Rudirig is tegen extra uitgaven Eenmalige uitkering voor zelfstandigen Ultimatum voor rederijen bij regeling kolenvervoer SCDK 'Lastenverlichting bedrijven in gevaar' Alkmaarse officier kritiseert leegstand Nederlands echtpaar in Zweden vermoord Leenrecht pas in '86 ingevoerd 'Vervolging herwaarderen voor oorlogsmisdadigers' Hagenaar rijdt in op jongeren HllWll MAANDAG 18 JULI 1984 Binnenland PAGINA DEN HAAG (GPD) - De 1,5 miljard gulden aan lastenverlichting voor het bedrijfsleven in 1985 komt in gevaar als de ministers van het kabinet-Lubbers niet bereid zijn de afgesproken bezuinigingen op hun departementen uit te voeren. Dat dreigement heeft minister van financiën Ruding gisteren laten horen. Het kabinet bereikte vrijdagnacht een voorlopig akkoord over de be groting voor 1985 en de bezuinigin gen op de rijksuitgaven, maar Ru- ding is niet gerust op de uitvoering daarvan omdat diverse ministeries kampen met uitgaven-overschrij dingen. In totaal gaat het om 9,6 miljard gulden aan bezuinigingen. Een aantal zaken bleef echter on ingevuld: de lastenverlichting voor het bedrijfsleven, de extra-uitga ven voor nieuwe beleidsmaatrege len en het geld dat de regering wil steken in maatregelen ter bestrij ding van vooral de jeugdwerkloos heid. Het Centraal Planburau zal de komende weken - het kabinet is nu vier weken op vakantie de ze punten doorrekenen, zodat eind augustus de definitieve beslissin gen over de begroting kunnen wor den genomen. Ruding zei gisteren dat door de wensen van zijn collega-ministers de uitgaven met 2,5 miljard gulden kunnen worden overschreden. Een aantal ervan noemde hij onvermij delijk, zoals de extra afdrachten aan de Europese Gemeenschap en de hogere kosten voor het Ooster- schelde-projekt. Verder blijken ook diverse mi nisters extra wensen op tafel te hebben gelegd in het begrotings overleg van vrijdag, terwijl ook nog een aantal verlangens van de Tweede Kamer op uitvoering wachten. „Die wensen moeten worden teruggeschroefd", zei Ru ding gisteren voor de AVRO-radio. Hard De minister stelde zich hard op. „Als dat niet gebeurt zijn nieuwe bezuinigingen nodig, anders zullen we aan de lastenverlichting voor het bedrijfsleven moeten komen". Daarvoor is in de voorlopige begro ting een bedrag van 1,5 miljard gul den uitgetrokken. „Voorwaarde voor het doorgaan van die lastenverlichting is dat de financiële ruimte er is", aldus Ru ding. „Maar als de collega's in het kabinet en de Tweede Kamer die ruimte niet mogelijk maken zal er toch iets moeten gebeuren. Ik kan niet toestaan dat we wéér de ver keerde weg op gaan". Ruding noemde het zeer onver standig om het probleem van de mogelijke extra uitgaven op te los sen via een verhoging van de belas tingen. „De oorzaak wordt ge vormd door de uitgaven. Dan moe ten we daar dus ook wat aan doen". Premier Lubbers wilde echter vrijdagnacht na het kabinetsbe raad de mogelijkheid van een 'be- ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse hoofdofficier van justitie, mr. Jose- phus Jitta, noemt in zijn zaterdag openbaar gemaakte jaarverslag over 1983 de leegstand van cellen in de nieuwe gevangenis Westlinge in Heerhugowaard 'onaanvaard baar'. Volgens de hoofdofficier ligt de schuld daarvoor bij het selectie instituut voor het gevangeniswe zen, dat de plaatsing van gedeti neerden regelt. Veroordeelden moeten wegens cellengebrek meestal geruime tijd „op de wachtlijst" doorbrengen voor zij hun straf kunnen uitzitten, als zij tenminste niet in voorarrest worden gehouden. In de gevange nis Westlinge bleven regelmatig cellen leegstaan, doordat verdach ten die waren opgeroepen om hun straf te komen uitzitten, niet kwa men opdagen. Het Alkmaarse par ket wilde die cellen graag gebrui ken voor de eigen veroordeelden, maar het selectie-instituut gaf daar geen toestemming voor. Deze ervaring roept volgens de hoofdofficer de vraag op of het se lectie-instituut ten i paalde categoriën gedetineerden nog wel bestaansrecht heeft. Juist door gebrek aan cellen moest een verdachte in het verslagjaar op vrije voeten worden gesteld. Dezelfde vraag werpt de officier op ten aanzien van de bemoeienis van de rijksgebouwendienst bij huur van kantooruimten. „Deze tussenkomst leidt tot enorme ver traging en tot vele extra bureaucra tische tussenschakels", aldus mr. Josephus Jitta. Volgens hem is zijn diensteenheid in samenwerking met specialisten van het departe ment gemakkelijk in staat die za ken veel sneller te regelen. Fraude-officier mr. F.M. Visser spuit in zijn deel van het verslag zijn ergernis over „de belabberde personele- en materiële omstandig heden" waarin de fraudevervol ging in Alkmaar moet functione ren. Hij vindt dat het op deze wijze functioneren van de fraudebestrij ding „gelet op de grote financiële belangen die daarmee zijn ge moeid en de prioriteit die fraude bestrijding volgens de beleidsma kers zou moeten krijgen volstrekt onverantwoord is". NIJMEGEN - Na een estafettetocht vanuit het Poolse Krakow zijn afge lopen zaterdag vijf atleten in Nijmegen aangekomen, waar zij vandaag in de vierdaagse zullen starten. De hele tocht werd lopend afgelegd, behal ve in de DDR, omdat daar niet naast de auto mocht worden gelopen. (foto ANP» ALMELO (GPD) In hun tent in het uiterste noorden van Zweden is een Nederlands echtpaar door tientallen messteken om het leven gebracht. Marinus en Janny Stege- huis-Schelfhorst (39 en 33 jaar) uit Almelo werden vrijdagavond ge vonden. De Zweedse politie heeft het moordwapen in de tent aange troffen. Een rechercheteam van het plaatsje Gallivare, bijgestaan door een speciale moordbrigade, heeft de zaak in onderzoek. Van de dader (s) ontbreekt nog elk spoor. De paspoorten en reischeques van beide vakantiegangers zijn ont vreemd. Het motief voor de dubbele moord is volgens een woordvoer der van de Zweedse politie nog on duidelijk; roofmoord wordt niet uitgesloten. Het politie-onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de hevi ge regen van de laatste dagen waar schijnlijk veel sporen heeft uitge wist. De ontzielde lichamen van het echtpaar werden vrijdagavond om streeks half negen ontdekt door drie Zweedse toeristen, die een kijkje kwamen nemen bij de inge storte tent van de Nederlanders. Omdat het tentdoek vele scheuren vertoonde, houdt de politie er reke ning mee dat de dader dwars door de tent op zijn slachtoffers heeft in gestoken. Het gebied waar de Ne derlanders verbleven, was volledig onbewoond. In Zweden is het vrij kamperen bijna overal toegestaan. De gewaarschuwde Zweedse po litie gaat er van uit dat de dubbele moord vrijdag of mogelijk donder dag al is gepleegd. De vermoorde Almeloërs, die geen kinderen had den, vertrokken vorige week met de auto vanuit hun woonplaats voor een vakantie naar Zweden. lastingplan' niet helemaal uitslui ten. VVD-leider Nijpels „ontraad de" het kabinet zaterdag eveneens belastingverhogingen. „In 1985 willen wij geen verdere verzwaring van de lasten voor de burger". Vooral de WD hecht zeer aan de lastenverlichting voor het bedrijfs leven, die voor de helft de vorm zal krijgen van een belastingmaatre gel, voor de andere helft de vorm van verlaging van sociale premies voor de werkgevers. Nijpels zei in een reactie dat vermindering van de lastenverlichting voor de WD aanvaardbaar is. Garantie Minister Ruding was er vrijdag de oorzaak van dat het kabinetsbe raad over de begroting zo lang duurde. Hij eiste keer op keer garanties dat het afgesproken be zuinigingsbedrag zou worden ge haald. Uiteindelijk werd besloten dat de definitieve beslissingen daarover zouden worden uitge steld tot het CPB de cijfers op tafel heeft gelegd. Ruding heeft er ook grote moeite mee dat het bezuinigingsbedrag van 9,6 miljard waarschijnlijk niet wordt gehaald. Vrijdagnacht werd al duidelijk dat zowel op de sociale zekerheid als op de ambtenarensa larissen niet 2,7 miljard gulden zal worden bezuinigd, maar enkele honderden miljoenen per categorie minder. Minister De Koning (sociale za ken) bleek in het overleg niet in staat voorstellen voor het volle be zuinigingsbedrag op tafel te leg gen. Het kabinet sprak daarna af dat een vermindering tot ongeveer 2,5 miljard aanvaardbaar is. Omdat is afgesproken dat ambtenaren en uitkeringstrekkers ongeveer even veel zullen bezuinigen, geldt het zelfde voor minister Rietkerk (bin nenlandse zaken). DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) zal het leenrecht, een vergoeding voor schrijvers en uitgevers voor het uitlenen van boeken in bibliotheken, pas op 1 januari 1986 invoeren. Het was aan vankelijk de bedoeling dat het leenrecht al op 1 januari 1985 van kracht zou worden. Juridisch-tech- nische problemen zijn oorzaak van de vertraging. Het leenrecht zal namelijk deel gaan uitmaken van de nieuwe veel omvattende welzijnswet, waarover het kabinet afgelopen vrijdag over eenstemming heeft bereikt. De welzijnswet omvat behalve het openbaar bibliotheekwerk: vor ming en sociaal cultureel werk, kinderopvang, emancipatie en op bouwwerk, maatschappelijke op vang en hulpverlening, welzijnsbe leid voor minderheden en het sportbeleid. Voor het leenrecht is per jaar tien miljoen gulden uitgetrokken. De ene helft betaalt het ministerie van WVC, de andere helft zal van de bi bliotheken moeten komen. Die mogen hun tarieven daarvoor ver hogen, aldus Brinkman. Van het leenrecht gaat zeventig procent naar de schrijvers en dertig pro cent naar de uitgeverijen. De bibliotheken zijn altijd tegen het leenrecht geweest. Ze vrezen dat er nog minder mensen naar de bibliotheek komen. Kind verdronken EINDHOVEN (ANP) - De tweeja rige Job Baets uit Eindhoven is verdronken in het riviertje de Dommel. Gisteren werd het stoffe lijk overschot gevonden. Het kind is eind mei in Riethoven te water geraakt, aldus een woordvoerder van de politie. Uitgebreide zoekac ties hadden tot dusverre geen re sultaat opgeleverd. ZW1JNDRECHT (ANP) - Met een druk op een knop, waardoor de enorme deuren van een fabricage- hal zich openden, heeft minister Van Aardenne (economische za ken) zaterdagmiddag het startsein gegeven voor het transport van een 3800 ton wegend boorplatform van Zwijndrecht naar de Noordzee, 55 kilometer ten westen van Den Hel der. Onder grote belangstelling van het publiek rolde het gevaarte zonder problemen op elfhonderd wielen uit de hal bij De Groot Constructie in Zwijndrecht. Het was het zwaarste gewicht dat ooit op rubberwielen is vervoerd en dat door het Ameri kaanse opdrachtgevende bedrijf Conoco dan ook zal worden aange meld bij het Guiness Book of Re cords. Het imposante produktiedek van Conoco gaat deel uitmaken van een booreiland. (fotoANP» Na hercontrole Hellevoetsluis uitkering bij 4 pet. geschrapt HELLEVOETSLUIS (ANP) - Bij de avondlijke hercontrole van mensen die een sociale uit kering krijgen in Hellevoet- sluis, kon deze uitkering bij 4 procent van de betrokkenen worden beëindigd. Ruim 1 pro cent van de mensen kwam in aanmerking voor een lager be drag en ruim 2 procent voor een hoger bedrag. Meer dan driekwart van de 1050 mensen die werden opgeroepen zijn voor de controle verschenen. De resterende mensen zullen de hercontrole weer op de nor male wijze kunnen ondergaan. Dit heeft de gemeente Helle voetsluis zaterdag meegedeeld. De gemeente besloot onlangs de hercontroles, die periodiek moeten worden uitgevoerd en dit keer te lang waren uitgeble ven, in de avonduren uit te voe ren. Daartoe werden alle uitke ringsgerechtigden opgeroepen. Deze procedure heeft bijna een maand geduurd. In de Tweede Kamer is kri tiek geuit op de handelwijze van Hellevoetsluis, omdat de uitkeringsgerechtigden zich daardoor vernederd zouden voelen. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) liet zich ook enigszins kritisch uit over de vorm van het heronderzoek, maar toonde anderzijds begrip omdat de gemeente anders zou worden gekort op de bedragen die de sociale dienst zou ont vangen. HILVERSUM (ANP) - Het actief opsporen en vervolgen van oor logsmisdadigers door de Neder landse justitie is gezien de resulta ten uiterst onbevredigend. Door het grote aantal juridische spelre gels (onder meer problemen met uitlevering) is het vrijwel onmoge lijk gebleken nog een oorlogsmis dadiger voor de rechter te brengen. En als dat al gebeurt dan is de be wijsvoering vaak zo lastig dat vrij spraak wegens gebrek aan dat be wijs kan volgen, zoals dat bijvoor beeld bij Talens het geval was. Het opsporings- en vervolgingsbeleid in Nederland is daarom toe aan een herwaardering. Tot die conclusie kwam mr. P. Brilman, de officier van jusitie die gedeeltelijk voor dit werk is vrijgesteld, zaterdag voor de VARA-radio. Brilman is tot zijn bevindingen gekomen na een beoordeling van het werk van de afgelopen twee jaar. „Het is hoogst onbevredigend dat het recht zijn loop niet heeft en ik denk dat we toe zijn aan een her waardering. Het moment is er niet ver van af dat ik een rapport van deze strekking aan de minister van justitie stuur. De politiek moet be slissen of we doorgaan met een ac tief opsporingsbeleid of terug moe ten vallen naar een passief beleid," meent Brilman. Volgens de officier is „het wel nuttig om de know-how die nu is opgebouwd, te laten voortbestaan en bijvoorbeeld iemand achter de hand te hopuden die op afroep be schikbaar is voor plotseling opko mende zaken. Maar ik denk niet dat je nog de indruk moet wekken bezig te zijn met een actief vervol gingsbeleid. Dat heeft geen zin," aldus Brilman. Brilman waarschuwde overigens tegen eigeninitiatieven bij de op sporing van oorlogsmisdadigers die nog door de Nederlandse justi tie worden gezocht. Hij wees in dit verband op de 'Groninger Groep' die nog steeds actief is om oorlogs misdadigers uit Duitsland naar Ne derland te halen. Brilman voorzag grote problemen voor de Neder landse overheid als oorlogsmisda digers in de Bondsrepubliek zou den worden ontvoerd en bij hem zouden worden afgeleverd. „Ik moet nog zien dat de rechter dat slikt. Hoogstwaarschijnlijk zal de man uiteindelijk weer worden te ruggestuurd," aldus Brilman. Onderweg deden zij nog familie er kennissen aan. Ze waren sinds en kele dagen in het uiterste noorder van Zweden. Donderdag heeft een garagehou der in Kiryna het echtpaar nog ge sproken toen hun auto defect wa< geraakt. Zij vertelden hem dat zij naar het 200 kilometer verder gele gen Gallivare wilden. Daarna is niets meer van de twee Nederlan ders vernomen. De paspoorten van de slachtof fers zijn weliswaar ontvreemd en ook zijn er travelercheques ver dwenen, maar dat is volgens de woordvoerder van de Zweedse po litie, zeker geen definitieve aanwij zing dat het om roofmoord zou gaan. De cheques kunnen mogelijk al eerder zijn uitgegeven door het echtpaar zelf. KIJKDUIN (ANP) - Twee jonge Hagenaars zijn in de nacht van za terdag op zondag opgenomen in een ziekenhuis, nadat een auto vlakbij Kijkduin bewust op een groepje van achttien jongeren was ingereden. De bestuurder van de auto en een naast hem zittende strandtent houder waren volgens de politie vermoedelijk over hun toeren ge raakt, doordat eerder die avond jongeren zich in hun strandtent hadden misdragen. Het groepje waarop zijn inreden had daar ove rigens niets mee te maken, aldus de Haagse politie. De strandtenthouder en zijn hulp, beiden uit. Den Haag, reden op het fietspad van de Machiel Vrijenhoeklaan eerst van achteren in op de groep jongeren. Eén 20- jarige jongen uit Den Haag werd geraakt, maar liep slechts een ge kneusde hand op. Honderd meter verder keerde de auto, om nu fron taal op de groep in te rijden. Twee jongeren konden niet bij tijds opzij springen. Een 18-jarige Hagenaar werd over de auto heen geslingerd en liep een bekken breuk en een gebroken knie op. Een 16-jarige Hagenaar hield een rechter bovenbeenbreuk aan de botsing over. De strandtenthouder en zijn hulp worden nog verhoord door de politie. Vier doden bij ongeluk Deurne DEURNE (ANP) - Bij een ver keersongeval vrijdagavond in Deurne zijn vier mensen om het le ven gekomen. De slachtoffers zijn het echtpaar Feller, 44 en 47 jaar oud, hun 20-jarige dochter uit Deurne en een 26-jarige Eindhove- naar. De familie Feller werd in Deurne op de fiets aangereden door de Eindhovenaar, die met zijn auto in een bocht op de verkeerde weghelft was terechtgekomen. Daarna botste hij tegen een boom. De politie vermoedt dat drankge bruik oorzaak is geweest van het ongeval. In Almere zijn gisterochtend een 44-jarige man uit Lelystad en een 22-jarige Amsterdammer omgeko men bij een frontale botsing op een tweebaansweg. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Scherpen- huizen (Verkeer en Waterstaat) heeft aangekondigd dat het kolen- vervoer in de binnenvaart naar een aantal elektriciteitscentrales met ingang van 15 augustus in z'n ge heel over de schippersbeurs zal worden verdeeld, indien particu liere schippers en rederijen niet vóór die tijd een akkoord bereiken over een regeling waarbij ook een deel buiten de beurs om kan wor den gevaren. Dit heeft het departement van verkeer en waterstaat zaterdag la ten weten naar aanleiding van het mislukte overleg afgelopen week tussen partijen om tot een regeling te komen. De stellingname van de staatssecretaris kan worden be schouwd als een schot voor de boeg voor de rederijen die voorals nog niet bereid zijn aan de eis van de particuliere schippers tegemoet te komen om meer lading over de beurs te verdelen vanwege de slechte positie van de particuliere binnenvaart. De afgelopen jaren was er een re geling met een verdeling waarbij de rederijen buiten de beurs om het merendeel van het vervoer naar de centrales in Weurth en Buggenum voor hun rekening na men. De particuliere schippers ei sen al enkele maanden een verho ging van hun aandeel met tenmin ste vijf procent. Staatssecretaris Scherpenhuizen heeft de regeling begin dit jaar al opgeschort tot 1 juli. De particuliere binnenvaart is vrijwel unaniem van mening dat het kolenvoer over de schippers beurs zou moeten worden ver deeld. Scherpenhuizen heeft ook een belang voor de particulieren opgenomen om echter tot een ver deling met de rederijen te komen, waarbij ook een deel buiten de beurs blijft. Hij heeft namelijk aangekondigd dat indien het vervoer bij uitblij ven van overeenstemming inder daad over de beurs zal komen, de beurstarieven zullen moeten wor den verlaagd om de transportkos ten voor de centrales niet te veel te laten stijgen. De rederijen varen namelijk goedkoper dan de parti culiere binnenvaart, hoewel offi cieel gelijke tarieven gelden. Het vervoer naar de centrale bij Weurth is nu voor 75 procent in handen van de rederijen, dat naar Geetruidenberg voor 50 procent. De kolenleveranties voor de cen trale in Buggenum, die buiten de regeling valt, worden geheel door particulieren verzorgd. Het totale vervoer naar deze drie centrales bedraagt jaarlijks zo'n 4 miljoen ton. Het conflikt over de kolenrege- ling wordt aan beide kanten zeer hoog opgenomen. In de particulie re binnenvaart zijn al stemmen op gegaan om harde acties te gaan voeren om volledig vervoer over de beurs af te dwingen. De Koning wil opheldering over omroep-cao DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) wil van de omroep we ten of de financiering van de ar beidstijdverkorting naar een 36- urige werkweek wel in overeen stemming is met de regels die voor de collectieve sector gelden. Ook wil de minister weten hoe groot het percentage herbezetting is dat door de arbeidstijdverkorting ont staat, zo heeft een woordvoerder van het ministerie vanochtend meegedeeld. Als zou blijken dat het akkoord niet aan de regels voor de collectie ve sector; voldoet, kan de overheid ingrijpen door wijzigingen in de begroting van het ministerie van WVC. Via dit ministerie krijgt de omroep het geld uit de Omroepbij drage. ADVERTENTIE Voor do man of vrouw, die In 1983 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en alleen of samen met echtgeno(o)t(e)/partner niet méér heeft kunnen verdienen dan een minimum Inkomen, bestaat er ook nu weer de mogelijkheid een eenmalige uitkering aan te vragen. Deze Eenmalige Uitkering Zelfstandigen (EUZ '83) Is belastingvrij en wordt als regel onder bepaalde voorwaarden verstrekt binnen 2 maanden na aanvrage. Het basisbedrag van de uitkering ligt bij het minimuminkomen tussen t 400,- en t 575.-. Voor leder kind waarvoor over het 4e kwartaal 1983 kinderbijslag werd ontvangen wordt 1 25.- extra uitgekeerd. Het ontvangen van huursubsidie In 1983 leidt tot een verhoging met t 55,-. .met een minimum of lager inkomen. Als u na wilt gaan of ook Uw uitkering, doe dan het volgende: Denkt U In aanmerking te komen voor een uitkering en wilt U een aanvraagformulier mét een toelichtIng voor het Invullen thuis ontvangen? óf: stuur een briefkaart naar SCOK antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam. (voor de agrarische sector en de visserij: STUIM antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage); óf: vraag Uw boekhouder/accountant of hij/zij dit voor U doet. Bij het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf (RDK) of de districtsbureauhouder van de STULM kunt U desgewenst nadere Inlichtingen krijgen. Voor werknemers met een minimum Inkomen of mensen met een uitkering op het minimumniveau geldt deze Regeling niet. Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Tel. 020-997595 Stichting tot uitvoering van tandbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5