Toekomst Zilverfabriek onzeker Haaswijk wordt niet omgespit 'Ze kijken niet tegen me op' Lichte voorkeur voor Den Haag Als Wassenaar móet kiezen Onheilstijding komt dag voor vakantie Tieken, nestor van de Leiderdorpse raad WASSENAAR - B en W van Wasse naar blijven "vrij ongelukkig" met het plan van de provincie om de gemeente in te delen in een Haagse- regio. Ze willen het liefst met zo veel mogelijk gemeenten samen werken, óók met gemeenten uit de Leidse regio. Dat burgemeester K. Staab zich maandagavond tijdens de gemeen teraadsvergadering sterk maakte voor een samenwerkingsverband met Den Haag doet hier niets aan af. Hij sprak de woorden omdat hy vindt dat wanneer Wassenaar "met de geweer op de borst wordt ge dwongen te kiezen voor een be paalde regio, de gemeente het best kan kiezen voor Den Haag". Immers, de twee samenwerkings verbanden die de gemeente heeft met Den Haag zijn van onschatba re waarde voor het dorp, vindt hij. Het betreft de politie en de brand weer. Toch is hij ook tevreden over de zes samenwerkingsverbanden die Leiden als centrumgemeente hebben. "Met Leiden is die samen werking ook goed", zegt hij. "Maar als de nood aan de man komt zitje al heel gauw in Den Haag. Ikzelf heb dan ook een lichte voorkeur voor Den Haag". Hij vindt dat zyn standpunt goed aansluit op het standpunt van het college, waarin de bestuurders aanvoeren dat een vierde bestuurs-- laag wordt binnengehaald door de nieuwe indeling in regio's. In zijn toespraak tijdens de raadsvergade ring bleef hij namelijk bij deze be zwaren, zo vindt hij, maar stipte hij tevens aan dat Wassenaar zich be ter realistisch kan opstellen. WASSENAAR - De eeuwenoude vriend van de mens, het paard, wordt één keer per jaar op de Wassenaarse renbaan Duindigt Sieeërd met een volwaardig feestprogramma van een hele dag. Daarbij wisselen draverijen en springconcoursen elkaar af. Een van de hoogtepunten van deze Dag van het Paard was gisteren het Romeinse wagenrennen. En traditiegetrouw waren alle achttien in (foto ANP) Nederland erkende stamboeken vertegenwoordigd. DONDERDAG 19 JULI 1984 DONDERDAG Leiden LVC filmhuis, Breestraat 66, film 'In tentions of murder', 22.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat, film Go West', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp TennBowl, Winkelhof 80, open brid gedrive voor iedereen, 20 uur. Voorschoten Lindehoeve, burg. v.d. Haarplein, ge zelligheidscafé, 21 uur. Warmond Trefpunt, optreden The Crew', 21 VRIJDAG Leiden Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Go West', 20 en 22.15 uur. Repelsteel, Breestraat 19, Ameri kaans-vegetarisch eten 17.30-19.30 t APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 13 tot 20 juli door: Reyst, Steenstraat 35, Leiden tel. 071- 120136; 66°°élC2525nSe Ap0,heek' Leidseweg (vervolg van pag. 1) VOORSCHOTEN - "De si- tuatie is gespannen, zeer ge spannen. Het zal je ook maar gebeuren dat je een dag voor je op vakantie gaat te horen krijgt datje bedrijf er zo ellendig aan toe is". Verbeten tekent districts hoofd J. van de Windt de sfeer bij de Voorschotense Zilverfabriek, waar van morgen ondanks het drei gende massale ontslag ge woon werd gewerkt. Het werk werd alleen onderbro ken voor een gesprek met de bonden. Een gesprek dat hard nodig was, zo vindt een woedende Van de Windt. Want het CNV en de FNV moeten weten wat de werknemers denken van de gang van zaken. Wat deze peiling heeft opgele verd, durft de bestuurder nog niet te zeggen. Zijn collega D. Terpstra constateerde gisteravond echter al dat bij het personeel veel oud zeer bovenkomt van vorige reorganisa ties. Hoe ingrijpend deze reorgani saties waren, blijkt wel uit de da ling van het aantal werknemers bij het bedrijf: vorig jaar werkten er in alle vestigingen bij elkaar nog 322 mensen, nu nog slechts 215. Een aantal dat wellicht nog met 130 wordt teruggebracht. De reorganisaties in het verleden leverden te weinig op, volgens be stuursvoorzitter Zuidema, die gis teren toegaf dat er zeker gedwon gen ontslagen zullen moeten val len. "De produktiviteitsverbete- ring als gevolg van investeringen liet langer op zich wachten dan voorzien was, terwijl een intern programma mislukte", vertelt hij. Kaagloop Atletiekvereniging 'De Bata ven' organiseert zaterdag een grootse prestatieloop in War mond. De vereniging doet dat sa men met de vereniging tot viering van Warmonds feesten. Het start schot wordt om elf uur gegeven in park Leerust (Burgemeester Kete- laerstraat). De afstanden zijn 2V2, 5 en 10 kilometer. Inschrijven kan vanaf tien uur in het park. Jeugdfilms Wassenaarse kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen de komende dagen in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade terecht. Daar kunnen ze bijvoorbeeld mor gen en dit weekeinde naar allerlei spannende films kijken. Er zijn doorlopende voorstellingen van half tien tot twaalf uur. Gezellig café Het Voorschotense jongeren centrum de Lindehoeve doet het gedurende deze vakantietijd wat rustiger aan, maar dat betekent niet dat de deuren gesloten blij ven. Vanavond bijvoorbeeld geen folk en geen optredens, maar een zogeheten 'Mart-en-Wilberts-ge- zelligheids-café'. Ook zondagmid dag en -avond is het jongerencen trum, dat aan het Burgemeester van der Haarplein ligt, gewoon geopend. Nieuw in deze vakantie- tijd is de disco op woensdag avond, waarbij gast-d.j.'s de mu ziek verzorgen. Kaagweek In het Warmondse Trefpunt wordt de Kaagweek vanavond 'herdacht' met een optreden van de groep The Crew. De leden van deze band komen uit het zuiden des lands. Ze staan nu voor het eerst in de Randstad op de plan ken. De muziek van The Crew is te omschrijven als een combinatie van blues en rock&roll. Aanvang negen uur. Problemen Echt goed in de problemen kwam het eeuwenoude bedrijf door de teruglopende verkoop van luxe-artikelen, maakt Zuidema duidelijk. Met name de dochters Zilva en DCW (Voorschoten) leden een aanzienlijk verlies, vooral in het tweede kwartaal. Het CNV-dis- trictshoofd is het maar ten dele eens met het laatste argument: "Het bedrijf heeft niet tijdig bijge stuurd toen bleek dat door de re cessie mensen minder gauw goud en zilver kochten". Ook zet hij vraagtekens bij de at tributen die het bedrijf altijd ver vaardigde rond Oranjefeesten: "Is dat nu zo slim in een land waar de belangstelling voor het konings huis sterk daalt?", vraagt hij zich af. Toch is het volgens hem niet he lemaal uitgesloten dat het bedrijf nog wordt overgenomen door een derde. "Het is en blijft natuurlijk een gerenommerdd bedrijf', ver klaart hij. Of de antieke poort nog opengaat na de vakantie, durft hij echter nog niet te beweren: "We blijven overleggen en ik hoop in de lóóp van de dag iets meer bekend OEGSTGEEST - De Oegstgees- ter nieuwbouwwijk Haaswijk wordt niet omgespit om te kij ken of er nog meer granaten lig gen. Uit een onderzoek van de Explosieven Opruimingsdienst is gebleken dat de situatie ta melijk veilig is in de wijk, waar de afgelopen jaren regelmatig granaten opdoken in zowel braakliggende stukken als tui- En het zou dan wat al te rigou reus zijn om dan toch de hele wijk overhoop te halen, zo re deneren B en W. Toch willen ze wel iets doen aan de granaten- kwestie, die de vereniging Haaswijk in het verleden meer malen naar de pen deed grij pen. In nieuwe delen van de wijk wordt namelijk de vers aange voerde grond onder de loep ge nomen. De gemeentesecretaris, J. van Hulsteijn, geeft echter toe dat dit onderzoek niet wa terdicht zal zijn. Het wordt na melijk slechts steekproefsge wijs gedaan en uitgevoerd door ambtenaren die geen speciale opsporingsapparatuur hebben. Alleen wanneer de gemeente serieuze twijfels heeft over de veiligheid van de grond wordt de Explosieven Opruimings dienst ingeschakeld. De voorzitter van de vereniging Haaswijk, M. Poelmans, is dan ook niet geheel gerustgesteld door het optreden van B en W. Hij weigert echter de strategie van zijn vereniging te ontvou wen. r de ingang van de Zilverfabriek. De toekomst van Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: B.A. de Roo met J. van Es; J. van Delft met R. van Leeuwen*, A.J. Voordouw met C. van der Kaaij; J. Noordermeer met T.P. Sastrowyoto; G.G. Mulder met E.J.M. de Wit; B.A. van der Pluijm met E.H. Quint; P. Sa- hebdien met T. Ganga; E.M.C. Ouwer- kerk met C.M. Kooien; F.A. van den Broek d'Obrenan metC.J.J. Kellenaers; B. Allart met M. Snel; R. Moenen met S.L. Tdlohreg; J.J.A. van der Heyden met B.C. Vlaming; L.B. Aarts met Y.M. Sleebe; C.J.A.L. van Nood met A.J.M. Knetsch; L.A. Boot met J.C.M. de Ko ning; R. Mieremet met P.E. Griffioen; L.J. van Vliet met J. Haastra; J. J. Coor- ens met H. de Koning. J- Borhem en R.M.H. Hoffman, G.J. Lustig en C.H. Riemersma, J. Siere en B.M.L. de Vries, J. Kokkedee en Y.C. van Tongeren, R.C.M. Lips en A. Wol- nng, J.N.M. de Boer en M.M.C. Straat hof, G.J. van Iterson en K.M. Lange- veld, G.J.C. van Rijn en M. Komdeur, J. Hartevelt en H. Peet, W.H. Kanbier en A. Koome. LEIDERDORP - De nestor van de Leiderdorpse ge meenteraad is nu écht met zijn laatste raadsperiode be zig. Na zich bijna een kwart eeuw lang te hebben be moeid met het wel en wee van de gemeenschap toont J.M. Tieken (64) zich onver biddelijk: "Ik wil nu wel eens plaats maken voor de jongere garde. Je moet je zelf niet tot standbeeld creë ren. Mijn fractie weet het trouwens al", zegt de Lei derdorper, die eerder als vijftig oogt dan als de 'bijna- bejaarde' die hij moet voor stellen. Werken houdt jong, zo luidt het gezegde, en dat gaat zeker voor Tieken op. Niet alleen verdedigt hij al ruim 22 jaar de belangen van het Leiderdorpse CDA -vroeger van door Miep Hoerison tengevolge een knus en overzichte lijk dorp was. Toch hoeft niemand van hem een nostalgische terug blik te verwachten. "Je groeit ge woon met die uitbreiding mee. Vergeet niet, we wisten altijd dat Leiderdorp snel moest groeien. We hadden nu eenmaal die overloop functie toebedeeld gekregen om mensen van Den Haag, het acade misch ziekenhuis Leiden, de mari ne en de universiteit op te vangen. Dus moesten er woningen komen. Vooral in die eerste jaren dat ik in de raad zat hebben we ons wild ge kocht aan grond". Weemoed Enige weemoed komt er nu wel om de hoek kijken: "Je vormde zo'n team, toen. Je moest snel je slag slaan. Tijd om uren over een stuk grond te discussieren was er de KVP—hij heeft het verenigingsleven sterke banden met 1 in zijn woonplaats. De voormalige directie-assistent van een groot be drijf is, om maar een greep te doen, voorzitter van de aktiviteitencom- missie van de Muzenhof, bezielend leider van de Polen-transporten, voorzitter van een kerkkoor en penningmeester van de carnavals vereniging. Vandaar dat hij ook wordt om schreven als een traditionele Lei derdorper. Toch is hij niet geboren en getogen in het dorp aan de Rijn. Hij kwam er in 1959 te wonen. Al na een paar jaar werd hij aange zocht met de vraag of hy voor de KVP op de verkiezingslijst wilde gaan staan. Tieken had weliswaar meer te doen, maar ach, "als je iets wilt, dan kun je daar altijd tijd voor vinden", zo luidde zijn stelling toen en die is door de tand des tijds nimmer meer aangevreten. Tieken belandde in de raad op het moment dat Leiderdorp nog maar 6000 inwoners telde en dien- "Leiderdorp is toch wel een slaapgemeente", zo zegt Tie ken, even in zijn functie als voorzitter van de Muzenhof- evenementencommissie. Wat hij en de zijnen ook proberen: de respons op een groot aantal aktiviteiten is gering. "En we komen er ook maar niet achter wat de Leiderdorpers nu pre cies willen. Want als je een en quête houdt krijg je ook geen respons. Ik denk dat we vijf jaar nodig hebben om te weten wat voor soort evenementen hier nu aanslaan". Tiekens grote wens: de Mu zenhof meer leven in blazen. Hij hoopt en verwacht wel dat, zodra de wijk rond het cultureel centrum wat meer bebouwd is, de Muzenhof een meer centrale functie krijgt toebedeeld. Het grote nadeel van Leiderdorp is en blijft vol gens hem echter dat drie ver keersaders (rijksweg 4, de En- gelendaal en de Persant Snoepweg) het dorp doorklie ven. En dat veroorzaakt split singen in het dorp. De nestor zou graag mogelijkheden scheppen om mensen, die zich ook al door die natuurlijke scheiding eenzaam voelen, meer bij het cultureel centrum te betrekken. nauwelijks. Ik vergeet nooit dat ik 's avonds laat werd opgebeld door de toenmalige burgemeester v met het verhaal dat Albert Heijn een boerderij zou hebben opgekocht om er een weidewinkel in te begin nen. Nog diezelfde avond kocht de gemeente dat pand. Op die manier hadden we weer een stuk om te be bouwen". Maar de tijd dat er in verbijste rend tempo woonwijken uit de grond schoten is nu voorbij. Het geen Tieken tot droefheid stemt. "Je kunt niet doorwerken. De toe wijzing van hogerhand is gewoon een stuk minder. Het duurt ook al lemaal veel langer dan vroeger voordat je ergens toestemming voor hebt. Maar goed, we hebben in de loop der jaren heel wat van de grond gekregen, dat neemt nie mand ons af. Ik dacht wel dat we in het streven geslaagd zijn om er een goed dorp van te maken. Een dorp waarin behalve voor welvaart ook altijd oog is geweest voor het wel zijn: voorzieningen zoals scholen en sportgelegenheden.". Voldoe ning staat van zijn gezicht te lezen als hij dat zegt. Minder tevreden wordt zijn blik als de hedendaagse bezuinigingen ter sprake komen. Zijn stokpaardje: het opknappen van de Hoofdstraat, kan hij nog niet verlaten. "Maar jaaa, op zoiets wordt het eerste bezuinigd; Ik vind het ongewenst om op straten en wegen te beknibbelen. Regelmatig onderhoud is goedkoper dan ach terstallig onderhoud". Topper Een terugblik op 22 jaar raads werk is nog wat voorbarig -de ko mende raadsverkiezingen zijn pas over twee jaar- maar bij een voor lopige inventarisatie schiet Tieken niet één twee drie een topper te binnen. Ja, wel iets opmerkelijks: de beslissing om het tennissen op zondag niet langer te verbieden. Tieken toonde zich destijds, nota bene tijdens zijn eerste 'raad', een groot voorstander van dat voorstel. "Ik vond en vind dat iemand, die doordeweeks werkt, ook op zon dag de gelegenheid moet hebben om zich op die manier te ontspan- De CDA'er blijkt trouwens ook één van degenen te zijn geweest die destijds met succes pleitten voor het aantrekken van 'burgers' in de raadscommissies. Oog voor gezelligheid is hem evenmin vreemd: dankzij hem wordt iedere raadsvergadering tegenwoordig besloten met een napraat-borrel. Want op die manier leer je de mens achter het raadslid tenminste ken nen, zo vindt Tieken, en op die ma nier kweek je meer begrip voor el- kaars standpunten. Tieken: "Want vergeet niet, het is hier geen Leiden. Men staat in de raad open voor elkaar. Het hele ge beuren is de laatste jaren wel veel meer dan vroeger een politiek spel geworden, maar wel een ópen spel". Raadslid Tieken voor het eigentijdse Leiderdorpse gemeentehuis: 'Je moet jezelf niet tot standbeeld creëren'. (foto Holvast) Het kost hem nu al die jaren heel wat avonden om het spel mee te spelen. Tieken vindt het niet erg om er (gemiddeld) anderhalf tot twee avonden per week mee bezig te zijn. Zijn vrouw heeft er ook nooit bezwaren tegen geopperd. Ze groeide gewoon mee. En hoe kij ken ten slotte zijn collega's in de raad tegen hem aan? Is hy voor hen een baken, een figuur tegen wie ze opkijken? Tieken, zeer beslist pratend: "Welnee. Ik ben volkomen gelijk waardig. Ach, nestor... dat is een functie. Je spreekt namens de raadsleden bij installaties, je geeft hen tips, dat wel. Maar ik zou niet willen dat ze tegen me opkijken. Dan zou ik nu meteen weggaan". LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgeven. 071-143545 Bij automatische o irjving Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): zaterdag v incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt automatische verlenging Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Commentaren W F J W.ruen A A van Brussel J. Kroon (stad) B W T Jungman(pl' H I J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin. buit ec P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) M Hoenson-de Graaff (randgem.) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten il 071-144941, I 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cam Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2