Vakantie? GWK Topambtenaren trekken weg Premiedruk kan omlaag met 0,6 pet C GWK 'Btw-fraude in goudhandel' EG kampt met overschotten Prijzen van campings en bungalows worden vrij 'Export technologie beperken' Dollar Nieuw-Zeeland omlaag Mogelijke boterfraude Premies voor verzekering tegen regen gaan omhoog DINSDAG 17 JULI 1984 Van sociale verzekeringen ZOETERMEER (ANP) - De premiedruk voor de sociale verzekeringen kan volgend jaar met 0,6 procent omlaag. De premies voor de volksverzekeringen Algemene Kin derbijslag Wet, Algemene Ouderdoms Wet en Algemene Weduwen en Wezen Wet, zullen vrijwel gelijk blijven. Dit blijkt uit een nota over de financiële ontwikkeling van de sociale verzekeringsfondsen in 1984 en in 1985. De nota zal donderdag door de Sociale Verzekerings Raad (SVR) worden behandeld. DEN HAAG (ANP) Exploitan ten van verblijfsrecreatiebedrijven (campings en bungalowparken) mogen na 15 september hun tarie ven verhogen. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft gis teren aangekondigd de prijsbe- schikking voor deze sector niet te verlengen. Deze beschikking bond de ondernemers aan maximum prijzen. Het besluit van Van Zeil past vol gens het ministerie in zijn streven de prijsvoorschriften van de rijks overheid zoveel mogelijk te beper ken. De staatssecretaris verbindt aan zijn besluit de voorwaarde dat de recreatie-ondernemers „zeer te rughoudend" zullen zijn met prijs verhogingen. De Recron, organisatie van deze ondernemers, heeft toegezegd haar achterban dit op het hart te druk- Economie ken. De Economische Controle dienst van het departement zal de prijsontwikkeling „kritisch" vol gen en wanneer blijkt dat de prij zen de pan uitrijzen, zal weer een beschikking worden ingevoerd, al dus het ministerie. De Consumentenbond reageerde maandag „kwaad" op het besluit van Van Zeil. De bond is bang dat ADVERTENTIE vooral mensen met een vaste standplaats op campings de dupe worden van de nieuwe maatregel. Volgens de bond betaalt iemand met een stacaravan thans 1.000 tot 1.500 gulden per seizoen. De con sumentenclub vindt dit meer dan genoeg. De bond is ook bang voor drasti sche prijsverhogingen in gebieden waar veel toeristen komen, zoals bij voorbeeld de Veluwe. Konsumenten Kontakt kwam enkele weken geleden nog met een rapport waarin stond dat de mees te campings nu al te hoge tarieven berekenen aan kampeerders. Toen werd er nadrukkelijk op gewezen dat strenger de hand moest wor den gehouden aan de prijsbeschik- king. In weerwil van dit verzoek worden de maximumprijzen van campings nu losgelaten. Om produktie kernwapens tegen te gaan Vorige maand werd al bekend dat de premies voor de Algemene Ar beidsongeschiktheids Wet, de Werkloosheids Wet en de Wet op de Arbeidsongeschiktheid volgend jaar kunnen dalen. Aan de bereke ningen is nu ook toegevoegd de fi nanciële positie van de door de so ciale verzekeringsbank (SVB) be heerde fondsen (AKW, AOW en AWW). De premie voor de AOW, nu 11,65 procent, zou kunnen dalen naar 11,59 procent. Voor de AWW wordt een premie verwacht van 1,41 procent (nu 1,45 procent). Voor de AKW is een premie becij ferd van 3,92 procent (nu 3,95 pro cent). Belangrijkere premiedalingen kunnen optreden bij de WW, WAO en AAW. De premie van de WW, nu 2,56 procent, zou naar 2,07 procent kunnen. De premie van de AAW kan dalen van 6,5 procent nu naar 6,2 procent volgend jaar. Voor de WAO wordt een premiedaling ver wacht van 7,28 procent naar 6,78 procent. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met wat er eventueel verandert aan de premievrije voet (het deel van het loon waarover geen premie betaald behoeft te worden). Bij de berekeningen is 'Kinderbijslag voor jeugd die na school snel werkloos wordt' ZOETERMEER (ANP) - De kin derbijslagwet moet zo worden ge wijzigd dat het niet meer kan voor komen dat schoolverlaters die di rect zijn gaan werken, maar weer werkloos worden, hun recht op kinderbijslag verspeeld hebben. Dit staat in het ontwerpadvies over het recht op kinderbijslag voor werkloze schoolverlaters, dat de Sociale Verzekeringsraad donder dag zal behandelen. Schoolverlaters hebben als zij geen baan vinden nog gedurende zes maanden recht op kinderbij slag. Na die zes maanden krijgt de werkloze schoolverlater een RWW- uitkering (bijstandniveau). De schoolverlater die wel een baan vindt verliest echter zijn recht op kinderbijslag. Heeft hij korter dan 130 dagen gewerkt (de referte-eis) dan heeft hij ook geen recht op een WW-uitkering, en voor de RWW- uitkering moet eerst voldaan zijn aan de wachtperiode van zes maan den. Dit terwijl de schoolverlater die niet direct is gaan werken recht heeft op kinderbijslag zolang hij geen RWW-uitkering krijgt. Geadviseerd wordt om de schoolverlater die binnen de refer te-eis weer op straat komt te staan toch weer in aanmerking te laten komen voor kinderbijslag. overigens geen rekening gehouden met de kabinetsplannen om de uit keringspercentages in de WAO, WW en WWV te verlagen met in gang van 1 januari. Voor 1985 wordt geraamd dat de totale lasten stijgen met 1,4 pro cent tot ruim 64,3 miljard gulden. Met uitzondering van de WW, waar als gevolg van het te verwachten voortgaande conjuncturele herstel in 1985 een lastendaling van onge veer 17,6 procent zal kunnen optre den, wordt voor alle sociale verze keringen een stijging van het las tenniveau voorzien. NEW YORK (Rtr/UPI) - Volgens een bericht in de New York Times van gisteren hebben twaalf wester se landen vorige week op een bij eenkomst in Luxemburg besloten de export van nucleaire technolo gie verder te beperken om te voor komen dat landen die daarover nog niet beschikken kernwapens gaan maken. Het blad zegt dat te hebben vernomen van ambtenaren van de Amerikaanse regering. De bijeenkomst zou zijn gehou den op initiatief van de regering- Reagan. De deelnemers behoorden tot de „Londense club van nucleai re leveranciers", vijftien landen die voor het eerst in 1974 bijeen kwa men en sinds 1977 niet meer heb ben vergaderd. Twaalf leden zou den in Luxemburg vertegenwoor digd zijn geweest: België, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Japan, Zweden, Zwit serland, Groot-Brittannië, Austra lië en de VS. Volgens de zegslieden in Was hington bestaat er ongerustheid over de nucleaire activiteiten van landen als China, Pakistan en Bel gië. Inlichtingendiensten hebben gemeld dat China Pakistan helpt bij de ontwikkeling van centrifu ges voor de verrijking van ura nium. Pakistan zegt dat ze alleen worden gebruikt om splijtstof voor kerncentrales te maken. Met behulp van zeer snel draai ende centrifuges is het mogelijk gasvormig uranium te splitsen in zijn niet splijtbare isotoop U-238 en zijn wel splijtbare isotoop U-235. Natuurlijk uranium bevat 0,72 pro cent U-235. Verrijking tot drie pro cent is voldoende om een splijtstof voor kerncentrales te verkrijgen. Voor kernwapens is verrijking tot negentig procent nodig, een kwes tie van het proces lang genoeg vol houden. Volgens de inlichtingendiensten zou België bereid zijn Libië nu cleaire technologie te verschaffen en Libische natuurkundigen op te leiden. Er is in Brussel inderdaad gesproken over de eventuele nu cleaire samenwerking met Libië, maar er is volgens informanten in Brussel nog niets beslist. Ile soorten vreemd- qeld en reischeques. Naar welk land u ook gaat, hoe ingewikkeld uw reis ook is, GWK heeft er de vreemde valuta voor. Uit voorraad en tegen de officiële koersen (zie Teletekst en Viditel pag. 747.610). Ook kunt u bij GWK terecht voor alle gangbare soorten reische ques en Italiaanse benzinebonnen. Vreemdgeld dat u overhoudt, wisselt GWK probleemloos weer om in guldens. Inklusief muntgeld! Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. De ministers van landbouw van (van links naar rechts) Italië, Engeland, Nederland, België en Frankrijk bijeen in Brussel. (foto ap> Geen geld voor opruimen boterberg UTRECHT (GPD) - De Neder landse Bankiersvereniging ver denkt koppelbazen van goud smokkel en ontduiking van het btw-tarief in ons land. In een inter ne brief aan alle Nederlandse ban ken waarschuwt de Bankiersver eniging haar leden voor deze prak tijken. Banken kunnen bij fraudu leuze handelingen betrokken ra ken zonder het te beseffen, aldus de brief. Volgens de Bankiersvereniging hebben met name koppelbazen hun werkterrein verlegd van de bouw naar zwendel met edelme taal. Voormalige koppelbazen ko pen baren goud in Luxemburg, waar geen btw over de aankoop is verschuldigd. Vervolgens wordt het goud naar Nederland gesmok keld en bij een bank te koop aange boden, zo schrijft de vereniging. De bank koopt het goud. De ver koper verzoekt de overeengeko men prijs plus btw (5 procent) te storten op de bankrekening van zijn firma. De afdracht van de btw aan de fiscus zal volgens de Ban kiersvereniging echter nooit plaatsvinden, omdat de firma en de bankrekening voor die tijd worden opgeheven. De Nederlandse Bankiersvereni ging vreest dat de belastingdienst bij controle van de banken zal stui ten op deze manier van zakendoen, waarbij de bank kan worden ver weten te hebben meegewerkt aan malafide praktijken. De vereniging adviseert haar le den vooral bij de handel in goud de gegevens van de cliënt zorgvuldig na te gaan. Uit de brief blijkt echter dat bij banken over het algemeen geen achterdocht ontstaat, of na vraag naar de herkomst van het goud of de identiteit van de verko per wordt gedaan, als de aangebo den partij goud de drie kilo niet overschrijdt. Maar, zo waarschuwt de brief, koppelbazen creëren spe ciaal voor de smokkel en het ach terhouden van de btw firma's die keurig zijn geregistreerd bij de Ka mer van Koophandel en voorzien zijn van een btw-nummer. De Fiscale Inlichtingen- en Op- sporings Dienst (FIOD) is op de hoogte van deze vorm van fraude. Muldoon heeft door met een de valuatie in te stemmen waarschijn lijk een constitutionele en financië le crisis voorkomen. Hij voelt in feite niets voor een waardevermin dering van het Nieuwzeelandse geld maar heeft inmiddels ingezien dat er weinig anders op zit omdat de dollar onder zware druk staat en er grote bedragen het land uitgaan. WELLINGTON (RTR) - Premier Robert Muldoon van Nieuw-Zee land, die over een dag of tien af treedt, heeft zijn socialistische op volger, David Lange, een brief ge schreven waarin hij zegt akkoord te gaan met een devaluatie van de Nieuwzeelandse dollar. Lange moet de omvang van de devaluatie maar bepalen. BRUSSEL (ANP) - In de Westeu- ropese pakhuizen ligt op dit mo ment exact de gigantische hoeveel heid van 1.030.718 ton boter opge slagen. In andere pakhuizen ligt nog eens 984.522 ton magere melk poeder. De Europese Gemeen schap staat voor de vraag wat er met die - langs de normale weg on verkoopbare - voorraden moet ge beuren. Om althans iets van die over schotten kwijt te kunnen raken heeft de Europese Commissie voorgesteld een bedrag van ruim 375 miljoen gulden uit te trekken. Er is maar één probleem: dit geld is er niet. Deze hoeveelheid geld komt er pas als de EG-lidstaten akkoord gaan met het commissievoorstel het „gat" in de begroting van dit jaar (5,2 miljard gulden) met extra bijdragen te dekken. In die 5,2 mil jard zit namelijk 4,78 miljard voor de landbouw en in dat bedrag zit weer de ruim 375 miljoen waarmee de EG-commissie de boter- en melkpoederoverschotten enigszins wil verminderen. Dit extra geld voor de Europese begroting 1984 dreigt er echter niet te komen. Formeel moet daarover BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie stelt een onderzoek in naar mogelijke fraude met boter- verkopen aan de Sowjet-Unie, waarbij de Nederlandse boterfa- briek 'De Beste Boter' uit het Bra bantse Best betrokken zou zijn ge weest. Het gaat om de levering van 4000 ton boter aan Cuba eind 1982. Op die levering betaalde de Euro pese Gemeenschap een exportsub sidie van 4000 gulden per ton bo ter. Die boter verliet eind 1982, be gin 1983 de haven van Vlissingen op twee Russische schepen. Vol gens waarnemingen van douane autoriteiten en van NAVO-dien- sten zou een van die twee Russi sche schepen niet naar Cuba maar naar de Sowjet-Unie zijn gevaren. Directeur Ibes van de roombo terfabriek in Best ontkent echter dat er iets onregelmatigs zou zijn gebeurd in deze affaire. „Ik kan persoonlijk niet ieder schip volgen, maar de documenten tonen aan dat de boter in Cuba is aangekomen", zegt hij. komt dat de Gemeenschap op bij na 345 miljoen gulden per jaar. De „inslag" in pakhuizen van melkpoeder komt per ton op bijna 19 gulden. De opslag van zo'n ton melkpoeder kost per dag 15 cent en voor een jaar is dat dus ruim 55 gulden per ton. In totaal is dat 74 gulden per ton. Laat men het hui dige overschot een jaar met rust worden besloten in de Europese dan kost dat de EG ruim 72 miljoen begrotingsraad die later deze week gulden, in Brussel wordt gehouden. Maar nu al heeft de Britse minister van landbouw, Michael Jopling, laten weten dat er wat zijn regering be treft dit jaar geen cent extra voor de landbouw op tafel komt. In de Europese landbouwraad, gisteren in Brussel, zei Jopling: „De uitgaven voor de Europese landbouw dit jaar moeten blijven binnen wat er in het oorspronkelij ke budget voor is voorzien. Als la ter dit jaar problemen rijzen moe ten de nodige stappen gedaan wor den om de uitgaven terug te drin gen tot het oorspronkelijk toege stane niveau". Wat dus dreigt is dat men de hui dige zuiveloverschotten (met wat er eventueel de rest van dit jaar nog bij komt) moet laten voor wat ze zijn. Maar ook dat kost geld en niet zo weinig ook. Het binnenbrengen van één ton boter in de koelhuizen kost de EG ruim 34 gulden. De opslag van zo'n ton kost per dag 83 cent en over een jaar gerekend dus ruim 300 gulden per ton. In totaal is dat 334 gulden per ton. Als men de huidige hoeveelheid een jaar laat liggen AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse regenverzekeraar Lugt Sobbe is voor evenementen en be drijven een nieuw premietarief gaan hanteren, gebaseerd op neer- slaggegevens van het KNMI over de jaren zeventig en tachtig. Het oude tarief was sinds 1921 niet ver anderd. Met name voor langlopen de contracten is de premie omhoog gegaan. Gezien het weertype van 1983 en 1984 lijkt volgens de verzekeraar een forsere premieverhoging op zijn plaats, want het is allerminst waarschijnlijk dat 1984 zonder een fors verlies in de regensector zal kunnen worden afgesloten. Toch worden de nieuwe tarieven onver- kort toegepast, omdat een of twee natte seizoenen nauwelijks de sta tistische waarde van de computer gegevens van jaren kunnen veran deren. Voor particulieren veran dert er niets. Particulieren maken nog steeds volop gebruik van de mogelijkheid voor het afsluiten van een 'slecht weer'-polis. Hoeveel polissen er al zijn afgegeven, 'valt nog niet te overzien, omdat men deze verzeke ring zonder overleg, door betaling van de verschuldigde bedragen, kan afsluiten. De zeer vele dagen met voor Ne derlandse begrippen zeer hoge neerslag per bui leiden tot veel claims. In de periode 1 mei tot en met 13 juli zijn er maar 27 dagen geweest van de 74, waarop het overdag op alle 15 KNMI-hoofdsta- tions droog was. Lugt Sobbe brengt de regenrisico's onder via Lloyd's in Londen. ADVF.RTENTTF, Waar en wanneer u maar wilt. GWK is z DOUANE zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te makea Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 071-144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur, zo. 10.00-16.00 uur Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam. Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum 'Het bedrijfsleven wil kwaliteit' DEN HAAG (GPD) - 'Het be drijfsleven wil kwaliteit', zeggen de werkgevers en kopen vervol gens alle managers en deskundi gen bij de overheid weg. Vooral de ministeries van economische zaken en financiën zien de laat ste tijd met lede ogen het vertrek aan van hun topambtenaren naar de particuliere sector. Maar ook de ervaren belasting-inspec teurs, de automatiserings-des- kundigen en nucleaire specialis ten van de krijgsmacht kiezen eieren voor hun geld en vertrek ken. Zijn ambtenaren dan echt minder goed af dan hun collega's in het bedrijfsleven? door Marien van den Bos Up verzoek van het Tweede Kamerlid Van der Hek (PvdA) moet minister van economische zaken Van Aardenne tijdens de vakantie nadenken over moge lijkheden hoge ambtenaren voor zijn ministerie te behouden. Het is Van der Hek opgevallen dat ambtenaren waar hij jarenlang contacten mee onderhield over het industriebeleid plotseling een goed heenkomen hebben ge zocht in het bedrijfsleven. Dat betekent kwaliteitsverlies, want de plaatsen worden opgevuld door aanzienlijk minder ervaren krachten. En dat is niet goed voor het departement, aldus Van der Hek. Het socialistische Kamerlid doelt vooral op enkele opvallen de transfers van de laatste tijd, waarbij hoge ambtenaren van het directoraat-generaal voor de industrie naar de particuliere sector zijn vertrokken. De plaats vervangend directeur-generaal, ir. J.W.Hillege, gaat naar DSM, de directeur voor de metaalver werkende industrie, M. Pander, naar bouwonderneming Wilma. En bierbouwer Heineken kocht onlangs de beste politiemensen uit de corpsen op. Maar ook de 'lagere' beleids ambtenaren blijken dit jaar op grotere schaal te vertrekken dan voorheen. Op het ministerie zijn er in de eerste helft van dit jaar al 23 opgestapt vanaf de rang van referendaris, tegen 15 in het hele jaar daarvoor. Het zijn vooral de afdelingen 'industrie' en 'handel, ambacht en diensten' die hoog scoren, beiden met 6 weglopers. Op het ministerie van binnen landse zaken is men echter nog lang niet onder de indruk. Hier worden alleen de totale cijfers gehanteerd en deze geven over 1983 een „normaal" beeld te zien. Over alle niveau's was de uit stroom van 'ambtenaren 5 a 10 procent, terwijl de instroom uit het bedrijfsleven 25 a 30 procent was. Cijfers voor 1984 zijn er ech ter nog niet, maar er bestaat niet de indruk dat er een explosieve uittocht plaatsvindt, aldus de woordvoerder. Motief Toch behoeft er niet lang ge zocht te worden naar een motief voor het vertrek van ambtenaren bij de overheid. Gerard van Da len, secretaris van de Centrale voor middelbare en hogere func tionarissen bij overheid en on derwijs (CMHA), rekent voor dat het bedrijfsleven voor topfunc tionarissen gemiddeld 10 tot 50 procent meer betaalt dan de overheid. Voor het niveau van een directeur-generaal kan dat zelfs 100 procent zijn, aldus Van Dellen. De CMHA-secretaris voorspelt dan ook dat „over enkele jaren een nieuwe 'Toxopeusronde', een stevige aanpassing van de in komens voor met name middel baar en hoger overheidsperso neel niet alleen onafwendbaar, maar ook noodzakelijk is". Met de verbeterde conjunctuur is de 'trek' naar het bedrijfsleven niet meer tegen te houden en dat is volgens Van Dalen slecht voor de democratie. „Een overheid die in haar func tioneren wordt belemmerd, om dat zij niet meer over de nodige deskundigheid beschikt, zal op den duur niet meer opgewassen zijn tegen bepaalde ontwikkelin gen in de samenleving. Zo'n overheid is niet in staat het nodi ge tegenspel te bieden", aldus Van Dalen. Treffend voorbeeld hiervan vormen de belasting-in specteurs en rijks-accountants, die na een jaar of tien praktijker varing bij de overheid het be drijfsleven gaan adviseren er zo voordelig mogelijk af te komen Bij de belasting-inspectie vinden ze dan de minder ervaren, voor malige collega tegenover zich. Mede door de uittocht van goed gekwalificeerde krachten wordt de werkdruk voor de ach terblijvers ook groter. Volgens een woordvoerder van het minis terie zijn er op het ogenblik maar 260 van de 300 arbeidsplaatsen op het directoraat-generaal voor de industrie bezet. De ambtena renbonden noemen daar boven op de constante voortdurende druk op de ambtenarensalaris sen vanwege de bezuinigingen van het kabinet. Nu wil minister Rietkerk (binnenlandse zaken) ook weer de pensioen-uitkerin gen gaan maximeren. Salaris 'Soeslov van de WD', zoals Tweede Kamerlid Frans Weisglas de liberale staatssecre taris van economische zaken Bolkestein graag noemt, had eer der dit jaar al aan de bel getrok ken. Het salaris van beleidsamb tenaren moet volgens Bolkestein door vraag en aanbod worden bepaald, anders raken we onze beste mensen kwijt aan het be drijfsleven. Andere liberale voor mannen volgden, maar tot se rieuze voorstellen is het niet ge komen. „Het bedrijfsleven kiest voor kwaliteit", zo mengt de Verening van de Nederlandse Chemische Industrie zich in de discussie. „En dat zou de overheid ook moeten doen, niet in de laatste plaats ook in het belang van het bedrijfsleven". De chemische in dustriëlen kijken daarbij even naar Japan, waar een twee-rich- tingenvcrkeer tussen overheid en bedrijfsleven op het gebied van personeelsuitwisseling dui delijk wordt gestimuleerd. Voor waarde is dan natuurlijk wel dat er geen verschil in salaris mag zijn. En daar zit hem nu precies de kneep.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7