c 3 'Geloven op maandag' een probleem in de Mererovijk? Veel bijval voor Castro Pausen door een rode bril bezien Positieve reacties op benoeming Wereldraad Contact Wereldraad-Arafat ZATERDAG 14 JULI 1984 Geestelijk leven "Het is de taak van de kerken in deze tijd om te delen in de strijd om een menselijker sa menleving, want daar voltrekt zich het Rijk van God en zijn gerechtigheid. Alleen in het da gelijkse leven van mensen en gemeenschappen kan de bood schap van verlossing, vrijheid en hoop worden gehoord en zichtbaar gestalte krijgen". Zo stond het in 1971 in het ont werp pastoraal plan dat de basis vormde voor de oecumenische ge loofsgemeenschap van hervorm den, gereformeerden en katholie ken in de Leidse Merenwijk. Die visie werd drie jaar geleden beves tigd bij de viering van het tienjarig bestaan van de gemeenschap. Nu, weer drie jaar later, dreigt dat uit gangspunt naar de achtergrond te verdwijnen. Ruim een jaar geleden besloot de IKV-werkgroep bij ge brek aan belangstelling tot ophef fing. Onlangs schortte de werk groep Kerk en Samenleving om soortgelijke redenen haar activitei ten op. Aanleiding voor Peterhans van den Broek, voorzitter van de Alge mene Kerkelijke Merenwijkraad, om in het bulletin van de samen werkende kerken te spreken van een "tragische ontwikkeling" en de vraag te stellen: "Voldoet de vorm van werkgroepen, de basis van de oecumenische geloofsge meenschap inderdaad niet meer?". Vrees Gevraagd om een toelichting ne men voorzitter Van den Broek en lid van het pastoresteam Van Well allereerst de vrees weg dat een ont wikkeling in gang is gezet die het bestaan van de geloofsgemeen schap als geheel in gevaar brengt. Van den Broek: "Werkgroepen zijn de basis van onze gemeenschap. Dat is dè manier om er zoveel mo gelijk mensen bij te betrekken. Er is geen sprake van dat de belang stelling voor werkgroepen in zijn algemeenheid vermindert. De werkgroep Pastorale Zorg bijvoor beeld, ontwikkelt heel veel initia tieven. Het wordt pas een pro bleem als de verhouding tussen kerk en samenleving aan de orde komt. De houding van de kerk te genover maatschappelijke vraag stukken. Op dat terrein voldoet de respons niet aan de verwachtin gen, waarbij wij ons nu de vraag stellen of de vorm waarin wij het hebben gezocht, de werkgroepen, wel de juiste is". Van Well: "Als er binnen de ge loofsgemeenschap activiteiten worden ontwikkeld, is het nooit een probleem om mensen te vin den. We hebben net een succesvol le actie voor een eigen orgel achter de rug. Maar een geloofsgemeen schap mag niet op zichzelf betrok ken blijven. Er moet een oriëntatie naar buiten zijn. Zo stond het in het ontwerp pastoraal plan en daar hechten wij nog steeds aan. Na tuurlijk is het geen probleem dat zich alleen in de Merenwijk voor- 'De Regenboog', het centrum van de oecumenische geloofsgemeenschap in de Leidse Merenwijk. doet. Het speelt in alle kerken, overal". Van Well wijst in dit verband op de speciale positie van kerken in een nieuwbouwwijk. "De kerkelij ke betrokkenheid is laag, zeker in nieuwe wijken. In Almere is het bijvoorbeeld heel gering, niet meer dan twee procent. Bij ons voelen ruim vijfduizend van de achttien duizend wijkbewoners op de een of andere manier een band. Dat is een hoog percentage, maar in de oudere, gevestigde parochies ligt dat hoger. Er zijn veel jonge gezin nen in een opbouwfase, die alle aandacht vraagt. Mensen zijn nog niet echt geworteld in de wijk, we ten soms ook niet of ze hier zullen blijven wonen". Van den Broek: "De Merenwijk is een slaapwijk. De meeste men sen werken buiten de wijk. Soms lijkt het of de mensen denken dat de maatschappij pas buiten de wijk begint. De leden van de IKV- groep kregen geen enkele respons. Als ze bijvoorbeeld met een kraampje in het winkelcentrum stonden, kwam er totaal geen reac tie. Mensen die het met hun stand punt eens waren, lieten niets ho ren. Maar ook mensen die zich er niet in konden vinden, reageerden niet. Uit de brief van de werkgroep Kerk en Samenleving wordt duide lijk dat de leden zelf veel aan hun deelname hebben, maar dat de res pons nihil was. Je merkt ook uit hun verslag dat ze uiteindelijk een opzet kozen, die vermoedelijk geen nieuwe mensen meer aantrok". Kerk en Samenleving hield zich onder meer bezig met de opzet van een stiltecentrum, de organisatie van bezinningsdagen, het thema arbeid, een consumentenkring voor Derde-Wereldprodukten en li teratuurstudie. Van Well: "Van dat stiltecentrum hebben we steeds gezegd: we we ten niet of er belangstelling voor is, zo niet dan stoppen we gewoon weer. Dat is na een jaar ook ge beurd. Er bleek geen behoefte aan. Van den Broek: "Ik denk dat on ze benadering voor veel mensen te abstract en te weinig herkenbaar is geweest. Mensen worden over spoeld met informatie, lezen over het IKV in de krant, zien het op de televisie en hebben dan waar schijnlijk geen zin meer om daar nog een avond mee bezig te zijn. We moeten het waarschijnlijk toch meer zoeken in een project dat dichter bij hen staat. Het succes van die consumentenkring voor produkten uit de Derde Wereld sterkt me daarin. Op die manier is het heel goed mogelijk om belang stelling te kweken voor de wereld om ons heen". Van Well: "De Vredesweek is straks een goede aanleiding om het vredeswerk weer onder de aan dacht te brengen en een nieuwe groep op weg te helpen. Na de vakantie gaat de bezinning op de toekomst van de werkgroep Kerk en samenleving ook zeker door. Het is geen apathie en ik geloof ook zeker dat het geen gebrek aan belangstelling is. We hebben de juiste vorm nog niet gevonden. Maar in de diensten is het heel goed mogelijk om de relatie tussen geloof en samenleving te leggen. Dat is hier zeker geen taboe, daar heeft niemand moeite mee". "Geloven op maandag", Van den Broek is ervan overtuigd dat het "diep ingrijpt in de kerk, wanneer we echt concreet proberen te ma ken, in het geval van het IKV tot aan de politieke consequenties toe. wat we geloven", maar, zo schrijft hij in het bulletin, "we mogen toch geen geloofsgemeenschap worden waarin we samen op zondag gelo ven, maar elkaar er niet meer over aanspreken wat we er op maandag mee doen of kunnen doen". Voor het eerst is in de Duitse taal op de boekenmarkt van de DDR een werk verschenen, dat kan wor den beschouwd als de officiële communistische visie op de pau sen van de twintigste eeuw. Het is een coproduktie van de DDR-uit- geverij Urania uit Leipzig-Jena- Berlijn en de uitgeverij Progress uit Moskou. Het 565 bladzijden omvattende boek is gedrukt in de Sowjet-Unie en samengesteld door het corresponderend lid van de So- wet Academie van Wetenschappen J.R. Grigulevic. De emeritus-hoogleraar in de ge schiedenis Hubert Mohr, die ver bonden is geweest aan de Pedago gische Hogeschool van Potsdam, heeft de Duitse bewerking en aan vulling verzorgd. Mohr heeft ka tholieke theologie gestudeerd, liep in de oorlog over naar de Russen en vond de weg naar het commu nisme. De titel luidt „De pausen van de twintigste eeuw van Leo XIII tot Johannes Paulus II". Voor Mohr is geschiedenis van de pausen gelijk aan geschiedenis van een ideologie, omdat hij de Kerk opvat als een ideologie ver breidend instituut. Daarom wordt het oordeel over de pausen van de ze eeuw dan ook geveld uit het ge zichtspunt van hun „opstelling te genover het socialisme en de grote socialistische oktoberrevolutie' Het wekt geen verwondering, dat paus Leo XIII er in dit boek werk slecht afkomt wegens zijn en cycliek „Rerum novarum", die wordt gekenschetst als een „katho liek anticommunistisch manifest". Pius X maakt een betere indruk op communisten, maar bij hem slaat de schaal toch door naar het nega tieve omdat hij „ijverig de machti- gen van deze wereld heeft gediend en nog banger was voor het socia lisme dan voor de hel". Provocaties Over Benedictus XV doen de au teurs zeer geringschattend „De middelmatigheid op de pauselijke troon". Zijn opvolger Pius XI wordt diplomatieke schranderheid niet ontzegd, maar tegelijk in de communistische ban gedaan we gens zijn encycliek „Over het atheïstische communisme" uit 1937. Daarom is deze paus „deel hebber aan en niet zelden aanstich ter tot anti-sovjet provocaties". Ook Pius XII heeft het verkor ven wegens „blind anti-communis- me en verdediging van de belan gen van de heersende klasse in de leidende imperialistische staten". Ook wordt hem stilzwijgen verwe ten over nationaal-socialistische misdaden. Verreweg de meeste waardering hebben de auteurs voor Johannes XXIII, in wie zij afkeer van „ver stard anti-communisme" ontwa ren. Helemaal lovend spreken de auteurs over de encycliek „Pacem in terris", waarbij echter de passa ges over de grondrechten van de mens zorgvuldig achterwege wor den gelaten, terwijl alle nadruk valt op het pauselijk aandringen op samenwerking tussen christenen en niet-christenen. Deze paus krijgt ook een pluim wegens zijn bemoeiingen bij het bijleggen van de Cubacrisis in 1962, waarbij Sov jetleider Nikita Chroesjtsjov merk waardigerwijs in het geheel niet wordt genoemd. Stalin komt overi gens in het boek ook niet voor. Stoom afblazen Paulus VI heeft zich weliswaar onthouden van uitvallen tegen het communisme, zo typerend voor de Pius-pausen. maar zijn encycliek „Over de vooruitgang der volken" is toch nauwelijks meer geweest dan een „oproep aan de kapitalisti sche landen, wat stoom af te blazen om de opmars van het communis me te vertragen". Wel wordt over deze paus opgemerkt, dat hij streefde naar normalisering van de betrekkingen met de socialistische landen, (w.v.). De aan de pausen Johannes Pau lus I en II gewijde hoofdstukken vormen de duidelijkste spiegel van de houding die de DDR tegenover het Vaticaan inneemt. AI te grote scherpslijperij wordt in de tekst vermeden. Maar de Poolse paus krijgt wel het verwijt voor de voe ten geworpen, dat hij met zijn aan alle kanten gedekte vredesuitingen streeft naar het „onder één noemer brengen van schuldigen en slacht offers." Zonder nadere toelichting schrij ven de auteurs de aanslag op paus Johannes Paulus II van 1981 toe aan „rechtse terroristen". Zij spre ken als hun mening uit, dat het pausdom van de moderne tijd niet meer kan worden beschouwd als een „bastion van de koude oorlog". De grote instemming met de keu ze van Emilio Castro als secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, die reeds in de stemver houding naar voren komt, wordt ook weerspiegeld in de reacties van kerkleiders uit Oost en West. Dr. R.J. Mooi, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk zei: „Mijn reactie is positief. Waarom niet? Castro kent de We reldraad, waar hij elf jaar heeft ge werkt, en zorgt daarmee voor de continuïteit. Verder staat hij open voor de belangrijke wereld van de evangelische christenen, hoewel hij daartoe niet helemaal gerekend kan worden. Ten slotte komt hij uit de Derde Wereld, i.e. Latijns-Ame- rika, waar binnen zowel de Rooms- Katholieke als de protestantse ker- PLO-leider Yasser Arafat heeft tij dens zijn verblijf in Genève, waar hij eerder deze week VN-secretaris Perez de Cuellar ontmoette, een gesprek had met een delegatie van de Wereldraad van Kerken. Vol gens een persbericht van de We reldraad hebben drie stafleden (Ni- nan Koshy, directeur internationa le zaken, Erich Weingaertner, se cretaris internationale zaken en Ghassan Rubeiz, secretaris Mid den-Oosten van de hulpwerkafde ling) Arafat bezocht in het duurste hotel ter plekke, waar de PLO-lei der verbleef. In het gesprek had Arafat zijn dankbaarheid uitgesproken voor de steun van de Wereldraad voor de Palestijnen, vooral tijdens de Is raëlische invasie in Libanon. Ver der is de situatie in het Midden- Oosten besproken en de hulpwerk- programma's van de Wereldraad voor de Palestijnse vluchtelingen. ken veel in beweging is. Ik ver wacht geen ingrijpende wijzigin gen in vergelijking met de koers van de Wereldraad onder Potter". Ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Neder land, acht het van belang dat Ca stro ruime ervaring als predikant heeft. Daarom is het te verwachten dat hij in zijn werk bij de Wereld raad oog zal hebben voor de situa tie van de plaatselijke gemeenten. Het is Van der Zee nog niet duide lijk, of Castro de „Rome-vriendelij ke" secretaris-generaal is waar de Raad van Kerken in Nederland om heeft gevraagd. Hij heeft veel affi niteit met de RK bevrijdingstheo logie. Maar gezien de moeilijkhe den tussen het Vaticaan en de La- tijnsamerikaanse bevrijdingstheo logen is dat nog geen bewijs dat onze wens in vervulling gaat, aldus Van der Zee. Kardinaal Johannes Wille- brands, president van het Vati caanse secretariaat voor de Een heid onder de Christenen heeft per telegram Emilio Castro met zijn benoeming gefeliciteerd.In een reactie zegt Willebrands er over tuigd van te zijn, dat de samenwer king tussen de RK Kerk en de We reldraad zal voortgaan. Wille brands verwees naar de verklaring die de Wereldraad en het Vaticaan vorige maand na het bezoek van de paus aan het hoofdkantoor van de Wereldraad in Genève hebben uit gegeven. Daarin beloven beide te blijven streven naar eenheid. „Ik ben er zeker van dat Emilio Castro op grond van deze verklaring de samenwerking met onze Kerk op haar waarde zal schatten", aldus Willebrands. Waarnemers uit de Evangelische kringen verwachten dat de verkie zing van Castro door een deel van de Evangelische wereld positief ontvangen zal worden. Vooral de kring rond Ron Sider, leider van de groep „Evangelicals for Social Ac tion" (Evangelische christenen voor maatschappelijke betrokken heid) zal door deze benoeming zich meer tot de Wereldraad aangetrok ken voelen. De nieuwe secretaris-generaal kan op krachtige steun van de Amerikaanse kerken rekenen, al dus mevrouw dr. Janice Love van de invloedrijke Verenigde Metho- distenkerk. Mevrouw Love is lid van het uitvoerend comité (dage lijks bestuur) van de Wereldraad. Zij zei opgelucht te zijn, dat een moeilijk proces tot een einde was gekomen. Daarmee doelde zij op de tegenstand, die er niet alleen bij de Oosteuropese gedelegeerden bestond tegen een Amerikaan als topman van de Wereldraad. Dr. Arie Brouwer uit de Verenigde Staten trok zijn kandidatuur in, na dat was gebleken, dat de Russisch- Orthodoxe Kerk hem geen steun wilde of kon verlenen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. Middelkoop, 11.45 oecum. stu- dentendienst; Marekerk 10 ds. Talsma, Den Haag, 5 ds. Van der Velden, Woerden; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor Van Well; Bethlehemk.(Driftstr.) '10 herv.-ger. dienst in Petrakerk, ds. Pannekoek; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds Jansen; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds. Van der Zwaan; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 dr. De Jon ge; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Hanemaaijer; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.), zie Vredeskerk Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Panne- Oude Vest 10 ds. Vlijm; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Lo- Merenwijk: zie herv. gem. wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 drs. Falkenburg; Geref. K. Vrijg. (aula De Vlietschans, Apollolaan): Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Koek; Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw; Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10, di. 8 hr. Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. J. Ei kerbout; Leger des Heils (Goenesteeg - hoek Vestestraat): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlossingssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie ds. Kooren, 10.45 predikdienst De Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Leidse Soefi-stichting: Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singelV. zo. 10; Rooms-Kath. K.: Haagweg zat.7, zo. 9 em 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11.; Rijndyk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30. 6 Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15. Merenwijk: zie herv. gem. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. ds. Bergsma. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 7 ds. Achterberg, Leiden; Geref. Kerk: 10 ds. Van Driel, 7 ds. Ach terberg; Rk Kerk: zat. 7, 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk: 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. De Jonge; Kruiskerk, Gouwsluis: 9 ds. De Jonge; Opstandingskerk 9.30 ds. Verweij; Salvatorikerk 6.30 ds. Bogers. Oudshoorn/Ridderveld Goede Herder kerk: 10.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Mul der; De Bron: 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Verheul; Ashram: 10 ds. Mulder; Oudshoornsekerk 10 hr. Wormer, Amsterdam; Sionskerk: 9.30 en 6.30 kand. Cammeraat, Urk; Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. v.d. Tooien, 6.30 ds. De Jong (HA); Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst des Woords, 2.30 ds. Blom; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4; do. 7.15 ds. P. v.d. Meer; Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekoek; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. Veenstra; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. A. v.d. Hoorn; Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 en 7. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. za. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. za. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron za. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. v.d. Vlist, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Mouw, Gene- muiden. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 kand. Van Hoven, Hank en Dussen, 6.30 ds. Joh. Richter; Salv.kerk 9.30 ds. Kok, Utrecht, 6.30 ds. Van de Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. Van de Hoef, 6.30 kand. Verhey, Noordeloos; Geref. Kerk: ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Ver meulen, Schiedam; Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): Evang.-Luth. Gem.: 9. mevr. Muller, Amsterdam; Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.30. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 kand. Middelkoop. Dordrecht, 6.30 dr. Haitsma (in geref. kerk); De Stek 9.30 ds. Van de Pol; Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vries, Den Haag, 6.30 dr. Haitsma; Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Smeden, Den Haag, 3 ds. Boersma, Rotterdam; Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Van Dijk; 5.30, 3 9.30 11. De HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Harteveld, Rotterdam; Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Bergsma, Den Haag; ad Rk Kerk: dorp za. 7, zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. v.d. Wal, 7 ds. Krispijn; Geref. Kerk Hoeksteen: 9 ds. v.d. Wal; Maartenskerk: 10.30 ds. v.d. Wal, 7.30 ds. Krispijn; Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma; Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra (HA); Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Rk Kerk: zat. 7, z 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Sma ling, Rijnsburg; Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk Open Hofkerk: 9.30 Da. De Boer, Amsterdam, 6.30 ds.Van Bree- voort: Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15; KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 8.30 en 10 ds. Van Sliedregt, 6 ds. Gebraad; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuur- Pnië'lk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Van Sliedregt; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. Van Duijn, Bergambacht; Overduin 2.15 ds. Van den Beid; Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9.30 ds. Waasber- gen, Wassenaar; Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Van Bree- voort, 5 hr. Vercouteren, Voorburg; Triumfatork. 9.30 ds. Janssens, Rotter dam, 5 Da. De Boer, Amsterdam; Geref. K. Vrijg.: 10.15 dienst des Woords, 15.30 Ds. Heida; Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Troost, Am sterdam, 7 ds. Biewenga, Zoetermeer; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom, Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt; Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- diest; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst; Volle-evang.gem. (Tripodia'): 9.45. De Hoeksteen: Dovendienst 10 hr. Van den Bos. Onafh. Baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. Bakker; KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Van Achterberg, Leiden, 7 ds. Hortensius, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Hortensius. 7 zie herv. gem. Hoofdstr. 10.30 ds. Van den Bom; Scheppingsk. 9 ds. Van den Born; Leythenrode Elis.ziekenhuis 10 rector Abr. Vijftig- Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries; Rk Kerk: zat. 7. zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden; Geref. Kerk: 9.30 ds. De Bruijn, 7 ds. Koole, Pijnacker/Nootdorp); Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. De Gelder; Pauluskerk 9 en 7 ds. De Gelder; Geref. Kerk: 10 ds. Baas, Sassenheim, 7 ds. v.d. Kamp, Wassenaar; Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Brink, Haarlem, 4.30 ds. vd. Gronden, Broek op Langendijk; Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Van Dy- Geref. Gem.: 10 ds. 10 en 4 Hakkenberg; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7. zo. 9.30, 10.30 en 17.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Hof- fenaar, Voorhout, 6.30 ds. Van Waarde, Hoofddorp; Geref. Kerk: 9.30 mevr. Van Rijn, Am sterdam; Rk Kerk: zat. 7, zo.9 en 10.45; Evang. gem. (kruispunt Kennedylaan 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Boer, Nieuwveen, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn; Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam, Nieuwkoop, 7 ds. Schoep, Gouda; Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP. Herv. Gem. 9 30 en 7 ds. Goverts; Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoornstra, 6.30 ds. Bergsma: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser; Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. Wolf, Alphen aan den Rijn, 7 ds. v.d. Bos, Gouda; Rk Kerk: za. 10.30. zo. 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 kand. Andel, Katwijk, 5 ds. Van Eyk, 7 drs. Dekker, Twijzelerheide; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Van Niel, Ryns- burg; De Rank (Golfbaan) 10, 20 dr. Kurt Za- bel, Katwijk; Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds mevr. Attema- Roosjen, Leiderdorp. 7 ds. Krispijn, Hillegom; Vinkenl. (Binnen) 9.30 hr. Brouwer. Katwijk; Stichtingskerk 11 ds. Bach, Amster dam; Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo.8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. Hemmes, Oegstgeest, (HA); Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Da Costa (oecum. dienst); Pauluskerk 10 ds. Van der Werff, Voor hout; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 ds. Sterringa. 7 ds. Veenstra; Geref. Kerk: zie herv. gem.; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 ds. De Putter, 4.30 lees dienst: Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 br. Moleveld, 4 br. Zielhuis; Van Wijckerslooth: 4 ds. Hoekstra; Endegeest: 10 ds. Fnederich; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuw- Geref. Kerk. 9.30 drs. Jaspers Focks: 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp; Rk Kerk; zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Aarents, Katwijk a.d. Ryn; Bethelkerk 9.30 kand. Struyk, Vriezen- Gere'f. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. v.d. Wou- de. Wassenaar; Mar.kerk 9 ds. v.d. Woude, Wassenaar, 5 ds. Ribberink; Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, 7 ds. Baas; Geref. Kerk: 9 hr. Vercouteren, Voor hout. 7 ds. Baas; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse; Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR Gercf. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Buikeman, Zwammerdam; Rk Kerk: Aardam 9 en 12. kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Van Niel; Geref. Kerk: 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. Damsma, Rynsburg; Rk Kerk: 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, 7 ds. Verheule; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ha- nenburg; Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Campen, Vlaardingen, 4.30 ds. Schaap. Schoonhoven. Geref. Kerk: 9.30 ds. Leeuwis, Hoorn. 7 ds. De Zwart (Herv. kerk); De Ontmoe ting 9.30 ds. De Zwart; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. v.d. Scheur, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Koppenhol, Huizen; Bethelk. 9.30 ds. Van der Plas, Bergam bacht 5 ds. Koppenhol; ImmJcerk 9.30 ds. Bregman, Gouda, 7 ds. Hoekstra, Haastrecht; Geref. Kerk: Kruisk. 9 hr. Beijersber- gen, Rotterdam, 5 ds. Vliegenthart, Ou- Rk Kerk: Victork. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Colijn, WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Blenk, Amster dam; Kievietk. 10 prof. dr. Schutte Nordholt; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin- gen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters; Geref. Kerk: Zyllaan 10.30 ds. v.d. Wou de, 7 ds. Wilschut, Alphen a.d. Rijn; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Van de Kamp; Ned Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Spijker, Den Haag; Rk Kerk Will, zat.7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 7, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, Leiderdorp; Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wyk, ds. Hemmes, Oegstgeest; Ned. Prot Bond (De Wyk): Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Dryver, Voorschoten; Geref. Kerk: 9.30 kand. Karstens, Lei den. 7 ds. v.d. Berg, Bodegraven; Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds Wolthaus; Rk Kerk: St. Jan zat 7.30 zo. 9.30: Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 rts. Heymans, Alphen, 6.30 ds. Waarden burg, Rotterdam; Geref. Kerk: 9.30 drs. Buikema; 6.30 drs. Broer, Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9