'Arbeidsmarkt zit te springen om bestuurskundigen' Reinwardt Academie: wel samenwerken, niet fuseren Onderzoek baar moederhalskanker wordt voortgezet Nieuwe studierichtingen aan universiteit (2) Inbreker ziekenhuis in geslagen Poging tot aanranding Inbraak aan Druckerstraat Fietster botst tegen auto Dronkeman slaat broer MAANDAG 16 JULI 1984 Gezondheidswetenschappenbestuurskunde en bio-farmacie: opleidingen van de toekomst? "Ja", zeggen de voorvechters van deze drie nieuwe studierichtingen aan de Leidse universiteit. Straks dus geen wezensvreemde doctorandussen die van top tot teen volgestopt zitten met theoretische kennis? "Nee", zeggen de voorvechters die in het komende studiejaar de eerste studenten gaan opleiden. Kortom, als alles volgens plan verloopt staat er over vier jaar een nieuw type wetenschapper op de stoep: een kruising tussen een snelle reclamejongen en een verstrooide professor. Drie aardige hoogleraren, weliswaar nog van de oude stempel, maar met vernieuwende gedachten, prijzen in de komende drie afleveringen hun waren aan. Vandaag: Bestuurskunde en professor Braam. Prof. Braam: zeer gerichte opleiding LEIDEN - Het wordt weieens te luid geroepen: goede bestuurders ontbreken er aan de universiteit. Welnu, daar kan in de toekomst misschien iets aan worden gedaan. Over vier jaar studeren, als alles goed gaat, de eerste bestuurskundigen af aan de Leidse universi teit. Misschien dat ze tegen die tijd kunnen worden ingeschakeld, tegelijk een goede test of het onderwijs heeft gedeugd. Prof. dr. A. Braam: "De studenten worden stevig aangepakt". Professor dr. A. Braam, hoogleraar in de bestuurskunde, kan een lach niet onderdrukken, maar zegt dan zonder enig cynisme: "Ja, ja, de be hoefte naar deskundigen is groot op het moment". Volgens hem zit de arbeidsmarkt om dit soort figu ren te springen. Hij legt uit waar om: "Met name de laatste twintig jaar is de organisatie en werking van het openbaar bestuur steeds ingewikkelder geworden en in sommige opzichten zelfs proble matisch. Met openbaar bestuur bedoel ik de overheid en alles wat met de overheid onderhandelt op zowel landelijk, provinciaal als gemeen telijk niveau. Dat kunnen zijn: ra den, besturen, werkgeversorgani saties, vakbonden of verenigingen. De rijksdienst bijvoorbeeld is, getuige het aantal (semi)overheids- instellingen, hun taken, omvang en het aantal werknemers, een van de meest ingewikkelde organisaties geworden. Bovendien", zo waar schuwt de hoogleraar, "is op het bestuurlijke vlak in Nederland ook niet alles in orde. De grenzen tus sen openbare instellingen en ande re maatschappelijke sectoren, zo als het bedrijfsleven en particulie re instellingen, zijn poreus. Over en weer beïnvloeden ze elkaar te veel. Over falend bestuur wordt hier nog veel te weinig gesproken. door Saskia Stoelinga En onderzoek ernaar wordt niet of nauwelijks gedaan". Samenwerking Kortom: de behoefte aan hogere functionarissen, die over voldoen de deskundigheid en vaardigheid beschikken om het een en ander in goede banen te leiden, is groot. Braam maakte die groeiende be hoefte al kenbaar halverwege de ja ren zeventig. Maar toen was er nie mand die wilde luisteren. "In min der florissante tijden wordt de vraag naar specialisten groot". Pas eind '79 kreeg de hoogleraar, die al zo'n 25 jaar in het vak zit, de moge lijkheid om zijn plannen uit te werken. De opleiding bereidt de studen ten niet alleen voor op manage ment- en beleidsfuncties binnen en buiten het openbaar bestuur, maar ook op politiek-bestuurlijke func ties. Tot dusver is bestuurskunde een bijvak geweest van ongeveer twintig studierichtingen. Afgestu deerden in dit bijvak kunnen en mogen zich volgens Braam in de verste verte geen bestuurskundi gen noemen. "Daarvoor is hun kennis veel te gering". Een reden dus voor een nieuwe opleiding, maar nu met bestuurskunde als hoofdvak. Om de kosten te drukken (be langrijk in deze tijd) en de keuze mogelijkheden voor de studenten zo breed mogelijk te maken, is ge kozen voor een samenwerking met de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Bij beide instellingen, die elk zo'n 100 studenten tot het eerste jaar toelaten, is de studierichting ondergebracht in de faculteit der Sociale Wetenschappen. Gemeen schappelijke activiteiten, naast de Verving en voorlichting van stu denten zullen verder bestaan uit: het tot stand brengen van een ge meenschappelijk onderzoekspro gramma. Er bestaan zelfs plannen voor een onderzoekinstituut dat men in Den Haag wil vestigen. Evenwicht De basis van de studierichting zal tweeledig zijn: bestuurskunde en maatschappij-wetenschappelij ke kennis. Het eerste onderdeel be vat behalve bestuurskunde ook een aantal steunvakken als staats- en bestuursrecht, economie van de publieke sector, bestuurlijke infor matiekunde; het tweede omvat on der andere een oriëntatie in de so ciologie, recht, economie en me thoden en technieken van sociaal wetenschappelijk onderzoek. De eerste twee jaar, waarin zowel het propedeuse als het basisdocto- raal wordt afgelegd, zijn qua stu dieprogramma voor Leiden en Rotterdam gelijk. Daarna volgt de keuze uit één van de afstudeerva rianten. Rotterdam zal de economi sche en politicologische afstudeer variant verzorgen en Leiden de so ciologische en juridische variant. Braam zegt het zeer beslist: "Een zweverige studie gaat bestuurs kunde niet worden. De studenten worden in die vier jaar stevig aan gepakt en zeer gericht opgeleid. We hebben naar mijn bescheiden mening een goed evenwicht ge vonden tussen de praktijk en de ei sen van de wetenschap". Met andere woorden: deskundig heid en vaardigheid staan cen traal? "Daar durf ik zonder blikken of blozen ja op te zeggen. Naast de theorie leren mensen - ik noem zo maar een aantal dingen op - een be leidsnota maken, interpreteren, vergadertechnieken hanteren, in teamverband werken, resultaten van wetenschappelijk onderzoek verwerken, literatuur analyseren. Vaardigheden die in het verleden binnen de universiteit nimmer aan de orde kwamen, maar waar wij door mensen uit de praktijk op ge wezen zijn. Ook zullen de studen ten uitgebreid stage moeten lopen bij een openbare bestuursinstel ling". Weinig aanbod Hoewel het studiejaar over an derhalve maand moet beginnen en al over de tweehonderd kandida ten zich hebben aangemeld, valt er organisatorisch nog heel wat te re gelen. Het onderwijs in het algeme ne vak bestuurskunde zal door ei gen mensen moeten worden ver zorgd. Daarbij een handicap: goe de bestuurskundigen in Nederland zijn met een lampje te zoeken. "Ja. ook wij zitten in die cirkel van veel •vraag, weinig aanbod". Braam die zichzelf heeft ontwik keld van geograaf tot sociooloog en van bestuurssocioloog tot be stuurskundige - "dat kon vroeger allemaal" - zegt: "We mogen extra mensen aantrekken, maar er is heel moeilijk aan te komen. Dege nen die voor zo'n functie in aan merking komen, hebben elders al een goede baan en geen behoefte om op de universiteit te vertoeven. Natuurlijk het is plezierig dat al die inspanningen tot succes hebben geleid, maar een nieuwe studie richting opzetten, is net zoiets als ondernemen: je botst overal tegen op". Informatie over deze studierich ting kan worden verkregen bij drs. LJ. Roborgh, tel 071-149641 tst. 323/324. LEIDEN - Het comité 'Baarmoe derhalskanker Leiden', heeft be sloten, ondanks het wegvallen van de rijkssubsidie toch door te gaan met het onderzoek naar baarmoe derhalskanker. Uit een onlangs ge houden enquête onder vrouwen in De Kooi en Merenwijk. bleek ne gentig procent het nuttig en nodig te vinden ermee door te gaan. De eigen bijdrage zal nu komen te lig gen op 35 gulden per onderzoek (voorheen tien gulden). Het comité, bestaande uit verte genwoordigers van de GG en GD, de huisartsen en het Leids Cytolo- gisch Laboratorium, heeft de leef tijdsgrens verlaagd naar 25 jaar. Dit betekent dat in 1985 alle vrou wen geboren in de jaren 1932, '35, '38, '41, '44, '47, '50, '53, *56, en '59 een uitnodiging tot deelname kun nen verwachten. De volgende twee jaar komen de andere geboorteja ren aan bod. Het uitnodigingssys teem blijft daarmee dus ongewij zigd: elke vrouw wordt eenmaal per drie jaar opgeroepen. Sinds 1977 is in de gemeente Lei den het onderzoek naar baarmoe derhalskanker uitgevoerd. Dit jaar, het laatste jaar mét subsidie, wer den 4198 oproepen verzonden. Ruim 53 procent gaf aan de oproep gehoor. Bij elkaar werden er 2234 uitstrijkjes gemaakt. Van de 1042 vrouwen die heten weten niet mee te doen, meldde een aantal onder controle te staan van huisarts of specialist. Andere redenen waren zwangerschap, verhuizing, of het hebben ondergaan van een baar moederoperatie. Deze laatste cate gorie zal overigens door de verbe terde registratiemogelijkheden niet meer zo'n 'pijnlijke' uitnodi ging ontvangen. De GG en GD blijft de eindve rantwoordelijkheid houden van het onderzoek, terwijl medewer kers van het Leids Cytologisch La boratorium wederom de uitstrijk jes zullen maken en beoordelen. Alleen de Unie van Vrijwilliger (UW) die al de jaren voor de admi nistratie en het gastvrouwschap heeft gezorgd, haakt af. Het wrk van de UW is in de afgelopen ja ren verlegd naar de bejaardenzorg. De vraag van het comité is nu of LEK - Een lek in de waterleiding heeft zondagmiddag op de Floris Versterlaan voor de nodige over last gezorgd. Er ontstond een gat in het wegdek waar het water uit spoot. Het verkeer moest geruime tijd over het terrein van de Groenoordhallen worden omge leid. er geen vrijwilligers zijn die zich volgend jaar. de eerste drie maan den van 1985, enige uren per week zouden willen meewerken aan het onderzoek. Opgave gedurende ochtenduren bij: mevr. de Graaf- Leids Cytologisch Laboratorium tel 141444. LEIDEN - Een bewoner van het Bevrijdingsplein verkocht zondag nacht een inbreker een dusdanige mep dat de 31-jarige naar het zie kenhuis moest worden overge bracht., Hij was door de bewoner betrapt toen hij probeerde een 'doe het zelf-winkel' binnen te komen. De bewoner had dat in de gaten en alarmeerde de politie. De man dreigde net op tijd te ontkomen, maar de bewoner hield hem tegen. Toen de inbreker een dreigende houding aannam, moest hij zelf klappen incasseren. Met een hoofdwond werd hij nmaar het AZL overgebracht. Echtpaar vergiftigd door koolmonoxyde LEIDEN - Een 34-jarige man en een 22-jarige vrouw zijn zaterdag avond bijna het slachtoffer gewor den van koolmonoxyde-vergifti- ging. Een slecht functionerende keukengeiser in het huis van de man aan de Kennedylaan was daar verantwoordelijk voor. De man slaagde er nog net in de politie te waarschuwen, maar raakte in de gang buiten bewustzijn. Daar troffen de agenten hem aan, de vrouw lag bewusteloos in de douchecel. De EHD bracht het tweetal in allerijl naar het Elisa- beth-ziekenhuis. De vrouw was er het slechtst aan toe. Het hele week einde verkeerde zij in levensge vaar. Pas vanochtend was het grootste gevaar geweken. Ook de politie en de medewerkers van de Eerste Hulpdienst hebben nog een tijd aan een zuurstofmasker moe ten liggen. Overigens overleefde ook de kat de vergiftiging. School ver onder norm van zeshonderd leerüngen LEIDEN - Een 21-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot aanranding. Zij fietste zaterdagavond op de Oegst- geesterweg toen een man naast haar kwam rijden. Hij dwong haar te stoppen en greep de vrouw beet. Ze kon nog net ontkomen en stelde de politie in kennis. Zij schat de man tussen de achttien en twintig jaar oud. Twintig koeien op Heidezegge LEIDEN - 'Rodeo op de Heide zegge', zoals de politie voorlichter het noemde. Zaterdagmorgen om elf uur stapten daar twintig koeien rond. Ze waren ontsnapt uit een weiland. De politie werd ingescha keld, de eigenaar gewaarschuwd en binnen twintig minuten was het vee weer terug waar het hoorde. LEIDEN - De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt heeft een flinke op knapbeurt ondergaan. Het kerkgebouw aan de Heren gracht verkeerde al een groot aan tal jaren in slechte staat en was hoognodig toe aan een flinke on derhoudsbeurt. Het geld voor de noodzakelijke verbeteringen ont brak evenwel. In 1982 besloot het rijk een subsidie te geven zodat men aan de slag kon. Vloeren, wan den, gewelven en het dak van het kerkgebouw zijn thans hersteld of geheel vernieuwd. Het interieur van de kerk heeft ook een verandering ondergaan. De meeste oude kerkbanken zijn ver vangen door stoelen. Volgende maand zal de restauratie groten deels zijn voltooid. Dezer dagen wordt de laatste hand gelegd aan het buitenschilderwerk. Gewerkt wordt ook nog aan het kerkorgel' De restauratie van het orgel zal nog enkele maanden in beslag ne- Het restaratieplan voor de kerk is gemaakt door architectenbureau Van der Ster re-Peetoom uit Leider dorp. De opknapbeurt heeft zo'n driekwart miljoen gulden gekost. (foto Holvast) Streekplannen Op de voorpagina van onze krant van 11 juli is de indruk gewekt dat de Provinciale Raad voor de Ruim telijke Ordening advies zou heb ben uitgebracht voor de op stapel staande wijziging van de streek plannen. De Raad buigt zich daar over pas eind november als het da gelijks bestuur van de provincie een standpunt heeft ingenomen. De in het verhaal verwerkte gege vens zijn afkomstig van de streek- commissie, een club van streekbe- woners die zich in hun vrije tijd in zet om iedereen bij de plannenma kerij in Zuid-Holland te betrekken. Deze commissie is in grote lijnen op de hoogte is van de nieuwe uit gangspunten van de streekplan nen. Volgens een woordvoerder van de provincie heeft de commis sie de gegevens te vroeg in open baarheid gebracht. LEIDEN Minister Deetman (onderwijs) heeft enige tijd ge leden de knuppel in het hoen derhok van het hoger beroeps onderwijs gegooid. 'Schaalver groting' en 'minimaal zeshon derd leerlingen' zijn begrippen waarvan de meeste hbo- schoolbesturen griezelen. Want het betekent dat de school die onder die zeshon derd leerlingen komt - met uit zondering van confessionele hbo's - moet fuseren of wordt opgeheven. door Annemiek Ruygrok Deze lijn doortrekkend zou de Leidse Reinwardt Academie, waar een opleiding in de museumkunde kan worden gevolgd, danig in de moeilijkheden komen. Want met een capaciteit van tweehonderd leerlingen zit deze beroepsoplei ding onder de zeshonderd-norm van Deetman. Een fusie met een of meer andere hbo's lijkt dus de eni ge mogelijkheid om deze voor Ne derland unieke instelling te behou den. Maar zo eenvoudig is dat niet. Want, zoals gezegd, nergens anders in Nederland bestaat de mogelijk heid om een dergelijke opleiding te volgen. Directeur Pouw en zijn ad junct-directeur Schouten peinzen ze eerste reactie was: wat levert het ons op? We zijn bang er alleen maar aan te verliezen. Het is alle maal wel voorstelbaar. Want Ne derland telt zo'n 400 hbo-instituten met ieder een eigen bestuur. Dat is voor het ministerie, waar iedereen met elk wissewasje aanklopt, alle maal niet meer te behappen. Deet man wil dat het aantal wordt terug gebracht tot veertig a zestig instel lingen". Bestuurlijke paraplu De Reinwardt is op het ogenblik in onderhandeling met een aantal hbo-instituten, zoals de analysten- school en de laboratoriumschool, waar volkomen andere soorten van onderwijs worden gegeven. Intus sen heeft de gemeente Leiden een werkhypothese opgesteld met een groot aantal 'alsen' en 'indienen'. LEIDEN Onbekende inbre kers hebben zondagnacht voor een bedrag van vijftienduizend gulden hun slag geslagen in een huis aan de Druckerstraat. Ze forceerden de toegangsdeur en gingen er onder meer vandoor met een stereo-in stallatie, een kleurentelevisie, ta- jvw.v... ^„uulL11 ^u.^n felzilver en een Friese staartklok, zich dan ook de hersens suf. Want ^an daders ontbreekt nog elk vind je nu een hbo die sluit met de Reinwardt? En dan nog het liefst een openbare instel ling, want dat is de Reinwardt ook Aansluiting met een r.k. of prot.chr. hbo levert alleen maar identiteitsverlies op. is hun me ning. Pouw: "We zijn helemaal niet blij met die plannen van Deetman. On spoor. LEIDEN - Een 21-jarge vrouw heeft zaterdagavond een scheur in haar rugwervel opgelopen bij een ongeluk. Op het kruispunt Haarlemmer straat-Stille Mare werd zij aangereden door een 26-jarige automobilist. Zij fietste - zonder verlichting - in de richting van de Hooigracht en kon de automobilist die in de richting van de Langegracht reed, niet meer ont wijken. Dependance voor De Noorderwiek LEIDEN Dc Noorderwiek, school voor middelbaar, dienstver lenend en gezondheidszorg-onder wijs, gaat uitbreiden. Omdat voor het komend schooljaar het leerlin genaantal is gestegen, is het hoofd gebouw aan de Ter Haarkade te klein geworden. De school krijgt nu vier lokalen van dc Leonardus- school aan de Potgieterlaan ter be schikking voor de theorielessen. Het komt erop neer dat, mocht de Reinwardt met een of meer onder handelingspartners fuseren, er slechts één bestuur wordt ge vormd, maar dat de afzonderlijke scholen autonoom blijven. "Een bestuurlijke paraplu, die natuur lijk een schijnoplossing is. Maar de hbo-raad moet op 31 december een advies uitbrengen. Dus laten we dat maar eerst eens afwachten". Binnen het ministerie van onder wijs en wetenschappen zijn twee stromingen over de hbo-operatie. Een groep ziet voordelen in wat met een groot woord multisectora- le samenwerking wordt genoemd: hts, heao, pabo en kunstacademie gaan samen. Een andere groep ziet meer in samenwerking van onder wijssoorten die iets met elkaar te maken hebben. Bij die tweede groep sluiten Pouw en Schouten zich aan. "Het voordeel van die tweede stroming is datje een beter cultureel klimaat schept, waaruit eventueel nieuwe studierichtingen kunnen ontstaan". Waar beiden voor vrezen is dat de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast als de Reinwart Academie opgaat in een groot ge heeld. "De grootschalige situatie die Deetman nu wil, hebben wij al lang op kleine schaal gerealiseerd Maar de huidige soepele organisa tie zal met die grootschaligheid verdwijnen''. Het idiote van de hele operatie' vinden Pouw en Schouten dat Deetman vóór het jaar 2000 een in tegratie van universiteiten en hbo wil bewerkstelligen, maar eerst dat hbo wil wijzigen. Straks moeten de twee onderwijsvormen in elkaar worden geschoven. "Waarom nu zo'n ingewikkelde operatie als het straks toch m elkaar opgaat Waar om moet dezelfde deken die nu over de universiteiten ligt gespreid ook over het hbo worden gelegd?", vragen beide heren zich af En als het hbo en de universitei ten in de jaren negentig één insti tuut worden, waarom is de minis ter dan niet gevoelig voor een Leids experiment, zoals de Rein wardt heeft voorgesteld? Want de Reinwardtacademie heeft al een samenwerkingsverband met de letterenfaculteit van de Leidse Universiteit. En dat zou toch expe rimenteel kunnen worden uitge breid met de faculteiten kunstge schiedenis en culturele antropolo gie? Proeftuinen Maar daar voelt de minister niet voor. Terwijl hij onder meer in Kampen en Tilburg, aan instituten waar het bestuurlijk minder gevoe lig ligt, wél proeftuinen heeft aan gelegd. Pouw: "Laat hij nu eens proeftuinen maken waar het be stuurlijk ingewikkelder ligt. Hier in Leiden bijvoorbeeld". Maar in plaats daarvan zegt Deet man: "Kom zelf maar met sugges ties hoe jullie de problemen den ken op te lossen". En zo tast ieder een in duisternis rond. Maar ondanks deze onzekere si tuatie hoeft de Reindwardtacade- mie de noodklok nog niet te lui den. Het voortbestaan staat hoe dan ook niet op het spel. "We zitten vrij riant, omdat we geen concur renten hebben. Tot nu toe hebben we altijd moeten selecteren, omdat er teveel aanmeldingen zijn. Zelfs als we onder de fatale grens van minimaal 200 studenten per studie richting zouden komen, zal van op heffing geen sprake kunnen zijn". LEIDEN - Bang voor openbare geweldpleging heeft een 34-jarige man zijn broer een paar klappen gegeven. Hij fietste in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Meren- donk. De man was afkomstig van een feestje en had daar het nodige gedronken, aldus de politie. Een maal was hij al gevallen. Zijn broer was daarom achter hem blijven rij den in zijn auto om een volgende maal eventueel bijstand te kunnen verlenen. Toen de man voor een tweede keer onderuit ging, achtte hij de tyd daar rijp voor. Samen met een voorbijganger schoot hij te hulp. De dronken fietser vreesde echter geweld en maaide om zich heen. Overigens was hij zelf de enige die licht gewond raakte (aan het ge zicht) Maar dat was het gevolg van zijn valpartij, niet van het gevecht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3