LEIDSCH DAGBLAD Fabius nieuwe premier Olympische bijlage Boze chauffeurs blokkeren Calais Blokkade verboden Franse regering sterk gewijzigd Agent schiet handelaar in drugs dood Ontruiming vredesbivak Omvangrijke fraude met subsidies voor premiekoophuizen BLOEM KOOL AAL BESSEN MITTERRAND OENSDAG 18 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37450 ecleur: G. Koopman oldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar j. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 Afl Leiden Voor tel.ros. ze colofon ^an één onzer verslaggevers) EN HAAG/BODEGRAVEN - e Haagse rechtbank heeft van- orgen in kort geding bepaald dat i blokkade van de Oude Rijn bij s sluis in Bodegraven onmiddel- jk moet worden opgeheven. Het ïding was aangespannen door BV tto en Ambachtsheer. Zes sche en van deze rederij konden sinds et begin van de blokkade, maan- agmiddag, niet verder varen. Overigens konden die schepen istermiddag al doorvaren nadat e blokkade door de rijkspolitie ras opgeruimd. In de avonduren, jen er geen scheepvaart meer ras, zijn de vier blokkadeschepen reer naast elkaar gaan liggen. Een deurwaarder zegde de schip- ers vanochtend aan dat de blok- :ade om negen moest zijn opge- leven omdat zij anders vanoch- end voor de rechter zouden noeten verschijnen. Doordat de ieurwaarder meteen beslag op ie schepen legde konden de schippers hun schepen niet meer /erplaatsen, zo zeiden zij van morgen op de zitting. President /an de rechtbank, mr. Wijnholt, zond dat beslaglegging geen ex cuus is om de schepen niet te verplaatsen. Overigens achten de schippers jet niet uitgesloten dat collega's ten nieuwe blokkade leggen als zij :ijn verdwenen. Of die op dezelfde jlaats zal zijn of elders is nog niet ritgemaakt. (zie ook pagina 7) Winschoten: kans jp behoud Okto ATNSCHOTEN (GPD) - De ge meente Winschoten heeft goede loop dat de Winschoter vouwkar- tonfabriek Okto voor het noorden /an het land behouden kan blijven. Er zijn inmiddels vijftien serieuze gegadigden die belangstelling heb ben getoond om het bedrijf voort te zetten. De aanbiedingen komen zowel uit binnen- als buitenland. Winschoten heeft tot half augus tus de tijd om met een definitief plan te komen. Lukt dat niet dan zal het ministerie van economische zaken, dat het bedrijf in 1980 kocht, de machines laten ontmantelen en verkopen aan de kartongiganten KNP-Kappa en Bührmann Tette rode. Zij willen de machines ver plaatsen naar Roermond. "Ik ben ervan overtuigd dat er tijdens de Olympische mara thon kanshebbers zullen uitval- len als gevolg van meteorologi st sche omstandigheden in Los An- geles". Dat zegt de Nederlandse kans hebber op eremetaal Gerard Nijboer in een speciale Olympi sche bijlage die vandaag gratis onder alle abonnees van deze krant zal worden verspreid. In deze kleurenbijlage, ge maakt door dagbladen die sa men de Gemeenschapelijke Pers Dienst (GPD) vormen heeft een totale oplage van één mil joen exemplaren. Behalve uit gebreide informatie over Los Angeles wordt in dit nummer uitvoerig aandacht besteed aan de tv-uitzendingen tijdens de Olympische Spelen in Neder land en de Europese vakantie landen. Verder een terugblik op de Spelen van 1932 in Los Angeles en verhalen over Nederlandse medaillekandidaten, onder wie de winnaar van de zilveren me daille in Moskou Gerard Nij boer. Een andere kandidate voor eremetaal is Ria Stalman die begin deze week in Californië vriend en vijand verbaasde met een discusworp van 71.22 meter. Een prestatie van wereldfor maat. Haar prestaties en die van al le andere deelnemers worden, op de voet gevolgd door een ver- slaggeversploeg bestaande uit AD-LD-sportredacteur Gerard van Putten, Jan Boerop, Albert Geesing, Henk Kolb, Dick Lo- man en Nico Scheepmaker. Zij doen tijdens de Spelen da gelijks uitgebreid verslag in de ze krant. Ria Stalman plotseling kan didaat voor goud. (foto anp> PARIJS (GPD) - De gisteren benoemde Franse premier Fabius zal vandaag nog zijn nieuwe regering bekend ma ken. Zeker is dat het kabinet zal worden verjongd en sterk zai afwijken van de gisteravond geheel afgetreden regering van Pierre Mauroy. Een aantal oudere partijbonzen, zoals de 74-jarige minister van bin nenlandse zaken Gaston Defferre, zal waarschijnlijk verdwijnen. Ook de toekomst van minister voor bui tenlandse zaken Cheysson is niet zeker. Hij is kandidaat voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Of en zo ja, in welke mate de communisten aan de nieuwe rege ring zullen deenemen is nog ondui delijk. Het afgetreden kabinet tel de vier communistische ministers. Bij de Europese verkiezingen ech ter leden de communisten zo'n ge voelig verlies, dat dit in de samen stelling van de nieuwe regering tot uitdrukking zal komen. Kalmte en bezonnenheid zijn de uitgangspunten voor het kabinet van de 37-jarige Laurent Fabius, die onder Mauroy minister voor de DEN HAAG (GPD) - Boze vracht wagenchauffeurs hebben vanoch tend de haven van Calais geblok keerd, en daannee het toeristen verkeer van en naar Engeland een forse klap toegebracht. De chauf feurs willen met hun actie de Brit se regering onder druk zetten om iets aan de havenstaking te doen. Alleen al in Calais staan meer dan duizend trucks te wachten tot ze kunnen oversteken. Aan dé over zijde van het Kanaal staan er nog eens ruim 300. De veerbootmaatschappijen pro beren de blokkade te ontlopen door uit te wijken naar plaatsen als Duinkerken, Zeebrugge, Boulogne en Oostende. Grote vertragingen bij het intensieve toeristenverkeer zijn echter onvermijdelijk. In Engeland bestaat grote onge rustheid dat er binnenkort tekor ten in de rantsoenering zullen ont staan. Britse kranten verschijnen al met minder pagina's om de drei gende papierschaarste het hoofd te bieden. De Britse havenstakers brengen het Nederlandse wegvervoer een schade toe van rond 600.000 gulden per dag als zij hun actie nog enkele dagen voortzetten. De totale scha de, door goederen die niet uitge voerd kunnen worden en schepen die niet of goeddeels leeg uitvaren, loopt dan "in de miljoenen" gul dens. Dit verklaarde vanmorgen secretaris R. Enthoven van de ver voerdersorganisatie COG, die toe gaf dat eerdere schattingen te laag waren. "Er zitten zo'n 4000 trailers in de Nederlands-Engelse pool. Na aan komst uit Engeland zwermen zij uit over Europa en keren dan weer met lading terug. Eenmaal in de Nederlandse havens staan zij doel- Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond dertien graden, middagtemperatuur om streeks negentien graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. 19 juli 1984 Zon op: 05.43 uur, zon onder: 21.48 uur. Maan op: 00.25 uur, maan onder: 12.21 loos. Hun aantal groeit dagelijks". De COG voelt niets voor pogin gen om de staking op een of andere manier gebroken te krijgen, want in het verleden is wel gebleken dat de Britse vakbonden nogal rancu neus kunnen zijn. Bemiddelings pogingen, die een einde zouden moeten maken aan de nu negen da gen durende Britse havenstaking, hebben gisteren geen succes ge had. De werkgevers in de trans portsector hebben er bij premier Thatcher op aangedrongen de noodtoestand uit te roepen en het leger in te zetten om de goede renstroom op gang te houden. De Vervoersbond FNV heeft de Nederlandse havenwerkers van daag opgeroepen geen 'besmette' lading te behandelen van schepen die als gevolg van de staking naar Nederlandse havens uitwijken. De Engelse bond had dit aan de FNV gevraagd. WOENSDRECHT (ANP) - De poli tie in Woensdrecht heeft vanmor gen rond acht uur het bivak van de groep vredesactivisten voor het ge meentehuis ontruimd en de ruim 20 actievoerders overgebracht naar het politiebureau. De ontruiming die zonder pro blemen verliep, werd uitgevoerd door dertig man van de plaatselijke rijkspolitie. De actievoerders, leden van het voormalige vredeskamp dat op 27 juni werd ontruimd, zijn in de loop van de morgen weer vrijgelaten. Volgens de politie zal niet worden toegestaan dat ze in het dorp een nieuwe actie beginnen. De verwachting is dat de actie voerders zich zullen voegen bij de groep die nog in de open lucht kampeert in Korteven, op een open plek in een bos vlak bij de vliegba sis Woensdrecht. De politie laat de ze groep voorlopig ongemoeid. Burgemeester Goldberg liet het demonstratieve bivak aanvanke lijk oogluikend toe maar liet maan dag via een pamflet weten dat in strijd met de algemene politie ver ordening werd gehandeld. industrie was en behoort tot de nauwe kring van vertrouwensman nen rond president Mitterrand. Het ontslag van het gehele kabi- net-Mauroy bereikte de Fransen gisteravond geheel onverwacht tij dens hun televisienieuws. Al sinds maart 1983 wordt gespeculeerd over het heengaan van Mauroy, die qua populariteit tot een historisch dieptepunt was weggezakt. Het vertrek van de Franse pre mier Mauroy en de benoeming van zijn opvolger Laurent Fabius wordt in Frankrijk algemeen ge zien als het einde van een histori sche periode en het begin van een nieuwe fase in het socialistische bewind. De verandering symboli seert de nieuwe rol die president Mitterrand zich heeft toegedacht met het oog op de parlementsver kiezingen van 1986. Na de 'elektroshock' (zoals een commentator het noemde) van de benoeming van Fabius is in Frank rijk onmiskenbaar een gevoel van opluchting en nieuwe hoop te be speuren. De rechtse oppositie zal op zijn beurt bij zichzelf te rade moeten gaan, nu naar alle waar schijnlijkheid zakelijkheid, realis me en duidelijkheid in het bewind in de plaats zullen komen van de verwarring, tegenstrijdigheid en doodgelopen idealisme. (Zie ook pagina 6) rijs. UTRECHT (GPD) Een 36-jarige Utrechtse drugshandelaar is gister avond in Utrecht doodgeschoten door een politieman. Bij een vuur gevecht met twee agenten in de wijk Lunetten kreeg hij een kogel in zijn linkerslaap. Volgens de poli tie had de man zelf het eerste schot gelost. De eigenaar van een drugskelder werd door de twee agenten voor zijn woning aangehouden, omdat het rechterremlicht van zijn auto niet brandde. Toen een van de agenten naar zijn papieren vroeg, zag hij dat de man een vuurwapen tussen zijn broekband had. Daarop trok hij zijn dienstpistool. De man werd gelast om zijn han den tegen de voorruit te plaatsen, maar volgens de politie reed hij plotseling enkele meters achteruit, waarna hij zijn wapen trok en door de ruit van het linkerautoportier gericht op een van de politieman nen schoot. Deze zocht dekking en zijn collega schoot terug. De agent vuurde vier kogels af, waarvan er een de drugshandelaar in het hoofd trof. Pas toen de agenten versterking hadden gekregen van 20 collega's met kogelvrije vesten, werd de wa gen omzichtig benaderd. Na vijf minuten werd de handelaar uit zijn auto gehaald en naar het zieken huis gebracht. Daar overleed hij enkele minuten na aankomst. Het slachtoffer is vele keren ver oordeeld wegens handel in verdo vende middelen en andere misdrij ven. 'Cadeautje' voor gezin: vogelspin (Van een onzer verslaggevers) LEIMUIDEN - Bewoners van het pand Westban 2 in Leimui- den kregen gisteren de schrik van hun leven toen zij in hun tuin een vuistgrote vogelspin aantroffen. De spin zat in een en veloppe die in een kartonnen doosje was verpakt. De politie verloste het gezin van de griezeli ge bezoeker en bracht het over naar een dierenarts. De beet van de vogelspin is volgens J. Rens, adjunct-direc teur van het Wassenaars dieren park, waar het dier tijdelijk is on dergebracht, absoluut niet dode lijk. "Verhalen die de ronde doen zijn altijd zwaar overtrokken. Dat komt omdat het beest er zo angstaanjagend uitziet", aldus de adjunct-directeur. De 'afzender' van de spin, die in de winkel zo'n vijfenzeventig gulden kost, is onbekend. HAGELWITTE POND DEN HAAG (ANP) - De recherche De rechercheurs van Volkshuis- i het ministerie van volkshuis- vesting hebben 395 woningen aan hun onderzoek onderworpen. vesting is een diepgaand onder zoek begonnen naar een mogelijk omvangrijke fraude met subsidie gelden. Het ministerie blijkt in elk geval al 639.000 gulden te veel sub sidie te hebben verstrekt aan de ei genaren van 83 premiekoopwonin gen in negen plaatsen in Zuid-Hol land. De kopers van die woningen hadden zonder het te melden extra werkzaamheden laten uitvoeren. Hierdoor kwamen de stichtings- kosten van de woning op een zoda nig niveau dat zij op veel minder of in het geheel geen premie recht hadden. Een woordvoerder van het de- parlement zei vanochtend dat de onderafdeling algemene recher chezaken op het spoor is gezet door problemen tussen het bouw bedrijf Van Erk uit Bergambacht en een aantal bewoners/huiseige naren. Het bouwbedrijf zou de be woners onder meer blanco-formu lieren hebben laten ondertekenen, waarop later een onjuist bedrag aan stichtingskosten werd inge vuld. Het rijk verstrekt alleen subsidie op premiekoopwoningen als de stichtingskosten niet boven een bepaald bedrag uitgaan. Op het ogenblik gelden in de Randstad maximumprijzen van 142.000 gul den voor premie-A- en 172.000 gul den voor premie-B-woningen. Door het inbouwen van luxueuze keukens en sanitair en het aan brengen van kostbaar tegelwerk, vallen dertien van de 83 huizen buiten de premieregeling. De be woners ervan hebben echter wel subsidie gekregen. Kalmte en bezonnen- heid worden de uit- gangspunten voor het nieuwe Franse kabinet waarmee Francois Mitterrand in de laatste twee jaar van zijn termijn als president de kiezersgunst wil heroveren. De nieu we premier Laurent Fabius maakt met die voorgenomen koers precies duidelijk waaraan het in Frankrijk de afgelopen jaren heeft ontbroken. Op de golven van het enthousias me over de socialistische overwin ning koos het kabinet-Mauroy een tot mislukken gedoemde politiek. Frank rijk is geen eiland, een gegeven dat de kans van slagen van de in 1981 ingezette dramatische koerswijziging van het economisch beleid zeker heeft beperkt. Mitterrand heeft de erfenis van zijn voorganger onvoldoende onderkend, de prijs van zijn stimuleringspolitiek onderschat en zich bij dat al onvol doende rekenschap gegeven van de doorslaggevende invloed van de Amerikaanse rente-politiek. Een ge matigder uitvoering van zijn verkie zingsprogramma, in samenhang met een eenmalige, maar wel forse deva luatie van de overschatte franc, had hem nu ongetwijfeld een fortuinlijker positie bezorgd. In plaats daarvan werd gekozen voor een vlotte uitvoering van kostba re verkiezingsbeloften resulterend in een record begrotingstekort. De aan houdende koersval van de franc weerspiegelde het gebrek aan ver trouwen van het bedrijfsleven. De vorig jaar doorgevoerde aan passing van het Franse kabinet heeft een positieve uitwerking gemist. Een ingrijpender wijziging kon niet uitblij ven, maar heeft nog lang op zich la ten wachten. Juist op het moment dat Mitterrand in Europa zijn lei dersschap heeft gevestigd, heeft zijn prestige in eigen land een dieptepunt bereikt. Mitterrands politieke toekomst is ui terst onzeker. In 1986 worden nieuwe presidentsverkiezingen gehouden en het is zeer de vraag of hij tegen die tijd een keer ten goede heeft kunnen bewerkstelligen. Dat hangt ook af van de nu onvermijdelijke vraag of nog langer met de communisten moet worden geregeerd. Want niet alleen de socialisten zijn op zoek naar kie zersgunst, ook de communisten zul len zich de komende periode willen profileren om hun geslonken aan hang terug te winnen. Die strijdige belangen zullen nooit de gematigde koers kunnen opleveren die Mitter rand nu voor ogen lijkt te hebben. Vaststaat dat in 220 huizen extra werk is verricht. De kosten van de extra werkzaamheden variëren van 200 tot 25.000 gulden per wo ning. De 395 huizen staan in Nieuw- Lekkerland, Lekkerkerk, Bergam bacht, Hardinjcveld-Giessendam, Ouderkerk aan den IJssel, Bles- kensgraaf, Oud Alblas, Streefkerk en Wijngaarden. Weer 2 doden in Zweden gevonden STOCKHOLM (AP) - Een man en een vrouw zijn gisteravond in het zuiden van Zweden dood aange troffen in hun auto. De politie deel de mee, dat het voertuig was voor zien van een Westduitse kenteken plaat. De auto stond op een verla ten weggetje in de bossen bij het dorp Breanas, 30 kilometer ten noorden van Kristianstad. De politie heeft de identiteit van de beide doden nog niét kunnen vaststellen. Evenmin is bekend hoe het tweetal om het leven is ge komen. Een woordvoerder van de politie in Kristianstad zei dat de auto met de twee lijken mogelijk al wekenlang op de verlaten bosweg heeft gestaan. Vanochtend is be gonnen met een grootscheeps on derzoek. Afgelopen vrijdag werd in het noorden van Zweden een Neder lands echtpaar dood aangetroffen in hun tent. De man en waren met messteken om het leven gebracht. dat die gerenoveerde etage al weg was. Had ik die krant nou maar als eerste gezien. Zorg dat je altijd vooraan staat. Neem zélf een abonnement. Plaats "telefoon U kunt deze bon ops Dagblad, Antwoordnr I Bellen kan ook, tel 071-1

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1