'Ik begrijp er zelf niets van' Manders knijpt 'm Damestour wordt vervolgd 'Razende7 reporters trekken aandacht Weer heibel in ploeg van Zwitsers LEIDSCH DAGBLAD Fignon wint met allure Barteau: 'Het is mooi geweest' Zoetemelk houdt WK- selectie in beraad MAANDAG 16 JULI 1984 PAGINA 9 GRENOBLE (GPD) De Nederlandse wielrenner Henri Manders heeft zaterdag een reprimande gekregen van de wedstrijdcommissarissen voor een vergrijp dat hij vrijdagochtend voor de start van de vijftiende etappe had begaan. Manders kneep toen op een terras een serveerster in haar billen met als gevolg dat de geschrokken dienster een dienblad met glazen liet vallen. Zij beklaagde zich over het gedrag van de renner bij de koers- directie. Manders, wilde met de billenknijperij de brave Belgische renner Flip Vandenbrande een poets bakken. Die werd in eerste instantie aangeduid als de schuldige en de jury dreigde hem zelfs uit de wedstrijd te zetten. Dat werd Manders te gortig en hij vertelde ploegleider Berten de Kimpe van Vandenbrande („zo'n brave jongen als Flip doet zoiets niet") de ware gang van zaken. Die versie van het verhaal kwam bij de officials en zij ontboden Manders en zijn ploegleider Jan Gisbers. Daar kreeg de Nederlander een uitbran der en de opdracht om zich uitsluitend met het wielervak bezig te houden om daar de fijne kneepjes van te leren. LA RUCHERE EN CHARTREU SE (GPD) Of ze nu een onbedui dend tussensprintje, de doorkomst op een col of een finish verslaan, de Colombiaanse radioverslaggevers maken er een dolle boel van. Onna volgbaar produceren zij een op windende woordenstroom, die door het nieuwsgierige thuisfront gretig wordt beluisterd. Talrijk zijn de taferelen van neurotisch ogende Colombiaanse technici, die tele foontoestellen van verbaasde be woners langs het parcours uit el kaar halen om een lijn met Colom bia tot stand te brengen. Om ver volgens met nog meer verbazing de razende reporters uit het Zuida- merikaanse land gade te slaan. Colombia is met drie - commer ciële radiostations in het Tour circus present. De twee grootste stations, RCN en Caracol, hebben elk liefst twaalf verslaggevers inge zet. Het kleinste, Radio Todelar, moet het met drie verslaggevers doen. Daaruit mag duidelijk zijn dat wielrennen de belangrijkste" sport van Colombia is. Een radio- sport bij uitstek ook omdat het volk de gewoonte heeft altijd met een transistor op zak te lopen. Geen wonder dat de batterijenfa- briek Varta daar handig op heeft ingespeeld en tegen een bedrag van drie miljoen gulden de natio nale ploeg sponsort. De andere kant van de medaille laat een geweldige afzet van batte rijen zien. Battarijen, die staan ga rant voor meer luisterplezier, zo is de slogan. En geluisterd wordt er naar de Colombiaanse wielerver- slaggevers. Urenlang achter elkaar, van tijd tot tijd even onderbroken door reclameboodschappen. De etappes in de Tour worden van mi nuut tot minuut gevolgd. De uit zendingen beginnen een half uur voor de start en eindigen een half uur na binnenkomst van de laatste renner. De monster-etappe tussen Nantes en Bordeaux (338 km) verg de bijna twaalf uur; op het moment dat de uitzending begon was het één uur 's nachts in Colombia. De kosten worden gedekt door de re clameboodschappen. Caracol ont vangt dit jaar alleen al anderhalf miljoen gulden van adverteerders, terwijl RCN alleen al voor de Tour de France voor 27 bedrijven een ta rief van 60.000 gulden heeft vastge steld. Tel uitje winst... LA RUCHERE (ANP) - Bernard Gavillet riskeert als tweede Zwit ser door zijn ploegleider Auguste Girard naar huis te worden ge stuurd. Tijdens de eerste week werd Serge Demierre weggezon den na ruzie met kopman Beat Breu. Gavillet kan Breu intussen ook niet meer luchten of zien. Hij weigert sinds enkele dagen aan de zelfde tafel als Breu het avondeten te nuttigen. Gavillet laat het een voudig op zijn kamer komen. LA RUCHERE EN CHARTREUSE (GPD) - Op de dag dat Laurent Fignon overtuigender dan ooit tevoren zijn kandidatuur voor de tweede Tour-zege stelde, verloor Peter Winnen het contact met de groten uit het circus van Felix Lé- vitan. Bijna negen minu ten is de achterstand van de Limburger op de Franse kampioen en zijn kansen op een goed klas sement lijken sinds de klimtijdrit volstrekt ho peloos. „Het is altijd een persoonlijke teleurstel ling als je zo slecht rijdt, zoals ik vandaag. Maar je voelt het onderweg al, dus zodra je de tijd hoort komt de klap niet zo hard aan. En nu ik alles op een rijtje heb gezet, denk ik dat een plaats op het podium in Parijs nog altijd haalbaar voor mij is", bedacht de renner uit de ploeg van Peter Post. Winnen blijft geloven in hoge notering Winnen nam de mokerslag, die hij onderweg naar La Ruchere en Chartreuse uitgedeeld kreeg nuchter op. Waar verbijstering over de uitermate zwakke tijd rit op zijn plaats was, was Peter Winnen vooral koel. „Het ging gewoon slecht en daar is alles mee gezegd", liet hij weten. Ook zijn ploegleider Peter Post, die in het verleden nog wel eens vernietigend uit wilde halen naar zijn kleine rossige kopman als die wéér eens had teleurgesteld, toonde geen en kele emotie over het verlies van Winnen, die 2.18 minuten lan ger nodig had voor de 22 kilo meter dan de ontketende Fig- „Hij had het zeker een mi nuut beter moeten kunnen doen, maar hij had een slechte dag", zei Post. Hij klampte zich vast aan de prestatie van Phil Anderson. „We hebben vier renners bij de eerste vijftien: Anderson, Veldscholten, Win nen en Nulens. Dat is nog nooit gebeurd in deze fase van de strijd". Maar het is de vraag of Post er nu wel werkelijk gelukkig mee is. Natuurlijk.heeft hij het gelijk aan zijn kant als hij zegt dat het z'n formatie heeft ont broken aan dat kleine beetje geluk om overwinningen te pakken („Net als bij een voet balwedstrijd: gaat de eerste bal er in dan loopt de wedstrijd heel anders"), anderzijds biedt het klassement weinig uitzicht op een eindklassering die tot de verbeelding van het publiek spreekt. De harde realiteit in de Tour de France is nu eenmaal dat de letters van de sponsor- naam op het shirt leesbaar in beeld moeten komen van de ca mera's. Dat is duizendmaal meer waard dan vier man „on- GRENOBLE (GPD) - „De eerste Tour de France Feminin is een groot succes". Dat is de mening van Tourdirecteur Felix Lévitan. Lévitan: „De meisjes zijn sterker, moediger en wilskrachtiger dan de heren van de FIAC (de amateuror ganisatie binnen de UCI, de mon diaal overkoepelende wielerbond - red.) ons hebben doen willen ge loven. Het staat nu al vast dat de vrouwen-Tour voor herhaling vat baar is". Lévitan: „We gaan eerst praten met de FIAC en de ploegleiders, want we willen de etappes zo'n 20 tot 25 kilometer langer maken. Dat kunnen die wielrensters best aan. Dan worden meteen de problemen van de verplaatsingen ook iets ver licht". De eentonigheid van de uit slagen, waarin de Nederlanders da gelijks bovenaan staan, ervaart Lé vitan niet als vervelend. „Zeker niet, die Nederlandse meisjes zijn gewoon de besten. Dat is opmerkelijk, maar de waarde ring in Frankrijk is er niet minder om. Dat zullen de dames ook mer ken als zij volgende week de Champs Elysees oprijden". Piet van der Molen zal dat niet meemaken. Aangemoedigd door de successen van de Nederlandse ken. Elke dag regelmatig rijden en af en toe het gat inspringen. Wat dat betreft ben ik sinds vandaag misschien wel wat in het voordeel ten opzichte van Anderson en Veldscholten. Die staan dichter bij Fignon en hij zal ze zeker in de gaten houden. Ik krijg nu misschien wat meer vrijheid, wat meer ruimte". Peter Post stelde echter on omwonden dat Winnen nu wel zal moeten aanvallen. „Je weet niet welke rit zich er het beste voor leent, maar hij zal wat moeten ondernemen. Dinsdag en woensdag lijken mij de bes te mogelijkheden", aldus Post. En Winnen voegde er aan toe: „Het is mijn nadeel dat het bij na allemaal korte bergetappes zijn. In langere ritten heb ik meer kansen". Het is overigens slechts theorie en in de wieler sport is elke theoretische bena dering uiterst wankel. De klimtijdrit bijvoorbeeld had Winnen normaal gespro ken bij de eerste tien moeten brengen. „Vorig jaar op de Puy de Dome en Avoriaz reed ik ook goed. Daarom snap ik niet waarom het nu slecht liep", vroeg hij zich vertwijfeld af. Za terdag, op de rustdag, had hij met de ploeg het parcours ver kend en versnellingen uitge test. „Maar het verzet dat ik za terdag bergop wel goed rond- kreeg, kon ik vandaag op het steile stuk niet trappen". Winnen kwam niet in zijn rit me met het gevolg dat hij een bedenkele uitslag (24e) reali seerde. Beste Nederlander was gisteren Joop Zoetemelk, die nota bene op slechts 1.40 van super-Fignon dertiende werd. Daarmee flakkerde de hoop weer op dat de oude rot in zijn veertiende Ronde van Frank rijk op de flanken van de Alpen mogelijk toch nog tot iets groots in staat is. Anders is dat voor Gerard Veldscholten, die een plaats zakte in het klasse ment, door een matig optreden. Verbaasd Trouwens, vergeleken bij Fignon was gisteren in de buurt van Grenoble, waar drei gende regenwolken als rook pluimen aan de bergtoppen ge kleefd leken te zitten, alles ma tig. Met uitzondering dan van Luis Herrera, Bernard Hinault, Pedro Delgado en Julian Go- rospe. Dat kwartet bleef min der dan een minuut van de top tijd van Fignon verwijderd. De Fransman raasde naar boven en boekte naarmate het steiler en lastiger werd meer winst. In de laatste kilometer bijvoor beeld was hij dertien seconden rapper dan Bernard Hinault. Verbaasd hoorde de gebrilde Parijzenaar dat hij de Colum- biaan Herrera had verslagen. Verlegen giechelend zei hij „Daar begrijp ik niks van, hihi- hihi. Is het echt waar? hihihi- hi". De de Laurent Fignon: 'Zo, Hinault, dat zijn weer 33 seconden zichtbaar" hoog in het klasse ment. Desondanks wilde Post er na de klimtijdrit niet van weten dat het roer omgegooid zou worden. Trouwens, ook Win nen peinst er niet over om de hoop op een hoge eindrang schikking op te offeren voor een wanhoopsdaad, die hem mogelijk wel een ritzege kan opleveren, maar hem in het ver-* dere verloop van de Tour af schuwelijk op zou kunnen bre ken. „Ik mik op allebei", zei de Noordlimburger, „en ik mag geen al te grote inspanning doen alleen om een rit te pak- commentaren triomf van Fignon waren jui chend van toon. „Met de allure van een groot kampioen", ju belde Raymond Poulidor, de altijd zo rustige voormalige Tour-veteraan. Natuurlijk kwa men ook de vergelijkingen op de proppen. Met Merckx bij voorbeeld, maar Fignon weer de ze af. „Ik blijf mezelf'. Dat doet ook Bernard Hinault, al thans met zijn hoofd, want zijn benen zijn duidelijk niet meer als vroeger. Hinault gaat de Tour verliezen, maar wint nog altijd aan populariteit. „Zo gaat dat in Frankrijk", zei hij bits, „als je verliest zijn de mensen ineens voor je. Ik kan me er kwaad over maken. Al die schouderklopjes die je krijgt op zo'n dag, razend word ik er van. We zijn toch geen beesten". damesploeg in de Tour de France Feminin besloot de voorzitter van het hoofdbestuur van de KNWU (Wielrenunie), naar Frankrijk af te reizen. De praeses koos echter een slecht moment uit. Zaterdag vloog hij naar Genève, huurde een auto en reed er mee naar Grenoble. Hij arriveerde te laat om nog mee te maken hoe Heieen Hage in een schitterende tijdrit haar gele trui verdedigde. De eerstvolgende wedstrijddag voor de dames staat voor dinsdag op het programma, maar ook daar zal Van der Molen niet bij zijn, want uitgerekend op die dag staat zijn vertrek gepland. LA RUCHERE EN CHARTREU SE (GPD) Zijn positie begint nu echt te wankelen. Vandaag of mor gen zal het gebeurd zijn met zijn dagelijkse bezoekjes op het erepo dium. Vincent Barteau zag giste ren een flinke brok van zijn voor sprong in het algemeen klasse ment afgeknabbeld door zijn ploegmakker en kopman Laurent Fignon, die nog zes en een halve minuut van de gele trui is verwij derd. Na de bergtijdrit, waarin hij drie minuten en 44 seconden had verloren op Fignon, was Barteau echter geenszins een teleurgesteld Integendeel, hij lachte nog even vrolijk als bijna twee we.ken gele den, toen hij na een verrassende vlucht met de Portugees Pedro Ferreira inmiddels afgezakt naar de laatste plaats van het klasse ment en Maurice le Guilloux voor het eerst in het geel werd ge hesen. Barteau: „Ik heb me nooit illusies gemaakt. Ik wist dat ik die trui niet vast zou kunnen houden tot in Parijs. Daarvoor klim ik te slecht. Ik ben er dus op voorbereid, op het kwijtraken van die leiders trui. Maar ik heb toch twee mooie weken gehad. Formidabel mag ik wel zeggen". Ook een plaats in de uiteindelij ke top-tien ziet Barteau niet zitten. Barteau: „Als je zo'n trui eenmaal hebt moeten afstaan, is de kans op een inzinking groot. Maar dat is ook niet zo belangrijk, ik hoop nog veel voor onze ploeg te kunnen doen". GRENOBLE (GPD) Joop Zoe temelk wacht tot na de Tour de France voordat hij een beslissing neemt of hij zal starten in het we reldkampioenschap wielrennen op de weg, dat zondag 2 september op de Montjuich in Barcelona wordt gehouden. De Nederlandse routi nier heeft dat zaterdag aan bonds coach Piet Liebregts meegedeeld. Liebregts was, in gezelschap van hoofdbestuurslid Hein Verbrug- gen, naar Grenoble gekomen om er met renners en ploegleiders te pra ten over de selectie voor de wereld titelstrijd. Het duo had ontmoetin gen met Peter Post van de Panaso- nic-ploeg, Jan Gisbers van de Kwantum-equipe en de renners Gerrie Knetemann en Joop Zoete melk. „Er zijn geen moeilijkheden te verwachten rond de selectie", liet Liebregts na de gesprekken weten, „en zaterdag zullen weer zes na men bekendgemaakt worden". Vier renners zijn al aangewezen voor de stryd in Barcelona: Jan Raas, Johan van der Velde, Henk Lubberding en Bert Oosterbosch. Zaterdag komen er daar zes bij en de laatste twee worden na de Ron de van Nederland bekendgemaakt. GRENOBLE (GPD) De komst van wielermanager Peter Bonthuis op de rustdag van de Tour de France was in het verleden voor de Nederlandse ren ners maar al te vaak een plezierige ge beurtenis. Enthousiast door de vele rit- successen bleken organisatoren van cri teriums bereid aanzienlijk meer start- geld op tafel te leggen dan voor de aan vang van zo'n Tour het geval was en Bonthuis kon altijd lachend de contrac ten bijstellen. Dit jaar echter kan de Zuidhollander geen Sinterklaas spelen. Integendeel, er moet geld af bij de be roepsrenners. „Het was altijd gebruike lijk dat zelfs al voor de Tour afgesloten contracten werden verhoogd als een ren ner een rit wint, dus zullen de coureurs m.oeten begrijpen dat nu de successen minder zijn er misschien wel eens wat ingeleverd zal moeten worden", aldus Bonthuis. De geheimen van de contracten zitten veilig opgeborgen in het leren koffertje dat Bonthuis altijd bij zich draagt. Op het zonovergoten terras van het Novotel in Voreppe-Grenoble, waar tijdens de rustdag radioverslaggevers wielrenners en andere prominenten uit de Tour be stormen alsof ze elkaar in maanden niet hebben gezien, onthult Bonthuis dat de 'bijstellingen' niet echt spectaculair zijn. „Ik doe eigenlijk nooit zo geheimzinnig over die startgeleden. Joop Zoetemelk had voor de Tour de France bijvoor beeld 4500 gulden, dat zal na de Tour 4000 zijn". Voor alle duidelijkheid zegt Bonthuis daarbij dat het om bruto-bedragen gaat. „Het is eigenlijk niet eens interessant voor die jongens om in Nederland te rij den. Zoetemelk moet zijn reis- en ver blijfkosten er van betalen, tien procent is voor de stichting bevordering be roepswielrennerij en 72 procent gaat naar de belasting. Als je dat allemaal op een rijtje zet houdt hij er zo'n elfhonderd gulden van over", rekent de wielermana ger voor. Bedragen waarvoor tennissers de hoes niet eens van hun racket halen. Hoe oninteressant dat rijden van crite riums in Nederland in financieel opzicht ook moge zijn, voor de coureur is het een heel belangrijke bron van inkomsten. Want, zo vertelt Bonthuis, in landen met een belasting-technisch (en meteorolo gisch) beter klimaat zit niemand op de Nederlandse coureur te wachten. Bont huis heeft voor de periode na de Tour de France voor slechts één renner een con tract in Frankrijk afgesloten: nationaal kampioen Jan Raas, die in Chateaulin (Bretagne) zal starten. Dat is dan nog een wederdienst aan Bernard Hinault, die Raas heeft toegezegd op 12 augustus in diens woonplaats 's-Heerenhoek te ko men fietsen. De vraag in Nederland naar buiten landse renners is trouwens best groot. „De successen van de eigen coureurs zijn dan wel minder, in de Tour is toch iedere dag een winnaar. En die moet je zien te krijgen. Fignon bijvoorbeeld, Lo mond wordt ook wel gevraagd en ik heb begrepen dat Hinault misschien wel wat vaker beschikbaar is dan die ene keer", vertelt Peter Bonthuis. Hij denkt dan ook niet dat de mindere resultaten van het Nederlandse wielrennen van invloed zullen zijn op de bezoekersaantallen bij de criteriums. „Ten eerste moeten we elkaar natuur lijk niet gaan zitten aanpraten dat het nu ineens zo slecht gaat met de wielersport. Dat is niet zo, want ze rijden echt niet minder hard. Verder geloof ik ook niet dat de namen van de renners er alles toe doen. De meeste mensen willen gewoon een avondje gezellig uit zijn...". Toch wordt alom betwijfeld of het volk weer zo massaal te hoop zal lopen om de vedetten te zien, de massageoiie op te snuiven en de van zweet door drenkte tricots even met de vingertop pen aan te raken alsof het relikwieën zijn. De astronomische getallen, die de afgelopen jaren werden genoemd zullen niet gehaald worden. Bonthuis: „Ik heb altijd al mijn twijfels gehad over die aan tallen. Soms wordt er gewoon tegen el kaar opgeboden omdat comite's in een zelfde gebied zitten en voor hun sponsor zo'n goed mogelijke indruk willen ma ken. In Hengelo zouden vorig jaar 35000 toeschouwers zijn geweest. Op een rond je van 900 meter. Als ze aan beide kanten van de weg staan, betekent dat twintig mensen per meter. Dat is toch onmoge lijk, of niet soms?".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9