LEIDSCH DAGBLAD Mondale winnaar Bloedbad in Amerikaans restaurant daag [BRISTOL Geen communisten meer in nieuw Frans kabinet Weer problemen bij Leidse Schouwburg Democraten nemen snelle beslissing van CNV vreest 130 ontslagen bij DCW en Zilverfabriek DONDERDAG 19 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37451 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Positie van directeur wankel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De positie van Hans van Dam als directeur van de Leid- se Schouwburg staat op de tocht. Dat blijkt uit recente ontwikkelin gen rondom het theater aan de Ou de Vest. De commissie die het be heer over de schouwburg heeft maakt zich ernstig zorgen over het beleid van de theaterdirecteur en over de daarmee samenhangende programmering. Zij weigert verantwoording te dragen voor de programmering van het komende seizoen. Burge- meester en wethouders van Leiden hebben toegezegd nog dit jaar met voorstellen te komen, die tot een andere organisatie bij de schouw burg moeten leiden. Directeur Van Dam heeft zich reeds enkele maan den geleden ziek gemeld. Wethouder P.H. Schoute van cultuur bevestigt desgevraagd dat er bij de schouwburg veranderin gen op til zijn, maar weigert in dit stadium mededelingen te doen over het functioneren van de schouwburgdirecteur, die nu al ge ruime tijd wordt waargenomen door bedrijfsleider Kees Hooge- Een fusie met K O, de Leidse Volksuniversiteit, sluit hij niet uit. De wethouder zegt begrip te heb ben voor de klachten van enige le den van de deelcommissie voor de schouwburg die voornamelijk een adviserende en toezichthoudende taak hebben bij de jaarlijkse pro grammering. De grootste klacht van deze 'kleine commissie' is dat door het eigenmachtig optreden van de schouwburgdirectie van kwaliteitsbewaking nauwelijks sprake kan zijn. (zie ook pagina 19) Toeschouwers met paraplu langs de route Wandelen in de regen de Vierdaagse. foto ANP) PAGINA 13 SAN FRANCISCO (GPD/UPI/AFP) - Walter Mondale is de officiële kandidaat van de "Democratische Partij voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Hij werd vannacht op voorstel van zijn rivaal Gary Hart door het partijcongres met algemene stemmen aangewezen, na dat duidelijk was geworden dat hij over een onmisken bare meerderheid beschikte. De oud vice-president versloeg nog vrij gemakkelijk zijn tegen standers in de wedren om de nomi natie, senator Gary Hart uit Colora do en de zwarte dominee Jesse Jackson. Zij behaalden 1200 resp. 465 van de in totaal 3933 stemmen. De overige stemmen gingen naar Mondale, waren ongeldig of wer den gegegeven aan politici die niet kandidaat stonden. Toen afgevaardigden van de staat New Jersey Mondale zijn meerderheid bezorgden en presi dentskandidaat maakten, keerde senator Hart terug naar het con ventiecentrum en riep de afgevaar digden op unaniem op Mondale te stemmen. "Er is een tijd om te strij den en een tijd voor eenheid. Onze partij heeft de keuze gemaakt en we moeten nu met één stem spre ken", zei Hart. In de conventiehal brak een pande monium uit met big-bandmuziek en dansen in de gangpaden. Ook dominee Jackson riep op tot een heid in de partij voor de verkie zingscampagne. Daarna betrad Mondale, die de stemming in een hotel had ge volgd, het podium. Hij bedankte de afgevaardigden. T.egen zijn ver slagen rivalen zei Mondale: "Wie zou gezegend kunnen zijn met fij nere en eerlijker opponenten dan ik was? Bedankt Gary, bedankt Jesse" De presidentskandidaat vroeg de steun van zijn kiezers en de conventie: "Ik heb de hulp van iedereen nodig. We zitten er samen in en moeten samen winnen. Het is niet alleen mijn zaak, het onze zaak". Mondale en Ferraro zullen de conventie morgen afsluiten als de vier dagen durende conventie de kandidatuur van de Newyorkse ju- Hoog bezoek bij herdenking slag ARNHEM (GPD) - Koningin Bea trix en de Britse kroonprins Char les komen 22 september naar de Gelderse hoofdstad om de 40-jari- ge herdenking van de slag om Arn hem bij te wonen. De stichting die de herdenking organiseert, wilde het koninklijk bezoek tot het laat ste ogenblik geheim houden, maar het nieuws lekte uit. De koningin en de Britse prins zullen onder meer het parachute springen boven de Ginkelse Heide bijwonen. Ook leden van het kabi net zullen aanwezig zijn. Vrijwel geen regen Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer twaalf graden. Middagtemperatuur circa negentien gïaden. Matige noordwestelijke wind, onge veer kracht drie. Waterstanden 08.45 en 21.15 i 16.56 uur. riste goedkeurt. Beiden spreken nog aanvaardingsredes uit. (zie verder pag.7) Presidentskandidaat V/alter Mondale toont vol trots de kop i cratische Conventie hem tot presidentskandidaat koos. i krant uit San Francisco, 1 Twintig doden, dertien gewonden SAN YSIDRO (Californië) (UPI/ DPA/Rtr./AFP) - Een 41-jarige man uit San Diego heeft gisteren, uitge rust met drie verschillende wa pens, in een McDonalds-restaurant in Ysidro bij de Mexicaanse grens in de Amerikaanse staat Californiè een bloedbad aangericht waarbij 20 mensen om het leven kwamen en zeker 13 verwondingen oplie pen. Een scherpschutter van de poli tie schoot de man vanaf het dak van een aangrenzend pand dood. Over het motief van de dader is niets bekend. Een politieman leidt een van de bebloede slachtoffers weg uit het Mc Donald's-restaurant waar de schietpartij plaats had. <foto ap> 20 PAGINA'S Waterstaatkundige ruil met België PAGINA 5 Spanjaard Arroyo eerste in Morzine PAGINA 9 De man was het restaurant bin nengekomen, roepend: ,,Ik heb er duizend gedood en ik zal er nog eens duizend ombrengen". Hij be gon in het wilde weg in en om het restaurant te schieten op alles wat bewoog: vrouwen, mannen en klei ne kinderen. Hij schoot met een pi stool, een geweer en een Uzi. De politie van San Diego zei dat hij 15 mensen in gijzeling had ge nomen. Een uur na het bloedbad werd hij door een scherpschutter van een speciale politie-eenheid doodgeschoten. Het is het grootste bloedbad door een enkele moordenaar aan gericht in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Kamferspir itus in kip gegoten ROTTERDAM (ANP) - Een in woonster van Rotterdam ont dekte gisteren een staaltje van ergerlijke dierenmishandeling. In de Rusthoflaan van de Maas stad liep een zwaargewonde kip rond die door onbekenden was volgegoten met kamferspi- ritus. De vrouw bracht de kip naar een dierenarts, die het beest in verband met inwendige ver brandingen moest afmaken. (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Het CNV vreest dat alle 130 werknemers van de Voorschotense Zilverfabriek en de Hollandse Kettingfabriek (DCW) op straat komen te staan. De Koninklijke Van Kempen en Begeer heeft uitstel van betaling aangevraagd voor deze twee werk maatschappijen en een goed red dingsplan ontbreekt. De bonden zijn gisteren op de hoogte gesteld van de problemen. CNV-districtshoofd J. van de Windt is woedend over de gang van zaken bij Van Kempen en Be geer, dat door het hele land vesti gingen heeft en in totaal werk biedt aan 215 mensen. Hij neemt geen genoegen met de woorden van de Raad van Bestuur als zou de 'huisbankier', de AMRO-bank de geldkraan hebben dichtgedraaid. Uitstel van betaling zou hierdoor onvermijdelijk zijn voor de Voor schotense bedrijven. Vorig jaar leed het totale concern een verlies van 1,44 miljoen gulden, zo voert bestuursvoorzitter Zuidema aan. "We hebben daar onze twijfels over en een overtuigend bewijs is niet geleverd", aldus de CNV-bestuur- der. In het overleg, dat gisteren is be gonnen, eist hij dan ook dat het be drijf aantoont dat er geen redding meer mogelijk is en banken niet meer in zee willen met het bedrijf. Wanneer inderdaad mocht blij ken dat de twee vestigingen niet te handhaven zijn, wil Van de Windt aanvullende regelingen voor de werknemers. Het bedrijf heeft tot nu toe geweigerd daarover te pra ten. "De Raad van Bestuur wil zich onttrekken aan haar verantwoor delijkheden", zegt Van de Windt. "We hebben er gewoon geen woor den voor. Als alle ondernemers zich zo gedragen is het triest ge steld in Nederland". BEZUINIGEN Minister Ruding (finan ciën) heeft eergisteren met veel aplomb een aantal maatregelen in het vooruitzicht gesteld om paal en perk te stellen aan de bijstandsuitkering voor ge scheiden of verlaten vrouwen. De kosten van deze uitkeringen geven een 'zorgelijke stijging' te zien; daar om moet er op deze uitgaven drin gend worden bezuinigd, zo zei hij voor de radio. Hoewel niet kan worden ontkend dat het aantal 'bijstandsmoeders' de laatste jaren drastisch is toegenomen (van 50.000 in 1978 tot 100.000 nu), wekt het radiopraatje van de minister op z'n minst enige verbazing. Het be vat namelijk niks nieuws. Sterker nog: het kabinet had er al eerder voor kun nen zorgen dat de uitkeringen voor bijstandsmoeders aan banden wer den gelegd, maar heeft dat om ondui delijke redenen nagelaten. Het uitgavenprobleem van Ruding heeft alles te maken met de vraag in hoeverre de overheid moet opdraaien voor de inkomensgevolgen van een scheiding. Gescheiden vrouwen met kinderen kunnen nu een beroep doen op de algemene bijstandswet indien hun ex-echtgenoot niet kan voldoen aan zijn onderhoudsplicht of weigert (voldoende) alimentatie te betalen. In het laatste geval kan de sociale dienst gebruik maken van het zoge noemde verhaalrecht om de man als nog te dwingen tot een bijdrage in de kosten van levensonderhoud van zijn ex-vrouw. Toepassing van het verhaalrecht is echter niet mogelijk indien man en vrouw bij hun scheiding hebben afge sproken dat ze afzien van een ali mentatieregeling - het zogenoemde nihilbeding. De vrouw valt dan in veel gevallen terug op de algemene bij standswet en de man gaat 'vrij uit'. Het kabinet wil nu strengere regels gaan stellen aan de uitkering voor een bijstandsmoeder. In de eerste plaats zou het verhaalrecht moeten worden veranderd in een verhaal- plicht. Bovendien zou het nihilbeding uitsluitend mogen gelden in gevallen waarbij vaststaat dat de vrouw zelf standig in eigen onderhoud kan voor zien. Op zichzelf is er veel voor te zeg gen dat de huidige regelingen in ge val van scheiding worden herzien. Het nu geldende nihilbeding werkt een stijging van de uitkeringen voor bijstandsmoeders in de hand. Boven dien kan door het verhaalrecht rechtsongelijkheid ontstaan, omdat de bijstandsuitkering in de ene ge meente niet en in de andere wel wordt verhaald op de ex-echtgenoot. Maar het is te eenvoudig om deze knelpunten, zoals Ruding wil, met een eenduidige bezuinigingsmaatre gel weg te poetsen. Er ligt al sinds 1982, vóór het aantreden van het hui dige kabinet, een wetsontwerp bij de Eerste Kamer, waarin wordt voorge steld het nihilbeding te beperken. Dat het kabinet de behandeling van dit wetsvoorstel tot nu toe heeft laten lig gen, geeft al aan dat de materie inge wikkelder is dan minister Ruding ons nu wil doen geloven. Een herziening van de algemene bijstandswet en van het burgerlijk wetboek op dit gebied omvat meer dan een simpele rekensom. Het heeft te maken met de economische zelf standigheid van de gescheiden vrouw, met de personele bezetting van de sociale diensten en met een broodnodige beperking van de ali- mentatieduur. Het zou aanbeveling verdienen een en ander eerst in hun onderlinge samenhang te bekijken en vervolgens met een wetsvoorstel te komen. Pas dan kan er worden ge sproken van een degelijk beleid. HUK, OA'S PAS ÉCHT OPRUIMEN! I modieus zomers sandaletje in zwart, rood en//'. wit. Maten 36 - 41 Winkelpri|s 34.95 Opruimprijs (alléén deze week) PARIJS (GPD/DPA) - De Franse communisten maken geen deel meer uit van het vanmiddag gepre senteerde nieuwe Franse kabinet. Na een nachtelijk beraad van het centrale comité van de partij beslo ten de communisten niet de ver antwoordelijkheid te willen dragen ARNHEM (ANP) - De weduwe van NSB-voorman Rost van Ton ningen zal strafrechtelijk worden vervolgd voor de verspreiding van racistische geschriften. Dat heeft de Arnhemse officier van justitie, mr P. Tideman, vandaag mcegedeeld.Justitie heeft tot vervolging besloten na bestude ring van de grote hoeveelheid na zistische lectuur, die vorige week tijdens een huiszoeking in de vil la van mevrouw Rost van Ton- Weduwe NSB- voorman komt voor rechter ningen in Velp in beslag werd ge nomen.De actie volgde op een klacht van de Stichting Bestrij ding Anti-Semitisme (STIBA), die justitie ervan op de hoogte had gesteld dat in het huis van de NSB-weduwe sinds eind vorig jaar een verzendhuis voor nazis tische geschriften is gevestigd- Volgens mr. Tideman is geble ken, dat een deel van die lectuur voor verspreiding was bestemd. Verscheidene geschriften bleken voor joden beledigende en dis- erende teksten te bevat ten. voor de voorzetting van het beleid van de afgetreden regering-Mau- roy in het nieuwe kabinet-Fabius. De communisten zullen de rege ring in het parlement wel blijven steunen. De minister van sociale zaken in het afgetreden kabinet, Pierre Be- regovoy, volgt de tot voorzitter van de Europese Commissie gekozen, Jacques Delors, op als minister van financiën en economische za ken. De ministers van buitenland se zaken, Claude Cheysson, en van landbouw, Michel Rocard, worden op hun posten gehandhaafd. Het zelfde geldt voor minister van bui tenlandse handel Edith Cresson, minister van defensie Charles Her- nu, en minister van justitie Robert Badinter. Edith Cresson wordt bo vendien belast met industrie-her vormingen. Minister van binnenlandse zaken Gaston Deferre wordt op die post opgevolgd door de voorzitter van de socialisten in de Nationale Ver gadering, Pierre Joxe. Deferre wordt minister van planning. Jean- Pierre Chevenement is benoemd tot minister van onderwijs. Vorig jaar was hij afgetreden als minister van industrie. Breekpunt voor ten is de bestrijding van de werk loosheid. Met name wensten zij het doorbreken van de economische bezuinigingspolitiek van de afge treden minister van economie en financiën Jacques Delors. Ver wacht wordt dat partijleider Mar- chais op het komende congres zal worden opgevolgd door de nu af getreden minister van tamsport Charles Fiterman. zon verfrommelde krant. Kunnen ze 'm niet even een beetje opvouwen, voordat ze 'm aan mij doorgeven? Neem voor een verse, keurige kreukvrije krant, zélf een abonnement. Ja. ik wil uw kranl twi kwartaal (f 63,10). Ik krijg de krant eersl 4 weken voor f 10,-. BeUen kan ook, tel. 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1