Exporteurs willen een stroppenpot c Schippers zetten strijd voort Voor calamiteiten als Britse staking Korter werken Ahold voor 200 jeugdbanen Voorstel voor nieuw wapen tegen fraude Tuijnmaii waarschuwde wel voor hoge kosten Schiphol krijgt uniek communicatiesysteem Staatslening 8,75 pet WOENSDAG 18 JULI 1984 DEN HAAG (ANP) - Nederlandse agrarische exporteurs moeten de gelegenheid krijgen een fiscale „stroppenpot" te kweken om de gevolgen van calamiteiten zoals thans de havenstaking in Engeland op te vangen. Het Agrarisch Groothandels Verbond zal deze wens op zeer korte termijn - opnieuw - bij de overheid op tafel leggen. Secretaris drs. A. de Groot heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. Economie UTRECHT (ANP) - Albert Heijn zal in augustus 100 jonge werklo zen in dienst nemen en voor 1 juli 1985 nog eens 100. Dat is afgespro ken in het kader van de cao-onder handelingen tussen Ahold NV, de Dienstenbonden FNV en CNV en de Unie BLHP die gisteren tot een principe-akkoord hebben geleid. Het gaat om drie cao's voor in to taal 3.500 van de ruim 30.000 werk nemers: die voor het hoofdkan toor, de distributiecentra en de Fi- liaalleiders. De werknemers leveren de 0,77 procent prijscompensatie van 1 juli 1984 en 1 procent van de prijscom pensatie van 1 januari 1985 in voor een arbeidstijdverkorting van 36 uur. De totale arbeidstijdverkor ting komt daarmee op 76 uur (dat komt neer op een gemiddelde werkweek van iets meer dan 38 uur). De roostervrije uren moeten worden opgenomen in blokken van minstens vier uur. Afgezien van de extra werkgele genheid die deze arbeidstijdver korting oplevert, zal Ahold een ex tra bijdrage leveren aan de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Haar werkmaatschappij Albert Heijn zal met het oog daarop ver sneld zogenoemde jeugdfilialen openen. Daarvan bestaan er nu al zeven. In 1984 komen er vier bij en in 1985 nog vfjf. De 200 jongeren (schoolverlaters of als werkloos ge registreerde jongeren) worden aan genomen op basis van een groei- contract. Ahold en de bonden hebben bo vendien de intentie uitgesproken, in het kader van het streven naar een 36-urige werkweek ook de prijscompensatie van 1 juli 1985 en 1 januari 1986, of een deel ervan, te gebruiken voor verdere arbeids tijdverkorting. Over de nadere uit werking wordt volgend jaar verder overleg gepleegd. Een woordvoerder van de Dien stenbond FNV toonde zich zeer te vreden met het akkoord. Hy noem de Ahold een koploper in de detail handel, „een branche, waar nogal eens een kruideniersmentaliteit heerst". Niet alleen krijgen de werknemers vier roostervrije uren meer dan bij voorbeeld in de cao voor het grootwinkelbedrijf le vensmiddelen is overeengekomen, Ahold is volgens de bond ook de enige werkgever in deze sector die zwart op wit meer werkgelegen heid belooft. Bovendien raakt een werknemer die op een roostervrije dag ziek is die vrije dag niet kwijt, zoals elders wel gebeurt. Het AG V, tot voor enkele maanden Algemeen Orgaan Voedselvoorzie ning geheten, heeft deze wens de laatste twaalf maanden al enkele keren geuit, onder andere tijdens de acties van Franse boeren en Ita liaanse douaniers. Bij een strop penpot moet worden gedacht aan een Fiscale maatregel voor bedrij ven geld te reserveren om de Finan ciële gevolgen van dergelijke ac ties op te vangen. Het AGV is een centrale organisatie voor de agrari sche handel. Vooral op één land gespeciali seerde exporteurs zijn volgens De Groot de dupe van acties zoals die in het verleden in Frankrijk en Ita lië en nu in Engeland worden ge voerd. Thans zijn het met name de aardappelen-, de groente- en fruit en de bloemensector die worden getroffen, omdat zij gevoelige, snel bederfelijke produkten leveren. De vlees- en eiersector wordt in min dere mate getroffen doordat zij hun produkten nog enige tijd in voorraad kan houden. Nederlandse exporteurs hebben ook gisteren weer gebruik ge maakt van vliegtuigen om groen ten, fruit en bloemen naar Enge land te krijgen. De Algemene Ne derlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs heeft zelfs beslo ten op Schiphol een coördinatie punt in te richten, omdat de vraag Rijverbod voor niet naleven van de cao UTRECHT (ANP) - Zeven trans portbedrijven, waaronder Trans portonderneming Hillegom, heb ben een rijverbod opgelegd gekre gen omdat zij zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige overtredin gen van de cao-beroepsgoederen- vervoer. De straffen variëren van vijf tot 25 dagen. Verder hebben veertien bedrijven een voorwaar delijk rijverbod gekregen van de Commissie Vervoersvergunnin- gen. Dit meldt de Vervoersbond FNV. De bond zit samen met andere bonden en de werkgeversorganisa ties in het beroepsgoederenver- voer in een adviesorgaan, dat con troleert of de cao in de bedrijfstak wordt nageleefd. De Commissie Vervoersvergunningen, een zelf standig bestuursorgaan ingesteld door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, neemt dan de uiteinde lijke beslissing over het straffen van cao-overtreders. Deze con structie is uniek in het bedrijfsle ven. In oktober 1983 werd voor het eerst een transportbedrijf defini tief gesloten wegens voortdurende overtreding van de cao. Renteverhoging De ABN en RPS hebben gisteren de tarieven voor hypothecaire le ningen met 0,2 tot 0,4 procent ver hoogd. Het tarief van de ABN voor een hypotheek voor vijf jaar vast met gemeentegarantie is nu 8,9 procent (was 8,7 procent) en zon der gemeentegarantie 9,1 procent (8,9 procent). De ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt heb ben tot deze verhoging geleid, zo heeft de ABN bekendgemaakt. Bij de Amro Bank wordt over een eventuele verhoging van de hypo theekrente nog overlegd, zo zei desgevraagd een woordvoerder. Uitstel Tien westerse landen waaronder Nederland hebben met Jamaica een regeling getroffen voor de schuldaflossingen die het land vol gens de oorspronkelijke afspraken had moeten doen in de periode van begin 1983 tot eind maart 1985, zo is gisteren vernomen van de Ja- maicaanse delegatie bij schuldbe sprekingen in Parijs. Het gaat om een bedrag van in totaal 135 mil joen dollar. Netherlines Netherlines, een nieuwe lucht vaartmaatschappij, krijgt van de Rijksluchtvaartdienst vergunning voor een aantal regionale verbin dingen. De vergunning wordt eind deze week verleend, aldus de RLD. Netherlines is van plan eind dit jaar te gaan vliegen, voorlopig met een toestel voor maximaal 18 pas sagiers. Over een a twee jaar zou Netherlines ook de niet-rendabele NLM-verbinding Schiphol-En- schede-Groningen willen overne men. Dollarkoers De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europese valutamarkten duidelijk gestegen. Op de Amsterdamse wisselmarkt werd een officiële koers vastge steld van 3,2080 gulden, 2,5 cent meer dan de koers van 3,1830 gul den op maandag. De banken vroe gen vandaag 3,27 gulden voor een dollar en betalen er 3,15 gulden voor. van exporteurs naar luchtvracht- ruimte volgens secretaris J. van der Vorm ontzettend groot is. Het op de luchthaven gevestigde expeditiebedrijf Damco Air, dat als coördinatiepunt dienst doet, is op verzoek van de bond in geheel Eu ropa op zoek naar een vliegtuig. Gedacht wordt aan het charteren van een toestel dat vijf keer per dag vluchten op Engeland zou moeten gaan uitvoeren. Zelfs als dat lukt is dat nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Bovendien is luchtvrachtruimte erg duur en „wordt die per minuut nog duur der", aldus Van der Vorm. „Het vliegen is geen volledig alterna tief." Met de enige veerdienst die nog vrachtverkeer meeneemt, die van Maatschappij Zeeland van Hoek van Holland naar Harwich, zijn gis teren eveneens vrachtwagens met produkten overgestoken. Op de veilingen hebben de prijzen zich gisteren enigszins hersteld ten op zichte van maandag. Dat komt vol gens Van der Vorm doordat het aanbod achterblijft bij de vraag. Het geringe aanbod is het gevolg van het slechte weer. De verwach ting is dat de prijzen de komende dagen nog iets zullen aantrekken. DEN HAAG (ANP) - De belasting wetgeving moet zodanig worden veranderd dat al bij de eerste aan slag een boete opgelegd kan wor den als de belastingplichtige iets heeft verzwegen of verkeerd heeft opgegeven. Nu kan alleen een boe te worden opgelegd in een later stadium als het om een navocde- ringsaanslag gaat. Dit is een van de voorstellen die prof. mr. D. Simons aan staatsse cretaris Koning (Financiën) heeft gedaan om de navorderingsmoge lijkheden van de fiscus te verrui men. Staatssecretaris Koning heeft de voorstellen gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden. Als deze worden overgenomen bete kent dit dat de belastingdienst be langrijke nieuwe wapens in han den krijgt bij het bestrijden van fraude. Ook lijkt het Simons wenselijk en mogelijk om bij navorderings aanslagen de in de rechtspraak ontwikkelde eis dat er sprake moet zijn van een „nieuw feit" te laten vervallen. Door voortaan de alge mene beginselen van behoorlijk bestuur ook los te laten op Fiscale zaken wordt de belastingdienst meer ruimte gegeven op te treden als er een aanslag is opgelegd en later blijkt dat er „iets" is dat tot een hogere aanslag zou hebben ge leid. Wat het opleggen van een boete in een eerder stadium betreft stelt Simons dat er wel sprake moet zijn van opzet en grove schuld bij de belastingplichtige. Ook lijkt het hem verstandig dit wapen alleen in gevallen van enige omvang te han teren. Nu is het nog zo dat als de belastingdienst bij het vaststellen van de deFinitieve aanslag een on regelmatigheid ontdekt een correc tie toepast zonder dat dit nadelige gevolgen voor de belastingplichti ge heeft. De staatssecretaris heeft de Tweede Kamer gemeld dat hij po sitief staat tegenover de voorstel len van Simons. De Kamer ver zocht de bewindsman destijds te bekijken of de navorderingsmoge lijkheden verruimd konden wor den en of al bij de aanslagregeling een boete opgelegd zou kunnen worden. Koning gaf Simons vorig jaar opdracht dit te onderzoeken. Van Oosterscheldewerken DEN HAAG (ANP) - De toenmali ge minister van verkeer en water staat ir Tuijnman heeft in juli 1981 al gewaarschuwd dat de Ooster scheldewerken aanzienlijk duur der zouden uitvallen dan was voor zien. In het betreffende schrijven aan de toenmalige kabinetsinfor mateurs Lubbers en De Koning ging Tuijnman er overigens nog van uit dat de bouw van de half open stormvloedkering volgens plan in 1985 gereed zou zijn. In het afschrift van de brief, die premier Lubbers deze week aan de vaste kamercommissie voor de rijksuitgaven heeft gestuurd, maakt Tuijnman nog melding van een kostenraming van 6,5 miljard gulden. De WD-bewindsman in het eerste kabinet-Van Agt waar schuwde tegelijk dat de zeer gerin ge reserve in de raming „waar schijnlijk niet voldoende blijkt te zijn". De kamercommissie hield eind juni een hoorzitting waarbij onder anderen de oud-ministers van ver keer en waterstaat Westerterp (ka binet-Den Uyl), Tuijnman en Zee- valking (tweede- en derde kabinet- Van Agt) hun visie gaven op de kri tische opmerkingen van de Alge mene Rekenkamer over het niet of onvoldoende informeren van de Tweede Kamer en over de giganti sche Financiële tegenvaller van de Oosterscheldewerken. Het kabinet-Den Uyl nam in 1976 het besluit een stormvloedkering in de Oosterschelde aan te leggen. Volgens schema zou het werk in 1985 gereed moeten zijn. Uiteinde lijk zal de ingebruikneming pas een jaar later zijn en tenminste 7,5 miljard gulden hebben gekost, ter wijl de raming in 1976 nog op vijf miljard uitkwam. Tuijnman zat in 1981 al op een raming van 6,5 miljard en stelde te gelijk dat met een overschrijding van een paar procenten rekening moest worden gehouden. Hij wees er op dat vijf procent al meer dan 320 miljoen gulden betekende, maar dat dat „voor werken met een omvang en een allure als deze niet opmerkelijk mag worden ge noemd". OUDESCHIP De familie Zandt uit Oudeschip heeft een eigen 'gasbel' in de achtertuin. Bij het boren in de grond om te bepalen waar de nieuwe schuur zou staan, spoot opeens veengas uit de grond. Dochter Anja kookt een pannetje aardappels op de gasvlam. (foto anpj CARACAS (RTR) - In de extra ver gadering van de ministers van olie producerende landen (OPEC) die begin oktober is gepland zal waar schijnlijk wel over de produktie worden gesproken maar niet over de prijzen, zo heeft de Venezolaan se minister van energie en mijn bouw, Arturo Hernandez Grisanti, maandagavond verklaard. Volgens Hernandez verwacht de OPEC dat de wereldvraag naar olie van het derde op het vierde kwar taal van dit jaar met 2,5 miljoen va ten per dag zal toenemen tot 46,6 miljoen vaten per dag. Voor het eerst in vijfjaar is de marktontwik keling positief; in het eerste kwar taal werden 1,75 miljoen vaten per dag meer gekocht dan in die perio de van 1983. Verwacht wordt dat de vraag in OPEC verwacht groei van olie- verbruik, geen prijsstijging het derde kwartaal van dit jaar on geveer 44,1 miljoen vaten per dag zal bedragen, 700.000 meer dan in dat tijdvak van het vorige jaar. Ook voor het vierde kwartaal wordt een toeneming van ongeveer 700.000 vaten per dag voorzien in vergelij king met 1983. De toeneming is volgens Hernandez echter niet van dien aard dat over een prijsverho ging kan worden gedacht. De OPEC hanteert op het ogen blik een basisprijs van 29 dollar per vat (159 liter) voor olie van stan daardkwaliteit. Daarvan worden de prijzen van andere soorten olie afgeleid. De maximumproduktie van de dertien OPEC-landen be draagt officieel 17,5 miljoen vaten per dag maar in werkelijkheid ver moedelijk bijna 19 miljoen. Hernandez zei blij te zijn met het besluit van de Britse nationale olie maatschappij (BNOC) om haar prijzen van olie uit de Britse sector van de Noordzee te handhaven. De verlaging waarop de afnemers heb ben aangedrongen zou zeker gevol gen hebben gehad voor de prijzen van vergelijkbare olie van de OPEC. BNOC hanteert voor haar voornaamste oliesoort een export prijs van 30 dollar per vat. SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiphol zal in de zomer van 1985 kunnen beschikken over een nieuw mobiel radiocommunicatie systeem, dat volgens de PTT een •wereldprimeur mag worden geno- mend. Het contract hiertoe is gis termiddag op de luchthaven on dertekend door de directeur-gene raal van de PTT, ir. C. Wit en de president-directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, K.W. Weg- stapel.Met de ontwikkeling en in stallatie van het systeem is voor de PTT een bedrag van bijna 12 mil joen gulden gemoeid. Het is ont wikkeld in samenwerking met AEG Telefunken, die vijf miljoen gulden in het project heeft gesto- ken.Het nieuwe systeem heeft vol gens het hoofd van de afdeling mo biele communicatie van de PTT, R. Hakvoort, als unieke eigenschap DEN HAAG (ANP) - Op 24 juli kan worden ingeschreven op een nieu we staatslening met een rente van 8,75 pet. Het gaat om een 10-jarige lening, die zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 september 1990. De koers van uitgifte zal uiterlijk 23 ju li voorbeurs worden bekendge maakt. De stortingsdatum is 3 sep tember. Het bedrag van de lening zal na de inschrijving worden vast gesteld, aldus het ministerie van Fi nanciën. Het is de zevende lening ter dek king van het Financieringstekort van het lopende jaar. De eerste zes leningen brachten in totaal f 17,75 miljard op. Een lening in april droeg een rente van 8,25 pet, de an dere hadden een rente van 8,5 pet. DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet in staat 1 januari 1985 een zo genoemd Europees paspoort in te voeren. Dit heeft staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) de Europese commissie, het dage lijks bestuur van de EG, per brief doen weten. 23 juni 1981, tijdens een Neder lands voorzitterschap van de EG, besloten de tien lidstaten van de gemeenschap een nieuw nationaal paspoort met een in alle landen uniform model in te voeren. Als streefdatum werd toen 1 januari Geen Europees paspoort voor januari 1985 1985 genoemd. Een beslissing die onlangs tijdens de Europese top in Fontainebleau werd bevestigd. In 1981 werd op Brits initiatief de mogelijkheid tot uitstel van invoe ring geschapen als lidstaten admi nistratieve moeilijkheden zouden hebben. Een artikel waar Neder land nu een beroep op heeft ge daan. Het overleg tussen het minis terie en gemeentes plus provincies over invoering van het nieuwe pas poort duurt langer dan voorzien. De laatste twee hebben tot 1 sep tember de tijd te reageren op een notitie nieuw model paspoort die het ministerioe onlangs heeft uit gebracht. Er blijkt verschil van me ning te bestaan tussen ministerie en lagere overheden over bevoegd heden. dat de vertraging in de overbren ging van een boodschap zodanig is teruggebracht dat de gebruiker van het systeem daarvan niets meer merkt. Voor wat betreft de orde en de veiligheid is dit voor een luchthaven van zeer groot be lang.De nieuwe apparatuur maakt onder meer een einde aan de klach ten over storingen van frequenties, onderlinge beïnvloeding van de apparatuur en het meeluisteren door anderen. Dit gebeurt door de toepassing van het op zich niet nieuwe trunkingsysteem. Bij dit systeem worden alle beschikbare frequenties gebundeld. Computer gestuurd krijgt de gebruiker een bepaald spreekkanaal toegewezen voor de duur van het bericht. Op Schiphol zullen alleen porto foons worden gebruikt. Het sys teem biedt ruimte aan 1.500 porto foons, een aantal dat later kan wor den uitgebreid tot 2.000. Nu zijn er op de luchthaven in totaal 1.300. Er kan langs veertig spreekkanalen worden gecommuniceerd.Het nieuwe systeem maakt ook een goede ontvangst mogelijk in die delen van de gebouwen waar ra diogolven niet of nauwelijks kon den doordringen, zoals garages, tunnels en kelders. Hiervoor zullen zogeheten „lekkende" coax-kabels in die ruimten worden gelegd. „Op een kabel staan voor het eerst veer tig radiokanalen en dat is een staal tje van technisch vernuft", aldus Hakvoort. Blokkade Oude Rijn opgeheven BODEGRAVEN De actie tegen de beurtvaart duurt voort. De blok kade van de Oude Rijn in Bodegra ven is gistermiddag weliswaar ge broken door de rijkspolitie te wa ter, maar het Aktie Comité van de beursvaart is niet van plan de strijd op te geven. "We zijn al jaren aan het praten maar dat heeft geen en kel resultaat opgeleverd. Wij blij ven nu actie voeren tot er concrete voorstellen op tafel liggen", zegt woordvoerder Johnny Scholten (23) van het Aktie Comité, één van de opvarenden van de Debora. De strijdende beursschippers wil len graag dat alle goederen in het vervolg via de beurs worden ver deeld, via de zogeheten evenredige vrachtverdeling. De praktijk van vandaag is volgens Scholten dat vele partijen die vroeger via de beurs gingen, thans door de beurt vaart worden vervoerd. Voor de bedrijven is dit aantrekkelijk om dat deze schippers tegen een lager tarief kunnen vervoeren. De 'vrije vaart' daarentegen is gebonden aan vaste, hogere tarieven. De oplossing hiervoor is volgens het Aktie Comité dat voortaan alle goederen worden verdeeld via de beurs. De beurtvaartschippers zou den dan hun vergunning moeten kunnen inruilen voor een vergun ning voor de beurs. "Wij moeten gemiddeld een dag of tien wachten voordat we weer aan de slag kunnen. Dan lig je hier da genlang aan wal en dan zie je een beurtschipper gedurende die da gen drie, vier, vijf keer langsvaren. Ze pakken nu ook het bulkvervoer. Dat is niet eerlijk. Dat is pure broodroof. Wij gunnen iedere schipper zijn brood. Maar niet zo dat de beursschipper lang kan wachten tot hem weer een vracht is toebedeeld en de beurtvaart onder tussen veel vrachten wegpikt. Dat gaat zo niet langer", zegt Scholten voor wie de maat vol is. Actie Het gaat in Bodegraven om een 'eerste' actie van het comité, dit maal gericht tegen de beurtschip pers die richting Woerden goede ren vervoeren (zoals de Firma Am- merzeel waarvan sinds de blokka de maandagmiddag begon zes schepen hebben stil gelegen). Be drijven die worden gedupeerd door de blokkade zijn vooral graan- en veevoederbedrijven als Cavo/Rijnstreek en A. Blok gele gen langs de Oude Rijn tussen Al phen aan den Rijn en Woerden. De Oude Rijn is een belangrijke route voor de beurtvaart. De vaarweg was niet geheel ge blokkeerd. Drie schepen lagen achter elkaar langs de Rijnbaan ter hoogte van het sluisje in het cen trum van de kaasstad, een vierde schip lag naast de achterste afge meerd. De pleziervaart kreeg vrije doorgang ('We zijn er niet om de vakantie van de mensen te verpes ten'), evenals andere beursschip pers en de schippers die zijn vrijge steld zoals zandschippers en de benzinevaart. De burgemeester van Bodegra ven, J. Kok, stelde de beursschip pers gisteren een ultimatum, 's Middags om twee uur moest de doorgang voor alle schepen vrij zijn. Al snel werd dit ultimatum op verzoek van de schippers verlengd tot drie uur. Half drie meldde Scholten, dat het Actie Comité met hun schepen bleven liggen. De blokkade zou niet worden opgehe ven. De rijkspolitie te water deelde daarop mee dat zij maatregelen zou treffen: de doorgang zou worden vrijgemaakt door het schip dat midden op de Oude Rijn lag, weg te slepen. Laat in de middag werd het schip, de Natasja, weggesleept. De schippers verzetten zich niet. Een enorme teleurstelling voor het Aktie Comité is dat er (nog) geen landelijke aktie uit de blokka de is voortgevloeid. Dat was wel iets waar het comité op had ge hoopt. "Het gaat nu over onze rug gen. Onze bonden sympatiseren wel, maar daar blijft het bij. Ze vin den het wel goed dat we de actie voeren, maar daden van de bonden blijven uit", zegt Scholten. Het kost de actievoerende schippers een aardige duit. De blokkade kost de schippers van de Debora, een type 'spits', ongeveer 250 gulden per dag. Kort geding Het is duidelijk dat met het bre ken van de blokkade de actie tegen de beurtvaart niet ten einde is. Gis termiddag kondigde Scholten aan dat er verdere acties gevoerd zul len worden. In een schrijven van het Aktie Comité aan de bedrijven en beurtvaarders wordt dit even eens aangekondigd: "Wij zullen de aktie op verschillende tijden en plaatsen laten plaatsvinden". Johnny Scholten hierover: "Dit muisje krijgt nog een hele staart". De beurtvaartfirma s laten het er niet bij zitten. De beurtvaart heeft gisteren een 'kort geding* aange spannen bij de rechter. De zitting was vanmorgen om tien uur. Even is door de gedupeerde beurtschip pers gedacht aan een tcgenblokka- de maar de rijkspolitie te water heeft ze dit echter uit het hoofd kunnen praten. De beurtschippers en hun bonden spelen het thans via de officiële weg. De woordvoer der van het Actie Cohiité over eventuele schadeclaims die zullen worden ingediend: "Ze kunnen wel tien, of twintigduizend gulden eisen. Het maakt niet uit want bij ons is er toch niets te halen. Wc kunnen het niet betalen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7