7.9% J Rindamenten muur- toren Pelicaan en stadsmuur ontdekt Woonwagenschap woedend op staatssecretaris Brokx j Straks onderdeel Rembrandtpark Aangifte poging tot doodslag Toch sloop bioscoop BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE NU Gezamenlijk centrum Katwijk en Noordwijk moet kleiner Brandweerwagen vast in Sionsteeg DONDERDAG 19 JULI 1984 Leiden Tien eenden doodgeschoten bij Amethisthof LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag na een tip van een omwonende tien dode eenden uit een sloot bij het Amethisthof (Morskwartier) gevist. De eenden waren doodgeschoten, vermoede lijk met een luchtbuks. Een eerste onderzoek heeft nog geen sporen opgeleverd die leidden in de rich ting van de pleger(s) van deze slachting. De politie zoekt getui gen die gezien hebben hoe de een den werden afgeschoten. LEIDEN - Een twintigjarige Am sterdammer heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van bedrei ging en poging tot doodslag in een pand aan het Noordeinde. De Am sterdammer was daar met zijn Leidse vriendin om verhaal te ha len over een fietsendiefstal. De Leidse zag dinsdag haar twee en een halve maand geleden gesto len fiets staan voor een winkel in de Leidse binnenstad. Ze wachtte tot de huidige eigenaar de winkel uitkwam en sprak hem aan. Hij vertelde haar dat hij de fiets pas had gekocht in een kroeg van een negentienjarige Leidenaar die op het Noordeinde woonde. In de nacht van dinsdag op woensdag besloot de Leidse met haar Amsterdamse vriend op be zoek te gaan bij de fietsenverko- per. Al snel ontstond in de woning ruzie, waarbij de Leidenaar vol gens de politie een kapmes greep. Hij bedreigde de Amsterdammer met dat slagwapen en sloeg ook in zijn richting. De Amsterdammer kon de slagen alleen ontwijken door weg te duiken. Nadat de Amsterdammer giste ren aangifte had gedaan van het ge beurde werd de Leidenaar gister middag in Amsterdam aangehou den. Hij is een goede bekende van de Leidse politie. LEIDEN - Het toekomstige Rembrandtpark op het marinecomplex tussen Galgewater en aNoordeinde is op voorhand al een bezienswaardigheid rijker. Bij de sloop van de voorma- tri- lige ziekenboeg stuitte men op de fundamenten van de muurtoren de Pelicaan en de stadsmuur ter weerszijden daarvan. De archeologische begeleidings commissie van de gemeente wist al vóórdat met de sloopwerkzaamhe- in den werd begonnen, dat er iets it moest zitten. Want toen in 1915 de ziekenboeg werd gebouwd bleken l- van de middeleeuwse stadsmuur nog grote delen aanwezig te zijn. g Het toenmalige architectenbureau Mulder, dat de ziekenboeg liet bou wen, heeft de aangetroffen delen van de stadsmuur minutieus opge meten en getekend. Vervolgens werd de ziekenboeg op de funda- y menten ervan neergezet. Witte Poort Na de stadsuitleg van 1386 werd met de aanleg van de stadsmuur een aanvang gemaakt. Dat gebeur de pas in 1462,36 jaar nadat de Wit te Poort was verrezen. De stads muur bestond uit een muurtoren op de hoek van de Rijn en een stadsmuur op de er tussen gelegen wal. Hij was van de geijkte midde leeuwse constructie, die ook bij de bouw van kastelen werd toegepast. Op een breed aangelegde funde ringsvoet werd een muur opge- GEKRAAKT Het pand Witte Singel 71, dat al anderhalf jaar leeg staat, is gekraakt door een groepje jongeren. Het pand staat al zolang leeg omdat de eigenares, de woon gemeenschap voor geestelijk niet volwaardig volwassenen 'De Haardstee', nog steeds geen toe stemming heeft van het rijk om het samen te voegen met Witte Singel 70. De krakers hebben toegezegd het pand vrijwillig te verlaten als die toestemming wordt verleend. trokken, die aan de zijde van de stad van een zogenaamde weer gang, op spaarbogen gemetseld, was voorzien. De stadswal, die het water moest keren, werd aan de stadszijde drie voet verhoogd. Het oppervlaktewater vloeide af in de vestsloot, die de vestwal van het achtergelegen terrein scheidde. Aan de voet van de muur lag aan de buitenzijde een berm, een strook grond met doornstruiken beplant. Dat moest de eventuele vijanden afschrikken. De muur werd doorgaans in twee fasen ge bouwd. Eerst werd de muur opge trokken, waardoor voorlopig een doeltreffende verdediging ont stond. Zodra de geldmiddelen toe reikend waren werd de weergang gebouwd. Omdat de gemeente Lei den (toen ook al) slecht bij kas zat, kwam van die tweede fase vaak niets terecht. Alleen de stadsmuur van de Wit te Poort tot de Pelicaanstoren en een deel van de Korte Vest langs het Galgewater is van weergangen voorzien geweest. Het ontbreken van weergangen bij de rest van de stadsvesten is Leiden vaak duur te staan gekomen. Verrassing Nergens in de Leidse vesting was nog zo'n zwaar muurwerk als deze stadswal. Ook de Pelicaansto ren is van een zeer zware construc tie. De toren was geheel in metsel werk opgetrokken en aan de on derzijde zat een voortuitstekende plint. Het was een verrassing, volgens ir. L. Barendregt van de gemeente lijke directie civiele werken, dat de resten van de toren nog vrij hoog zijn. Het is de eerste keer dat men in Leiden een volledige fundering van een stadstoren heeft blootge legd. Opvallend is dat de vloer van de toren niet van hout is, maar met klinkers is bestraat. In de midde leeuwen werd zo'n vloer vaak van hout vervaardigd, omdat dat veili ger was voor het schiettuig dat er op moest staan. Mestput Bij de sloopwerkzaamheden is overigens aan de oostkant van het complex nog een boogvormig fun dament te voorschijn gekomen. Vermoedelijk is dit van de mestput van de toenmalige paardenstal die in de zeventiende eeuw werd ge bouwd en die later werd verbouwd tot de Witte Poortkazerne. De opgegraven resten roepen overigens nog genoeg vragen op. Vandaar dat een beroep werd ge daan op de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg in Zeist. Ir. Van Stralen van die dienst zal komen onderzoeken wat authentiek is en wat later werd bijgevoegd. Want in de torenmuur zijn later stukken ge zet en de toegang is dichtgemet seld. Pas als alles is opgemeten en voorgoed vastgelegd, zal zoveel mogelijk worden gerestaureerd. Alle losse stenen die bij de sloop zijn vrijgekomen, worden bewaard om later op hun plaats te worden gezet. Want, aldus ir. Barendregt, de bedoeling is dat het fundament van de oude stadswal en de Peli caan worden ingepast in het Rem brandtpark. Als robuuste getuigen van Leidens middeleeuwse verle den. Een deel van de stadsmuur en stadstoren de Pelicaan is bloot komen te liggen bij de sloop van de ziekenboeg tussen Galgewater en Noordeinde. Rechtsboven op de foto: de Rembrandtbrug(foto Holvast» LEIDEN - De voormalige Camera- bioscoop aan de Hogewoerd zal toch worden gesloopt. De twee panden zijn volgens de gemeente zo slecht dat niemand ze wil op knappen. Vorig jaar werd de oorspronkelij ke bioscoopzaal al met de grond gelijk gemaakt. De bedoeling van de gemeente was om de beeldbe palende panden aan de Hogewoerd (vroeger de hal en foyer van Came ra) te laten restaureren. Het is de gemeente echter niet gelukt een gegadigde te vinden die de bouw vallen wil aanpakken. Volgens mogelijke gegadigden zijn de twee panden aan de Hoge woerd heel erg slecht van kwali teit. Dat vindt ook de dienst bouw en woningtoezicht van de gemeen te. Deze dienst heeft het college van B en W inmiddeld geadviseerd de twee panden zo snel mogelijk te slopen nu het restauratieplan van de baan is. Verwacht wordt dat de panden binnen een maand tegen de grond zullen gaan. Nu het restauratieplan niet door gaat is ook een streep gehaald door het plan om rondom de Camera- panden, aan de Hogewoerd en aan St. Jorissteeg, zestien nieuwe wo ningen te bouwen. De bedoeling van de gemeente is om voor het terrein van de Camera-bioscoop, het vroegere Cuneraklooster aan de Hogéwoerd en voor de plek van de vroegere Barbaraschool aan het Levendaal, één bouwplan te laten maken. Volgens het bestemmings plan behoort de bouw van winkels, woningen en kantoren op dit ter rein tot de mogelijkheden. ADVERTENTIE Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Leiden, Botermarkt 2, (071) 13 43 43. Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nedertandse Gemeenten i de Hogewoerd, die met de grond Duivensport De Vriendenclub. Wedvlucht uit Corbeil. In concours 321 dui ven. Uitslag: 1, 6, 10 W. v.d. Kooy; 2 K. Lefebre; 3 J. Turk; 4,8 F.J. Compier; 5 J. v.d. Lee; 7 L. Koopman; 9 A. Bink. De Blauwkras. Wedvlucht uit Corbeil. 1,5 R. Verhoogt; 2,3,4,9 comb. Blom; 6, 8 P. Landensber- gen; 7, 10 A. van Holst. De Reisduif. Wedvlucht uit Corbeil met oude duiven. 1 N. de Groot en zn.; 2,6,10 K. v.d. Berg;' 3 F. Penseel; 4, 5 W. Kop; 7 W. v.d. Hoogt; 8, 9 Fokker-Van Ley- den. Het Oosten. Wedvlucht uit Ze venbergen met jonge duiven. 1,8 G. Hendrikse; 2,3 A. Pracht jr.; 4, 6 B. van Putten, 5 C. v.d. Berg; 7 T. van As en zn.; 9 P. van Duyn; 10 J. Smit en zn. Wedvlucht uit Corbeil met oude duiven. 1, 7 G. Hendrikse; 2, 4 B. van Putten; 3, 6, 8 R. v.d. Nieuwendijk; 5 P. van Duyl; 9 T. van As en zn.; 10 J. Smit en zn. De Rijnklievers. Wedvlucht uit Corbeil met 186 oude duiven. 1, 9 A. Honders; 2 P. v.d. Wal; 3 H. Sladek; 4 J. v.d. Wal; 5 P. Veelen- turf; 6, 8, 10 J. Kok; 7 B. van Mil. LPC. Wedvlucht uit Corbeil. 1, 4 J. Staffeleu; 2, 10 v.d. Meer-Ha- lewijn; 3, 7 Schouten-Verhagen; 5, 6 W. Onstenk; 8,9 J. Pen en zn. P.V. Leiderdorp. Wedvlucht uit Corbeil. 1 D. van Seggelen; 2, 10 comb. Reijka; 3 F. van Heus- den; 4 comb. B en G; 5, 7 B. van Vliet; 6 P. Sloos; 8 A. Petit; 9 W. Jacobi. Vegetarisch Het vegetarisch-ecologisch eethuis van Repelsteel, Bree- straat 19, staat elke vrijdag in het teken van een bepaald land. De ze week is dat Amerika. Tussen half zes en half acht kan er Ame rikaans-vegetarisch worden ge geten. Voor meer informatie: tel. 071-121296, 's middags van maandag tot en met vrijdag. COLLECTE - De collecte ten behoeve van het Anjerfonds in Lei den heeft 8684,26 opgebracht. Dat is iets minder dan vorig jaar. De collectes werden gehouden in de periode 18-23 juli, tijdens diver se culturele manifestaties, 31 verenigingen deelnamen. LEIDEN - 7'Het hele woonwagen- beleid wordt door staatssecretaris Brokx doorkruist. Dat dikke pa pier (het provinciaal woonwagen plan-red.) is misschien wel in dui zendvoud de provincie doorge gaan. Dat kan nu zo in de prullen bak. We moeten hierover stennis maken, onze politieke vertegen woordigers in de Tweede Kamer benaderen". Deze woorden van de Leider- dorpse wethouder Gehner geven een redelijk beeld van de kwaad heid van het regionaal woonwa genschap dat gistermiddag verga derde. Eind vorige week weigerde staatssecretaris Brokx namelijk toestemming te geven voor het ge zamenlijke woonwagencentrum van Katwijk en Noordwijk. De staatssecretaris vindt dat er daar maximaal vijftien standplaatsen mogen komen terwijl de plannen die al helemaal gereed zijn, uitgaan van 25 woonwagens. Door de hou ding van Brokx wordt het kamp onbetaalbaar. Het tekort is, zo werd gisteren meegedeeld, voorlo pig berekend op 300.000 gulden. Met name het feit dat Brokx pas nu het plan helemaal gereed is zijn af wijzing kenbaar maakt, is bij het woonwagenschap in het verkeerde keelgat geschoten. Tijdens de voorbereidingen zijn ambtenaren van het rijk steeds akkoord gegaan met 25 standplaatsen, al is dat nooit op papier gezet. Leids centrum De aanleg van het kamp is uiter mate belangrijk. De Katwijkse wethouder Parlevliet: "Het Leidse kamp staat zo vol dat we niet kun nen beginnen met de aanleg van gas- en elektravoorzieningen. Als Katwijk/Noord wijk gereed zou zijn, dan is er ruimte om elektra en gas aan te leggen". Het ontbreken van een goede energievoorziening is al jaren een doorn in het oog van het woonwa genschap, waarin alle gemeenten uit de regio zijn vertegenwoordigd. Er wordt voor honderdduizenden guldens elektra verbruikt en maar voor tienduizend gulden betaald. Naar alle illegale woonwagens op het centrum zijn leidingen aange legd door de bewoners, evenals naar sloperijen en andere bedrij ven. Burgemeester Goekoop (Lei den): "Dat is sociaal onverant woord, financieel onverantwoord en ook nog gevaarlijk voor de be woners". En de Wassenaarse wet houder Van der Wiel-van der Flier: "We kijken ernaar en betalen De woede over de beslissing van Brokx overheerste gistermiddag echter de vergadering. Wethouder Parlevliet (Katwijk) deed verslag van de bespreking vorige week donderdag op het ministerie. Brokx bleef onvermurwbaar, zelfs toen de vertegenwoordigers van het schap betoogden dat er in Kat wijk en Noordwijk geen andere plaats is voor nog een woonwagen- centrum. "Brokx zei toen: Dan heeft u zeker ook geen plaats meer voor premie-A koopwoningen. Ik wil het nog net geen chantage noe men, maar het zit wel op de rand", aldus Parlevliet. Nooit is tijdens al het overleg dat over het plan voor het woonwagen kamp is gevoerd door het rijk ge zegd dat 25 plaatsen onaanvaard baar was. Wethouder Bedijn (Noordwijk): "Steeds hebben amb tenaren van het ministerie bij het overleg gezeten. En steeds werd het licht op groen gezet". Onbehoorlijk Vooral wethouder Gehner van Leiderdorp was boos over de hou ding van Brokx: "Ik voel me als be stuur van het woonwagenschap bij de neus gepakt. Jarenlang hebben we hier voor niets gezeten. Dit is onbehoorlijk beleid. Ze zitten daar in Den Haag achter een bureau op papier plannen te maken, terwijl ze niets van de werkelijkheid snap pen". Volgens het woonwagenschap komt de beslissing van Brokx voort uit overleg dat hij met de Tweede Kamer had in december 1983. Toen is afgesproken dat er geen woonwagencentra meer zou den komen groter dan vijftien standplaatsen. Maar het plan van Katwijk en Noordwijk was al veel eerder bekend en lag in januari 1984 al op het ministerie. Het schap vindt dan ook dat het plan beoor deeld moet worden op de regeling die voor het overleg met de Twee de Kamer bestond. Wat er nu precies gaat gebeuren, bleef gistermiddag onbekend. Het woonwagenschap. Katwijk en Noordwijk en de provincie Zuid- Holland gaan bekijken of het plan met vijftien standplaatsen uitvoer baar is. Desgevraagd vertelde wet houder Bedijn (Noordwijk) dat de provincie dan wel met geld over de brug moet komen. "Er zit al veel geld in van de gemeenten Katwijk en Noordwijk", zei hij. Illegaal Bovendien wordt bekeken of het mogelijk is vijftien legale en tien illegale standplaatens te maken, zodat het Leidse centrum wordt ontlast en daar de energievoorzie ningen kunnen worden aangelegd, zo zei de Katwijker Parlevliet. Zijn Noordwijkse collega Bedijn zag daar niet zoveel in. "Tien illegale plaatsen? Daar zijn we het nog niet over eens. Ik wil daar eerst wel eens met de gemeenteraad over praten. Het kamp komt op Noord- wijks grondgebied". Verder zal het woonwagenschap bekijken of het in beroep kan gaan tegen de beslissing van staatsse cretaris Brokx. Daarvoor moet de staatssecretaris wel eerst zijn be slissing op papier zetten. Vooruit lopend daarop zullen de diverse burgemeesters en wethouders die gistermiddag bijeen waren hun po litieke vrienden in de Tweede Ka mer benaderen om Brokx op het matje te roepen. LEIDEN - Met veel kunst- en vliegwerk moest gisteren in de Sionsteeg een wagen van de brandweer uit het zand worden getrokken. De wagen, die terugkwam van een brandje in een slooppand, was door het slechte wegdek heengezakt. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3