Nieuw succes ski-broers Van der Maas Grimbergen: eindelijk winst Dubbel kampioenschap Ellen Voet Nyström probleemloos winnaar in Zwitserland Ajax L. onderuit Zowel binnen als buiten de sterkste Argentijns bokskampioen slaat veel te hard.... Alphians verslaat Alphians Karter Caron tweede Daviscup: Tsjechen wankelen De Kneet naar Kelly HILVARENBEEK - De jeugdige Leidse waterskiër Eric van der Maas (15 jaar) moest gisteren afstand doen van zijn Nederlandse titel, ondanks het kampioenschap dat hij bij de aspiranten op het onderdeel slalom behaalde. Die 'tegenvaller' werd echter ruimschoots gecompenseerd door het optreden van zijn 18-jarige broer Paul. In Hilvarenbeek eiste hij niet alleen op de slalom het nationaal juniorenkampioenschap op, hij vestigde ook een nieuw Nederlands juniorenrecord op dit onderdeel. In zijn race bij de senioren haalde hij bij een snelheid van 58 kilometer per uur aan een lijn van 14 meter 4 boeien. 'JPft Prestaties van Paul van der Maas mogen op zijn zachtst gezegd opzienbarend worden genoemd. Vorig jaar het de Leidenaar zich niet zien op het water, maar deed hij met het Nederlands jeugdteam mee aan het Europees basketbalkampioenschap. Afgelopen voorjaar hervatte hij zijn hobby op de lange lat, naar gisteren in Hilvarenbeek bleek met suc ces. In de toekomst zal hij zich overigens toch weer op basketbal toeleg- gen. Aan het einde van dit jaar vertrekt de voormalig speler van Blitz namelijk voor een stage naar de Verenigde Staten. Maar eerst zal hij, net als zijn jongere broer Eric, Nederland nu mede vertegenwoordigen op het Europees kampioenschap waterkiën dat eind augustus in Spanje wordt gehouden. De oudste Van der Maas won giste ren het slalomkampioenschap bij de junioren. Met een lijnlengte van 16 meter haalde hij op snelheid 58 vijfeneenhalve boei. In het algemeen klassement eindigde Paul van der Maas als derde, achter Henco Koop man uit Hoorn (eerste) en Rotterdammer Pieter Slot (tweede). Diezelfde Slot beroofde Eric van der Maas van zyn 'over-all'-kampioen- schap bij de aspiranten. De onttroonde Leidenaar behaalde met vijfe neenhalve boei op snelheid 58 en met 18.25 meter lyn wel de slalomtitel. In het algemeen klassement werd hij tweede, nog voor Willy Swanenberg uit Tilburg. Sport MAANDAG 16 JULI 1984 AMERSFOORT (ANP) - Op het laatste nummer van de zesdaagse zomerkampioen- schappen zwemmen 1984 brak eindelijk de ban. Het dames kwartet van het Dedemsvaart- se DAC vestigde het enige na tionale record van deze strijd om de zomertitels met een tijd van 3.57.28 minuten op de 4x100 meter vrije slag estafet te. Het oude record telde 3.58.18 minuten. Het ene record illustreerde het armzalige prestatieniveau in Amersfoort. Zelfs geen aspi rantenrecord kon worden in geschreven. Maar ook bij deze lichting ontbrak het heilige vuur, de elan om te presteren. Een nationaal kampioenschap met slechts één recordverbete ring mag een unicum genoemd worden,in negatieve zin wel te verstaan. AMERSFOORT - Nancy Kyk in de Vegte (LZ'86), Maaike Parrel (Zijl/LGB) en Ellen Voet AZC) wa ren afgelopen weekeinde succes vol bij het tweede deel van de Ne derlandse zomerkampioenschap- pen zwemmen, dat in het Amers- foortse Sportfondsenbad werd af gewerkt. De 12-jarige Woubrugse Ellen Voet kwam met twee eerste plaat sen afzetten. Zij won in haar leef tijdsklasse de 400 meter vrije slag in 4.51,02 min en deed datzelfde op de 800 meter. Daarop noteerde zij 9.59,04. Aan haar palmares voegde zij twee vierde plaatsen toe, te we ten op de 100 meter vrij en 100 me ter vlinder. Nancy Kijk in de Vegte kwam op drie onderdelen aan de start en won een zilveren en bronzen me daille. Zij werd tweede op de 100 meter schoolslag voor miesjes on der 10 jaar. Haar 1.34,86 min. bete kende een persoonlijk record. Op de 100 meter rugslag verspeelde zij door een slordig uitgevoerd keer punt de tweede plaats. Met 1.22,45 eindigde zij nu als derde. Esther van Oosten (LZ) werd op deze af stand met haar persoonlijke re cordtijd van 1.24,43 elfde. Maaike Parrel (Zijl) noteerde 1.29,2. Diezelfde Maaike Parrel zwom een uitstekende 100 meter vrije slag. De Leiderdorpse werd op knappe wijze tweede in 1.10,49, ook een persoonlijk record. Kijk in de Vegte werd hier vierde in 1.12,29. Zijl-zwemster Elize Krijnen legde op de 100 meter rugslag beslag op een derde plaats in 1.10,56. Op de 200 meter schoolslag jon gens '68 kwam Antoine van Weer den van LZ'86 met 2.39,56 net iets tekort voor een derde plaats. Een vierde plaats viel ook LGB'er Lau rens van Kampen ten deel op de 100 meter rugslag jongens '73. Hij liet 1.19,2 afdrukken. Op de 200 meter wisselslag tikte hij als zesde aan in 2.49,54. GSTAAD (AFP) - De Zweed Jakim Nyström is gisteren in ternationaal tenniskampioen van Zwitserland geworden. YuniS jaard José Higueras de door gang had versperd. Nyström versloeg in de Finale van het met bijna 325.000 gul den gedoteerde evenement in Gstaad de Amerikaan Brian Teacher met groot gemak: 6-4, 6-2. In de voorlaatste ronde had de Zweed zich ontdaan van de ongeplaatste Australiër Trevor Allan, terwijl Teacher de Span- Francisco Yunis heeft ook het derde Satelliettoernooi op zijn naam gebracht. In de finale versloeg de 19-jarige Argentijn de even oude Nederlander Tom Nijssen in drie sets: 3-6,6-4,6-0. Stand in het satelliet-circuit na drie wedstrijden: 1. Yunis 63; 2. Nijssen 31; 3. Martins (Bra); Don (Ned) 21. LEIDEN - Het cricketteam van Ajax heeft gisteren geen schijn van kans gehad tegen koploper Kieviten. De Wassenaarder na men overduidelijk revanche voor de nederlaag die de Leids/Oegst- geestse formatie hen eerder in de ze competitie had toegediend, de enige verliespartij trouwens die Kieviten had moeten afstaan. In de verschillende malen wegens regen onderbroken wedstrijd kreeg Ajax geen gelegenheid nog maals zo'n stunt uit te halen. Eerst battend verloor Ajax in twee overs haar openingsbatsmen Jackman en Gordinou de Gouber- ville. Via 16 voor 3, 42 voor 5, 69 voor 8 strandde Ajax uiteindelijk na 46 overs op het magere totaal van 81 runs. Enkele uitzonderin gen daargelaten, had Ajax geen enkel verweer tegen de uitsteken de aanval van De Kieviten. Alleen Meindert-Jan van Erp Taalman Kip (29), Danny Eldering (13) en Huib-Jan van Langevelde (13) speelden zich in de dubbele cij fers. Zoals De Kieviten gisteren speelde, is deze ploeg verreweg de sterkste in de eerste klasse (waar in Ajax debuteert). Zonder wic- ketverlies werd in niet meer dan 8 overs het Ajax-totaal gepasseerd. Senhouse 49 not out en Atkinson 27 not out degradeerden de Ajax- bowlers De Jongh en De Wit tot beginners. Om in de eerste over al 21 runs tegen te krijgen is bepaald geen lolletje. Ajax speelt pas op 29 juli de vol gende competitie-wedstrijd, thuis tegen het Utrechtse Hercules. Op maandag 23 juli (11.00 uur) speelt een Ajax-jeugdteam tegen het En gelse Wimbledon. Op 25 juli (14.00 uur) is Ajax gastheer van het En gelse Ben Ridding C.C. LEIDEN- Frans Grimbergen won gisteren in het Dekker- tennistoernooi in Warmond zijn eerste B - enkelspelfinale. Het was zijn negende poging. Acht finales moest hij als verliezer afsluiten. Het toernooi in Warmond had een •aparte moeilijkheidsgraad. Door de overvloedige regenval moesten de partijen buiten, op het vochtige en slipperige gravel en binnen op de stroeve gravellesticmat worden gespeeld. Het bleef niet helemaal zonder gevolgen. Een van de deel neemsters moest haar binnenop- treden bekopen met een zweep slag. Maar verder was er geen wanklank. Gemopperd werd er na tuurlijk wel, maar zei bondsgedele- geerde Rob Liefbroer: "Tennissers spelen liever niet dan dat zij verlie- Frans Grimbergen had geen pro bleem met binnen en buiten spe len. Hij was op het gravel en op het gravellestic gewoon de sterkste. Buiten klopte hij Kees Heemskerk in de halve finale, binnen bleef hij de hoofdtrainer van het Dekker Tennis College, Carel de Bruyn, de baas. De partij tegen Kees Heems kerk, die buiten op het nog kale en ongezellige centrecourt minder overtuigend blijk gaf van zijn on miskenbare vooruitgang dan hij in de hal had gedaan tegen Hans Ton- jann, werd beslist door Grimber- gens uitschietende forehand, zijn sterke service en soms magnifieke volleys. Daar was voor Heemskerk geen lopen tegen. En zeker niet op het vochtige gravel, 7-5, 6-2 voor Grimbergen. Binnen zijn Grimbergens stop volleys te halen, meenden de des kundigen. Misschien zou de score daar een plezieriger beeld hebben, gegeven voor Heemskerk maar een nederlaag zou hij niet hebben kun nen voorkomen. Dat liet Grimber gen nog eens zien tegen Carel de Bruyn, die in de andere halve fina le Rene van der Wilk, verantwoor delijk voor de eliminatie van de no 1 geplaatste Herman van der Ca- pellen, in drie sets de weg naar de finale had versperd, 7-6, 0-6, 6-2. De finale was een belevenis voor de kijkers die de Unicummer, die er altijd bijloopt alsof het hem alle maal niet zo bijster veel kan sche len, in hun tennishart hebben ge sloten vanwege zijn soms magi strale momenten. Die momenten waren gisteren overigens geen flit sen in een verder trieste vertoning. Grimbergen speelde constant sterk zoals hij dat het hele toernooi in Warmond deed. Tegen Carel de Bruyn moest dat zeker, want die bleek met zijn goe de lopen en zijn solide tennis een niet zo gemakkelijk te kloppen te genstander, die er best een extra zweetdruppeltje voor wilde laten vallen om het toernooi van zijn gro te baas te winnen. Grimbergen blies zijn verweer in de eerste set op met forehand explosies, ijzer- sterk volleren, maar ook met slim me lobs en passeerslagen. Het pleit voor de mentaliteit van Carel de Bruyn dat hij overeind bleef onder dat vertoon van technisch kunnen. Specialiteit Toen Grimbergen in de tweede set even adem moest halen na zijn ouverture die het publiek herhaal delijk tot applaus bracht, sloeg de attente de Bruyn onmiddellijk toe. Zijn specialiteit, de lob, mocht dan niet zo bar veel effect sorteren bij Unicums joker, die gisteren in de lucht niet te kloppen was, zijn slim passeren en zijn wisseling in effect brachten Grimbergen toch tot mis sers. Missers, die hem zelfs op een 4-1 voorsprong brachten in de tweede set. "Een derde set kan Grim niet aan", aldus de Grimbergen fans. Maar die was zekerder van eigen kunnen dan zij. Hij brandde los met service en volley en met nauw keurige passeerslagen. Spel voor spel moest Carel de Bruyn on danks verbeten en sterke tegen stand prijsgeven. Van 1-4 werd het 5-4 voor Grimbergen en 5-5. Grim bergen had het laatste woord en de misser van Carel de Bruyn, diep in het net op de backhand onder streepte nog eens dat ook hij aan het eind van zijn latijn was, 7-5. "De pressie was te groot. Daar kon ik gewoon niet onderuit komen", aldus een toch wel teleurgestelde de Bruyn. Brigitte van de Maarel won het damesenkelspel B 2. Dat deed de pupil van het Dekker Tennis Colle ge ("Ik blijf bij Carel de Bruyn trai nen. Hier is wat aan mij gedaan, hier ben ik meer dan een sparring partner voor de beteren".) zonder daarvoor op de bodem van haar kunnen te hoeven gaan. Liz Weare van de Rijnkanters dwong haar in de halve finale met haar verrassen de acties nog tot oplettendheid maar daar bleef het bij, 6-3, 6-4. In de finale had Annemarie Jun- ger geen enkel verweer tegen het solide en secure werk vanaf de ach terlijn van de op de baan immer strak kijkende, maar daarbuiten goedlachse Brigitte van der Maar- el, die vooral op de backhand in drukwekkende vorderingen heeft gemaakt: 6-3, 6-1. In het herendubbelspel B kon het duo Kees Heemskerk en Renee van der Wilk laten zien dat zij in Warmond geen vastheidsspecialis ten zijn geworden, maar dat zij ook aan het net van wanten weten. De geduchte gelegenheidscombinatie Hans Tonjann en Carel de Bruyn Traudi Witteveen moest na een spectaculaire strijd in drie sets het onderspit delven, 6-4, 5-7, 6-7. Andy Schafer won het he renenkelspel B 2 na een benauwde ontsnapping in de halve finale te gen Kees Heemskerk, 7-5, 3-6, 6- 2.1n de finale had Stefan Faas wei nig in te brengen, 1-6, 2-6. Jacqueline Paauw trof in de fina le van het damesenkelspel C Eveli ne Krul niet in haar beste vorm. De anders zo gevaarlijke forehand van de OLTC- speelster liet het in deze partij afweten en daar profiteerde Jacqueline Paauw dankbaar van, 6-3, 6-4. Jacqueline Paauw won in Warmond een tweede titel in het damesdubbelspel C. Met Nelleke Weijermans versloeg zij de licht voetige moeder- dochter combina tie van Maureen en Kiki Mijer, 6-4, 6-4. De aanval won kantje boord van de verdediging. Eveline Krul wilde niet.achter blijven en pakte met Bob Jan Die trich de titel in het gemengd dub belspel C na een harde strijd tegen Teekens van Dam, 4-6, 6-4, 7-6. Dahlhaus stond in de halve fina le van het herenenkelspel D tegen Spek voor heterè vuren, 6-1, 4-6, 6- 4, dan later in de finale tegen Mo lendijk, 6-1,6-2. In het damesenkel spel D stuitte de winnares van Waasbergen eveneens in de halve finale op de sterkste tegenstand. Traudi Witteveen dwong haar een lange set af, 7-5, 6-3. In de finale ging het 'tegen Selg heel wat ge makkelijker, 6-3, 6-3. Uitslagen: HEB 2 S.Faas- J.W. Lug- thart, 4-6, 6-3, 6-4. HDB Tonjann/ de Bruyn- Grimbergen/ Witting, 6-4, 6-0, v. Paridon/ Giberius- Heemskerk/ v.d. Wilk, 1-6,3-6. DEB 2 A. Junger- J. Grim- bergen, 6-4, 6-2. DEC 2 Burgers- van Overloop, 6-2, 6-3. DDC Suurenbeek/ ten Hage- Weijermans/ Paauw, 1-6, 2-6 Poell/ Vessies- M.enK. Meijer, 3-6, 4-6.- GDC Heeskamp/ Willems- Teekens/ van Dam, 1-6, 3-6, van Tongeren/ van Riet- Krul/ Dietrich, 6-3, 4-6, 5-7. HED M. Tuyt- Molendijk, 1-6, 6-4, 6-4.DED Selg- Brouwer, 2-6, 7-5, 3-6. DDD Akerboom/ Beelen- Admiraal/ van Mil, 6-1, 6-1. Fin. Akerboom/ Beelen- Verwoert/ Huigen, 6-1,6-2. GDD Lepelaar/ Lepelaar- Diehl/ Diehl, 4-6, 6-2, 2-6. DEE Jansen- v. Koe peren, 6-0, 6-2. HEE Kallenberg- Grim bergen- 4-6, 6-2, 6-3. Toernooi de Boekhorst, Noordwijker- hout. DEC M. Verdegaal- E. van Zuuren, 6- 1, 6-0. HEC R. Warmerdam- A.W. van Zoelen, 6-3, 3-6, 6-1. HED. Vogelaar- R. Schouten, 4-6, 3-6. HDC W. en F. van Gerven- Kuyt/van Zoelen, 4-6,6-7. GDD Overschot/ R. Zwaan- Dijkstra/ Peeters, 6-0, 6-1. FRANK BONTE MONTE CARLO (Rtr) - De Ar gentijnse bokskampioen in het middengewicht Juan Domingo Roldan heeft bij een gevecht te gen André Mongelema uit Zai re zaterdagavond zo hard ge slagen, dat hij de rechterhand brak. Roldan won de partij - zijn eerste sinds hij in maart door wereldkampioen Marvin Hagler werd verslagen - ge makkelijk, maar klaagde tij dens de laatste vier ronden al over de blessure. Pas gisteren in het ziekenhuis kwam de frac tuur c i het licht. Het belangrijkste duel van het evenement in Monte Carlo ging tussen de Amerikaan Da- vey Moore en de Puertoricaan Wilfred Benitez om de vakante wereldtitel (WBA-versie) in het zwaarweltergewicht. Moore werd al na twee ronden door de arbiter tot opvolger verklaard van Roberto Duran, wiens titel werd afgenomen, omdat hij die op redelijke termijn weigerde te verdedigen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het eerste team van ICL-A1- phians heeft gisteren de eerste twee punten in de promotie poule binnengehaald. Met 14-2 overtroffen de manschappen van coach Humprey van Vel- zen het eigen tweede team, dat ook is verwikkeld in de strijd om promotie uit de eerste klas se van het rayon Den Haag. Al in de eerste inning kwam de Alphians I op een riante 7-0 voorsprong, vooral dank zij goed slag- en loopwerk van Danny Ligtvoet en Lyndon de Jong. De pitcher van het twee de team werd een gewillige prooi voor het eerste team van Alphians. Na de derde inning kon de balans worden opge maakt: 10-0. Opvallendste wa penfeit was de fraaie tweede honkslag van Pim Hopman. Pas in de vierde inning be haalden de heren van het twee de hun eerste punt en wel door middel van een fraaie twee- honkslag van Rob van Tuyl. Het antwoord van het eerste team volgde echter onmiddel lijk. In een mum van tijd hol den drie man over de thuis plaat. Ook de laatste inning le verde nog een punt op voor de heren van het eerste. Het negental heeft nu nog twee wedstrijden voor de boeg. Zondag wacht het derde team van het Haagse Storks. Na de vakantie zullen de knuppels worden gekruist met het ge vreesde DWO uit Zoetermeer, r één van de poule. ALPHEN/STRIJEN - De Alphen- se karter Frank Caron is dit week einde in Strijen tweede geworden in de tweede van de vier wedstrij den om het Nederlands kampioen schap. In de finale startte Caron vanuit een elfde positie. Deson danks wist hij zich terug te vechten naar een tweede plaats. Frans van Ekris won de race. Zaterdag werd Caron in de tijd- rondes eerste, met een voorsprong van achttiende seconde. In de pre- finales raakte hij echter in de eer ste ronde van de baan. Van de 22s- te plaats wist hij toch op te klim men tot de een elfde. Na twee wedstrijden voert de Al- phense karter het kampioen schapsklassement aan met 27 pun ten. Hans Blanken staat tweede met 16 en Van Ekris is derde met 15 punten. Mireille Correljé (Zijl/LGB) fi nishte op de 100 meter schoolslag als vijfde in 1.20,62. Gerralda Boe- wijt noteerde hierop een persoon lijk record: 1.21,55 (9). Overige uitslagen: 100m vrij jongens '70: Marco Mulder (LZ) 1.00,62 (12), Leon Luyten (Zijl) 1.00,83 (13); 100m vrij jongens '69: Hans van Hees (LZ) 1.01,86 (15); 200m school jongens '70: Marco Mulder 2.54,75 (8), Hans van Hees 2.55,79 (10); 100m rug meisjes '69: Jeanette den Duik (Kat wijk) 1.12,44 (10); 100m rug jongens '72: Erwin Sierra (Zijl) 1.20,93 (12); 100m vlinder meisjes '73: Yvonne Laterveer (Zijl) 1.20,31 (8); 100m vlinder meisjes '72: Pauline Stastra (LZ) 1.17,24 (16); 100m school jongens '72: Robert Jans sen (Zijl) 1.26,27 (8). HRADEC KRALOVE/BAASTAD/ ATLANTA/BRISBANE (ANP) - De kwartfinales in de strijd om de Davis-beker hebben geen verras singen opgeleverd. Bekerhouder Australië, verliezend finalist Zwe den, de Verenigde Staten en Tsje- choslowakije plaatsten zich voor de halve finales. Van de vier over levenden balanceerde alleen Tsje- choslowakije op de drempel van uitschakeling. De overige drie lan den hadden weinig moeite hun te genstanders op het nutteloze van hun pogingen te attenderen. In Hradec Kralove opende Henri Leconte voor Frankrijk de strijd te gen de Tsjechen met een daveren de verrassing. De linkshandige Fransman stond in de eerste partij geen game af aan Ivan Lendl, die zijn rentree maakte in het Davis beker-team na een jaren durend meningverschil met de bond. Le conte versloeg de nummer twee van de wereldranglijst met 3-6,6-8, Met die 0-1 lag het lot van de Tsjechoslowaken daarna in han den van Tomas Smid, die tegen Guy Forget (vervanger van de ge- blésseerde Yannick Noah) de partij in evenwicht moest brengen. Smid voldeed aan die opdracht, maar niet zonder moeite. Forget hield hem de volle vijf games op de In het dubbelspel stonden Smid en Slozil eveneens de volle partij - duur op de baan om in vijf games Tsjechoslowakije op voorsprong (2-1) te brengen. Op de derde dag stelde Lendl definitief de winst veilig. Na een moeizame opening (11-9) gaf hij Forget weinig kansen meer: 11-9, 6-4, 6-2. In de laatste partij behield Leconte zijn ongesla gen status door Smid met twee maal 6-3 terug te wijzen, waardoor de eindstand, 3-2 voor Tsjechoslo-v wakije werd. Ontsnapten de Tsjechoslowaken min of meer aan de nederlaag, de Amerikanen, Australiërs en Zwe den gaven de tegenstanders die kangen niet. McEnroe en Connors gaven in Atlanta (16.000 toeschou wers) de Argentijnen Clerc en Tai- te tennisles en inde dubbel bewees McEnroe met Fleming, d'at zij in derdaad het sterkste koppel ter we reld zijn. Australië, dat in de halve finale eind september in Portland in de staat Oregon moet opboksen tegen de Verenigde Staten, had in Fitzge rald en Cash twee enkelspelers, te gen wie de Italianen Ocleppo en Panatta weinig hadden in te bren gén. Ook het dubbel McNamee/Ed- monson functioneerde naar beho ren, zodat na drie partijen het duel al was beslist. Zonder de geblesseerde Mats Wi- lander, die zich gisteren afmeldde voor de vandaag beginnende open Zweedse kampioenschappen, zag Zweden op tegen de ontmoeting tegen Paraguay. Sundström en Jarryd maakten op de eerste dag aan alle onzekerheid een einde door Pecci en Gonzalez te verslaan en een voorsprong van 2-0 te ne men. Het Paraguyaanse dubbel bracht de achterstand terug, waar na Sundström tegen Gonzalez de plaats bij de laatste vier een defini tief karakter gaf. LA RUCHERE - Gerrie Knete- mann heeft voor volgend seizoen onderdak gevonden. Hij verhuist van Europ Decor, de Belgische ploeg die na dit seizoen wordt op geheven, naar Skil. Bij deze ploeg is Sean Kelly kopman. Bosman GRONINGEN - Eddie Bosman heeft zijn handtekening gezet on der een tweejarig contract met FC Groningen. De voormalige Heeren veen- en Go Ahead Eagles-speler heeft Groningen boven Feijenoord verkozen om zijn baan als gymnas tiekleraar in Leeuwarden te kun nen behouden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12