1 Leidse Schouwburg krijgt andere organisatievorm Kunst te kijk Joost Swarte, tekenaar van de klare lijn Impressies in de Waag Forse laitiek op programmering Leiden mogelijk decor Han van Meegeren-film Wül Sorel en Rachel Roesink Ontwerper kinderzegels '84 HJISONDERDAG 19 JULI I Radio - tv - kunst ir he (vervolg van pagina 1) '5^. LEIDEN - De 'kleine commissie', x moe^e tot heeft ^e kwaliteit van t ma^et beleid van de schouwburg te er er'beoordelen, wenst voor de pro- n oejjSrammering voor het seizoen 1984- '85 geen verantwoordelijkheid te e nemen. De commissie constateert IOOrte dat bierin de al jaren waarneemba- oemdre ^ndens van popularisering chool voortgezet. Dit programma t wordt overigens wel uitgevoerd, f Da vanwege het ontbreken van tijd e'gsfa om een en ander nog bij te stellen. wee\ Leden van de 'kleine commissie' An stellen dat als gevolg van het ont- a9 U breken van een duidelijk program- l9 ij meringsbeleid het theateraanbod in hij niet 0p bruikbaarheid kan worden ireef! getoetst, dat zij veelal te laat bijeen wordt geroepen en dat zij onvol- t zijn doende achtergrondinformatie n9en krijgt aangereikt. De onvrede van Tiaar.de 'kleine commissie' is een van de oora. voornaamste redenen voor het op uisa- de tocht staan van de positie van "e' Hans van Dam. onio, atiei Al zes jaar wordt door gemeente >aar- en 'kleine commissie' aangedron- lm- gen op een beleidsplan, waaraan een de programmering zou kunnen imworden getoetst. De schouwburg- jaar directie heeft nog geen voor wet- i, en houder Schoute en commissie aan- ?b je vaardbaar beleidsplan weten op te en?" stellen. De 'kleine commissie' er- liza- vaart het als grievend dat zij wat de tige programmering betreft voortdu- ibert rend voor voldongen feiten wordt wel gesteld. Zij wenst de verantwoor- als delijkheid voor het nieuwe jaarpro- oon- gramma niet te dragen omdat er naar haar inzicht sprake is van een schijnvertoning. De schouwburgdirecteur van j zijn kant zou niet goed met de klei- Y1' ne commissie kunnen werken 'om dat de procedure daardoor te lang wordt' en hij 'in de problemen 9 komt met het afsluiten van con- p£~ tracten'. del- De moeilijkheden rond de figuur us', van de Leidse schouwburgdirec teur, die zijn functie vijftien jaar geleden aanvaardde, dateren overi gens niet van vandaag. Ook in 1976, in welk jaar de restauratie van het oudste theater van Neder land gereed kwam, speelde zich rond zijn persoon een crisis af. De ruzies liepen toen zo hoog op dat de directeur niet meer het volledi ge vertrouwen genoot van de toen malige schouwburgcommissie, die het in 1969 door de gemeente over genomen theater aan de Oude Vest beheert. De commissie achtte het in die periode wenselijk in te grij pen in de dagelijkse leiding van de schouwburg. Een probleem dat in de loop van de jaren evenmin kon worden opgelost is de onverenig baarheid van karakters van de di recteur en de bedrijfleider waar door de werkbaarheid in de schouwburg veelvuldig te wensen overliet. Prijzen omlaag Wethouder Schoute deelt de zorg van de kleine commissie dat de programmering ongestructureerd geschiedt. Hij legt er de nadruk op dat de schouwburgcommissie er in de eerste plaats op toe heeft te zien dat het theater op het gebied van exploitatie goed wordt geleid, de wettelijke voorschriften niet wor den overschreden en de program mering evenwichtig is. Volgens hem is het nergens elders in het land zo dat burgemeester en wet houders zowel rechtstreeks het be heer heeft over een schouwburg als verantwoordelijk is voor het ar tistieke beleid. Veelal zijn schouw burgen ondergebracht in gemeen telijke stichtingen. Wat de wethouder met betrek king tot de Leidse Schouwburg ook verontrust is de hoogte van de toegangsprijzen. Zijn streven zal er daarom op zijn gericht deze prijzen te laten zakken met als voornaam ste doel het bezoekersaantal op te Over het gemiddelde be Wethouder P.H. Schoute: zorgen over Schouwburg (foto Holvast) zoekersaantal van driehonderd in ontevreden. Dat geldt ook voor het het afgelopen seizoen - er zijn in de aantal voorstellingen, dat jaarlijks Leidse Schouwburg vijfhonderd ongeveer honderd reguliere optre- plaatsen - toont hij zich niet al te dens en dertig verhuringen omvat Uitbreiding van dat aantal is vol gens hem niet mogelijk, omdat de schouwburg met een minimaal personeelsbestand draait. Wel be vat het budget van de schouwburg nog wat ruimte om meer voorstel lingen te bekostigen. De wethou der vindt dat het seizoen langer zou moeten doorlopen dan nu het geval is. Het seizoen loopt nu in mei al naar zijn eindje. De wethou der vindt dat er tot eind juni in de schouwburg voorstellingen gege ven zouden moeten worden. De publiciteit rond het programma van de schouwburg zou volgens hem kunnen worden verbeterd. Niet gelukkig Raadslid J. Hoekema (D'66), die zich als lid van de schouwburg- commissie al jaren intensief met de problematiek rond de Schouw burg bezighoudt, zegt niet erg ge lukkig te zijn met het in de afgelo pen jaren gevoerde schouwburg beleid. Hij vindt dat het program ma geen eigen gezicht heeft, wei nig verrassingen bevat en er geen pogingen worden ondernomen het publiek voor theater enthousiast te maken. Hij betreurt het ontbreken van criteria voor de programme ring. Een andere organisatorische op zet van de schouwburg noemt hij gewenst. Een nauwere band met K O is volgens Hoekema een mo gelijkheid, al: "zouden daar dan mensen met gevoel voor theater in dienst moeten komen". Evenals Schoute noemt hij het verlagen van de toegangsprijzen en het ver beteren van de publiciteit als ande re mogelijkheden om de pubüeke belangstelling voor het schouw burgprogramma te verbeteren. Directeur Van Dam onthoudt zich, met een verwijzing naar zijn geestelijke en lichamelijke klach ten, van commentaar. Hij verwijst voor een reactie naar Schoute, de verantwoordelijke wethouder. LEIDEN - Een film over het leven van de schilder Han van Meegeren wordt mogelijk voor een deel in Leiden opgenomen. Regisseur Roy Logger en producent Joost Taver ne overwegen de Leidse Hortus en een deel van de oude binnenstad als decor voor hun film te gebrui ken. De hoofdrol in de film wordt ge speeld door Willem Nijholt. Voor één van de vrouwelijke hoofdrol len, die van Van Meegerens tweede vrouw Jo de Boer, is Monique van de Ven aangezocht. Han van Meegeren werd wereld wijd beroemd en berucht met zijn vervalsingen en imitaties van Hol landse meesters als Hals, De Hoogh en Vermeer, die vele jaren voor echt werden aangezien. Van Meegeren werd geboren in Deven ter en woonde jaren in Den Haag. Zijn meest bekende vervalsing, 'De Emmaüsgangers' naar Johan nes Vermeer, schilderde hij in 1936 aan de Cöte d'Azur. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog keerde hij terug naar Nederland. Kort na het beëindigen daarvan werd hij gear resteerd op verdenking van colla boratie. Hij zou een schilderij aan de Duitsers hebben verkocht. In de gevangenis bekende Van Meege ren dat de Emmaüsgangers van zijn hand was. In december 1947 kreeg hij een hartaanval en stierf in gevangenschap. Het scenario voor de film is ge schreven door Jaak Boon en Roy Logger. Ze baseerden zich op bio grafieën over het leven van de schilder en schreven hier een deels fictief verhaal omheen. Producer Taverne benadrukt dat de opzet is een historische speelfilm te ma ken, en geen semi-documentaire. De opnamen beginnen half sep tember en gaan door tot half no vember. Andere lokaties waar wordt gefilmd zijn Den Haag, Rot terdam, Amsterdam en de zuid kust van Frankrijk, ten westen van Montpellier. Bedoeling is de film in april of mei van het volgend jaar uit te brengen. LEIDEN/W ASSEN AAR - Vier kunstenaars exposeren tot 31 augustus in theehuis-galerie 'De Oude Rijn' aan de Stille Mare. Het zijn Guillaume le Roy met houtsneden, Jan Montijn met etsen in kleur. Bob Bonies met zeefdrukken en Marianne Hensel met keramiek. Men kan er dagelijks terecht van 10 tot 8 uur(op zondag van 11 tot 18 uur). Wandkleden en textiel-reliëfs van Odette den Beer Poortugael en Didi van Son zijn in de periode van 31 juli tot en met 30 augustus te zien in Auberge De Kieviet in Wassenaar. De expositie wordt op zondagmiddag 29 juli geopend. Ze is dagehjks(behalve op maandag) van 9 tot 12 uur en van 15 tot 18 uur te bezichtigen. Pastels van Will Sorel en aqua rellen van Rachel Roesink in het Waaggebouw, Aalmarkt 21. Tot en met 28 juli. Geopend: ma. t/m zo. van 10-18 uur. Do. tot 21 uur. LEIDEN - Kleurrijke schil der- en krijtwerken van de Leidse kunstenaars Will Sorel en Rachel Roesink vullen de komende tijd het Waaggebouw. Op niet onverdienstelijke wijze gaven de kunstenaars vorm aan impressies van tal van land schappen. Ook zijn er enige werken te zien waarin mensfi guren of dieren een rol spelen, benevens een paar stilleventjes en enkele (onder meer Leidse) stadsgezichten. Burgemeester Goekoop ver richtte de opening van deze ex positie, er in zijn toespraakje onder meer wijzend op, dat de werken, in het bijzonder in hun kleurnuances, de karakters van de makers weerspiegelen'. Een zeer persoonlijke, eerlijke uit- druklring is inderdaad in de werken terug te vinden, zeker als men de kunstenaars zelf over hun werk te horen praten. „Wij hebben elkaar eens ont moet in een café en raakten in gesprek over kunst. Later be keken wij eikaars werk en ble ken in eenzelfde richting te werken. Wij voelen ons beiden sterk verwant aan impressio nisten als Degas, Cézanne, en Sisley, en houden erg van de sfeer van die tijd", aldus de van oorsprong Belgische kunste naar Will Sorel. Sorel (geb. 1943) volgde kunstopleidingen in Antwerpen en toont nu in 'O pardon meneer' van Will Sorel Leiden een 25-tal merendeels fel gekleurde pastelkrijtteke ningen. In het bijzonder de zee gezichten - onder meer vervaar digd in Noordwijk - hebben enige sfeer en dynamiek, en doen enigszins denken aan het late werk van William Turner. Maar ook de (veelal Belgische) landschappen en de Leidse stadsgezichten (men kan het Rapenburg en de Vliet herken nen) zijn niet zonder uitdruk king. De kunstenaar maakt soms gebruik van fixatief om kleuren enigszins in elkaar over te laten vloeien, waardoor weer nieuwe kleuren ontstaan. In het midden van de exposi tieruimte hangen enige opval lend grote pastels. Twee daar van tonen scènes op de Leidse markt. En het werk 'O pardon meneer' laat een prostituée zien in een verregende stad. Sorel: "Ik nam in Hamburg eens waar hoe een prostituée zich be scheiden verontschuldigde te genover een passant die niet gediend was van haar uitnodi gingen, en dit tafereel heb ik in dit werk vorm proberen te ge ven." In zijn stillevens heeft de kunstenaar symboliek ver werkt: de tegenstelling 'over vloed-gebrek' en het thema 'vrijheid' kan men destilleren uit de met gevoel voor kleur en détail uitgewerkte platen. Veel zachter van kleur - een verschil dat nauw samenhangt met de gebruikte technieken - zijn de aquarel-impressies van heide- en duinlandschappen, de zee, bomen en andere tafere len van de hand van Rachel Roesink (geb. 1949). Zij stu deerde aan de Haagse Konink lijke Academie, en heeft het 'hyperrealisme' dat zij vroeger aanhing inmiddels vervangen door een modern soort impres sionisme. Het lijkt of zij haar papieren heeft gestreeld met haar penselen. Eén week draagt de merkwaardige titel 'Moos'. Roesink: "Dat is de bij naam van mijn collega Will. Dit werk heb ik zo genoemd omdat het de rust uitstraalt die ook van Will op mij afstraalt. Het is eigenlijk een soort liefdes verklaring." Men kan het werk van dit tweetal in de Waag bekijken tot en met zaterdag 28 juli. ANTOON ERFTEMEIJER. HAARLEM (GPD) Vier car toons zullen het zijn die de kinder postzegels straks zullen sieren; een kwartet ironische grappen op de emissie van deze serie dit najaar. Cartoons die rap het land door gaan, die ook in het buitenland be grepen zullen worden. Alle dragen het stempel van de Haarlemse te kenaar Joost Swarte (geb. 1947), die zo'n tien jaar geleden nog een tamelijk ruwe tekenstijl bezigde, maar zich nu manifesteert in een Kuifjes-achtige, klare lijnentaal. Een grap op de mat achter je voor deur deurwaarders zouden waarlijk weer postzegels moeten gaan plakken, 'n Oplettende begra fenisondernemer zou misschien wellicht kunnen aarzelen. door Frans Keijsper Tot in het najaar zit Joost Swarte tot over zijn oren in het werk, ge sprekken met kranten wimpelt hij bij voorbaat af, zodat we hebben afgesproken dat onze ontmoeting géén interview zal worden. Ik houd het dus maar op een cartoon. „Ik ben met strips opgegroeid", zegt Joost Swarte. De helft van mijn familie is Belgisch; daardoor kwam ik er als kind al veel mee in contact. De eerste waren Suske en Wiske. Op Willy Vandersteen is wel veel kritiek, hij wordt beschul digd van plagiaat dat is ook wel waar maar de eerste Suske en Wiskes zijn toch subliem. Later leerde ik Kuifje kennen en Robbe does. Dat waren trouwens ook tijd schriften en die waren destijds erg goed". In 1962 werkte Joos Swarte in het atelier van de Haarlemse schil der Roelof Klein, in 1966 volgde hij de richting van industriële vorm geving in Eindhoven, in 1968-'69 besloot hij te gaan tekenen, zich toe te spitsen op strips. Stripfiguurhelden wijst hij op zich niet af, maar hij heeft er een heel eigen opvatting over. „Het is niet zo ver van mijn bed, maar hel is toch meer het idee vertalen in een strip. Daarvoor is soms een personage nodig; sommige ideeën vragen om een personage dat je niet kent. Je moet namelijk niet proberen een bepaalde figuur over al in te drukken" Keurslijf Joost Swarte heeft dan ook de on afhankelijkheid die een kunste naar siert. Hij wil zich niet in een bepaald keurslijf laten persen, qua onderwerp of de omvang daarvan „Als ik een idee heb van zestig pa gina's dan doe ik dat zo, dan druk ik het niet in veertig". Hij kent het marktmechanisme goed, weet precies welke formule hij zou moeten hanteren om er in te passen en wellicht groot commer cieel succes te behalen. Het is geen wonder dat hij veel aanbiedingen van uitgevers heeft gehad, maar greep hebben ze niet op hem. Joost Swarte kiest zijn eigen uitgeverij en drukkerij waarvan hij denkt dat zij zijn ideeën het best kunnen rea liseren. Zo'n uitgeverij is de Panjse Zelfportret van joost Swarte: het tekenen van cartooTis is jongleren met lineaal, pen en inkt. (foto GPD) editeur Futuropolis, directeur zelf ontwerper is en die weet wat een kunstenaar van hem kan vergen. „Ze hebben een enor me kennis in huis over papier en druktechnieken. Ze laten mij er vrij", aldus Swarte, die bij deze vijftien man tellende uitgeverij net zijn jongste boek 'Swarte, Hors Se rie' van de pers heeft zien rollen. Het grafisch prachtig en in een beperkte oplage uitgevoerde boek, geeft een uitstekende impressie van Swartes opvattingen. Het is geen optimistisch beeld dat Swarte ons voorschotelt, maar ook geen gruwelijke, soms horrorachtige wereld, zoals je die veel eerder aan treft bij bijvoorbeeld Harry Lam- mertink (Yrrah). Cynisch zou te sterk zijn, ironie, zachte spot bena dert zijn bedoelingen nog het best. Het boek licht ook een tipje van de sluier op van Swartes interes ses, simpelweg verbeeld in een aantal fotocollages van boeken, een collectie sigarettendoosjes en verpakkingen van vloeitjes, gram mofoonplaten en niet te vergeten ouderwetse, blikken speelgoedau tootjes. Vooral naar aloude Ameri kaanse sleeën gaat zijn belangstel: ling uit die robuuste wagens met hun ronde vormen en kwistig chroom vindt hij net beeldhouw werken. Er moet echter niet over dreven worden: „Nee, zo'n auto zou ik niet willen hebben, dat is te veel onderhoud. Trouwens, de techniek van Europese wagens is verfijnder". Swartes boeken verschijnen in binnen- en buitenland in relatief beperkte oplagen. Hij maakt ont werpen voor onder meer ex libris en affiches, levert geregeld bijdra gen aan bladen als Vrij Nederland en het Belgische Humo en heeft platenlabels op zijn naam staan. De busreiziger kent hem van de om slag van de „time table" 1983 van de NZH. Niet zomaar een kaft, maar eentje met een duidelijke be doeling. De uitgebeelde passagiers zijn onder andere een kat, zittend tegenover een uit de kluiten ge wassen teef die op haar schoot een kaasverpakkingsdoos van 40-plus vasthoudt waaruit het koppetje van een muis. Een vos met bont kraag heeft op zijn hoofd een inge deukte hoed waarop een kloeke kip. Het openbaar vervoer trans porteert immers uitersten. En Swarte bezit het vermogen zulks in een beperkt kader treffend te vat ten. Een schets die. je ook vindt bij het oude verhaal van de Vos Rei naerde of bij La Fontaine. In zeke re zin is Joost Swarte een fabeltjes verteller. Bekijk eens een andere plaat van hem. Wat zal er van die muziekrecensie terechtkomen, zo vraag je je af, wanneer je de dik be brilde criticus ziet zwoegen op zijn schrijfmachine, terwijl buiten twee straatmuzikanten storend een me lodie om zeep helpen en hen on dertussen van boven een uit twee hoog geworpen bloempot als aal moes wacht? De cartoons van deze Haarlemse tekenaar zijn een men geling van vondsten en vertrouw de motieven als het uitglijden over een bananeschil en de vermaledij de emmer water over een nieuwe outfit. En hij weet beeldend in te spelen op angsten alsmede de poli tieke satire te bedrijven en volks vermaken te relativeren. Zo ironi seert hij de populaire duivensport in België door een op temperatuur geraakte doffer bij een roodver- licht raam met erin een vogel van lichte zeden te laten wegsleuren de sport wordt duur betaald. Rond enkele door hem ontwor pen stripfiguren heeft Joost Swar te een oeuvre gecreëerd, zoals Jopo de Pojo, Anton Makassar en Jippo. „Het zijn alter ego's, daarvoor ge bruik je die figuren als je iets be paalds wilt zeggen", zegt hij. De tekenstijl van Swarte wordt wel vergeleken met die van de vo rig jaar overleden geestelijk vader van Kuifje Hergé (George Rémy). „Hergé is wel belangrijk voor mij geweest, maar er zijn ook anderen Eisner, Harriman, Willem. Deze hebben laten zien dat je veel meer met een strip kunt doen dan verha len maken". Tekeningen van Joost Swarte wor den nog tot zaterdag 28 juli tentoonge steld in Galerie Quest, Nieuwe Hoog straat 1 in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19