Hermitage: kunst in bezit van het volk Culturele estafetteloop in winterpaleis van Romanovs BEELDEN VERNIELD Kunst te kijk DINSDAG 17 JULI 1984 Radio - tv - kunst De burgemeester van Rotterdam, Bram Peper, heeft tij dens een recent bezoek met een delegatie uit de Maastad aan de Sowjet-Unie een voorlopige overeenkomst be reikt over de uitleen van veertig schilderijen van Hol landse en Vlaamse meesters uit de zeventiende eeuw uit het grootste museum van Rusland, de Hermitage in Le ningrad. Deze meesterwerken zullen in mei van het vol gend jaar te zien zijn op een speciale tentoonstelling over de schilderkunst van de Lage landen in de Gouden eeuw uit de Hermitage, die in het Museum Boymans van Beu- ningen zal worden ingericht. Een groep deskundigen van het Rotterdamse museum heeft intussen al een selectie gemaakt uit de honderden Hollandse meesterwerken die in bezit zijn van de Hermi tage. De onderhandelingen zijn nog niet helemaal afge rond, zodat nog niet bekend is welke schilderijen naar Rotterdam zullen komen. Het gaat in ieder geval om een aantal van de werken van Rembrandt, van Anthony van Dyck, Peter Paul Rubens, Jacob Ruysdael en Frans Hals. De Hermitage leent, evenals de andere grote musea in de wereld, de belangrijkste bezittingen slechts zelden uit. Daartoe moeten in elk geval gerekend worden de twee en twintig werken van Rembrandt, die de Maasstad het liefst wil lenen. Rotterdam en Leningrad zijn sedert 1966 zustersteden. Zij hebben veel gemeen. Beide zijn de tweede stad van hun land. Zij werden alle twee tijdens de Tweede We reldoorlog afschuwelijk verwoest. Beide havensteden liggen in de delta van een grote rivier. Zij onderhouden een zeer levendig contact en wisselen ervaringen uit. Die band bestaat in 1986 dus twintig jaar en dat zal, zowel in Rotterdam als in Leningrad, worden gevierd met de uit wisseling van kunstschatten uit de Hermitage en Boy mans van Beuningen. In 1986 zal een deel van de vaste collectie van Boymans van Beuningen in Leningrad wor den getoond. Deze uitwisseling past tevens in het kader van het cul tureel en wetenschappelijk akkoord dat in december van het vorige jaar met de Sowjet-Unie tot 1986 is afgesloten, nadat sedert de inval in Afghanistan in 1980 de culturele relaties bevroren zijn geweest. Jan van Beek bezocht onlangs de Hermitage en bekeek de Hollandse meesters. Hij verwonderde zich over het huiselijke en ongedwongen contact tussen kunstschatten en het duizendkoppige publiek. Hierdoor onderscheidt dit bijzondere museum zich van de andere die met de Hermitage tot de vier grootste van de wereld worden gerekend; het Louvre in Parijs, de National Gallery in Londen en het Metropolitan Museum in New York. Wachten voor de ooorten van het voormalipe winterpaleis van de Romanovs. LENINGRAD (GPD) - Als om half elf de deuren van de Hermita ge, het vroegere winterpaleis van de Romanovs aan de boorden van de Neva, opengaan, staat een lange rij van vele honderden nieuwsgie rige Russen geduldig te wachten tot zij worden toegelaten. Die rij blijft tot ver in de middag even lang, want steeds weer sluiten nieuwe groepen zich aan, die van heinde en ver met tientallen auto bussen worden aangevoerd. Jaar lijks verdringen drie en een half miljoen mensen zich voor de stati ge toegangspoort van dit grootste museum van Rusland, om er te dwalen langs twee miljoen zeven honderdduizend voorwerpen die in 330 zalen zijn uitgestald. Het is onbegonnen werk om te proberen in één mensenleeftijd deze dwaal tuin van kunst en geschiedenis vol ledig te ontdekken. De vreemdeling die in de lobby van zijn hotel bij het staatsbureau Intoerist met buitenlandse valuta voor ongeveer vijf gulden een toe gangsbewijs heeft gekocht, mag langs de rij van wachtenden direct naar binnen. Hij kan ook aanslui ten bij een officiële excursie. Maar de groepen toeristen krijgen slechts een uur en vijf en twintig minuten toebedeeld voor een soort culturele estafetteloop langs de be langrijkste staties van dit labyrint. Sedert door de socialistische re volutie van 1917 de praalzieke Tsa ren zijn verdreven, is hun winter paleis en alle daarin vergaarde kunst bezit van het Russische volk en iedereen heeft gelijk recht en krijgt evenveel tijd om de gemeen schappelijke schatten te bewonde ren. Alleen de brenger van devie zen heeft een lichte voorsprong. Er blijft een hele natie wachtenden achter hem. De gevel van het winterpaleis, dat rond de helft van de achttiende eeuw door Elizabeth, de spilzieke ongehuwde dochter van Tsaar Pe ter I de Grote werd gebouwd, is breder dan een mensenoog vanaf de kade van de Neva kan zien. Je moet naar de overkant van de wij de rivier, naar het fort van Petrus en Paulus, of je moet tussen de twee bizarre vuurtorens op de kop van het Vasiljevskij-eiland gaan staan, om die hele prachtige groe ne facade en de meer dan honderd witte kolommen te kunnen over zien. Er zijn dan ook 1050 kamers in het paleismuseum, die bereik baar zijn langs 117 trappenhuizen en 1886 deuren. Negentien hon derd en vijfenveertig ramen zorgen voor het licht en het hele bouw werk is afgezet met een kroonlijst, die meer dan twee kilometer in de omtrek is. Afmetingen voor het Guiness Book of Records. De rivaliteit tus sen de Europese vorstenhuizen uit te zich in de nadagen van de Ver lichting in de bouw van de weelde rigste paleizen en lusthoven, als decor voor adelijke verspilling en erotiek tussen de plooien van zijde, brocaat en kant. Het werden de concentratiepunten voor de in schamele achtterkamers door re volutionairen uitgebroeide opstan den. Om daarna, als gevolg van de tegenvallende uitkomsten van de, na de uitvaart van de decadentie gestichtte, heilstaten in alle luister te worden gerataureerd, als symbo len van een weliswaar verderfelijk, maar niet uit te wissen verleden en trekpleister voor de buitenlandse bezoeker en diens harde valuta. De Hermitage is het meester werk van de Italiaanse architect Francesco Rastrelli, die door Tsaar Peter de Grote naar Leningrad was gehaald en met zijn barokstijl het bouwen in heel Rusland in de acht tiende eeuw en in Leningrad in het bijzonder heeft bepaald. Toen hij het paleis in 1762 opleverde kon keizerin Elisabeth er nauwelijks gebruik van maken, want zij stierf korte tijd later. Zij werd opgevolgd door haar neef Peter III, die al di rect vermoord werd, stellig met medeweten van zijn vrouw, die als Catharina II de Grote de troon be steeg. Deze slimme, verlichte des- pote bracht Rusland tot grote bloei en zij verwierf de eerste 225 Vlaam se, Hollandse en Italiaanse mees ters, die de aanzet zouden vormen voor de kunstcollectie die haar winterpaleis, de Hermitage, tot een van de vier grootste museums van de wereld zou maken. Om haar collectie op te bergen liet Catharina twee gebouwen naast haar winterpaleis optrekken, de „kleine" en de „oude' Hermita ge. Later bouwde zij er een theater bij. Op een koude winterdag in 1837 sloegen de vlammen uit de oververhitte kachels, waarna het paleis drie dagen lang brandde. Achtduizend man werkten vijftien maanden aan het herstel, dat te vens een verfraaiing werd van de inmense zalen en trappenhuizen. Het is een majestueuze tempel ge worden van verguld stucwerk, marmer, malachiet, colonades van gekleurd graniet, gewelven waar aan kristallen luchters hangen, zo groot dat zij een hele schoolklas zouden kunnen verpletteren. Schuld De Duitse koopman, Johann Ernst Gotzkowsky stond bij keize rin Catharina de Grote zwaar in de schuld. Zij dwong hem om zijn schilderijencollectie van Vlaamse en Italiaanse meesters aan haar af te staan. Dat was het begin van haar verzameling, die zij op soort gelijke wijze wist uit te breiden. De Romanovs, die werden uitgehuwe lijkt aan Westeuropese vorstenhui zen raakten doorgaans op snelle wijze van hun geld af. Catharina en haar nazaten brachten hen, in ruil voor kunstschatten wel weer finan cieel op de been. Zo ook prinses Anna Paulowna, de echtgenote van koning Willem II. Het feestgedruis van Oranje aan de Haagse Kneuterdijk, Voorhout en Noordeinde evenaarde in pronk en praal dat van de hoven van aan merkelijke grotere en meer welge stelde landen, zodat Willem II straatarm stierf en zijn Russische weduwe met een grote schulden last achterliet. Zij kon niet beter doen dan haar broer, Tsaar Nico- laas I in Petrograd - zoals Lenin grad voor de revolutie heette - te vragen of hij dat deel van de kunst collectie van de Oranjes, dat hij al zwaar verhypotheekt had, defini tief over wilde nemen. Voor de somma van bijna 175.000 gulden verwierf de Tsaar een grote hoe veelheid Hollandse meesters, waaronder een aantal beroemde werken van Rembrandt. De collectie van de Hermitage is in zes grote afdelingen gegroe peerd: de vroegste primitieve kunst, de klassieke oudheden, de cultuur van oosterse volkeren, de Westeuropese kunst, de Russische kunst en een penningenkabinet. De argeloze vreemdeling doet er in deze opzichtige dwaaltuin goed aan, daar te beginnen waar zijn be langstelling het meest naar uitgaat. Op de tweede etage van de „klei ne" Hermitage (Maly Ermitazh) en doorlopend naar de „oude" Hermi tage (Stary Ermitazh) bevindt zich de kern van de Westeuropese kunst, de Italiaanse, de Spaanse, Vlaamse en de Hollandse mees ters. De weg er heen voert over het majesteitelijke hoofdtrappenhuis, door de Paviljoenshal en langs de hangende tuinen. Door de verba zing en verwarring die deze barok ke ruimten opwekken, vallen de zalen waar de Hollandse meesters hangen eigenlijk een beetje tegen. Jonathan" of „De heilige familie" hangen minder fortuinlijk. Maar al leen de afdeling Westeuropese kunst telt meer dan 7.500 doeken en er is geen bouwwerk te verzin nen waar die allemaal even fraai zouden kunnen worden uitgestald. Dat is wel gelukt in de zaal waar zes en twintig stukken van Antho ny van Dyck bijeen zijn gebracht en in de ruimte waar de weelde van Peter Paul Rubens van de wanden straalt. Daar wordt het licht beter beheerst. De Hermitage bezit enkele fraaie portretten van Frans Hals, feeste lijke interieurs van Jan Steen, ele gante doeken van Gerard Terborch en beelden van het boerenleven van Adriaen van Ostade. Er is een uitgebreide verzameling land schappen van Jacob en Salomon Ruysdael, van Jan van Goyen, Aert van der Neer, Paulus Potter en Jan Porcelis. Een verzameling, groot genoeg om bijna een eigen mu seum waard te zijn. Suppoosten Spiegeling De werken van Rembrandt han gen op scheidingswanden, die haaks op de muren tussen de hoge ramen staan. Het licht van buiten veroorzaakt een spiegeling op de verflaag, die werkelijk pijn doet aan de ogen. Er is bij de meeste schilderijen maar een plekje waar ze goed te zien zijn; schuin er te genover, met je rug weggedrukt te gen de raamkozijnen. Dan is de lichtinval het minst hinderlijk. Van de twee en twintig Rem- brandts hangt eigenlijk alleen „Saskia als Flora" zo, dat het zon der schadelijke lichtinval te be wonderen is. Met een schok van herkenning valt je blik al van uit de verte van de zaal op dit populaire doek. Rembrandt schilderde zijn jonge vrouw als een lieve deerne in de tooi van de Romeinse godin van de vruchtbaarheid. Dichterbij lijkt alles aan dit schilderij te leven, de bloemen komen los van het ronde gezichtje en de plooien van haar kleed glanzen alsof zij driedimen sionaal zijn aangebracht. Het prachtige naakt „Danaë", „De terugkeer van de verloren zoon", „Het afscheid van David en Gelukkig zijn er in dit i van het volk vrijwel geen belem meringen om met je neus bovenop de schilderijen te staan. Alleen de talloze kopiisten spannen een touwtje tussen twee stoelen, om ongewenste nieuwsgierigen uit de buurt te houden. Het is een bijna huiselijke omgeving. De suppoos ten zijn merendeels oudere vrou wen, die op antieke stoelen vanuit het midden van de zalen de duizen den drentelaars in de gaten hou den. En hoe! Sla de museumgids niet open op een marmeren tafelblad. Leun niet nonchalant op een waar devolle balustrade. Tracht niet de onderzoekende vinger in de rich ting van een doek te brengen. Volg niet de bijna onbedwingbare lust om een gordijn zo te schikken dat er minder licht weerschijnt op een schilderij. Er komt onmiddellijk een vermaning van een tot dan on herkenbare suppoost. Je mag wel overal gaan zitten, ook al lijkt het meubilair uit waardevolle mu seumstukken te bestaan. Dat is het aardige van dit museum, het staat ten dienste van de mensen, die van al het vervangbare een dankbaar gebruik maken. Uitbundige, barokke pracht tape. ROME (UPI/DPA/AP) - In het park van de Villa Borghese in Rome zijn in de nacht van zon dag op maandag 86 beelden onthoofd of beschadigd. Op de foto een tourist op een bankje in dat park, die zich niets gele gen laat liggen aan de bescha digde buste van de schilder Ra phael achter zij rug. De beelden zijn vernield door een veertigjarige man die zegt uit Polen afkomstig te zijn. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij met een straatkei op een borstbeeld insloeg. De man zou hebben verklaard dit te hebben gedaan "om de aandacht te ves tigen op Polen, mijn vader land" en omdat hij "tegen de KGB", de Russische geheime dienst was. Hij maakte volgens de politie een verwarde indruk. In het zeventiende eeuwse park ging hij met een straatkei en een breekijzer als wapens de borstbeelden te lijf onder de bomen langs de lanen die naar de Villa Borghese leiden. Daar staan afbeeldingen van be roemdheden uit het verleden. De Pool sloeg van sommige de hoofden af, wierp voetstukken omver of verminkte de gezich ten, aldus de politie. Het park behoorde oorspronke lijk bij het zomerpaleis met de bouw waarvan in 1605 was be gonnen door kardinaal Scipio- ne Borghese. De meeste borst beelden, die niet erg waardevol zijn, dateren van het einde van de vorige eeuw en begin deze eeuw. De beelden zijn zo vaak het doelwit van vandalen dat een speciale afdeling van de ge meente een verzameling mal- vrij eenvou- NOORDWIJK - Een collectie van een honderdtal oude Russische en Griekse ikonen is van 21 juli tot 6 augustus te zien in het Noordwijk- se Huis ter Duin. Een uitzonderlijke ikoon. die op deze expositie van Arnold Zoet mulder te zien zal zijn, is een grote Russische kerkikoon uit het begin van de zeventiende eeuw. Men treft op deze zogenaamde Verrijze- nis-ikoon een reeks taferelen aan. die soms aan Hieronymus Bosch doen denken. Zo wordt de poort van de onderwereld voorgesteld als een vreemdsoortig monster met wijd opengesperde muil. Men ziet hoe duivels door engelen, gewa pend met lange vorklansen, terug gedreven worden naar de Hades. Een andere engel hakt met een ha mer in op een duivel, terwijl hij hem stevig bij de baard heeft ge vat. Een schip met een grote me nigte witte zielen vaart naar de he mel. Ook de goede moordenaar speelt op deze ikoon een rol. De komst van deze rover in het para dijs wordt door de daar al aanwezi ge rechtvaardigen met grote verba zing besproken, getuige de inscrip ties op de randen van de ikoon. Behalve deze ikoon rijk aan god- delijkc en duivelse mysteries zijn nog vele andere ikonen op de ko mende expositie le bewonderen Men kan er dagelijks van 11 tot 20 uur terecht. Er is gelegenheid tot aankoop.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15