c GS negeren adviezen over meubelcentrum Over Werk dem meubelfabriek Inbrekers stelen antiek Patatkraam uitgebrand Kroonberoep van Casba en Leski afgewezen de ware kennis van een kenner De stedebouwkundige Kapitein Haddock op de bon Fools op de foto tas» y .f DINSDAG 17 JULI 1984 Keuze voor Leiderdorp puur politiek besluit DEN HAAG/LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) hebben adviezen van belangrijke instanties in de wind geslagen toen zij een beslissing namen over de plaats van een meubelcentrum in de Leidse omgeving. Negatieve adviezen van de Pro- vincaal Planologische Dienst (PPD), de Rijksplanologische Dienst (RPD) en een speciaal voor deze kwestie ingestelde ambtelijke werkgroep zijn genegeerd door GS. Leiden GS kozen uiteindelijk voor Leider dorp en Den Haag als plaatsen waar een meubelcentrum mocht komen. De Leidse Plesmanlaan viel helemaal af, terwijl de meubel bedrijven Casba en Leski aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk, ook een van de gegadigden, slechts een geringe uitbreiding werd toege staan. Uit de openbaarmaking van de ambtelijke adviezen blijkt nu des te meer dat de beslissing van GS een duidelijk politieke kleur heeft gehad. Het waren uiteindelijk de WD- en CD A-gedeputeerden die deze beslissing steunden. De PvdA-vertegenwoordigers in GS kozen voor Den Haag en Leiden. Uit de ambtelijke adviezen blijkt dat Leiden noch Leiderdorp aan vaardbaar is voor de PPD en de RPD. Beide adviserende ambtelij ke instanties vinden dat een meu belcentrum in Den Haag moet ko men, vooral omdat een dergelijk groot centrum (ongeveer 22.000 vierkante meter) veel aantrek kingskracht uitoefent. "De consu ment moet zoveel mogelijk in zijn eigen omgeving de goederen kun nen kopen. Het huidige plan (het Leiderdorpse-red.) komt hieraan niet tegemoet. Uit verricht onder zoek blijkt dat meer dan zestig pro cent van de omzet afkomstig zal zijn van buiten Rijnland", aldus de RPD, die vooral bevreesd is voor grote verkeersstromen van en naar de meubelconcentraties. Bovendien vindt de RPD dat een meubelcentrum in een van de bin nensteden moet komen, die toch al een regionale functie hebben op het gebied van winkels. "Veel be staande zaken in de centra zullen door een meubelcentrum sneller verdwijnen. Gelet op de dalende koopkracht van de bevolking kan geen zekerheid worden gegeven dat de open plaatsen door andere detailhandelsvestigingen worden opgevuld. Er dreigt in dit verband een verarming van de bestaande centra", meent de RPD. Plesmanlaan De RPD vindt de Plesmanlaan in Leiden "in beginsel wel planolo gisch aanvaardbaar", maar wijst die plek toch van de hand nu er in Leiderdorp al toestemming is ge geven voor een meubelcentrum en Casba en Leski in Zoeterwoude mogen uitbreiden. Er ontstaat dan "een overmaat aan bedrijfsvloer- oppervlakte voor meubeldetail- LEIDEN - Uit een woning aan de Rijnsburgerweg is in het weekein de een grote hoeveelheid antiek ge stolen. De inbrekers zijn het huis binnengedrongen via een raam aan de achterkant. Schilderijen, een zwart marmeren klokkenstel, een zilveren koffiestel en zilveren mi niaturen worden vermist. Ook een aantal Perzische tapijten en porse lein werden ontvreemd. In de openbare kleuterschool aan het Eksterpad in de Meren wijk is in het weekeinde ingebroken. De inbrekers hebben enorme ravage aangericht. De school is een puin hoop. Wat er precies is gestolen kon nog niet worden vastgesteld. LEIDEN - De patatkraam bij het Lammenschansstation is vannacht volledig uitgebrand. Om bij half vijf werd de brandweer opgebeld door een bewoner van de Lam- menschansweg met de mededeling dat de kraam in brand stond. Toen de brandweer arriveerde trof zij slechts de smeulende resten aan. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan, maar brandstichting wordt niet uitgesloten geacht. Weer parkeer- meters gestolen LEIDEN - In het weekeinde zijn aan de Steenschuur/hoek Boter markt weer vijf parkeermeters 'onthoofd'. De dubbele meters zijn vermoedelijk met speciaal gereed schap van hun palen gerukt. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Vrijwilligers- centrale dicht LEIDEN - De Leidse Vrijwilli- gerscentrale is van 30 juli tot en met 17 augustus wegens vakantie gesloten. Maandag 20 augustus gaat de centrale aan de Lange- gracht 246a weer open. De ope ningstijden worden dan gewijzigd: op werkdagen van twaalf tot vijf uur. Dan is de Vrijwilligerscentrale ook telefonisch bereikbaar: 149064. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De Kroon heeft het beroep afgewezen dat de Zoeterwoud se meubelbedrijven Casba en Leski hadden ingesteld tegen het door de provincie van rechtswege goedkeuren van bestemmingsplan Elisabethhof in Leiderdorp. In dit bestem mingsplan is de bouw opgeno men van een meubelcentrum van 22.000 vierkante meter. De beide Zoeterwoudse bedrijven vrezen hiervan nadelige gevol gen te zullen ondervinden en hadden daarom bij de provin cie bezwaarschriften inge diend. Maar omdat de provin cie had vergeten op tijd uitstel van haar beslissing over al of niet goedkeuren van dit be stemmingsplan aan te kondi gen, is dit van rechtswege goedgekeurd. Het provinciebe stuur is als gevolg daarvan niet meer ingegaan op de bezwaar schriften van de twee Zoeter woudse bedrijven. Casba en Leski hebben daarop de Kroon gevraagd een zodanige voorzie ning te treffen dat de provincie hierop alsnog moet reageren. De Kroon vindt dat niet no dig omdat de provincie inhou delijk op de bezwaarschriften van de beide bedrijven zal in gaan tijdens de behandeling hiervan door de Raad van Sta te. Volgens de PPD ligt de Plesman laan te ver van de Leidse binnen stad. "Concentratie van meubelde tailhandel op die plek is dan ook in strijd met het structuurplan voor de Leidse binnenstad waarin wordt gesteld dat de winkelfunctie in het centrum versterkt moet wor den en het winkelfront moet wor den ingedikt. Een centrum becon currerende ontwikkeling past niet in die beleidsvisie", aldus de PPD. Toch vindt zowel de RPD en de PPD dat er wat moet worden ge daan aan de slechte structuur van de meubelhandel in Rijnland. Met een meubelconcentratie in Den Haag zijn de problemen in Rijn land nog niet opgelost, erkennen de twee instanties. Er zou dus een tweede meubelcentrum moeten komen, al zal dat veel kleiner moe ten zijn dan het Haagse. In Den Haag zou dan een meu belcentrum van 19.000 vierkante meter komen en in Leiden een van maximaal 15.000 vierkante meter. Want de RPD, de PPD en de spe ciale ambtelijke werkgroep geven de voorkeur aan het Leidse boven het Leiderdorpse plan. Voorwaar de zou dan wel zijn dat het kleine meubelcentrum zo dicht mogelijk tegen het Leidse stadscentrum zou komen en bovendien door de ge ringere omvang geen grote concur rentie zou vormen voor het Haagse centrum. Mondeling handel in de Leidse regio". En: "Voor verdere toevoeging van op pervlakte ontbreekt de grondslag". De PPD wijst de Plesmanlaan ook af, zij het om andere redenen. GS hebben zich van deze advie zen niets aangetrokken. Zij beslo ten het Haagse en het Leiderdorp- se plan goed te keuren. En boven dien mogen ook dc Zoeterwoudse bedrijven op beperkte schaal uit breiden, al vinden de bedrijven dat veel te weinig. Het Leidse plan werd geheel van tafel geveegd door GS. De negatieve adviezen van RPD en PPD kwamen overigens pas binnen bij de provincie, nadat GS een besluit hadden genomen over de meubelplannen. Een provin ciaal woordvoerder verklaarde desgevraagd dat GS al mondeling op de hoogte waren gesteld van de inhoud en de aard van de adviezen. LEIDEN Ir. Jean Piret, stedebouwkundige, in dienst van de gemeente Leiden, heeft twee stok paardjes: bruggen en trappen. Lyrisch kan hij uitwij den over de schoonheid van deze objecten, en pas sant vergelijkingen trekkend tussen bijvoorbeeld de situatie in Venetië en die in Leiden. Aan het einde van het gesprek zegt hij: "Denken datje de stadsopzich- ter bent: ja, dat gevoel ken ik. Deze stad is immers m'n domein. Vaak moet je natuurlijk ook relativeren: je maakt in wezen toch regelmatig minimale frutsels. Dan is er nog het besef dat je maar een schakel bent. Blader maar eens door dit bruggenboek. Namen van de ont werpers kom je niet tegen. Zo zul len ze over honderd jaar ook niet meer weten wie Piret was. Onder tussen moet je wel van de moge lijkheid gebruik maken om je stempel op een stad te zetten". door Wim Brands Piret denkt in wezen altijd na over stedebouwkundige proble men. Dat begint 's ochtends al als hij in Delft op de trein stapt. Zo werd zijn blik deze ochtend getrof fen door de fontein voor het station in deze stad. "Ik zag hoe het zon licht op het water viel en ik kreeg een Italiaans gevoel. Vervolgens gaan je hersens associaties maken. Je denkt: een fontein voor het Leidse station, zou dat niet wat zijn? En je herinnert je ook dat er sprake van is om fonteinen in de Nieuwe Rijn aan te leggen. Dom plan, denk je, want in een rivier ho ren geen fonteinen. Zo gaat dat maar door". Dat vind ik nou mooi, want de mensen kunnen even op die bak ken zitten. In Leiden hebben we met dat idee geëxperimenteerd. Het mislukte want doordat de bo men groeiden, sprongen de bak ken". Gijselaars Inspiratie Ook op vakantie blijft Piret zich bezighouden met de stad. Doodon gelukkig wordt hij dan ook in een streek zonder bebouwing. "Om die reden zal ik nooit naar Groenland gaan, heb ik niets te zoeken. Ik her inner me dat ik met een paar vrien den op een berg in Nepal liep. Hui zen moet ik zien, dacht ik, dorpjes. Op deze berg heb ik niets te zoe ken. Vakanties zijn voor mijn in spiratie belangrijk. Ik maak veel dia's die ik opsla, want ze kunnen Q-brug LEIDEN Terwijl je gisteren bij wijze van spreken een wintertrui moest aantrekken, zo heerlijk was het buiten, stond de zitting van het kantongerecht ironisch genoeg in het teken van de zo mer: berecht werden overtredin gen op het water, die vorig jaar waren gepleegd. De watersportliefhebbers had den bijna allemaal één ding ge meen: ze klaagden steen en been over het optreden van de water- politie. Het begon al met een van de eerste verdachten. Hij bepaal de min of meer de toon voor de rest van de ochtend. Hij had op de Zijl gevaren. Bootje helemaal in orde; meneer had alleen niet voldoende zwemvesten en drijfkussens bij zich gehad. Duidelijke overtre ding, maar meneer had heel wat op z'n lever. "Zoals die agenten vanaf de kant stonden de schreeuwen, het leek wel alsof ik een misdadiger was. Toen ik de kant op klauter de, haastig, heb ik ook m'n been nog bezeerd". Een jongere watersporter wees de rechter erop dat de waterpoli- tie zich in zijn geval te buiten was gegaan aan misbruik van macht. "Het ging zo op die ma nier van: kom jij maar eens even hier. En vervolgens zeiden ze ook nog: als jij daar weer vaart, dan pakken we je gewoon weer". Tegen weer een andere ver dachte had een agent gezegd dat hij maar snel moest betalen, in elk geval niet te lang moest treu zelen, "want anders kun je la chen". door Wim Brands maar we mogen ook aannemen dat die watersporters soms knap lastig zijn. We zien sommigen al voor ons: als boegbeelden staan ze op het schip. Ze zijn nog niet op het water of ze menen al dat ze ware water vorsten zijn. Op het water kom je zogezegd zo nu en dan het vlees geworden stripfiguur tegen: ka pitein Haddock. In het koor van de bootvaar- ders zong overigens ook een pro letarisch broertje mee: een sur fer. Hij was bekeurd omdat hij "D'r kwam dus een agent naar me toe die zei: je mag hier niet surfen, gevaarlijk voor de zwem mers". Gelijk had-ie natuurlijk, die agent. Je zal daar maar rustig dobberen en een rotklap van zo'n plank krijgen waarop een onhan dige sukkelaar staat die denkt dat-ie een Amerikaanse Beach Boy is. De verdachte vervolgde: "Even later wilde een vriend van me even op de plank. Ik heb even gekeken hoe het ging; hij deed het niet zo best". Wat zei den we: daar heb je al zo'n Jodo- cus die je voor je leven een hekel aan water kan bezorgen. Toch vond deze verdachte, die een boete van veertig gulden kreeg, het niet helemaal terecht dat de agent z'n opschrijfboekje had getrokken. "Je mag daar in Katwijk alleen op bepaalde plaatsen surfen, maar je ziet ze echt overal, de surfers". Dat zou een reden kunnen zijn om forse bekeuringen uit te schrijven: van dik hout zaagt planken. Expositie in stadhuis LEIDEN - Twee redenen hadden Wim Lamboo en Brenda Potrykus om van Festival of Fools een foto impressie te maken: voor het eerst deed het spektakel Leiden aan en het 'festival van zotten' is een bij zonder fotogeniek gebeuren. "Aanvankelijk waren we van plan ons tot het straattheater te be perken", vertelt Lamboo, "maar in overleg met de gemeente hebben we de optredens in de schouwburg er ook bijgenomen". Zo'n 75 foto's zijn het resultaat, ze zijn van morgen tot en met 18 augustus in de hal van het stadhuis te zien. Het Festival of Fools is een twee jaarlijks gebeuren dat zich in een steeds grotere populariteit kan ver heugen. Daarom ook dat voor het eerst dit jaar niet alleen Amster dam maar het land werd ingetrok ken. In totaal zeventien optredens wa ren er vorige maand op het Stad huisplein, op De Burcht en in de schouwburg. Potrykus en Lamboo, beiden lid van de groep Reflex 82, doen van de meeste optredens foto grafisch verslag. Zoals ze dat al eerder deden van de vredesdemon stratie en van het jaarlijkse popfes tival in het Van der Werfpark. Ook van dat laatste was vorig jaar in de hal van het stadhuis een ten toonstelling ingericht. Infïltratietheater Chrome op het Stadhuisplein. "We vinden het gewoon leuk om te doen", is hun eenvoudige drijf veer achter het vastleggen van dit soort gebeurtenissen. "Het zijn in cidentele dingen en het is toch aar dig om daar zo'n impressie van te hebben". Financieel is het allemaal nog net haalbaar, nog niet meer dan een hobby. Maar de twee foto graven willen nog wel met de ge meente in onderhandeling over een eventuele vergoeding voor gemaak te kosten. Alle foto's zijn in zwart-wit "om dat dat sterker werkt, een grotere zeggingskracht heeft". Dat blijkt vooral op de foto's van het optreden van Chrome, zogenaamd infïltra tietheater. Deze groep reageert di rect op het publiek en dat heeft een paar aardige foto's opgeleverd. De tentoonstelling is maandag tot en met vrijdag te zien, van 9.00 tot 17.00 uur. Er komen tekeningen en foto's op tafel. Piret licht toe dat hij het leuk vindt als een functioneel ge bouw een recreatieve waarde krijgt. Ergerlijk vindt hij het als mensen roepen: dit monument heeft geen functie meer, breek maar af. Onvermijdelijk komen we bij het opknappen van de Gijse- laarsbank terecht. Een plan van Pi ret dat op felle tegenstand stuitte. Een plan ook dat hij fel verdedig de. Waarom? "Dat is toch logisch, ik bedoel, iets datje goed uitdenkt, verdedig je toch fel! Aanvankelijk liet die Gijselaarsbank me overi gens onverschillig, het geval had nooit een diepe indruk op me ge maakt. Maar dan zie je opeens, in een flits, dat het door een paar in grepen een goed ding kan worden. Vervolgens krijg je positieve reac ties en die sterken je in het besef datje gelijk hebt". En de negatieve? "O, die kunnen je ook het idee geven: ik ben op de goede weg. Dankzij die reacties zie je je eigen plan scherper voor je". Geen twijfel? "Ho, laat ik nu even oppassen, want ik zie me al als bui tenstaander dit interview lezen. Dan denk je toch: wat een eigen wijze sodemieter is dat, die Piret". Ir. Jean Piret: "Er zijn plaatsen in deze stad waar ik niet meer kom ADVERTENTIE Onrealiseerbaar Leiden: zo heet de map waarin Piret plannen bun delt die niet uitvoerbaar zijn. "Het komt voor dat ik denk: goh, zou het niet aardig zijn om....maar dan weetje dat het niet kan. Toch maak ik dan even een tekening. Kijk maar eens naar dit voorbeeld. Dit is de Q-brug bij de Merenwijk. Heeft geen functie meer en dat vind ik vreselijk. Het is nu helaas een stomme brug geworden. Ik dacht: waarom teken ik niet een gebouwtje op die brug? Mooi toch, maar aan de andere kant: het zal wel niet uitgevoerd worden". Op de vraag waarom hij een bruggenfanaat is, volgt een zwij gen. Dan: "Bruggen zijn vreselijk belangrijk voor de Leidse binnen stad en ik vind dat er in die binnen stad een te mager gebruik wordt gemaakt van het water. Duidelijk? Ben je wel 'ns in Venetië geweest? Door die stad loop je toch kwijlend rond! Alle bruggen hebben een functie; en zo hoort het". Soms zou Piret wel even z'n ogen willen sluiten als hij door de stad loopt. Om te begrijpen wat een blinde ervaart als hij door de stad loopt. Sommige plekken in de stad zijn naar zijn mening zo lelijk dat ze beter niet gezien kunnen wor den; ook dan geldt: ogen dicht. Rotte plekken "Nee, ik noem geen namen. Mapr geloof me gerust: er zijn plaatsen in deze stad waar ik niet meer kom. Daar zet ik geen stap. Rotte plek ken, waar ik onplezierige herinne ringen aan heb. Ook omdat ik bij de ontwikkeling was betrokken, natuurlijk. Fouten uit je verleden, nee, ik kom daar niet meer. Alter natieven genoeg om een omweg te maken". Als we op weg zijn naar zijn dia- kast vertelt Piret dat hij onlangs met zijn zoontje langs de Rotter damse havens kwam. En. wilde het zoontje weten, had hij die havens ook ontworpen? Nee, was het ant woord. Maar wat dan wel? De stad- huispleintrap in Leiden. O, had het zoontje gezegd, of zoiets. Even la ter is de zelfspot weer verdwenen, want trappen en bruggen: het blij ven fascinerende bouwsels. bekledingsstol die past b<i üw mte BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL E MODEL ROSSINI" (gedeponeerd) 1 zits va. 805.- 2 Zits va. 1235,- 4 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3