Marine trekt nieuw jasje aan Wassenaarse raad pruimt huren Kerkehout nog niet Vierde kampje in Voorschoten? Wellicht protest tegen Oegstgeester complex van 12V2 miljoen bijna klaar Gemeenten vechten voor meer woonwagens Oegstgeest Verdient' aan MEOB Piko s lot (nog) niet bezegeld Varkenspest onder controle Expositie van Warmonders Stad en rand DINSDAG 17 JULI 1984 WASSENAAR - Het is ook na de gisteravond gehouden ver gadering van de Wassenaarse gemeenteraad allerminst zeker dat er 52 woningen in de wijk Kerkehout zullen komen. Evenals burgemeester en wet houders blijkt de raad ook de nodige reserves te hebben over de voorgestelde huurprijzen van het project, 600 gulden voor een eengezinswoning en ruim 500 gulden voor gestapel de twee- en driekamerwonin gen. Toch ging de raad ak koord met een - voorlopige - verkoopovereenkomst en een krediet voor het bouwrijp ma ken van de benodigde grond. Dit om de subsidie van het mi nisterie niet op voorhand mis te lo pen. De oorzaak van de hoge huren zou liggen in de hoge bouwkosten en het feit dat er niet sober genoeg is ontworpen. Desalniettemin gin gen de spectaculaire verhogingen, afgemeten aan eerdere prognoses, er bij WD-raadslid Pruis niet in. Hij eiste meer inzicht in de echte prijsopdrijvende oorzaken. Het CDA-raadslid Olieslagers gebruik te zelfs de krachtige term "schier onaanvaardbaar". Hij sprak van een "dwangpositie om in te stem men". Immers, voor 1 september moet er een bouwplan zijn inge diend, anders vervallen de subsi dies. Zodoende gaf de CDA'er uit eindelijk zijn fiat aan het voorbe- reidingsbesluit. Onverbloemde kritiek op de Wassenaarsche Bouwvereniging, de toekomstige eigenaar/verhuur der van de woningen, kwam van de kan van D'66-er Nieuwenhoven. Hij vroeg zich af wat de positie van deze bouwvereniging is. "Heeft men werkelijk getracht de huren zo laag mogelijk te houden, of let ten alleen burgemeester en wet houders op de kosten? Ik dacht na melijk dat de bouwvereniging vol gens haar eigen statuten vooral huisvesting voor minder draag- krachtigen wil verzorgen". Wethouder Cocheret de la Mori- nière (openbare werken) schaarde zich wat de kritiek betreft aan de zijde van de gemeenteraad. Toch drong hij aan op het nemen van een voorbereidingsbesluit. Dit met de belofte om op de financiële steun en de hoogte van de huren in de komende raadscommissies nog terug te komen. Hij ging niet zo ver om het plan te kraken: "Ik geloof dat deze woningbouw en de huren ervan wel aansluiten op een be paalde behoefte in de wijk Kerke hout", zo oordeelde hij. Over de uiteindelijke hoogte van de huren was hij ook al wat opti mistischer. Er zijn volgens hem al signalen dat het de bouwvereni ging lukt om "ruimschoots" lagere huren te gaan berekenen. Een ver dere versobering van het plan vond de wethouder minder ge wenst, omdat het ook "een zekere mate van toekomstwaarde" moet hebben. Uiteindelijk stemde de raad dus met het voorstel in. Er komt een voorbereidingsbesluit, maar wel met een voorbehoud omtrent de huurprijzen. OEGSTGEEST - De grootste werkgever in Oegstgeest, het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf, zal na een bouwperiode van jaren binnen afzienbare tijd een nieuw jasje kunnen aantrekken. Langs de Oegstgeester Haarlem merstraatweg verrijst een groot gebouw. Naast 7000 vier kante meter opslagruimte biedt het ook onderdak aan een aantal van de 1000 werknemers, die de marine in Oegst geest heeft. Het complex, dat in totaal zo'n 12Vz miljoen gulden kost, zal bin nen afzienbare tijd in gebruik kun nen worden genomen. Alleen de PTT moet nog langskomen en er dienen binnen nog heel wat stellin gen te worden neergezet. Aan de wegen rondom het gebouw wordt de laatste hand gelegd. Het enige dat nog ontbreekt is een 'complete' riolering. Onder het nieuwe ge bouw ligt natuurlijk wel een riole ring, maar die kan pas over een paar jaar worden aangesloten op het diepriool van Haaswijk. Tot die tijd doet de marine het met septic- tanks. Afgezien daarvan beschikt het MEOB nu over een gebouw, dat totaal is afgesteld op de eisen van deze tijd. V-l's Het complex staat er bepaald niet van de ene op de andere dag. Al in 1979 lagen de eerste plannen ervoor op tafel. Nieuwbouw was noodzakelijk omdat het grote, ou de gebouw aan de andere kant van het marineterrein versleten is. Dat gebouw werd in 1942 neergezet door de Duitsers. Gedurende de oorlog zette het Duitse leger hier V-l's in elkaar. Zo stevig als het al tijd was - het dak was zelfs be stand tegen explosies - zo vergaan is het nu. Het dak lekt zelfs. In de toekomst zal dit in de toendertijd voor Duitsers zo kenmerkende stijl ontworpen gebouw waarschijnlijk worden gesloopt. Het nieuwe kantoor biedt onder dak aan zo'n 130 mensen, die in al lerhande functies werkzaam zijn. Mensen van de keuringsdienst bij voorbeeld, maar ook de douane-ad ministratie. Ongetwijfeld zal de nieuwe gebruikers de heldere kleuren opvallen, die architect Houtekamer heeft gebruikt. De af delingen zijn kenmerkend doordat ze verschillend van kleur zijn. De brandtrap is bijvoorbeeld blauw geworden, zo toont de heer Wessel, hoofd van het magazijn, tijdens een rondleiding. Wessel vertelt dat in het vier-la- gen gebouw de spullen van het ma- rinebedrijf komen te liggen. Men moet er maar liefst 125.000 soorten artikelen in opslaan. "Dus u kunt wel nagaan dat we deze ruimte goed kunnen gebruiken", zo ver klaart Wessel. Periscopen Het meeste opslagmateriaal be treft electronisch-technische goe deren als chips en periscopen (van twaalf meter!). De nautica, instru menten en goederen die met de zee te maken hebben, vormen niet lan ger de hoofdmoot. Wessel laat zien hoe de spullen het gebouw binnenkomen. Er is een aanvoer-route aangelegd, "zo modern als die van Schiphol", met automatisch schuivende luifels en diverse andere snufjes. Dat is geen overbodige luxe bij een zo druk goederenverkeer, dat bij sommige gelegenheden alleen' nog maar groeit. Zo kwamen er duizenden artikelen in het pakket bij toen de marine in 1981 de Orion aanschafte. Het MEOB is diep geworteld in Oegstgeest, maar niet iedereen weet wat het bedrijf precies doet. De nadruk van het bedrijf ligt op beheer en onderzoek. Men werkt samen met de Britse Royal Navy en met de Belgische en duitse ma rine. Het marinebedrijf werkt ook voor de Landmacht en -bij uitzon dering- voor Rijkswaterstaat. De meeste 'buren', inwoners van de nieuwbouwwijk Haaswijk, zul len dat al wel weten. Heel wat werknemers van het MEOB wonen daar. VOORSCHOTEN - In een spoed zitting beslissen de raadsleden van de Voorschotense commissie voor welzijn, woningtoewijzing en on derwijs morgen of er geprotesteerd moet worden tegen het ontwerp- provinciaal woonwagenplan voor de jaren 1985 - 1990. In dit plan staat dat in die vijf jaar in Voorschoten een vierde kampje moet komen met drie standplaatsen. Andere mogelijk heid is dat de drie kampjes van drie woonwagens elk, die tegen die tijd gereed moeten zijn, worden uitgebreid zodat er in totaal twaalf woonwagens kunnen staan in de gemeente. In de vergadering van de com missie welzijn, donderdagavond, bleken de partijen weinig tevreden met de plannen. Wethouder L. Marselis (CDA) begreep niet waar om er eventueel een vierde kampje moet komen. "Het beleid is erg on- duidélijk", voerde hij aan. "Ik heb trouwens ook het idee dat het rijks beleid verandert en meer in de richting gaat van grotere kampjes. Wat moeten we nu?". Hij vreest voor grote leegstand op de drie kampjes, die moeten verrijzen vlak naast de Noord Hof- land- en Hoogkamerbrug en er gens op het tracé van rijksweg 11. Dit laatste kampje is een tijdelijk kamp. De gemeente wil in de nieu we wijk Starrenburg, die eind ja ren '80, begin jaren '90 wordt ge bouwd, een definitief kampje in richten. Overigens zijn de drie kampjes nog niet klaar. Tegen het kampje bij de Korte Vliet loopt een kroon- procedure, het kampje bij de Leid- seweg-noord moet nog in gereed heid worden gebracht en voor het derde kampje, dat op het tracé van rijksweg 11 moet komen, en later in Starrenburg, is nog geen goed plekje gevonden. J. Aikens (D'66) deelde de vrees van wethouder Marselis wat be treft de leegstand. Hij wil onder, geen beding denken aan een vierde kampje. Raadslid J. Visser (PvdA PPR) stipte aan dat veel woonwa genbewoners moeite hebben met kleine kampjes en vroeg om een standpunt van B en W in deze i kwestie. Dit standpunt zou morgen door de partijen moeten worden besproken en naar de provincie worden gestuurd. De reacties op het plan moeten hier voor 1 augus tus binnen zijn. Het nieuwe gebouw van het marinebedrijf aan de Oegstgeester Haarlemmerstraatweg. Binnenkort kan het in gebruik worden genomen. (foto marine) OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest heeft 18.000 gulden verdiend doordat het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) een foutje heeft ge maakt bij het aanvragen van de bouwvergunning voor het ma gazijn. Het bedrijf, dat in 1980 een bouwaanvraag had ingediend voor het 12V2 miljoen gulden kostende gebouw, verzuimde namelijk de vergunning af te halen toen die in december 1980 werd verleend. Sterker nog: op 20 januari 1982 werd de aan vraag ingetrokken. De gemeen te toonde zich onverbiddelijk en bracht het MEOB veertig procent van de legeskosten in rekening. Dit komt neer op 18.000 gulden. Vreemd genoeg diende het MEOB nog geen twee maanden na het intrekken van de aan vraag een nieuwe bouwaan vraag in. Deze tweede aanvraag verschilde nauwelijks van de eerste. Zo waren de afmetingen van de gevel gelijk. Alleen vie len de geraamde kosten een ton hoger uit. Zoals te verwachten ging de welstandscommissie ook met dit tweede ontwerp ak koord. Op 3 augustus verleende de gemeente de bouwvergun ning en incasseerde zij voor de tweede keer leges voor het nieu we marine-magazijn. Gemeentesecretaris Van Hul- steijn verbaast zich over de gang van zaken. Hij voert aan dat de gemeente ja zou hebben gezegd wanneer Defensie tus sentijds had gevraagd of het mogelijk is enkele wijzigingen aan te brengen in de aanvraag. "Nu is Defensie de 18.000 gulden gewoon kwijt natuurlijk", op pert hij. Starking de Lange van Mari ne geeft de volgende verklaring voor de kleine strop van het MEOB: "Tijdens de laatste fase van de bouwvoorbereiding bleek een uitbreiding noodzake lijk. Dat we toen geen contact hebben gehad met de gemeente is inderdaad niet logisch. Maar waar mensen werken worden fouten gemaakt". STREEK - De gemeenten Kat wijk en Noordwijk en het dagelijks bestuur van de provincie gaan in beroep tegen de beslissing van staatssecretaris Brokx dat het ge zamenlijke kamp van Noordwijk en Katwijk niet meer dan 15 woon wagens mag herbergen. De beide buurgemeenten en de provincie zijn al een paar jaar bezig met een plan om aan de 's Graven- dijkseweg tussen Katwijk en Noordwijk een woonwagencen trum met met 25 standplaatsen aan te leggen. De staatssecretaris haal de eind vorige week echter een streep door dit plan. Hij wil slechts subsidie beschikbaar stellen voor een kamp met 15 standplaatsen. De gemeenten en de provincie zijn bijzonder verontwaardigd over deze beslissing. Vooral ook omdat het plan in een zeer vergevorderd stadium was. "Het was zelfs zover uitgewerkt dat we in feite alleen nog maar een- bouwvergunning hoefden te verstrekken", zegt de Noordwijkse wethouder J. Bedijn. Brokx vindt dat kleine woonwa genkampen niet meer dan 15 wa gens mogen herbergen. De Kat- wijkse en Noordwijkse gemeente bestuurders hebben in het verle den veelvuldig overleg gevoerd met ambtenaren op alle niveau's van het ministerie. "Toen is nim mer afwijzend gereageerd op het plan", weet de Noordwijkse wet houder. Ook de voorgangster van Brokx, staatssecretaris mevrouw Gardeniers, heeft geen bezwaren geuit tegen een kamp met 25 stand plaatsen. De beide buurgemeenten, de provincie en het woonwagenschap voor de Leidse regio hebben van middag door middel van een geza menlijke verklaring hun veront waardiging geuit. De gemeenten en de provincie gaan er vanuit dat zij de zogenoemde arob-procedure tegen de beschikking van de staatssecretaris zullen winnen. Zij vertrouwen er dan ook op dat het plan voor een woonwagencentrum met 25 standplaatsen alsnog zal kunnen worden uitgevoerd. Wethouder Bedijn en de Kat- wijkse gemeentesecretaris G. Feenstra betwijfelen of het cen trum nog wel is te verwezenlijken, als er maar 15 woonwagens mogen komen. Bedijn: "De kosten die moeten worden gemaakt voor het kamp zijn op te brengen als er 25 wagens komen. We moeten het een en ander nog uitrekenen, maar het is volgens ons nog maar zeer de vraag of het woonwagencentrum financieel haalbaar is als er tien wagens minder mogen staan". Daar komt nog bij dat het op kor te termijn onmogelijk is om een plaats te vinden waar een aanvul lend kampje met tien standplaat sen kan worden aangelegd, zo legt de wethouder uit. Het woonwagen schap vergadert morgen in het ge meentehuis van Leiderdorp over deze kwestie. LEIDERDORP - Piko, het vrolijke varken van het Leiderdorpse Hout kamp-park. heeft veertien biggetjes geworpen. Ze heeft hiermee haar le ven enkele maanden gerekt. Een woordvoerder van de gemeente zegt namelijk dat het niet in het hoofd van de gemeente opkomt Pi ko tot saté te verwerken, net nu ze met de kleintjes in de kooi ligt. Enkele maanden geleden zag het nog heel wat somberder uit voor het uitdijende beest dat naar zijn naam luistert. Het zou moeten ver dwijnen en plaats moeten maken voor enige kleine biggetjes. Nu is deze dreiging even afgewend. De reden voor deze ommekeer? De ge meente vindt dat Piko een stuk minder bijterig is geworden, sinds ze de biggetjes heeft geworpen. Een van de redenen om het beest weg te kunstmatig geïnsemineerde big- brengen is hiermee verdwenen. genlijf. Ze zijn doordeweeks te be- Over het lot van de kleine big- zichtigenvan14.00 tot 17.00 uur. In getjes valt nog weinig te melden, het weekeinde kan van 15.00 tot De eerstkomende tijd mogen ze in 17.00 uur een blik worden gewor- ieder geval lekker lubberen aan het pen op het biggenrijk. (foto Holvast) DINSDAG Leiden Vrouwenhuis, Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum, Rapenburg 48, geopend van 20-21 uur, tel. 149987. Warmond Baan, kermis, opening 19 uur. Groot Leerust, bingo-avond in feest tent. 19.30 uur. Meerpunt, Franse wijn- en kaasavond Ut Sloepie, 20.15 uur. Gymzaal (pleintje Dorpsstraat), ten toonstelling 'Warmonders voor War monders', 19-21 uur. WOENSDAG Leiden Hooglandse Kerk, lunchconcert met' organist Dick Koomans, 12.30 uur. Stats jongerencentrum, Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport. 15-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, vergadering Regiona le Woonwagencentra Leiden, 14 uur. Warmond Park Groot Leerust, kindervariete- programma, 14.30 uur. Pleintje bij pomp, modeshow, 19 uur. Trefpunt, bridgedrive 19.30 uur. Gymzaal (pleintje Dorpsstraat), ten toonstelling 'Warmonders voor War monders', 10-12 en 14-16 uur. Wassenaar Duinrell. demonstratie Mobiele Een heid. 13 uur APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 13 tot 20 juli door Reyst, Steenstraat 35. Leiden tel 071- 120136: Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66.1 I 2525. WARMOND - Het spits van de Warmondse Kaagweek is gisteravond afgebeten door de eigen inwoners van het watersportdorp. In de oude gymzaal werd, bijna traditiegetrouw, de expositie 'Warmonders voor Warmonders' geopend. Zoals de naam al zegt is deze tentoonstelling be doeld voor Warmonders. die het werk van hun eigen dorpsgenoten kunnen bekijken. De Kaagweek kreeg vandaag een vervolg met een feestmiddag voor ouderen in Mariënhaven. Vanavond komen de kermisliefhebbers aan hun trekken. De tentoonstelling is nog tot en met 29 juli te bezichtigen. (foto Holvast) GEWOND IN BOUW - Een 24-ja- rige man uit Breukelen liep gister middag ernstige verwondingen op aan zijn onderarm bij werkzaamhe den in de nieuwbouw van het Oegstgeester plan-Haaswyk. De man zaagde met een slijptol dikke stalen platen toen het apparaat in het ijzer vastsloeg. Met bloedingen en doorgezaagde pezen is hij naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht. ZOETERWOUDE/STOMPWIJK - De paniek die twee weken gele den ontstond na het uitbreken van varkenspest in een Stompwijks varkens-vermeerderingsbedrijf is flink afgenomen. In de directe om geving van het ziektegeval zijn geen andere varkens het slachtof fer van de zeer besmettelijke ziekte geworden. De omwonende var kenshouders halen opgelucht adem dat een varkenspest-explosie hen bespaard is gebleven. Hele maal gerustgesteld zijn ze toch niet. De ziekte kan zich namelijk elk ongewenst moment in volle he vigheid aandienen. Het blijft een 'verrassing'. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 63,10 1 Per post 85,50 Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse n Post mt Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging M. Hoenson-de Graatt (randgem.) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geesteli)k leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. t 219 i J W E Metselaar R Paauw Alg redactiechef H v d Post (plv) W F J Winz (bin. buil.'ec P J de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten O a in. Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2