dat is mooi meegenomen! 5 D T Honkbalteam neemt afstand Manz nummer één in Hillegom Hongarije gaat sportlieden betalen Gifbelt in Drente ontdekt fS 50 ct ^JS VROOM DREESM ANN Problemen in Sowjet-voetbal: Tekort aan velden en schoenen Ortega presidents-kandidaat Bliv vloeibare zeep Andrelon Handig en hygiënisch, zowel shampoo-capsules thuis als op reis. 150 mL2ï80T Voor elk type haar de perfek- Tampax tampons te verzorging. Zacht en hygiënisch, met in- Per stuk 15 ml brenghuls. Regular of super. -Tö'cent Doos 40 stuks&6G Hansaplast wondpleister Extra-soepel elastic of af- wasbaar. Vuil- en vochtwe rend plastic. Formaat 100x6 cm. Per doosA30" VHansaplast jmsaplast Azaron Stilt jeuk en pijn van insekteste- ken, kwallebeten en galbulten. Verkrijgbaar als stick van 6 gram en tube van 10 gram. (Alleen in vestigingen met officiële drogisterij). Gillette economy Veilig voordelig scheren met deze wegwerpscheerapparaten.' Per 5 stuks 4^45" Tempo papieren zakdoekjes Zachte 4-laags zakdoekjes zonder menthol. Verpakt per 10 pakjes 10 stuks a Wetties vochtige tissues 30 Natte celstoftissues in kompak- te kunststof box, dus altijd bij de Zege van 7-2 op Iowa HAARLEM (ANP) - „Natuurlijk is het jammer dat we de no-run niet konden vasthouden, maar zo be langrijk is dat ook weer niet. We hebben gewonnen, dat was het doel", aldus een stoïcijnse coach Harvey Shapiro na afloop van het duel tegen Iowa University, dat Nederland gisteren op overtuigen de wijze met 7-2 in zijn voordeel had afgesloten. Een zege, die Oranje met één been in de fïnalepoule brengt en perspectieven opent op een hoge klassering in de dertiende Haar lemse Honkbalweek. Immers, met de triomf van 3-2 op Taiwan op de eerste dag en de zege op Iowa heeft Nederland ruim afstand genomen van enkele concurrenten voor de eindoverwinning. Taiwan won met 4-1 van de universiteit van Was hington. Tonny Cohen was de taak opge dragen voor Nederland tegen Iowa als starter op te treden. De Amster damse debutant begon aarzelend en enigszins nerveus, maar kwam met steun van zijn veld de ope- ningsslagbeurt goed door. Gaande weg groeide daarna zijn zelfver trouwen en keerde zijn flair, be kend uit de competitie, terug. Na 4 2/3 innings mocht hij onder dave rend applaus van de tribunes ver trekken met de cijfers 3-3-1-1 en een voordelige stand van 4-0. Een score opgebouwd met goed slagwerk. De grote man was Paul Smit, die als aangewezen slagman in de derde innings met twee man aan boord een schitterende home run van zijn knuppel liet komen, waardoor de stand op 4-0 werd ge bracht. In de tweede slagbeurt had Smit (slaggemiddelde 1.000) na geraakt werper en een flitsende tweehonk- slag van Bill Groot, de score reeds geopend. Nederland wist dat de mogelijkheid op de overwinning tegen Iowa - op de openingsdag op permachtig tegen Canada - binnen bereik was gekomen. Shapiro stuurde, gesterkt door deze knappe start, in de vijfde slag beurt opnieuw Ron Giroldi als werper de heuvel op.- De pitcher van de Haarlem Nicols, die tegen Taiwan reeds een betrouwbare in druk had achtergelaten, kweet zich voortreffelijk van zijn opdracht. In 2Vz innings schakelde hij vier man op drie-slag uit, gaf geen enkele vrije loop weg en moest slechts één honkslag laten passeren. Opnieuw werd hij hiermee de winnende werper. Hij verliet de heuvel bij de stand 7-0, want in de tweede innings scoorde Nederland nog eens drie runs. Thijs Vervaat (geraakt werper) en Harm Hore man (een schitterende honkslag- stootslag) werden door Charles Ur- bapus (0.400) binnengeslagen, waarna de Amsterdamse gymnas tiekleraar zelf de thuisplaat tou cheerde na tikken van Paul Smit en Bill Groot. De overwinning stond vast, nu was alleen nog interessant of de derde Nederlandse werper die in de achtste slagbeurt tot heuvelman werd gebombardeerd, Bart Volke rijk, de nul zou kunnen vasthou den. Dat lukte de Hagenaar jammer genoeg niet. In de negende innings gaf de laconieke ADO-er de nul uit handen. Twee vrije lopen, twee maal geraakt werper en een veld- fout waren goed voor twee runs, waardoor Iowa tot 7-2 kon terugko- De gedetailleerde uitslag is: Iowa Universiteit 0-0-0-0-0-0-0-0-2=2 Nederland 0-1-3-0-0-0-3-0-0=7 irerpcijfers: Doug Svotbodny Mike Tshida (2 inn) 1-2-U-O Nederland Tonny Cohen (4 2/3 inn) 3-3-1-1 Ron Giroldi (2 1/3 inn) 4-0-1-0 Bart Volkerijk (2 inn) 4-2-1-1 Homerun: Paul Smit (Ned) derde in nings met twee spelers op de honken. STAND 1. Nederland2-4 2. Taiwan 2-2 3. Iowa2-2 4. Washington1-0 5. Canada1-0 Sylvia Steenvoorden favoriete bij dames Paul Smit (10) wordt door zijn ploeggenoten ingehaald na zijn homerun die 4-0 betekende. MOSKOU (Rtr) - Als er niet snel wat gedaan wordt aan de kwaliteit van de velden en het tekort aan schoenen, ziet het er slechts uit met de toekomst van het voetbal in de Sowjetunie. Althans, dat be weert het regeringsdagblad de Prawda in een opvallend openhar tig commentaar. Volgens het artikel worden de kinderen in de Sowjetunie door de slechte velden en het tekort aan goede schoenen, steeds minder en thousiast voor voetbal en ontloopt het land een groep van potentiele topspelers. Volgens de Prawda was er geen kans dat de Sowjetu nie terug komt in de wereldtop als er niet meer pogingen worden on dernomen jonge talentvolle spelers van betere spullen te voorzien. In Moskou zijn bijna alle 400 voetbalvelden door het slechte on derhoud hard als asfalt en dus bij na onbruikbaar. Kinderen zouden alleen maar kunnen spelen in ge leende schoenen, die vaak ook nog van een verkeerde maat zijn. Het gevolg daarvan zou weer zijn dat na een training of wedstrijd de spe lertjes met bebloede voeten en on der de blaren van het veld zouden stappen. Ook het vervoer van spelers naar een toernooi is volgens de Prawda slecht geregeld. Kinderen zouden al voor zonsopgang moeten op stappen om een bus naar de andere kant van de stad te kunnen nemen. LEIDEN De Duitser Hardy Manz is als eerste geplaatst voor het tennistoernooi om de Hille- gomse B-titel. Manz dankt de num mer één notering aan prestaties uit een minder recent verleden. Vorig jaar verloor de huidige favoriet in de finale van Herman van der Ca- pellen. Maar aangezien de winnaar '83 en de sterksten van het Leidse district, Freek van der Capellen en Ivar de Jong, hun tenniscapacitei- ten elders etaleren, prijkt Manz' naam dit jaar bovenaan de lijst. Niettemin heeft de als tweede ge plaatste Marcel Vink goede papie ren om op eigen terrein als winnaar uit de bus te komen; in de Bollen streek schreef hij al eerder Lisse en Sassenheim op zijn naam. En als nummer drie, Bob van Overbeeke in dezelfde vorm verkeert als tij dens het toernooi van De Metse laars, wat in een finaleplaats resul teerde, zal ook hij wellicht een ver rassing kunnen bewerkstelligen. Leeuwenbergh-speler Jeffrey Dümpel, die op Forescate in de fi nale stond, is de vierde plaats in de halve eindstrijd toebedacht. De dames-B lijst van Hillegom mist eveneens de namen van de sterksten. Voor Jacqueline van Wijk is het leerzamer om op de ge renommeerde toernooien buiten dit district uit te komen. Alleen een confrontatie met Inge van der Loo, die moeiteloos de toernooien van Lisse én Sassenheim op haar naam schreef, zou voor beiden een inte ressant duel zijn. Derhalve acht de plaatsingscommissie de uit Zand- voort afkomstige Sylvia Steen voorden favoriete voor de titel, ge volgd door Marijke Guyt, die in Lisse als tweede eindigde. Carla Quak en Brigitte van der Maarel, die vorige week haar eerste B-suc ces boekte, zijn respectievelijk de BOEDAPEST (DPA) - Sportlieden in Hongarije krijgen in de toe komst betaald, mits ze een arbeids overeenkomst met een club heb ben gesloten. Dit is vanaf 1 juli wettelijk geregeld. Het besluit, ge- door het ministerie van Loon- en Arbeidzaken, maakt een einde aan de „verborgen professio nalisering". Voetbalclubs mogen maximaal twintig spelers in dienst hebben. In de individuele takken van sport is internationale klasse van de atleten een voorwaarde. De verenigingen moeten de sportieve werknemers betalen uit sponsor overeenkomsten. Voor teamspor ten zonder grote publieke belang stelling, waarbij de spelers het hoofdberoep hebben buiten de sport, gelden aparte regels. Voor het eerst in de geschiedenis mogen voetbalbesturen ook een vergoeding vragen voor spelers, die van club ruilen. Het maximale transferbedrag is vastgesteld op bijna 70.000 gulden. Daarvan kan de speler een vierde gedeelte als handgeld vragen. nummer drie en vier op het sche- In de C-categone staat evenals in Sassenheim Ruud Warmerdam als eerste genoteerd. Misschien kan hij dit deze keer wél tweede plaats Sassenheim realiseren, maar de winnaar van Forescate, Rob van Marwijk en de uit het oos ten van het land afkomstige Tul lens houden hem daar mogelijk vanaf. Bij de dames een ster uit Zand- voort als lijstaanvoerster: Saskia Hendriksen. Ook deze plaatsings commissie blijft geloven in de ca paciteiten van Jeanine Jünger; hoewel de Katwijkse nog nimmer de finale haalde, staat ze wederom als tweede genoteerd, voor Made- Ion Verdegaal, die daarentegen zo wel Lisse als De Boekhorst won. In Alkemade wordt Harold van Offeren met zijn op vastheid geba seerde spel geacht de sterkste te zijn. Nieuw Vennep-speler Rogier Liefbroer en Erik Snellenberg, winnaar C2 Districts en Hazers- woude, zijn respectievelijk als tweede en derde genoteerd. Bij de dames een stip notering voor Tiny van Velzen en Astrid de Keulenaar, ofschoon beiden nog niet echt van zich hebben laten spreken. Voorschotenaar Jelle Raap is niet ten onrechte de D-fa- voriet; zowel op de Districts als op Forescate won hij. De jonge Bob van Overloop van De Munnik is de andere finaleplaats toebedacht. Opmerkelijk bij de dames is, dat de twaalfjarige Madelijn Damen, die al op menig toernooi hoge ogen gooide, als tweede staat genoteerd, achter Anemieke Kalf van TEAN, die daarentegen geen prestaties van formaat leverde. MARIJKE DE BEER Zege Schapers BAASTAD (RTR) - De Nederland se tennisser Michiel Schapers heeft gisteren bij het Open Zweed se kampioenschap in Baastad voor een verrassing gezorgd. In de eer ste ronde versloeg de Rotterdam mer de geplaatsté Zweed Thomas Hoegstedt in drie sets: 4-6, 6-3, 6-4. VRIES (ANP) - In de Noord drentse gemeente Vries blijkt op diverse plaatsen de grond zeer ernstig verontreinigd te zijn met chemische stoffen. Dat is gister avond bekend geworden na een onderzoek van het ingenieursbu reau DHV. Het gaat om het bedrijfsterrein van het galvaniseerbedrijf Van Wijk en Boerma in Tynaarlo en de directe omgeving. Het wordt niet uitgesloten dat er risico's voor de bevolking bestaan om dat het drinkwater mogelijk in aanraking is gekomen met het chemische vuil. De bodem van het terrein, dat ongeveer een halve hectare grond beslaat, lijkt sterk tot zeer sterk vervuild met zink, cad mium, nikkel en tin. Deze stoffen zijn ook op vijftien meter diepte in het grondwater doorgedron gen. Ook op enige afstand van ,het bedrijf zijn in sterke mate gechlooreerde koolwaterstoffen in de grond gevonden. In een aangrenzende spoorsloot van de spoorlijn Assen-Groningen zijn over een afstand van tweehon derd meter in de sliblaag zware metalen aangetroffen. Het bedrijf Van Wijk en Boer ma ligt in een woonkern en in de directe nabijheid van een water wingebied. Volgens ing. M.J.M. Ten Holder van de afdeling mi lieu van de Provinciale Water staat in Drente zal nog dit jaar worden nagegaan of en in hoe verre er risico's voor de bevol king bestaan. Ook een tweede gebied in Vries, namelijk het Zeijerveld, blijkt volgens een rapport van hetzelfde ingenieursbureau DHV ernstig verontreinigd met teerachtige produkten en matig vervuild met zink en gechloor eerde koolwaterstoffen. Het Zeij erveld is een gedempt ven en maakt deel uit van een toekom stig waterwingebied, vandaar dat volgens Ten Holder haast zal worden gezet achter maatrege len. Bovendien zal worden on derzocht of in de nabijheid van deze voormalige illegale stort plaats mogelijk een tweede ver vuilingsbron bestaat. ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft afgelopen zondag een bijeenkomst van neo-nazisten m het Postiljonmotel in Arnhem niet verboden of beëindigd. De bijeen komst, georganiseerd rond de we duwe van NSB-voorman Rost van Tonningen uit Velp, had een beslo ten karakter en was niet provoce rend, aldus de politie. Aan de bij eenkomst werd door ruim tachtig personen deelgenomen. De directie van het Postiljonmo tel in Arnhem ontdekte pas in de loop van de bewuste dag dat er sprake was van een bijeenkomst met een neo-nazistisch karakter. Het gezelschap had een zaal ge huurd onder de naam 'Ladestein' Bijeenkomst neo-nazisten Toen via een tip bekend was dat achter die naam de aanhang van mevrouw Rost van Tonningen schuil ging, alarmeerde de motel directie onmiddelijk de Arnhemse burgemeester. Een woordvoerder van het motel kon gisteren niet zeggen wat er zich tijdens de bijeenkomst heeft afgespeeld. Volgens hem heeft de moteldirectie zich onmiddellijk van de bijeenkomst gedistantieerd. 'Als we tevoren hadden geweten om wat voor mensen het ging, wa ren ze hier beslist niet binnengeko men', aldus de woordvoerder. Mevrouw Rost van Tonningen kwam vorig jaar al in het nieuws toen zij in haar woning in Velp ter gelegenheid van een oud-Ger maans feest een neo-nazi-bijeen- komst organiseerde waarbij onder anderen ex-NSB'ers en leden van de Centrumpartij aanwezig waren. Die bijeenkomst leidde tot klach ten en kamervragen. Inmiddels loopt tegen mevrouw Rost van Tonningen een justitieel onderzoek. Vorige week werd tij dens een huiszoeking in haar villa een hoeveelheid nazistische lec tuur in beslaggenomen. HAMBURG (DPA) - De lige SS-generaal en adjudant van SS-Reichsführer Heinrich Himm- ler, Karl Wolff, is zondag na een langdurige ziekte op 84-jarige leef tijd overleden in het Beierse Ro senheim. Wolff ging in 1943 als hoogste SS'er naar Italië. Begin 1945, toen de oorlog naar zijn mening als ver loren moest worden beschouwd, nam hij contact op met de Ameri kaanse geheime dienst, wat leidde tot vroegtijdige overgave van de Duitse strijdkrachten in Italië. De ze stap leidde ertoe dat Wolff niet voor het Neurenbergse Tribunaal werd aangeklaagd, maar als getui ge kon optreden. Wolff werd in 1949 in Hamburg Adjudant van Himmler overleden veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, waarvan hij maar een week hoefde uit te zitten. Daarna werkte hij als advertentieverkoper in Keulen en in Beieren. In 1962 werd Wolff opnieuw gearresteerd op beschuldiging van medeplich tigheid aan de moord op 300.000 jo den. Hij werd in München veroor deeld tot vijftien jaar tuchthuis. Bovendien werden hem voor tien jaar de burgerrechten ontnomen. Wolff had ontkend iets van de ver nietigingskampen en de moord op joden te hebben geweten. De rechtbank vond dit echter niet ge loofwaardig en noemde hem het „oog en oor" van Himmler. Wolff zat slechts zes van de vijftien jaar wegens ziekte. In 1972 kwam Wolff in het nieuws toen hij onthulde dat paus Pius 12 op bevel van Hitler had moeten worden ontvoerd. Wolff zou het bevel tot de ontvoering in september 1943 hebben gekregen na de val van Mussolini. Uiteinde lijk zou Hitler van het plan hebben afgezien. In 1962 publiceerde Wolff een studie over Himmler in een Westduits weekblad. MEXICO STAD (GPD/UPI/Rtr) - Daniel Ortega, de leider van de sandinistische junta in Nicaragua, wordt hoogstwaarschijnlijk de pre sidentskandidaat van het Sandi nistische Bevrijdingsfront bij de verkiezingen die op 4 november van dit jaar in Nicaragua moeten worden gehouden. Gisteren werd Ortega door verschillende sandi nistische leiders bestempeld als de „meest reële kandidaat". De vraag wie de sandinisten voor het presidentschap naar voren zou den schuiven, had de afgelopen maanden in Nicaragua het nodige stof doen opwaaien. Niet alleen binnen de sandinistische top, maar ook in de regeringskrant Barricada ontstonden er hevige discussies. De strijd ging met name tussen juntaleider Ortega en de nog altijd als volksheld vereerde Tomas Bor- ge, op het ogenblik minister van binnenlandse zaken. Sergio Rami rez Mercado, evenals Ortega sinds 1979 lid van de junta, wordt als kandidaat voor het vice-president- schap getipt. De officiële aankondiging van de sandinistische kandidaten wordt donderdag verwacht tijdens de vie ring van de vijfde verjaardag van de overwinning op dictator Anas- tasio Somoza. Ramirez Mercado beloofde kort geleden dat vanaf dat moment ook de censuur op het oppositiedagblad La Prensa zal worden opgeheven. De staat van beleg zal volgens de sandinistische plannen op 1 augustus moeten worden ingetrokken, precies op het moment dat de officiële verkie zingscampagne van start gaat. De belangrijkste tegenstander van Ortega zal waarschijnlijk Adan Fletes zijn. De Sociaal-christelijke Partij wees Fletes, een econoom en voor malig partijleider, aan als kandi daat voor de presidentsverkiezin gen. Overigens zei de vice-presi dent van Fletes' partij, Erick Rami rez, dat de verkiezing van Fletes niet wil zeggen dat de partij mee doet aan de verkiezingen. De oppo sitie weigert vooralsnog kandida ten in te schrijven omdat men eerst garanties wil hebben voor het vrije en democratische verloop van de verkiezingen. Burgemeester wil activisten kwijt WOENSDRECHT (ANP) - Waar nemend burgemeester Goldberg van Woensdrecht zal het bivak van actievoerders voor het raadhuis in die gemeente door de politie laten ontruimen indien de actievoerders niet uit zichzelf weggaan. H(j heeft dit gisteren desgevraagd meege deeld. De actievoerders kregen gisteren van een politieman een pamflet uitgereikt, waarin melding wordt gemaakt van drie artikelen uit de algemene politie verordening. Uit die artikelen zou blijken dat het verblijf van de actievoerders voor het raadshuis illegaal is. De actievoerders gingen op de stoep bij het raadhuis zitten, nadat op 27 juni het vredesactiekamp bij de basis in Woensdrecht was ont ruimd. Z-Afrika doodt Swapo-strijders WINDHOEK (Rtr) - Zuidafri- kaanse veiligheidstroepen hebben de afgelopen twee weken 37 Nami- bische guerrillastrijders gedood zonder zelf verliezen te lijden. Dit hebben de strijdkrachten in Wind hoek bekendgemaakt. Sinds 16 fe bruari, de dag waarop Zuid-Afrika met Angola een akkoord sloot, zijn volgens de verklaring in totaal 303 Swapo-strijders gedood. Volgens het akkoord zou Zuid Afrika zijn troepen uit Zuid-Ango la terugtrekken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11