Smit-Kroes stelt België voor keus 'Bijstandsmoeder' moet 't ontgelden Rabobank fS Garanties voor Maaswater in ruil voor uitdieping van Westerschelde Wonen in grote stad goedkoper dan elders Oplichting Vierjarig meisje dreigt land te worden uitgezet 'Onderzoek executies '82 in Suriname' Man raakt duim kwijt bij inbraak Indonesiër mag beslissing over verblijf afwachten Politie treedt opnieuw op tegen vredesdemonstranten Onbezorgd op vakantie? Dan eerstalles tijdig regelen bij de Rabobank. DONDERDAG 19 JULI 1984 BRUSSEL (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is er gisteren in Brussel niet in geslaagd van de Belgische regering garanties te krijgen voor de watervoorziening via de Maas. De Maas, die via Frankrijk en België Nederland bij Limburg binnenstroomt, is voor de drinkwatervoorziening in het drukbevolkte Zuidwest-Nederland van groot belang. Een ontwerp-verdrag uit 1975 om hoeveelheid en kwaliteit van het Maaswater te waarborgen, wordt door de Belgische regering nog steeds niet aanvaard. Om die reden weigert Nederland de Belgische wens in te willigen voor uitdieping van de Wester schelde. De Belgen willen deze scheepvaartroute, die grotendeels op Nederlands grondgebied ligt maar voor de Belgische haven Ant werpen de belangrijkste aanvoer- route is, graag uitdiepen om de containervaart op Antwerpen uit te breiden. Nederland koppelt inwil liging van deze wens echter kei hard aan uitvoering van het Maas- verdrag. Minister Smit-Kroes, die hier over gisteren in Brussel besprekin gen voerde met haar Belgische col lega's De Croo (verkeer) en Olivier (openbare werken), eiste harde garanties voor uitvoering van het Maas-verdrag. Zij zei: 'Aan goede intenties hebben we niets; ik wil vaste afspraken'. De Belgische onderhandelaars hebben de koppeling die Neder land tussen Westerschelde en Maas legt, officieel afgewezen. Wel toon den zij 'begrip' voor het Neder landse ongeduld ten aanzien van de uitvoering van het Maas-ver drag. Ze konden echter niet nu al toezeggen dat dit verdrag in wer king zal treden. DEN HAAG (ANP) - Of je nu huurt of koopt: wonen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht is in het algemeen goedkoper dan el ders in Nederland. Deze conclusie trekt het ministerie van volkshuis vesting uit een studie naar de be hoefte aan woningen in deze vier steden. Het ministerie schrijft in een gis teren verschenen samenvatting van de studie dat zowel de huur- als de koopwoningen in de grote steden 'goedkoop' zijn in vergelij king met de woningen in de rest van Nederland. Het statistisch materiaal van het onderzoek laat zien dat 57 procent van alle huurwoningen in de vier steden minder kost dan 250 gulden per maand. Van de huurwoningen in heel Nederland kost 44 procent minder dan 250 gulden. Ook het percentage van het inko men dat aan huur wordt besteed, ligt in de steden lager. Hiervoor geldt dat gemiddeld 13,8 procent aan de huur opgaat. Voor heel Ne- ASSEN (GPD) - Een inwoner van Assen heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van oplichting. Hij had thuis een kaartje gekregen van de PTT met de mededeling dat er voor hem op het postkantoor een postpakket lag. Toen hij dit pakje kwam ophalen, moest hij f 21,50 betalen. Bij het openen van het pakje bleken er alleen waardeloze papieren en een foto van de paus in te zitten. Volgens de Asser politie staat op het pakje een postbus nummer, in Rome als afzender ver meld. derland bedraagt het gemiddelde 15,2 procent. Rotterdam is nog het goedkoopst met een gemiddelde van 13,0 procent. In de vier grote steden liggen niet alleen de huren lager, ook de koopwoningen zijn er in het alge meen goedkoper. Tweederde heeft een waarde beneden de 150.000 gulden. Daar staat tegenover dat slechts achttien procent van de ste delingen een eigen woning bezit. Landelijk ligt dit percentage op 43. Als uitvloeisel van de lagere hu ren wordt in de steden minder ge bruik gemaakt van de individuele huursubsidie. Landelijk ontvangt vijftien procent van de huurders deze tegemoetkoming in de woon lasten, in de vier grootste steden elf procent. Den Haag scoort het laagst met acht procent. Een andere opvallende uitkomst van de studie is de „aanzienlijke vraag" naar duurdere woningen in de vier steden, zowel in de huur- als in de koopsector. Die behoefte blijkt te bestaan bij de - wat het mi nisterie noemt - doorstromers, huishoudens die al jaren redelijk goed wonen, maar gezien hun ge stegen inkomen beter willen wo nen. In februari heeft minister Winse- mius (volkshuisvesting) gezegd dat hij voorstander is van duurdere woningbouw in de steden om te gen te gaan dat de beter betaalden naar buiten blijven trekken, het welvaartspeil in de stad daalt, en de verpaupering om zich heen gaat grijpen. Uit de studie blijkt dat een kwart van de bevolking in de vier grote steden moet leven van minder dan het minimumloon (1450 gulden netto per maand). Voor heel Neder land is dit negentien procent. Het Maas-verdrag levert proble men op voor de Belgische rege ring. Ten eerste onderhandelt Bel gië momenteel met Frankrijk over het beheer van de Maas. De Fran sen willen bij het plaatsje Chooz, even over de Belgisch-Franse grens, aan de Maas een grote kern centrale te bouwen. Deze centrale kan de hoeveelheid en de kwaliteit van het Maaswater aanzienlijk beinvloeden. Van de afspraken die België met Frankrijk treft is mede afhankelijk of België aan de Neder landse eisen ten aanzien van het Maaswater kan voldoen. Ook moet als gevolg van de over eenkomst met Nederland in Bel gisch Wallonië een stuwmeer wor den aangelegd. Dit stuwmeer moet een blijvende minimum wateraan- voer bij de Belgisch-Nederlandse grens garanderen van 50 kubieke meter per seconde. De aanleg van dit meer stuit echter op weerstand in Wallonië. In het najaar zullen de bespre kingen worden voortgezet. Vol gens minister Smit-Kroes hebben de Belgen meer haast om een com promis te bereiken dan Nederland. 'Antwerpen zou liever vandaag dan morgen de nieuwe container schepen ontvangen', zei zij. De 4-jarige Netha met haar ad.optie-oud.ers. AMSTERDAM (ANP) - Het 4-jarige Indonesische meisje Netha Leiwaka- bessy mag niet in Amsterdam bij haar adoptie-ouders blijven wonen, maar zal deze maand op het vliegtuig naar Indonesië worden gezet. Haar adoptie-ouders hebben een klacht tegen Nederland ingediend bij de Eu ropese Commissie voor de Rechten van de Mens te Straatsburg. Dit heeft haar advocaat, mr. Pieter Boeles, gisteren meegedeeld. Het meisje woont nu een jaar in Nederland bij haar nieuwe ouders, nadat zij in 1981 in Indonesië was geadopteerd. Volgens Boeles was die adoptie geldig, maar weigert staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) om op grond daarvan een verblijfsvergunning af te geven. De echte ouders van Netha leven nog op Ambon onder uiterst armoedi ge omstandigheden en hebben indertijd afstand van haar gedaan. Zij weigeren hun dochtertje verder nog te verzorgen. De Nederlandse ou ders, die ruim twintig jaar in ons land leven, komen oorspronkelijk ook uit Ambon en zijn familie van Netha. Zij hadden zich het lot van het ziekelijke meisje, dat lichamelijk en geestelijk werd verwaarloosd, aangetrokken, zegt mr. Boeles. Sinds haar komst naar Nederland was Netha zienderogen opgeknapt. 'De pleegou ders zijn nu ten einde raad en hebben slapeloze nachten', zo voegt de raadsman er aan toe. In Indonesië kan Netha niet behoorlijk worden opgevangen. De klacht bij de mensenrechtencommissie is onder meer gericht tegen deze 'onmenselijke en onterende behandeling'. In Nederland zijn geen procedures meer om alsnog een verblijfsver gunning voor Netha te krijgen. De advocaat heeft gevraagd of de staatsse cretaris bereid is Netha's vertrek uit te stellen tot over de klacht in Straatsburg zal zijn beslist. De bewindsvrouwe heeft nog niet geant woord. DEN HAAG (ANP) - In Suriname moet een strafrechtelijk onderzoek worden ingesteld naar de gebeur tenissen van 8 december 1982, waarbij 15 mensen zonder vorm van proces in Paramaribo werden geëxecuteerd. Ook moeten de ver antwoordelijke lieden worden be recht. Dit sfaat in een brief die Su rinaamse verzetsgroepen deze week aan de nieuwe ambassadeur van Suriname in Nederland, Henk Heidweiler, hebben gestuurd. De brief is gedateerd op 8 juli, toen de dood van de 15 „democra tisch gezinde personen uit de Suri naamse gemeenschap" werd her dacht. Ze is ondertekend door ex- minister R.L. Jankie van de Stich- ting Democratie en Mensenrech ten Suriname, vertegenwoordigers van uit Suriname uitgeweken stu denten, de vrouwenverzetsgroep Kantamasie en twee actiegroepen voor democratie in Suriname. De verzetsgroepen doen een be roep op de ambassadeur om te be werkstelligen dat de „democrati sche rechten en vrijheden, waaron der vrijheid van meningsuiting zo als vastgelegd in de verklaring van de universele rechten van de mens, worden hersteld". Suriname moet weer de rechtsstaat worden die het eens was, gebaseerd op een grond wet en niet de totalitaire staat blij ven die het nu is, zo staat in de brief. De auteurs wijzen erop dat on danks de gedane beloften sinds 1980 nog steeds geen verkiezingen zijn gehouden, het land bij decreet wordt geregeerd en de de vrijheid nog steeds wordt beknot door bij voorbeeld de handhaving van de avondklok. EINDHOVEN (ANP) - Een 26- jarige Eindhovenaar is bij een inbraak in een woning zijn duim kwijtgeraakt. Een poging in een Eindhovens ziekenhuis om de duim weer aan de hand te hechten is mislukt. De man brak kort achter el kaar in drie woningen in. Uit het eerste pand haalde hij een kruisbeeld weg. Bij de tweede woning sloeg hij een ruit in waardoor zijn duim werd afge sneden. Daarna brak hij in een derde woning in waar hij een douche nam. De bewoners hoorden dat wel maar sloegen geen alarm in de veronderstel ling dat een zoon was thuisge komen. Pas toen de verdachte in zijn onderbroek de kamer binnen stapte met de vraag of iemand hem aan een verbandje kon helpen ontdekten de bewoners de ware toedracht. Ze wisten de man te veijagen. De politie hield de verdachte korte tijd la ter in zijn vlakbij gelegen wo ning aan. ASSEN (ANP) - De Indonesische acupuncturist D. Setiawan uit Westerbork mag ons land niet wor den uitgezet zolang niet definitief is beslist over het verlenen van een verblijfsvergunning. Dit heeft de president van de rechtbank in As sen mr J.R. Meijeringh gisteren be paald in een kort geding dat Setia- tegen de overheid en het hoofd van de politie in Westerbork had aangespannen. De staat en het hoofd van de politie hadden hem verblijfsvergunning gewei gerd. De 38-jarige Setiawan is sedert juni 1979 als acupuncturist in dienst van de arts R.B. Nauta in Westerbork. Een verzoek om her ziening van de weigering van een verblijfsvergunning werd niet in gewilligd. Desondanks werd nog maals een verzoek tot verlenging van het verblijf in Nederland inge diend, dat in mei door de politie in Westerbork werd geweigerd. De acupuncturist woont inmid dels samen met een Nederlandse vrouw en een echtpaar uit Haren heeft zich garant gesteld voor zijn levensonderhoud als dat nodig zou zijn. Daarmee wordt daarmee vol daan aan de bepalingen van de Vreemdelingenwet en mag niet tot uitzetting worden overgegaan zo lang niet over het herzieningsver zoek voor een verblijfsvergunning AMSTERDAM De 150 Citroen Avants die deelnemen aan de rit Parijs-Moskou-Parijs stonden deze week opgesteld op het Stadionplein in Amsterdam. Het publiek kon de oude, maar keurig opgeknapte Ci- troëns van dichtbij bekijken. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft op nieuw een van de sociale verwor venheden in dit land ter discus sie gesteld. Het lijkt erop dat dit maal de 'bijstandsmoeders' dat zijn (meestal) gescheiden vrou wen die met hun kind(eren) moe ten rondkomen van één mini mumuitkering het moeten ont gelden. In een radio-interview bena drukte de minister dinsdag de noodzaak om de uitgaven voor de bijstand te verlagen. Vooral het toenemende aantal uitkerin gen aan gescheiden vrouwen zou het rijk voor grote problemen kunnen plaatsen. Ook de ge meenten, die een deel van de bij stand moeten betalen, komen voor steeds grotere uitgaven te staan. Ruding maakte duidelijk dat een groot aantal van de uitkerin gen aan bijstandsmoeders wat hem betreft ten onrechte bij de overheid terecht is gekomen. In zijn ogen moeten de vroegere echtgenoten meebetalen aan de kosten van levensonderhoud van hun ex-vrouw. De uitkeringen voor gescheiden vrouwen maken het moeilijker voor het kabinet om de werkloosheid met name onder de jongeren te bestrijden, verklaarde hij. Met zijn opmerkingen herhaal de de minister slechts een mede deling van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), die al vori ge week in Elseviers Weekblad maatregelen in het vooruitzicht stelde om de bijstandsuitkering voor gescheiden vrouwen aan banden te leggen. Hij kondigde aan, dat hij daartoe in september een wetsontwerp zou indienen. Er kwam echter geen enkele reactie. Pas toen de 'boekhouder van Nederland' met vrijwel de zelfde mededeling in de ether kwam, ontstond er enige dei ning. Verhaalplicht Het kabinet wil de uitgaven voor de bijstand op twee manie ren terugdringen. In de eerste plaats moet er voor gemeenten een verhaalplicht komen waar door ze althans een deel van de uitkering voor een bijstandsmoe der kunnen terughalen bij de ex- echtgenoot. De huidige algeme ne bijstandswet biedt de ge meenten nu slechts de mogelijk heid om dit te doen, maar het verplicht hun tot niets. In de praktijk weigert een aantal ge meenten dan ook van dit ver- haalrecht gebruik te maken, om dat ze te weinig personeel heb ben om de ex-echtgenoot te ach terhalen en te blijven volgen. Het kabinet wil verder een ein de maken aan de onbeperkte toe passing van het zogenoemde ni- hil-beding, waarbij de vrouw en de man afspreken af te zien van alimentatiebetalingen. Achter liggende gedachte van deze maatregel is dat dit beding in de praktijk nogal eens wordt aange grepen om voor de kosten van le vensonderhoud van de vrouw een beroep te doen op de algeme ne bijstandswet. Omdat man en vrouw hebben besloten tot een nihil-beding kunnen deze kosten niet worden verhaald op de man. Bij de Eerste Kamer ligt al gerui me tijd een wetsontwerp waarin wordt voorgesteld in bepaalde gevallen - namelijk als de man over voldoende financiële mid delen beschikt - (een deel van) de uitkering alsnog op de ex-echt genoot te verhalen. Hogere uitgaven De vrees van minister Ruding en staatssecretaris De Graaf dat de bijstand onbetaalbaar wordt, lijkt overigens niet ongegrond. Uit cijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat er nu zo'n 100.000 bijstandsmoeders zijn te gen 50.000 in 1978. Voor 1985 wordt gerekend op een aantal van 112.000. Deze onverwacht snelle toene ming heeft geleid tot veel hogere uitgaven dan waarop was gere kend. Volgens de schattingen zouden de uitkeringen voor bij standsmoeders in 1985 zo'n 2,5 miljard gulden bedragen. Bij het opstellen van de begroting blijkt de uitgavenpost voor bijstands vrouwen echter ruim 300 miljoen hoger uit te komen. Met nog en kele kleine posten leidt dat tot een totale tegenvaller van 350 miljoen, zoals vorige week al bleek na het kabinetsberaad over de begroting voor volgend jaar. Met de wet waarvan het ont werp in september door De Graaf wordt ingediend, denkt het kabinet zo'n 125 miljoen te kunnen verhalen op gewezen echtgenoten. De eerdergenoem de verhaalplicht voor de sociale diensten moet dan wel uitdruk kelijk als voorwaarde in de alge mene bijstandswet worden opge nomen. Grote kritiek Juist vanwege dit aspect heeft het kabinet grote kritiek te ver duren gekregen van de Vereni ging van Directeuren van de So ciale Diensten (Divosa). Voorzit ter drs. A. C. van Vliet gelooft dat WOENSDRECHT (ANP) - De politie in Woensdrecht is vanochtend op nieuw opgetreden tegen vredesactivisten voor het raadhuis van het dorp. Naar schatting twintig demonstranten die de nacht op de stoep voor het raadhuis hadden doorgebracht, werden rond zeven uur door de politie aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Volgens een woordvoerder van de politie zal weer dezelfde procedure worden gevolgd als bij de ontruiming van gisteren: proces-verbaal opma ken en weer vrijlaten. Politie Almelo naar Zweden ALMELO (GPD) Een recher cheur van de Almelose politie is vanochtend naar Zweden vertrok ken om de politie daar te assisteren bij het onderzoek naar de moord op het echtpaar Stegerhuis-Schelf- horst. De politieman blijft enkele da gen in Zweden. Gisteren heeft een helikopter de hele dag boven het gebied gevlogen waar het vermoor de echtpaar uit Almelo eind vorige week werd gevonden. Er werd ech ter niets gevonden. Ook de handtas van mevrouw Stegerhuis is nog steeds zoek. hierdoor de beleidsvrijheid van de gemeenten nog meer wordt beperkt en dat de sociale dien sten er weer een taak bij krijgen zonder dat daar een uitbreiding van het personeel tegenover staat. Hij meent ook dat het in de praktijk moeilijk zo niet onmo gelijk zal blijken de bijstand te verhalen op de ex-echtgenoot, omdat deze in een aantal geval len net als nu voortvluchtig zal worden. Ook de Organisatie van ge scheiden mensen wijst de maat regel, om andere redenen, af. Volgens deze organisatie bete kent het kabinetsplan dat men sen bij een scheiding niet de vrije keus hebben alle banden, dus ook de financiële, met elkaar te verbreken. Zij beschouwt het als een ongewenste inmenging in de persoonlijke levenssfeer. Een woordvoerster van de or ganisatie verwacht ook dat de overheid slechts in 16 procent van alle gevallen iets kan terug vorderen. Ongeveer 84 procent van de vrouwen ontvangt in elk geval een bijstandsuitkering, omdat de gewezen echtgenoot minder dan f 50.000 verdient, zo dat hij geen alimentatie hoeft te betalen. ADVERTENTIE Voor ik op vakantie ga, regel ik bij de Rabobank een aantal zaken. M'n reis, het buitenlands geld, de reischeques, de reis verzekering en 'n safeloket. Alles wordt altiid snel en (ot mijn volle tevredenheid uitgevoerd. Eigenlijk is dat niet zo vreemd. De Rabobank heeft immers een jarenlange ervaring op het gebied van vakantiezaken. Doe daarom zoals ik en regel alles bij de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. Vakmensen in Vakantie wensen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5