LEIDSCH DAGBLAD Havenstaking strop voor Nederlanders Randstad doet beroep op rijk Vrouw voor Leidse bank beroofd sj&V A&9 Charcon heeft 't moeilijk Schippers blokkeren Oude Rijn 'Hollis Russische spion' Conventie Democraten geopend met felle aanvallen op Reagan STOM, DINSDAG 17 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37448 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leden Voot tet.nrs. zie cololon Overvallers op de vlucht met anderhalve ton (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 23-jarige werk neemster van het Oegstgeester automobielbedrijf Kamsteeg is gistermiddag overvallen en van honderdvijftigduizend gulden be roofd vlak vóór de bank Crédit Lyonnais aan het Kort Rapen burg. Om ongeveer kwart voor vier wilde zij de bank binnen gaan, maar pal voor de ingang kreeg zij een por in haar rug. Op hetzelfde ogenblik werden twee plastic enveloptasjes met een to taalbedrag van anderhalve ton aan contant geld en cheques uit (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - Boze bin nenschippers hebben vandaag de blokkade van de sluis in de Oude Rijn bij Bodegraven voortgezet. Gistermiddag gingen drie schepen voor anker en gisteravond voegde zich daar een vierde schip bij. Mo gelijk wordt de blokkade met nog eens twee schepen uitgebreid. De pleziervaart wordt in Bodegraven gewoon doorgelaten. De burgemeester van Bodegraven heeft vanochtend de binnenschip pers tot twee uur vanmiddag de tijd gegeven hun actie te beëindi gen. De Rijkspolitie te water voert overleg met de schippers om de zaak „in alle vrede" op te lossen. „Wij zijn uitgegaan van een de monstratie. Na de blokkade een dag te hebben toegestaan hebben de schippers voldoende aandacht gekregen. Als wij de blokkade lan ger laten voortduren, zou dat one venredige schade aan derden toe brengen," aldus een woordvoerder van de Rijkspolitie te water. De schippers willen hiermee de monstreren tegen het naar hun me ning oneigenlijk gebruik van de beurtvaartvergunning. Volgens de schippersbond ONS in Rotterdam haar handen gerukt. De twee overvallers renden weg richting Prinsessekade. Zij vluchtten via de Schapensteeg de Haarlemmerstraat op. De politie begon, nadat de vrouw in de bank alarm had geslagen, direct een klopjacht. Twee jongemannen die, aldus een politiewoordvoer der "zo'n beetje aan het signale ment voldeden", werden korte tijd later opgepakt in Leiden- Noord. Maar bij ondervraging bleken zij niets met de overval te maken te hebben. De politie zoekt nog steeds naar de twee overvallers van ongeveer 25 a 30 jaar. De een is een blanke, vrij lange man met een mager postuur, een lichte spijkerbroek en een beige jack. De andere is lichtbruin van huidskleur. Hij droeg een zonnebril, pilotenmo- del, en is vrij kort en stevig. Zij moeten gistermiddag om streeks vier uur op de Haarlem merstraat door winkelende men sen zijn gesignaleerd. Waarschijn lijk vielen zij op, omdat zij hard renden en vermoedelijk tijdens hun vlucht tegen tegemoetkomen de mensen zijn opgebotst. Eens winterpaleis Romanovs in Leningrad. (foto gpd> Hermitage: kunst voor het volk pagina is 16 pagina's Nieuw atvalplan haven Rotterdam Premie sociale verzekering lager pagina 7 Psychiatrie moet bedden afstoten pagina 12 Binnenschippers praten met elkaar over de blokkade op de sluis in Bodegraven. is het de schippers een doorn in het oog dat er op beurtvaartvergunnin- gen goederen worden vervoerd, die niet op de schippersbeurzen worden aangemeld. De bond vindt dat de beurtvaart vergunning moet verdwijnen, zo dat alle schippers een gelijke kans op werk krijgen. Hiervoor is echter een wetswijziging nodig. De schip pers zijn bereid net zolang met hun actie door te gaan tot er concrete voorstellen op tafel liggen. Het conflict betreft vooral het vervoer van veevoer en steenkool. De binnenschippers hebben al ge zegd het steenkoolvervoer met har de drie grote elektriciteitscentrales in ons land door het conflict het steenkolenvervoer in eigen hand De schippers die vanochtend op de blokkade in de Oude Rijn stuit ten, weigerden commentaar op de binnen vaartrederij en zijn bang dat willen oplossen. Meer aandacht voor economie Vrouw vermoord in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Op het Drooglever Fortuynplein in Rot terdam is vanmorgen een vermoor de vrouw aangetroffen. Het slacht offer, volgens de Rotterdamse poli tie een nog vrij jonge vrouw, was geheel ontkleed. De vrouw is ver moedelijk door wurging om het le ven gekomen. Ze lag onder een via duct naast het fietspad en werd door langsrijdende fietsers ont dekt. Bankoverval Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Een ge maskerde man heeft vanmorgen een gewapende overval gepleegd op de Rabo-bank aan de Burge meester Roëllstraat in Amsterdam. De overvaller is er vandoor gegaan met ongeveer 100.000 gulden. De man heeft zich waarschijnlijk gisteren in de bank laten insluiten, want toen het personeel 's morgens arriveerde was de overvaller al bin nen. De man had twee vuurwapens bij zich. Hij eiste en kreeg geld. Daarna sloot hij het personeel op in een ruimte van de bank en ver liet aan de achterzijde het gebouw. Wolleen velden Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond dertien graden. Middagtemperatuur omstreeks ne gentien graden. Matige noordwestelijke wind. 18 juli 1984 Zon op: 05.41 uur. zon onder: 21.50 uur. Maan op: 00.12 uur, maan onder: 11.13 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.29 en 19.52 uur, laagwater 03.23 en 15.37 uur. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het Rijk moet meer aandacht beste den aan de instandhouding en de versterking van de economie in de Randstad. De economische mogelijk heden moeten hier beter worden benut om tot her stel van de nationale econo mie te komen. Dit zeggen de provincies Noord en Zuid-Holland, Utrecht en het Openbaar Lichaam Rijnmond in hun gezamenlijke notitie „Naar een regionaal sociaal-economisch beleid voor de Randstad", die van daag is verschenen. De notitie is het eerste resultaat van het besluit van deze provincies om in de toe komst meer samen op te trekken op sociaal-economisch terrein. Daartoe is het Randstad Overleg Economische Zaken (ROEZ) opge richt dat inmiddels ook zijn eerste halfjaarlijkse overleg heeft gehad met de minister en de staatssecre taris van economische zaken. De provincies noemen de werk loosheid in de randstad „van enor me omvang", met 340.000 werklo zen maakt deze 40 procent uit van het landelijke totaal. Zij vragen meer geld om knelpunten weg te nemen die de ontwikkeling van het bedrijfsleven in de weg staan. Bij voorbeeld het verbeteren van slecht toegankelijke bedrijfsterrei nen. De provincies pleiten ervoor het gehele hiervoor beschikbare bedrag in de toekomst door hen te laten verdelen. Nu is het nog zo dat een deel door het Rijk wordt ver deeld. Ook willen de provinciebesturen meer invloed krijgen op het ar beidsmarktbeleid. Zij willen te vens worden betrokken bij de be sluitvorming die zal volgen op het SER-advies over de toekomstige organisatie van de arbeidsvoorzie ning. De randstadprovincies pleiten er bovendien voor dat het overheids geld dat voor de ontwikkeling van het toerisme beschikbaar is, meer voor projecten in de Randstad wordt gebruikt. -Frank Kramer. Frank Kramer vervanger Mart Smeets HILVERSUM (GPD) - KRO-pre- sentator Frank Kramer gaat voor de duur van de Olympische Spelen Mart Smeets bij Studio Sport op volgen. Smeets werd 14 dagen ge leden ontslag aangezegd als gevolg van kritische uitlatingen in het weekblad Vrij Nederland over de leiding van het NOS-sportpro- gramma. Bekeken wordt nog of Kramer naar Los Angeles gaat en daar in terviews met sportlieden maakt of dat hij in Hilversum de presentatie in de studio doet. Het is ook moge lijk dat beide gebeurt. De KRO- quizzmaster zou dan de presentatie én interviews afwisselen met Stu dio Sport-verslaggever Heinze Bakker. Dienstplichtige steeds vaker goedgekeurd DEN HAAG (ANP) - Het per centage goedgekeurde dienst plichtigen blijft toenemen. Dat blijkt uit een overzicht van de resultaten van de dienstplicht keuring over 1983, dat is gepu bliceerd door het ministerie van defensie. Van de 117.118 gekeurde dienstplichtigen werd 79,1 procent geschikt be vonden, 19,3 procent werd af gekeurd en 1,6 procent werd als tijdelijk ongeschikt aange merkt. Uit een overzicht van de afge lopen tien jaar blijkt, dat het percentage dat geschikt wordt geacht voor het vervullen van de dienstplicht is opgelopen van 72,2 procent in 1974 tot ruim 79 procent in '83. Het aan tal ongeschikten daalde in deze periode van 26,6 naar 19,3 pro cent. Het aantal tijdelijk onge schikten nam geleidelijk iets toe, maar schommelde ook vrij sterk. Het aantal gekeurde dienst plichtigen daalde in '83 met 3.361 ten opzichte van het jaar daarvóór. Sinds 1976 was dit aantal geleidelijk toegenomen tot 120.479 in 1982. In het over zicht valt het verder op dat het aantal afgekeurden (ongeschikt plus tijdelijk ongeschikt) in de categorie psychische stabiliteit (S-5) in de jaren '82 en '83 is af genomen tot respectievelijk 2,1 en 1,7 procent na jarenlang rond de 2,4 procent te hebben geschommeld. DEN HAAG - De Britse havenstaking kost het Neder landse beroepsgoederenverkeer 200.000 gulden per dag. Dat heeft het overlegorgaan van transportwerkgevers gis teren meegedeeld. Volgens deze organisatie worden onge veer 150 Nederlandse bedrijven direct getroffen. Het grootste deel van het vrachtvervoer per schip ligt sinds vorige week stil. Onthulling over MI5 op Britse tv LONDEN (UPI) - De vroegere chef van de Britse contra-spionagedienst MI5 was een Russische spion, ondanks de verklaring van premier That cher dat zijn naam van verdenking is gezuiverd. Dit heeft de vroegere MI5-agent Peter Wright, die de zaak heeft onderzocht, in een vraagge sprek voor de Britse televisie verklaard. Sir Roger Hollis, die in 1973 overleed, was hoofd van de MI5 van 1956 tot 1965 en „op het vlak van spionage is het 99 procent zeker dat hij spion was", aldus Wright. Wright zei dat toen Thatcher in 1981 in het Lagerhuis verklaarde dat Hollis van elke blaam was gezuiverd, „zij veel feiten die onjuist waren" tot haar beschikking had. „Ze werd geadviseerd door de veiligheidsdienst die bezorgd was dat er een onafhankelijk onderzoek op hoog niveau zou worden uitgevoerd dat slapende honden zou wakker maken", aldus Wright. Wright, die zelf in 1976 ontslag nam na 20 jaar dienst bij de spionage dienst, zei dat de dienst in de jaren vijftig voor het eerst van een Russi sche overloper hoorde dat zij was geïnfiltreerd op hoog niveau. De stilgelegde export van groen ten en fruit veroorzaakt volgens het Landbouwschap en het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag vooral een grote scha de voor de tuinders in het West- land, waar de prijs voor tomaten is gekelderd van 35 gulden per kist vorige week naar 9 gulden nu. Alle veerboten die vanuit Hoek van Holland, Vlissingen en Rotter dam naar Engeland vertrekken, ren nog steeds volgens schema Wel adviseert de ANWB vakantie gangers die per boot naar Enge land willen vertrekken, in elk geval vooraf nog contact op te nemen met de betrokken scheepvaart maatschappij. Tot nu toe hebben weinig reizigers hun overtocht geannuleerd. Op de terreinen bij Nederlandse en Engelse havens wachten op dit moment enkele honderden Neder landse vrachtwagens op afhande ling. De werkgevers hebben de be middeling van minister Smit- Kroes van verkeer ingeroepen om de opleggers per boot naar Neder land te krijgen zonder tussen komst van Britse havenarbeiders of autoriteiten. Gisteren werd vanaf het vlieg veld Zestienhoven een luchtbrug met Engeland ingesteld. Ladingen groenten en fruit werden met elf extra vrachtvluchten richting En geland getransporteerd. Ook Schiphol kreeg meer vrachtver voer naar Groot-Brittanniê te ver werken. Inmiddels wijken steeds meer schepen, die voor Engelse havens waren bestemd, uit naar Rotter dam. Volgens een woordvoerder van de vervoersbond FNV was het gisteren al aanmerkelijk drukker in de Rotterdamse haven. De bond heeft de schepen die uitwijken nog Braks steunt landbouw Rijk betaalt gedeelte van keuringsgeld DEN HAAG (GPD) - Een deel van de kosten die boeren en tuin ders nu maken voor kwaliteits- en gezondheidskeuringen zal volgend jaar voor rekening komen van de overheid. Minister Braks van land bouw heeft dat toegezegd na de vergadering gisteren in Brussel van EG-ministers over de financie ring van het Europese landbouw beleid. De financiële tegemoetkoming die Braks in het vooruitzicht heeft gesteld, is een reactie op de steun van 12 miljard die de Westduitse regering aan de eigen landbouw heeft gegeven. De maatregel moet verstoring van de concurrentiepo sitie van de Nederlandse land- en tuinbouw voorkomen. De extra overheidsbijdrage voor kwaliteits- en gezondheidskeurin gen werd al in de begroting voor landbouw aangegeven. „We krij gen dus nu een koekje dat ons vo rig jaar al werd toegezegd", aldus de voorzitter van het Landbouw schap, de heer J. Schouten. „Zo lang minister Braks het bedrag niet invult, weten we eigenlijk nog niets. Het is allemaal nog erg on duidelijk". niet „besmet" verklaard, omdat daartoe nog geen officiële oproep is gedaan door de internationale fe deratie van haven- en transportar beiders. Nog maand voor reddingsplan (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - De Hillegomse be- tonfabriek en bouwmaterialenhan- del Charcon Ringvaart bv aan de Meerlaan (163 werknemers) ver keert in moeilijkheden. De directie heeft tot 15 augustus respijt gekre gen een reddingsplan op te stellen. Het arbeidsbureau in Lisse is van de problemen op de hoogte ge steld. Charcon Ringvaart, dat bouw materialen waaronder betonpalen fabriceert, heeft een Engelse eige naar. Tot half augustus heeft de di rectie de tijd gekregen om te bekij ken welke onderdelen van het be drijf kunnen worden gered. De En gelsen hebben dit voorjaar tever geefs getracht het aandelenpakket aan derden te slijten. Het bedrijf is in de rode cijfers gekomen door de felle concu tie en door de verouderde produk tiewijze van met name de betonpa len. Charcon maakt verder keu kens en prefab-bouwmaterialen Ook richt het zich op de doe-het- zelfmarkt. Er worden nog steeds opdrachten aangenomen. Het bedrijf had in 1982 eveneens met problemen te kampen. Toen werd het personeelsbestand terug gebracht van 225 tot 163 man. Directeur P. Pauwels was niet voor commentaar bereikbaar. Be drijfsleider H. van Brummelen zei vanmorgen dat de besprekingen met de vakbonden die voor van daag op het programma stonden, zijn uitgesteld tot 17 augustus. "Er worden nu onderhandelingen ge voerd. Meer wil ik over deze zaak niet zeggen", aldus Van Brumme len. SAN FRANCISCO (UPI/ Rtr.) - De leden van de Ame rikaanse Democratische Partij hebben gisteren hun Nationale Conventie in San Francisco geopend met fel le aanvallen op president Reagans buitenlandse poli tiek. Zij beschuldigden hem ervan dat hij zich een "ma cho-imago" tegenover de Sowjet-Ünie heeft aange meten en de kernwapen wedloop heeft aangewa- kerd. „Wij proclameren zo hard als we kunnen de volslagen krankzinnig heid van de nucleaire proliferatie en de noodzaak van een nucleaire pas-op-de-plaats", riep de gouver neur van de staat New York, Mario Cuomo, die was aangewezen voor het uitspreken van de rede die de teneur van de conventie bepaalt. Dit is een traditie die toevalt aan de beste redenaar. „Wij spreken uit naam van mil joenen denkende mensen die vech ten voor het behoeden van ons be staan voor een macho-onverdraag- Veel wisselingen in directies Rijkswaterstaat DEN HAAG (ANP) - Bij vrijwel alle regionale en gespecialiseerde directies van Rijkswaterstaat zal binnen enkele jaren een nieuwe leiding worden aangesteld. Het is voor het eerst dat bij Rijkswater staat op een dergelijke grote schaal een wisseling van de wacht wordt doorgevoerd. Tot voor kort ging het steeds om enkele, verplichte periodieke verplaatsingen van di- rectietoppen. De reden van de omvangrijke vervanging is dat in 1985 en '86 zo'n tien hoofdingenieur-directeu ren met vut gaan. Volgens het mi nisterie van verkeer en waterstaat is het doel van de personele opera tie een vergroting van de mobiliteit van de top. Voor de nieuwe benoe mingen is een maximale tijdsduur van vijf jaaar vastgesteld. Bij de be zetting van de directieplaatsen zijn ongeveer twintig ingenieurs be trokken. zaamheid die weigert op intelligen te wijze met onze vijand de moge lijkheid te bespreken van een nu cleaire holocaust", aldus Cuomo onder gejuich. De gouverneur beschuldigde de regering-Reagan er ook van be paald niet het vuur uit haar sloffen te lopen ten bate van Israël, dat hij noemde "onze bondgenoot naar vlees en bloed". Voortgaande met zijn aanvallen op Reagans buitenlandse politiek, zei Cuomo: „Wij geven geld aan Latijnsamerikaanse regeringen die nonnen vermoorden en er dein over liegen". (Zie ook pagina 6) dat ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zélf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. U kunl deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnr 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, teL 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1