Britten doen boodschappen in Frankrijk Weerbericht: Vaak fout en dat blijft zo' Basisbeweging blijft waarnemer bij kerken Reportage Bier, wijn en lekkers halen bij AUUKD: PAGINA 6 Varia MAANDAG 16 JULI 1984 ACHTERGROND door Henk Dam Boulogne - Dover, kwart voor acht 's morgens. Langzaam rijdt de bus de buik van het goede schip „Tiger" binnen. Hoewel ze die ochtend al om kwart over vijf op reis waren ge gaan, zijn sommige passa giers al hinderlijk wakker. „Zouden we eten met de kapitein?", roept een ou dere dame achterin de bus, en ze giert het uit van de pret. Haar vriendin wijst uit het raam naar een plasje water op het dek. „Kijk, hij lekt", gilt ze, het gezelschap komt nu niet meer bij. Aan boord van de Tiger, half negen. Op de veer boot is alles gedaan om het de Britse dagjesmen sen naar de zin te maken. Zo wordt er uitsluitend oploskoffie geschonken, en worden er echte Engel se ontbijtjes met verbran de bacon, vette worstjes, taaie toast en in afgewerk te olie gebakken eieren uitgeserveerd. Zo kan men gemakke lijk vergeten bij Dover het vertrouwde eiland verla ten te hebben. Als ruim een uur later wordt aange meerd in de haven van Boulogne-sur-mer, is het even een andere zaak. Hier is men echt in het buitenland, dat wordt al snel duidelijk. Boulogne, tien uur. Een Franse douaneman controleert in de bus de paspoorten en identiteitskaar ten en neemt afscheid met een beleefd „Au revoir", waarop een niet stuk te krijgen oudere dame vaststelt: "Daar heb je 't al. Frans". „En ze rijden allemaal aan de verkeerde kant", vult haar vriendin aan. Terwijl de bus Boulogne bin nenrijdt, zet een man met schelle fluittonen de 'Marseillaise' in. Dat is weer lachen, vooral als hij zijn concert afsluit met: "Ja, da's hun volkslied, de Mayonaise." Allez-oup. West-Londen is een dagje uit, en de Fransen zullen het weten ook. Populair Taferelen van een dagtocht. Een zeer populair soort dagtocht. El ke dag opnieuw verlaten duizen den Britten bij Dover of het na bijgelegen Folkestone het land, om in plaatsen als Calais en Bou logne een dagje Frankrijk te doen. En vooral, om er bood schappen te doen. Voor 75 gulden ben je vanuit Londen uit en thuis. En de bus sen komen van verder dan de hoofdstad. Er is een reisbureau dat de tocht naar Frankrijk vanaf Liverpool, 700 kilometer van Dover, organiseert volgens het gruwelijke schema: 's avonds weg, 's ochtends om vier op de boot naar Boulogne, de hele dag daar, 's avonds weer op de boot, en in de vroege ochtend van de dag daarna, na een bustocht die negen uur duurt, weer thuis. Zoals nog maar zes, zeven jaar geleden Fransen, Belgen en Ne derlanders bij duizenden elk weekeinde naar Londen afreis den omdat het een stad vol koop jeskoningen en prijsbrekers leek te zijn, zo gaan nu de Britten massaal naar het Continent om dat alles daar zo goedkoop is. Een gevolg van de hoge koers van het pond,, en hoge indirecte belastingen, onder meer. Er zijn reisorganisaties die winkeltochten naar Rotterdam organiseren. Andere gaan naar België. Maar dat is niets vergele ken bij het verkeer naar de Fran- DE BILT (GPD) - "En morgen in het zuiden kans op een onweers bui", zegt NOS-nieuwslezer Joop van Zijl. Het is maandag 9 juli; het einde nadert van alweer zo'n war me zomerdag - al bijna de derde. Maar terwijl Van Zijl nog bezig is zijn boodschap uit te spreken, rol len knallende donderslagen door de Westlandse duinen, schieten bliksems haastig door het zwerk en vindt een onverhoedse plensbui stralend zijn weg door wijd open staande balkondeuren en autoda ken. Tjeempie, wat is dat voor een weersverwachting? door Harry Kuiper "Meneer, dat moet u ons niet ver wijten", roept gebelgd een profes sionele weersverwachter in De Bilt, "wij hebben de waarschuwing die blijkbaar zojuist is voorgelezen, na half twee vanmiddag niet meer verspreid. Van toen af hebben wij gewaarschuwd voor onweer - ook vandaag". Maar Joop van Zijl houdt voet bij stuk. „Ik heb hier de weersverwachting van tien over vijf. Bestemd voor het journaal van zeven uur, staat erboven". En hij herhaalt: „Morgen in het zuiden kans op een onweersbui". In het journaal van acht uur rap porteert collega Siezen een ge wiekste aanpassing: "Onweers buien, het eerst in het zuidwesten van het land". Maar drie kwartier later is het bij Maarsbergen specta culair noodweer, en Maarsbergen ligt hemelsbreed tien kilometer van het KNMI. Bomen waaien om en versperren de autosnelweg A- 12. De bovenleiding van de spoor lijn verliest zijn spanning, het treinverkeer komt tot stilstand. Uit Utrecht, Maarssen en andere plaat sen wordt blikseminslag gemeld. Weldra blijkt het ook elders in het land helemaal mis te zijn geweest. Auto's raken van de weg of slaan over de kop. De volgende ochtend erkent A. C. Bakker, hoofd van de weer- dienst bij het KNMI, dat, hoewel onweersbuien al enkele dagen wa ren voorspeld, de weersverwach ting voor maandagavond een "ern stige onderschatting" van de werkelijke weersontwikkeling is geweest. Het heftige onweer begon niet "morgen", ook niet "het eerst in het zuidwesten", maar een dag eerder dan aangekondigd en toch in het zuiden van het land, zegt Bakker. De vraag rijst hoe het komt dat de weersverwachting zo dikwijls afwijkt van het echte weer. Welis waar niet altyd, en het KNMI voor spelt ook wel eens minder gunstig weer dan we uiteindelijk mochten ondervinden, maar met zoveel pro fessionele krachten daar in De Bilt zou je toch meer dan eens beter verwachten. Directeur H. Tennekes van de hoofdafdeling wetenschappelijk onderzoek van het KNMI is het daar ten dele mee eens. "Voorspel len van het weer blijft een hachelij ke onderneming", zegt hij."De weersverwachting is vaak fout, en dat blijft zo, ondanks het feit dat sinds de afgelopen vijfjaar compu ters worden gebruikt om de weers verwachting op te stellen. Tennekes, tevens hoogleraar me teorologie aan de VU in Amster dam en voorzitter van de stichting Ruimteonderzoek Nederland (SRON), stelt dat op deze manier de atmosfeer werd gebruikt als computer van zichzelf. Hij vindt deze methode om drie redenen on juist, waarmee hij aantoont dat de methode niet alleen onweten schappelijk klinkt, maar dat ook is. Grillig Tennekes:"Je kunt niet een of twee weersituaties als uitgangs punt nemen voor je verwachting, want er zijn verspreid over de aard bol op datzelfde moment nog meer weertypen. Je weet niet of en wan neer en in hoeverre zij van invloed zullen zijn op de weersverwachting die je onder handen hebt."Het ge volg is dat vanaf het eerste mo ment vaak grote fouten worden meegenomen, zodat je weersver wachting is gedoemd te misluk ken. In de tweede plaats, ook al zouden twee gevallen veel over eenkomst vertonen, de verschillen tussen die twee groeien ten minste zo snel als de fouten in een compu termodel". "Ten derde, het is gebleken dat in het bestand van weerkaarten - zo'n 11.000 stuks want zij omvatten 30 jaar - haast geen gevallen te vin den zijn die precies, of zelfs maar bijna precies overeenkomen met het weerbeeld van vandaag. An ders dan bijvoorbeeld de schrik keldag, die zoals bekend niet vaak, maar wel onveranderlijk weer keert, heeft de atmosfeer niets pe riodieks. De atmosfeer herhaalt zichzelf niet, haar gedrag is grillig en chaotisch". Wie in deze dagen een blik haar buiten werpt, kan dat moeiteloos beamen. Voorjaar en zomer van 1984 zijn tot dusver knudde ge weest en een week geleden venti leerde meteoroloog G. Haijtink de veronderstelling dat het dit jaar niet veel zomer meer kan worden. Op 16 april registreerde een weer- satelliet enorme zonnevlekken. Zonnevlekken, zo is wel gesteld, heten het weer in de war te sturen. Ligt daar de oorzaak van deze slechte zomer? Tennekes betwijfelt dat."Er zijn zoveel bronnen van atmosferische storing, dat de invloed van zonne vlekken daarop echt niet zo groot kan zijn. Bij zo'n uitbarsting op de zon schieten gloeiend hete deeltjes met eèn snelheid van 10 km per se conde de ruimte in. Dat betekent dat ze acht dagen later, op 24 april dus, onze bovenste luchtlaag had den bereikt, de meer dan 10 km ho ge stratosfeer. "Welnu, in de stratosfeer zit maar vijf procent van de lucht. Daaren tegen zijn er zoveel aardse warmte bronnen die het weer beinvloeden en desondanks is ook hun effect nauwelijks meetbaar. Nee, ik ge loof dat niet van die zonnevlekken. Je kunt over dat wisselvallige weer treurig doen, op dat rotweer schelden, maar je kunt er ook de zonnige kant van bekijken. Hier is het niet zoals in Noord-Noorwe- gen, waar de mensen het ene half jaar met daglicht in bed moeten stappen en het volgende half jaar in het donker hun werk moeten doen. Of zoals in Afrika, Florida en meer van die streken, waar mensen zomer en winter in dezelfde zo merkleren mogen rondsjouwen. Een of twee weersverwachtingen per jaar is misschien toereikend voor de Sahara, voor ons ligt het anders. Een enigszins betrouwbare weersverwachting komt ons goed van pas. Voor de landbouw, de constructiebouw, de energievoor ziening, scheepvaart- en luchtver keer, onze vrije dagen, voor zoveel meer. We hebben flink wat belas- te praten. Vorige tinggeld over voor een beetje be trouwbare weersvoorspelling. Computers ling, o "Wa Tennekes: „Er is een flinke verbe tering gekomen met het gebruik van computers. De tegenwoordige verwachtingen van het KNMI, voor vijf dagen, zijn gebaseerd op de modelberekeningen van het Eu ropees centrum voor weersvoor spellingen in Reading, bij Londen. "Die computer maakt meer dan 100 miljoen berekeningen per se conde. Dat is veel, hoewel voor ons werk eigenlijk nog niet genoeg. El ke avond om elf uur Nederlandse zomertijd verstrekt Reading een analyse van het weer voor de tien volgende dagen, aan de hand van de weerssituatié die eerder op die dag, om 12 uur GMT (14 uur Neder landse zomertijd) op talrijke pun ten over de hele wereld werd aan getroffen. „De volgende ochtend, circa 15 uur na de wereldomvattende waar nemingen in Reading en na zoveel meer computerberekeningen, kan het KNMI (en zijn collega-institu ten) beginnen met de verspreiding van meerdaagse verwachtingen die zijn toegespitst op het Neder landse weerbeeld. Niet voor tien dagen maar voor vijf, omdat daar na de kans op afwijkingen, en daar- onbetrouwbare voorspel- J, ons toch te groot wordt. "Want", zegt Tennekes, "er is een feitelijk gegeven. Meteorologie is de eerste natuurwetenschap die aantoont dat de uitkomsten van onderzoek niet onder alle omstan digheden beter worden naarmate je er meer geld in stopt. Je maakt met computers weliswaar een be tere, maar niet een aanzienlijk be trouwbaarder weersverwachting als je er nog grotere of meer verfijnde computers en computer programma's tegenaan gooit. De oorzaken van veranderingen en af wijkingen zijn vaak zo subtiel". "Atmosferische verschijnselen", vervolgt Tennekes, „kunnen niet langer worden voorspeld dan hun eigen levensduur. Welnu, een de pressie duurt niet langer dan een week. Wat daaruit voortvloeit is op voorhand niet te zeggen. En daar mee worden tevens de grenzen aangegeven van het vermogen van de geleerden om een redelijk be trouwbare weersverwachting op te stellen. Tennekes citeert de natuurkundi ge E.N.Lorentz. Twintig jaar gele den constateerde Lorentz dat, af hankelijk van vele omstandighe den maar zelfs midden op de At lantische Oceaan "de wiekslag van een meeuw het weer kan doen om slaan". Voorspellen van het weer blijft een hachelijke onderneming. De werkgroep 'Raad van Ker ken' van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland vindt dat de bewe ging waarnemer moet blijven bij de Raad van Kerken. De basisbe weging, zegt de werkgroep in een nota, heeft die confrontatie met de kerken nodig om eigen keuzes van christenen in de maatschappij aan te scherpen en te verdiepen. En de kerken moe ten op hun beurt steeds weer worden uitgedaagd door christe nen voor wie 'geloven' in wezen een politieke handelwijze is. Eerst was de basisbeweging bij de Raad van Kerken een jaar waarnemer op proef. Dat werd verlengd met een experimentele periode van twee jaar. Die is nu ten einde. Volgens de werkgroep is het de afgelopen drie jaar dui delijk geworden, dat het waarne mer-zijn niet vooruitloopt op een (gast)lidmaatschap. De positie van waarnemer betekent een 'in houdelijke keuze'; de basisbewe ging moet in de raad ónders aan wezig zijn dan de kerken. Ze is geen kerkgenootschap en wil dat ook niet worden. "Wij zijn een deel van de basis van de kerken, op nieuwe wijze dwars door de bestaande kerken heen gegroe peerd". Op dit ogenblik is de beweging vertegenwoordigd in de maande- lfjkse vergaderingen van de raad en in de afdelingen dienst, ge loofsvragen, eredienst, interna tionale zaken, sociale vragen en vrouw-kerk-samenleving. Ge zien de rol van deze afdelingen bij de voorbereiding van beslui ten in ae raad, adviseert de werk groep, dat de basisbeweging in alle afdelingen van de raad een vertegenwoordiger krijgt. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Haarlem-Schoten C. J. G. Keijzer Leeuwarden; aange nomen naar Utrecht (deelwerk) kandidaat mevrouw L. A. van Ketel, naar Blitterswijk-Venray (hervormd-gereformeerd 'Samen op weg') kandidaat H. J. C. van Es Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Kerken: be roepen te Leimuiden kandidaat C. van der Kooi, te Berkel-Ro- denrijs (voor verpleeghuis 'Zandhove') M. H. Rougoor Berg- schenhoek. Voorschoten. De Voorscho- tense pastoor W. H. de Munck heeft dit weekeinde afscheid ge- nortien van de parochies Lauren- tius en Moeder Gods. Hij is per 25 juli benoemd tot pastoor van de Maria-parochie in Roelofa- rendsveen. Veertien jaar heeft pastoor De Munck in Voorscho ten gewerkt. Lutherse assemblee Zondag begint in het sport stadion van Boedapest (Honga rije) de zevende algemene verga dering (assemblee) van de Lu therse Wereldfederatie (97 ker ken met 54 miljoen gelovigen) De federatie komt voor het eers in haar bijna 4 nis bijeen in een Oosteuropees Jand. De Hongaarse autoriteiten hebben zich bij de voorbereidin gen van de assemblee uiterst soe pel opgesteld. Zij hielden zich aan de belofte, dat geen enkele afgevaardigde uit de lutherse we reld - en ook geen enkele jour nalist - een strobreed in de weg zou worden gelegd. Het thema van de vergadering is 'In Christus hoop voor de we reld'. Eén van de kerkpolitieke onderwerpen zal zeker de apart heid zijn. In enkele Zuidaft> kaanse lid-kerken wordt de apartheid niet alleen ge rechtvaardigd, maar ook in prak tijk gebracht. Een belangrijk deel van de lutherse wereld vindt, dat dit niet langer kan worden getolereerd. Waarnemers achten de aanwe zigheid in Boedapest van de Zuidafrikaanse theoloog Allan Boesak, president van de We reldbond van Hervormde Ker ken, van veel betekenis. Van be lang is ook de houding van de rij ke en nog altijd machtige luther se kerk van West-Duitsland, die naast 'broerderlijke' ook finan ciële banden heeft met de twee blanke lutherse kerken in Zuid- Afrika. De assemblee duurt tot 5 au gustus. Er komen 330 afgevaar- - digden. Uit Nederland twee, on der wie de bekende predikant Wonno Bleij, en twee adviseurs. Een paar Zuidafrikaanse theolo gen hebben van de regering daar geen uitreisvisum gekregen om de vergadering in Boedapest mee te maken. DE REMISE SUR LA VI AH DE gS DEB0EUF" In het hoogseizoen is een uur wachten voor een van de 25 kassa's van de 'hypermarket' geen uitzondering. (foto GPD) se kustplaatsen die het dichtst bij Engeland liggen. Jaarlijks gaan 2 miljoen dagjes-Britten naar Calais, en anderhalf miljoen naar Boulogne. Verder pikken Dieppe, Le Havre en Duinker ken nog een fors graantje mee. Het programma is steeds het zelfde. Eerst wordt een bezoek gebracht aan een bovenmaats soort supermarkt, de Hypermar ket. Daarna is er nog wat tijd over voor de rest van het stadje, de kleine winkeltjes, de restau rantjes. Aan het eind van de mid dag gaat het weer huiswaarts. Middenstand en horeca in plaatsen als Calais en Boulogne zqn zo afhankelijk geworden van hun Britse bezoekers, dat som mige neringdoenden er een mondje Engels zijn gaan spre ken! Dat helpt zeer bij de handel, want het omgekeerde, een Brit die Frans spreekt, is schaarser dan truffels in de wouden van Périgord. Kikkers Het Britse miljoenenbezoek is ook nuttig voor het begrip tussen de naties. Want daar ontbreekt het nogal aan. Als door een on fortuinlijk toeval de Fransen ter sprake moeten worden gebracht, heeft de gemiddelde Brit het bij voorkeur over de „Froggies". De kikkers dus, naar het diertje dat dat onbeschaafde volk in groten getale eet. De Fransen hebben omge keerd ook weinig op met het Britse volk. Bij een opiniepeiling kwam Engeland onlangs als een van de onsympathiekste landen ter wereld (na Rusland) uit de bus. Mevrouw Thatcher was na Khomeini en Khadaffi de meest gehate wereldleider. Ze eindigde bijvoorbeeld ook nog ruim bo ven Tsjemenko. Geen wonder dus, dat op de veerboten tussen Engeland en Frankrijk boekjes te koop zijn, die de Britten inleiden in de ge woonten aan gene zijde van het Kanaal. Uit zo'n boekje: „Zelfs levenslange vrienden geven el kaar een hand bij ontmoeting en afscheid. Meisjes mogen onge straft op beide wangen worden gekust, d.w.z. na ongeveer de derde ontmoeting." Kerst Vooral in de maanden voor de kerst is het zeer, zeer druk op de boten naar het land waar helaas Fransen wonen, een tekortko ming die echter ruimschoots wordt goedgemaakt door het he melse en in Britse ogen spot goedkope eten en drinken dat ei- te koop is. Alleen al naar Calais gaan dan per dag 60 boten tjok vol met op koopjes beluste Brit ten. Een geregeld Boulogne-gan ger, psychiater Peter Hurford uit Londen: "Voor de kerst is het vreselijk. Op elke veerboot staan dan al gauw tien bussen vol dag jesmensen, plus de nodige perso nenauto's. Dat gaat allemaal naar de Hypermarket. Daar verzamel je in 20 minuten je boodschap pen. En dan is het anderhalf uur voor de kassa staan." Vechtpartijen, omdat mensen denken dat anderen proberen voor te piepen, zijn dan heel ge woon. Weer terug in Dover moet iedereen door de douane. Dan sta je daar weer, soms wel drie kwartier, in de kou, met je bood- schappenwagentjes en tassen. Iedereen weet van te voren dat dat je te wachten staat. Toch ga je." Pourquoi, is de vraag die hier opkomt. Waarom doen al die Britten dat? Waarom laten ze zich met z'n allen naar een soort fabriekshal even buiten Boulog ne of Calais slepen, waarop met grote letters 'Hypermarket' staat? Het antwoord is: omdat je daar, met een beetje slim inko pen, je reiskosten eruit haalt en zelfs meer dan dat. Winst Met name op de drank valt veel winst te maken. Bier kost in Frankrijk een derde van wat het in Engeland doet. Daar komt dan nog het voordeel bij dat het hier écht bier betreft, een schaars goed in het perfide Albion: met schuim erop dus, en met een be hoorlijk alcohol-percentage. Het aardige is nu, dat men per per soon het equivalent van 50 liter mag meenemen. Dat zijn dus 200 flesjes van een kw^rt liter, en het aantal Britten dat bij dagtochtjes zoveel bier uit Frankrijk meesleept, zou maan delijks een flink voetbalstadion kunnen vullen. Het is altijd weer verbijsterend om te zien wat de mens uit hebzucht doet. De veer boten tussen Engeland en Frank rijk bieden wat dit betreft over weldigende bewijslast. Wijn Want het blijft niet bq bier. Me nigeen sleept ook nog de maxi maal zeven flessen wijn mee die vrij door de douane mogen. Voordeel: een gulden of vijf per fles. Plus twee flessen gedestil leerd. Om maar te zwijgen van-de belastingvrije rookwaren die op de veerboot te koop zijn. Je zal verder de Britten de kost moeten geven die loodzware gie tijzeren pannen meesjouwen, omdat die in eigen land wat duurder zijn. Koffiezetappara ten, weggooi-aanstekers, keu kenmessen, opvouwbare fietsen, overalls, je kan het zo gek niet verzinnen of ze gaan mee. En dan zijn daar natuurlijk lek kernijen met namen als ballotine de faisan et volaille, huile aux quatre herbes, vacherin du mont d'or, bouchée a la reine, paté de chevreuil a l'armagnac, het soort delicatessen kortom, dat in En geland of niet te vinden is, of een modaal weeksalaris kost. De beloning wacht thuis. Het is hier zeer 'bon ton' om lunches of dinner-parties te geven, en daarbij dan uitsluitend de uit Frankrijk meegenomen lekker nijen uit te serveren. Wie dan nog kan zeggen dat hij de 'casserole' in een eveneens ginds gekochte Le Creuset pan heeft gemaakt, kan, in termen van sociale pikor de gesproken, niet meer stuk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6