bij Grote chaos ij blokkade vele havens Vakantie? Dock Labour Scheme inzet havenstaking Eerst langs GWK! C GWK GWK 'Havens herverkavelen' Ziekteverzuim gestegen Export per vliegtuig Blokkade van schippers is definitief opgeheven Hypotheekrente Amro ook omhoog Havenwerkers willen hun goede bescherming behouden LONDEN/DEN HAAG (ANP/GPD) - Verontwaardigde vrachtwagenchauffeurs die als gevolg van de Britse ha venstaking in Frankrijk zijn gestrand, hebben gisteren geleidelijk vrijwel alle havens in Frankrijk en België geblokkeerd vanwaaruit veerboten naar Engeland ver trekken. Het toeristenverkeer kwam daarmee voor een chaotische situatie te staan. Duizenden vakantiegangers aan delingsorganisatie ACAS zijn gis- beide zijden van het Kanaal kon- teren hervat, en zullen vanmiddag den niet vertrekken. Vanuit Dover worden voortgezet. De bond van vertrokken gisteravond nog wel de havenwerkers verklaarde over enige veerboten, maar niemand kon hun bestemming vertellen. Vanochtend was echter alleen de haven van Calais nog afgesloten. De actie van de gefrustreerde vrachtwagenchauffeurs begon gis terochtend in Calais, waar met trucks de haven voor elk verkeer werd afgesloten. Daarna spreidden de blokkades zich uit naar Zee- brugge, Oostende en Duinkerken, terwijl gisteravond ook de vijfde haven die vanuit Dover wordt be varen, Boulogne, op het punt stond te worden afgesloten. Deze havens zyn inmiddels weer geopend. Meer dan 1000 vrachtwagen chauffeurs van allerlei nationalitei ten wachten aan de Franse kust nu al dagen op toestemming naar En geland te mogen gaan. De bond van de Britse havenwerkers, de TGWU, heeft vanaf vorige week successievelijk alle Britse havens platgelegd. Aan de Britse kant staan ook enkele honderden vrachtwagenchauffeurs te wach ten op het einde van deze stakings actie. Nederlandse groente- en fruit ex porteurs hebben gisteren ongeveer twaalf vluchten met groenten en fruit op Engeland uitgevoerd. In tegenstelling tot de voorgaande da gen wordt thans ook gebruikt ge maakt van grotere toestellen, die door de op Schiphol gevestigde luchtvrachtagent Damco Air spe ciaal voor de exporteurs zijn ge charterd. Gisteren werd bijvoor beeld gevlogen met Lockheed Her culesvliegtuigen die 28 ton vracht mee kunnen nemen en met een Boeing 707 die 40 ton kan meene- Economie DONDERDAG 19 JULI 1984 AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van nieuwe personenauto's is de afgelopen maand juni fors ge daald ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Er werden de af gelopen maand bijna 10.000 min der nieuwe personenauto's ver kocht dan in juni 1983. Dit blijkt uit de gisteren door de RAI in Am sterdam bekend gemaakte ver koopcijfers op basis van de kente kenregistratie. Over het gehele eerste half jaar van 1984 zijn wel meer auto's ver kocht dan in dezelfde periode vo rig jaar. Dealers en garagehouders verkochten bijna 300.000 nieuwe auto's. Dat is 2,8 procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1983. De groei in de autoverkoop die zich dit voorjaar nog aftekende is vooral de laatste tijd ingezakt. In het eerste kwartaal bedroeg de Autoverkoop is in juni fors gedaald groei nog acht procent en in de pe riode januari tot en met mei was er nog sprake van een verkoopstij ging van 7,5 procent. Volgens de RAI is het nog te vroeg om uit deze ontwikkeling vergaande conclusies te trekken. Het lijkt er echter op dat de aan vankelijke verwachtingen, die uit gingen van een groei van ongeveer vijf procent in het gehele jaar 1984, zullen moeten worden bijgesteld, aldus de RAI. Over het gehele jaar 1983 bedroeg de stijging in de ver koop van nieuwe auto's 12,8 pro cent. Wat de verschillende merken be treft is het beeld van de verkoopcij fers sterk wisselend. Vooral van de merken Fiat, Ford, Skoda, Volks wagen/Audi en Volvo werden in het eerste half jaar van 1984 aan zienlijk meer auto's verkocht dan in dezelfde periode van het afgelo pen jaar. Ook Citroen, Lancia en Alfa Romeo boekten omzetstijgin gen. Dalingen werden geregi streerd bij Austin Rover, BMW, La- da, Renault, Peugot/Talbot en Zas- tava. Bij General Motors (Opel) en Mercedes bleven de verkopen on geveer gelijk. Op Honda na vertoonden vrijwel alle Japanse en Koreaanse auto merken (Hyundai, Mazda, Mitsu bishi, Nissan, Subaru, Suzuki en Toyota) - vaak sterke - dalingen in de autoverkopen. ADVERTENTIE Rotterdam komt met nieuw plan TT ontantgeld IX voor ROTTERDAM (ANP) - Het Ge- de Nederlandse zeehavens, al meentelij k Havenbedrijf dam heeft ven een voorgelegd voor de herverkaveling notitie over dit onderwerp. Daarin de stukgoedbedrij- werd een bundeling in tien groe- ingrijpend plan pen voorgesteld, zowel naar lokatie aard van de te behandelen t de oude havengebieden omdat goed (staal, fruit), die naar de mening van het Haven- Het Havenbedrijf wil geen de- Mijnwerkers Alle hoop op een spoedig einde van de staking van de Britse mijn werkers is vervlogen, nadat van nacht besprekingen tussen de mijnwerkersvakbond NUM en de directie van de staatsmijnen na 13 uur praten zijn vastgelopen. De mijnwerkersbonden willen niet ak koord gaan met het sluiten van niet-winstgevende mijnen. bedrijf onvoldoende snel van de tails grond komt. Het plan gaat uit i een samenwerking van de bedrij- het plan verstrekken, omdat de bedrijven gevraagd 1 september commentaar te i die zich bezighouden met de leveren, zodat daarna een definitief opslag en overslag van conventio neel stukgoed, in zeven groepen, zo is gisteren door het Havenbe drijf meegedeeld. plan opgesteld kan worden. Het nieuwe plan wil een verdergaande concentratie dan aanvankelijk was voorzien, zo wordt vanuit een Het Havenbedrijf presenteerde de betrokken bedrijven gemeld. i januari 1983, in het kader het onderzoek van de NEHEM naar structuurverbetering van de conventionele stukgoedsector in Dat kan ingrijpende consequenties hebben voor de huidige plannen van de individuele bedrijven en voor de werkgelegenheid. Het nieuwe plan is met name be doeld, zo wordt vanuit dat bedrijf geconcludeerd, als aansporing voor de grote stukgoedbedrijven, waarvan een aantal talmt met de uitvoering van herstructurerings maatregelen. Daardoor worden lo- katies vastgehouden die feitelijk voor de kleinere bedrijven bedoeld zijn. De samenwerking tussen de be drijven is volgens het Havenbedrijf noodzakelijk om nog op tijd en goed te kunnen inspelen op de nieuwe ontwikkelingen op het ver voersgebied. cheques en cards. Met uw blauwe girobetaalkaarten, girokascheques, groene betaalcheques en Eurocheques kunt u bij elk GWK-kantoor tegen een kleine vergoeding kontantgeld halen. Ook houders van Eurocard, Diners Club Card of American Express Card* zijn voor kontantgeld welkom. Handig: u kunt dan meteen uw vreemdgeld kopen. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV e Pierson, Heldring Pierson N.V. Via de lucht wordt thans onge veer een vijfde van de normale hoeveelheid in deze tijd van het jaar, zo'n 7.500 ton per week, naar Engeland gebracht. De Britse ha venstakingen maken vrijwel alle vervoer per schip onmogelijk. De Nederlandse exporteurs willen het van de groenterpijzen in Engeland laten afhangen of er straks nog meer (dure) vliegtuigen moeten worden ingezet. Er is inmiddels weer enige hoop gerezen op een spoedige beëindi ging van de havenstakingen. Be sprekingen via de nationale bemid- Engeland verkocht Sealink LONDEN (GPD) - Staatssecretaris Ridley (vervoer) heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat een van de grootste Britse veerbootmaat schappijen, het staatsbedrijf Sea link, voor een bedrag van 66 mil joen pond (280 miljoen gulden) is verkocht aan de maatschappij Bri tish Ferries. De nieuwe eigenaar heeft ver klaard, dat uit de overname geen gedwongen ontslagen zullen vol gen. De vakbond van de zeelieden, de NUS, is altijd erg bang geweest dat de privatisering van Sealink tot het ontslag van ten minste een kwart van de werknemers bij dat bedrijf zou leiden. Dat bracht de bond ertoe, vorige week acties te organiseren waarbij op de boten van Sealink, ook de Britse boten die tussen Harwich en Hoek van Holland varen, geen vrachtauto's meer werden geac cepteerd. De NUS heeft nu „acties op onvoorziene schaal" beloofd, als de nieuwe eigenaar toch Sea- link-mensen op straat zet. AMSTERDAM (GPD) - In maart en april is het ziekteverzuim door de griepgolf gestegen. Het gemid delde ziekteverzuim steeg met 7 procent, maar de doorsnee ziekte- duur daalde met 5,5 procent als ge volg van de betrekkelijk kort du rende griepgevallen. Het ziektever zuim nam door de griepgolf met 1 procent toe. Blijft de griepgolf bui ten beschouwing, dan blijkt het ziekteverzuim verder te dalen en wel met ongeveer 1,5 procent. Dit blijkt uit de halfjaarlijkse cij fers van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor, waarbij 18 van de 26 bedrijfsverenigingen zijn aangesloten. Uit deze cijfers blijkt ook dat het aantal aanvragen om een ww-uit- kering in het eerste halfjaar van dit jaar is gedaald ten opzichte van de eerste helft van vorig jaar van 119.000 naar 97.800. Het aantal uit keringsgerechtigden lag eind juni 20 procent lager dan eind juni 1983, namelijk 65.300 tegen 81.800. Uit de vergelijking van de gege vens over het eerste kwartaal mag volgens het GAK worden gecon cludeerd dat de gemiddelde uitke ringsduur enigszins terugloopt. Het aantal gevallen waarin over de maximale termijn van een halfjaar een uitkering wordt verstrekt, daalde met een paar procent. Na dat halfjaar krijgt een werkloze recht op een wwv-uitkering die door de gemeente van inwoning wordt betaald. Het aantal aaw.aow-uitkenngen is weer wat .verder gestegen tot 454.000 per 30 juni 1984; dat wil zeggen 1,5 procent meer ten op zichte van eind juni 1983 en 0,7 pro cent meer ten opzichte van eind december. Het GAK concludeert dat een evenwichtssituatie in de aaw-wao op korte termijn niet is te verwachten. BODEGRAVEN - De blokkade in de Oude Rijn ter hoogte van Bode graven, gericht tegen de beurt schippers, is gistermiddag defini tief opgeheven. De president van de rechtbank, mr. Wijnholt, heeft dit gistermorgen in een kort ge ding bepaald, de actievoerende beursschippers hebben hier gister middag gehoor aan gegeven. Op de schepen die aan de blok kade hebben deelgenomen is be slag gelegd. De advocaat van de ge dupeerde beurtvaarders, mr. J.A. van der Kolk, is met de beursschip pers in onderhandeling over een schadevergoeding aan de beurt schippers. t de Britse havenstaking worden i AMSTERDAM (ANP) - Ook de Amro Bank heeft haar hypotheek tarieven verhoogd. Voor een hypo theek voor vijf jaar vast met ge meentegarantie rekent de bank nu 8,9 procent (was 8,6 procent), voor een standaardhypotheek 9,1 pro cent (8,8 procent), en voor een top- hypotheek 9,4 procent (9,1 pro cent). Gisteren werd bekend dat de ABn en de RPS hun hypotheek voor vijftien jaar vast en voor hy potheken voor tien jaar vast 9,250 procent (8,75 procent), voor vijf cretaris rente verhoogden. De Amro volg- jaar vast 9,125 procent (8,75 pro- de, zoals ook het Hypotheekfonds Noord-Brabantse Gemeenten met ingang van 23 juli een tarief van 9,375 procent (is 8,875 procent) in rekening brengt voor hypotheken cent) en voor één jaar vast 8,9 pro cent (8,6 procent). Dezelfde tarie ven gelden ook voor het Hypo theekfonds Noord- en Midden Limburgse Gemeenten. MADRID (GPD) - De Spaanse re gering heeft gisteren besloten de pilotenstaking, die vandaag pre cies een maand duurt, aan ver plichte arbitrage te onderwerpen. Het conflict tussen de. Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia en de piloten is de laatste dagen nog verder verscherpt, nadat de direc tie van de luchtvaartmaatschappij eergisteren nog eens vijf piloten ontslag aanzegde, onder wie de se cretaris van de pilotenvakbond SEPLA. Het totaal aantal ontsla gen piloten bedraagt momenteel tien. De houding van de Spaanse pilo tenvakbond begint bovendien bij het Spaanse publiek steeds grotere van Barcelona doorbrengen, nadat hun vliegtuig een vergeefs retour tje richting Menorca had gemaakt De piloot was zo laat van het vlieg veld van Barcelona vertrokken, dat het vliegveld van Menorca al geslo ten was. De verliezen van Iberia door de staking, die nu al 31 dagen duurt, zijn intussen al opgelopen tot vijf tig miljoen gulden, een bedrag dat uiteindelijk de Spaanse belasting betaler moet opbrengen. Het feit irritatie op te roepen. Dagelijks dat 86 procent van de piloten een worden meer dan vijftig vluchten hoger maandsalaris heeft dan een geannuleerd, waardoor urenlange Spaanse minister heeft er evenmin vertragingen ontstaan. Het afgelo- toe bijgedragen dat het pubüek pen weekeinde moesten 94 passa- sympathie koestert voor de Spaan- giers zestien uur op het vliegveld Se piloten. Spanje legt staking van piloten aan rechter voor LONDEN (GPD) - Een mijn staking die al meer dan vier maanden duurt, op gang ko mend vakantieverkeer, een re gering die de ene tegenslag na de andere moet incasseren. Wat men de Britse havenwerkers door Henk Dam ook kan verwijten, ze hebben hun staking in ieder geval heel mooi getimed. Het was kenners van de Brit se arbeidsverhoudingen al een tijdje duidelijk, dat er vroeger of later een staking in de ha vens moest losbarsten. Dat de vakbond van de havenwerkers de vorige week uitkoos om de knuppel in het hoenderhok te gooien, was om puur strategi sche redenen. Waarom gaat de staking ei genlijk? De aanleiding waren gebeurtenissen in de haven plaats Immingham, waar ha venwerkers weigerden ijzererts te lossen dat bestemd was voor een fabriek van British Steel Corporation (BSC), de genatio naliseerde staalindustrie. Het ging hier om een actie uit soli dariteit met de stakende mijn werkers. BSC is een doelwit van de» mijnwerkers, die de staalfabrie ken willen stilleggen om daar- ADVERTENTIE Waar en wanneer u maar wilt. GWK is z zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk 1 langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de G WK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-statton Leiden, tel. 071-144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur. zo. 10.00-16.00 uur Opk op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam, Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum. mee de druk op de regering te vergroten. Staf en overige werknemers van BSC voelen daar niets voor, en dus werden losse arbeidskrachten inge huurd om het erts te lossen en naar de fabriek te brengen. Dat ging in tegen het zoge naamde Dock Labour Scheme, een verzameling regelingen die havenwerkgevers en haven werknemers bindt. Een van de regels luidt dat werkgevers in de havens die onder het ar- beidsplan vallen, geen gebruik mogen maken van niet-geregi- streerde havenwerkers. Dat was bij BSC dus duidelijk het geval. Het aardige is nu, dat toen BSC al direct toezegde dat het niet meer voor zou komen, een andere aanleiding voor de sta king werd gevonden. Wij sta ken door, zo lieten ze de haven werkgevers weten, omdat wij de zekerheid willen hebben dat jullie nooit meer onder het Dock Labour Scheme probe ren uit te komen. Wij eisen daarom het recht te mogen be palen, wanneer er van schen ding van de regels sprake is. En hier raken we de kern van de zaak. De havenvakbonden zijn doodsbenauwd, dat het uit 1947 daterende en in 1972 bijge stelde Dock Labour Scheme op de tocht wordt gezet. Men kan zich dat moeiteloos voorstellen, want dit arbeidsplan geeft de havenwerkers zeer, zeer veel bescherming. Het schrijft niet alleen voor dat werkgevers ver plicht zijn van geregistreerde havenwerkers gebruik te ma ken, ze zijn bovendien ver plicht werknemers van failliet gegane havenbedrijven over te nemen, ook al hebben ze geen werk voor hen. Het garandeert de havenwerkers in feite een baan voor het leven. De haven in Dover ligt er vrijwel verlaten bij nu de havenstaking alle vervoer heeft stilgelegd. (foto ap> Maar voor de bonden is het Dock Labour Scheme heilig. Het akkevietje in Immingham was een prachtige aanleiding om te strijden voor het behoud ervan, en bovendien zou een staking een mooi blijk van soli dariteit met de stakende broe ders van de mijnwerkersvak bond zijn. Dus werd vanaf vori ge week de nationale staking uitgeroepen. Uitwassen Als die havenwerkers zelf uit het vak willen stappen, hebben ze, ook weer op grond van het Dock Labour Scheme, recht op een een afvloeiingsregeling die leidt tot rare uitwassen. De voortschrijdende techniek heeft bijvoorbeeld ervoor ge zorgd, dat bepaalde ladingen alleen door zeer gespecialiseer de krachten kunnen worden behandeld. Gewone havenwer kers kunnen deze ladingen niet aan. Dus wat gebeurt er? De specialisten doen het werk, de havenwerkers staan er een beetje bij te kijken, en worden daarvoor vervolgens betaald. De havenwerkgevers betalen zo per jaar meer dan 20 miljoen gulden aan salaris voor werk dat niet wordt gedaan, of door anderen dan de geregistreerde havenwerkers wordt gedaan. Zo star zit het Dock Labour Scheme in elkaar, en dus heb ben de havenbazen in het verle den al eens bij de bonden ge polst of er misschien over ge praat kan worden. Overgaan op luchtvervoer heeft geen zin, want dat is te duur, en bpvendien kunnen zware ladingen niet op deze wijze getransporteerd worden. De stakers hebben een hele hand vol troefkaarten. Waanzin De werkgevers zitten met hun handen in het haar. Direc teur Nicholas Finney van de Association of Port Employers in een gesprek met buitenland se journalisten: „We kunnen niet op de eisen van de bonden ingaan, omdat ze dan het recht zouden krijgen eenzijdig over alle arbeidsgeschillen te beslis sen. Dat is toch waanzin?" De analyse die de Britse rege ring gemaakt heeft, is dat de staking in de eerste plaats poli tiek van aard is. Minister Rid ley wil zich nog geen al te grote zorgen maken. „Als er tekorten komen, zullen we doen wat no dig is. We hebben meer dan ge noeg mogelijkheden. Daarbij hoeft niet gelijk aan het afkon digen van de noodtoestand te worden gedacht. Dat doe je pas, als je dingen wilt vorde- Niet alleen de 54 havens die onder het Dock Labour Sche me vallen werden platgelegd, maar ook de 40 havens die er niet onder vallen, merendeels havens die na 1947 (toen de re geling werd opgesteld) groot zijn geworden, zoals de contai nerhaven Felixstowe, en de met het oog op het vervoer van en naar de EG-partners vitaal geworden haven Dover. Niemand twijfelt er inmid dels aan dat de staking, als deze nog een tijd duurt, bijzonder zware consequenties kan heb ben. Engeland is voor 80 pro cent van z'n im- en exporten van de havens afhankelijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6