Kuiper: 'Criteriums gif voor wielrenners' 'Geen adelaars, maar mussen' Jan Raas twijfelt over WK-deelname Heieen Hage geeft moed niet op DONDERDAG 19 JULI 1984 'S-HEERENHOEK/MORZINE (GPD) De mogelijkheid bestaat dat Jan Raas niet van start gaat in het WK voor profs dat 2 september op het circuit van Montjuich bij Barcelona wordt gehouden. Raas vertrekt vandaag naar Spanje voor een verkenningstocht. „Ik wil kij ken of er voor mij iets te doen valt daar, wat ik kan uitrichten op dat parkoers. Als ik dat weet, weet ik ook of ik wel deel van de ploeg uit moet maken", aldus de Zeeuw. Het is inmiddels wel bekend dat Jan Raas op een te geaccidenteerd terrein niet uit de voeten kan en daarom wil hij zich oriënteren in de buurt van Montjuich, waar jaar lijks een bekende klimtijdrit wordt verreden. „Ik wil eens zien of ik kansen heb op dat parkoers en bo vendien kan ik ook andere Neder landers van dienst zijn met infor matie als ik terug ben". Bernaudeau Jean-René Bernaudeau, zes dagen lang drager van de bolletjestrui, heeft het Tour-peloton gisteren vaarwel gezegd. De nog immer po pulaire Franse coureur meldde zich af voor de rit naar Morzine vanwege een bronchitis-aanval. Ploegleider Marcel Boishardy heeft na het wegvallen van zijn kopman nu nog slechts de beschik king over vier renners. Dramatisch Voor de Italiaanse renner Carlo To- non is de Tour de France drama tisch geëindigd. In de afdaling van de col de Joux Plane kwam de 29- jarige coureur frontaal in botsing met een Zwitserse wielertoerist, die bezig was de berg in tegenge stelde richting te beklimmen. De twee werden in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis opgeno men. Tonon, als invaller voor de sprinter Guido Bontempi naar Pa rijs gekomen, zou volgens de laat ste berichten een schedelbasisfrac- tuur hebben opgelopen. Nummer 13 Het feest om de etappe-overwin ning van Angel Arroyo werd in Morzine bij de Spanjaarden over schaduwd door het ongeval van ploeggenoot Pedro Delgado. Hij had geen beschermengel maar rug nummer dertien. In de afdaling van de Joux-Plane kwam Delgado zo hard te vallen dat hij een sleutelbeen brak en een zeer pijnlijke elleboog opliep. Del gado haalde nog wel de eindstreep, maar hij zal niet meer kunnen star ten voor de twintigste etappe van Morzine naar Crans-Montana in" Zwitserland. MORZINE (GPD) Vertwijfeld zoeken Nederlandse wielrenners na het jongste echec in de Tour de France naar een verklaring voor de ineenstorting. Hennie Kuiper, gisteren op elf minuten gereden en inmiddels 51e in het algemeen klassement met een achterstand van 1 uur en 22 minuten, had er ook zijn gedachten over laten gaan. De vele criteriums die de Nederlanders moeten rijden breken de coureurs af, was zijn mening. „Ik zeg al jaren dat die criteriums gif voor de renners zijn", betoogde Kuiper, „vooral met die vele boch ten. Elke caféhouder wil een sprint voor zijn deur. Dat is ongustig voor de ontwikkeling van coureurs. Aan de andere kant is het natuurlijk wel ons inkomen". Onderhandeling De Nederlander uit de Kwantum- ploeg, die in onderhandeling is met de bescheiden Belgische equipe van Roger Swerts, zette zijn ideeën over de terugval van de Nederland se wielersport kracht bij met een veel moeite gehad met de Span- Alpendagen erkennen dat hij in de jaard José Manuel Fuente en daar- aanloop naar La Grande Bouclé na gaf hij zijn manager opdracht misschien een toch wat intensiever om die Fuente maar veel crite- programma had moeten afwerken, riums aan te bieden. Dan zou hij er „In het voorjaar ben ik nog al vaak het jaar later wel minder last van bij valpartijen betrokken geweest hebben", wist Kuiper. r mijn type renner is dat c Wat zichzelf betreft hield Kuiper gunstig. Ach, al doende leert r het op een verkeerde voorberei- Volgende keer moet ik het anders ding. Hoewel hij dat tijdens deze doen. Vorm is nu eenmaal niet in Tour de France nog bij hoog en bij de winkel te koop". MORZINE (GPD) „Wat jammer nou van die zwakke dag van giste ren". Dat was de eerste reactie van ploegleider Ben Scheperkamp na dat zijn troef Heieen Hage de twee de zware bergrit in de Tour de France voor vrouwen winnend had afgesloten. Met die triomf bewees de Zeeuwse gisteren haar veer kracht in de pittige rit naar Morzi ne, het zoveelste ski-oord dat graag veel geld over heeft voor een Tour- aankomst. Weliswaar ontpopte de Ameri kaanse Mary Martin zich opnieuw als de beste klimster op de venijni ge flanken van de Joux-Plane (1710 meter), maar in de daarop volgen de afdaling kon zij haar voor sprong niet vasthouden. Terwijl Hage, die een minuut later dan Martin de top was gepasseerd, zich als een steen naar beneden liet val len en met haar gedurfde stijl de volgers verbaasde, nam de draag ster van de gele trui geen risico. Hage: „Ik weet dat ze niet goed naar beneden durft en daar heb ik van geprofiteerd. Nadat ik haar had ingelopen ben ik er gelijk over heen gegaan". Te weinig op de streep om het geel terug te pakken, maar de vreugde bij Hage was er niet minder om. Per slot van reke ning had ze laten zien ook in de bergen goed mee te kunnen na haar echec van dinsdag in La Plag- ne. „Ik blijf er bij dat de spanning haar te veel is geweest. Het was ge woon een psychologische kwestie, dat is nu wel gebleken", stelde Scheperkamp in Morzine vast, er aan toevoegend dat de eindzege i ach- niet meer binnen bereik is vo< ge. „We moeten reëel zijn, vlakke ritten kunnen we eer terstand van ruim drie minuten niet meer goed maken. Dat is ons de afgelopen weken ook niet ge lukt, hoewel we toch superieur wa- Heleen Hage geeft de moed evenwel nog niet op. „Ik zal alles blijven proberen om die trui terug te krijgen. Het zal niet meevallen, maar misschien kunnen wij nog eens met onze ploeg een goede waaier vormen". Lubberding (Ned. Post) 6.24,08 62. De Rooy (Ned, Post) 6.27,38 63. Kuiper (Ned, Godefroot) z.t. 73. Van Vliet (Ned, Godefroot) 6.25,53 89. Peeters (Bel, Go- defroot) z.t. 90. Hanegraaf (Ned, Godef- Gnbaldy) 6.17,39 3. Anderson (Aus, r0ot) z.t. 106. Manders (Ned, Godefroot) Post) z.t. 4. Hinault (Fra, Koechli) z t. 5. 6 39 28 110. Wijnands (Ned, Godefroot) FignonfFr^ Guimard) z.t 6. Pascal Si- zt 122. Knetemann (Ned, De Witte) 1 (Fra, Berland) z.t. 7 Munoz (Spa, 6.40.33 123. De Keulenaar (Bel. Post) ft' c 6 41-39 124 Vanderaerden (Bel. Post) 1 laatste Xavier (Por, Pinto) 6.44,50 Ocana) 3 z.t. 9. Mxllar (Gbr, Berland) 6.17,46 10. Winnen (Ned, Post) 6.17,48 11. Acevedo (Col, Gomez) 6.18,19 12. Agudelo (Col, Niet gestart: Bernaudeau (Fra, Boishar- Gomez) 6.19,14 13. Grezet (Zwi, De Gri- «fndïi6-,1«'2l1tMaslFraiD?GJbaI?,1') Opgegeven: Tonon (Ita. Boifava) en a !o ,',5 „Rutt"?nn Koechli) Russenberger (Zwi. Cirard) 6.19,29 16. Criquielion (Bel, De Kimpe) 6.20,11 17. Loro (Ita, Boifava) z.t. 18. Dietzen (Wdl, Ocana) 6.20,12 19. Nulens (Bel. Post) 6.20,36 20. Levavasseur (Fra, Thevenet) z.t 26. Veldscholten (Ned, 4 JHHSHPQ9SSM Post) z.t. 28. Delgado (Spa Echavam) „ard/op 9.52TMTilar(GbrrBerland") op Algemeen klassement: Fignon (Fra, Guimard) 91 uur 55 mi nuten en 20 seconden 2. Hinault (Fra, Koechli) op 8,39 3. Lemond (Vst, Gui- 40. Herrera (Col. Gomez) 6.22.08 42. MORZINE (GPD) - Een kinderhand is snel gevuld. Dolenthousiast, alsof hij ritwinnaar was geworden, onthaalde verzorger Ruud Bakker van de Panasonic-ploeg op de eind streep in Morzine de kleine Peter Winnen, wiens klassement in de voorgaande twee dagen volkomen vermorzeld was. „Fantastisch, jongen. Grandioos. Zie je nu wel", brulde de lange verzorger hem toe en vervolgens bood hij z'n renner een traktatie aan. „Hier, ik heb nog een verrassing voor je", zei Bakker en duwde Winnen een blikje Deens bier in de hand. Het was waarschijnlijk als een mo rele opkikker bedoeld, want hoe wel Winnen wel wat herstel toonde - hij werd tiende - was de etappe van La Plagne naar Morzine alles behalve maatgevend. Na de ver schrikkingen van de eerste twee dagen van deze week werd er een kalme dag ingelast, tot verdriet van de organisatie die elke dag volop strijd wil zien en in het dagelijkse puntsgewijze overzicht van de De Spaanse 'klimgeit' Angel Ar royo eiste gisteren de etappezege voor zich op. Daarmee deed de Spanjaard toch nog, waarvoor hij was gekomen. Vorig jaar werd Ar royo tweede in het eindklassement. (foto ANP) etappe jammerde dat er „drie cols voor niets" waren geweest. Pas op de laatste puist, de Joux Plane, ontbrandde de strijd en daarbij stond de hoofdprijs van de dag centraal. Angel Arroyo, vorig jaar tweede in het Franse wielerspekta kel, greep die winst. De renners die bij het vertrek in Parijs als belangrijkste favorieten werden genoemd, kwamen iets meer dan een minuut na hem vrij wel gezamenlijk over de eind streep. In dat gezelschap verkeer de ook Peter Winnen, die in de klim in moeilijkheden was geko men, maar in de afdaling aanslui ting vond bij dat gezelschap. Een afdaling die hem wel ligt, want in 1982 stelde hij er zijn ritzege veilig toen hij samen met Johan van der Velde over de top was gekomen. „Het ging beter, maar ik heb af en toe toch wel flink moeten har ken om bij te blijven", gaf Winnen toe. „Ik geloof dat ik er nu een beetje door begin te komen en het is in elk geval een goede opsteker. Als ik vandaag weer op grote ach terstand zou zijn gereden had ik het helemaal niet meer zien zitten. Dan zou ik mijn hele seizoen als verloren hebben beschouwd. Nu kan ik misschien nog wel een dag wat ondernemen of na de Tour nog iets doen", zei hij. Het wereldkampioenschap zou een kans op rehabilitatie zijn, hoe wel Winnen geen type is voor een- dagswedstrijden. Zelf wilde hij nog niet zo ver vooruit kijken, daar ontbreekt hem waarschijnlijk domweg de moed voor. Winnen is de laatste dagen door een diep dal gegaan en moet geestelijk geraakt zijn door zijn afschuwelijke af gang. „Het wereldkampioen schap? Ik moet eerst na de Tour de France alles eens op een rijtje zet ten. Daarna zien we wel verder". Titelstrijd De titelstrijd in Barcelona spookt nu al door de hoofden van veel ren ners. Het eindklassement van de Tour de France staat vast, er resten slechts troostprijzen. Op zulke mo menten is het tijd om al vooruit te kijken. Hoewel Fignon momenteel torenhoog boven iedereen uit steekt, werd gisteren duidelijk dat de Spanjaarden op eigen terrein lastige klanten zullen worden. Ze konden in mei dan weliswaar hun eigen Ronde niet winnen (Eric Ca- ritoux won de 'Vuelta'), gisteren bleek Angel Arroyo in uitstekende vorm te zijn, al heeft hij al lang niet meer de uitgangspositie op evenaring van zijn verrichting vorig jaar. Dat zal er wel toe hebben bijge dragen dat hij de ruimte kreeg die hij zo graag wilde. Aan het slot van een kalme rit. De eerste bergen werden opgereden alsof het via ducten waren en op de Cormet de Roselend, een 1968 meter hoge bult van de eerste categorie, kwam nota bene sprinter Francis Cas- taing als eerste boven. Het gevecht begon op de Joux Plane, waar - on danks die rust van de dag - wel de sterksten van de dag overeind ble ven. Arroyo nam er voorsprong, gele-truidrager Laurent Fignon, Peter Winnen wordt met de Westduitser Dietzen gelost op de Joux Plane. In de afdaling vond de 1 Peter Post weer aansluiting. Pedro Delgado (later gevallen in de afdaling), de Schot Robert Millar, Greg Lemond en Pedro Munoz volgden. Bernard Hinault, Phil An derson („het ging beter, ik zie het weer positiever in") en Sean Kelly volgden op enige afstand net als Peter Winnen. Het dreigde even een gevecht tussen Hinault en Lemond te wor den om de tweede plaats, maar de Breton heeft al eerder deze Ronde laten zien dat hij daalt als een dui vel. Op weg naar Morzine dichtte hij de kloof, waardoor er niets noe menswaardig gebeurde dat van in vloed was op het klassement. Met uitzondering dan van de val van de Spanjaard Pedro Delgado, die nog volop in de race was voor de 'bolletjestrui', het ment. Hij smakte onderuit en brak zijn sleutelbeen. „Maar zelfs als dat niet was gebeurd wist ik na van daag al zeker dat ik niet meer uit die trui gereden kon worden", meende Robert Millar, die daar mee de eerste Schot is, die het bergklassement in de Tour de France op zijn naam schrijft. MORZINE (GPD) Adelaars worden ze genoemd, wielren ners die goed kunnen klim- mep. In Colombia zijn heel wat van die 'vogels' voorradig en de besten daar weer van werden drie weken geleden in de Tour de France losgelaten. Om in de Alpen hun vleugels eens lekker uit te slaan en de gelouterde Europese profs het leven zuur te maken. Op Alpe d'Huez, waar Luis Herrera als een volksheld door enkele tiental len landgenoten werd binnen gehaald, is dat ook gebeurd. Maar vervolgens was het uit met de pret. In de rit naar het nog hoger gelegen La Plagne bleken de Colombiaanse adelaars opeens vleugellam en ook gisteren konden ze het peloton niet tot last zijn in de derde grote Al pen-etappe. Hetgeen oud-Tour winnaar Luis Ocana deed op merken: ,,De Colombianen zijn geen adelaars, maar mussen". Met andere woorden-- ze vliegen wel aardig, maar zijn ongevaarlijk". De ineenstorting van de Co lombianen op hun favoriete ter rein is druk besproken in de Tour-karavaan. Voor Ruben Dario Gomez, de directeur- sportief van de Colombiaanse ploeg, was die terugval echter geen verrassing. Gomez: „Onze renners zijn niet gewend zulke lange afstanden te rijden. Vier duizend kilometer, zoals in de ze ronde, is erg vermoeiend voor ons. Toen we naar Alpe d'Huez gingen waren myn ren ners al erg moe. Men moet niet vergeten dat de Ronde van Co lombia, onze langste ronde, slechts 1350 kilometers telt, uit gesmeerd over twaalf dagen. In deze Tour hebben we ruim drie keer zoveel gereden". Ze hebben er ook geen moei te mee te erkennen, dat ze ten opzichte van de profs van het oude continent veel te kort ko men. Rafael Acevedo, na de diepe inzinking van Herrera de best geplaatste Colombiaan in het algemeen klassement, over zijn kennismaking met het tra ditionele wielerbolwerk, dat Europa toch sinds jaar en dag is: „Ze klimmen hier net zo ef fectief, dalen beter en ze kun nen een koers beter inschatten. Fignon vind ik een groot kam pioen. Tegen hem is niets in te brengen. In de vlakke ritten heeft hij ons met behulp van zijn ploeg al op de knieën ge kregen. Maar dat geeft niets, we zijn hier om te leren". Luis Ocana, tegenwoordig de scepter zwaaiend in de Spaanse Teka-ploeg, waarin de beste Colombianen van de Tour van vorig jaar (Edgar Corredor en Patrocinio Jimenez) zijn opge nomen, gelooft evenwel niet dat de Colombianen ooit eens een hoofdrol kunnen spelen in 'La Grande Bouclé'. Ocana: „Ze zullen het de Europeanen nooit lastig kunnen maken. Ze ker, ze hebben talent, maar dat alleen is niet genoeg". Joop Zoetemelk; „Het is een bekend verschijnsel dat sport mensen beter presteren als ze een tijd op grote hoogte hebben geleefd. Na een paar weken is dat voordeel echter uitgewerkt en dat zie je nu in deze Tour. Daarom heb ik er ook nooit in geloofd dat zo'n Herrera se rieus mee zou kunnen spelen in de top van het klassement". Een van de weinige kenners die nog gelooft dat de Colom bianen ooit nog eens de Tour de France naar hun hand kun nen zetten, is Rafael Geminia- ni. Deze voormalige Franse ve dette uit de tijd van Anquetil, die beweert dat Herrera de ca paciteiten heeft van Gaul en Bahamontes (klimgeiten pur sang uit een al weer grijs verle den) samen, geeft de Colombia nen het voordeel van de twijfel. Geminiani: „Ze moeten ge woon nog veel leren, daar gaan enige jaren overheen. Men moet niet vergeten dat Baha montes ook zes keer de Tour heeft gereden voor hij hem won. En ook Gaul zegevierde pas in zijn zoveelste Tour. Over een jaar of drie, vier zal, als ze naar Europa blijven komen, blijken dat ze veel progressie hebben geboekt. Ik weet nog goed, dat toen de Spargaarden in 1949 voor het eerst naar Frankryk kwamen, ze ook niet in het stuk voorkwamen". De uitsmijter komt van Cyril- le Guimard, de baas van Lau rent Fignon Hij heeft maar weinig woorden nodig voor een oordeel over de Colombianen. „Het zijn geen coureurs, het zijn klimmers". 10,16 5. Pascal Simon (Fra, Berland) op 15,45 6 Kelly (Ier, De Gribaldy) op 16,21 7. Arroyo (Spa, Echavarri) op 16,58 8. Delgado (Spa. Echavarri) op 17,37 9. Mu noz (Spa, Ocana) op 21,11 10. Rüttimann (Zwi, Koechli op 22,54 11. Criquielion (Bel, De Kimpe) op 23,59 12. Anderson (Aus, Post) op 25,46 13. Acevedo (Col, Gomez) op 26,41 14. Caritoux (Fra, De Gribaldy) op 27,15 15. Grezet (Zwi, De Gribaldy) op 29,18 16. Jimenez (Col, Ocana) op 30,33 17. Veldscholten (Ned, Post) op 35,17 18. Laurent (Fra, Danguil- laume) op 35,33 19. Flores (Col, Gomez) op 37,51 20. Loro (Ita, Boifava) op 38,09 24. Nulens (Bel, Post) op 42,40 26. Winnen (Ned, Post) op 44,42 33. Zoete melk (Ned, Godefroot) op 57,45 43. Lub berding (Ned, Post) op 1.11,31 51. Kui per (Ned, Godefroot) op 1.21,03 56. De Rooy (Ned, Post) op 1.23,47 60. Peeters (Bel, Godefroot) op 1.26,49 76. Van Vliet (Ned, Godefroot) op 1.41,27 88. Vande raerden (Bel, Post) op 2.00,39 98. De Keulenaar (Bel, Post) op 2.14,01 103. Ha negraaf (Ned, Godefroot) op 2.20,57 107. Knetemann (Ned, De Witte) op 2.29,40 110. Wijnands (Ned, Godefroot) op 2.36,42 111. Manders (Ned, Godefroot) op 2.37,10 126 en laatste Glaus (Zwi.Gi- rard) op 3.32,53 Puntenklassement: 1. Hoste (Bel, De Witte) 246 punten 2 Kelly (Ier, De Gribaldy) 226 3. Vande raerden (Bel, Post) 212 4 Van Vliet (Ned, Godefroot) 141 5. Fignon (Fra, Guimard) 121 Debutantenklassement: 1. Lemond (Vst, Guimard) 92.05.12 2. Munoz (Spa, Ocana) op 11,19 3. Rütti mann (Zwi, Koechli) op 13,02 4. Aceve do (Col, Gomez) op 16,49 5. Herrera (Col, Gomez) op 28,47 Bergklassement: 1. Millar (Gbr, Berland) 266 punten 2. Delgado (Spa, Echavam) 226 3 Fignon (Fra, Guimard) 183 4. Arroyo (Spa, Echavarri) 124 5. Herrera (Col, Gomez) 103 Dagploegenklassement: 1. Post 18 uur 56 minuten en 3 seconden 2. De Gribaldy 1856.33 3 Berland 18.57,03 Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 275.59,53 3. De Gnbaldy 276.40,21 3. Berland 276.51,25 Damestour De uitslag van de 15e etappe Is: 1. Heieen Hage (Ned) 51,650 km in 1.53.47 2. Mary Nanne Martin (Vst) 1.54.09 3. Corinne Lutz (Fra A) 1.56.27 4. Annie Rebiere (Fra B) 1.56 56 5. Claire Greenwood (Gbr) 1.56.59 6. Mieke Havik (Ned) 1.57.13 7 Chantal Broca (Fra A) 1.57.17 8. Judith Painter (Gbr) 1.57.32 9. Marilyn Wells (Can) 1.57.35 10. Suzanne Lemieux (Can) 1.57.37 12. Rita Timpers 2.02.30 Algemeen klassement: 1. Mary-Nanne Martin (Vst) 25 uur 10 minuten en 40 seconden 2. Heieen Hage (Ned) op 3.17 3. Debra Schunway (Vst) op 12.54 4. Corinne Lutz (Fra A) op 13 22 5. Valerie Simonnet (Fra A) op 13.26 6 Betty Wise-Steffan (Vst) op 13.37 7. Clai re Greenwood (Gbr) op 14.34 8. Marylin Wells (Can) op 16.33 9. Chantal Broca (Fra A) op 18.05 10. Patty People (Vst) op 18.15 13. Mieke Havik (Ned) op 20.31 16. Rita Timpers (Ned) op 22.52 20. Con nie Meyer (Ned) op 25 20 24. Hanneke Lieverse (Ned) op 31.31 25. Petra de Bruin (Ned) op 32.01 21e Etappe 20 JULI 320%km 320 'h k nT\cf~ km S/O/V Artemare 3«C Jhonon [32i6km les Bai V»., HS51

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9