Waar blijven de patiënten? Tegenslag na tegenslag voor Brits kabinet Nederlanders benoemd in Wereldraad Reportage Psychiatrische klinieken moeten bedden afstoten Varia DINSDAG 17 JULI 1984 Staatsecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) wil dat de veertig psychiatrische ziekenhuizen in ons land de komende jaren duizenden bedden inleveren. Te beginnen in 1986. Deze bedden moeten worden vervangen door een even groot aantal plaatsen in be schermende woonvormen. De psychiatrische zieken huizen zullen in de toekomst alleen maar patiënten verplegen voor wie opname onvermijdelijk is. In Leiden (Endegeest en de Jelgersmakliniek), Noordwijk (Sancta Maria), Noordwijkerhout (Sint Bavo) en Wassenaar (Ursulakliniek) zijn in totaal vijf psychiatrische ziekenhuizen gevestigd. Hoe wordt daar gedacht over de maatregel die de staatssecreta ris heeft aangekondigd? De psychiatrische klinieken hebben alle dezelfde angst. Bed den afstoten? Alleen als er hele maal geen andere oplossing voorhanden is, zou het kunnen. Maar nu is de tijd (nog) niet rijp. De vraag waarvoor de psychia trie staat: waar blijven de pa tiënten? Kunnen zij op dit mo ment zo maar op straat worden gezet? Nee, zegt men in koor. Buiten de inrichtingen kan dan wel hulp worden geboden, maar lang niet voldoende. Bovendien - en daar maakt men zich de meeste zorgen over - waar vin den zij passende huisvesting? Geneesheer-directeur A. La- meyn van het Leidse Endegeest zegt: "Ik begrijp de overheid best. Je kunt niet tot in lengte van dagen 25.000 bedden in de psychiatrie in stand houden. De meeste ziekenhuizen zijn verou derd en aan vernieuwing toe. Dat is niet te betalen. Miljarden kost dat. We moeten terug, hoe dan ook." door Jan Westerlaken Lameyn heeft voor zijn kliniek al een rekensommetje gemaakt. "Misschien", stelt hij voorzich tig, "kan Endegeest binnen tien jaar terug naar een beddenbe stand van 320 (nu 440). Dan is de rek er echt uit. We moeten als in richtingen niet naar elkaar gaan zitten loeren wie er wel' en wie niet moet worden opgeheven. Voor Endegeest is het inleveren van bedden ook geen eenvoudi ge zaak. Laten we eerlijk zijn: in dit gebied zijn er veel te veel bed den voor psychiatrische patiën ten. Als we bedden opheffen gaat dat ten koste van arbeidsplaat sen. Achter elk bed staat een per soneelslid. Toch denk ik dat er op de een of andere manier kan worden ingekrompen." Opvang In de loop van het volgend jaar bouwt de Leidse inrichting veer tig bedden - nu nog bestemd voor zwakzinnigen - af. Infor meel is er inmiddels toestem ming verkregen voor de bouw van de eerste van dertig zoge naamde socio-woningen waarin patiënten worden gehuisvest. Eenzelfde aantal bedden ver dwijnt met de komst van deze woningen. Over het opheffen van de resterende vijftig bedden wordt druk nagedacht. De opvang buiten de kliniek. Dat is hét probleem. Lameyn: "We krijsen al vele jaren dat we dringend behoefte hebben aan pensionhuizen. Slechts een en keling heeft zich daar intensief voor ingezet. Het resultaat is nul. Hoe kun je dan in hemelsnaam bedden inleveren? Buiten de poort van het ziekenhuis is niets." Ook constateert Endegeest de laatste tijd een toenemende vraag voor opname. "Als je ziet wat voor moeilijke zaken we moeten opvangen", zucht direc teur Lameyn, "dat is heel erg. Het regent vragen of we patiën ten kunnen opnemen. Ook uit de bejaardenhoek neemt de druk op ons ziekenhuis toe." Lameyn is, ondanks alles, niet écht somber gestemd. Wat hem betreft is er geen sprake van een eenvoudig probleem. Maar als ie dereen optimaal meewerkt en zich bij voorbaat niet defensief opstelt, moet er een goede rege ling voor de psychiatrie in Lei den en omgeving uit de bus kun nen komen. Hostel Sancta Maria op de grens van Noordwijk en Noordwijkerhout (635 bedden) juicht het plan van de staatssecretaris 'tot op zekere hoogte' toe. Medisch-directeur J. Verhaegen: "De inrichtingen wa ren tot voor kort oppermachtig en vertoonden intern nauwelijks enige ontwikkeling. Contact met de buitenwereld was er maar mondjesmaat. Die situatie is to taal veranderd. De rechten van de patiënt zijn in elk geval een stuk beter geworden." Een verschuiving van bedden: minder in het ziekenhuis en meer er buiten. Kan dat wat Sancta Maria betreft? "Waar leidt dat toe", vraagt Verhaegen zich af. "Ik wil het eindplaatje wel eens zien. Maar dat onbreekt. Hoe stelt de over heid zich de overgang van die ge dachte voor? En wie betaalt dat? Sancta is al een tijdje bezig met het ontwikkelen van hostels, hui zen waarin psychiatrische pa tiënten min of meer zelfstandig kunnen wonen. De hostels moe ten zowel in de Bollenstreek als in de Rijnstreek komen. Vooral de Rijnstreek is een onontgon nen gebied. Daar is niets op dit gebied. Het is zeker niet uitgeslo ten dat een stulqe van onze kli niek naar de buurt van Alphen verhuist. Dan denk ik aan een onderkomen van tien tot twintig bedden. Als dat in Alphen zelf zou kunnen, is dat mooi meege nomen. Dan zou je gebruik kun nen maken van de voorzieningen (röntgen en laboratorium) die het ziekenhuis Rijnoord heeft. Op die manier kun je de kosten in de gezondheidszorg drukken." Stroomversnelling Geleidelijke invoering. Sancta kan het niet genoeg zeggen. "Maar wat zie je?", zegt Verhae gen, "het lijkt wel of iedereen op hol geslagen is. Het hele gebeu ren komt als een stroomversnel ling op je af. Ik kan vandaag de dag geen patiënt ontslaan van wie ik kan zeggen dat die volle dig genezen is. Wij zijn voortdu rend bezig om te proberen men sen terug te brengen in de nor male samenleving. Af en toe lukt dat, maar in de meeste gevallen strandt het schip. Wanneer de psychiatrische ziekenhuizen bedden moeten afstoten en er is (nog) geen andere opvangmoge- lijkheid, want zo is de situatie op dit moment, bij welke instantie moeten die mensen dan voor hulp aankloppen als er iets fout dreigt te gaan?" Ook Verhaegen voorziet intern moeilijkheden als er afdelingen moeten worden gesloten. Elk bed, maakt hij duidelijk, kost 220 gulden per dag. Afstoten van bedden betekent minder inkom sten. "Alle andere lasten blijven hetzelfde", benadrukt hij. "En dat is het grote probleem als je als ziekenhuis druppelsgewijs zou leegbloeden. Mijn gedachte is: versterk eerst de zaak elders en ga dan pas praten met de in richtingen over het opheffen van bedden. De organisatie - zoals die nu op tafel ligt - is niet goed genoeg om te zeggen zet het mes er maar in. Ik lijk nu misschien wel op een zuurpruim met deze visie. Dat is niet zo. Op de lange duur kan deze ontwikkeling een wezenlijke verrijking worden voor de psychiatrie." Open armen "Kijk, als de staatssecretaris kans ziet om patiënten buiten onze inrichting te houden dan is hij - in mijn ogen - heel goed be zig. Ik zie hen liever vrij op straat wandelen, dan binnen onze poort", is de eerste reactie van di recteur J. Koenen van Sint Bavo in Noordwijkerhout (750 bed den). "De zaak ligt voor ons heel simpel: wij nemen patiënten op die via de arts bij ons komen. De Bavo gaat de markt niet op met de mededeling dat het er zo leuk is. De mensen die naar ons wor den verwezen zijn probleemge vallen met wie anderen geen raad weten. Wij nemen zeker niet te snel op. Ach, er zal heus wel eens een geval tussen zitten van wat we achteraf zeggen dat het ook buiten onze kliniek goed had kunnen worden geholpen. De staatssecretaris mag ons niet ver wijten dat we iedereen met open armen ontvangen. Dat verwijt is niet terecht." Volgens Koenen ziet Sint Bavo wel kans om zich aan het beleid van de bewindsman aan te pas sen. Hoewel ook hij direct het punt opvang buiten de inrichting aanroert. "De Bavo hoeft niet koste wat het kost deze omvang te houden, maar dan moet het beleid om. Elk jaar opnieuw heb ik tmeer aanvragen dan ik bed den heb. Zo nu en dan moet ik zelfs mensen op de wachtlijst plaatsen." Weinig schade Directeur Ceha van de Ursula kliniek in Wassenaar (200 bed den) is duidelijk: "Als dit plan goed wordt aangepakt zal het geen al te grote schade aanrich ten in de psychiatrie. We moeten de patiënten in bescherming ne men. Zij mogen van deze opera tie niet de dupe worden. De inge zette koers is, wat mij betreft, een goede. Inleveren? Ik denk dat het plan Ursula niet zo zeer raakt. Het gaat met name om die hele grote inrichtingen met hon derden bedden. Zij zullen het eerst worden aangepakt." De Jelgersmakliniek in Leiden (72 bedden) zal, omdat het hier om een universiteitskliniek gaat, buiten schot blijven. Prof. H. Rooijmans, directeur, voorziet voor de geestelijke gezondheids zorg toch wel problemen als het plan van de staatssecretaris wordt doorgezet. Hij vraagt zich af of men buiten de psychiatri sche ziekenhuizen wel is opge wassen tegen ernstig geestelijk gestoorde patiënten. "Tot nu toe", zegt hij, "bestaan daar nog al wat twijfels over. Men vreest dat de zaak tussen de wal en het schip zal raken." LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher moet de laatste tijd wel zo nu en dan stiekem ho pen dat er weer eens zoiets als de Falkland-oorlog voorvalt. Dat lijkt nog de enige manier waarop ze iets terug zou kunnen krijgen van het verloren gegane respect en ver trouwen in land en parlement. De premier heeft een paar heel slechte maanden achter de rug, die vorige week uitmondden in een ware crisissituatie. De stakingen in de mijnen en de havens, de steil da lende koers van het pond sterling, en geruchten over complotten on der de Conservatieve parlementa riërs waren daar de elementen van. door Henk Dam Het is nog maar iets meer dan een jaar geleden dat mevrouw Thatcher haar Conservatieve partij een overweldigende stembusover winning bezorgde. Dat ze met zo veel steun een tweede regering mocht vormen, was de beloning van het Britse volk voor haar standvastige gedrag tijdens de Falkland-oorlog en voor een eco nomische politiek die z'n eerste vruchten leek af te werpen. Vanaf het moment dat de rege- ring-Thatcher-II aantrad, is het echter mis gegaan. Er waren tegen vallers waar de premier niets aan kon doen (het aftreden van haar overspelige minister van handel en industrie Parkinson bijvoorbeeld), maar ook echte beleidsfouten, zo als het ondoordachte en autoritair genomen besluit dat personeel van het afluistercentrum GCHQ geen lid meer van een bond mocht zijn. Blunders Tegenslagen en blunders hebben elkaar sindsdien in hoog tempo op gevolgd. Om een kleine greep te doen: het plan om regioraden als de Greater London Council (GLC) af te schaffen, moest worden uitge steld na verzet in onder meer het Hogerhuis; in de EG kreeg Enge land lang niet voor elkaar waar me vrouw Thatcher zo lang om ge dramd en gezeurd had. Er was de Amerikaanse inval in het Gemenebest-land Grenada die zonder enig overleg met de Britse bondgenoot tot stand kwam, er wa ren verkopen van staatsbedrijven die misliepen en lang niet het ver wachte bedrag opleverden; men kan zo een heel rijtje samenstellen. Daar komt bij dat in toenemende mate de persoon van de premier zelf ter discussie is komen te staan. Haar presidentiële gedrag, doof heid voor de meningen van ande ren, de mate waarin ze zich steeds meer door ja-knikkers" is gaan omringen, leidden onlangs zelfs tot een woede-uitbarsting in het tradi tioneel zeer Tory-gezinde week blad „The Economist". „De tweede regering van me vrouw Thatcher is de meest onbe kwame sinds de oorlog aan het worden", zo begon het hoofdarti kel in dit weekblad dat haar onder meer een gebrek aan denken op lange termijn verweet, botheid, egocentrisme en de neiging in een onafhankelijk oordeel een tekort aan loyaliteit te zien. Wantrouwen Voor het eerst is er nu ook onder Thatchers eigen Conservatieve parlementsleden iets van verzet merkbaar. Hardnekkige geruchten over samenzweringen onder de ge woonlijk zo loyale Tories in het La gerhuis doen steeds meer de ron de. De kliek rond mevrouw That cher kijkt verder met steeds open lijker wantrouwen naar formidabe le „back-benchers" als ex-minister van buitenlandse zaken Francis Pym, rond wie de oppositie in de' eigen gelederen zich wel eens zou kunnen concentreren. Thatcher: blunders (foto ap) De grootste tegenslag die That cher en de haren getroffen hebben, is de mijnwerkersstaking. Die zorgt ervoor' dat de economie forse klappen heeft opgelopen. Die zorgt voor paniekreacties in het Londen- se financiële centrum, de City. Die zorgt ervoor dat de Britten avond aan avond knokkende agenten en mijnwerkers op hun buis zien. Iedereen had verwacht dat het eens tot een confrontatie zou moe ten komen tussen de radicale mijn werkersleider Arthur Scargill, die zijn politieke ambities (de regering kapot staken) nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, en de als het erop aankomt minstens even radicale premier. Wat Thatcher en de haren rauw op het dak is gevallen, is dat de sta king nu al meer dan vier maanden duurt en dat de mijnwerkers, hoe wel niemand in redelijkheid had verwacht dat ze ook maar een kans maakten, uitermate taai en vast houdend blijken te zijn en bereid blijken als het moet voor de goede zaak maanden in de gaarkeuken te eten. Concessies Als Scargill zegt, dat hij des noods tot diep in de winter door- staakt (dan raken de kolen van de elektriciteitscentrales op, en dan beginnen de problemen pas goed) dan wordt dat niet meer als bluf ge zien. De kompels zijn ertoe bereid. Ze zijn niet om te kopen, dat is steeds duidelijker geworden. Vandaar ook, dat de regering de directie van de staatsmijnen, de National Coal Board (NCB), ander halve week geleden de vingerwij zing gaf in vredesnaam maar wat concessies te doen. En zo bleek het plan om twintig minder produktie- ve mijnen te sluiten, ineens be spreekbaar en „hier en daar voor wijziging vatbaar" te zijn. Maar Scargill, die de overwin ning rook, bleek van zijn kant geen enkele concessie te willen doen, en het ziet er nu naar uit, dat de sta king nog heel lang kan doorgaan. Die staking heeft zeer aan grim migheid gewonnen door de solida riteitsactie van de havenwerkers die de macht hebben het land (als geen noodmaatregelen zoals het In zetten van militairen worden geno men) in een paar weken murw te krijgen. Rente omhoog Vorige week bleek in de City wat die acties voor de Britse economie doen. De koers van het pond ster ling zakte met de dag, vooral ten opzichte van de door de hoge Ame rikaanse rentestanden krachtige dollar, en al snel werd het punt be reikt waarop de banken wel moes ten handelen. Zij verhoogden hun rentetarie ven met 2 procent. Dat zorgde er voor dat de grote beleggers en spe culanten niet meer zo gauw hun ponden van de hand deden, en daarmee voor een herstel van de koers. Zo werd een nieuw vertrou wen in de Britse munteenheid ge kocht, maar vraag niet voor hoe lang, en zeker niet voor welke prijs. Door de hogere rentetarieven moesten de hypotheekbanken ook met hun tarieven omhoog. Dat zorgt er aan de ene kant voor dat de kosten van levensonderhoud om hoog gaan (en dus voor hogere in flatie), en aan de andere kant dat de consument minder te besteden heeft - en op deze bestedingen was het voorzichtige herstel van de Britse economie van de laatste maanden gebaseerd. Heel slecht nieuws dus voor de regering, die haar centrale econo mische doelstellingen in gevaar ge bracht zag. „Crisis? Er is geen cri sis", zei mevrouw Thatcher Vorige week met de moed der wanhoop in het .Lagerhuis, en riep daarmee een storm van protesten en hoongelach op. Wat kan mevrouw Thatcher in deze fase doen om het tij te keren? Zeker is, dat ze zich niet kan ver oorloven de mijnwerkers hun zin te geven. Als de regering de zo dui delijk politiek gemotiveerde sta king verliest, is zij gelijk alle ver trouwen kwijt, in het land, in de Ci ty, het economisch centrum, en in het parlement. Immers, mevrouw Thatcher werd vijf jaar geleden voor het eerst tot premier gekozen omdat ze beloofde iets te doen aan de one venredig grote vakbondsinvloed, die onder meer leidde tot onverant woorde loonsverhogingen, lage produktiviteit, het steunen van verliesgevende staatsindustrieën, kortom, omdat ze beloofde iets aan de „Britse ziekte" te zullen doen. Die belofte maakte ze tot voor kort ook waar. De regering-That- cher heeft de afgelopen jaren in derdaad tot woede van de bonden tal van staatsbedrijven afgeslankt en verkocht, heeft niet geaarzeld hard op te treden bij stakingen, heeft de loonontwikkeling in de hand weten te houden, leek tot voor kort werkelijk iets te berei ken. De voortvarendheid echter, waarmee Thatcher begin dit jaar zonder ruggespraak het personeel van het afluistercentrum in Chel tenham het lidmaatschap van een vakbond verbood, leverde haar gis teren een nieuwe tegenslag op. De rechter stélde haar in het ongelijk, het verbod moet worden opgege ven en dat is voor de bonden een welkom signaal dat hun strijd niet bijvoorbaat kansloos is. 'Zieke man' Met de staking van de mijnwer kers is echter het moment van de waarheid aangebroken. Toegeven aan hun eisen (zoals vrijwel alle vo rige Britse regeringen al lang zou den hebben gedaan) zou aantonen, dat Engeland ook onder mevrouw Thatcher er niet werkelijk uit is gegaan, en aat het steeds „de zieke op\ land nog Europa" Het zou de regering en de Con servatieve partij totaal demoralise ren, het zou tot een peilloos diepe val van het pond sterling leiden, het zou het gtoepsegoisme van an dere cathegorieën werknemers nieuw leven inblazen, kortom, werkelijk desastreus zijn. Er is bij dit alles één troost voor de veelgeplaagde premier. Omdat ze pas herkozen is, mag ze voorlo pig nog vier jaar aanblijven, en kan ze zich dus nog lang een grote im populariteit veroorloven. Daar komt bij dat de oppositie verdeeld en dus machteloos is. De Wereldraad van Kerken heeft opnieuw gepleit voor onaf hankelijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika). In een verkla ring die het Centraal Comité van de Wereldraad - in Genève bij een - unaniem heeft aangeno men, wordt druk van de lid-ker ken op hun regeringen gevraagd, opdat die sancties tegen Zuid- Afrika zullen afkondigen. Ook moeten de kerken 'de di plomatieke initiatieven van Zuid-Afrika ontmaskeren'. "Het recente bezoek van premier Bo tha aan Europa had slechts ten doel, steun voor de Zuidafri- kaanse politiek te vragen en re solutie 435 van de Veiligheids raad te ondermijnen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige onafhankelijkheid voor Namibië". Honderd jaar geleden verdeel den Europese landen Afrika. In 1966 hebben de Verenigde Na ties het Zuidafrikaanse beheer over Namibië veroordeeld. "Sindsdien zijn meer dan 10.000 Namibiërs, voornamelijk bur gers, gedood door Zuidafrikaan se militairen, politie-agenten en doodseskaders". "Namibië", zo zegt de Wereldraad in zijn verkla ring, "is een concentratiekamp, waarin een 80.- tot 100.000 man sterke bezettingsmacht de bevol king en de bodemschatten van het land controleert". De Wereldraad spreekt zijn so lidariteit uit met de Namibische Raad van Kerken. Deze verte genwoordigt ongeveer 80 pro cent van de bevolking. Verder onderstreept de Wereldraad de erkenning door de Verenigde Naties van de Swapo als de 'eni ge en wettige vertegenwoordiger van het Namibische volk'. Benoemingen. Het Centraal Comité van de Wereldraad be noemde mr. Th. van Boven (her vormd), hoogleraar Nederlands recht in Maastricht, tot voorzitter van de commissie 'internationale zaken', de Groninger hoogleraar L. A. Hoedemaker (hervormd) en de oud-katholiek J. Parmentier tot lid van de commissie 'geloof en kerkorde', professor dr. D. C. Mulder (gereformeerd), voorzit ter van de Raad van Kerken in Nederland, opnieuw tot lid van de commissie 'dialoog met ande re godsdiensten', de hervormde predikant A. Boer tot bestuurslid van het anti-racismeprogramma, zijn gereformeerde collega dr. H. Koetsier tot lid van de commis sie 'ontwikkelingsvragen', de Leidse hoogleraar godsdienstso ciologie dr. M. Laeijendecker- Thung tot lid van de commissie 'kerk en samenleving' en de vroegere zendingsarts mevrouw A. Papineau-Salm tot lid van de medische c De afdeling 'evangelisatie' gaat een staflid aantrekken voor het contact met de 'evangelischen'. Dat zijn christenen die meer de nadruk leggen op de zendingsop dracht en de persoonlijke ver houding van de mens tot God dan op alle mogelijke samenle vingsvraagstukken. De 'evange licals' hebben zelf verschillende internationale hulporganisaties, maar de meeste moeten van de Wereldraad niet veel hebben. Na de algemene vergadering van de Wereldraad in Vancouver vorig jaar werd de relatie met de evan gelischen als een belangrijk punt opgenomen in de werkplannen van de zendingsafdeling. Baptisten Het bestuur van de Ameri kaanse baptistenkerken (1,6 mil joen gelovigen) hernieuwt in een verklaring het lidmaatschap van zowel de Nationale Raad van Kerken als van de Wereldraad van Kerken. Vier uur lang praat te dit bestuur op zijn halfjaarlijk se vergadering over de twijfel in een aantal gemeenten ten aan zien van deze lidmaatschappen. Die twijfel moet, volgens het bestuur, zijn gezaaid door 'de grote tegenstander van God, die aanstuurt op verdeeldheid onder de christenen'. "Het gebod van Christus 'opdat zij allen één zijn' vraagt gehoorzaamheid". In de cember van dit jaar zal deze ver klaring rechtsgeldigheid moeten verkrijgen op een tweede be stuursvergadering. Het bestuur keurde verder een soepele regeling toe voor het her trouwen van gescheiden mensen in de kerk. Ook werd een richt lijn voor het gezinsleven aan vaard. Het staat christenen vrij, te kiezen voor al of niet huwen en voor het ouderschap. Dat geldt ook voor 'verdragen die ten doel hebben een op een gezin lij kend samenleven tot stand te brengen'. Een vraag was, of dit ook op het samenleven van homosek suelen slaat. Namens de commis sie die de richtlijn opmaakte werd geantwoord, dat deze de aangesloten baptistenkerken machtigt om diensten te verle nen aan élke manier van samen leven, zonder dat dit automa tisch tot aanvaarding leidt. Pensioen voor Naudé. Het Duitsland heeft de blanke Zuid afrikaanse dominee Beyers Nau dé (69) in zijn lijst van gepensio neerde predikanten opgenomen, waardoor hij in het vervolg van deze kerk pensioen krijgt, met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari van dit jaar. De Zuidafrikaanse staat geeft geen enkele financiële compen satie voor de schade die gebande mensen ondervinden. Ook Nau dé werd - om zijn verzet tegen de apartheid - in de ban gedaan. Doordat een ban in de regel wordt toegepast tegen mensen die de kost verdienen met schrij ven en spreken, raken dezen een deel van hun levensonderhoud kwijt. Dominee Naudé had nog het geluk, dat zijn vrouw Ilse - die van Duitse afkomst is hal ve dagen werkte. Beroepen. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Leeuwar den J. Kruiter Hardenberg. Ne derlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Loosdrecht G. van den Brink Rotterdam-Over- schie. Christelijke Gereformeer de Kerken: bedankt voor Alphen aan den Rijn G. Bouw Scheve- ningen. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Wage- ningen A. Hoogerland Dirks- land, voor Gouda N. W. Schreu- der Goes, voor Hilversum R. Boogaard Leiden, voor Stolwijk (met dovenzorg) M. J. van Gelder Nieuwerkerk (Z.).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12