5DT Fignon onderstreept meesterschap Zoetemelk hoopt op knieval peloton Gisbers zoekt nieuwe kopman Metgod naar Kuip? )pvolger Joop Zoetemelk Tonon buiten bewustzijn 'Afscheid met etappezege' Henk Lubberding woedend om bonding wielerpeloton Vedetten weer naar Noordwij k Tien clubs op zaterdag Rijsbergen praat met FC Utrecht Tyrell mag starten op Brands Hatch Tourspel dagprijs RIJDAG 20 JULI 1984 IRANS MONTANA (GPD) De Kwantum-ploeg, na een uccesvol begin van de Tour in de achterhoede verdwe en, gaat op zoek naar een nieuwe kopman. „Het zal echter liet meevallen een geschikte kandidaat te vinden", liet as- istent-ploegleider Jan Gisbers voor de start van de rit van lorzine naar Crans Montana weten. 3e opvolger van Joop Zoetemelk nag in elk geval niet al te veel geld losten. „En dan blijft er niet veel neer over", aldus Gisbers. „Mis- chien moeten we wel een jonge leginnende prof opleiden voor het eiderschap. Ik heb eentje in mijn iedachten, Toine Poels. Ik denk lat zoiets in Nederland meer aan :RANS-MONTANA - De Italiaan- ie wielrenner Carlo Tonon, die aan iet eind van de negentiende etap- je van de Ronde van Frankrijk waar ten val kwam, was na vieren- wintig uur nog steeds niet bij be wustzijn. Tonon werd in het zie- cenhuis van Annecy in observatie gehouden. De neuro-chirurgen lurfden een operatie nog niet aan. Tonon heeft in elk geval een dub- Dele schedelbasisfractuur. De art sen verklaarden niet voor zaterdag ochtend enige voorspelling over de toestand van Tonon te kunnen cl oen. zal spreken dan een buitenlander. Of het met zo'n jongen als Poels lukt, is natuurlijk nog maar zeer de vraag. Maar hij heeft wel iets en ik vind datje ook rustig wat mag pro beren". Gisbers heeft nog meer amateurs op het oog, die in aanmerking ko men voor een plaats in zijn ploeg. Dat zijn Jelle Nijdam, met wie al contact is gelegd, en Hans Daams. Gisbers: „Je moet jaarlijks voor een goede onderbouw van je ploeg zorgen. Dat deed ik bij de amateur- ploeg van Van Erp ook altijd. Voor elk nieuw seizoen wil ik plusminus vier amateurs inbrengen. Als er daarvan een of twee slagen, kweek je op den duur een goede jonge kern. Dat is noodzakelijk, want ie mand als Raas is over een jaar of drie weg". Zelf gaat Gisbers er vanuit, dat hij volgend jaar niet meer onder curatele (eerst van Lomme Dries- sens en nu in de Tour van Walter Godefroot) staat. Gisbers: „Ik heb veel geleerd en kan nu best op ei gen benen staan. Tijdens deze Tour bijvoorbeeld ben ik bezig een uit gebreid rapport te maken. Daar kan ik volgend jaar mijn voordeel mee doen". ZURICH (SID) - Gordon Strachan zal voorlopig in de wachtkamer moeten plaatsnemen. Gisteren gafv de arbitragecommissie van de Eu ropese Voetbal Unie zijn zaak door aan de wereldfederatie (FIFA). De UEFA-commissie verklaarde zich niet bevoegd een beslissing in het geval Strachan te nemen. De Schot zelf verwacht dan ook, dat hij bij Manchester United in dienst zal treden. CRANS-MONTANA (ANP) - Rik van Looy kreeg het, Felice Gimondi ook en natuurlijk Eddy Merckx. Joop Zoetemelk rekent nergens op. Hij gaat er van uit, dat hij geruisloos uit zijn veertiende en laatste Ronde van Frankrijk zal verdwijnen. De romantiek is ver dwenen, de Tour is tegenwoordig pure commercie. De tijd van afscheidscadeautjes is voorbij. ROTTERDAM (GPD) Feyenoord heeft contact opgenomen met John Metgod. Door de komst van de Argentijn Valdano als derde buitenlander, is de Nederlander overbodig geworden bij Real Madrid en de Kuip-club onderzoekt nu de mogelijkheden om hem te contracteren. „Metgod wil graag naar Rotterdam komen", heeft bestuurslid Fred Blankemeyer als indruk aan een eerste telefoongesprek overgehouden. „Hij heeft nog wel een contract voor twee jaar bij Real, maar die tijd wil hij liever niet op de bank doorbrengen". De voorkeur van Feyenoord gaat uit naar het huren van Metgod, maar daarover moet de landskampioen nog contact opnemen met Real. Dat zal maandag gebeuren. Feyenoord heeft overigens tot nu toe ongeveer 3000 seizoenkaarten voor de nieuwe voetbaljaargang aan de man gebracht. Dat is de helft van het aantal dat vorig jaar in dezelfde periode werd verkocht als gevolg van het 'Cruijff-effect'. „Maar ach", zegt Blankemeyer, „dat kan zo omslaan. We zijn rond met Antwerp, dus Petursson komt definitief en als we nu ook nog rondkomen met Metgod, zal het best weer gaan lopen met die kaarten". Vroeger was het goed gebruik in het wielermilieu de groten uit de Tour te eren met een etappezege vlak voor hun afscheid. Rik van Looy won een etappe in zijn laatste Tour in '69, Felice Gimondi in '75. Merckx kreeg de kans in '77, het peloton liet hem rijden, maar Merckx werd verrast door de Por tugees Agostinho. Joop Zoete melk, één keer Tourwinnaar en zes keer tweede, verwacht geen gene reus gebaar van zijn collega's in een van de twee laatste vlakke etappes voor Parijs. „Er zijn nog zoveel ploegen die niets hebben gewonnen. Zij laten geen kans meer voorbij gaan", zei Zoetemelk voor de start van de twintigste etappe, de enige met eindpunt over de PYanse grens, in het Zwitserse Crans-Montana. Proberen Zoetemelk wil het wel nog probe ren. In de tweede monsterrit over 320 kilometer naar Villefrance-en- Beaujolais of zondag in de slot etappe door zijn geliefkoosde Che- vreuse-vallei. Zoetemelk is na zijn afscheid niet meer van plan ooit nog terug te keren in de Ronde van Frankrijk. „Ik word beslist geen ploegleider of iets dergelijks. Ik wil de Tour wel nog eens op een ande re manier bekijken. Als chauffeur van journalisten of zoiets". Zoetemelk zal zijn afscheid van de Tour in enigszins sombere sfeer vieren. „Het is niet zo, dat ik ge noeg heb van het wielrennen. In feite doe ik het nog net zo graag als twintig jaar geleden bij de amate- rus. Het gaat alleen niet meer. Ik voel de jaren. Dat is geen prettig gevoel. Op de eerste berg kan ik goed mee, op de tweede gaat het al minder en daarna is het niets meer. Daar is niet tegenop te trainen". Hij was naar deze Ronde van Frankrijk gekomen om met een goed klassement afscheid te ne men. Hij wilde op zijn regelmaat en zijn routine een plaats bij de eerste tien afdwingen. Zoetemelk zal Pa rijs echter halen met één uur ach terstand op Laurent Fignon. „Mijn klassering ziet er heel anders uit dan ik me had voorgesteld. Het was hard om het te accepteren. De mislukking hield ook in dat ik moest besluiten te stoppen. Maar als je voelt, dat het niet meer gaat, is de motivatie ook weg en ver speel je automatisch nog meer mi nuten". Zoetemelk heeft dit jaar nauwe lijks sportieve wraak kunnen ne men voor de dopingaffaire, die hem vorig jaar trof. Nog steeds loopt de door hem aangespannen gerechtelijke procedure. CRANS MONTANA (GPD) Op de dag die Laurent Fignon uitkoos om zijn absolute meesterschap nogmaals te bewijzen, gingen de Nederlanders op jacht naar eerherstel. De balans in Crans Montana, de wintersportplaats die fors geld heeft moeten betalen om Felix Lévitan tot een Zwitsers uitstapje te bewegen, wees uit dat de Franse superkam pioen slaagde en de Nederlanders opnieuw hopeloos faalden. Zo werd nog eens onder streept wat gedurende deze Tour zo duidelijk is geworden. Henk Lubberding was woedend toen hij Crans Montana bereikte. Niet zo zeer vanwege zijn mislukte missie om een ritzege te boeken, alswel over de houding van de an dere ploegen in het peloton. „Het is een schandaal", riep hij veront waardigd uit, „wij proberen een rit te winnen en alle ploegen gaan te gen ons tekeer. Ludo de Keulenaer was gedemarreerd, maar ze pakten hem terug en scholden hem zijn huid vol. Belachelijk en daarom ben ik daarna zelf gespröngen. Want als de ploegen van Fignon en Hinault in de bergen het tempo verschrikkelijk hoog houden en el kaar kapot proberen te demarreren moeten wij dat ook maar goed vin den". Achterstand De renner uit Voorst, vorig jaar nog tiende in de Tour de France en nu op hopeloze achterstand, vergat overigens wel te vertellen dat zijn formatie gewoonweg de mogelijk heden mist om in de bergen een rol van enige betekenis te spelen, ter wijl de Franse formaties op het vlakke wel kunnen heersen. „Ze willen alles domineren", klaagde Lubberding, „omdat ze rust willen in het peloton. Daarom begrijp ik ook niet dat ze niet gewoon iemand laten weggaan. In zijn eentje. Dan stoppen de ploegen vanzelf met de- LEIDEN - De 'vedetten' uit de Tour komen volgende week woensdag naar Noordwijk, voor de nu al bijna traditionele wedstrijd over één uur achter derny-motoren. Joop Zoete melk komt, etappe-winnaar in Bordeaux Jan Raas, Peter Win nen, Henk Lubberding en ook Gerrie Knetemann zullen op de Boulevard van de partij zijn. In het deelnemersveld bevinden, zich onder andere ook nog Re- né Kos, René Pijnen, Theo Smit en Martin Venix. Voorts worden dit keer de Nederlandse deelneemsters aan de zogenaamde Tour des Femmes in het zonnetje gezet. Dit vanwege de aansprekende prestaties van de vrouwelijke coureurs. Dat zal gebeuren voor de wedstrijd voor promi nenten. Voorafgaande aan de derny- wedstrijd (aanvang 20.45 uur) wordt om 18.30 uur door Lef hebbers im het open kam pioenschap van Noordwijk over 20 kilometer om de Joop Zoetemelk-bokaal gefietst. Aansluitend wordt nog een prominentenwedstrijd verre den. Maar cadeautjes worden er niet uitgereikt in deze 71e Ronde van Frankrijk. Hoe voor de handlig gend bijvoorbeeld was het dat de aankomst op Crans Montana een Zwitserse winnaar te zien zou ge ven. De naam prijkt namelijk op de truitjes van de Zwitserse Cilo-for- matie. Een aanval van Urs Zim merman, winnaar van de Ronde van Zwitserland, kreeg echter al lesbehalve de zegen van de groten. Zimmermann, die de achtervol ging inzette op Lubberding en zijn vluchtgenoot Pascal Jules strand de. Net als de poging van het twee tal trouwens. „Het liefst was ik alleen weggere den uit het peloton", vond Henk Lubberding, „maar dat is in deze Tour niet mogelijk. Pascal Jules kwam op het vlakke snel bij me. Hij had een zwaardere versnelling staan, de twaalf, en met de wind in de rug had hij het gat zo dichtgere- den". Het peloton staakte de jacht niet, waardoor er nooit een grote kloof werd geslagen; „Terwijl we dat wel nodig hadden. Nu begon nen we met te weinig voorsprong aan de klim en wist ik dat het ver loren was", aldus de Nederlander. Klasse Dat kwam omdat Laurent Fignon zijn ongeëvenaarde klasse nog eens wilde tonen. Hij is geen verde diger die anderen veel gunt, maar wil zelf voortdurend toeslaan. In de 17 kilometer lange beklimming veegde hij de vloer aan met geves tigde reputaties van specialisten als Angel Arroyo, Pablo Wilches en Pedro Munoz. Na een betrekkelijk rustige etappe ontwikkelden zij aan het slot een moordend tempo en met machtige pedaalslagen op een zware versnelling liet Fignon ze allemaal achter zich. Een zware aanslag op zijn knieën en de vraag die ploegleider Cyrille Guimard telkens moest beant woorden was of zijn nieuwe held daarmee geen ultrakorte carrière riskeert en zijn gewrichten kapot zal trappen, zoals ook Hinault en Guimard zelf is overkomen. Maar de succesvolste ploegleider van de ze ronde (negen ritoverwinningen) hield de boot af. „We zullen het zien. Zoiets kun je van tevoren nooit voorspellen", zei hij. Niemand maakt zich op dit mo ment natuurlijk druk over de even tuele gevolgen van de enorme in spanningen die Fignon dagelijks levert. In de euforie van deze we- Pascal Jules (r) in gezelschap van 'hulk' Lubberding. Een ontsnapping zonder ken zijn dat problemen die naar de achtergrond worden gedrongen. Een doel lijkt Guimard echter niet te bereiken. De Amerikaan Greg Lemond zal waarschijnlijk de tweede plaats niet halen. Overeind Op weg naar Crans Montana pro beerde hy Hinault wel van zich af te schudden, maar de Breton bleef overeind. Hij kondigde trouwens meteen aan toch nog een keer wat te willen ondernemen. ,,De wed strijd is pas afgelopen als we over de Fmish zijn. Daarom ga ik door tot het bittere eind. Ik wens Fignon geen pech toe, maar we hebben woensdag aan Delgado wel gezien hoe snel iets afgelopen kan zijn. Ik De uitslag van de twintigste etappe is: 1. Fignon (Fra, Guimard) 140,5 kilome ter in 4 uur, 9 minuten en 16 seconden 2. Arroyo (Spa, Echevarri) op 0,11 3. Wil ches (Col, De Kimpe) op 0,17 4. Jules (Fra, Guimard) op 0,34 5. Gorospe (Spa, Echevarri) op 0,49 6. Munoz (Spa, Oca- na) op 1,07 7. Aguedelo (Col, Gomez) op 1,08 8. Kelly (Ier, De Gribaldy) op 1,10 9 Pascal Simon (Fra, Berland) z.t. 10. Hi nault (Fra, Kóchli) op 1,17 11. Grezet (Zwi, De Gribaldy) z.t. 12. Lemond (Vst, Guimard) z.t. 13. Prieto(Spa, Echevarri) z.t. 14. Breu (Zwi, Girard) op 1,23 15. Cri- quielion (Bel, De Kimpe) z.t. 16. Millar (Gbr, Berland) z.t. 17. Jimenez (Col, Oca- na) op 1,49 18. Flores (Col, Gomez) op 2,01 19. Anderson (Aus, Post) op 2,06 20. Vichot (Fra, De Gribaldy) op 2,19 22. Velscholten (Ned, Post) op 2,24 27. Lub berding (Ned, Post) op 3,13 33. Zoete melk (Ned, Godefroot) op 4,09 34. Pee- ters (Bel, Godefroot) op 4,14 55. Nulens (Bel, Post) op 5,41 60. De Keulenaar (Bel, Post) op 5,58 61. Winnen (Ned, Post) z.t. 68. De Rooy (Ned, Post) op 6,53 69. Van Vliet (Ned, Godefroot) z.t. 83. Herrera (Col, Gomez) op 9,18 97. Knete mann (Ned, De Witte) op 12,37 101. Kui per (Ned, Godefroot) op 12,42 103. Man- ders (Ned, Godefroot) z.t. 117. Hane- graaf (Ned, Godefroot) op 14,41 118. Wij- nands (Ned, Godefroot) z.t. 119. Vande- raerden (Bel, Post) op 14,59 125. en laat ste Sherwen (GBr, Thevenet) op 17,48 Algemeen klassement: 1. Fignon (Fra, Guimard) 96 uur, 4 minu ten en 36 seconden 2. Hinault (Fra. Kóchli) op 9,56 3. Lemond (VSt, Gui mard) op 11,09 4. Millar (GBr, Berland) op 11,49 5. Pascal Simon (Fra, Berland) op 16,55 6. Arroyo (Spa, Echevarri) op 17,09 7. Kelly (Ier, De Gribaldv) op 17,31 8. Munoz (Spa, Ocana) op 22", 18 9. Cri- queilion (Be, De Kimpe) op 25,12 10. Rüttiman (Zwi, Kóchli) op 26,28 11, An derson (Aus, Post) op 27,52 12. Acevedo (Col, Gomez) op 29,05 13. Grezet (Zwi, De Gribaldy) op 30,35 14. Caritoux (Fra, De Gribaldy) op 30,37 15. Jimenez (Col, Ocana) op 32,32 16. Veldscholten (Ned, Post) op 37,41 17. Flores (Col, Gomez) op 39,52 18. Laurent (Fra, Danguillaume) op 40,08 19. Agudelo (Col, Gomez) op 42,58 20. Loro (Ita, Boifava) op 43,39 24. Herrera (Col, Gomez) op 47,57 25. Nu lens (Bel, Post) op 48,21 27. Winnen (Ned, Post) op 50,40 32. Zoetemelk (Ned, Godefroot) op 1.01,54 41. Lubberding (Ned, Post) op 1.14,44 55. Peeters (Bel, Godefroot) op 1.31,03 58. De Rooy (Ned. Post) op 1.32,34 61. Kuiper (Ned, Godef root) op 1.33,45 75. Van Vliet (Ned, Go defroot) op 1.50,14 89. Vanderaerden (Bel, Post) op 2.15,48 93. De Keulenaar (Bel, Post) op 2.19,59 103. Hanegraaf (Ned, Godefroot) op 2.35,58 106. Knete mann (Ned. De Witte) op 2.42,37 109. Manders (Ned, Godefroot) op 2.50,02 110. Wijnands (Ned, Godefroot) op 2.51,23 125. en laatste Glaus (Zwi, Gi rard) op 3.48,04 Puntenklassement: 1. Hoste (Bel, De Witte) 246 punten 2. Kelly (Ier, De Gribaldy) 231 3. Vande raerden (Bel, Post) 202 4. Van Vliet (Ned, Godefroot) 141 5. Fignon (Fra, Guimard) 133 Bergklassement: 1. Millar (GBr, Berland) 281 2. Fignon (Fra, Guimard) 209 3. Arroyo (Spa, Echevarri) 140 4. Herrera (Col, Gomez) 103 5. Jimenez (Col, De Kimpe) 89 Debutantenklassement: 1. Lemond (VSt, Guimard) 2. Munoz (Spa, Ocana) op 11,09 3. Rüttiman (Zwi, Kóchli) op 15,19 4. Acevedo (Col, Go mez) op 17,56 Dagploegenklassement: 1. Guimard 12.29,39 2. Echevarri 12.30,05 3. De Gribaldy 12.32,34 289.12,55 3. Echev, Straffen: 10 seconden voor ten duwen door e kan natuurlijk ook wel in het wiel blijven zitten en mijn tweede plaats verdedigen, maar dat gaat tegen mijn natuur in", aldus Hi nault. Zijn stijdlust zorgt er voor dat hij nog altijd beschouwd moet wor den als een groot renner. Zelfs Cy rille Guimard, die de koppige Bre ton aan het eind van het vorig sei zoen zag vertrekken, deelt die me ning. „Dit is voor mij niet het einde van een kampioen. Bernard Hi nault is nog altijd tweede in de Tour de France. Dat is een uitste kende plaats. Laten we dat niet vergeten". Onderzoek Een onafhankelijk medisch onder zoek heeft uitgewezen dat het li chaam van Zoetemelk het ge wraakte middel testosteron zelf produceert. De rechtbank moet nu vaststellen, dat het onafhankelijk medisch onderzoek juist was. Als dat gebeurd is, eist Zoetemelk schadevergoeding. Zoetemelk: „Er is mij gevraagd de procedure te stoppen. Dat heb ik geweigerd. Die tien minuten straf van vorig jaar habben mij mijn laatste kans op de gele trui gekost. Ik had toen bij voorbeeld glorieus uit de wieler sport kunnen stappen en deze lij densweg niet meer hoeven r ken". DEN HAAG (ANP) - In totaal tien clubs in het betaalde voetbal zullen de komende competitie al hun thuiswedstrijden op zaterdag spe len. Het betreft zes clubs in de ere divisie (AZ'67, Go Ahead Eagles, Haarlem, PEC Zwolle, PSV en NAC) en vier clubs in de eerste di visie (SC Cambuur, Heerenveen, FC VW en Helmond Sport). Haar lem maakt nog wel uitzonderingen bij duels met topclubs (Ajax, Feye noord en PSV), die op zondag zul len worden gehouden. Zowel in de eredivisie als in de eerste divisie hebben tien clubs ge kozen voor het spelen van de wed strijden op eigen terrein op de zon dag. Eerste divisie: Zaterdag: SC Cambuur, Heeren veen, FC VW en Helmond Sport. Zondag: FC Den Haag, de Graaf schap, Heracles, RBC, SW, Tel star, Wageningen, Vitesse, DS'79 en RKC. In periodes: Eindhoven, NEC, Veendam en Willem II. UTRECHT (GPD) Voorzitter mr. W. Kernkamp van FC Utrecht heeft gisteravond een eerste oriën terend gesprek gehad met Wim Rijsbergen. De oud-international zou bij FC Utrecht voor twee jaar kunnen tekenen. Iets waarnaar Rijsbergen wel oren heeft, omdat hij in die twee jaar evenveel zou verdienen als met een driejarig contract bij FC Den Haag, een an dere geïnteresseerde club. Wim Rijsbergen: „Bovendien speel ik sportief en speltechnisch gezien het liefst voor FC Utrecht". Helmond Sport, waar Rijsbergen nog een jaar onder contract staat, is door al deze belangstelling in de problemen gekomen. De eerstedi- visieclub kan de vrije verdediger echter met het geld van de naar FC Utrecht getransfereerde Van der Hooft een hoger salaris aanbieden. ANP) BRANDS HATCH (Reuter) - Ken Tyrrell is er gisteravond zeer snel in geslaagd via het Hof van de Londense recht bank voor zijn coureurs deelne ming af te dwingen aan de trai ningen voor de Grote Prijs van Engeland, die vandaag op het circuit van Brands Hatch be ginnen. Het was de eerste succesvolle stap van de Britse staleigenaar tegen de door de FISA opgeleg de zware straf. Wegens ver meend geknoei met de ballast en de samenstelling van de koelvloeistof van de wagen van Brundle bij de Grand Prix van Detroit was de Tyrrell-stal voor de rest van het Formule 1-sei- zoen geschorst. ADVERTENTIE Vandaag rijden de renners naar Villefranche en Beaujolais, de plaats waar de bekende wijn soort Beaujolais vandaan komt. John Kret, Anemonenstraat 1 uit Roelofarendsveen is de dagprijswinnaar. De dagprijs wordt aangeboden door Bezemer Wielersport, Hooftstraat 128 In Alphen a/d Rijn en bestaat uit een race-broek en een race shirt t.w.v. 98 gulden. De prijs is bij Bezemer op vertoon van een legitimatiebewijs af te halen. Namens het Leidsch/Alphens Dagblad onze hartelijke gelukwensen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11