Onthulling over complot Dikko c Labour wint in Nieuw-Zeeland 'Recht Zaïrezen gewaarborgd' VS: El Salvador boekt vooruitgang België levert ETA-leden uit 'Gevangenen in Lagos beraamden ontvoering' Polen vreest Duitse wapens Werkweek van 38,5 uur bij Lufthansa Jongetje in drugshandel Akkoord bereikt over veiligheid N.-Libanon Klachtenboek homoseksuelen Vijf nieuwe nederzettingen MAANDAG 16 JULI 1984 Buitenland LONDEN/LAGOS (Rtr./UPI) - De eerste plannen voor de ontvoering van de Nigeriaanse politicus Umaru Dikko uit Londen zijn gemaakt door blanken in een gevangenis in Lagos. Dat heeft het Britse blad „The Observer" gisteren gemeld. SAN FRANCISCO (UPI/AFP/ Rtr.) - Aan de vooravond van de Democratische Conventie die van daag in San Fransisco heeft Walter Mondale zaterdag voor opschud ding in zijn partij gezorgd door Charles Manatt te ontslaan als voorzitter van de Democratische Partij. Onder zware druk moest hij zijn besluit gisteren terugnemen. Mondale, die op de Conventie vrijwel zal worden aangewezen als kandidaat voor het president schap, was bij zijn beslissing uitge gaan van het al vele jaren geldende gebruik dat een kandidaat het recht heeft een partijvoorzitter van eigen keuze aan te stellen. Maar het ontslag van de populaire Manatt werd door velen opgevat als een enorme vernedering. Er stak een storm van verontwaardiging op na Mondale zorgt voor beroering het bekendworden van Mondale's besluit. Het takenpakket van Manatts zal echter worden beperkt tot de fi nanciële organisatie van de partij. Mike Berman, al jaren lang een naaste medewerker van Mondale, zal de politieke zaken en het be stuur van de partij op zich nemen, zo werd in kringen van de partij Gary Hart blijft koppig weigeren zijn strijd om de democratische presidentsnominatie op te geven. Hij zal wel, als hij eenmaal zijn meerdere in Walter Mondale heelt moeten erkennen, "krachtig cam pagne" voor hem voeren. „Ik ben van plan om mij zoals el ke democraat, elke Amerikaan vol ledig in te zetten voor Mondale- Ferraro, want ik vind het van le vensbelang dat Ronald Reagan wordt vervangen",«aldus de sena tor uit Colorado. Hij voegde eraan toe dat hij dacht dat een overwin ning van Mondale erin zat. Hart zei dat hij de race niet zou opgeven als gebaar van eenheid van de partij. Hij sprak tegen dat hij te weinig aan de eenheid van de partij bijdroeg en hij zei dat hij maar om één ding zou vechten op de conventie: een officiële verkla ring tegen het sturen van Ameri kaanse gevechtsklare troepen naar Midden-Amerika. DDR versoepelt grensbewaking BONN (AFP) - De DDR heeft een kwart van de automatische schiet- installaties langs de grens met de Bondsrepubliek gedemonteerd. De laatste weken verdwijnen dage lijks apparaten die uit zichzelf gaan schieten als iemand zich in de baan van een elektronisch oog begeeft. De Oostduitse leider Erich Ho- necker had vorig jaar oktober de verwijdering van alle automatische schietinstallaties langs de grens met de Bondsrepubliek aangekon digd. Volgens The Observer hebben de gevangenen, die vastzaten wegens zakelijke banden met Dikko, aan geboden een Israëlisch ontvoe ringscommando te organiseren om de in Nigeria wegens corruptie ge zochte Dikko te ontvoeren. De Ni geriaanse veiligheidsdienst zou het plan hebben verwelkomd en er mee hebben ingestemd de zaak te coördineren. De gevangenen zou den als beloning worden vrijgela ten. De ontvoerders zouden eerst hebben geprobeerd Dikko te ont voeren door hem uit te nodigen voor een interview door een niet bestaande filmaatschappij. Toen dit mislukte zou zijn besloten Dik- WARSCHAU (AFP) - Polen heeft gisteren in navolging van de Sow- jet-Unie zijn "diepe bezorgdheid" geuit over de beslissing van de Westeuropese Unie de Westduitse beperkingen op de produktie van conventionele wapens op te hef fen. Volgens een officiële verkla ring opent het besluit voor de Bondsrepubliek „de weg naar de ongelimiteerde ontwikkeling van nieuwe offensieve wapens". In de verklaring wordt het be sluit een schending genoemd van „de geest van internationale ak koorden, met name de conferen ties van Jalta en Potsdam, en waar van het belangrijkste doel is te ga randeren dat Duitsland nooit meer een bron zal zijn van een bedrei ging van de vrede tussen naties". ko gewoon op straat op te pikken. Nigeriaanse kranten meldden gisteren dat een groep Israëli's mo tieven had Dikko te doden. Vol gens de bladen had de Nigeriaanse ex-minister hen bedrogen bij een overeenkomst inzake de import van rijst. Het door de overheid ge leide blad „Sketch" citeert de Ni geriaanse minister voor mijnbouw en energie, Ibrahim, die zei dat Is raëlische zakenlieden Dikko graag wilden doden uit wraak. Zoals bekend waren volgens Groot-Brittannië Nigeriaanse di plomaten bij de mislukte ontvoe ring betrokken. Vier leden van de Nigeriaanse Hoge Commissie (am bassade) in Londen werden uitge wezen. De Britse regering vroeg ook om terugtrekking van de Nige riaanse ambassadeur. Lagos beval daarop de terugtrekking van de Britse ambassadeur. De ontvoering van Dikko mis lukte ruim een week geleden op het laatste moment toen hij, zwaar verdoofd, werd gevonden in een kist met „diplomatieke bagage" die in een vliegtuig met bestem ming Nigeria moest worden gela den. Onder de vier personen die in staat van beschuldiging zijn ge steld zijn drie Israëli's. De Britse regering heeft inmiddels haar hoge commissaris (ambassa deur), Hamilton Whyte, uit Lagos teruggeroepen. De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geof frey Howe, maakte dit gisteravond bekend. Whyte komt naar Londen voor „consultatie en verlof', aldus Howe. Howe noemde het terugroepen van de ambassadeur „ongerechtvaar digd" en onderstreepte dat het Ni geriaanse verzoek was ingewilligd om „een nieuwe verslechtering in onze betrekkingen te voorkomen". Conflict met VS over marinebezoek WELLINGTON (Rtr) - De sociaal democratische partij van Nieuw- Zeeland heeft de verkiezingen van gisteren ruimschoots gewonnen. In het nieuwe parlement krijgt La bour de absolute meerderheid (55 van de 95 zetels). De overwinning van Labour-lei- der David Lange op zijn conserva tieve tegenstander, premier Robert Muldoon, betekent in de buiten landse politiek een verwijdering tussen Nieuw-Zeeland en de Ver- HAMBURG (AFP) - De Westduit se luchtvaartmaatschappij Luf thansa heeft besloten een 38,5-uri- ge werkweek in te voeren. Dit is vandaag vernomen uit vakbonds kringen. Al eerder bereikten bon den en werkgevers in de metaal- en de grafische industrie overeen stemming over een werkweek van 38,5 uur. Het compromis over de arbeids tijdverkorting werd bereikt na twee dagen onderhandelen. Tot en met december 1986 geldt het com promis alleen voor het vliegend personeel. Het grondpersoneel krijgt een extra toeslag. Verder is een loonsverhoging overeengekomen van 3,3 procent. Alle werknemers krijgen boven dien een uitkering van 800 mark (ca 880 gulden) omdat de eerste helft van dit jaar de lonen niet zijn verhoogd vanwege de conflicten in deze sector. enigde Staten. Nieuw-Zeeland, Au stralië en de VS vormen samen het ANZUS-pact. Lange heeft er steeds voor ge pleit, dat er een atoomvrije zone rond Nieuw-Zeeland komt en dat schepen met kernwapens aan boord of schepen, aangedreven door kernenergie uit Nieuwzee- landse havens worden geweerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en de nieuw gekozen eerste-minis- ter van Nieuw-Zeeland hebben el kaar gisteren ontmoet. Zij zijn van mening blijven verschillen over het bezoek van Amerikaanse sche pen met atoomaandrijving of kern wapens aan Nieuw-Zeeland. Vol gens Amerikaanse kringen zal Shultz echter een confrontatie uit de weg gaan wanneer hij morgen Lange officieel ontmoet. Lange en Shultz spraken elkaar gisteren kort op het vliegveld van Wellington, toen de Amerikaanse minister aankwam voor een verga dering van de Raad van ANZUS, die vandaag in Wellington begint en twee dagen duurt. Lange verklaarde op een pers conferentie dat hij geheel en al vóór het pact was en dat de kwestie van de scheepsbezoeken aan toe komstige ANZUS-vergaderingen zou moeten worden overgelaten. Tijdens de vergadering van deze week komt de kwestie nog niet aan de orde, want Lange wordt pas over twaalf dagen officieel geïn stalleerd. De verkiezingen in Nieuw-Zee land gingen voornamelijk om de nationale economie. De buiten landse schuld van ongeveer elf mil jard dollar (op 3,25 miljoen inwo ners) was een steen om de nek van premier Muldoon, die ook uit krin gen van het bedrijfsleven felle kri tiek ondervond. BELGRADO - In Joegoslavië is zaterdagochtend bij Divaca een passagierstrein op een goederentrein gebotst. Daarbij vielen 31 doden en 33 gewonden. Reddinsgploegen waren snel ter plekke. De gewonden zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Sezana. De passagierstrein stond op het station toen de goederentrein er op inreed. De bestuurder van de goederentrein zou niet gestopt zijn voor een teken „onveilig" bij het station. (foto: upd WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat de regering van El Salvador van president José Napoleón Duarte „indrukwekkende vooruitgang" boekt in haar strijd tegen de dood seskaders en bij de hervorming van de landbouw. Wel blijft El Sal vador groeiende Amerikaanse mi litaire hulp nodig hebben tegen de linkse guerrilleros, zo verluidde in Washington. „Er zijn aanwijzingen dat later in dit jaar een groot guerrilla-offen sief zal plaats hebben en zonder groeiende Amerikaanse militaire bijstand zal de impasse tussen de militairen en de guerrilleros voort duren, aldus het ministerie van buitenlandse zaken. Zijn opmerkingen komen tege moet aan de eis van het Congres dat op de gebieden van de landher vorming en de rechten van de mens in El Salvador verbetering PALERMO (UPI/Rtr) - In Pa lermo op Sicilië is een jongen van 10 jaar aangehouden we gens handel in heroïne. Hij zal echter volgens de politie van wege zijn minderjarigheid niet worden vervolgd. De jongen, alleen bij zijn voornaam Francesco genoemd, mocht na een eerste ondervra ging terug naar zijn familie. Hij was vrijdag gepakt toen hij op een afvalplaats naar zijn schat aan heroïnepakketjes en weeg schaal groef. „Het is mijn werk. Ik ver koop al zes maanden heroïne om mijn familie te helpen. We zijn met zovelen en we moeten te eten hebben", zei Francesco tegen de ongelovige agenten. SAN SEBASTIAN - De verwoede poging van de Spaanse premier Fe lipe Gonzalez om de terreurbestrij ding internationaal aan te pakken, begint zijn vruchten af te werpen. Na jarenlang vergeefs aandringen was het België dat zaterdag als eer ste land twee ETA-leden aan Span- door Gerrit Jan Hoek je uitleverde. De twee werden ok tober vorig jaar in België gearres teerd wegens illegale wapenhandel en veroordeeld tot 8 resp. 9 maan den gevangenisstraf. De ETA-leden werden met een Belgisch vliegtuig naar Madrid ge vlogen en in de strafgevangenis Carabanchel opgesloten. Aan de uitlevering waren uitgebreide on derhandelingen tussen Spanje en België voorafgegaan. België stelde als voorwaarde, dat de twee ETA- leden niet gefolterd zouden wor den, snel berecht zouden worden en in aanmerking zouden kunnen komen voor voorlopige invrij heidstelling. De Spaanse regering ging met die eisen akkoord. De Spaanse regering heeft het Belgische besluit met grote in stemming ontvangen, in de hoop dat ook andere landen, vooral Frankrijk, dat voorbeeld zullen volgen. President Mitterrand blijkt echter de voorkeur te geven aan deportatie naar het buitenland van in Frankrijk verblijvende ETA-le den. Indien geen van die landen, zoals Cuba, Venezuela en Panama, waar intussen 23 ETA-leden ge dwongen verblijven, bereid zijn meer leden van de Baskische ter reurorganisatie op te nemen, over weegt Mitterrand hen naar de Franse Antillen te deporteren. De Franse regering is huiverig voor ETA-acties tegen de Franse belangen in Spanje. De grotere ma te van samenwerking tussen de Spaanse en de Franse regering en de beperkingen op de bewegings vrijheid van de Baskische ballin gen in Zuidwest-Frankrijk heeft al geleid tot represailles van de kant van de ETA. Nadat vorige week een aantal bommen onder Franse vrachtwagens bij Burgos ontplof te, gingen zaterdag vier Franse per sonenwagens in Pamplona in vlammen op, terwijl bij het bank kantoor van Crédit Lyonnais in Barcelona schade werd aangericht door een bomexplosie. zichtbaar moet zijn voordat nog meer hulp aan dat land zal worden vrijgegeven. In zijn halfjaarlijkse rapport aan het Congres zegt het State Depart ment dat er een neerwaartse trend zit in de "politiek geïnspireerde ge welddadigheid" in El Salvador, waarmee de moorden van de dood seskaders worden bedoeld. In de eerste vijf maanden van dit jaar was er een gemiddelde van 93 moorden per maand, vergeleken met 140 per maand in 1983 en 514 per maand in 1981. President Duarte is met voortva rendheid opgetreden, aldus het rapport, om een greep te krijgen op leger en politie in El Salvador en deze twee op hun beurt laten "toe nemend professionalisme en een verbeterde agressiviteit te velde" zien. President Duarte is gisteren uit San Salvador vertrokken voor een reis van een week naar West-Euro pa. Duarte zal West-Duitsland, Frankrijk en Brussel (EG) bezoe ken. Belangrijkste doel van zijn reis is vergroting van de hulp van de Westeuropese landen. Het is Duartes eerste bezoek aan Europa sinds hij op 1 juni president werd. De Salvoraanse president blijft drie dagen in Bonn, waar hij ge sprekken zal hebben met bonds kanselier Kohl, andere hoge rege ringsfunctionarissen, zakenlieden, en vertegenwoordigers van de christendemocratische en sociaal democratische partijen en van de kerken. Voorts spreekt hij met functionarissen van Adenauer- stichting, die ervan wordt beschul digd langs een omweg geld van de CIA te hebben gestoken in de ver kiezingscampagne van Duarte. Op een persconferentie in San Salvador verklaarde Duarte dat West-Duitsland 17,5 miljoen dollar aan hulp zal verstrekken aan zijn land. De hulp zal vooral worden ge bruikt ter stimulering van kleine bedrijven, woningbouw op het platteland en kredieten voor aan koop van goederen uit de Bondsre publiek. In Parijs zal Duarte een ontmoe ting hebben met president Mitter rand. In Brussel spreekt hij met functonarissen van de Europese Gemeenschap. Duarte wil, aldus het Salvoraanse ministerie van buitenlandse zaken, onder meer spreken over de mogelijkheden voor EG-hulp aan Midden-Ameri ka. waaronder El Salvador. MANILLA - De Filippijnse president Marcos draagt een pistool tijdens een onverwacht bezoek, gisteren, aan een legerkamp m het noordelijk berggebied, waar regeringstroepen strijd leveren met communisten. De regering wees gisteren verzoeken af om politieke gevangenen amnestie te verlenen. «foto upd BRUSSEL (BELGA'RTR) - De president van Zaïre, Moboetu Sese Seko, heeft zaterdag in Brussel be schuldigingen van de hand gewe zen dat in zijn land de rechten van de mens worden geschonden. Vol gens Moboetoe is hij de enige die Zaïre vrede brengt nadat voor zijn ambtsaanvaarding in 1965 bij bloe dige botsingen 500.000 doden wa ren gevallen. Tijdens een persconferentie aan het eind van zijn bezoek aan Belgie zei Moboetoe dat het, traditioneel irritatie brengende, onderwerp van de mensenrechten tijdens zijn be sprekingen met de Belgische rege ring niet aan de orde is geweest. In België, waarvan Zaïre in 1960 onaf1 hankelijk werd, heerst bezorgd heid over schendingen van de mensenrechten in Zaïre Zo maak te Amnesty International melding van marteling van tegenstanders van de president, abominabele om standigheden in de gevangenissen en wordt de politieke oppositie in de eenpartij-staat onderdrukt. Anderzijds is Moboetoe geïrri teerd over de Belgische houding zijn opponenten asiel te verlenen. „Ik heb niets te verbergen. Ik heb leden van Amnesty International zelf uitgenodigd mijn land te be zoeken", antwoordde Moboetoe op een vraag naar de rapporten van AI. De Zaïrese leider was zeer dui delijk over het niet toestaan van oppositie in het land: „In de grond wet staat dat er geen tweede partij wordt toegelaten. Dat is alles en al le Zaïrezen weten dat". De Zaïrese oppositieleden interesseren mij niet meer, zei hij. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken sprak tegen dat in het overleg met Moboetoe de kwestie van de mensenrechten en de Belgische houding jegens zijn opponenten niet aan de orde zijn geweest. In het verleden heeft Mo boetoe opgeroepen tot uitwijzing van Zaïrese opponenten, onder wie zijn voormalige premier Nguza Karl-I-Bond, en dreigde hij de di plomatieke betrekkingen met Bel gië te verbreken. DAMASCUS (AFP) - De elkaar in Noord-Libanon bestrijdende mili ties hebben gisterochtend een ak koord bereikt over een veiligheids plan dat binnen 24 uur van kracht moet worden. Robert Franjieh, zoon van de Libanese oud-presi dent Suleiman Franjieh en hoofd van de „Marada" (reuzen)- militie, en Inaam Raad, de leider van de Syrische nationalistische sociale partij (PNSS) waren in Damascus bijeengekomen voor onderhande lingen over de situatie in de pro vincie Koura, 60 km ten noorden van Beiroet. Volgens het Rode Kruis vielen er bij hevige gevech ten in de bergen van Koura de af gelopen dagen tien doden en 69 ge wonden. De politie sprak van 30 doden en 150 gewonden. Franjieh en Raad ontmoetten el kaar in aanwezigheid van de Syri sche vice-president, Abdel Halim Khaddam, en generaal Mohamad el Kholi, hoofd van de inlichtin gendienst van de Syrische lucht macht en tevens Syrische afgezant in Noord-Libanon. Zij kwamen overeen te bestuderen hoe inciden ten zoals in Koura de afgelopen da gen kunnen worden voorkomen. Het actieplan moet binnen de ko mende 24 uur van kracht worden, zo verklaarde Raad tegenover het Franse persbureau AFP. Behalve de twee betrokken partijen zal ook het met Syriërs gevormde com mando voor Noord-Libanon toe zien op de uitvoering van het vei ligheidsplan. Zaterdag was een staakt-het-vuren bereikt nadat Sy rië met geweld had gedreigd. De partijen kwamen strijd te staken, alle gewapende mannen uit Koura terug te trekken en versterkte posities te verwijde ren, aldus Franjieh na afloop van de besprekingen. De gevechten tussen de Marada en de NPSS, die bondgenoten wa ren in het nu opgeheven „Nationa le Reddingsfront" dat af wilde van de steun van de Verenigde Staten en streefde naar nauwere banden met Syrië, begonnen woensdag. Na een klein incident vielen onge veer 1500 mannen van de Marada wachtposten van de PNSS in Kou ra aan vanuit de provincie Zghorta. de noordelijke provincie die Fran- jiehs bolwerk is. Franjieh werd er van beschuldigd in Koura zijn ei gen kanton te willen vestigen en zijn militaire positie te willen ver sterken voor dat de regering in Bei roet een vredesplan voor het noor den vaststelt. De Marada legde de schuld voor de gevechten bij de PNSS. Een door Syrische bemiddeling bereikt staakt-het-vuren dat don derdag van kracht moest worden, werd niet opgevolgd. Pas toen Da mascus zaterdag dreigde met het inzetten van zijn 10.000 man tellen de troepen in Noord-Libanon luw de de strijd. De Libanese pers houdt vandaag een algemene staking uit protest tegen de aanslag die zaterdagoch tend werd gepleegd op Talal Sal man, hoofdredacteur en eigenaar van het dagblad As Safir in Bei roet. Dit hebben de bonden van journalisten en uitgevers in Bei roet bekendgemaakt. In verklaring stelden de bonden dat „iedere agressie tegen de pers agressie vormt tegen vrijheid en democratie". Ze eisten dat de da ders van de aanslag worden opge-. spoord. HELSINKI (DPA) - Homoseksue len uit 18 landen hebben op hun jaarlijkse congres in" Helsinki dat zaterdag eindigde, besloten tot de uitgave van een „rosé boek" over de vervolging en discriminatie van homo's en lesbiennes in de wereld. Het „zwartboek" wordt gedeelte lijk bekostigd uit bijdragen van de Nederlandse regering. De „Internationale Gay associa tie" (IGA) bereidt een mars voor naar de Verenigde Naties in New York, in oktober van dit jaar. De vereniging kritiseert internationale organisaties als de VN of Amnesty International dat zij aarzelen de rechten van homoseksuelen te ver dedigen. Bovendien wil de organi satie een gedenkteken voor in Oos tenrijkse concentratiekampen om gekomen gevoelsgenoten oprich ten. De Iga werd in 1979 opgericht en heeft leden in 30 landen, onder wie de laatste tijd ook mensen uit de Sowjet-Unie en Afrika. Het volgen de congres van de Iga zal in Toron to worden gehouden. JERUZALEM (Rtr. UPI) - De Is raëlische regering heeft gisteren besloten vjjf nieuwe joodse neder zettingen te bouwen in bezet ge bied. Dat is van officiële zijde ver nomen. Het besluit viel nauwelijks een week voor de verkiezingen, wat leidde tot de beschuldiging van de oppositionele Arbeiders partij. dat de Likoed-regering over- heidsfondsen misbruikt voor haar verkiezingscampagne. Het besluit werd genomen door de ministeriële commissie voor ne derzettingen, onder voorzitter schap van wetenschapsminister Juval Neéman van de ultra-natio- nalistische Tehiya-partij die veel aanhang heeft onder kolonisten. Deze week zal elke dag worden be gonnen aan de werkzaamheden voor een nieuwe nederzetting. De campagne wordt een dag voor de verkiezingen van 23 juli besloten met de wijding van twee nieuwe buitenposten in de strook van Ga za. De leider van de Arbeiderspar tij, Simon Peres, heeft gezegd dat een regering van zijn partij de bouw van nederzettingen in door Arabieren bewoonde gebieden zou staken en bereid is een deel van de westelijke Jordaanoever af te staan aan Jordanië in vredesonderhan delingen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7