c D Ware aard van Duits verzet tegen Adolf Hitler nog duister Lof voor scheidende Philip Potter Aan de overkant is shag duurder contact lenzen. GEVRAAGD WOENSDAG 18 JULI 1984 Varia BERLIJN „Als verzetsstrijder uit Frankrijk kan ik geen oordeel vellen over het Duitse verzet tegen Hitier", zei pas geleden de inmiddels 77 jaar oude Pierre Ber- teaux. Hij richtte destijds een van de eerste Franse verzetsgroepen in Toulouse op en kwam daarvoor twee jaar in de gevangenis. Berteaux deed samen met oud-verzets strijders uit andere landen mee aan een podiumdiscussie „Verzet tegen Hitier en de Duitse maatschappij een balans na veertig jaar", die gehouden werd in de Otto- Braunzaal van de Westberlijnse staatsbibliotheek. Aanleiding was het feit dat het 20 juli precies veertig jaar geleden is dat kolonel Claus Schenk Graf von Stauffenberg in Hitiers bunker 'Wolfschanze' een aktentas met een bom neerzette teneinde de dictator te vermoorden. Die aanslag mislukte. Er kwa men weliswaar vier mensen om het leven en ex werd grote scha de aangericht, maar Adolf Hitler zelf bleef leven. Hij had een bloeduitstorting aan zijn rechter elleboog, een paar kneuzingen en jammerde vooral om zijn ka potte uniformbroek. „Waar is de Führer", schreeuwde de opper ste legerchef Keitel na de ont ploffing, en dan: „Mein Führer, Sie leben, Sie leben!" En omarm de hem. De 20e juli 1944 wordt elk jaar als een historisch feit van belang in de Bondsrepubliek herdacht. Een prominente politicus - dit jaar bondskanselier Helmut Kohl houdt altijd in Berlijn een rede. De teneur daarvan is meestal dat niemand moet den ken dat alle Duitsers nazi's wa ren en dat de huidige Bondsre publiek in feite is gebouwd op de traditie van het verzet tegen Hit- Ier. Herinneringen Het is dus geen wonder dat de Historische Kommission zu Ber lin veertig jaar na dato een vijf daags congres compleet met po diumdiscussie organiseerde over het verzet in het Derde Rijk zelf. Wel is het een wonder dat die dis cussie tussen verzetshelden uit het buitenland eigenlijk niets an ders opleverde dan een paar per soonlijke herinneringen. In ieder geval zeiden de deelnemers, net als Pierre Berteaux, niets opmer kelijk over de activiteiten van hun Duitse verzetscollega's en de gevolgen daarvan. Spijtig, want het zou boeiend zijn ge weest om van 'ooggetuigen' in het buitenland te horen wat zij destijds dachten van de kracht van het Duitse verzet, of er inter nationale- verbindingen waren, hoe zij zich een naoorlogs Duits land voorstelden en vooral wat zij van de aanslag van de 20e juli vonden. Die putsch, althans de poging daartoe, is namelijk niet hele maal onomstreden. Er zal nu nauwelijks een weldenkend mens rondlopen die het prima vindt dat Adolf Hitler er slechts met kleerscheuren vanaf kwam. Maar er zijn zeker weldenkende lieden die er maar liever niet over na willen denken hoe de toekomstige staat van de 'samen zweerders' eruit had gezien als het al was gelukt na de dood van de Führer werkelijk een nieuwe regering te vormen. Het staat vast dat die staat weinig overeen komsten had vertoond met de huidige parlementaire democra tie van de Bondsrepubliek Duits land. De gedachten van iemand als de vroegere burgemeester van Leipzig, Carl Goerderler, die voorbestemd was rijkskanselier te worden, gingen in de richting van een standenstaat met indi rect kiesrecht. Een redelijk groot aantal van de direct bij de aan slag betrokken personen had nauwelijks bezwaar tegen een 'echt' nationaal-socialisme, wel tegen de moorddadige manier waarop de nazi-leiding tekeer ging. De 'samenzweerders' wil den een eind aan de oorlog in het Westen maken, maar de strijd te gen de Russen voortzetten. Voor het Oosten gold de Rijksgrens van 1918. Academisch Op het eigenlijke congres in een zaaltje van het Berlijnse Pa lace-hotel hebben talloze weten schappers - het grootste deel uit West-Duitsland, niemand uit de DDR, een paar geleerden uit Amerika en Engeland plus de Nederlandse professor Ger van Roon - het hunne over het ver zet tegen Hitier geventileerd. De discussie ontaardde meestal in een puur academisch dispuut over vragen als: speelde de 'Ju- denfrage' wel een rol bij de sa menzweerders van de 20e juli? Als Hitler was vermoord, waren de- nazi's dan werkelijk uitge speeld geweest of zou een geluk te aanslag tot een nieuwe dolk stootlegende hebben gevoerd? Wat moet je precies onder verzet verstaan? Hebben de vakbonden na Hitiers benoeming tot rijks kanselier op 30 januari 1933 aan vankelijk ten onrechte gepro beerd zich 'aan te passen'? door Hans Amesz Het Duitse verzet tegen Hitier had uiteraard een speciaal karak ter. Anders dan in de door de Duitsers bezette gebieden werd het binnenlandse verzet tegen de nazi's immers niet door belang rijke groeperingen uit het volk ondersteund. Voor het nationaal- socialisme bestond, om het maar zwak uit te drukken, in het zoge naamde duizendjarig rijk een zeer sterke sympathie. Het verzet in Duitsland, daar waren verre weg de meeste congresdeelne mers het over eens, was zeer klein. Het bestond, aldus Ger van Roon, hoofdzakelijk uit indi viduen en kleine groepen, die als cellen in een groter geheel, meestal zonder contact met el kaar te hebben en daarom in gro te eenzaamheid, hun werk de den. De historicus Hans Momm- sen (achterkleinzoon van Theo- dor) heeft het over 'buitenstaan ders'. In het Oberkommando der Wehrmacht aan de Bendlerstras- se in Berlijn zaten een paar offi cieren die er met andere 'buiten staanders' van overtuigd waren geraakt dat Hitier vermoord moest worden. Zij werden in hun mening gesterkt nadat duidelij ker werd dat Duitsland de oorlog niet meer kon winnen. De spil van het complot was Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Op 1 juli 1944 was hij in de rang van kolonel benoemd tot staf chef van generaal Fromm, de be velhebber van het reserveleger. Daardoor kon Stauffenberg ein delijk officieel aan de 'Lagebe- sprechungen' van Hitiet deelne men. En zo kwam het, aldus de historicus Bracher, tot het vaak bekritiseerde maar onvermijde lijke besluit dat Von Stauffen berg zelf de aanslag moest uit voeren. Hoewel hij als hoofd van de samenzwering eigenlijk on misbaar was in Berlijn om van daar uit op het moment X de staatsgreep te organiseren. Bo vendien was Stauffenberg in 1943 in Afrika ernstig gewond geraakt. Hij miste zijn rechte rarm, een oog en twee vingers van zijn linkerhand. Er moest dus een speciale bom worden ge bruikt, die niet alleen in een ak tetas moest passen, maar boven dien met drie vingers op scherp kon worden gesteld. Begin juli had de Gestapo (geheime staats politie) ettelijke sympathisanten van de 20e juli-beweging gearres teerd. Ontdekking dreigde, dus diende er snel gehandeld te wor den. Alarm Op 11 en 15 juli had Stauffen berg de bom bij zich toen hij achtereenvolgens bij Hitler in Berchtesgaden en Oost-Pruisen („Wolfschanze") confereerde. De aanslag werd uitgesteld omdat Himmler en Göring niet aanwe zig waren. De militaire troepen die bij de putsch waren betrok ken, waren wel elke keer in staat van alarm gebracht. Met moeite kon dit als 'oefening' worden ge camoufleerd. Toen bekend werd dat de Gestapo Carl Goerderler wilde arresteren, was langer uit stel onmogelijk. In de vroege ochtend van 20 ju li 1944 vloog Stauffenberg samen met zijn adjudant en vriend, overste Von Haeften naar het hoofdkwartier van de Führer bij Rastenburg in Oost-Pruisen. Na aankomst lieten zij een vliegtuig gereedmaken voor de tweeë neenhalf uur durende terugtocht naar Berlijn. In de hermetisch af gesloten bunker begon om 12.30 uur de 'Führerbesprechung'. Mussolini zou om 14.30 uur ko men. Nadat hij in een kamer met een speciale tang (vanwege de ontbrekende vingers) het tijdme- chanisme van de bom in werking had gesteld, kwam Von Stauf fenberg met enige vertraging de ruimte binnen waar Hitier en 24 anderen zojuist begonnen waren. Himmler en Göring lieten zich opnieuw vertegenwoordigen. Stauffenberg werd door gene raal Keitel aangemeld en door Hitier begroet. Hij dronj naar vo ren, plaatste zijn aktentas zo dicht mogelijk bij de kaartenta- fel en verdween weer snel onder het voorwendsel dat hij een drin gend telefoongesprek moest voe ren. Het lukte hem en Von Haef ten weg te komen en nog in de auto zittend konden beiden zich ervan overtuigen dat de bom in derdaad was ontploft. Een twee de bom had Von Stauffenberg overigens niet mee kunnen ne men. Die werd door Von Haeften uit het autoraampje gegooid, wat de chauffeur in de achteruitkijk spiegel zag en mede snel leidde tot de ontmaskering van de sa menzweerders. Verraad De onder de codenaam 'Walku re' voorbereide putsch was mis lukt. Bevelen werden niet uitge voerd omdat er in Berlijn aan vankelijk onduidelijkheid be stond over het feit of Hitier nog leefde of niet. Een snelle bezet ting van de radio en het ministe rie van propaganda alsmede de arrestatie van belangrijke SS-lei- ders volgde niet. Sommige 'sa menzweerders' pleegden regel recht 'verraad' toen zij minstens vermoedden dat de Führer niet dood was. Stauffenberg, Von Haeften, 01- bricht en Mertz von Quirnheim werden nog 's avonds op de bin nenplaats van het Oberkomman do der Wehrmacht geëxecuteerd. Zonder vorm van proces. Gene raal buiten dienst Ludwig Beek, die 'Reichsverweser' (plaatsver vanger van de Rijkspresident) had moeten worden, deed een mislukte poging tot zelfmoord en werd vervolgens door een pi stoolschot van een onderofficier gedood. Om één uur in de morgen van de 21e juli hield Adolf Hitier een radiotoespraak, die begon met de woorden: „Een heel kleine kliek van eerzuchtige, geweten loze en tegelijk misdadige, dom me officieren heeft een komplot gesmeed om mij uit de weg te ruimen en tegelijk met mij de staf van de Duitse Wehrmacht uit te roeien... Het gaat om een heel klein groepje van misdadige elementen, dat nu onbarmhartig uitgeroeid zal worden..." Als gevolg van de mislukte moordaanslag op Hitier zijn vele duizenden Duitsers vermoord. Zij waren echter niet de enigen die hun verzet tegen Hitler met de dood moesten bekopen. De anti-fascist Günter Weisenborn, die in 1953 het boek 'De geluidlo ze opstand' publiceerde, schat dat alleen al vanaf 1933 tot aan het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog ongeveer een mil joen Duitsers door de Gestapo zijn gearresteerd. Van honderd duizenden heeft men nooit meer wat gehoord. Dilemma Wat betreft de ders van de 20e juli wees Lothar Kettenacker, nu directeur van het Duitse Instituut voor Ge schiedenis in Londen, tijdens het congres op een dilemma. Name lijk dat slechts dezelfde elite die Hitier ooit aan de macht had ge bracht, hem ook ten val kon brengen. Een deel van die elite heeft dat in ieder geval gepro beerd en verdient daarvoor hul de. Maar de heldhaftige Duitsers die al in de concentratiekampen zaten voordat daar buitenlanders werden opgesloten, gemarteld en vermoord hebben misschien nog wel meer recht op een eresa luut. De voor de nazi's gevluchte schrijver Heinrich Mann (een broer van Thomas) schreef na de oorlog dat de Duitse verzetsbe weging het moeilijker heeft ge had dan elke andere. Elke ver zetsstrijder moest op zijn hoede zijn voor de overgrote meerder heid van zijn landgenoten. Hein rich Mann: „Maar dat hebben de moedigen vooruit geweten, heb ben dat ingecalculeerd in hun lot. Hun roeping was: het gewe ten van hun land te zijn. Hun noodlot: gebrandmerkt te ster- ADVERTENTTE goud en zilver voor onze eerstkomende veiling I nog goud en zilve verkopen gouden e Vui Ri xssi mi du Chattel Twee landen in één straat UTRECHT (GPD) - Midden i centrum van het Brabantse plaats je Baarle-Nassau-Hcrtog liggen twee sigarettenzaken recht tegen over elkaar. Een Nederlander en een Belg. Bij de Nederlander kost een pakje halfzware shag 3,35. Op het grote bord in de etalage van de Belg is te zien dat hij met zijn half zware aanmerkelijk goedkoper is: 2,30. Bij de Belg betaal je ook minder voor sigaretten, een prijs verschil van ongeveer 60 cent. De concurrentie wordt nog wurgender voor de Nederlander als binnen kort voor hem de prijs van een pak je tabak weer wordt verhoogd met vijftien cent. De Belgisch-Nederlandse situa tie creëert een klimaat waarin smokkelen voor de hand ligt. Vol gens sommigen wordt er in de grensstreek al op grote schaal ge smokkeld en loopt de omzet van winkeliers in sommige delen van Limburg en Brabant terug met ruim 30 procent. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën laat weten dat het met de omvang van de smokkel wel meevalt, maar hij geeft toe dat de douane de controle op het sigarettenvervoer heeft ver scherpt. „Bewoners van de grens streek hebben altijd al gesmok keld, dat is bekend", zegt hij. „De douanecontroles zijn de laatste ja ren in het algemeen al verscherpt, zeker in de vakantieperiode. Boze tongen beweren wel eens dat een toename van smokkel te wijten is aan de stijging van de werkloos heid. Voor een. werkloze kan de verkoop van smokkelwaar een aar dige bijverdienste naast zijn uitke ring betekenen". De overheid heeft de bewoners van de grensstreek een beperking opgelegd: zij mogen slechts twee pakjes sigaretten invoeren. Terwijl iedere andere Nederlander een slof met tien pakjes sigaretten mag meenemen. In Baarle-Nassau-Hertog blijkt van een beperking van twee pakjes sigaretten of shag geen sprake. De Belgische enclave (een stuk grond van een staat dat in een andere staat ligt) Baarle-Hertog is verwe ven met het Nederlandse Baarle- Nassau. De landsgrenzen zijn hier uiterst grillig. Soms hoef je maar over te steken en je staat in een an der land. Slechts aan de vlaggetjes op de nummerborden van de hui zen valt te zien of je in Nederland of in België bent. Een echte grens in de vorm van een stukje nie mandsland en douane is er niet in Baarle-Nassau-Hertog. De echte landsgrens ligt vijf kilometer zuidelijker. Idiote situatie Door het ontbreken van een ech te grens kan er in Baarle-Nassau- Hertog worden gerommeld. In vrij wel elke straat is wel een „sigaret- tenboer" te vinden. Het is dus lo gisch dat iedere Nederlander zijn rokertje daar „over de grens" koopt. Het plaatselijke VW-kan- toor maakt toeristen er zelfs in een brochure op attent dat er in de ge meente wat voordeeltjes zijn te ha len: „...koopt in de Belgische of Ne- door Ton van der Schouw derlandse winkels waar dit het voordeligst uitkomt en dit kan op wisselende tijdstippen nogal eens verschil opleveren, omdat de eco nomische en fiscale stelsels van beide landen nogal eens uiteenlo pen..." „Geen commentaar", zegt me vrouw Loots, eigenares van de Ne derlandse sigarettenzaak aan de Singel geërgerd. Na enig aandrin gen wil ze echter toch wel iets kwijt: „Het is een schande dat het allemaal maar zo kan. Kijk, ik heb niets tegen die Belg aan de over kant, integendeel. Maar je moet toch wel een keer slikken als je klanten die bij jou voor de winkel staan naar de overkant ziet gaan. Het is toch een idiote situatie als je overbuur zijn sigaretten 60 cent goedkoper kan verkopen?" Ver ontwaardigd: „Voor mij wordt dit langzamerhand een onmogelijke zaak. Als het zo doorgaat kan ik de boel wel sluiten". Douanepost De Belgische sigarettenverkoper aan de andere kant van de straat is voorzichtig met zijn commentaar „Ik zeg liever niets. Ik kan wel ver tellen dat de verkoop goed gaat, maar meer ook niet. Vorige week heeft er ook al een artikel in de krant gestaan. Al die ruchtbaar heid in de pers betekent dat wij de Nederlandse douane weer inten siever op ons dak krijgen. Die gaan dan bij ons staan posten en contro leren de Nederlanders die wat bij ons hebben gekocht direct voor onze deur". De bedrijfsleider van een Belgi sche supermarkt vertelt dat zijn omzet van sigaretten en shag de laatste tijd ruim is gestegen. „Ik denk dat de omzet in vergelijking met een jaar geleden is verviervou digd", aldus de bedrijfsleider. Een tabaksboer in het dorpje Al phen, zes kilometer ten noorden van Baarle-Nassau, merkt niet zo veel van de concurrentie van de Belgen. Maar hij vreest het ergste voor zijn collega's in Baarle-Na ssau: „Als er niet snel wat gebeurt, dan zullen zij daar snel het loodje leggen". ADVERTENTIE Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114. Leiden - Haarlemmerstraat 58. Sassenheim - Hoofdstraat 253. Vlaardingen - Hoogstraat 209. Wassenaar - Langstraat 7, Voorschoten - Schoolstraat 115 Met zichtbare tegenzin hoor de dr. Philip Potter, de schei dende secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de lovende woorden aan, waarmee het Centraal Comité (bestuur) hem gisteren bij zijn afscheid uitluidde. "Hij heeft krachtige leiding gegeven aan het werk van de Wereldraad op theolo gisch, ethisch en spiritueel ge bied", zegt de verklaring, die werd voorgelezen door een van de zeven presidenten, de evan gelische bisschop van Dresden (DDR), Johannes Hempel. Meer aardigheid beleefde Pot ter aan een Westindische bar becue, die - compleet met ca- lypsomuziek - geheel in het te ken van zijn afscheid stond. Volgend jaar gaat Philip Pot ter - die afkomstig is van het Caribische eiland Barbados werken aan de universiteit van Jamaica. Bij de Wereldraad heeft hij er in totaal 23 dienstja ren op zitten, waarvan 12 als se cretaris-generaal. Programma Wereldraad. De afdeling 'gerechtigheid en dienst' van de Wereldraad van Kerken - die zich speciaal be zighoudt met samenlevingsvra- vergadering vorig jaar in Van couver was extra aandacht ge vraagd voor een meer samen hangende theologie binnen de oecumenische beweging. De aangesloten kerken zal opnieuw worden gevraagd, ten minste 2 procent van hun bud get te bestemmen voor ontwik kelingswerk. Nicaragua Bij de uit vele landen in IVJa- nagua binnenkomende protes ten tegen de uitwijzing van tien buitenlandse priesters na hun meedoen aan een protestmars is nu ook een schrijven van de Latijnsamerikaanse bisschop penconferentie 'Celam'. Deze organisatie betreurt 'deze nieu-' we aanval op de kerk van Nica ragua' en betuigt haar 'broeder lijke deelneming' aan de aarts bisschop van Managua, Miguel Bravo, de geestelijkheid en alle gelovigen 'in dit mooie maar lij dende land'. Het zijn naieve geesten die denken, dat de mar xistische regering de kerk niet aanvalt omdat drie priesters in de regering zitten, zegt de 'Ce- lam' in haar verklaring. De bisschoppenconferentie van Nicaragua zelf bestempelt de uitwijzing van de tien als een 'niet op zichzelf staand ge val'. Het is een onderdeel van de strategie van de sandinisten om de kerk te verzwakken, in opspraak te brengen en onze ker te maken. De bisschoppen zien de positie van de rooms- katholieke kerk daar als 'moei lijk en smartelijk'. De voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconferen tie, bisschop James Malone van Youngstown, bestempelde de maatregel als 'onrechtvaardig en schadelijk voor de zaak van gerechtigheid en vrede'. "De fundamentele rechten van ge lovigen en van de totale bevol king van het land zijn hier in het geding". Ook de als vooruitstrevend te boek staande Braziliaanse bis schoppenconferentie heeft de uitwijzing van de buitenlandse priesters veroordeeld. Haar te legram baarde in sommige ker kelijke kringen nogal opzien, omdat de Braziliaanse kerk in publikaties meermalen sympa thie betuigde aan de 'volks kerk' van Nicaragua. De steun die nu wordt gege ven aan de vrij behoudende bisschoppen van Nicaragua wordt vooral toegeschreven aan het feit dat ongeveer een derde van de 12.000 geestelij ken in Brazilië uit het buiten land komt. De betrokkenheid van velen van hen met de socia le problemen in het land heeft al meermalen geleid tot conflic ten met de Braziliaanse over heid. Beroepen Hervormde Kerk: beroe pen te Nieuwvcen kandidaat R. W. van Mourik Nieuwegein: aangenomen naar Haarlem- Schoten C. J. G. Keijzer Leeu warden, naar Oosternijkerk- Morra-Lioessens-Paesens (Fr.) kandidaat W. Veltman Buren. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Amstelveen- Buitenveldert mevr. G. Post- ma-Gosker Oostzaan. Moskee. In Ridderkerk is een echte moskee in aanbouw voor de ongeveer 400 Molukse moslims die in deze omgeving wonen. Op 1 oktober zal het is lamitische gebedshuis met veel vlagvertoon officieel worden ingezegend. De bouwkosten - f 1,5 miljoen - komen geheel voor rekening van het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Er leven rond 30.000 Moluk- kers in Nederland, van wie de meesten christen zijn. Zo'n 1500 zijn moslim. Zij wonen voornamelijk in en rond Waal wijk en Ridderkerk. Er is in Ridderkerk wel wat gen - gaat de komende jaren proberen, bewegingen voor vrede, gerechtigheid en be houd van de schepping bij el kaar te brengen. Het Centraal Comité (bestuur) is akkoord ge gaan met een speciaal program ma hiervoor, dat onder meer moet leiden tot een wereldcon ferentie in 1989. Alle afdelingen van de Wereldraad zullen aan dit nieuwe programma mee werken. Twee andere accenten die hel werk van de Wereldraad de ko mende tijd krijgt zijn de gelijk berechtiging van vrouwen en de theologische fundering van het werk inzake samenlevings- vragen. De verscheidenheid in theo logische opvattingen binnen de Wereldraad is niet dermate verontrustend, dat er een or gaan moet komen om toezicht te houden of orde op zaken te stellen. Met die conclusie van de staf kon het Centraal Comité instemmen. Op de algemene verweer geweest tegen de bouw van een moskee, vooral van christelijk-politieke kant. Maar de moslims vonden in po litiek Ridderkerk de andere partijen geheel aan hun kant. Toch ervaren de Molukse mos lims het contact met de bevol king als 'heel goed'. Na de ope ning van de moskee komt ér een 'open dag' voor iedereen. Continental Singers. Mor genavond om 8 uur treden de 'Continental Singers' uit Ame rika op in de Pauluskerk (Poel- polder) in Lisse.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13