1EIDSCH DAGBLAD 'hatcher wijkt :een duimbreed Leids drinkwater ondanks chloreren niet bacterievrij >|uto ixccAsioN Centrum Piloot gepolst om Rienk Kamer op te halen uit België si SPERZIEBONEN EN VARKENSLEVER 1.38 1.98 [avenstaking vanochtend verscherpt Egyptische regering afgetreden Hachelijk avontuur Zelfmoord mars sikhs uitgesteld Jeugdbende opgerold Britse ambassadeur in Nigeria terug in Londen sot •JIAANDAG 16 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37447 fcteur: G. Koopman Idredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel ras. zie colofon LEIDSCH DAGBLAD Met de allure van een groot kampioen heeft Laurent Fignon gisteren de bergtijdrit van de Tour gewonnen. De Fransman deelde opnieuw een forse tik uit aan de vroeger zo ongenaakbare Hinault; 33 seconden bedroeg het verschil op de streep. De Nederlanders vielen door de mand. Routinier Joop Zoete melk bracht het er nog het beste vanaf. Hinault: geklopt. Het Nederlandse honkbal negental is de Haarlemse honkbalwcek sterk begon nen. De ploeg van coach Shapiro versloeg het ster ker geachte Taiwan met 3- 2. Het duel van gisteren tegen de Canadezen viel in het water. Iowa Univer sity klopte Canada een dag eerder met 4-0. De bevolking van Napels is verdeeld over de komst van de Argentijnse voet balster Diego Maradona. Terwijl de fans van Napo- li de hele stad volplakken met posters van hun idool, groeit de kritiek op de kostbaarste transfer uit de voetbalhistorie. "We hebben wel Marado na, maar geen banen en geen scholen". PAGINA 13 Maradona: kritiek op transfer. (foto anp> Arthur Scargill. LONDEN (GPD/AFP)) - Het Britse kabinet zal vandaag een besluit nemen over het al dan niet afkondigen van de noodtoestand. Premier Thatcher heeft het afgelopen weekeinde laten doorschemeren dat zij daartoe desnoods bereid is als de stakingen in de havens en de mijnen Engeland voor al te grote problemen gaan stellen. De havenstaking heeft zich van- morgen verscherpt, nadat het per soneel in Dover, één van de belang rijkste havens van Engeland, be sloot zich aan te sluiten bij de ac ties van de dokwerkers. Sinds één uur vanmiddag is in Dover het goe derenvervoer met vrachtwagens geblokkeerd. Normaal gesproken passeren 2000 tot 2500 vrachtwa gens per dag de haven van Dover, waar 60 procent van het goederen verkeer tussen Engeland en de an dere EG-landen wordt behandeld. Premier Thatcher zei gisteren letterlijk: De regering zal alles doen dat nodig is om het land aan het werk te houden". Een dergelij ke uitspraak wordt door veel poli tieke waarnemers in Londen ge zien als wegvoorbereider voor het inzetten van troepen, met name in de havens waar vanaf vorige week niet meer wordt gewerkt. Ervaringen in het verleden heb ben geleerd, dat stakingen in de havens zeer snel tot ernstige eco nomische problemen kunnen lei den. Engeland is voor vier-vijfde deel van zijn importen afhankelijk van de havens, en gisteren werden al de eerste noodkreten door groente- en fruithandelaren geuit. In een harde rede zei mevrouw Thatcher dat zij weigert zich „te la ten chanteren door een kleine min derheid van ten hoogste 200.000 die hun wil proberen op te (Van een onzer verslaggevers) jEIDEN - De bacterie 'aeromonos ïydrophilia hydrophila' die on- angs in het Leidse drinkwater verd aangetroffen, is, ondanks de oevoeging van een extra dosis :hloor, niet verdreven. Den Haag leeft de bacterie inmiddels met iucces bestreden. Het drinkwater' fan Zoetermeer - uit Den Haag af komstig - is nog niet bacterievrij. De Haagse Duinwaterleiding leeft - net als de LDM in Leiden - iijna een maand lang het chloorge- ïalte in het drinkwater verhoogd ;n de leidingen met regelmaat loorgespoten. Voorlopig zal Den iaag het chloorgehalte - op ver- joek van de inspecteur van de /olksgezondheid - niet verlagen. De inspecteur wil eerst weten of de bacterie een gevaar voor de volks gezondheid is alvorens hij toestaat het drinkwater weer normaal te chloreren. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven stelt een onderzoek in naar de eventuele schadelijke invloed van de 'aeromonos'. De geneeskundige dienst in Den Haag (GG en GD) heeft geen klach ten binnen gekregen, die in ver band met de bacterie kunnen wor den gebracht. De tijdelijke verho ging van het chloorgehalte in het water - zo heeft de gemeente Den Haag laten weten - zou niet schade lijk zijn voor de gezondheid. Nade lige effecten treden pas op, nadat vele tientallen jaren achtereen een extra dosis chloor aan het drinkwa ter is toegevoegd. Van Het Motorhuis. Wha^l alle merken In div. prijsklassen v/h Ton Menken Ijshal Vondellaan42, Lelden Tel.:071-769315 Onbestendig Wisselend bewolkt en een enkele bui. rtinimumtemperatuur omstreeks waalf graden, middagtemperatuur 17 juli 1984 fcon op: 05.40 uur, zon onder: 21.51 uur. Vlaan op: -.- uur, maan onder: 10.03 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater MJ.54 en 19.15 uur, laagwater 02.48 en 15.03 uur. DEMOCRATISCHE CONVENTIE BEGONNEN De export van Nederlandse groenten en fruit naar Engeland ligt sinds van daag voor 75 procent stil als gevolg van de staking van de Engelse haven werkers. Secretaris J. van der Vorm van de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs heeft dit desgevraagd meegedeeld.De export van bloemen ondervindt geen hinder, omdat daarvoor veelal gebruik wordt gemaakt van vliegtuigen. leggen aan de andere 55 miljoen". Vandaag vergadert een kleine groep ministers onder leiding van mevrouw Thatcher, het zogenaam de oorlogskabinet, over de gevol gen van de steeds grimmiger wor dende stakingen in de kolenmij nen en de havens. Veelbetekenend is, dat daarbij ook minister Heselti- ne (defensie) aanwezig zal zijn. Het dreigement van mevrouw Thatcher is gekomen op het mo ment dat met name de stakende mijnwerkers het gevoel hebben aan de winnende hand te zijn. Dat zij vanaf vorige week worden ge holpen door de havenwerkers, is de meest krachtige steun in de rug die zij zich maar konden wensen. De radicale mijnwerkersleider Arthur Scargill sprak het afgelo pen weekeinde van de naderende „historische overwinning". Hij on derstreepte het politieke karakter van de staking door op te merken dat deze de weg plaveit voor een overwinning van Labour bij de vol-, gende algemene verkiezingen. SAN FRANCISCO - In San Fran cisco is vandaag de Democratische Conventie begonnen, bedoeld om een definitieve keuze te maken voor de Democratische kandidaat voor het presidentschap in de Verenigde Staten. Het staat vrijwel vast dat Walter Mondale wordt uitverkoren. Aan de vooravond van de partij bijeenkomst bracht oud-president Carter een bezoek aan het hoofd kwartier van ds. Jesse Jackson, die de afgelopen maanden de aan dacht trok met zijn campagne voor de zwarte bevolking. (zie ook pagina 7) (foto: UPI) Ook de nieuwe en grote contai nerhaven Felixstowe ligt sinds za terdag plat. Dat zal zeker gevolgen krijgen voor het in de komende da gen sterk groeiende vakantiever keer. In een aparte actie zijn zeelie den die werken bij het staatsbe drijf Sealink vrijdag begonnen vrachtwagens te weren van de veerboten tussen Engeland en het vasteland van Europa. Daartoe zijn ze overgegaan uit protest tegen de regeringsplannen om Sealink te verkopen. CAIRO (DPA) - De Egyptische re gering is vanmorgen afgetreden om de vorming van een nieuw ka binet mogelijk te maken. De minis ter van voorlichting, Safwat El- Sherif, heeft dat bekend gemaakt, nadat president Moebarak officieel op de hoogte was gesteld. Minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali werd begin juni na het plotselinge overlijden van premier Fuad Mohieddin benoemd tot waarnemend regeringsleider en later belast met de vorming van een nieuwe regering. Volgens het blad Mayo van de regerende natio- naaldemocratische partij zouden de nieuwe ministers al binnen 48 uur beédigd kunnen worden. Poli tieke waarnemers in Cairo ver wachten dat Hassan Ali ongeveer 12 ministers zal vervangen. Bergbeklimming op gymschoenen HAIMINK GPD) - De 20-jarige Alex Bol- ten uit Borne heeft het afgelo pen weekeinde een hachelijk avontuur overleefd. Op een steile flank van de Magerback- selsen bij het Tiroler dorpje Haimink raakte hij bij een klimpartij zo in moeilijkhe den dat hij tijdens een nachtelijke operatie door een ploeg van de bergwacht moest worden gered. Met twee vrienden was Bol- ten aan het begin van de avond de berg op gegaan. De beide vrienden haakten op een gegeven moment af omdat het hun te gevaarlijk werd. Bolten ging alleen door, maar kwam in zo'n positie dat hij niet meer voor- of achteruit kon. Eén van de vrienden bleef in de buurt terwijl de ander ging hulp halen. Pas tegen midder nacht lukte het de bergwacht Alex in veiligheid te brengen. Volgens de bergwachten had nog geen Tiroler klimmer zich gewaagd op de gevaarlijke flank waarop de Bornenaar op zijn gymschoenen naar boven was gegaan. De Oostenrijkse televisie en kranten hebben uitgebreid aandacht besteed aan de redding. Ton aangeboden per telefoon AMSTERDAM (ANP) - Een heli kopterpiloot van de KLM heeft en kele weken geleden van een onbe kende man telefonisch honderd duizend gulden aangeboden gekre gen om de van oplichting verdach te Rienk Kamer te vervoeren. Waarschijnlijk zou het om een be vrijdingsactie gaan. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdam se politie vanochtend meegedeeld. Kamer, die onlangs werd uitgele verd aan de Verenigde Staten, zat op dat moment nog gevangen in België. Volgens de woordvoerder was de helikopterpiloot niet op het aanbod ingegaan. „De KLM heeft ons verteld dat piloten wel vaker worden benaderd om te helpen bij duistere zaakjes", zei hij. De man had verder dan ook geen acht ge slagen op het telefoontje, maar het wel aan vrienden verteld. Het ver haal is toen ook bij de politie te recht gekomen, die de piloot uit nodigde voor een gesprek. Hoewel de politie het verhaal volgens de woordvoerder met een korreltje zout neemt heeft zij voor de zekerheid de officier van justitie in Amerika op de hoogte gesteld. Hij zei dat het in de VS makkelij ker is een bevrijdingsactie met een helikopter uit te voeren, omdat daar niet zoals in Nederland en België alle vluchten hoeven te wor den aangemeld. De federale rechter in Los Angeles weigert Kamer overigens vrij te la ten. Wel is hij bereid de borgsom voor voorlopige vrijlating te verla gen van 5 tot 2,5 miljoen dollar. Een woordvoerster van de rechter heeft dit meegedeeld. Volgens de Nederlandse advocaat van Kamer, mr. A. Oomen in Den Haag, is 2,5 miljoen dollar nog altijd te veel. De eens schatrijke Kamer zou nu niet meer dan een half miljoen dollar kunnen opbrengen, en hooguit één miljoen. De advocaat zal deze week voor de rechtbank in Los Angeles de vrijlating van zijn cliënt beplei ten, omdat er volgens hem anders geen sprake kan zijn van een eer lijk proces. AMRITSAR (AP/Rtr/UPI) - Lei ders van de sikhs hebben vanoch tend een „zelfmoordmars" naar de Gouden Tempel in Amritsar uitge steld na besprekingen met Indiase officieren en functionarissen. Het was de bedoeling dat 150 on gewapende sikh-vrouwen na het aflopen van het uitgaangsverbod om 12.30 uur Nederlandse tijd in protestmars naar het heiligdom zouden trekken. 'Wij zijn bereid om kogels te trot seren. Als er geweld ontstaat is dat de schuld van de militairen', aldus de leidster van het vrouwenprotest Rajendra Kaur. Indische militairen zijn in de tempel gestationeerd sinds de troe pen begin juni extremistische sikhs uit de tempel verdreven. De extremisten gebruikten de tempel als basis voor hun gewelddadige campagne voor meer autonomie in de deelstaat Punjab. Tijdens de besprekingen van vanochtend zou overleg zijn ge pleegd over de manier en het tijd stip waarop de militairen de heilig ste plaats voor de sikhs zouden verlaten. Maar regering noch leger hebben dat willen bevestigen. In New Delhi zijn al eerder 14 vrou wen opgepakt die aankondigden een mars te willen houden naar Amritsar. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft een jongerenbende opgerold, die de afgelopen maand voor zeker 120.000 gulden heeft buitgemaakt. In totaal werden 26 jongeren in de leeftijd van 18 tot 23, onder wie een meisje, aangehou den. In totaal werden 79 zaken hiermee opgelost. De verdachten hebben in wisse lende groepjes vanaf juni inbraken gepleegd in woningen en auto's en enkele malen mensen op straat be roofd. waarbij de slachtoffers ook werden mishandeld. Een van de beroofden is een geestelijk-gehan dicapte jongen. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. In Utrecht LONDEN (UPI) - De Britse ambassadeur in Nigeria, Hamilton Whyte, is vandaag uit Lagos naar Londen teruggekeerd. Groot-Brittannië wees vorige week vier leden van de Nigeriaanse Hoge Commissie (ambassade) in Londen uit, die ervan werden verdacht be trokken te zijn geweest bij de ontvoeringspoging van de Nigeriaanse ex- minister Umaru Dikko. De Britse regering vroeg ook om terugroeping door Lagos van de Nigeriaanse ambassadeur, waarop Lagos terugtrek king van de Britse ambassadeur beval. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yv-VVjfcr in de aanbieding. Mi Sperziebonen, 500 gram Varkenslever. 500 g albert heijn w 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Marokkaan dupe van racisme UTRECHT (ANP) Een 23-jarige Marokkaan is zaterdagavond het slachtoffer geworden van racis tisch gedrag. De man reed op zijn fiets op de Amsterdamsestraatweg in Utrecht, toen hij werd aangeroe pen door twee mannen. Hij stopte, hoewel hij het tweetal niet kende, en kreeg zonder enige aanleiding een harde stomp in het gezicht, ter wijl hem werd toegevoegd: „Wat moeten buitenlanders hier". Het slachtoffer liep door de mishande ling een gebroken neus op. De Utrechtse politie, die de zaak hoog opneemt, is er nog niet achtergeko men wie de daders zijn. Tbc-geval bij KLM- tecliniscbe dienst SCHIPHOL (ANP) - Bu een per soneelslid van de KLM, werkzaam bij de technische dienst op Schip- hol-oost, is vrijdag open tbc ont dekt. Dit heeft een woordvoerder van de KLM vanochtend beves tigd. De medische dienst van de KLM is vrijdag al begonnen met een on derzoek onder de ongeveer 300 KLM'ers met wie de man contac ten heeft gehad Het consultatiebu reau voor tbc in Haarlem onder zoekt de mensen met wie de man, afkomstig uit Badhocvedorp, pn- vé-contacten heeft gehad. toch. dat telkens weer die TV-pagina onbreekt Kunnen ze hiernaast geen TV-gids kopen? Neem voor een complete krant zélf een abonnement. Zit je dagelijks goed. een kwartaal (I 63.10) Ik krig de krant eerst Bellen lun ook, tel. 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1