Hockeyteam zoekt naar vorm c Sterke start van honkbal-negental Budd snelt naar record Boebka nadert zes meter Taiwan met 3-2 verslagen Regen van protesten in GP 250 cc klasse Uwe Hohii ver met de speer Nog drie oefenduels op het programma sman Wij derde op 'Zolder' Houdt monden fris en mensen monter. MAANDAG 16 JULI 1984 Sport LONDEN (Reuter) - De in Zuid-Afrika geboren atlete Zo- la Budd heeft voor het eerst in haar loopbaan een erkend re cord gelopen, zij het op een in courante afstand. De achttien jarige atlete, die nu over een Brits paspoort beschikt, won in Londen een wedstrijd over 2000 meter in 5 minuten en 33,15 seconden. Zij verbeterde blootsvoets de vijf jaar oude beste wereldprestatie (5.33,5) van de Roemeense hardloop- ster Maricica Puica met een fractie van een seconde. Budd nam halverwege de ra ce, die gelopen werd bij een krachtige wind, het initiatief, nadat de Amerikaanse haas Jill Haworth uit de baan was ge stapt. De jeugdige atlete, die de laatste 200 meter afraffelde in 31,7 seconden, versloeg in de slotfase gemakkelijk haar nieu we landgenotes Christina Bo xer en Chris Benning. Budd zal bij de Olympische Zomerspe len de 3000 meter voor haar re kening nemen. Olympisch sprintkampioen Allan Wells trad ook weer eens op de voorgrond. Hij was op de 100 meter als eerste uit de start blokken en stond de voor sprong niet meer af. Door de sterke tegenwind was een echt goede tijd niet mogelijk: 10,48. Wells verdedigt in Los Angeles zijn in Moskou veroverde titel, tegen de ongenaakbaar geachte Carl Lewis. In Londen versloeg hij onder anderen Hasley Craw ford, die in 1976 in Montreal Olympisch kampioen werd op deze afstand. De sprinter uit Trinidad werd tweede in 10,56 seconden. Teleurstellend verliep de ren tree van Steve Cram op de atle tiekbaan. De wereldkampioen op de 1500 meter kwam voor het eerst in twee weken, na een blessure, weer aan de start, maar kon niet imponeren bij de wedstrijd over 1.000 meter. Het onderdeel werd gewonnen door zijn landgenoot Steve Crabb in 2.18,13. De Amerikaan James Mays werd tweede. De gouden medaille voor hoogspringen werd zoals ver wacht een prooi voor de we reldrecordhoudster Tamara Bykova. De Sovjetrussische at lete bleef echter vijftien centi meter onder haar beste presta tie van 2,05 meter. Haar landge noot Joeri Sedyk, eveneens we reldrecordhouder, was opper machtig bij het kogelslingeren. Hij won met een beste afstand van 85,60 meter. LONDEN (Reuter) - De Sovjet-atleet Sergej Boeb ka bracht in Crystel Palace het wereldrecord pols stokhoogspringen op 5.90 meter. Boebka verbeter de zijn eigen wereldrecord, dat dateerde van 2 juni (Parijs Saint Denis) met twee centimeter. Boebka bedwong de hoogte bij zijn derde po ging. De 20-jarige Rus was daarvoor steeds bij zijn eerste beurt over 5,50 en 5,70 meter gegaan. Een poging om het wereldrecord nog vrijdagavond op 5,92 te brengen, mislukte net. Boebka won vorig jaar in Helsinki de wereldtitel. De Rus had op Crystal Palace geen tegenstand van betekenis. De Amerikaan Joe Dial werd tweede met een sprong van 5,50. Het was de derde keer dat Boebka dit jaar de mondiale topprestatie scherper stelde. Op 26 mei nam hij in Bratislava met een sprong van 5.85 het wereldrecord over van de Fransman Thierry Vig- neron. Ruim een maand geleden kwam hij nog drie centimeter hoger. Boebka (1,83 meter lang en 85 kilogram zwaar) wordt in de atletiekwereld gezien als de man. die als eerste de magische hoogte van zes meter zal bedwingen. Zijn landgenoot Vlamidir Poljakov, die in 1981 wereldrecordhouder was (5,81) beves tigde onlangs, dat Boebka de hoogte tijdens trai ningen in eigen land al had gehaald. Boebka is een van de grote afwezigen tijdens de Olympische Spe len van Los Angeles. De Sovjetunie besloot geen afvaardiging naar Californie te sturen. HAARLEM (ANP) - Het Nederlands honkbal-negental is uitstekend van start gegaan in de 13e editie van de Haarlemse honkbalweek. De ploeg van Taiwan werd zaterdagmiddag in de openingswedstrijd met 3-2 verslagen. De Taiwanezen maakten vooral aanvallend geen imponerende indruk, getuige de slechts vier honkslagen, allemaal op de startende werper Haitze de Vries. Deze begon bijzonder sterk met een koele drieslag, waarna het veld de twee andere Taiwanezen be kwaam aan de kant zette. De flit sende start van Nederland veront rustte Taiwan niet. De eerste slag man in de tweede inning, achter- vanger Tsu nam de eerste bal van de Nicolwerper de Vries vol op het hout voor een homerun: 1-0. De ovaties van de goed gevulde tribu nes werden door de Taiwanees diep buigend in ontvangst geno men. Het leek een begin van een Chinese maaltijd, die wel eens erg heet op de Nederlandse magen zou liggen. Maar het pakte geheel an ders uit. Oranje, dat in de eerste slagbeurt via knap dubbelspel van scoren was afgehouden, nam in de tweede slagbeurt hiervoor wraak. Paul Smit ontrukte werper Ming een vrije loop, die gevolgd werd door een honkslag van eerste van de in tweede positie liggende Kinigardner, die zijn uitzichten op de wereldtitel in de Limburgse blubber nog aanzienlijk had kun nen verbeteren. De wedstrijd die Neder land zondagmiddag zou spelen tegen Canada, is we gens de slechte weersom standigheden afgelast. Het duel is verschoven naar donderdagmiddag 14.00 uur. honkman Bill Groot. Linksvelder Frank Bos stootte daarop beide mannen een honk verder, waarna de aangewezen slagman Robert Knol meer dan zijn „plicht" deed en met een striemende tweehonk- slag zowel Smit als Groot over de thuisplaat joeg. Resultaat Nederland was terug in de strijd, hoewel van domineren geen spra ke zou zijn. Weliswaar was Ming machteloos tegen Charles Urbanus (500) en Marcel Joost in de volgen de slagbeurt, maar resultaat lever den deze tikken niet op. Ming werd vervangen door Yang die erin slaagde de Nederlandse aanval vol komen in bedwang te houden. Tai wan dat in de vierde slagbeurt meer grip kreeg op de ballen van de Vries, hetgeen nog eens een run opleverde, zag daarop Ron Giroldi op de heuvel verschijnen. De relie ver van de Nicols mocht ruim drie innings de defensie van Oranje lei- HEERLEN (ANP) - De mo torcrosswedstrijd in de 250 cc-klasse om de Grote Prijs van Nederland is in Heerlen grotendeels verregend. De organisatoren besloten de tweede manche na zes ron den af te breken, omdat er absoluut niet meer te rijden viel en de nummers van de crossers onleesbaar waren geworden door de modder. Besloten werd alleen de eer ste heat te laten meetellen voor de strijd om het we reldkampioenschap, hoe wel ook na die race tal van protesten werden inge- rï*enC*' VELBERT-AMSTELVEEN (GPD) - Het nationale hockeyteam krijgt nog drie kansen (ANP) - De bekendmaking van de om te bewijzen dat het een serieuze kandidaat is voor Olympische medailles. Zoals de uitslag ging met veel protesten ge- zaken er nu voor staan, moet in het gunstigste geval rekening worden gehouden dat er - paard. In de eerste manche, waann Qpnieuw niet meer te behalen valt dan een vierde plaats. De slechtse positie voor een PrvP a ,m" olympisch deelnemer. Het afgelopen weekend toonden West Duitsland (3-1) en een in compleet Australië (3-3) aan dat alleen een Hollandse bevlieging hen van eremetaal kan afhouden. 2 er nog bijna den. Hij speelde degelijk, zonder extase te verwekken. Taiwan slaagde er echter slechts een maal in op het kussen te verschijnen toen Giroldi een vrije loop weggaf. Het duel dat zo sprankelend be gon, eindigde daardoor tamelijk bloedeloos omdat de slagploegen niet in staat bleken vuurwerk af te geven. De winnende werper werd Ron Giroldi met 4-1-0-1. In de a vond wedstrijd demon streerde de ploeg van Iowa Univer- OOST-BERLIJN (ANP) - De Oostduitse atletiektop blijkt een week voordat in eigen land de vervangings wedstrijden" voor de Olympische Spelen beginnen, bij zonder goed in vorm te zijn. Bij na tionale wedstrijden in Oost-Berlijn zorgde Europees kampioen Uwe Hohn voor de derde speerworp al ler tijden met een afstand van 97,12 meter. Alleen de Amerikaanse we reldrecordhouder Tom Petranoff (99,72 m) en Hohn zelf bij zijn ver betering van het Europese record (99,52 m) wierpen ooit verder. Ook op andere technische num mers werden uitstekende presta ties geleverd. Petra Felke kwam rr lt met de speer tot 72,02 meter en Gi- Catcher LuMxngTsu zoekt sda fiey£ wierp met de digcus een (foto anp) afst3ncj van 72,28 meter. Bij het ko gelstoten zegevierde wereldrecord houder Udo Beyer (21,60 m) bij de heren en Ilona Briesenick (21,85 m) bij de dames. Detlev Gerstenberg bracht zijn nationale record ko gelslingeren van 80,26 meter op 80,50 meter. Vijf kogelslingeraars bleven boven de 79 meter. sity tegen Canada een vijftal dub belspelen, waarin achtervanger Gurtcheff een geweldig aandeel had. Canada had hierop geen ant woord en zag ook geen kans wer per Mark Murphy (2-1-4-0) in moei lijkheden te brengen. Op de dub belspelen en een tweetal spectacu laire momenten in de tweede en zesde slagbeurt na, was het echter een vlak duel dat door Iowa met 4-0 werd gewonnen. Gurtcheff sloeg daarbij een home-run. slechts Kervella, Drechsel en Kini gardner in dezelfde ronde als win naar Vimond eindigden, was voort durend gezondigd tegen de regel, dat een combinatie op eigen kracht het parkoers dient af te leggen. Zonder duwende en trekkende baancommissarissen was waar schijnlijk niet één rijder aan de fi nish gekomen. Met name Kini gardner kreeg bijzondere hulp bij het bereiken van de vierde plaats. De Oostenrijkse modderspecialist kende een wel zeer voordelige dag, doordat zijn voornaamste achter volgers in de wereldtitelstrijd, de Brit Whatley, de Belg Velkeneers en de Nederlander Van Doorn, geen wk-punten veroverden. What ley viel uit, Velkeneers liet zijn mo tor halverwege een helling achter en Van Doorn eindigde op twee ronden achterstand slechts als ze ventiende.Hoewel motocrossen onmogelijk bleek, de bijnummers 500 cc internationaal en 125 cc na tionaal werden afgelast, kwam er toch een tweede manche. Martens en Kinigardner vertrokken als een raket, laag over de modder sche rend. Een steile klim achter in het al ingekorte circuit, door de rijders vooraf als onneembaar gekwalifi ceerd, brak de wedstrijd. Twintig rijders bleven in de eerste ronde in de modder steken, pas vijftien mi nuien later werd de wedstrijd defi nitief afgevlagd tot grote ergernis ZOLDER - Leidenaar Adrie Wijsman is tijdens motorraces op het circuit van Zolder (Bel gië) derde geworden in de 80 cc klasse. Wijsman moest Henry van Heist en Carla van Koeve ringen voorrang verlenen. De race in de 500 cc klasse werd gewonnen door de Hage naar Mile Pajic op een Honda van de Stichting Nederlands Racingteam. In de 125 cc klasse zegevierde Anton Straver en in de 250 cc klasse ging Mar Schouten als eerste over de fi nish. In het bij Düsseldorf gelegen Vel- bert speelde Oranje de gastheren na de rust finaal van de grasmat. Een feit, maar wie in zo'n periode acht opgelegde kansen laat liggen, doet het toch niet goed. De Duit sers lachten er om. Ze namen aan vankelijk genoegen met een op tisch overwicht van Nederland, maar zorgden er wel voor dat ze drie keer op simpele wijze de bal langs doelman Lex Bos kregen. Die achterstand prikkelde Ne derland, dat de tweede helft een to taal ander gezicht toonde, maar zal hebben moeten beseffen dat thuis- spelende Duitsers nooit met zich laten sollen als de buit nog niet is verdeeld. Via een strafbal van Ewout van Asbeck werd de eer ge red, maar een echte eer was het niet. Kruize De dag erop tegen 's werelds sterkste formatie denderde Neder land, onder aanvoering van Ties Kruize, die sinds 31 mei met een hielblessure had moeten toekijken, uit de startblokken. De Australiërs schrokken, zeker toen ze drie goals (tweemaal Ron Steens en Maarten van Grimbergen) om de oren kre gen, maar waren niet echt aange slagen. Hun enige zorg was de schade te beperken en verder keken ze heel nieuwsgierig naar de verrichtingen van Ties Kruize. Die kreeg van de 35-jarige, maar altijd topfitte Tre vor Smith alle gelegenheid om zijn kunsten te vertonen en wie de Ha genaar dat toestaat, moet er toch rekening mee houden dat hij een draai om de oren kan krijgen. Krui ze beheerst, al heeft hij nog zo wei nig conditie, de hoge bal en de strafcorner. Wapens die hem we reldberoemd hebben gemaakt en die hij in Amstelveen gretig in de strijd wierp. Het effect was onmiddellijk zichtbaar. Zijn ploeggenoten we ten dat ze niet kunnen zonder de technische bagage van Kruize, voor wie ze zich het vuur uit de sloffen willen lopen. Hij blijft de man die een wedstrijd via één actie kan beslissen. Dat besef doet een bewonderenswaardige opoffe ringsgezindheid ontstaan en uit Kruizes sterk afgetrainde body en zijn positieve instelling blijkt, dat hij dat vertrouwen niet wil bescha men, hoewel hij (nog) ten ene male het uithoudingsvermogen mist om een hele wedstrijd naar zijn hand te zetten. Bondscoach Wim van Heumen weet dat: „Maar ik heb ook gezien dat ons elftal nog prima kan spe len, maar als je in het verloop van de wedstrijd de greep verliest, ben je tegen Australiërs geklopt. In veel andere gevallen, speel je een 3-1 voorsprong simpel naar huis. Nu werden we dermate sterk on- Relaas Collega Richard Aggiss hoorde het relaas aan, glimlachte minzaam toen hem werd gevraagd waarom hij zijn basisspelers Jim Irvine, Neill Snowdon, Terry Walsh, Terry Leece en Trevor King op de bank hield. „Wil je een hechte eenheid van zestien man hebben, dan zal je dat moeten oefenen. Dat kan tegen Jong Australië, maar heeft meer nut tegen een team als Nederland. We moeten onder druk kunnen presteren, omdat we in Los Ange les in een sterkere groep zijn inge deeld dan Nederland" (met Duits land, India, Spanje, Maleisië en de AMSTELVEEN (ANP) - Het heeft bijzonder weinig gescheeld of de derde wedstrijd tussen de herenhockeyteains van Nederland en Australië had morgen in Amstelveen niet gespeeld kunnen worden. De Australiërs kwa men namelijk zaterdag ineens tot de ontdekking dat zij volgens hun tic kets morgen in plaats van woensdag van Amsterdam naar Vancouver zouden vliegen om daar nog twee oefenwedstrijden tegen Canada te spe len. Haastige informatie bij de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas leerde dat een omzetting niet mogelijk was. Totdat men zaterdag bij de training in Amstelveen in het eveneens aanwezige cricketgezel schap van VRA een functionaris van Qantas trofdie zich het lot van de hockeyers aantrok en de zaak alsnog zo regelde dat de spelers zoals ook in de bedoeling lag pas woensdag hoeven te vertrekken. V.S., red). Daar zal ik al mijn spe lers nodig hebben. Als ik een ande re mening had, zou ik ze thuis heb ben gelaten". Aggiss vreest vooral de Duitsers en had het er dik voor over om sa men met manager Allen Berry za terdag door het hondeweer naar Velbert te toeren om te zien welke nieuwigheidsjes Klaus Kleiter heeft ingebouwd. Aggiss: „Je zal van mij niet horen wat ik heb ont dekt. 'Hjd genoeg om dat iedereen in de poule-wedstrijd in L.A. te de monstreren". Wim van Heumen: „De Austra liërs hebben al acht varianten op de strafcorner laten zien. Ik denk dat ze er nog twee achter de hand houden. Wij hebben inmiddels ook diverse patronen ingestudeerd, maar als je in een hele wedstrijd maar één corner krijgt, kan je er moeilijk op oefenen. Ik der.k, ge zien de wijze waarop de Duitsers de corners behandelen, we in L.A. hoekslagen te zien krijgen die uit het zaalhockey zijn overgenomen". Experimenteren Een etmaal eerder mochten zijn spelers tien keer experimenteren. Dat ging falikant mis, maar toen beperkte Ties Kruize zich tot het onder leiding van Kees Koppelaar afwerken van een loopprogramma op de tartanbaan rond het veld. Morgen - na een dag rust - krijgt Nederland opnieuw de kans om te laten zien dat het op eigen veld nog kan winnen. Sinds de fi nale van de E.K. (28 augustus 1983) tegen de Sowjet-Unie is dat niet meer gelukt. Daarna volgen in Los Angeles nog oefenduels tegen Spanje en Maleisié. Drie keer 35 minuten om de juiste vorm te vin den. Het lijkt onbegonnen werk. Op de 400 meter bij de heren ver beterde Thomas Schönlebe zijn Europese record voor junioren, na een schitterend duel met Jens Car- lowitz, tot 45,01 seconden. Carlo- witz finishte in 45,12. Op dezelfde afstand bij de dames was oud-we- reldrecordhoudster Marita Koch in 48.89 seconden de snelste Sabine Busch (49,83) en Dagmar Rubsam (49,90) bleven opnieuw binnen de gerens van 50 séconden. Sabine Paetz, de wereldrecordhoudster op de zevenkamp, was superieur op de 100 meter horden. Met 12,54 se conden bleef zij slechts vierhon derdste seconden verwijderd van de beste wereldseizoenprestatie van de Russin Vera Akimova. Cor nelia Riefstahl (12,65) en wereld kampioene Bettine Jahn (12,71) zorgden eveneens voor voortreffe lijke prestaties. Twee andere we reldkampioenen waren daarente gen superieur. Heike Daute won het verspringen met 7,18 meter en Marlies Gohr zegevierde op de 100 meter in 10,99 seconden. De Oost duitse liep daarmee voor de zes tiende keer in haar carnere de 100 meter binnen de elf seconden. Met de Oostduitse 4 x 100 meter ploeg kwam Gohr later tot een tijd van 42,23 seconden. 100 m: 1. Góhr 10.99, 2. Gladisch 11.14, 3. Auerswald 11,18, 4. Walther 11.26 (serie 11.21) 400 m: 1 Koch 48.89. 2. Busch 49.83. 3 Rubsam 49,90, 4. Engelmann 51,50 1500 m: 1. Bruns 4.04,40 4 x 100 m: 1. Nationale ploeg (Gla- disch.Koch,Auerswald, Góhr) 42,23 100 m horden: 1 Paetz 12.54, 2 EUeffetahl 12,65, 3. Jahn 12,71, 4 Kovanck 12,79 400 m horden 1 Fiedler 55.89 ver: 1. Daute 7,18 m, 2. Radtke 6,87 m. 3. Schima 6.79 m, 4. Vater 6,77 m hoog: 1. Helm 1,88 m kogel: 1. Briesenick 21,85 m, 2. Knorr- scheidt 20,92 m, 3. Müller 20,60 m. 4. Dit- trich 20,15 m discus: 1. Beyer 72,28 m, 2. Meszynski 2. Kempe 1, 2. Carlowitz 45,12, 3. Niestadt 46.24 DO m 1. Beyer 1.47.15 Nationale ploeg (Hubler. hoog: 1. Wessig 2,24 r polshoog: 1. Kramms discus 1. Schuit 68.8: speer: 1. Hohn 97,12 n 2 Michel 85,70 kogelstoten: 1. Beyer 21,60 m, 2. Block 19.18 m kogelsiingeren: 1. Gerstenberg 80,50 m. 2 Rodehau 79.86. 3 Haber 79.38 m. 4 Moder 79.38 m. 5 Steuk 79.12 m ADVERTENTIE Ron Steens ramt de bal langs doelman Charlesworth tegen het net. Nederland leidt met 1-0.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11