Export fruit en groente stilgelegd Het Watergate van Nederland Onthutsende tegenvallers Rekeninghouders krijgen code Geldmarkten C Overheid wil deskundigen behouden inet toeslagen Meer werk specialisten door lagere salarissen Akkoord ziekenfonds Sliedrecht ZATERDAG 14 JULI 1984 DEN HAAG (ANP) Een aantal Nederlandse groente- en fruitexporteurs heeft gisteren besloten de export op En geland tijdelijk stil te leggen in verband met de haven staking. Zij vinden het risico dat de wagens met groente en fruit in Engelse havens niet worden afgehandeld te groot. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van binnenlandse zaken over weegt verbeteringen aan te bren gen in de arbeidsvoorwaarden van automatiseringsdeskundigen in overheidsdienst, die momenteel naar het bedrijfsleven weglopen. Het gaat vooral om meer ervaren en hoger opgeleide deskundigen, die in het bedrijfsleven aanzienlijk meer kunnen verdienen dan bij de overheid, waardoor het automati seringsproces binnen de overheid onder druk komt te staan. Volgens een woordvoerster van het minis terie zijn er nog geen besluiten ge nomen, maar kan gedacht worden aan bepaalde toeslagen voor deze functies. De problemen bij de automatise ringsdeskundigen in overheids dienst kunnen in een veel breder kader worden geplaatst. Vooral in Economie 3- de hogere rangen betaalt de over heid minder goed dan het bedrijfs leven (waar bovendien onder meer de reis- en onkostenvergoedingen veelal aantrekkelijker zijn), wat nogal wat ambtenaren wegzuigt. De Algemene Rekenkamer sprak in het jaarverslag over 1983 een vernietigend oordeel uit over een aantal automatiseringsprojec ten bij de overheid. Steeds terug kerende oorzaak daarvan is vol gens de Rekenkamer het ontbre ken van informatica/automatise ringsdeskundigheid bij de projec ten. Op Binnenlandse Zaken heeft deze constatering geleid tot een on derzoek van Berenschot Informati ca. Het onderzoeksbureau kwam in april 1983 tot de conclusie dat het verloop in de senior-funties niet groter is dan in het bedrijfsle ven, maar dat er moeilijk aan nieu we krachten met vergelijkbare er varing is te komen. Het vertrek van de op hoog niveau functionerende medewerkers wordt dan ook als zeer storend ervaren, zo lang er, louter nieuwe schoolverlaters te genoverstaan. Door de staking hebben de expor teurs al enkele tonnen schade gele den omdat donderdag de prijzen van de tomaten naar ongekende hoogte stegen terwijl die prijs gis teren meer dan gehalveerd wer den. De exporteurs zitten nu met de duur ingekochte tomaten die zij met verlies in de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk moeten verkopen. Secretaris J. van der Vorm van de Nederlandse Bond van Groen te- en Fruitexporteurs, spreekt van een ernstige situatie. Engeland is na West-Duitsland en Frankrijk onze grootste afnemer. In de haven van Rotterdam is nu ook merkbaar dat er in Engeland een staking woedt. Het is er druk ker, maar dat wordt niet als een fi nancieel aantrekkelijke situatie ge zien. De normale werkschema's worden namelijk ontwricht. De Britse havenarbeiders staken sinds maandag uit protest tegen het inzetten van niet-vakbondsle- den om ijzererts te laden voor een staalfabriek waar stakende mijn werkers postten. Gisteren werd in de laatste nog werkende grote Brit se haven het werk neergelegd. In totaal liggen nu zestig goederenha vens stil. Tussen de havenwerkgevers en vertegenwoordigers van de werk nemers is een tweede onderhande lingsronde begonnen om te trach ten een eind te maken aan het ar beidsconflict en de dreiging van in dustriële chaos af te wenden. On derhandelaars van beide zijden be studeren een bemiddelingsvoor stel van de Britse Staalmaatschap- pij, waarvan de actie niet-vak bondsleden in te zetten tot de moeilijkheden leidde. Kort zakelijk Energie Het energieverbruik in ons land is vorig jaar met twee procent ge stegen vergeleken met 1982. In to taal werd er 2413 PJ verbruikt. Eén PJ is ongeveer 23.000 ton olie of 32 miljoen kubieke meter aardgas. Dit blijkt uit definitieve cijfers van het CBS, die gisteren door het mi nisterie van economische zaken zijn bekendgemaakt. Start Start, het nauw aan de Arbeids bureaus verbonden uitzendbu reau, heeft in 1983 de honderddui zendste 'uitlening' bereikt, zo blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Uitzendbureau Arbeids voorziening Start, dat gisteren is gepubliceerd. In 1983 werden ruim 46.000 plaatsingen verwezenlijkt, met een omzet van 265,7 miljoen gulden, tegen 128,8 miljoen het jaar daarvoor. In het eerste jaar van Start bedroeg de omzet nog maar 13,5 miljoen gulden. Het aantal vestigingen is van vijf in 1978 tot 78 eind 1983 gestegen. Daily Mirror De socialistische Britse miljonair Robert Maxwell heeft zijn lang ge koesterde droom verwezenlijkt door gisteren het dagbladencon cern Mirror Group Newspapers, waartoe de grote populaire krant Daily Mirror behoort, te kopen voor 113,4 miljoen pond (474 mil joen gulden). De groep is een van de toonaangevende Britse onder nemingen op het gebied van de dagbladpers. De Daily Mirror on derschrijft in het algemeen het so cialistische standpunt. De groep bevat naast de Daily Mirror ook de Sunday Mirror en de Sunday People. Nu ook spoorwegbeambten, zee lieden en andere werknemers zich aansluiten bij de havenarbeiders en, indirect, bij de mijnwerkers, staan de havenwerkgevers onder grote druk snel een regeling te vin den voor de staking voordat de in- en uitvoer ineen storten en zich een algemene confrontatie tussen de centrale vakbond en de regering ontwikkelt. Premier Thatcher en haar kabinet zijn naar verluidt diep bezorgd over de invloed van de in dustriële onrust in de zware val van het pond en de aandelen. Bij de 4 maanden oude staking van de meeste van de 180.000 Brit se mijnwerkers, die de kolenpro- duktie bija geheel heeft stilgelegd, kwam het vrijdag weer tot ongere geldheden tussen postende stakers en de politie. In Nottinghamshire, centraal-Engeland, liepen 2 politie mannen verwondingen op en wer den 40 stakers gearresteerd toen de politie trachtte te voorkomen dat postende stakers naar een mijn op trokken waar nog wordt gewerkt. Failliete nv's en bv's schuld van 2 miljard DEN HAAG (ANP) - Bij de faillis- sementen van vennootschappen (waar onder nv's en bv's, buiten landse rechtspersonen, firma's, verenigingen en stichtingen), die in 1982 eindigden, bleven vorderin gen tot een totaal bedrag van 1,95 miljard gulden onbetaald. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Per onderzochte vennootschap bleef gemiddeld 812.000 gulden on betaald, waarvan 360.000 gulden aan belastingen en premies werk nemers- en volksverzekeringen, 443.000 gulden aan vorderingen van overige crediteuren en 9.000 gulden aan faillissementskosten. AMSTERDAM Sinds enige tijd wordt in een aantal kledingbedrijven in ons land geëxperimenteerd met een nieuwe vinding, de zogenaamde kleurklem. Zodra de klem met geweld geopend wordt, door bijvoorbeeld winkeldieven, komt er onuitwasbare inkt op het kledingstuk. (foto anp> LEIDEN - Als de werktijden van arts-assistenten in opleiding tot specialist worden teruggebracht tot 40 uur per week en als hun sala ris wordt verlaagd, kunnen extra jonge specialisten worden aange trokken. Dit stellen de directeur van de afdeling interne geneeskun de van het Academisch Ziekenhuis Leiden, dr. C. de Visser, de direc teur Sociale Zaken van het AZL, drs. J.J. Overeem, en de hoogleraar interne geneeskunde prof. dr. J.J. Veltkamp deze week in het artsen blad Medisch Contact. Ze hebben een rekensom ge maakt voor de Hoofdafdeling In wendige Geneeskunde van het AZL, waar nu zestien arts-assisten ten werken. Als die geen buiten sporig lange diensten meer maken en evenveel gaan verdienen als we tenschappelijk assistenten, komt er plaats voor vijf a zes jonge inter nisten. Volgens het plan zou ook de spe cialist bij zijn aanstelling bruto aanzienlijk minder gaan verdienen dan nu: hij zal er enkele jaren lan ger over doen om het huidige ma- i maandsalaris te bereiken. SLIEDRECHT (ANP) - Het ar beidsconflict tussen de werkne mers en de directie van het Zieken fonds Sliedrecht en omstreken, waar door het personeel weken lang stakingsacties werden gehou den, is opgelost. Beide partijen zijn gisteren overeengekomen, dat te genover de ingeleverde zes percent loon een evenredige aanpassing van de arbeidstijd in de vorm van twaalf roostervrije dagen zal staan. De aanvankelijke eis van de di rectie en het ziekenfondsbestuur dat in de komende jaren de ar beidstijd niet beneden de 36 uur per week mocht komen, is inge trokken. Voor de bonden is dit het voornaamste struikelblok geweest. Zij vinden dat een ondergrens van de arbeidsduur pas ter sprake kan komen tijdens de volgende lande lijke cao-onderhandelingen. In een gezamenlijke verklaring van de Dienstenbonden FNV en CNV en het bestuur/directie van het Sliedrechtse ziekenfonds wordt gesteld dat als straks bij die cao-onderhandelingen een onder grens wordt vastgesteld, ook de Sliedrechtse partijen zich daaraan zullen houden. Om fraude met cheques terug te dringen DEN HAAG (GPD) - Alle reke ninghouders bij postgiro en ban ken krijgen een persoonlijk identi ficatie nummer („PIN-code"), dat zij uit hun hoofd moeten kennen wanneer zij hun pas gebruiken om geld op te nemen of betalingen te doen. De postgiro wil begin vol gend jaar de PIN-code invoeren; banken als AMRO en ABN denken dat het later wordt. Het is een van de maatregelen waarmee postgiro en bmken de fraude met cheques en girobetaalkaarten willen terug dringen en tegelijk een belangrijke stap op weg naar volledig automa tisering van het betalingsverkeer. Daartoe worden giro- en bank passen voorzien van een magneet strip, waarin - met het oog niet .leesbaar - niet alleen het rekening nummer is opgenomen maar ook de PIN-code. Deze code bestaat uit vier cijfers; het nummer wordt de rekeninghouder afzonderlijk mee gedeeld. Rekeninghouders die toe gang hebben tot de geldautomaten van sommige banken hebben al een nummer dat gelijk staat aan de PIN-code. Op de postkantoren en banken komt een toetsenbord dat gekop peld is aan de centrale computer. Op het toetsenbord moet de reke ninghouder zelf de PIN-code in drukken, alsook het bedrag dat hij wil opnemen of betalen. De com puter controleert of er voldoende saldo is en of de gegeven PIN-code klopt. Is de PIN-code onjuist, dan wordt de kaart geblokkeerd. De klant kan zich tot het loket wenden voor tussenkomst. Gaat het de tweede keer opnieuw fout, dan wordt uitbetaling geblokkeerd. Bij een proef die de ABN op het ogen blik neemt met twee betaalauto's in Amsterdam wordt de kaart na de tweede mislukking ter plekke door de machine verzwolgen, maar zover wil de postgiro niet gaan. Woordvoerder C. van Oorschot van de postgiro erkent dat de vier- cijferige PIN-code „niet uniek" is; postgiro en andere banken hebben samen meer dan tien miljoen reke ningen ingeschreven en voor zulk een aantal is geen viercijferig num mer te maken dat maar een keer voorkomt. Een ander bezwaar lijkt dat reke ninghouders hun PIN-code verge ten of kwijtraken.. Maar voor Van Oorschot is dat nu juist de kern van het verhaal: „de PIN-code is ten minste even veel waard als het saldo op je rekening, de salarissen die je nog krijgt en het bedrag waarmee je op zak loopt". Volgens Van Oorschot is het de bedoeling dat ook winkels en an dere plaatsen waar met cheques en passen kan worden betaald wor- Bij bedrijven waar de PIN-code niet direct kan worden gecontro leerd moet op de tegenwoordige manier worden nagegaan of pas en cheque horen bij degene die ze pre senteert. Zoals al eerder bekend werd, zal volgend voorjaar rondom Eindhoven een proef worden geno men om geheel geautomatiseerd te betalen bij een aantal tankstations. Als verdere beveiliging tegen fraude heeft de postgiro al een be gin gemaakt met een wijziging van het rekeningnummer op de giro pas. In plaats van een letter ge volgd door zes cijfers wordt het drie cijfers, een letter en weer drie cijfers. Op die manier is het reke ningnummer gemakkelijk te ont houden. De schade die op het ogenblik jaarlijks ontstaat door verlies en diefstal van girobetaalkaarten, kas- en bankcheques beloopt jaarlijks tientallen miljoenen guldens. Ban ken en postgiro weigeren te zeggen om hoeveel het gaat maar, zeggen zij, het totale bedrag blijft onder de 100 mihoen gulden, den voorzien van een toetsenbord dat gekoppeld is aan de computers van de bank of de postgiro. Hij twijfelt er niet aan dat het jaren duurt voordat deze manier van be talen geheel is ingeburgerd. Per geval vergoedt de PTT ten hoogste 7500 gulden. Uitgangs punt is dat een set betaalkaarten een maximale waarde van 4000 gulden vertegenwoordigt, terwijl het mogelijk is dat een rekening houder wordt getroffen op het mo ment dat hij twee bijna volledige sets in huis had. Indien niet alleen de betaalkaar ten, maar gelijktijdig de pas is ont vreemd - zoals wel voorkomt na in braak - lijdt de gedupeerde een ei gen risico van tien procent, met een maximum van 300 gulden. Meer dan eens komt het voor dat girobetaalkaarten al zijn gepikt nog voor zij bij de rekeninghouder in de bus gleden. De postgiro geeft toe dat bij onderzoek door de postale recherche (een afdeling van de rijkspolitie) ook PTT'ers wegens dit soort diefstallen wordt gevat. Een gedeeltelijke oplossing zou zijn om de rekeninghouder bericht te sturen dat hij zijn betaalkaarten en cheuques van het postkantoor of de bank kan afhalen. Sommige banken doen dat in afzonderlijke gevallen, maar de PTT voelt er niet veel voor. „In de steden is dat soms nog wel te doen. Maar op het plat teland is de afstand dikwijls een bezwaar en in het algemeen bete kent het een vermindering van ser vice", meent Van Oorschot. RSV op televisie Met het parlementaire onder zoek naar de gang van zaken bij het RSV-concern, maakt het Ne derlandse bedrijfsleven zijn ei gen Watergate-schandaal mee. Zoals een onderzoek naar een eenvoudige inbraak ertoe leidde dat de Amerikaanse televisiekij kers verbijsterd konden verne men hoe hun regeringsleiders zich schandalig en zonder res pect voor de democratie gedroe gen, zo leert Nederland nu tot zijn ontsteltenis hoe de directie van een van de grootste bedrij ven door onderlinge ruzies en blunders mislukkingen veroor zaakt die met overheidsgeld wor den opgevangen, terwijl mana gers en anderen zichzelf intussen op alle mogelijke manieren ver rijken. Juist door het medium televi sie neemt nu een breder publiek dan gebruikelijk kennis van het reilen en zeilen in ondernemers- Rijkdom De vraag komt aan de orde of het management in het algemeen wel over voldoende kwaliteiten beschikt om grote ondernemin gen te leiden. Daarnaast speelt de vraag hoe loyaal management is aan de onderneming waar men werkt. Topmensen stappen zo gemakkelijk over van het ene be drijf naar het andere en lijken in veel gevallen vooral uit te zijn op persoonlijke rijkdom, ook al is dat streven tegenstrijdig met de belangen van de onderneming. De vragen zijn echter nauwe lijks te beantwoorden omdat het inzicht in de handel en wandel van de leiding van grote onder nemingen ontbreekt. Een soort van interne controle onder de top van het bedrijfsleven lijkt ook nauwelijks te bestaan. Er rust een soort van taboe op het met vuile was naar buiten ko men. Dat heeft oud-Ogem be- door Paul Frentrop land en een groot deel van de be volking gaat nu denken dat het in alle bedrijven zo toegaat als bij RSV. De RSV-affaire tast het imago van alle managers en on dernemers aan. Dat laatste is ook opgemerkt in werkgeverskringen. Daar was men juist zo tevreden dat het nieuwe industriële elan in Ne derland van de grond begon te komen. Het ondernemerskli maat is aan het verbeteren, zoals dat heet. Winst is geen vies meer nu het als taak van ondernemend Nederland wordt gezien ons uit de recessie te helpen. De onthul lingen bij RSV, de gouden hand drukken, extra verhoogde wachtgelden en pensioenen en de schandalige onkostendeclara- ties gooien roet in het eten van deze nieuwe manier van denken die al sinds het werk van de com missie Wagner zorgvuldig wordt gestimuleerd. Publiciteit Het werkgeversverbond VNO heeft zich nog niet uitgesproken over RSV. Zij wil pas een reactie geven wanneer het onderzoek is afgelopen. Maar de voorzitter van de christelijke werkgevers, Van Eijkelenburg, verwoordde onlangs al wel de zorg van het bedrijfsleven om de negatieve publiciteit rond RSV. Hij had echter ook meteen ge ruststellende woorden klaar. Het geval RSV is een uniek geval. Wat er bij RSV gebeurde is niet representatief voor hoe het Ne derlandse bedrijfsleven in het al gemeen werkt. Dat argument heeft echter wei nig overtuigingskracht. Er zijn nogal wat voorbeelden op te noe men van grote bedrijven die door slecht management de laatste ja ren over de kop zijn gegaan of nog op het nippertje konden worden gered met financiële steun: Slavenburgs Bank, de Bij enkorf en laten we de ABP-affai- re niet vergeten. Dit zijn dan alleen nog maar enkele geruchtmakende geval len. Het moet niet onwaarschijn lijk worden geacht dat een groot deel van alle problemen in het bedrijfsleven veroorzaakt wordt door slecht management en niet alleen door een teruggang in de economie of andere factoren. stuurder Boersma ondervonden, toen hij de manier waarop zijn mede-bestuurders zich verrijk ten aan de kaak stelde. Over graaien en snaaien had hij het. Daarvoor is hij door onderne mend Nederland stevig aange pakt. Hij raakte al zijn bijbaan tjes kwijt en werd bij nieuwe sol licitaties tegengewerkt, tot hij uiteindelijk bijna symbolisch bij de Amsterdamse reiniging te recht is gekomen. Toezicht Het is duidelijk dat er behoefte is aan toezicht op het manage ment. Dat kan op verschillende manieren gebeuren. De taak van commissarissen en accountant staat al ter discussie, maar het lijkt ook belangrijk dat onderne mers het functioneren van on dernemingsraden serieuzer gaan nemen. Bij RSV-dochter Tho massen bleek de ondernemings raad al de eerste die het onheil zal aankomen en daarvoor waar schuwde. Meer inzicht in de besluitvor ming in de top van het bedrijfsle ven is noodzakelijk om blunders als bij RSV te voorkomen. Dat mag toch een eerste les zijn die uit het parlementaire onderzoek kan worden getrokken. Uitein delijk zijn er maar zo'n 6500 grote ondernemingen met meer dan 100 personeelsleden in Neder land actief. Het moet toch moge lijk zijn ervoor te zorgen dat daar geen stomme dingen gebeuren S. J. van Eijkelenburg: RSV op televisie schaadt bedrijfsleven (foto ANP) Zie ook Extra AMSTERDAM (GPD) - Het was ditmaal een bijzonder slechte week voor het beurswe- zen, waarbij vooral Wall Street en het Damrak ervan langs kre gen. Beide door tegenvallende winstberichten van domineren de ondernemingen. Zo ver stoorde de grote internationale ITT, in ons land onder meer vertegenwoordigd door com municatie en verzekeringsacti viteiten, het beurswezen, ter wijl Amsterdam daarbij nog een extra duw kreeg door zeer teleurstellende winstberichten van de twee grootste banken ABN en Amro-Bank. Vooral Wall Street was ont hutst nadat het ITT-concern een dusdanige winstdaling over het tweede kwartaal in het vooruitzicht stelde, dat het di vidend fors omlaaggebracht moest worden. Nadat eerder als reactie op dit bericht de grote Europese beurzen al scherp ge daald waren, liet Wall Street een koersval van bijna 20 pun ten zien. ITT zakte daarbij van 31 dollar op 21 dollar. In drie dagen tijds gingen hierdoor op de Newyorkse effectenbeurs 30 punten op de Dow-Jonesindex verloren, nadat maandag nog met een winst van 12 punten was afgesloten. Maar vooral voor onze Beurs was de gang van zaken uiterst teleurstellend en ontmoedi gend. Want ondanks beperkte omzetten hadden de laatste paar weken juist de indrük ge geven van een toenemend opti misme. Vooral een aantal bij Amerikanen nogal populaire topwaarden en daarnaast ook een aantal lokale fondsen wis ten zich in een pertinente be langstelling te verheugen, die sterk koers-aantrekkende ge volgen had. Dat het juist weer deze aan delen waren die deze week de baisse-richting werden uit ge dreven, moet voor de kopers van de laatste tijd wel bijzonder frustrerend hebben gewerkt. En alsof de ellende niet groot genoeg was, maakten de ban ken bovendien nog bekend dat de sinds begin januari dit jaar afgeschafte opslagrente weer zal worden ingevoerd. Rood staan bij banken is hierdoor weer een half procent duurder geworden. De ABN heeft dus wel de consequenties getrokken uit de opmerking, dat de te lage rente marge - dat is het verschil tus sen de rente die de bank ont vangt en die hij zelf moet beta len - grotendeels de oorzaak is geweest van de winstdaling in de eerste vijf maanden van dit jaar. Door de nieuwe opslag rente worden de eigen rente- ontvangsten vergroot. Ontmoedigend Maar voor de renteontwikke ling in ons land is een en ander niet erg bemoedigend. De obli gatie-index liet dan ook prompt een vol punt vallen en kwam daarbij beneden de 99. In 1975 was dat 100, de laagste stand van dat jaar. De ABN zelf kreeg er al de eerste ongunstige ge volgen van te verwerken, want •Voor een nieuwe lening heeft de bank nu een rente moeten aanbieden van 9,25 procent, terwijl de emissiekoers nog moet worden vastgesteld. De enige die deze week nieu we triomfen vierde, was de Amerikaanse dollar. Op vrijwel alle fronten liep de waarde naar nieuwe toppen op en kwam bij voorbeeld in Amsterdam bo ven de f3,20, waarmee het oude record van eerder dit jaar flink 'werd overtroffen Als tegenbeeld van deze hausse was er een baisse voor speciaal het goud, op een af- jstand gevolgd door het zilver. Vooral goud kreeg de ene dreun na de andere en bereikte laagteniveaus die in geen twee jaar meer waren voorgeomen. Ook hierin komt de vrees voor nieuwe rentestijgingen in Ame rika tot uiting. Dezelfde vrees die de dollar zo vast heeft ge maakt. Het Britse pond kwam daar entegen onder druk. Enerzijds door de zich uitbreidende sta kingen en toenemende sociale onrust in Engeland en ander zijds door de recente prijsdalin gen van de ruwe olie. Maar de deze week gehouden OPEC- conferentie wist door de prijs en produktie stabiel te houden hier wat druk van de ketel weg Ondertussen is gebleken dat de Amerikaanse centrale bank vorige week opnieuw zwaar heeft moeten bijspringen om de in nood verkerende achtste grote Amerikaanse bank in Illi nois van de ondergang te red den. Dit bracht afgelopen dins dag mede de ommekeer op de aandelenmarkt teweeg. Want gevreesd wordt dat. waar de FED, het bestuur van de Ame rikaanse centrale banken, aan de ene kant geld weggeeft, hij aan de andere kant via het kre dietwezen weer geld terug vraagt. althans de vraag naar nieuw geld gaat blokkeren. Dat werkt renteverhogend en dat is iets waar Wall Street allergisch voor is. Desillusie Zoals opgemerkt liep de week voor Amsterdam op een grote desillusie en teleurstel ling uit. Na vier dagen handel stond het algemene beursge- middelde vijl' punten lager dan vorige weck vrijdag. Bij de ban ken gingen er zelfs 15 punten verloren, waardoor deze op een nieuw laagtepunt van dit jaar terechtkwamen ABN verloor in twee dagen 25 gulden, Amro- Bank vijf gulden en Nederland- Opvallend Hauw was ook Océ-Van der Grinten, die on danks een bijna 30 procent ho gere halfjaarwinst toch ruim tien gulden moest prijsgeven. Tien gulden ging er ook verlo ren bij ACF. Nijvcrdal Ten Cate en Nationale-Nederlanden Voor een lange hjst van bi lei rijke aandelen stelde het verlies zich op vijf gulden, waarmee het zo moeizaam opgebouwde herstel van de afgelopen paar weken grotendeels weer onge daan werd gemaakt. Op de Europese optiebcurs werd de afgelopen werkperio de opnieuw druk gehandeld in de valutaopties. Maar ook gou dopties traden op de voor grond. De grootste dagpost be haalde echter Koninklijke Olie, met eenmaal voor de juli call, dus die volgende week vrijdag al afloopt, een omzet van ruim 6000 contracten, waarvoor per stuk een dubbeltje werd be taald. In totaal kwam in de vijf dagen handel de omzet op 80 000 contracten, tegen 69.700 in de week daarvoor.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7