Nieuw afvalplan in haven R'dam Omvang discriminatie homoseksuelen groot Investering van 55 miljoen Opnieuw kaartenactie Voor het goede doeF Bezwaar tegen gemengd wonen van zwakzinnigen KeurKoop maakt weer vele landgenoten gelukkig. Mevrouw Gringhuis won eenVblks wagen Golf DL. DINSDAG 17 JULI 1984 ROTTERDAM (ANP) - Vier Rotterdamse bedrijven hebben gisteren bij minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) een nieuw plan ingediend voor het schoonmaken van zee- en binnenvaartschepen en het verwerken van de daaruit vrijkomende afvalstromen. Met dat plan is een investering van 55 miljoen gulden gemoeid, waarvan een aanzienlijk deel door de rijksoverheid zal moeten worden opgebracht. Binnenland ZEIST-DEN HAAG (GPD) - In navolging van het Rode Kruis en Unicef is nu ook het Wereld Na tuur Fonds Nederland in zee ge gaan met de Zwitserse cartografi sche uitgeverij Kümmerly en Frey te Bern. Deze uitgeverij heeft na mens het Wereld Natuur Fonds honderdduizend wereldnatuur- kaarten en bedelbrieven verstuurd aan Nederlandse telefoonabon nees. Een groot deel van het geld (de kost- en verzendprijs van de kaarten) dat op die manier wordt ingezameld gaat naar Kümmerly en Frey. Alles wat méér binnen komt is voor het Wereld Natuur Fonds zelf. 'We zijn met enige aarzeling aan deze actie begonnen', zegt WNF- hoofdbestuurslid A. M. Ruoff, 'om dat het Rode Kruis en Unicef, die op dezelfde manier met Kümmerly en Frey hebben gewerkt, nogal wat negatieve kritiek hebben gehoord. Zij zouden hun goede naam als het ware hebben verkocht aan een commerciële instelling', aldus Ruoff. 'Maar zo is het beslist niet. Küm merly en Frey heeft ons aangebo den om geheel gratis en bij wijze van proef honderdduizend natuur- kaarten te verspreiden. Die kosten ongeveer anderhalve gulden per stuk. Het Zwitserse bedrijf inves teert dus 150.000 gulden in deze ac tie, met alle risico's vandien en zonder reclame voor zichzelf te ma ken, terwijl het ons geen cent kost. Van de opbrengst is 150.000 gulden voor Kümmerly en Frey. Alles wat er méér binnenkomt is voor het Wereld Natuur Fonds. Wij zien niets vreemds in deze constructie'. Ruim vier miljoen Nederlandse telefoonabonnees hebben in een eerder stadium al een Nederlandse wegenkaart van het Rode Kruis en een wereldkaart van Unicef ont vangen. Misschien is dat de reden dat de actie van het WNF dreigt te mislukken. Op de honderdduizend gestuurde kaarten/bedelbrieven is. aldus de heer Ruoff, een respons van slechts drie procent gekomen. Gemiddeld hebben de mensen ze ventien gulden voor de kaart over gemaakt. Dat betekent dat er dus ongeveer 50.000 gulden is binnen gekomen. Dit geld komt de Zwit serse uitgeverij toe. die dus een verlies dreigt te lijden van 100.000 gulden. Het WNF krijgt, als er niet meer geld binnenkomt, geen cent. De heer Ruoff van het WNF ziet het niet zo somber. 'Wij hebben hoe dan ook voordeel van deze ac tie. Zonder dat het ons ook maar een cent heeft gekost, hebben wij honderdduizend informatieve kaarten onder de mensen gebracht en hen gewezen op onze doelstel lingen. Dit zouden we zelf nooit hebben kunnen realiseren'. De vier bedrijven zijn Broere Tankterminal Rotterdam, Van Om- meren/Matex Storage, Paktank Nederland en Verolme Tank Clea ning (VTC). De zogenoemde ha- ven- en ontvangstcombinatie (HOC) is bereid een acceptatie plicht op zich te nemen voor alle vrijkomende afvalstoffen in de ha- De HOC zal uit twee delen be staan. Het ene deel zal worden geëxploiteerd door Broere en Ver olme op de Verolmelocatie in de Botlek. Daar zullen ook oliehou dende afvalstromen worden ver werkt. Paktank en Matex zullen zich waarschijnlijk op een van bei de locaties gaan toeleggen op het zuiveren van de eigen afvalwater stromen en de chemicaliënstro- men uit de haven. Smit-Kroes heeft in een eerder stadium al 36 miljoen gulden sub sidie toegezegd voor de oprichting van een ontvangst- en verwer kingsinstallatie voor deze afval- Weer kinderporno AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse zedenpolitie heeft giste ren samen met personeel van het bureau Lijnbaansgracht weer gro te hoeveelheden kinderporno in beslag genomen na bezoeken aan acht seksshops in de Kerkstraat, de Reguliersbreestraat, de Over toom en in de De Clerqstraat. Een woordvoerder van de politie zei dat er ongeveer vierhonderd pornoboekjes, zestig films en veel ansicht- en speelkaarten in beslag zijn genomen. Vijf verkopers wer den aangehouden en nadat er pro ces-verbaal tegen hen was opge maakt weggestuurd. Ook de eige naren van de seksshops krijgen een proces-verbaal, aldus de woordvoerder. Vorige week vrijdag bezocht de politie ook acht seksshops en nam daar eveneens veel kinderporno in beslag. Man in rolstoel mag niet meedoen aan Vierdaagse NIJMEGEN (ANP) - De organisa tor van de Nijmeegse wandelvier daagse, de Koninklijke Nederland se Bond voor Lichamelijke Opvoe ding (KNBLO), heeft gisteren ge weigerd een man in te schrijven die in een rolstoel aan de wandel tocht wilde deelnemen. De lichamelijk gehandicapte Remco de Kort uit Breda had de Vierdaagse rollend willen volbren gen om daarmee op zijn eigen ma nier een sportieve prestatie te leve ren. Volgens een woordvoerster van het KNBLO is de inschrijving van De Kort afgewezen omdat in de regelementen staat dat voor deelneming aan de Vierdaagse 'voortdurend contact met grond via afwisselend het linker- en rech terbeen' is vereist. De vierdaagse-leiding heeft de rolstoelgebruiker te verstaan gege ven dat hij de wandeltocht wel mee mag rollen, maar dan buiten mede dinging en alleen als hij andere lo pers niet hindert. De Kort heeft in middels aangekondigd dat hij van daag, de eerste dag van de Vier daagse, aan de start zal verschijnen en dat hij het tempo van zijn rol stoel zal aanpassen aan de snelheid van de wandelaars om hem heen. stoffen. De minister heeft onlangs echter haar voorkeur uitgesproken voor een integraal plan van het Amsterdamse bedrijf Tanker Clea ning Amsterdam (TCA) dat alles uit eigen middelen zou kunnen fi nancieren en bovendien milieuhy giënisch verantwoord te werk zou kunnen gaan. Ze wil echter het HOC-plan ook een kans geven. Het plan is gisteren officieel na mens de vier bedrijven door het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam aan de minister aange boden. Het havenbedrijf, jarenlang nauw betrokken bij het zoeken naar oplossingen voor deze proble matiek, zal in de nieuwe opzet een adviserende en toezichthoudende rol vervullen bij het transport en de afgifte van de afvalstromen. Fasen Het plan is door de bedrijven in fasen ingedeeld. In de eerste fase zullen bepaalde afvalstoffen met hoge concentraties verontreiniging nog naar de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) worden doorge stuurd, later willen deze bedrijven aan die stoffen een voorverwer king geven. De vier bedrijven eisen van de minister een terughoudend ver gunningenbeleid ten aanzien van verwerkingsbedrijven. Volgens het Rotterdams havenbedrijf wor den te veel vergunningen ver strekt, waardoor de oprichting van een grote verwerkingscombinatie commercieel minder aantrekkelijk is. Zo is in Rotterdam bijvoorbeeld ile wca-vergunning voor het be drijf ATM in Moerdijk voor het schoonmaken van chemicaliën, schepen en het verwerken van de afvalstoffen slecht gevallen. De Broere-VTC-combinatie zal zich ook bezighouden met het inza melen van de vloeibare afvalstof fen uit de haven. Broere Rotter dam is onderdeel van de gelijkna mige Dordtse tankvaartrederijen. Te duur Het is niet het eerste plan dat de ze bedrijven hebben ontwikkeld voor de afvalstoffenproblemen in de haven. Verolme heeft aan het eind van de jaren zeventig samen met het Havenbedrijf en Tanker Cleaning Schiedam al een plan ontwikkeld dat niet doorging, om dat de minister het te groots opge zet en te duur vond. Bovendien ging het Schiedamse bedrijf enke le jaren later failliet. Een alternatief en aanzienlijk goedkoper plan van Matex en Pak tank viel bij de minister in betere aarde, maar dat liep spaak toen zij Booy Clean in 1983, vanwege de ernstige verontreiniging die het be drijf in de Geulhaven zou hebben veroorzaakt, verbood aan een der gelijk project mee te doen. Een plan van Verolme, Rotter dam en Paktank/Matex (investe ringen van 125 miljoen gulden) werd door Smit-Kroes begin dit jaar te duur bevonden, waarna Paktank en Matex afhaakten. Deze bedrijven zijn wettelijk echter ver plicht tot een sanering op korte ter mijn van de afvalwaterstromen. Over een kleiner opgezet plan kon onlangs geen overeenstemming worden bereikt, waarna Smit- Kroes de voorkeur uitsprak voor het Amsterdams bedrijf TCA. DELFT - Het oudste ziekenhuis in ons land, het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft, is gesloten. De laatste patiënten werden gisteren verhuisd. Hoe lang het ziekenhuis heeft bestaan is niet precies be kend, maar in een geschrift van het Vaticaan uit 1252 wordt het zieken huis al genoemd. De sluiting is het gevolg van een fusie tussen drie Delftse ziekenhuizen. (foto anpi NIJMEGEN- Samen met een drietal collega's neemt agente Mandy Smith van de North Humberside Police uit Yorkshire deel aan de Nijmeegse Vierdaagse. Haar collega's wilden haar een paar klompen aanmeten, maar het ligt voor de hand dat Mandy vandaag bij de start van de wan deltocht aan passender schoeisel de voorkeur zal geven. foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Het tehuis Boekenrode voor geestelijk gehan dicapten in Hilversum mag niet ge mengd worden bewoond. Dit stel de mevrouw mr. A.G. Koster giste ren namens zes 'verontruste ou ders' in een kort geding voor de president van de rechtbank in Am sterdam. De raadsvrouw eiste dat het besluit van de Stichting voor Protestants-Christelijke tehuizen voor Gehandicapten in Gooi, Eem- land en Vechtstreek, om om streeks 1 augustus acht mannen in Boekenrode onder te brengen, wordt teruggedraaid. De meeste bewoonsters (gemid delde leeftijd 40 jaar) verblijven al tien tot vijftien jaar in Boekenrode en hebben in die jaren moeizaam met elkaar duurzame relaties opge bouwd. Het 'binnendringen' van acht nieuwe bewoonsters zal al de nodige aanpassingsproblemen ge ven, laat staan als er mannen ko men, aldus mr. Koster. De ouders hebben er volgens haar geen ver trouwen in dat de leiding van het tehuis de verschillende proble men, ook die van seksuele aard, zal kunnen opvangen. Velen ervaren het tehuis als een plezierige leefge meenschap en het kan niet in het belang van de bewoonsters zijn als die situatie ingrijpend verandert, zo voerde zij aan. De raadsvrouw zei dat het stich tingsbestuur de inspraak van de ouders aan zijn laars heeft gelapt. Aanvankelijk wilde men helemaal niet met de oudercommissie pra ten en toen dit later wel gebeurde, werden haar opvattingen en argu menten genegeerd. De voorgenomen gemengde be woning van Boekenrode houdt verband met de opening van een nieuw, vijfde tehuis van de stich ting, 't Akkertje in Bussum op 1 au gustus. Dit tehuis zal zoals vrijwel alle tehuizen voor geestelijk gehan dicapten een gemengde samenstel ling krijgen en bewoners met een wat hoger geestelijk niveau dan nu in Boekenrode het geval is. Acht bewoonsters van Boekenrode ble ken geschikt en bereid om naar 't Akkertje te gaan, aldus de raads vrouw van het stichtingsbestuur, mevrouw mr. R.A. Arendsen. Bij de aanvraag voor nieuwe be woners bljjkt het aantal, voor Boe kenrode geschikte mannen groter en urgenter. Mevrouw Arendsen voerde verder aan dat het begelei dingsteam van Boekenrode (arts, orthopedagoog en maatschappe lijk werkster) het in het belang van de bewoonsters van het tehuis vindt als er een gemengde samen stelling komt. Ook het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) staat achter het plan en is bereid de verhuiskosten te be talen van de acht vrouwen die zul len worden overgeplaatst. Vor sek suele uitwassen hoeft volgens de raadsvrouw niet te worden ge vreesd. Er zijn maatregelen geno men om die te voorkomen. Man nen en vrouwen zullen bijvoor beeld op aparte etages slapen. Uitspraak 23 juli. Buschauffeur rijdt 3 dagen en rust 2 uur DEN HAAG (ANP) - Bij een speciale controle op rijksweg 10 in Rijsbergen heeft de rijks verkeersinspectie het afgelo pen weekeinde een buschauf feur van de weg gehaald die bij na drie dagen aan het stuur had gezeten en al die tijd slechts twee uur had geslapen. De tou ringcar, die een reisgezelschap naar Benidorm bracht, kon na enig oponthoud met een 'verse' chauffeur de reis vervolgen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat betreft het een van de meest krasse staaltjes die de inspectie ooit is tegengekomen. Een andere chauffeur bleek op 55 uur diensttijd slechts drie uur rust te hebben genoten. In totaal werden by de contróle 14 rijverboden opgelegd en 37 processen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen van het rijtijdenbesluit of de vervoer- wetgeving, aldus een medede ling van het ministerie. Zweedse politie noemt moord 'werk van gek' ALMELO/GALLIVARE (ANP DPA) - De Zweedse politie noemt de moord op het Almelose echt paar Stegehuis het werk van een gek. Commissaris Sixten Skoen- dahl van de politie in Gallivare zei gisteren, dat er geen enkel motief voor de moord bestaat. In tegenstelling tot eerdere be richten zijn de paspoorten van het paar niet verdwenen. Ook het geld was er nog. De politie heeft bij de tent een mes van Zweedse makelij gevonden, dat mogelijk het moord wapen is. De tent van het paar stond ongeveer 150 meter van een woonwagenkamp verwijderd. De politie heeft ook vastgesteld dat het echtpaar vrijdagochtend bij een garage in Kiruna is geweest, waar een nieuwe condensator in de auto is geplaatst. Het paar zou eige naar Helge Stalnacke hebben ver teld van de Noordkaap te zijn ge komen. Ze waren op de terugreis naar Nederland. Het echtpaar zou volgens de poli tie begin juli via West-Duitsland en Denemarken naar Oedeshoeg in zuidelijk Zweden zijn gereisd, waar een familielid van Jannie Stegehuis is bezocht. Daar is het paar twee nachten gebleven en ver volgens naar Finland gereden. In het Finse plaatsje Vaasa aan de westkust, hebben ze kennissen op gezocht. De reis ging vervolgens naar Noord-Finland en -Noorwe gen. Vervolgens is het paar afge zakt naar het zuiden. Minister schorst kernwapenverbod DEN HAAG (ANP) - Minister van defensie De Ruiter heeft een arti kel van de politieverordening van de gemeente Hellevoetsluis ge schorst. waarin staat dat het verbo den is nucleaire wapens te vervoe ren of te parkeren over of op de we gen van deze gemeente. De minister heeft dit gedaan na een verzoek in april van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland om het besluit van de gemeente te vernietigen of te schorsen. Gede puteerde staten vinden dat het ge- meentebesluit in strijd is met de wet. De schorsing geldt tot 1 juni volgend jaar. Er zal worden nage gaan of het besluit wegens strijdig heid met de wet of het algemeen belang moet worden vernietigd. Op 28 juni stond hij glimmend te wachten op mevrouw Gringhuis uit Emmen. De Volkswagen Golf DL ter waar de van f 25.000,-. Haar belo ning voor het onmiddellijk inzenden van haar Certifi caat, waardoor zij de "Snelle- Inzenders'-prijs won. Maar zij was lang niet de enige die een mooie prijs uitgereikt kreeg. Kijkt u maar zelf. Hier staat zij samen met onder andere mevrouw Peters uit Purmerend, die een prachtige zeil boot van f 15.000,- won. Mevrouw Van der Sluis uit Rotterdam, geluk kige winnares van een grandioze va kantiereis tw.v. f 5.000,-. De Bürst- ner-caravan werd eigendom van de familie Kobes. Mijnheer Betz won een machtige Kawasaki motorfiets van f 5.000,-, en zo werden er nog meer prijzen uitgereikt Ende prijswinnaars kregen ook nog hun bestelling gratis. Dubbel feest dus. Terug naar de gelukkige me vrouw Gringhuis. Hier staatze bij haar Volkswagen Golf nadat haar officieel de sleuteltjes door de heer Ris van automobielbe- Breda. Het was groot feest in het KeurKoop-hoofdkantoor, toen vele gelukkige prijswinnaars, die gevolg hadden gegeven aan het verzoek hun prijs persoonlijk in ontvangst te komen nemen, daar gezellig bij elkaar waren. Velen hadden ook nog familie en vrienden meegebracht zodat het een onvergetelijke dag is geworden. nog eens extra aanmoedigen het deelname-certificaat van de nieuw ste KeurKoop-actie zo snel mogelijk in te zenden. Het verplicht tot niets, terwijl u kans maakt één van de vele magnifieke prijze te winnen. Bij KeurKoop, het snelstgroeiende post- drijf Van Tilburg Bastianen te Breda (de eerste officiële Volkswagen dealer van Nederland) waren uitge reikt En natuurlijk waren eveneens aanwezig de heren Brandt en Van den Hoek - directeur Consumenten zaken - van Keurkoop. Die iedereen orderbedrijf uit Breda. Met ruim 400 enthousiaste medewerkers, die per jaar meer dan 1 miljoen pakjes naar tevreden klanten sturen. En wat de nieuwste KeurKoop Prijzentrekking betreft geldt meer dan ooit: MEEDOEN MENSEN. UTRECHT (ANP) - Homofiele mannen en vrouwen worden op grote schaal gediscrimineerd. De discriminatie is dermate omvang rijk dat er geen sprake is van inci denten. De ernst van veel gevallen en de omvang toont dat de discri minatie een structureel karakter draagt. Dit is de conclusie van een on derzoek van drs. P. Koenders en drs. M. Dobbeling na een inventari satie van discriminatie die homo seksuele mannen en vrouwen de afgelopen tien jaar hebben onder vonden. Zij onderzochten ongeveer 800 gevallen, die volgens hen slechts 'het topje van de ijsberg' zijn. De onderzoekers maken deel uit van een werkgroep over homostudies van de Rijksuniversiteit Utrecht, die in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid het voorontwerp van de wet gelijke behandeling aan een onder zoek heeft onderworpen. De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit, COC, noemt het rapport schok kend. 'Het rapport maakt de om vang van de discriminatie en de vormen waarin deze voorkomt zichtbaar voor een breed publiek', aldus het COC. Volgens de vereniging maakt het rapport duidelijk dat de wet gelijke behandeling er ogenblikkelijk moet komen. Tegen de achter grond van het rapport krijgt de ontwerp-resolutie over homofilie van het CDA-bestuur wel een bui tengewoon schrijnend karakter, al dus het COC. Het rapport van de Utrechtse universiteit stelt dat het opvallend is dat er in zoveel sectoren van het maatschappelijk leven wordt ge discrimineerd, zowel in grote ste den als kleine dorpen en verspreid over het hele land. Het rapport constateert dat er een duidelijk verband is tussen de zichtbaarheid van homoseksualiteit en discrimi natie. Lesbische vrouwen en homofiele mannen zijn niet als zodanig zicht baar. Pas door er voor uit te komen lesbisch of homofiel te zijn maakt iemand zich kwetsbaar voor onge lijke behandeling. De onderzoe kers vinden het dan ook niet ver wonderlijk, dat nog veel homosek suelen 'onzichtbaar' wensen te blij ven. Ook deze gedwongen onzicht baarheid zien zij als een vorm van discriminatie. Als voorbeelden van het ernstige karakter van veel discriminatiege- vallen noemen de onderzoekers: kinderen die door hun ouders het huis worden uitgezet, leerlingen die van school worden gepest, het ontzeggen van ziekenhuisbezoek aan de partner van een patiënt(e), het weigeren van politiebescher ming of zelfs bedreiging door poli tiebeambten, het in elkaar slaan op straat en in het uitgaansleven, af wijzing bij sollicitaties en ontslag. Koenders en Dobbeling maken in hun rapport onderscheid tussen discriminatie in de privé- en de openbare sfeer. Daarmee willen zij aantonen dat er veel ernstige geval len voorkomen die buiten het ka der van de wet gelijke behandeling zullen vallen. Zo hebben ouders in beginsel het recht hun minderjari ge kinderen te straffen en worden gelovigen in gewetensnood ge bracht omdat zij door hun kerk voor de keus worden gesteld in seksuele onthouding te leven dan wel te worden geëxcommuniceerd. De onderzoekers constateren verder dat de oorzaak van de dis criminatie op grond van homosek sualiteit en leefvorm is gelegen in onze cultuur, waarin de waarde ring van 'mannelijke' waarden en de duurzame man-vrouw-relatie centraal staan. Volgens hen is het van belang dat de bestrijding van discrimina tie op drie punten wordt aange pakt: de oorzaak (structuur van de maatschappij), het aangrijpings punt (het verbod op zichtbaarheid) en de gevolgen (discriminatie). De onderzoekers bepleiten een actief overheidsbeleid om de oor zaken van de discriminatie weg te nemen. Dit ondermeer door het be vorderen van een mentaliteitsve randering. Het wordt van groot belang geacht dat in het overheidsbeleid de zichtbaarheid van homoseksue le mannen en vrouwen wordt on dersteund en beschermd Koen ders en Dobbeling denken daarbij ondermeer aan het stimuleren van voorlichting, het stopzetten van subsidies aan instellingen die een onderdrukkend beleid jegens ho mo's en homoseksualiteit voeren en het verlenen van subsidies aan belangenverenigingen die de zicht baarheid ondersteunen en stimule-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5