerk waarschijnlijk in al zijn glo rie zijn hersteld. In het gedeelte dat wel toegan kelijk is, herinnert links van de Vontkapel een duidelijk zichtba re zwarte kogel in de muur nog aan de vijandelijkheden tijdens het beleg van Haarlem. Verder springt de prachtige 17e eeuwse preekstoel in het oog. De stoel rust niet op de grond, maar wordt gedragen op de vleugels van een adelaar. Een andere kerk, die in schoonheid met de Grote Kerk kan wedijveren en zeker in naam, is de basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart De architect Jos Cuypers schiep dit indruk wekkende kerkgebouw rond de eeuwwisseling. De bouw is be gonnen in 1885 en werd in 1930 voltooid. Deze Sint Bavo be schikt over een schatkamer waarin onder meer zilverwerk van de beroemde Haarlemse meester Ebbekin is te zien en zil verwerk dat afkomstig is uit de kapel van Koning Lodewijk Na poleon van het paleis op de Dam in Amsterdam. Ook de voormali ge Janskerk aan de Jansstraat heeft charme. Omdat het ge meentearchief is ondergebracht in dit godshuis, is de voormalige Janskerk niet te bezichtigen Al leen de schilderachtige binnen plaats rechtvaardigt echter al een bezoek. Haarlem telt twee musea, die een internationale reputatie ge nieten: het Frans Hals museum aan het Groot Heiligland en het Teyler's Museum aan het Spaar- ne. In het Teyler's Museum wor den historische natuurkundige instrumenten bewaard. Boven dien beschikt het museum over een rijke collectie met tekenin gen van onder anderen Rem brandt en Michelangelo. Het meest bezochte museum is het Frans Hals museum, dat is ondergebracht in het voormalige Oudemannenhuis. Hoogtepunt van de collectie vormen de Schutters- en Regentenstukken van Frans Hals. De verzameling moderne en eigentijdse kunst bevat werken van onder andere Isaac Israels, Corneille en Karei Appel. In de vleeshal, een dependance van het Frans Halsmuseum aan de Spekstraat naast de Grote Kerk, is een expositie ingericht in verband met het 400-jang be staan van de Haarlemmerhout. Op de tentoonstelling zijn tien tallen foto's, tekeningen en schil derijen te zien die een overzicht geven van vier eeuwen Haarlem merhout. De Haarlemmerhout, die aan de zuidelijke stadsrand ligt, is het oudste openbare stadsbos in Nederland. Precies 400 jaar geleden begon men met de herbeplanting van De Hout nadat het bos tijdens het beleg van Haarlem geheel was kaalge slagen. Niet alleen de Haarlemmers, maar ook talloze andere Neder landers kennen de Haarlemmer hout met zijn eeuwenoude eiken, beuken en linden als wandel- en verblijfplaats. Het bos, dat vanaf de Grote Markt in tien minuten wandelend kan worden bereikt, is door de eeuwen heen beschre ven door Haarlemse schrijvers als Nicolaas Beets, Frederik van Eden, Godfried Bomans en Har ry Mulisch. De belegering van Haarlem, die een half jaar duurde, staat be kend om de ongekend wrede middelen waarvan zowel de Spanjaarden onder aanvoe ring van Don Frederik als de troepen van garnizoenscom mandant Wigbold Ripperd zich bedienden. Volgens de overlevering lie ten ook de vrouwen zich niet on betuigd bij het beleg van Haar lem. Onder aanvoering van Ke nau Simonsdochter Hasselaer hield een legertje Haarlemse vrouwen zich bezig met de ver sterking van de wallen en het koken van olie en pek, waarmee Spanjaarden die over de stads muren wilden klimmen werden overgoten. De Haarlemmers hebben ove rigens zwaar moeten boeten voor hun hardnekkige verzet. Toen de stad in juni 1573 toch viel, werden alle weerbare mannen onthoofd, opgehangen of rug aan rug in het Spaarne verdronken. Een beeldje aan de oever van het Spaarne herin nert nog aan die massale ver drinking. De Grote Kerk is eigenlijk de enige echte Sint Bavo. ifoto gpd> In het Utrechtse kerkelijke ar chief staat ergens een aanteke ning uit 772 over een 'villa Bu- ria en pago Testribenti' ofte wel een hofstede in de gouw Teister- bant. Die gouw werd later op gedeeld in o.m. de heerlijkheid Buren, later voorzien van een helaas in de vorige eeuw gelei delijk afgebroken kasteel, wal len en grachten. Ondanks plunderingen en oorlogen handhaafde zich het fraaie kasteel waar in 1539 Ma- ximilliaan van Egmond het be heer overnam. Hij was het die van keizer Karei V als dank voor bewezen diensten het aan bod kreeg hertog te worden. Hij had een ander plan: laat mijn enig kind Anna in het huwelijk mogen treden met Prins Willem van Oranje. Dat mocht. Op 8 juli 1551 werd het Willems eerste huwe lijk in Buren gesloten. Er kwa men twee kinderen die zonder nakomelingen zijn gestorven. Na de dood van Willem van Oranje werden de rechten van graaf van Buren uitgeoefend door Prins Maurits, de half broer van de in Buren geboren Philips Willem (die naar Span je werd ontvoerd). Door verer ving ging de titel, ook nadat het graafschap Buren bij de komst van de Fransen in 1795 bij de provincie Gelderland was ge voegd, over op achtereenvolgen de Oranjes. Ook al is er dan geen Graafschap Buren meer, er is nog wel een Gravin van Buren: koningin Beatrix. Plaatsen die een rol hebben gespeeld in het leven van Willem van Oranje, wiens 400ste sterfdag we dit jaar herdenken, vormen een aardie: doel voor een dagtrip. Op deze pagina een paar suggesties. stel felft kent nog tal van prachtige oude gebouwen. 100,- obby, lbox Het middeleeuwse Delft is zon- ,0 der twijfel een van de mooiste 'steden van ons land. Rondom „Neerlands fraaiste marktplein" bjj ligt een uniek netwerk van ste- te(_ gen en grachtjes. In het centrum re|. bevinden zich talloze zeventien- de-eeuwse gebouwen en woon- huizen, die opvallend goed be waard zijn gebleven. Lijnrecht (tegenover dit binnenstedelijks fraais staat Delft-zuid, waar de hypermoderne gebouwen van de Technische Hogeschool zijn ver rezen. Ook uit grootse (en deels al gerealiseerde) plannen voor nieuwbouw wordt duidelijk dat Delft een stad is vol tegenstellin gen. Wie Delft „van boven" eens goed wil bekijken kan terecht in de 108 meter hoge toren van de n, Nieuwe Kerk. De trap daarin telt a- precies 365 treden (voor elke dag '8 van het jaar één); een klein ge deelte is afgesloten. Het betre- - den van de trap is duur (f 3,25) en I bepaald niet ongevaarlijk, maar het uitzicht vergoedt veel. Tegenover de kerk op de Het praalgraf van de Vader des raderlands in Delft (foto gpd) Markt ligt het stadhuis, waarvan alleen de toren uit de vijftiende eeuw dateert. Hendrick de Key zer bouwde in 1618 een nieuw raadhuis, nadat een brand het oude gebouw verwoestte. In 1981 werd een grondige verbouwing van het interieur voltooid. Via de pittoreske Volders- gracht (een naam die herinnert aan de lakennijverheid), de voor malige Vleeshal (thans jongeren- sociëteit), de Wijnhaven en de Koornmarkt komen we terecht bij de Oude kerk, die wegens res tauratie is gesloten. In de scheef staande toren hangt de enorme Boudon-klok met een gewicht van 9000 kilo en een omvang van zeven meter. Hij wordt alleen ge luid bij speciale gebeurtenissen, zoals de begrafenis van prinses Wilhelmina in 1962. Vlak bii de Oude Kerk is de in gang van het Sint Agathaplein waarop het beroemde Prinsen hof staat. In dit voormalige klooster, eens de residentie van Willem van Oranje, zijn de kogel gaten die Balthasar Gerards ach terliet te bezichtigen. Tot en met 2 september worden in Het Prin senhof de kostuums en requisie- ten uit de tv-serie 'Willem van Oranje' tentoongesteld. Na een stevige stadswandeling is het raadzaam om de auto te ne men naar Delft-zuid, al was het alleen maar voor een bezoek aan de Koninklijke Delft Aardewerk fabriek 'De Porceleyne Fles'. Daar wordt het vermaarde Delfts blauw vervaardigd. Ook in Delft-zuid staan de ge bouwen van de Technische Ho geschool en van het instituut voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (TNO). „Eye-catcher" is het gebouw voor elektrotechniek, 20 verdie pingen hoog en uitgevoerd in de kleuren rood en blauw. De inwoners van Buren zijn heel erg trots op hun stad die al zovele eeuwen nauwe verwantschap heeft met het Huis van Oranje. Buren, een stadje in de gelijk namige gemeente met als andere plaatsen Asch, Beusichem, Eri- chem, Kerk-Avezaath, Zoelen en Zoelmond, samen nog geen 2500 inwoners tellend. Een stadskern waarvan de oppervlakte niet wordt aangeduid in kilometers maar met tientallen meters en waar de VW een wandeling heeft uitgezet die je in hooguit een half uur kunt lopen. Maar dat zou onverstandig zijn want voor Buren moet je de tijd nemen. Dwalend door de smalle straatjes waan je je snel in het verleden. Ingeklemd als het ligt in een bocht van de Korne, een zijrivier van de Linge, alsmede tussen twee gegraven grachten, werd eeuwen geleden reeds de omvang van Buren bepaald. Toe gegeven, er werd buiten de Cu- lemborgse poort ook nog wat ge bouwd maar dat mocht geen naam hebben want zoveel ruimte was er niet tussen stadspoort en „het kasteel" waarin beroemde geslachten als de Van Egmonds en de Oranjes hebben gewoond en waarin Prins Willem van Oranje in 1551 Anna van Eg- mond-van Buren huwde. Het centrum van Buren, een genot om te bezoeken. <foto GPD) Bijna ieder straatje in Buren is bij wijze van spreken een foto waard. Buren is niet voor niets een 'beschermd stadsgezicht' waarin veel wordt gerestaureerd. Op uw programma voor een dagje-Buren moeten zeker de fraaie gerestaureerde St. Lam- bertuskerk (thans hervormde kerk), het Museum der Konink lijke Marechaussee en het Boe renwagenmuseum worden geno teerd. Die in 1980 heropende geres taureerde kerk is van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.30 en 12 en tussen 14 en 16 uur gratis te bezoeken. Met tal van histori sche vondsten die tijdens opgra vingen aan het licht zijn geko men, een prachtig 'diakoniehek', een koperen lezenaar, een 17e eeuws doophek en, in het koor, het grafmonument van Prinses Maria, dochter van Willem van Oranje en Anna van Egmond- van Buren, die zovele jaren het graafschap Buren heeft beheerd. Wat zeker ook een bezoek waard is: het Marechausseemu seum, gevestigd in een (inmid dels uitgebreid) prachtig gebouw dat in 1613 door genoemde Maria als weeshuis werd gebouwd en tot 1951 als zodanig onder be scherming van de Oranjes dienst heeft gedaan. Een mooi gebouw dus, maar ook een heel interes sant museum met tientallen tafe relen die betrekking hebben op leven en werken van Marechaus sees, leden van politietroepen, rijksveldwachters en wat niet al gedurende de afgelopen eeuwen. Open van dinsdag toten met vrij dag (tot 1 oktober) van 10-12 en van 13.30-16 uur. Op zaterdag, zondag en feest dagen alleen van 13.30-17 uur. En dan tenslotte mag ook ze ker het 'Boerenwagenmuseum' niet vergeten worden. Tot 15 oktober dagelijks ge opend van 13.30-17.30. Alle facetten die het voor een toerist aantrekkelijk maken om een stad te bezoeken zijn in Haarlem verenigd. De stad aan de rivier Het Spaarne bezit een schat aan bezienswaardigheden in de vorm van monumentale ge bouwen en kerken, wandelaars kunnen rust vinden in de Haar lemmerhout en voor de strandaanbidders ligt Zandvoort op slechts 20 kilometer afstand. Degenen die geinteresseerd zijn in kerken moeten beslist een bezoek brengen aan de Sint Ba vo of Grote kerk aan de Oude Groenmarkt in het centrum van de stad. In de Grote kerk hebben bekende Haarlemmers als Lau rens Janszoon Koster, onze uit vinder van de boekdrukkunst, en de schilder Frans Hals hun laatste rustplaats gevonden. Hoewel deze uit de 14e en 15e eeuw daterende gothische kathe draal in verband met restauratie werkzaamheden slechts gedeel telijk kan worden bezichtigd, is een bezoek aan de Grote Kerk ze ker de moeite waard. Bij binnen komst valt het oog onmiddellijk op het imposante orgel. Een prachtig stuk werk dat in 1738 door de Amsterdamse orgelbou wer Christiaan Muller werd ge maakt. Het bevat ruim 5000 pij pen en werd ooit nog eens door Mozart bespeeld. Met de restauratiewerkzaam heden, waarmee in totaal 30 mil joen gulden is gemoeid, werd ze ven jaar geleden al begonnen. Eind volgend jaar zal de Grote Breda? Een verrassende stad in een aantrekkelijke streek. Die wervende tekst staat te lezen in de folder waarmee de plaatselij ke VW een stad aanprijst die bijna voor de dagrecreant lijkt gebouwd. Liefhebbers van histo rische monumenten, natuurvor sers, horeca-adepten, winkelma niakken, je kunt het zo gek niet bedenken of Breda heeft hun wel wat te bieden. Om een beetje indruk te krij gen van al het fraais dat Breda te bieden heeft is het alleen daarom al zinvol eerst even het VW- kantoor op te zoeken, dat direct aan de rand van het oude cen trum is te vinden. Selecteren is dan wel een vereiste, want wie al les op een dag wil zien zal met het onbevredigende gevoel ver trekken eigenlijk een oppervlak kig dagje sight-seeing achter de rug te hebben. Een bezoek aan het Begijnhof moet zeker op het programma staan. Het is een uiterst eerbied waardig hofje in de drukke bin nenstad, dat in alle opzichten de sfeer ademt van rust en stilte. Enige naspeuring leert dat het laatste Begijntje onlangs helaas dement is doorverwezen naar het verpleegthuis, maar de veertig alleenstaande vrouwen die de fraai gerestaureerde Begijnen huisjes nu bevolken zijn er aar dig in geslaagd het unieke sfeer tje vast te houden. De oude binnenstad heeft een ovaalvorm dat is typerend voor oude vestingsteden en het prettige daarvan is dat alle be zienswaardigheden zich op loop afstand bevinden. In dat cen trum vinden we 500 winkels, die schitterend gerangschikt liggen rond de grote of Lieve Vrouwe Kerk, die al van ver buiten Breda te zien is. Dat komt niet alleen door de hoogte van dit gotische juweel - om precies te zijn 97 meter en 70 centimeter maar ook vanwege het feit dat ze ge bouwd is op een soort terp. Wie rustig van dit stukje architecto nische kunst wil genieten kan dat prachtig doen op een van de vele terrasjes. Vanuit die comfortabele posi tie valt het oog ook al snel op een beeldje dat midden op de Haver markt staat. Het wordt De Trou badour genoemd en het bijzon dere ervan is dat er vier identieke exemplaren van bestaan. De drie andere zijn te vinden in Diest, (België), Orange (Frankrijk) en Dillenburg (Duitsland), de zus tersteden van Breda in de Unie van Oranjesteden. Wie Breda bezoekt kan uiter aard niet om de Koninklijk Mili taire Academie (KMA) heen, die is gevestigd in het Kasteel van Breda. De historie van dit bouw werk gaat terug tot 1198 toen er op deze plaats al een burcht stond. Later, toen het kasteel dank zij het werk van de Italiaan se bouwheer Thomas Vincidor de Bologna definitief vorm had gekregen, woonde Willem van Oranje er zelfs enige tijd in en ook Maurits moet er nog enkele jaren hebben doorgebracht. Ruim 150 jaar geleden werd het kasteel met alle bijgebouwen grondig gerestaureerd en inge richt als opleidingsinstituut voor jonge officieren. De Graven stenen- brug aan Het Spaarne (foto GPD) I. 071« Leiderl Wie op zoek gaat naar de historische banden tussen Breda en stam vader Willem van het Huis van Oranje, struikelt bijna over de aanknopingspunten. Je kunt zelfs stellen dat de Oranje-dynastie nooit in Nederland had kunnen wortelen als Breda er niet was geweest. Deze oude vestingplaats maakte immers deel uit van het erfgoed van René du Chalon, een neefje van Willem van Oranje. De dood van René vormde het begin van het huidige koningshuis in de Nederlanden. Wanneer Willem in Breda was, en dat gebeurde in die tijd nogal eens, woonde hij in het Kasteel, dat nu in gebruik is als opleidings instituut van de KMA. Hij vertoefde dan voornamelijk in het aan palende Blokhuis. In deze omgeving heeft zich ook het zo vaak bejubelde verhaal van het Turfschip afgespeeld. Op vastenavond van het jaar 1590 voer in de gracht van het Kasteel een wankel oud scheepje, dat bij de toenmalige Spaanse bezetters geen ogenblik wantrouwen op riep. Tot het moment dat de soldaten van Adriaan van Bergen vanonder de turf tevoorschijn kwamen en de Spaanse wachten overmeesterden. Totaal verrast waren de Spanjaarden en de Staatse troepen namen het Kasteel in handen. Op 4 maart 1590 was de Baronie van Breda van de Spanjaarden bevrijd en sprak de turfschipper: „Hun vlag is van de toren neer. De onze waait in stee". SsSitfe. Waf nu de KMA is, was het pied a terre van de Oranjes. (foto GPD) Aan de rand van de stad zullen natuurliefhebbers zich uitermate op hun gemak voelen. Het Mast bos, de Gelderse hei, de Chaam- se bossen, dit alles behoort tot Bredaas grondgebied en is heel gemakkeljk bereikbaar. Ideaal voor een korte wandeling, maar ook heel geschikt voor de toerist die in alle rust wil genieten van unieke stukjes natuur. Heel plezierig is natuurlijk ook de centrale ligging van Breda te midden van tal van andere at tracties. We denken maar even aan de Efteling, de Biesbosch en zelfs een stad als Antwerpen is met de auto binnen een half uur te bereiken. En op het gevaar af u toch nog een te overladen pro gramma voor te schotelen nog een paar suggesties: neem vooral ook een kijkje in een van de vele musea van Breda. We noemen het Stedelijk en Bisschoppelijk Museum, het Volkenkundig Mu seum en de Beyerd, waar regel matig boeiende tentoonstellin gen worden gehouden. Wie dan nog tijd over heeft, of wie inmiddels heeft besloten De Onze Lieve Vrouwe is van een rijzige schoonheid, (foto gpd» toch maar een nacht over te blij ven, mag het Kasteel Bouvigne beslist niet missen. Het ligt even buiten Breda en werd in 1614 ge kocht door Philip Willem, de oudste zoon van Willem van Oranje, voor het luttele bedrag van 27.000 gulden. Voorwaar een koopje, zal een ieder bevestigen die rondwandelt in de tuinen die gedurende de zomermaanden voor bezichtiging zijn openge steld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17