Actiebereidheid voor korter werken ldein Armoede en onrust teisteren Polen Enquête van NIPO: Saoedi-Arabië betaalt vliegtuigen met olie Blik in de weekbladen DE TIJD EISEV1ERS Islamitische staten willen vrede in Golf Verdere verlaging van vennootschapsbelasting Irak meldt beschieting van schip Varia DEN HAAG (GPD) - Een grote meerderheid (68 procent) van onze bevolking is tegen het afdwingen van een 35-urige werkweek door stakingen. Bovendien verwachten weinig mensen dat dit een bijdrage levert aan de oplossing van het werkloosheidsprobleem, zo blijkt uit een enquête van het NIPO. Minister gaat mogelijkheden supersnelle trein bekijken BRUSSEL (GPD) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) gaat bestuderen of de Franse supersnel le TGV-trein (train de grande Vites se) ook in Nederland kan worden ingevoerd. Zij heeft dit gisteren toegezegd aan de Belgische ver keersminister De Croo. België, Frankrijk en Duitsland hebben zich in principe uitgesproken voor doortrekking van de TGV, die mo menteel tussen Parijs en Lyon rijdt, naar Brussel en Keulen. t Als Nederland deelneemt, zou er een aftakking Brussel-Amsterdam kunnen komen of een verbinding van Brussel, via Eindhoven en Heerlen naar West-Duitsland. De supersnelle trein heeft een maxi mumsnelheid van 260 kilometer, maar in Nederland zal hij maxi maal 140 tot 160 kilometer kunnen rijden hetgeen de afstand Brussel- Amsterdam toch aanzienlijk zou bekorten. Een gewone sneltrein rijdt zo'n 120 kilometer. Minister Smit-Kroes, die van haar Belgische ambtsgenoot een dik studierapport over het project ontving, staat vooralsnog echter aarzelend tegenover het TGV-pro- ject. „De Nederlandse bodem is niet zo geschikt voor deze hoge snelheden. Er zouden dus kostbare extra voorzieningen getroffen moeten worden", aldus de minis ter. Volgens het studierapport zou de exploitatie van de snelle lijn overigens wel rendabel kunnen zijn. In België wordt er over ge dacht de zaak in particuliere han den te geven. De TGV, die momen teel Parijs binnen drieëneenhalf uur met Lyon verbindt, is een ge duchte concurrent gebleken voor het binnenlandse luchtvaartver- keer. Uit het NIPO-onderzoek blijkt dat slechts 15 procent van de onder vraagden stakingen om arbeids tijdverkorting te bereiken wel de moeite waard vindt. Negenentwin tig procent van leden van FNV- bonden wil wel staken voor een 35- urige werkweek alsmede 5 procent van de leden van het CNV en 15 procent van andere vakorganisa ties. Slechts 14 procent van de niet- georganiseerden wil voor een kor tere werkweek wel op de barrica den. Opmerkelijk is dat 62 procent van de leden van FNV-bonden dat niet wil, evenals 77 procent van de leden van het CNV. Ook 69 procent van de niet-georganiseerden verzet zich tegen acties, evenals 67 pro cent van andere vakbonden. Een groot gedeelte van de onder vraagden zegt dat arbeidstijdver korting slechts een kleine bijdrage of helemaal geen bijdrage lévert aan de oplossing van het werkloos heidsprobleem. Slechts 20 procent van de ondervraagden denkt dat arbeidstijdverkorting een zeer gro te of tamelijk grote bijdrage zal le veren, 33 procent meent dat slechts een kleine bijdrage zal worden ge leverd en 32 procent vindt dat het helemaal niets uithaalt. LONDEN (Rtr.) - Het Amerikaanse vliegtuigconcern Boeing en de Britse motorenfabrikant Rolls Royce leggen op het ogenblik de laatste hand aan een transactie van ongeveer een miljard dollar met Saoedi-Arabië waarbij vliegtuigen en motoren worden betaald met olie. Dit is gisteren vernomen in kringen van de Britse industrie in Londen. Het is de bedoeling dat Saoedi- Arabië tien vliegtuigen van het ty pe Boeing 747 krijgt geleverd als mede vijftig Rolls Royce-vliegtuig- motoren van het type RB-211. In ruil daarvoor zal Saoedi-Arabië ru we olie leveren aan oliehandelaren die Boeing en Rolls Royce in con tanten zullen betalen. Een woordvoerder van Boeing in Groot-Brittannië verklaarde giste ren slechts dat er al enige tijd be sprekingen gaande zijn, maar dat het resultaat pas zal worden be kendgemaakt als de Saoedische re gering haar fiat heeft gegeven. Rolls Royce wilde helemaal geen commentaar geven. Het gezaghebbende tijdschrift Middle East Economie Survey (MEES) weet te melden dat de vliegtuigen zullen worden gekocht door de nationale luchtvaartmaat schappij Saudia namens het Saoe dische ministerie van defensie, dat ze zou kunnen gebruiken voor het transport van troepen of uitrus ting. Volgens het blad heeft de Sa oedische minister van olie, Ach- med Zaki Jamani, gezegd dat de olie bij een dergelijke transactie zal worden verkocht tegen de officiële prijzen en dat voor de aanschaf van de vliegtuigen de gunstigste com merciële voorwaarden zullen gel den. Volgens de minister zou het gaan om een uitzonderlijk Contract dat geen verandering brengt in het beleid van Saoedi-Arabië om ruil handel af te wijzen, aldus MEES. In kringen van de internationale oliehandel is verbaasd gereageerd op de berichten over het op han den zijnde contract. De enige plau sibele reden die kon worden be dacht voor de voor Saoedi-Arabië ongebruikelijke transactie is dat het land niet wil interen op zijn buitenlandse financiële reserves. De voormalige KGB-agent Ana- toliy Golitsyn, in 1961 overgelopen naar het Westen, stuitte op een muur van ongeloof toen hij zijn on dervragers ervan probeerde te overtuigen dat de Sowjet-Unie al jarenlang een misleidende politie ke strategie volgt. Tussen 1957 en 1960 zou in Moskou een nieuwe strategie zijn uitgestippeld voor het wereldcommunisme op lange termijn, waarbij de KGB de op dracht zou hebben gekregen het Westen te misleiden. De westerse landen moesten ervan worden overtuigd dat het communistische blok door onenigheid was ver scheurd, zodat er misbruik kon worden gemaakt van de voldoe ning en zelfgenoegzaamheid die dat in het Westen zou veroorzaken. Met andere woorden: de breuk tus sen de Sowjet-Unie en Joegoslavië in 1958 was schijn, evenals die met Albanië, en - belangrijker - de scheiding tussen de Sowjet-Unie en China was een truc. Het blad belicht de achtergrond van het ontslag van Mart Smeets bij Studio Sport en komt tot de conclusie dat NOS-baas Carel En kelaar de touwtjes in 'de slangen kuil' stevig in handen heeft: chef Kees Boerhout is een onjournalis tieke man, zonder enige ervaring, die met 'Enkelaar Sport' slechts één doel nastreeft, namelijk goede kijkcijfers. Theo Reitsma wil graag weg, velen zijn hem al voorgegaan. Oud-chef van Studio Sport Bob Spaak: "Ja, de mensen zullen zich wel interesseren voor Studio Sport, dat zal wel. Ze interesseren zich ook voor André Hazes en, hoe heet-ieVader Abraham'. Verder in De Tijd een verhaal over oplichting onder kleine en grote verzekerden, de ongewisse toekomst van het bioscoopbedrijf, de Israëlisch-Palestijnse spannin gen op de Westoever, bezocht door hoofdredacteur Arie Kuiper, en een interview van Mischa de Vree- de met de schrijver Saul Bellow. 'De nu of nooit ouders' sieren de omslag van HP, nooit te beroerd om een (vermeende) trend te signa leren. Ditmaal gaat het om de gevorderde dertigers die plotsklaps tot de conclusie komen dat er in hun leven iets ontbreekt: het kind. Cijfers van het CBS wij zen uit dat het geboortencijfer in Nederland nog steeds daalt, maar geven ook aan dat de dertigers daar wellicht verandering in gaan brengen. De toekomst moet dat uitwijzen en daarover maken de gedragswetenschappers zich zor gen: "Het is nu al problematisch. Ik krijg geregeld ouders op mijn sprekuur die hun kinderen niet meer begrijpen. als de ontwik keling van snelle culturele veran deringen doorgaat, moet ik er niet aan denken hoe dat over vijftien jaar zal gaan", zegt psychiater Jan van de Lande over het probleem van de relatie kind-oude ouder. Henk Hofland, pleitbezorger van parlementaire enquêtes conclu deert naar aanleiding van het RSV- onderzoek: "In combinatie met de televisie zou je dat instituut min der dan ooit willen missen. Maar in tegenstelling tot wat er in de Twee de Kamer wordt beweerd, is nu ge bleken dat het geen zwaar middel is, maar hoogstens een belangwek kend wapen van beperkte rei kwijdte". Schrijfster Fay Weldon vindt dat ze geen vak heeft. "Dat is een mis verstand. Het is het niet en het is het ook nooit geweest. Schrijven gaat het beste als je het er tussen door doet, zoals Jane Austen deed", de romanschrijfster die cen traal staat in haar jongste boek. Voorts in HP: Bob 'Watergate' Woodward schreef een boek over leven en dood van de acteur John Belushi en maakte er volgens Fred van Doorn 'research journalistiek van de eerste orde' van; Emma Brunt geeft toe dat ze hoopt dat Mondale wint, iets overkomt en zo plaats maakt voor de eerste vrou welijke president in de VS: Geral- dine Ferraro. MAGAZINE minderheidsbewegingen. Dat heeft Walter Mondale drommels goed gezien. EM had ook een gesprek met de 'Geneefse paus', de nieuwe voorzit ter van de Wereldraad van Kerken, Emilio Castro. "We zullen de ar men in de wereld moeten vertel len: jullie zijn de bevoorrechten. Ga op jullie rechten staan, veran der je situatie. Door met de armen tegen de armoede te strijden ge hoorzamen we Jezus Christus", al dus Castro. Verder in EM een verhaal over het verschijnsel bodyguards, met name naar aanleiding van het op kopen door Freddy Heineken van ervaren politie-experts. Beveili gingsadviseur Siebelt meent: "Ik denk dat de zaak zich over een aan tal jaren wreekt. Men gaat nu bij de poÜtie weg uit frustratie over het wanbeleid daar en de lage salaris sen. Maar de aard van het beestje verandert niet. Ik moet nog zien dat ze net zo flink zijn als ze geen wapens meer mogen dragen". Marius van Rijn gaat in op het Britse conflict in de mijnen en ha vens. Opmerkelijk noemt hij het dat Labour zich angstvallig buiten de bikkelharde strijd houdt. Verder in EM onder meer aan dacht voor het KOR-proces in Po len, waar Jaruzelski 'zich interna tionaal belachelijk maakte', 25 jaar Cubaanse revolutie (Castro: Holan- da, een mooi land, maar met een smerig verleden) en een interview met de 'baldadige' vormgever Tom van den Haspel. DONDERDAG 19 JULI 1984 Ook heeft VN zich verdiept in het geheimzinnige genootschap De Levensboom. Een recent in op spraak geraakte kring van mensen met idealen die rieken naar nazis me. Leidster van het geheel is me vrouw Rost van Tonningen, wedu we van een NSB-topman, bij wie onlangs een grote hoeveelheid na zistische lectuur in beslag is geno men. Verder in VN een gesprek met de meest succesvolle ploegleider in de Tour de France op dit moment: Cyrille Guimard. Met de gedood verfde Tourwinnaar Fignon e reldkampioen Lemond als tweede in zijn ploeg vraagt i een zich af hoe hij het voor elkaar krijgt. Guimard noemt een aantal punten: je snel kunnen aanpassen aan de omstandigheden en inspe len op situaties, een goede organi satie en een ploegleider die weet wat wielrennen is. I hervormd nederland Elseviers Magazine is met de Tweede Kamer op reces. Het voor zijn doen magere nummer van 84 pagina's bevat weinig nieuws: het omslagverhaal gaat over Geraldine Ferraro, Mondale's gok. EM schrijft: terwijl Gary Hart en Jesse Jackson tijd en energie verspilden aan hun wanhopige pogingen Wal ter Mondale te verslaan, onder hield Geraldine Ferraro nauwe contacten met pressiegroepen en VN vist deze week in troebel wa ter met het openingsverhaal over 'de raadselen rond de brand in Club 26'. Club 26 maakte deel uit van een groots opgezet vermaaks centrum in de rosse buurt van Am sterdam. In december vorig jaar werd het door brand verwoest, der tien mensen kwamen daarbij om het leven. Een ex-werknemer van de club 'onthult' nu dat een oud-collega hem zou hebben benaderd om 'rot zooi te trappen'. 'Er moet binnen geschoten worden en als het kan moet er een klein brandje worden gesticht', zou de bewuste oud-col lega hebben gezegd. De informant was niet op het aanbod ingegaan, dat hem tien 'rode ruggen' zou heb ben opgeleverd. Na de brand, aangestoken door een derde ex-werknemer, liep de informant met zijn verklaring naar de politie. Die schonk er weinig aandacht aan. 'Eén getuige is geen getuige', aldus commissaris Jager- man. 'Ik heb het idee dat men de hele brandstichting te simpel en te dom vond voor die wereld en dat milieu'. 'Een rotte appel in de alternatie ve fruitmand'. Zo omschrijft Her vormd Nederland deze week Melle Uyldert, bekend van tientallen boeken over kruiden en natuurge neeswijzen. 'Talloze mensen heb ben een boek van haar in de kast staan, vaak zonder iets te weten van de racistische ideeën die ze er op nahoudt", aldus HN. Het stokpaardje van Uyldert is de rasvermenging, die ze als bron van alle kwaad der wereld aan wijst. "Als de joden zich niet met een zogenaamd lager, donkerder ras hadden vermengd, waren ze blond en blauwogig gebleven en dus niet door de nazi's vermoord. Dq, 'psychische erfenis' van deze •rasvermenging is de joodse zelf haat". Tegen HN zegt Uyldert dat ze niet begrijpt dat anderen haar ra cistisch vinden. "Ik heb tegen geen enkel ras of soort mens iets. Maar iedere kweker of fokker weet toch dat je geen twee grote verschillen de kleuren moet mengen. De nako melingen zijn altijd ongelukkig". 'De RSV-ervaringen van een simpele jongen', worden door HN opgetekend uit de mond van Wim van Schellebeek, in de nadagen van RSV voorzitter van de centrale ondernemingsraad. Hij ergert zich eraan dat Stikker nog durft te kla gen, terwijl de ontslagen werkne mers straks moeten rondkomen van een bijstandsuitkering. Stik ker heeft altijd meer dan genoeg verdiend. "Toen het faillissement van RSV kwam, dacht ik: gevoeli ge klap voor de vijfsterrenhotels en voor de KLM'. Verder in HN: Castro's kijk op de kerk, Wereldraad van kerken in het psot-Potter-tijdperk en de ontdek king door Nederlandse bedrijven van de sagobossen in West-Irian. Gratis drinken in de 'duizenden' guldens gelopen GUTTECOVEN (GPD) - Het weekje gratis drinken, waarop Gerrit Horssels uit Guttecoven zijn dorpsbewoners vorige week ter gelegenheid van zijn 50e veijaardag tracteerde, heeft hem een flinke bom duiten ge kost. Hoeveel wil kastelein Wetzels van café de Sport in het dorp niet zeggen, 'maar het loopt zeker in 'de duizenden guldens'. 'Het is een plezierige week geweest, niet alleen voor de dorpelingen, maar vooral voor Gerrit Horssels die aan zijn 50e veijaardag prettige herinnerin gen overhoudt', aldus Wetzels, die zegt dat er van het gebaar van Horssels geen misbruik is gemaakt. 'Zeker niet, die week gratis drinken was alleen be stemd voor de dorpelingen, en wij kennen onze Gerrit'. JEDDAH (AFP/Rtr/DPA/UPI) - In de Saoedische hoofdstad Jeddah is gisteren een „vredescomité" van de Islamitische Conferentie-Orga nisatie (ICO) een tweedaagse ver gadering begonnen. Men wil pro beren tot een initatief te komen dat een doorbraak kan betekenen in de 'Golfoorlog die al sinds september 1980 woedt tussen Irak en Iran, die beide lid zijn van de ICO. Het comité bestaat uit negen per sonen, onder wie de presidenten van Pakistan en Bangladesh, Zia ul-Haq en Mohammed Ershad, PLO-voorzitter Jasser Arafat en Habieb Chatti, die secretaris-gene raal is van de ICO. Verder zijn ver tegenwoordigers aanwezig uit Tur kije, Senegal, Malaysia en Guinee. Het Saoedische persbureau SPA heeft gemeld, dat president Dawda Jawara van Gambia tot voorzitter is gekozen als opvolger van Ahmed Sekou Touré, de ex-president van Guinee die in maart is overleden. PLO-leider Arafat zou in een be sloten zitting een plan van zijn or ganisatie presenteren dat kan lei den tot een bestand tussen Iran en Irak. Onderdeel hiervan zou de vorming van een islamitische vre desmacht zijn, die op een staakt- het-vuren moet toezien. Vorige maand besloten Irak en Iran, na inspanningen van de Ver enigde Naties, dat ze geen aanval- Jeddah. len meer zouden ondernemen op De Islamitische Conferentie-Or- burgerdoelen, maar Teheran houdt ganisatie, waarbij 44 voornamelijk vol dat het de strijd voortzet tot de islamitische landen zijn aangeslo- Iraakse leider, Saddam Hoessein, ten, is in 1969 opgericht naar aan- is gevallen. leiding van een brand in de Al Aq- kÏÏLSSSS da^waarnemers over IC° hoofdkwartier de ontmoeting omdat ze komt na signalen dat Teheran zijn harde standpunt, dat het niet met Bag dad wil onderhandelen, heeft ver soepeld". Maar de voorzitter van het Iraanse parlement, Hasjemi Rafsanjani, heeft maandag nog eens verklaard dat zijn land nooit zal onderhandelen met de Iraakse president. Hij noemde Saddam Hoessein een „oorlogsmisdadi ger". Hoessein verklaarde op dezelfde dag dat hij Iran „nederlagen en ontluistering" zou toebrengen in de oorlog. Reeds vóór de nieuwe islamiti sche bemiddelingspoging heeft Iran verklaard dat het elk voorstel vierkant afwijst dat een compro mis behelst. Bayer De gunstige invloeden van de conjuntuur hebben tot nu toe dit jaar bij Bayer de overhand gehad. Dit heeft Herbert Gruenewald, pre sident-directeur van het Westduit- se chemsiche concern, gisteren verklaard op de jaarlijkse aandeel houdersvergadering. De concern- omzet van Bayer is de eerste helft van dit jaar met 21,5 miljard mark zeventien procent groter geweest dan in de eerste helft van vorig jaar. De omzet van de moedermaat schappij nam toe met veertien pro cent tot 8,5 miljard mark. DEN HAAG (ANP) - Het fiscaal aantrekkelijk maken van de aan koop van nieuw uit te geven aande len is van de baan. Om de vermo genspositie van het bedrijfsleven te verbeteren wordt nu gedacht aan het verder verlagen van de vennootschapsbelasting naar 41,5 MANAMA (AP) - Iraakse ge vechtsvliegtuigen hebben vandaag "een zeer groot maritiem doel" ge troffen ten zuidoosten van de Iraanse olieterminal op het eiland Kharg. Dit heeft het officiële Iraak se persbureau bekendgemaakt. Irak gebruikt deze term meestal voor mammoettankers die olie ver voeren vanaf Kharg. Een woordvoerder van het Iraak se leger meldde dat alle betrokken gevechtsvliegtuigen veilig waren teruggekeerd op hun basis. Sinds het begin van de zeeblok kade in de Perzische Golf zijn vol gens Irak in totaal 53 schepen ge troffen door het Iraakse leger. Iran heeft inmiddels de bemid delingspogingen van de Organisa tie van de Islamitische Conferentie (OIC) afgewezen. De commissie houdt op dit moment een twee daagse conferentie in de Saoedi sche stad Jedda. De vice-voorzitter van de defen- siécommissie van het Iraanse par lement Najaf-Abadi verklaarde woensdag dat de bemiddelings commissie van de OIC, gelet op haar staat van dienst, de vrede geen stap dichterbij zal kunnen brengen. "Als de commissie denkt dat zij een vredespoging kan on dernemen met alle fouten die som mige van haar leden gemaakt heb ben en met haar houding ten op zichte van de agressor, dan heeft de commissie het behoorlijk mis," zo zei hij. procent en een verhoging van de dividendvrijstelling in de inkom stenbelasting. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën van daag bevestigd. De voorstellen staan op een lijstje van minister Ruding. Beslissingen hierover zal het kabinet bij het begrotingsover leg eind augustus nemen. Bij het verhogen van de divi dendvrijstelling circuleren op het ministerie bedragen tussen de vijf honderd en vijftienhonderd gul den. Als gevolg van de maatrege len in de derde fase tweeverdieners zou een dividendyrijstelling van duizend gulden voor echtparen een vrijstelling van tweeduizend gulden betekenen. Zou de vrijstel ling vijftienhonderd gulden wor den dan loopt'die voor echtparen op tot drieduizend gulden. Voor ondernemers die hun firma niet in een bv of nv vorm drijven zullen in plaats van de verlaging van de vennootschapsbelasting compenserende maatregelen wor den genomen. Meer dan 600 Poolse politieke gevangenen wachten samen met hun familieleden met spanning op het bericht dat er zondag ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van het uitroepen van de republiek een amnestie wordt afgekondigd. Dat er een amnestie komt is ze ker. Het parlementsdebat daar over zaterdag is een formaliteit. Maar de grote vraag is wie on der een amnestieregeling zul len vallen. door Anton Koene Er zijn harde onderhandelin gen gevoerd tussen kerk en staat. Het episcopaat gedraagt zich de laatste tijd betrekkelijk rustig, wat er op duidt dat het afwachten tot de amnestie werkelijkheid is gpworden. Eerder deze week is.ér een ad vies uitgegaan van de PRON, de adviesgevende raad - gedo mineerd door leden, die de communistische ideologie trouw zijn gebleven - om aan de politieke gevangenen am nestie te verlenen. Dit betekent dat er al besloten is amnestie te verlenen. Maar hebben de havikken in de regeringsploeg de overhand gekregen, zodat de „zware jon gens" onder de politieke gevan genen, de vroegere plaatselijke leiders van Solidariteit en dissi dente adviseurs van het Poolse comité tot Verdediging van de Arbeiders (KOR), gevangen blijven? De meeste wachten al 31 maanden op hun berechting. De meest prominente KOR-le- den zijn afgelopen week al voor de rechter verschenen. Deze week woensdag is het proces tegen hen voor onbepaalde tijd verdaagd. Geen lawaaiDe regerjng wil niets liever dan deze lastige gevangenen zonder veel lawaai kwijtraken. Tot deze mensen vrij zijn krijgt Polen geen kans de Verenigde Staten tot andere gedachten te brengen, zodat de sancties worden opgeheven en Polen eindelijk lid kan worden van het Internationale Monetai re Fonds. Aan de andere kant is er de drük vanuit Moskou zwa re straffen uit te delen. In het Kremlin is het blijkbaar nog niet doorgedrongen hoe ge vaarlijk het is juist in Polen van mensen martelaars te maken. Zelfs Lenin heeft vroeger zijn partijgenoten gewaarschuwd op te passen voor het nationa lisme in Polen. Daarom moeten de geruchten dat de Poolse re gering deze lastige onderdanen wil deporteren en van hun Poolse nationaliteit wil bero ven, niet al te serieus worden genomen. De Poolse nationali teit is iets zo onaantastbaars, dat er niet als in de DDR en de Sowjet-Unie aan wordt gedacht dezelfde methode te gebruiken om het „politieke schuim"' kwijt te raken. De kerk heeft ook alles ge probeerd om met deze promi nente gevangenen tot een com promis te komen. Maar geen van hen wenste een „handel tje" te beginnen. Ze weigerden zes maanden naar het buiten land te gaan met de garantie van de mogelijkheid terug te keren. Zij weigerden ook een document te ondertekenen waarbij zij afzagen van alle po litieke activiteiten voor de duur van tenminste achttien maan den na hun vrijlating. In het bij zonder hebben Adam Michnik, die zich volledig afzonderde en met niemand sprak om niet in de verleiding te komen, alsme de Jacek Kuron hebben gewei gerd een compromis te aan vaarden. En omdat de regering alleen op een handel wilde in gaan als allen meededen, ging de zaak niet door. Rechtzaak Afgelopen week stonden de vier KOR-leden Kuron, Mich nik, Wujek en Romaszewski voor de rechtbank. De andere zeven weten niet wat hun toe komst is. Door heel Polen zijn leuzen opgehangen zodat de veertigste verjaardag van de re publiek een feestelijk gezicht krijgt. Iedereen weet evenwel, dat er niet van harte wordt meegevierd. In Warschau wor den delegaties uit vrijwel alleen communistische landen ver wacht. Op z'n minst voor deze gas ten moet de schijn worden op gehouden dat alles onder con trole is. Tot nu toe is er geen oproep door de ondergrondse beweging gedaan om te protes teren - mogelijkerwijze om de Jaruzelski: aftreden? amnestiekansen niet in gevaar te brengen. Maar het volk zal zeker uitblinken door afwezig heid. Zoals ieder weekend lo pen de steden leeg en zoeken de stedelingen rust bij familie op het land of in vakantiehuis jes op de volkstuintjes. Wie blijkbaar niet komt is Konstantin Tsjernenko. Een maand geleden werd er serieus rekening mee gehouden, dat hij de Russische delegatie zou lei den, wat had betekent dat de andere Warschaupact-landen ook hun partij- en staatshoof den hadden moeten afvaardi gen. Het bezoek van Tsjernen ko - zijn eerste in het buiten land sinds hij tot partijleider is gekozen - zou een teken zijn geweest in het bijzonder tegen over Reagan in het verkiezings jaar, dat Polen onder de knoet van het Kremlin is en blijft. De andere communistische leiders, die met hun landen netjes in de pas lopen, voelden zich beledigd alleen al door de gedachte, dat Tsjernenko juist de rebel Polen met een eerste bezoek zou eren. Daarbij kwam nog de slechte gezondheidstoe stand van het Russische staats hoofd. Nu heeft hij de oude tra ditie van Brezjnjev hervat en is voor lange vakantie naar de Krim afgereisd. Wie naar War schau wordt afgevaardigd staat nog niet vast. Aan de sterkte van de delegaties vanuit andere Warschaupact-landen kan wor den afgelezen hoe het met Po len binnen het bondgenoot schap is gesteld. Protesten Buiten mogelijke individuele protesten zijn er niet veel acties te verwachten tijdens de festi viteiten. Toch weet de Poolse regering dat het op een kruitvat zit. Alleen het volk houdt haar woede nog in. De vryspraak eerder deze week van twee politieagenten, die beschuldigd waren de zoon van een bekende dissidente in elkaar te hebben geslagen, zo dat deze twee dagen later aan zijn verwondingen bezweek, heeft veel kwaad bloed gezet. Zo ook het verbod aan de War- schause advocaat Wladyslaw Sila-Nowicki zijn beroep uit te oefenen. Hij heeft de verdedi ging aangenomen van veel le den van Solidariteit en de rechtszaak tegen een andere Solidariteit-verdediger Maciej Bednarkiewicz. Uitgerekend zaterdag, een dag voor de veijaardag van de republiek, moet de vroegere Solidariteitsleider van Lodz Andrzej Slowik, die een straf van zes jaar uitzit, voor de rech ter verschijnen omdat hij de di recteur van de gevangenis zou hebben beledigd. Zo worden dag-in-dag-uit de mensen geconfronteerd met de beperkingen van hun elemen taire vrijheden. Maar de meeste onrust veroorzaakt de alsmaar verslechterende economische toestand, waaronder de officië le aankondiging dat het vlees- tekort in de herfst nog groter wordt. De prijzen stijgen - de lonen niet. Steeds meer gezin nen glijden af onder de armoe degrens. De boeren, die 80 pro cent van het landbouwgebied privé in handen hebben, zorgen eerst voor zichzelf en dan voor de mensen in de industriege bieden. Binnen de regering zijn mo gelijk rond de verjaardag ver anderingen te verwachten. Ge neraal Jaruzelski zou zaterdag zijn premierschap kunnen' overdragen aan een gerenom meerd econoom en zich in het kabinet tevreden stellen met de post van minister van defensie. Dat zou op verzoek van het Kremlin zijn, dat het junta-ach- tige gezicht van de Poolse ge neraal te bont vindt. Niettemin blijft de kleine generaal met de donkere bril nog altijd hoofd van de partij, opperbevelheb ber van de strijdkrachten en voorzitter van de raad, die in wezen de controle over de rege ring uitoefend. Een cosmeti sche verandering dus. afgrond gebracht. Of dit land dat van zichzelf zegt dat het in gebouwde zelfmoordtenden- zen heeft over de afgrond stort liever dan op de rand te leven, zal blijken voordat er meer ver jaardagen van de republiek zijn verstreken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14