'We hebben geen scholen en banen, maar Maradona' Smog in LA neemt toe Toekomst Rijsbergen nog niet duidelijk Ook dreigbrief voor Filippijnen Napels verdeeld over komst van Argentijnse ster UEFA buigt zich over transfer Strachan Luik veegt met Roda de vloer aan Opper-Volta niet naar LA Petursson terug bij Feyenoord Waslander naar PEC Roth uit gevangenis Boxberger oppermachtig in Derby Ruiter jeugd maakt de dienst uit in Twente MAANDAG 16 JULI 1984 f PAGINA 13 -1 Sport NAPELS (RTR) - De komst van de voor rond 25 miljoen gulden aange kochte Argentijnse voetballer Die- go Maradona van Barcelona heeft in Napels gemengde reacties tot gevolg gehad. Terwijl de fervente aanhang van Napoli de Argentijn direct aan het hart sloot; vlaggen uithing, posters plakte op openbare gebouwen en de kerk van St. Januarius - de pa troonheilige van de stad - volge- krast werd met dankbetuigingen was de stemming elders minder uitbundig. „We hebben geen burgemeester, onderdak, scholen, banen, bussen, sanitaire voorzieningen, geld of idealen, maar we hebben Marado na", schreef het plaatselijke week blad Tuttanapoli. Alleen Napolitanen is het gege ven te begrijpen hoe club-presi dent Corrado Ferlaino 's werelds duurste voetballer heeft kunnen binnenhalen; de tegenstand van het Barcelona-bestuur ten spijt voor het record bedrag van 7.5 mil joen dollar, dat veel en veel groter is, dan de club zelf kan fourneren. De historicus Luciano de Cres- cenzo legt uit: Napoli koopt Ma radona op afbetaling. Op dezelfde manier als je in de armste buurten van de stad nog een pizza op de pof kunt kopen". Clubs, die behoudender worden geleid, sloten de transfer-periode af met een tekort van twee tot drie miljard lire (3.6 tot 5 miljoen gul den), maar Napoli heeft een tekort van 18.6 miljard lire 35 miljoen gulden), dat wordt gegarandeerd door twee plaatseüjke banken. Mysterie De Banco di Napoli en de Banca della Provincia di Napoli zijn ge wend het voetbal te financieren in een stad, waar het zelfs voor Ita liaanse begrippen nogal chaotisch toegaat. Toen Omar Sivori, ook al een Argentijn, door Napoli in 1965 werd gecontracteerd en bij zijn eer ste wedstrijd geblesseerd raakte, gromde een fan: „O god, de bank van Napels is geploft". Waarom de banken meewerkten aan de transfer van zowel Sivori als Maradona moet liggen aan het ka rakter van Napels zelf. Een myste rie voor buitenstaanders, maar uit gelegd door de Creszenco, de schrijver Luigi Compagnone en de socioloog Gerardo Marotta. De Creszenco zegt dat de verbin ding tussen Maradona en de gro- testads problemen van Napels mis leidend is. Dit (de transfer) is een kleinigheid vergeleken met de werkelijke kosten om de stad weer op de been te krijgen. Ik schat dat voor een beetje behoorlijk renover ingsprogramma meer dan 10.000 miljard lire (26 miljard gulden) no dig is en tien jaar om het uit te voe- Andere commentaren wijzen er op dat de transfersom bescheiden is in vergelijking met de enorme geldsommen, die bedoeld waren voor de hulp aan slachtoffers van de aardbeving, maar nooit ter be- jstemder plekke kwamen. Of be scheiden in vergelijking met de rijkdommen, waarop de politie be slag legde bij leden van de camor- ra, de Napolitaanse Mafia. Compagnone vroeg aandacht voor het religieuze bijgeloof, dat in Napels welig tiert. Men zal altijd een St. Januarius nodig hebben", schreef hij in een landelijke krant. De stad heeft een idool nodig om de zorgen te vergeten. Maradona is de in azijn gedoopte spons, die een stervende wordt gegeven om zijn noodkreten te stillen". Aanbidding Marotta vergeleek de uitbundige scènes met de eeuwen van wanbe heer onder de monarchie van de Bourbons en suggereerde dat bei de zaken voortkomen uit het egoïs me van een heersende klasse, die precies weet hoe men het volk voor zich inneemt. De Creszenzo verklaarde: Ma radona is het archetype van de middeleeuwse despoot met zijn ge volg. Een romanticus. Hij speelt al leen goed, als hij voelt dat hij ge liefd is. Daarom is hij naar de juiste plaats gekomen". De Italianen weten allang dat Maradona's naam lijkt op die van de madonna; een woord dat ook wordt gebruikt als uitroep van ver rassing of ergernis. In e e n van de kranten is al een spotprent verschenen, waarin de voetballer gehuld gaat in de rok ken van onze vrouwe van Pompeii. De jezuïtische theoloog Arman- do Guidetti stemt niet in met de ge voelens van aanbidding, waarmee Maradona in Napels werd begroet. Noch de sport, noch de sportlie den hebben enig recht op deze ui tingen van razernij, die alleen maar dienen om het gemis aan sprituele waarden te maskeren". Ook de voetbal-fanaten zelf heb ben hun twijfels of het genie Mara dona Napoli het landskampioen schap kan bezorgen; ook al kan hij rekenen op de steun van zijn on langs aangekochte landgenoot Da niel Bertoni. „Op zijn minst brengt hij het enthousiasme terug bij de Napolitanen, zoals Sivori deed", al dus het sportblad Guerin Sportivo. En wie zegt, wat hij allemaal nog niet meer bereikt, als hij vier jaar bljjft". BERN (Reuter) - Een speciale commissie van de Europese voetbalunie (UEFA) buigt zich binnenkort over de transferproblemen rond de Schot se sterspeler Gordon Strachan. Zowel Manchester United als FC Köln eist de kleine aanvaller, die furore maakte bij Aberdeen, op. De Engelse eerstedivisionist Manchester United zegt Strachan te hebben gekocht voor ruim twee miljoen gulden. Bundesligaclub FC Köln beroept zich op een voorlopige overeenkomst met de speler. Nog deze maand zal de UE FA de beslissing over de naaste voetbaltoekomst van de Schot nemen. Gelijkspel Eagles KERKRADE (ANP) - Roda JC heeft zaterdagavond in Kerkrade voor slechts 500 toeschouwers ook zijn tweede wedstrijd voor groep 3 van het Intertoto-toernooi verlo ren. De Limburgers, die in hun sterkste opstelling uitkwamen, wa ren kansloos tegen FC luik, dat over alle linies sterker was. Nadat Gorter een achterstand van 0-1 had weggewerkt, kwam Roda JC er nauwelijks meer aan te pas. Bin nen twee minuten na de rust ston den de Belgen reeds op 1-5, waar mee de wedstrijd definitief beslist Go Ahead Eagles behaalde zijn eer ste punt in het intertoto-toernooi door op eigen veld met 1-1 gelijk te spelen tegen Odense BK. Na een gezapige eerste helft opende An dersen negen minuten na rust met een afstandsschot de score. De De- venternaren, spelend met een vere deld tweede elftal, keken zes minu ten tegen de achterstand aan. Een voorzet van de 17-jarige jeugdspe ler Tular werd door Eigenbröd, vo rig seizoen nog in dienst van AZ'67, van richting veranderd. Boerebach profiteerde van het bui tenkansje. tenlucht als de marathon voor vrouwen en mannen worden vroeg in de ochtend of laat in de middag gehouden, wanneer de temperatu ren relatief aantrekkelijker zijn en de vervuilingsgraad betrekkelijk laag. Bovendien wordt de mara thon gelopen op een parkoers dat grenst aan de oceaan, waardoor de lopers kunnen profiteren van de frisse zeewind. Volgens woordvoerster Amy Quinn van het LAOOC is de smog „een papieren tijger die tijdens de spelen geen factor van betekenis zal zijn. De coaches en trainers, die wij hebben gesproken, zyn meer bezorgd over de hitte, hoogte en vochtigheidsgraad. Smog staat nummer vier op hun lijst". Ondanks deze bezwerende ver klaringen blijven sommige experts sceptisch. Donald Horstman, fede raal milieu-specialist, weet zeker, dat marathonlopers en -loopsters ondanks het parkoers langs de oce aan rekening moeten houden met ademhalingstoornissen en pijn on der het borstbeen. Horstman ver telde eerder op het jaarlijkse con gres van Amerikaanse longspecia listen, dat testen hadden uitgewe zen dat verschillende atleten, die op monitors gevolgd werden, li chamelijk niet in staat bleken tij dens bepaalde, veelvuldig in LA voorkomende alarmfases de proef- lopen te voltooien. De zaak wordt nog gecompli ceerder door de honderdduizen den toeschouwers, van wie er ve len met de auto zullen komen, waardoor de smog, die voor drie kwart wordt veroorzaakt door de uitlaatgassen, nog omvangrijkere vormen zal aannemen dan gebrui kelijk. Jim Birakos van het plaatselijke bureau voor luchtverontreiniging zegt, dat niemand precies weet hoe erg het met de smog zal zijn, omdat er nog te vele onmeetbare factoren zijn. Hoe helder is het zonlicht? Hoe sterk is de wind? Sterk genoeg om het smog-gordijn weg te bla zen? Birakos: we moeten gewoon afwachten. We hebben geen kristallen bal die ons de toekomst voorspelt". MANILLA (AFP) - De Filippij nen heeft zich gevoegd bij het rijtje landen, dat een door de Ku Klux Klan ondertekende dreigbrief ont vangen heeft. Het schrijven ver schilt weinig van inhoud met de andere brieven, die Olympische deelnemers uit betreffende landen op alle mogelijke afschrikwekken de manieren met de dood bedrei gen. Een woordvoerder van het Olympisch Comité van de Filippij nen, dat negentien atleten en zeven officials afvaardigt, heeft verklaard dat de dreigementen geen invloed hebben op het besluit deel te ne men en de ploeg op de afgesproken datum naar Los Angeles zal ver trekken. Brieven van hetzelfde weerzin wekkende genre werden al ontvan gen door Zimbabwe, Senegal, Ma leisië, Singapore, Zuid-Korea, Chi na en Sri Lanka. LONDEN (Rtr) - Opper-Volta heeft besloten uit protest tegen de Engelse rugbytrip door Zuid-Afrika niet deel te nemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. Radio Ouagadougou meldt, dat het besluit van staats hoofd Thomas Sankara is overgebracht aan de president van Ethiopië Mengistu Haile Mariam, de huidige voorzitter van de organisatie van Afri kaanse staten. Sankara wil Opper-Volta in Los Angeles niet samen laten aantreden met mensen, „die het racisme ondersteunen". 'HELMOND-LEIDEN (GPD) - Wim Rijsbergen verkeert nog in grote onzekerheid over zijn voetbaltoekomst. De 32-jarige Leidenaar wil zijn loopbaan als profvoetballer graag afsluiten bij FC Den Haag, maar is contractueel nog altijd verbonden aan Helmond Sport. Hoewel het management van de Brabantse ploeg Rijsbergen van de begroting heeft afgevoerd, hoopt trainer Jan Brouwer vurig dat hij het komend seizoen nog over de voormalige international kan be schikken. Maar Rijsbergen zelf voelt er weinig voor om nog bij het naar de eerste divisie gedegradeer- ROTTERDAM (GPD) - Peter Pe tursson keert terug bij Feyenoord. De IJslander, die de Kuip drie jaar geleden de rug toekeerde omdat hij het niet eens kon worden over een nieuw contract, komt voorlo pig voor één seizoen op huurbasis over van FC Antwerp. Een delegatie van de landskam pioen, bestaande uit de bestuursle den Van der Laan en Blanke- meyer, had er slechts een dag voor nodig om de onderhandelingen met de nu 25-jarige Petursson in Reykjavik af te ronden. Weliswaar moet de zaak nog beklonken wor den met Antwerp, maar Feyenoord verwacht geen problemen met de Belgische club. ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle en Koos Waslander hebben een twee jarige overeenkomst gesloten. De 27-jarige Waslander had zich vrij gekocht bij NAC, zijn laatste werk gever. Het afgelopen seizoen werd de Rotterdamse middenvelder uit geleend aan Excelsior, waarvoor hij reeds eerder speelde. KARLSRUHE (SID) - De 21-jari- ge Westduitse beroepsvoetballer Dietmar Roth is na drie weken hechtenis vrijgelaten uit een Oost- duitse gevangenis. Roth, die bij Karlsruher SC onder contract staat, raakte op weg naar een pop concert in West-Berlijn op Oost- duits grondgebied betrokken bij een auto-ongeluk met voor een tweejarige jongen dodelijke afloop. Na betaling van een borgsom van waarschijnlijk meer dan 100.000 gulden en de garantie van Roths verzekeringsmaatschappij, dat alle kosten zullen worden gedekt, werd hij op vrije voeten gesteld. Deelnemers: 434.188. Inleg: 2.292.515,-. Prijzengeld 1.168.313,-. Cijferspel 28 Winnend getal: 771637. Westduitse lotto: Winnende getallen: 3 -10 - 20 - 33 - 40 - 47. Reservegetal 36. Spiel 77: 7 4 7 8 5 6 4. Belgische lotto: Winnende getallen: 2-8-15-19-23 -26. Bijkomend getal: 1. Supertrio 29 (vierde koers Duindigt) Volgorde van aankomst: 3-6-9. 1. nummer 3 - Wortli Elsene (J.v.d.Pijl). 2. nummer 6 - Volita Fan Skarn (G.van Eykelenborg). - Vuno W (H.Langeweg). de Helmond Sport rond te draven. „Het bestuur wil van mij af om de begroting rond te krijgen. Een sluitende begroting is namelijk voorwaarde om in aanmerking te komen voor drie ton subsidie van de gemeente. Maar bij de gemeente Helmond zijn ze er achter geko men dat ik formeel nog een jaar bij de club onder contract sta", aldus Rijsbergen. Afkoopsom De voormalige speler van New York Cosmos, die vorig jaar okto ber in Nederland terugkeerde, heeft inmiddels van de advocaat van Helmond Sport te horen ge kregen dat de club overweegt een ontslagaanvraag voor hem in te dienen. Rijsbergen: „Ik heb gezegd dat ze hun gang maar moesten gaan, maar dat ze wel met een af koopsom moeten komen als ze echt van me af willen. Die afkoop som zal alles bij elkaar tussen de 70.000 en 80.000 gulden liggen. Ik vind dat de zaken eerlijk en netjes moeten worden afgehandeld. Pas als dat is gebeurd, ga ik een ander huis zoeken". Om niet te kunnen worden be schuldigd van werkverzuim heeft Rijsbergen zich vorige week ge meld op de eerste trainingsdag van Helmond Sport. „Voorlopig doe ik gewoon mijn werk. We hebben een hele kleine selectie. Veertien man van wie misschien Johan van der Hooft ook nog wegvalt. Woensdag of donderdag spelen we onze eer ste oefenwedstrijd en ik denk dat ik gewoon van de partij ben". Toch heeft Rijsbergen goede hoop dat hij zich nog voor de start van het nieuwe seizoen bij de se lectie van FC Den Haag kan voe gen. „Persoonlijk ben ik in princi pe rond met Den Haag. Maar Dé Stoop heeft gezegd dat ik de zaak eerst maar rond moet maken met Helmond Sport. Gelukkig heeft hij wel toegezegd bij te zullen sprin gen als de zaak echt uitzichtloos dreigt te worden". Het veld ligt hier nog dicht bij elkaar tijdens de op Duindigt verlopen derby. WASSENAAR (ANP) - De derby, een ren voor Neder landse hengsten en merries van drie jaar, is gewonnen door de grote favoriet Box berger Civano met als berij der Kevin Davies, Op de fi nish had de Engelsman een voorsprong van vier en een halve lengte op Boxberger Romeo met Tony Ives en Gerrit's Pride met Tyrone Williams. Voor het overgrote deel van het publiek stond de zege van Boxber ger Civano al lang van tevoren vast. De driejarige bruine hengst had zijn voorbereidende rennen met groot vertoon van macht ge wonnen. De driehonderd extra me ters in de Derby mochten geen be zwaar vormen. De kenners kregen gelijk. De fa voriet bepaalde zich na de start tot wat verveeld rondkijken in de ach terhoede van het tien paarden tel lende veld. Aan kop hielden stalge- noot Boxberger Romeo en Turbo het tempo hoog. In de laatste bocht besloot Civano onder de Engelse jockey Kevin Davies een hogere versnelling te kiezen. De overige deelnemers bleken daar niet over te beschikken. In minder dan geen tijd nam de favoriet de leiding en stond die niet meer af. Stalgenoot Romeo kwam op vier en een half lengte als twee de over de streep, het totale prij zengeld voor eigenaar W.G. Nuy bepalend op 57.370 gulden. Derde op nog eens vijf lengten werd Ger rit's Pride. De prijsuitreiking leverde voor Civano meer problemen op dan de koers. De excellente winnaar toon de een opmerkelijk wantrouwen tegenover autoriteiten. Bij het na deren van de ministers Ruding en Korthals Altes, die de winnaar wil den complimenteren, stapte Civa no Boxberger zonder aarzelen en onstuitbaar achteruit. GEESTEREN (ANP) - De geves tigde orde heeft het moeten afleg gen tegen de jeugd tijdens de strijd om de Grote Prijs van Twente, het hoofdnummer van het tiende inter nationale concours hippique van Geesteren. Voor de pas 21-jarige Westduitser Ralf Runge blijkt het erfe Maathuié een prettige verblijf plaats. Vorig jaar veroverde hij in Gees teren zilver bij het Europees Kam pioenschap voor young-riders, gis teren was hij met de 11-jarige Fair Lady de beste van tien deelnemers die erin slaagden in beide manches foutloos te blijven. De jonge Ne derlandse midden-twintiger Jan van Tuyll was de enige, die net als de uit het tussen Keulen en Frank fort gelegen Montabaur afkomsti ge Runge foutloos bleef in de bar- LOS ANGELES (Reuter) - Naarmate de opening van de Olympische Zomerspe len op 28 juli Angeles nader bij komt, stijgen de tempe raturen in Los Angeles en neemt de beruchte smog onheilspellend toe. De combinatie van rook, mist en uitlaatgassen dat de metropool re gelmatig onder een stinkend, bruinachtig gordijn legt, heeft de stad in de jaren het etiket opge drukt van smog-hoofdstad van de wereld en vele experts hebben de wijsheid in twijfel getrokken de Spelen juist in die tijd van het jaar te houden, als de verontreiniging traditioneel haar grootste piek be reikt. In deze maand heeft de stad al meer smog-alarmfases achter de rug, dan in elke vergelijkbare pe riode in de laatste zes jaar. Tijdens zo'n fase worden de inwoners geadviseerd aanzienlijk minder li chamelijke inspanning te verrich ten dan normaal, een raadgeving waarvoor een Olympische atleet waarschijnlijk weinig zal voelen. Bovendien dient de Olympische deelnemer rekening te houden met extreem hoge temperaturen. Op 9 juli werd in het centrum van Los Angeles een temperatuur van 95 graden Fahrenheit (35 C) gemeten, waarmee een eeuwenoud record werd geëvenaard. Onplezierig rage. Zijn rit op Red River 2 duur de voor de ruiter uit Gameren, een oud-leerling van Hugo Simon, ech ter iets meer dan een seconde te lang om de hoofdprijs van tiendui zend gulden te kunnen innen. Achter de Brit Ian Morgan (op Dunn Topper) moesten ruiters van naam genoegen nemen met de klasseringen vanaf de vierde plaats. Oud-wereld- en -Europees kampioen Gerd Wiltfang bleef met Gordon zijn landgenoot Fritz Lig- ges, die Ramzes zadelde, juist voor. De zesde positie was voor Hugo Si mon, de Oostenrijker die in Gees teren al vier keer met Gladstone de beste was gebleken en onder meer de twee voorgaande jaren zegevier de, maar op de 8-jarige (Nederland se) The Freak zoals de meeste con currenten sneuvelde op de laatste hindernis. Over de invloeden van hitte en smog op de prestaties van de atle ten verschillen de kenners van me ning. Pessimisten schilderen een grimmig beeld van atleten, vooral die van het langere duurwerk, die hoestend en snakkend naar adem gedwongen worden de strijd op te geven. Zij worden door de tegen partij gecounterd met de opmer king, dat het smog-probleem eer der van esthetische aard is. Smog voelt onplezierig, ziet er ook zo uit, zeggen de optimisten, maar er is weinig bewijs in de lange sportge schiedenis van Los Angeles dat het kwaadaardige effecten op atleten heeft. Begrijpelijkerwijs behoren de or ganisatoren van de Spelen (LA OOC) tot deze laatste groepering, alhoewel voorzitter Ueberroth, die zelden toegeeft dat er serieuze, ne gatieve aspecten aan de Spelen kleven, beaamt dat de kwaliteit van de lucht verre van ideaal is. „Ik zou de Spelen pok liever naar de top van de bergen brengen, waar de lucht perfect is", zei hij kortge leden. „Maar aangezien die oplos sing niet binnen ons bereik ligt, zal het LAOOC er alles aan doen de ongemakken van de deelnemers, die door verontreiniging worden veroorzaakt, tot een minimum te rug te brengen". Deelnemers aan indoorwedstrij- den hebben er geen last van, omdat de lucht in de sporthallen wordt gefilterd. Evenementen in de bui-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13