Britten liggen opnieuw dwars Mondale: saai, maar niet kansloos Brits-Argentijns gesprek Falklands Diplomatiek offensief VS-Nicaragua In Bondsrepubliek ruzie over abortus Beraad over EG-begroting begonnen Delors EG- voorzitter DONDERDAG 19 JULI 1984 Buitenland PAGINA 7 BRUSSEL Het jaarlijkse gevecht om de Europese begroting is gisteren in Brussel in mineur begonnen. De Britten blokkeerden aanvullende gelden om het gat van vijf mil jard gulden op de begroting van dit jaar te dekken. De overige lidstaten hadden, na de geslaagde Europese topconferentie vorige maand in Fontainebleau, een soepeler opstel ling van de regering-Thatcher verwacht, maar dat gaat dus voorlopig niet door. SAN SALVADOR (RTR) - Ameri- kaanse militaire adviseurs die naar El Salvador werden gestuurd om Salvadoraanse soldaten te trainen, hebben zonder het te weten guer- rilleros geïnstrueerd die vechten tegen het door Amerika verdedig de bewind in San Salvador. Amerikaanse officiële en guerril lakringen die dit gisteren onthul den, vertelden dat Amerikaanse le- gerinstructeurs in Honduras en El Salvador bij verschillende gelegen heden opstandelingen elementaire en gevorderde contra-revolutionai re strijdmethoden hadden bijge bracht, waarbij de guerrilleros ui teraard poseerden als regeringsge trouwe militairen. Eén van de instructeurs zei dat in minstens één geval waarbij hij be trokken was, de opleiding van een Salvadoraans onderdeel doorging, ondanks het gerucht onder de sol daten dat enkele leden van het on derdeel behoorden tot rebellen groeperingen. VS-deskundigen trainden leden verzet Salvador Woordvoerders van de Ameri kaanse ambassade in San Salvador verklaarden desgevraagd dat van de instructeurs niet wordt ver wacht dat zij de recruten doorlich ten. „Onze opdracht is opleiding. Het selectieproces, de recrutering en de tucht van de troepen is een zaak van de Salvadoranen. Als het een instructeur duidelijk zou zijn dat onder zijn soldaten een opstande ling was, dan zou hij hem onder de aandacht van een officier bren gen", aldus een der ambassade woordvoerders, Greg Lagana. Zul ke gevallen waren er volgen hem weinig. Onlangs te velde geïnterviewde guerrilleros hebben gezegd dat ve len onder hen een Amerikaanse opleiding hebben gehad nadat zij zonder plichtplegingen in het Sal vadoraanse leger waren ingelijfd. Een guerrillacommandant zei dat als men er achter kwam dat een sympathisant van het bevrijdings front Farabundo Marti met geweld in het leger was ingelijfd, men hem aanried de opleiding uit te zitten en dan bij de eerste de beste gelegen heid over te stappen. Een 24-jarige guerrillero, die Leonel heet, vertelde dat hij dat drie maanden geleden na een trai ning door Amerikaanse militaire adviseurs in La Unión in het oos ten van El Salvador had gedaan. 'Leonel' leerde van de Amerikanen de omgang met een machinepi stool van het type M-60 en verken- ningstaktieken. Koppeling in ruimte gelukt MOSKOU (AFP/Rtr.) - De drie Russische kosmonauten van het dinsdag gelanceerde ruimteschip Sojoez T-12 hebben een geslaagde koppeling tot stand gebracht met de in een baan om de aarde draai ende bemande combinatie Saljoet- 7-Sojoez T-ll. Dit heeft radio-Mos kou in afgelopen nacht bekendge maakt. De radio meldde niet op welk tijdstip de operatie had plaats ge had. De bemanning van de Sojoez- T12 bestaat uit drie kosmonauten, onder wie mevrouw Swetlana Sa- vitskcqa, die al eerder een ruimte reis maakte. In het permanent om de aarde draaiende ruimteschip bevinden zich eveneens drie kos monauten, die al vanaf 9 februari in de ruimte zijn. Overigens vinden de andere lidsta ten inclusief Nederland ook dat er eerst maar eens verder bezuinigd moet worden dit jaar alvorens over aanvullende gelden te praten. Ne derland meent dat er van de vijf miljard hoogstens de helft voor ex tra dekkingen in aanmerking komt. De rest moet dus aanvullend worden bezuinigd en met name op door Ferry Mingelen de landbouw. In Brussel bestaat overigens bezorgdheid over de nei ging van sommige lidstaten om de extra financiën niet via de Europe se kanalen te betalen maar natio naal. Dat zou het gevaar met zich meebrengen van een 'renationali satie van de landbouw'. En daar mee komt een van de pijlers van de Europese samenwerking in gevaar. Ook voor de begroting van 1985 BRUSSEL (GPD) - In Brussel wordt verwacht dat de aftredende Franse minister van financiën De lors voorzitter wordt van de Euro pese Commissie. Het staat vrijwel vast dat hij niet wordt opgenomen in het nieuwe kabinet van premier Fabius. Tussen de Europese hoofdste den is deze week al druk overleg gepleegd over de mogelijke kandi datuur van Delors voor het voorzit terschap van het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Alle reacties, inclusief de Neder landse, waren positief. De Nederlandse regering had de huidige Nederlandse commissaris in de Europese Commissie, mr. Frans Andriessen, officieel als kan didaat voor het voorzitterschap van de commissie naar voren ge schoven, maar is bereid daarvan af te zien „als zich een andere specta culaire kandidaat" zou voordoen, zei staatssecretaris Van Eekelen in Brussel. In Delors ziet Den Haag zo'n man. Delors heeft in Europese kringen grote faam verworven met de ma nier waarop hij, het afgelopen half jaar toen Frankrijk voorzitter was willen de meeste lidstaten een veel zuiniger beleid. De Europese Com missie voorziet in 1985 uitgaven voor zo'n 70 miljard gulden en komt daarmee zo'n vijf miljard gul den boven het plafond uit van één procent btw dat de landen jaarlijks maximaal aan Brussel afstaan. De commissie grijpt daarmee vooruit op de verhoging van dit btw-pla- fond naar 1,4 procent die in 1986 wordt verwacht. Nederland, Frankrijk en Enge land vinden dit in ieder geval niet aanvaardbaar. „Het gaat niet aan om ons voor voldongen feiten te stellen, anders heeft de hele dis cussie over die verhoging van 1 procent geen zin meer", zei staats secretaris Van Eekelen. Hij sloot echter niet uit dat die verhoging, die officieel per 1 januari 1986 zou ingaan, wellicht naar 1 oktober 1985 vervroegd zal worden om aan de financiële problemen van Euro pa tegemoet te komen. Het begro tingsoverleg gaat deze week door en zal in september worden voort gezet. i zijn ambtswoning, i Delors: spectaculair. (foto ap> van de Europese Gemeenschap, de financiële ministerraden heeft ge leid. Nederland vindt overigens dat Andriessen wel recht heeft op een zware post binnen de nieuwe Europese Commissie die eind dit jaar de oude ploeg vervangt. And riessen, die nu concurrentiezaken doet, zou zeker \nce-voorzitter moeten worden met een zware por tefeuille als financiën, buitenland se betrekkingen of landbouw. Dissident naar kamp gestuurd MOSKOU (AFP) - De archiva ris Aleksandr Bogoslovski is gisteren in Moskou tot drie jaar kamp veroordeeld wegens het bedrijven van propaganda te gen de staat. Dit is in de kring i dissidenten in de hoofd stad van de Sowjet-Unie verno men. Driejaar is de maximum straf voor zo'n vergrijp. De beschuldiging tegen de 47-jarige Bogoslovski berustte in zijn huis gevonden werken die als anti-Sowjet wor den beschouwd. Hieronder wa- een schoolschrift met aan tekeningen, een werk vasn Ber- diajev en „Rusland in 1839", een reisverslag van de Graaf Custine. LONDEN (GPD) - Engeland en Argentinië zijn gisteren in de Zwit serse hoofdstad Bern besprekin gen begonnen over het normalise ren van de betrekkingen. Het is voor het eerst sinds de Falkland- oorlog, nu meer dan dan twee jaar geleden, dat de twee landen recht streeks met elkaar praten. Er was gisteren tussen Londen en Buenos Aires al direct een ver schil van mening over het onder werp van de gesprekken. Het Brit se ministerie van buitenlandse za ken liet weten dat niet over de soe vereiniteit over de Falklandeilan- den gepraat zal worden. De Argen tijnen ontkennen dat. WASHINGTON (UPI/Rtr/DPA) - Aan de vooravond van de vijfde verjaardag van de overwinning van de sandinisten op dictator Somoza van Nicaragua hebben de Verenig de Staten het huidige bewind be schuldigd van het niet nakomen van zijn beloften over pluralisme en bescherming van de mensen rechten. De beschuldiging werd geuit in een vergadering van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) en was afkomstig van de Ameri kaanse ambassadeur bij de OAS, J. William Middendorf II. De Nicara guaanse vertegenwoordiger bij de OAS, Edgar Parrales, antwoordde dat de opmerkingen van Midden dorf een schending waren van het Handvest van de OAS en van ande re internationale akkoorden die in menging in de interne aangelegen heden van andere landen verbie den. De woordenstrijd in de bijeen komst van de OAS vond plaats een dag nadat de Verenigde Staten en Nicaragua geheime besprekingen hadden gevoerd in Atlanta. In zijn toespraak zei Middendorf dat het sandinistische regime „on gevoelig de mensenrechten veron- tachtzaamt" en wees daarbij op het lot van de Miskito-indianen, de ka tholieke kerk, en de oppositionele pers, die slachtoffers zijn van de onderdrukking door de regering Hij kritiseerde de sandinistische junta ook voor het feit dat zfi geen garanties geven dat er vrij kan wor den gestemd bij de algemene ver kiezingen die voor 4 november op het programma staan. „Het is een schande dat he_t volk van Nicaragua, dat in 1979 zo hoop vol was gestemd dat er verbetering zou komen in hun situatie, de revo lutie heeft zien verraden door een groep leiders die zich verbonden met het internationale communis me en die alleen maar aan de macht wilden blijven en het com munisme wilden exporteren naar hun buurlanden", aldus Midden dorf. Vliegdekschip De Amerikaanse regering heeft het vliegdekschip John F. Kenne dy naar het Caraïbische gebied ter hoogte van de kust van Nicaragua gestuurd in het raam van een ver stolen militaire, diplomatieke en politieke campagne die tot novem ber zal duren, aldus de New York Times van gisteren. De krant haalde officiële kringen aan die hebben gezegd dat civiele en militaire leiders van Honduras, Guatemala en Belize dezer dagen aan boord van de 80.000 ton meten de, conventioneel voortbewogen John F. Kennedy, vliegoefeningen hebben gadegeslagen. Het vlieg dekschip kan 85 gevechtsvliegtui gen vervoeren. De oppositie in Nicaragua heeft onderwijl als voorwaarde voor deelneming aan de verkiezingen in november het herstel van de pers vrijheid geëist. De voorzitter van de oppositionele overkoepelende organisatie „Democratische Coör dinatie van Nicaragua" (CDN), Luis Rivas Lei va, wees tegelijker tijd een uitnodiging af van de rege ringspartij „Sandinistisch Front voor de Nationale Bevrijding" om een dialoog te beginnen. De CDN. waarin sociaal-demo craten, sociaal-christelijken, libera len, conservatieven, twee vakver enigingen en de werkgeversorgani satie zijn vertegenwoordigd, riep de bevolking op zich te laten regi streren voor de verkiezingen. De besprekingen in Bern wor den gehouden na lang voorberei dend werk door Zwitserse diplo maten. De twee landen zijn verte genwoordigd door een staatssecre taris en hun ambassadeur in Zwit serland. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft de afgelopen maan den bij herhaling laten weten al leen de betrekkingen met Argenti nië te willen normaliseren als dat land bereid is een eind aan de vij andelijkheden te verklaren. For meel staat Argentinië nog steeds op voet van oorlog met de Britten. soevereiniteit over de Falklandei- landen ter discussie te stellen. Bo vendien willen de Argentijnen dat de Britten een eind maken aan de oorlogszone van 400 kilometer rond de Falklandeilanden, omdat die schadelijk werkt voor hun vis serij. Over deze eisen wordt nu in Bern gepraat. Het wordt door welinge lichte kringen in Londen onwaar schijnlijk geacht dat de gesprek ken al direct zullen leiden tot een volledig herstel van de diplomatie ke betrekkingen. NEW DELHI (Rtr.) - De Indiase premier Gandhi zal tijdelijk ook de functie van minister van bui tenlandse zaken op zich nemen in verband met een kabinetswijzi ging. Volgens het Indiase persbureau PTI zal minister van buitenlandse zaken Rao nu de post van binnen landse zaken bezetten, terwijl mi nister van binnenlandse zaken, Sethi, nu minister zonder porte feuille wordt. SAN FRANCISCO - Walter Mon dale is kreupel over de drempel ge strompeld. Hij is als kandidaat een produkt van zijn eigen compromis sen, maar geenszins de afgevaar digde die deze Democraten zich zouden wensen. Achter de kleurige zee van balonnen en plakkaten en het volume van de toejuichingen ligt een horizon van ongenoegen over het feit dat de Democraten door Henk Kolb zichzelf hebben opgezadeld met de minst inspirerende van de kandi daten, die desondanks politiek over de grootste macht beschikte, dank zij een superieure organisa tie. Gary Hart was al in zijn hotel te rug voordat Mondale pathetisch kwam uitroepen, tijdens zijn eerste optreden voor de conventie, dat hij het zonder ieders hulp niet zou red den. Jesse Jackson was wederom de man van de meeste directe en meest duidende woorden: eenheid, voor alles eenheid. Mondale, laat het nog maar eens gezegd zijn, won bij de voorverkie zingen minder staten dan Hart en kreeg net de helft van de stemmen •Vandaar dat Harts adjudanten tot het laatste moment hebben gepro beerd om voor de glunderend in zijn hotelkamer afwachtende Mon dale de stop toch nog uit het bad te trekken.Opiniepeiiingen tonen dat Mondale in geen enkele Ameri kaanse staat op Reagan een voor sprong heeft, en dit gegeven valt niet te verbergen achter de rook van een nogal pathetisch vuur werkje waaruit de winnaar van de Democratische voorverkiezingen ten slotte toch triomfantelijk naar voren trad. Walter Mondale dus, als tegen stander van Ronald Reagan bij de presidentsverkiezingen in novem ber. Na bijna een week van politiek televisietheater is het duidelijker dan ooit dat de nu officiële kandi daat van de Democraten zelfs bin nen zijn eigen partij nog grote twy- fels zal moeten overwinnen om trent zijn kwaliteiten als potentieel leider van de belangrijkste weste lijke natie. Niettemin kan hij, al thans in theorie, Filiaalchef De Democratische Partij is er voor het oog in geslaagd de gelede ren voorlopig te sluiten. Kunnen de Democraten Reagan verslaan met een kandidaat als Mondale, die op zijn beste momenten doet den ken aan een filiaalchef van een middelgroot kruideniersbedrijf en doortrokken blijkt van een onbe schrijfelijke saaiheid? De voorma lige vice-president en ex-senator voor Minnesota, die voornamelijk bekendheid heeft gekregen als protégé van wijlen Hubert Humph rey, begint duidelijk als 'underdog' tegen een president die er al vele jaren in slaagt zijn tegenstanders op het politieke toneel te overspe len. zonder daarbij door een over dadige last aan feitenkennis of ver nuft te worden gehinderd. Reagan heeft de charmante per soonlijkheid en de fijne neus voor het opmerkelijke gebaar. Hij is een huis-aan-huis-verkoper die zich aan de kwaliteit van het produkt niet veel gelegen laat liggen. Mon dale blijft een man van groter plichtsbetrachting misschien. Keurig netjes (hij heet niet voor niets 'Honest Fritz') hoewel zijn po litieke ambities grote schade heb ben ondervonden van vier jaar ge hoorzame lippendienst aan Jimmy Carters falend presidentschap. Hun hele verkiezingsprogramma ten spijt hebben de Democraten vooralsnog geen duidelijke kijk op de toekomst ontwikkeld, om de eenvoudige reden dat daarover binnen de partij zéér verschillend wordt gedacht. Mondale heeft zich wekenlang opgesloten te zijnent, op zoek naar een kandidaat voor het vice-presidentschap. Hij boog naar elke belangengroep die zich maar aandiende, zonder ook maar eenmaal te dingen naar de belang stelling van een gretig maar in groeiende verbijstering toekijken de natie, die daarbij zijn niet direct aansprekend timbre nog wel op de koop toe had willen nemen. Toekomst De kandidaat bedrijft politiek volgens de richtlijnen van voor heen, hoewel het al jarenlang dui delijk is dat de tandwielen van de Democratische politieke machine zijn versleten. Gary Hart had gelijk met zijn verzekering dat de samen leving verandert en dat het gaat om de toekomst. Mondale denkt dat het met die toekomst wel goed zit als de Democraten maar blijven proberen Roosevelts aan de crisis jaren ontsproten 'New Deal' op nieuw uit te vinden. Hoe kan deze Walter 'Fritz' Mon dale, een politieke voetganger op de zebra-strepen van het verleden, dan toch winnen? Dat kan omdat met betrekkelijk geringe verschui vingen in de uitslag niets overblijft van de zogenaamde politieke aard verschuiving waarmee Reagan in 1980 heet te hebben gewonnen. Als 70 procent van de vrouwen (die- van Reagan niet zo gecharmeerd zijn) voor Mondale stemt en 70 pro cent van de zwarte kiezers, dan is dat al genoeg. BONN - Tussen de Westduitse mi nister van familiezaken, jeugd en gezondheid Geissler (CDU) en de oudste Westduitse organisatie van consultatitiebureaus 'Pro Familia' is grote ruzie uitgebroken. Oorzaak daarvan is de omstreden stichting 'Moeder en Kind - bescherming van het ongeboren leven'. Deze stichting, die inmiddels officieel is goedgekeurd door de meerderhe den van Bondsdag en Bondsraad, moet ervoor zorgen dat het aantal abortussen in de Bondrepubliek afneemt. Zwangere vrouwen die in finan ciële nood zijn geraakt, en daarom overwegen abortus te laten plegen, kunnen van de stichting 'snel en onbureaucratisch' geld krijgen. Aanvankelijk was het maximale hulpbedrag vastgesteld op 5000 mark, maar inmiddels bestaat er geen grens meer. Dat wil zeggen dat het inkomen van de vrouw of het gezinshoofd gemiddeld niet boven de 1700 mark mag liggen. 'Pro Familia' en andere welzijns organisaties vinden de stichting 'Moeder en Kind', die dit jaar over een kapitaal van 25 miljoen mark beschikt en de daarop volgende ja ren over telkens 50 miljoen, een 'el lendige aangelegenheid', een 'in stelling met aalmoezen-karakter'. Melitta Walter, voorzitster van 'Pro Familia', zegt desgevraagd woe dend dat minister Heiner Geissler de noodsituatie van zwangere vrouwen die abortus willen laten plegen, uitsluitend en alleen redu ceert tot een kwestie van geld. En dat gaat volgens haar geheel aan de werkelijkheid voorbij, want slechts een klein deel van de naar schatting tussen de 180.000 en 190.000 abortussen per jaar in West-Duitsland wordt veroorzaakt door economische factoren. Verder is 'Pro Familia' van me ning dat de minister volstrekt on geloofwaardig is, omdat eerst bij voorbeeld de zwangerschapsuitke ringen met 350 miljoen omlaag zijn gegaan en nu ineens via een federa le stichting 50 miljoen per jaar wordt uitgegeven om het aantal abortussen te verminderen. door Hans Amesz Een woordvoerder van 'Pro Fa milia' vindt dat de Bondsregering meer naar een land als Nederland moet kijken. Daar is het aantal abortussen relatief veel lager. 'Pro Familia' looft de 'open, niet ver krampte' omgang met abortus in Nederland. Zwangere vrouwen die overwegen om hun kind niet uit te dragen, kunnen daar in West- Duitsland. in tegenstelling tot Ne derland, nauwelijks echt wat lan ger en in vrijheid over nadenken Want in de Bondsrepubliek moe ten in het algemeen zoveel horden worden genomen voor een even tuele abortus, dat dat volgens 'Pro Familia' averechts uitwerkt. De organisatie is verder van me ning dat de voorlichting over het voorkomen van zwangerschap in Nederland aanzienlijk beter is dan in Duitsland. De nieuwe stichting zal individueel hulp verlenen. Een wettelijke aanspraak op ondersteu ning bestaat niet. 'Pro Familia' vindt dat vrouwen zo tot een soort bedelaressen worden gedegra deerd. Om al deze redenen zal 'Pro Fa milia', dat 122 adviesbureaus heeft en 946 medewerkers, niet meedoen aan de verdeling en administratie van uitkeringen aan vrouwen die een beroep doen op de stichting 'Moeder en Kind'. De organisatie is wel verplicht om zwangere vrou wen die een abortus willen, te wij zen op het bestaan van de Stich ting. Dat zal ook gedaan worden. Minister Geissler wond zich hier Minister Geissler. aanvankelijk zeer over op en ver klaarde dat deze toezegging in feite neerkomt op een boycot. Hij dreig de met financiële sancties, maar daar is het, aldus een woordvoer der van 'Pro Familia', tot nu toe bij gebleven. Volgens Geissler is de stichting de „eerste stap op weg naar een nieuwe oriëntering in de vrouwen en familiepolitiek van de Bondsre gering". Vele commentatoren (Die Zeit, Spiegel, Sonntagsblatt) gelo ven eerder dat de stichting is be doeld om de vooral in katholieke kringen nog altijd heftig gekriti seerde paragraaf 218 uit te hollen. Daarin staat dat een abortus mag worden uitgevoerd als er een nood situatie bestaat. De letter van de paragraaf zal niet veranderd wor den, maar de geest zal worden: nie mand kan zich in de toekomst op een noodsituatie beroepen, elke vrouw kan tenslotte hopen op wat geld van de stichting. ADVERTENTIE Wat heet lekker? Een witte boterham éven in 't broodrooster. Een lik echte boter er overheen en dan een dun laagje chocoladekorrels. Dat Ls lékker, dan loopt echt het water in je mond. Meer dan lekker

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7