c mam mi Europa wapent zich tegen overwicht VS Japanse dominee vecht voor de zondag D Sandinisten vandaag 5 jaar aan de macht in Nicaragua Reportage Duitse herbewapening niet om van te schrikken DONDERDAG 19 JULI 1984 Varia 1 1 Het Russische partijblad Prawda bevatte vorige week een spot prent van een Duitser in ganze- pas, die een terugkeer eist naar de vooroorlogse Europese gren zen, terwijl achter hem de scha duw van Hitier opdoemt. De spotprent maakte deel uit van de Russische diplomatieke- en pers campagne tegen het voornemen van de Westeuropese Unie (WEU) om de aan Duitsland op gelegde beperkingen op het ge bied van de produktie van con ventionele wapens op te heffen. door Leo Maat Vrezen de Russen werkelijk de herbewapening van Duitsland? Onmiskenbaar, maar toch lijkt de tirade in de Russische pers lijkt vooral bedoeld voor intern gebruik: de bevolking te door dringen van de buitenlandse dreiging en dus van de noodzaak van hoge defensie-uitgaven. Natuurlijk wekt de term Duit se herbewapening automatisch argwaan, en zeker niet alleen in Oost-Europa. Het ligt immers voor de hand om het in verband te brengen met het jaar 1934, waarin Nazi-Duitsland eenzijdig besloot zich niet langer aan de beperkingen te houden, die het land waren opgelegd na de ne derlaag in de Eerste Wereldoor log. De vergelijking met de situatie van vijftig jaar geleden gaat ech ter op praktisch alle punten mank. De vijandschap tussen Duitsland en Frankrijk, die in het recente verleden tot drie maal toe leidde tot oorlog tussen deze staten (1870, 1914, 1939), is inmiddels omgeslagen in innige samenwerking op politiek en economisch gebied. Het idee van het opheffen van de Duitse be perkingen is eerder afkomstig van ditzelfde Frankrijk, dan uit Duitse koker. Duitsland is bovendien hele maal niet van plan om bommen werpers en raketten voor de lan- ge-afstand te produceren. Maar bovenal gaat de vergelijking mank, omdat het anti-democra tisch militarisme en het revan- chisme in de Bondsrepubliek Duitsland geenszins, als een hal ve eeuw geleden, de boventoon voeren. Ironisch genoeg bleek ultra-rechts bij de Europese ver kiezingen van juni het sterkst in Frankrijk, het land met de demo cratische traditie van vrijheid, gelijkheid en broederschap. De geschiedenis moge zich dan her halen, zij vertelt ons maar bar weinig over de toekomst. Wereldoorlog Het voornemen van de Westeu ropese Unie om de uit 1954 date rende beperkingen op te heffen werd vorige maand in Parijs ken baar gemaakt. De Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, sprak op 20 juni de Assemblee van de WEU toe in zijn hoedanigheid als voorzitter van de ministerraad van de WEU. Bij de Unie zijn ze ven landen aangesloten: West- Duitsland, Groot-Brittanië, Frankrijk, Italië en de Benelux. Genscher had het bij die gele genheid over "de laatste nog be staande produktie-verboden voor conventionele wapens", om aan te geven dat er geen specta culaire beleidswijziging aan ten grondslag lag. Maar dat het meer ging om een langzaam proces van "integratie van de Bondsre publiek in de kring van de weste lijke gemeenschap en het wegne men van de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog". Toch is er wel degelijk sprake van een beleidswijziging. Niet zozeer ten aanzien van Duits land, maar wel wat betreft de WEU. Dit orgaan had jarenlang een slapend bestaan geleid. De bijeenkomst WEU-ministerraad in Parijs was de eerste in een pe riode van bijna tien jaar. Wan neer de WEU ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan eind oktober in Rome vergadert, dan is er duidelijk sprake van een herleving. Een herleving van de enige Westeuropese verdragsor- ganisatie op defensie-gebied. Waarom die herleving? Niet vanwege Duits militarisme en re- vanchisme, maar waarom dan wel? Genscher gaf antwoord op die vraag. Eén antwoord, want er zijn er verschillende. Genscher zei op 20 juni dat het erom te doen is de Europese peiler van de NAVO te versterken. "Zij, die achter een herleving van de WEU verzet tegen de NAVO ver moeden of een aanzet om Europa en Amerika van elkaar te schei den, vergissen zich. Integendeel: de herleving van de WEU dient ter versteviging van het bondge nootschap". En Genscher gebruikte de beeldspraak van de brug om dit te verduidelijken. "Europa en Amerika zijn beide de peilers van de Atlantische brug. Zij vul len elkaar aan en hebben elkaar nodig. Daarom is het nodig dat beide peilers even sterk zijn. Niet de VS zijn in het bondgenoot schap te sterk, maar Europa is te zwak". Forum Volgens Genscher zou de WEU kunnen dienen als een forum voor de onderlinge afstemming van het beleid van de Europese landen, zodat Europa één geza menlijke houding aanneemt in de NAVO. Voor het gemak ver gat Genscher erbij te zeggen, dat juist de EG- en NAVO-landen Denemarken en Griekenland, die vaak afwijkende standpun ten op defensiegebied innemen, niet aan de WEU deelnemen. Net zo min als het neutralistische Ier land, wel lid van de EG, maar niet van de WEU noch van de NAVO. En ook Spanje, straks lid van de EG, maar een land waar het NAVO-lidmaatschap omstre den is, ontbreekt. Op deze manier herleeft er een WEU, waarin een grote mate van overeenstemming bestaat over een zelfstandig Europees veilig heidsbeleid, vooralsnog onder de (nucleaire) hoede van de Ameri kanen. Dit nieuwe leven van de WEU komt vooral tot stand dank zij de innige Frans-Duitse relatie. De as Bonn-Parijs ziet het belang van de zelfstandiger defensiepo litiek in. Het belang is tweeërlei: militair en economisch. Het militaire belang van een sterker West-Europa is gelegen in de onderkenning van het ge vaar van een beperkte nucleaire strijd tussen Oost en West, dat van Europa één groot slagveld zou maken, maar waarbij de grootmachten op betrekkelijk veilige afstand naar de uitwer king van hun wapens kunnen kijken. Hoe onwaarschijnlijk een dergelijk 'herenakkoord' tussen de Sowjet-Unie en de VS ook moge lijken, feit is dat de nieuwe Amerikaanse en Russische ra ketten in Oost- en West-Europa het eerste doelwit in een gewa pende conflict zullen zijn en dat de beslissing over het gebruik van die wapens in Washington en Moskou wordt genomen. On der het motto 'baas in eigen bun ker' wil met name Frankrijk een eigen geloofwaardige afschrik king baseren op de versterking van de eigen kernmacht en in mindere mate de Europese conventionele bewapening. In hetzelfde licht van scepsis over de VS-garantie voor Europa deed voormalig Bondskanselier Helmuth Schmidt onlangs het voorstel om een gezamenlijk Frans-Duitse defensie op te bou wen, waarin Frankrijk zijn nu cleaire paraplu tot de Bondsre publiek uitvouwt en de Bondsre publiek de rekening betaalt van een grotere conventionele krijgs macht. Samen zouden Frankrijk en Duitsland dertig divisies op de been kunnen brengen, genoeg om Europa tegen elke aanval te beschermen, aldus Schmidt. Troepen Het voorstel van de Ameri kaanse senator Sam Nunn om Europa te bestraffen voor de in Amerikaanse ogen te geringe de fensie-uitgaven (door Ameri kaanse troepen uit Europa terug te halen) deed de - om met Gen scher te spreken - Atlantische brug op zijn grondvesten trillen. Ook de rel tussen de VS en Grie kenland over de verkoop van Noorse straaljagers (maar van Amerikaanse makelij) drukte Europa weer eens met zijn neus op het feit dat het aan de leiband van de VS loopt, ook op het ge bied van de wapenproduktie en —handel. En dat brengt het economisch perspectief in zicht, dat voedsel geeft aan de herleving van de WEU. De transatlantische han delsbalans van wapentuig is be slist niet in evenwicht. Van twee- richtingverkeer is eigenlijk geen sprake en ook over de uitwisse ling van technologische kennis doen de VS moeilijk. Met de regelmaat van de klok worden er de laatste tijd dan ook initiatieven genomen om in Eu ropees verband militair mate rieel te fabriceren: een Frans- Duitse gevechtshelikopter, een vijf-landen consortium voor de ontwikkeling van een straalja ger, enz. De intrede van Japan op de markt van militaire en ruimte vaart 'high technology' is voor de Europese wil tot samenwerking een laatste druppel. Genscher sprak bij de opening van de lucht- en ruimtevaarttentoon stelling in Hannover (19 mei 1984, aan de vooravond van de Europese verkiezingen) een rede uit, waarin de noodzaak van Eu ropese economische samenwer king op het gebied van moderne technologie werd onderstreept. Hij gaf als voorbeeld het feit dat liefst elf verschillende Europese bedrijven elk afzonderlijk een di gitaal systeem voor telefoonver bindingen hadden ontwikkeld en dat zij daaraan samen 19 mil jard mark hadden uitgegeven. In Noord-Amerika zijn er vier van dergelijke systemen, in Japan twee. Het gevolg is, volgens Gen scher, dat Europa nooit zijn ont wikkelingskosten kan terugver dienen en dat de innovatie-capa citeit van het Europese bedrijfs leven wordt verzwakt. Meedoen op de hoog-technologische we reldmarkt, maakt een grote thuismarkt nodig. Een dergelijke markt kan alleen Europa bieden, aldus Genscher. Het zogeheten militair-economisch complex wordt een multinational en de Westeuropese Unie de vergade ring van aandeelhouders. MEXICO-STAD Zonder geduld is het leven in Nicaragua onmoge lijk geworden. Lange rijen bij de bushaltes, voor de benzinestations en in de steeds belabberder gesor teerde supermarkten. Na vijf jaar van sandinistische revolutie is schaarste troef. Bijna alles is op de bon. Maar ook al heeft men de bon nen, die verse groenten, melk en eieren zijn vaak alleen maar op de peperdure en illegale zwarte markt te koop. Geen Nicaraguaan die daar niet over klaagt. door Rob Sprenkels Desalniettemin zijn de sandinis ten nog altijd razend populair, vooral bij de jongere generatie, die de drijvende kracht vormt voor de sandinistische massa-organisaties. En ook de enorme hoeveelheid ar men uit het Somoza-tijdperk zwe ren bij het sandinisme. De verwor venheden van de revolutie zijn daar niet vreemd aan: het basis pakket voedsel, de alfabetisering, de landhervorming, de sociale ge zondheidszorg, de ongediertebe- strijding in de nog altijd giganti sche krottenwijken van de hoofd stad Managua. Maar in vijf jaar tijd hebben de sandinisten ook veel vrienden ver loren. De leiders van de Nicara guaanse kerk. De Chamorro's van het oppositiedagblad La Prensa, de grootste zakenfamilie in Nicara gua. De vroegere held Eden Pasto- ra en de oud-juntaleden Arturo Cruz en Alfonso Robelo. Maar vooral ook de mensen die ten tijde van Somoza gewend waren om de dag met westerse luxe door te brengen, iets dat de sandinisten zo veel mogelijk geprobeerd hebben terug te dringen. Volgens eigen zeggen om de armoede te kunnen bestrijden, volgens hun tegenstan ders om een oorlogsapparaat op te zetten. In 1979 droomden de sandinisten van ongebondenheid, goede be trekkingen met zowel het Westen als het Oosten, maar zonder dat die relaties verplichtingen met zich mee zouden brengen. Volgens het uit 1979 stammende juntalid Ser gio Ramirez Mercado, is die droom in feite nog altijd niet veranderd, maar is het peddelen tussen Mos kou en Washington moeilijker ge worden. Oorzaak: de agressieve Amerikaanse politiek ten opzichte van Nicaragua. Verwoesting De door Ronald Reagan gespon sorde contra-revolutionaire oorlog heeft reeds een spoor v ting achtergelaten in Nicaragua. Naar schatting 2000 doden, zo'n 100.000 vluchtelingen en 350 mil joen dollar schade. Mijnen in de Nicaraguaanse havens, vernielde opslagtanks van benzine, aansla gen op olieleidingen, de vernieti ging van de verkeerstoren van het internationale vliegveld van Mana gua, vernielde koffie- en tabak soogsten. „Het uitbreiden van ons defen sief apparaat is nu onze prioriteit", aldus Humberto Ortega, de sandi nistische minister van defensie. En terwijl de sandinisten pretenderen dat zij over korte tijd over Russi sche Mig-straaljagers zullen be schikken om zich te verdedigen te gen de vrijwel dagelijkse schendin gen van het Nicaraguaanse lucht ruim, is het volk meegedeeld dat de komende zes maanden nog ma gerder zullen zijn dan de afgelopen zes maanden. „Alles voor de oor logsfronten, alles voor de strij ders", zo luidt nu de economische leus van de sandinisten. Inmiddels is er een lichtpuntje aan de horizon. De moeizame Con- tadora-bemiddeling m Midden- Amerika lijkt vruchten af te wer pen. Honduras heeft tekenen gege ven de contra-revolutionairen niet langer terzijde te willen staan, ten minste als Washington niet snel economisch over de brug komt. Costa Rica begint zich steeds meer werkelijk neutraal op te stellen ten opzichte van Nicaragua. Reagan heeft van het Amerikaanse Con gres voorlopig geen toestemming weten te krijgen voor nog eens 21 miljoen dollar steun aan de contra revolutionairen. En deze hebben, ondanks koortsachtige pogingen, geen kans gezien om een represen tatief gebied in Nicaragua te vero- ACHTERGROND rikanen dat willen", zo verklaarde kortgeleden Daniel Ortega, de jun taleider die presidentskandidaat zal zijn van de sandinisten. „Wij willen hier geen democratie waar aan slechts 30 procent van de kie zers deelneemt. Wij willen hier geen democratie die wordt bezet door de militairen en de economi sche macht. Voor ons betekent de mocratie onafhankelijkheid en zelfbeslissing. Voor ons betekent democratie werkelijk van elkaar houden, dat wil zeggen het egoïs me begraven, de dorst naar goud, de exploiteur begraven en de geëx- ploiteerden opgraven", aldus Orte- Voor het eerst sinds de komst van Reagan in het Witte Huis is er sprake van onderhandelingen tus sen vertegenwoordigers van de Amerikaanse en sandinistische re gering. Managua is echter bang dat het gaat om een afleidingsmanoeu vre van Reagan, die beweert dat hij met zijn militaire agressie de sandi nisten verschillende concessies heeft weten af te dwingen, met na me de verkiezingen die op 4 no vember moeten worden gehouden. Zelfbeslissing „Nooit zullen wij ons een demo cratie laten opleggen zoals de Ame- Met de verkiezingen willen de sandinisten de westerse wereld er van overtuigen dat zij nog altijd on afhankelijkheid van Oost en West nastreven. Op papier ziet de stem busslag er in ieder geval voorbeel dig uit. De noodtoestand zal bin nenkort worden opeheven, evenals de censuur op de oppositiekrant La Prensa. Verder moeten alle po litieke partijen evenveel propagan- daruimte krijgen op radio en tele visie. Naar het heet zullen de Con- tadora-landen worden uitgenodigd om de gang van zaken rond het verkiezingsspektakel te toetsen. „Steun van West-Europa en bin nen het Amerikaanse Congres is voor de voortgang van onze revolu tie van levensbelang", aldus junta lid Sergio Ramirez Mercado. Onderwijl twijfelen de belang rijkste oppositiepartijen nog of zij het spelletje wel zullen meespelen. Zij nemen het de sandinisten kwa lijk dat ze de overwinning reeds veilig hebben gesteld door de 35.000 militairen stemrecht te ge ven en de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen tot 16 jaar. Verder vin den ze het onjuist dat contra-revo lutionairen als Eden Pastora en Al fonso Robelo niet aan het stembus spektakel mogen meedoen. Dominee Masahiko Sawa van de Verenigde Kerk van Christus in Japan heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het hoofd van een lagere school en plaatselijke onderwijsambtena- ren wegens aantasting van de vrijheid van godsdienst. Al anderhalf jaar probeert de dominee schoolbesturen en ambtenaren iets bij te brengen over de betekenis van de zondag voor een christen, maar zonder resultaat. In Japan bestaat een nauwe band tussen school en ou ders. Daartoe worden vaak bij eenkomsten op school gehou den, bij voorkeur op zondag, als iedereen vrij is. De maandag daarop is dan een vrije dag. De kinderen die op die zondag niet komen krijgen een slechte aante kening op hun rapport. Ds. Sawa voert aan, dat voor de 1 miljoen christenen in Japan de zondag mede bestemd is voor de kerkdienst en andere godsdien stige activiteiten, zoals de zon dagsschool, en dat die niet naar een willekeurige dag kunnen worden verplaatst. Als kinderen van christenouders naar de zon dagsschool gaan, is het on rechtvaardig, hen daarvoor met een slechte aantekening te straf fen. Omdat hij voor zijn bezwa ren bij niemand gehoor vond, be sloot de predikant tot een officië le aanklacht. Sommige critici beschouwen het reserveren van de zondag voor eredienst en rust als 'christelijk imperialisme'. En on- derwijsambtenaren verschuilen zich achter de schoolhoofden, die de bevoegdheid hebben hun schoolagenda's samen te stellen. Ds. Sawa houdt vol, dat schoolagenda's ouders en kinde ren niet tot zo'n verregaande aan passing mogen dwingen. Dat is ongrondwettig, omdat de in de grondwet gegarandeërde vrij heid van godsdienst daardoor in het nauw wordt gebracht. De predikant ontmoet veel sympathie met zijn actie, ook van anderen dan christenen. Hij legt er de nadruk op, geen spe ciale voorrechten voor een min derheid te willen afdwingen. Ie der die het goed meent met de grondwet gaat dit aan, zegt hij. Japan heeft pas tegen het eind van de vorige eeuw de zondag als vrije dag ingevoerd, omdat bui tenlandse handelshuizen hun deuren sloten. Wereldraad Tegen de gewoonte in heeft de vergadering van het Centraal Comité (bestuur) van de Wereld raad van Kerken, dat de afgelo pen tien dagen in Genève bijeen was, geen stortvloed van verkla ringen over problemen in de we reld opgeleverd. Er kwam er maar één, namelijk over Nami bië, waarvan de onafhankelijk heid verder weg lijkt dan ooit na het recente militaire en diploma tieke offensief van Zuid-Afrika. Deze terughoudendheid in maat schappelijke vraagstukken gaat samen met een toenemende aan dacht voor zending en interker kelijke overeenstemming op theologisch gebied. Het werk van de afdeling 'wereldzending en evangelisatie' moet zich voor al richten op groepen 'die nog nooit van Jezus Christus hebben gehoord'. De voorstellen om een grotere invloed van vrouwen binnen de lid-kerken te bevorderen leidden gisteren nog tot heftige discus sies, vooral met de orthodoxen. Het Centraal Comité sprak uit, dat de lid-kerken zich moeten keren tegen culturele tradities die gelijke rechten voor vrouwen in de weg staan. Op zijn laatste persconferentie liet secretaris-generaal Philip Potter - Emilio Castro volgt hem per 1 januari op - zich niet verleiden tot pessimisme. De kerken, zei hij, zijn een stuk ge voeliger geworden voor de grote vragen van de tijd. "Wij hebben geleerd, afstand te nemen van de machten waaronder we leven. Velen verstaan de roeping om getuige te zijn in bewegingen voor recht en vrede. Van de ker ken wordt gevraagd waar zij staan. Willen zij instrument zijn van hoop en verzoening? De rol van de Wereldraad is, het gewe ten van kerken en christenen te scherpen". Dr. R.J. Mooi, secretaris-gene raal van de Nederlandse Her vormde Kerk en lid van het Cen traal Comité, verklaarde, dat het beleid van de Wereldraad voor de aangesloten kerken aanvaard baar moet blijven. Het tijdperk van Potter ken merkte zich vooral door een scherpe stellingneming in sa- menlevingsvragen, uitdagende programma's en heftige discus sies met achterblijvende kerken. Die periode wordt nu binnenkort afgesloten. Zijn opvolger Castro lijkt beter te passen bij de nieu we fase, waarin de oecumenische beweging na de assemblee in Vancouver is beland: die van consolidatie, om de ruim 300 lid kerken weer dichter bij de We reldraad te brengen. Vervolging Nicaragua. In een commen taar op de uitwijzing van tien buitenlandse priesters uit Nica ragua zei Radio Vaticana, dat er in dat land sprake is van een 'sluipende kerkvervolging'. "Steeds meer wordt de kerk de ruimte ontnomen om pastoraal bezig te zijn, terwijl ook aan het werk van de barmhartigheid te midden van de bevolking beper kingen worden opgelegd". De gewraakte politieke activiteit van de uitgewezenen tegen de marxistische regering moet, vol gens Radio Vaticana, altijd nog worden bewezen. Over de priesters die zich in de regering van het land hebben la ten opnemen werd gezegd, dat zij zich er blijkbaar niet bewust van zyn, hoeveel schade ze aan richten. Beroepen. Hervormde Kerk: bedankt voor Schoonhoven M. Goudriaan Ouderkerk aan de IJssel; toegelaten tot de evange liebediening mevrouw E. van Dijk Groningen, N. C. van der Voet Utrecht, mevrouw J. Inia Leek en C. A. Westerveen Gro ningen. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: aangenomen naar Tcrneu- zen (als lerend ouderling) J. de Boer Vaassen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11