Likoed achterstand in loopt Walesa niet welkom bij proces PLO lijkt weer te zijn herenigd Publicatie over Surinaamse staatsgreep Kleine partijen in opmars Mobilofoons makkelijker grens over Dikko moet Engeland nog dit jaar verlaten België leent Zaïre 27 min Wörner vertrouwen in Reagan Cuba en VS onderhandelen Buitenland ZATERDAG 14 JULI 1984 Helemaal blank parlement voor 't laatst bijeen voortaan ook kleurlingen en In- diers zekere politieke rechten heb ben. De zwarten, 73 procent van de bevolking, komen ook in de nieu we grondwet niet aan bod. Het blanke parlement keurde de nieuwe grondwet goed, die het land ook een presidentieel systeem geeft, waarin de president vergaan- de middag de zitting sloot. Van de bevoegdheden heeft. Verleden JERUZALEM (GPD) De kloof tussen de Likoed en de Arbeiderspartij in Israël wordt kleiner, zo zegt een opinieonderzoek in de Jerusalem Post. Tien dagen voor de Israëlische verkiezingen is de voorsprong van de Arbeiderspartij op de Likoed geslonken van 16 tot 10 procent. Daarvan gaat echter slechts 1,5 procent naar de Likoed, de rest gaat naar linkse en rechtse kleine partijen. JOHANNESBURG (REUTER/ UPI/DPA) - Het geheel uit blanken bestaande Zuidafrikaanse parle ment is gisteren voor het laatst bij een geweest. Het parlement ging op reces en wanneer het in septem ber weer bijeenkomt zullen niet al leen blanken, maar ook kleurlin gen en Indiërs er zitting in hebben, maar wel in aparte kamers. De belangstelling voor de laatste zitting was uiterst gering. Drie vrouwen, twee politiemannen en een functionaris van het parlement keken vanaf de publieke tribune toe hoe de voorzitter van het parle ment, Johan Greef, vrijdag vroeg de 178 parlementsleden nog geen 100 aanwezig. Op 3 september wordt de r Zuidafrikaanse grondwet van kracht. Daarin wordt bepaald dat de Indiërs een referendum uitge schreven zou worden. Maar hier is van afgezien. Op 22 en 28 augustus zal moeten blijken wat deze bevol kingsgroepen van het nieuwe sys teem vinden. Dan kunnen kleurlin gen en Indiërs voor het eerst hun stem uitbrengen in parlementsver kiezingen. Zij kunnen dan hun „ei gen kamers" kiezen, die zeggen schap hebben over hun „eigen za ken". Nationale zaken, waaronder defensie, buitenlands beleid en economie, zullen worden behan deld door een presidentiële raad, DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie zal proberen de moei lijkheden op te lossen die bestuur ders van het Rode Kruis uit het Westduitse Bentheim ondervinden de blanken van de Nationa- wanneer zij met mobilofoons jaar november sprak ook derheid van de blanken zich in een referendum uit voor de nieuwe grondwet. Er is sprake van ge weest dat er ook onder kleurlingen le Partij, die al sinds 1948 macht is, het voor het zeggen heb ben. In beide gemeenschappen heerst verdeeldheid over het nieu we systeem en van verschillende kanten is opgeroepen tot een boy cot van de verkiezingen. Volgens de opiniepeiling van Smith een van de belangrijkste opiniepeilers in Israël krijgt de Arbeiderspartij 39,5 procent van de stemmen tegenover de Likoed 29,5. Een maand geleden was de verhouding 44 tegen 28. Als deze door Jaap van Wesel voorspelling uitkomt, zal het bij zonder moeilijk worden een nieu we regering te vormen, zowel voor de Likoed als de Arbeiderspartij, met een groot aantal kleine partij en op de wip. De ervaring van de afgelopen verkiezingen heeft geleerd dat in het algemeen de kloof tegen de da- Maar de Democratische Vredes- tum van de verkiezingen steeds lijst, de partij die aanvankelijk kleiner wordt, ook ten koste van de werd verboden, zegt dat er geen kleine partijen, zodat na een saaie enkele uitspraak van Arafat is die verkiezingscampagne een span- op een dergelijke steun aan de nende finish heel goed mogelijk is. communistische partij wijst. Daar entegen heeft Arafat zich wel een keer lovend over de Vredeslijst uit gesproken, waarin Israëli's zitten uit het linkse zionistische kamp die het vorig jaar Arafat hebben ontmoet. Onder hen ex-generaal Mati Peled, de bekende journalist Uri Avnery en de voormalige Ne derlander Yaakov Arnon. Gezien de gebruikelijke tactiek van Arafat is het zeer wel mogelijk dat hij in strikt vertrouwen beide zijn exclu sieve zegen heeft gegeven, een ma nier van handelen die hij al twintig jaar in de PLO toepast. Intussen strijden de tische partij Rakach en de Demo cratische Vredeslijst om de zegen van PLO-leider Arafat. Beide par tijen, die elkaar hevig beconcurre ren in de Arabische sector, bewe ren de exlusieve steun van Arafat te hebben. De leider van de com munistische partij Rakach reisde speciaal naar Genève om Arafat te ontmoeten, en beweerde bij terug keer triomfantelijk dat Arafat de communistische partij steunt. Twee Poolse dissidenten, Kuron (links) en Michnik rechts) in de beklaagdenbank. LONDEN (AFP/DPA) - De malige Nigeriaanse minister van transport, Umaru Dikko, moet voor 20 december Groot-Brittannië hebben verlaten. Dit heeft het Brit se ministerie van binnenlandse za ken gisteren meegedeeld in een schriftelijk antwoord aan het La- r Nigeria over te vliegen. Verle den week donderdag werd hij ver doofd aangetroffen in een kist op een vliegveld van Londen. De kist was geadresseerd aan het Nige riaanse ministerie van buitenland se zaken en had als opschrift „di plomatieke bagage".De Britse hun wagens Nederland willen bin nenrijden. Dit heeft het dagelijks bestuur van de Gemeenschap mee gedeeld in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees Parlement, de christen-democraat Hans-Gert Pottering. Al jaren lang, aldus Pottering, onderhoudt het Rode Kruis in Bentheim goede contacten met af delingen van het Nederlandse Ro de Kruis. Maar bij de grensover gang naar Nederland geven de voor hulp bij rampen bestemde mobilofoons in de wagens steeds opnieuw aanleiding tot ergernis, omdat gebruiksklaar aangesloten mobilofoons uit het buitenland de Nederlandse grens niet over mo gen. De Commissie zegt dat zij de EG- landen binnenkort een mededeling zal toezenden over toepassing van het EEG-Verdrag (de artikelen 30- 36, over het afschaffen van invoer beperkingen) op dit soort appara tuur. Als het Westduitse Rode Kruis een formele klacht wil indie nen, zal de Commissie kijken wat zij kan doen. Voor het grensoverschrijdend verkeer van 27 MC-apparatuur („bakkies") is onlangs al een over eenkomst tussen Duitsland en Ne- <fotoAP> derland tot stand gekomen. De re geling, die toestaat dat de bakkies in het buurland worden gebruikt mits ze aan bepaalde eisen vol doen, gaat op 1 augustus in. WENEN - Buiten het militaire ge- ivf i rechtsgebouw van Warschau wa ren vrijdagochtend vele bekende gezichten te zien. Onder hen be vonden zich vakbondsleider Lech gerhuis. Het ministerie verklaarde gering, die de Nigeriaanse ambas- dat de verblijfsvergunning Dikko op die datum afloopt.Dikko leeft sinds de staatsgreep in Nige ria van verleden jaar december in ballingschap in Londen. De huidi ge Nigeriaanse regering beschul- deur, die sade in Londen er van verdenkt be trokken te zijn geweest bij de po ging tot ontvoering, heeft twee Ni geriaanse diplomaten uitgewezen. Zij heeft de Nigeriaanse ambassa- door Anton Koene overleg zijn land was teruggeroepen, verzocht niet op zijn post terug te keren.Ni- beerd de oud-minister te ontvoe- geria wees op zijn beurt twee Brit- i en als „diplomatieke bagage" se diplomaten uit. King de nieuwe voorzitter van Club van Rome HELSINKI (DPA) - De „Club van Rome" heeft gisteren op haar jaar vergadering in Helsinki de Franse geleerde Alexander King (75) geko zen tot voorzitter. Hij is de opvol ger van de in maart overleden grondlegger van de club, Aurelio Peccei. King is directeur van de interna tionale federatie van instituten voor modern onderzoek in Parijs. Als eerbewijs aan Peccei heeft het instituut voor toegepaste systeem analyse in Wenen een prijs inge steld die jonge wetenschappers de kans biedt een jaar lang onderzoek te verrichten aan het instituut. De „Club van Rome" is een inter nationaal gezelschap van ca. 90 we tenschappers dat los staat van eco- Walesa en de meer dan 90-jarige professor Jan Lipinsky, de oprich ter van KOR, de dissidentenorga nisatie met als doel de arbeiders te verdedigen, alsmede vele andere leden van het hoofdbestuur van de verboden onafhankelijke vakbe- Alexander King. (foto api nomische en politieke belangen groeperingen. Men komt ieder jaar bijeen om over wereldproblemen te praten en voorstellen voor een oplossing ervan aan te dragen. PARIJS (RTR) - El Fatah, de grootste groepering binnen de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO onder leiding van Jasser Ara fat, en vier andere stromingen in de PLO hebben gisteren in Algiers een akkoord getekend om de een- BRUSSEL (AP) - België zal Zaïre een lening van ongeveer 500 mil joen frank (ruim 27 miljoen gul den) verstrekken. De lening is vol gens Belgische zegslieden toege zegd tijdens gesprekken in Brussel tussen de bezoekende Zaïrese pre sident Moboetoe en leden van de Belgische regering onder leiding i premier Wilfried Martens. t j__„ ze Ucteues aieiueu zien ucuuaai v/j. aan de mensenrechten te eerbiedi gen. Martens noemde in zijn tafel rede het handvest van de Verenig de Naties de "basis voor vreedza me coëxistentie tussen staten, voor duurzame betrekkingen tussen volkeren, alsook voor respect voor individuen". De Belgische premier onderstreepte echter de bijzondere band tussen België en de voormalige kolonie en zei: "Zaï re zal altijd een bevoorrechte part ner van België blijven". Belgische functionarissen ver klaarden dat Moboetoe in zijn be sprekingen met Martens heeft ge zegd, dat België zich niet dient te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Zaïre. Ook sneedt hij de kwestie van de in België ge vestigde Zaïrese oppositiegroepen aan. De Afrikaanse leider heeft de Belgische autoriteiten meermalen gevraagd de activiteiten van deze ballingenorganisaties in te perken. heid te herstellen in de sterk ver deelde organisatie. Dit heeft het Algerijnse nieuwsagentschap APS gemeld. De basis voor het akkoord, waarin als het goed wordt begrepen wordt opgeroepen tot een collectiever lei derschap om Arafats vrijheid van handelen te beknotten, werd eind juni gelegd in Aden na drie maan den van harde onderhandelingen. De tekst van het akkoord tussen El Fatah en de „democratische allian tie" zal naar verwachting spoedig worden bekendgemaakt.De „de mocratische alliantie" wordt ge vormd door de fracties van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP), het democra tisch front voor de bevrijding van Palestina (DFLP), het kleine Pale stijnse bevrijdingsfront en de Pale stijnse communistische partij. De- fracties stelden zich neutraal op deren tegen het leiderschap Arafat. Maar ze veroordeelden Ara fats bezoek aan de Egyptische pre sident Moebarak in december en boycotten sindsdien vergaderin gen van de PLO.Het akkoord bete kent dat de grootste dissidente groepen terugkeren in de PLO. De derde stroming binnen de PLO, de door Syrië gesteunde radicale mui ters onder leiding van Aboe Moes- sa en Aboe Saleh verenigd in de „nationale alliantie", hebben het akkoord verworpen en blijven bui ten de organisatie.In het akkoord zoals het werd opgesteld wordt op geroepen tot een vergadering later deze maand in Algiers van de lei ders van de 8 PLO-fracties. Op de ze vergadering zou een datum moeten worden vastgesteld voor de zitting van de Palestijnse natio nale Raad, het „parlement in bal lingschap", dat voor het laatst in februari 1983 in Algiers byeen was. De gouverneur belt DENVER (UPI) - De ambtena ren van de Amerikaanse staat Colorado kunnen voortaan maar beter zorgen dat ze vrij dagmiddag aan hun bureau zit ten, want wie daar opbelt zou wel eens de gouverneur kun nen zijn.Gouverneur Richard Lamm heeft reden om aan te nemen dat er ambtenaren zijn die hun weekeinde wat al te vroeg op de vrijdag beginnen. Daarom, zei hij donderdag, is hij begonnen met telefonische steekproeven.Vorige week vrij dag plaatste hij zijn eerste on verwachte telefoontjes en toen bleek dat 10 van zijn afdelings hoofden al naar huis waren en een aantal anderen zoek.Lamm zegt dat hij van zijn ambtena ren, en vooral de hoofdambte naren, verwacht dat ze min stens 40 uur per week op hun werk zijn.Er was één secreta resse die volgens hem een rid derorde verdiende voor haar reactie op zijn telefoontje- .„Toen wij opbelden zei ze, O, hij gaat net de gang op. Wacht U een ogenblik terwijl ik hem probeer op te vangen.„Tien mi nuten later worden we terugge beld en hij zegt dat hij de hele middag thuis was", aldus Lamm. weging Solidariteit en van KOR, die nog op vrije voeten zijn. Zij waren ter plaatse om te pro beren de rechtszaal binnen te ko men, waar het proces tegen vier be roemde dissidenten Jacek Kuron, Adam Michnik, Henry Wujec en Zbigniew Romaszowski, gisteren is begonnen. Evenals westerse journalisten en televisieteams, die op wacht stonden, wisten zij al lang tevoren dat zy niet toegelaten zouden worden en dat hun pogin gen tevergeefs zouden zyn. Al van tevoren was aangekon digd dat de rechtszaal zo klein is, dat slechts twee naaste familiele den van de aangeklaagden en een bescheiden geselecteerd groepje Poolse journalisten binnen moch ten. Zoals te verwachten was, werd nog onder de amnestie, die op of de rechtszaak kort na de opening rond de 22e juli - de veijaardag verdaagd. De vier worden beschul digd op gewelddadige wijze van het uitroepen van de Poolse r publiek - wordt verwacht, kunnen naar de macht te hebben wil- vallen. Nog anderen geloven dat de doen en ook dat zij plannen vier met geweld het land worden uitgezet en gedwongen in balling schap moeten gaan. Het schriftelijke verweer dat de vier beschuldigden als verdediging aanvoeren, berust vrijwel uitslui tend op plannen van de vier KOR- leden, adviseurs en hogere functio narissen van Solidariteit om in Po len de democratie te introduceren. Het einde van het proces en de vonnissen worden medio oktober verwacht. In kringen van ingewijden wordt beweerd dat de vier mogelijk toch Het proces wordt gevoerd tegen de wens van de Poolse regering, die wil voorkomen dat er uit poli tieke gevangenen martelaars wor den gemaakt. Het Kremlin ver wacht harde vonnissen als finale afrekening met KOR en Solidari teit. Vanuit westerse landen is de Poolse regering te kennen gegeven dat een hard vonnis een ongunsti ge uitwerking kan hebben op de handelsbetrekkingen met Polen. WASHINGTON (Rtr/UPI) - Presi dent Reagan heeft gisteren met de Westduitse minister van defensie Manfred Wörner over de betrek kingen tussen Oost en West ge sproken en laatstgenoemde zei na derhand dat hij ervan overtuigd was dat de president wenste dat met Moskou spijkers met koppen over de ontwapening werden ge slagen. Wörner was in Washington voor de ondertekening van een verdrag krachtens hetwelk Bonn over de komende tien jaar voor 2,5 miljard dollar ruim 700 in Europa (Ro lands) en Amerika (Patriots) ge maakte luchtafweerraketten koopt ter plaatsing in de Bondsrepubliek voor de bescherming van vliegvel den en troepen van de NAVO. „Ik heb de indruk gekregen dat deze Amerikaanse president uiter mate bezorgd is over de toekomst van de betrekkingen tussen oost en west en ten zeerste geïnteres seerd is in verbetering", zei Wör ner. De president had zich in hun gesprek tevreden getoond over de „voortreffelijke en goede relaties tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek. De president gaf uitdrukking aan zijn belangstelling voor wapenbeheersingsonderhan- delingen". De minister zei dat hy en Reagan hadden gesproken over de wape nuitgaven van de NAVO en dat hij de president had verzekerd dat de bondgenoten bereid waren op aan drang van de Verenigde Staten meer geld uit te geven. Bedreigin gen van het Congres dat Ameri kaanse militairen uit West-Duits- land teruggehaald zullen worden als het niet gebeurt, zo heeft Wör ner volgens zijn zeggen tegen Rea gan gezegd, sorteren geen effect. West-Duitsland zal zich niet laten beïnvloeden door waarschuwin gen van de kant van de Sowjet- Unie tegen zyn eigen ontwikkeling van strategische vliegtuigen en ra ketten voor de lange afstand. Minister Wörner zei dat hy don derdag met zijn Amerikaanse col lega Caspar Weinberger geen over eenstemming heeft bereikt over verhoging van het NAVO-fonds voor wat Militaire Infrastructuur wordt genoemd. Amerika vraagt Bonn om instemming met vergro ting van het fonds tot 10 miljard dollar over de volgende zes jaar. Het fonds wordt gebruikt voor conventionele wapens en andere alliantiekosten. „We bereikten overeenstemming over wijzen waarop voortuitgang kan worden geboekt, maar een ak koord zat er niet in", aldus Wörner. Manfred Wömer Drie jaar cel voor Iraanse vliegtuigkapers CRETEIL (DPA) - Vijf Iraanse luchtpiraten zijn gisteren in Créteil bij Parijs tot elk drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Van de straf zijn achttien maanden voorwaar delijk. De vijf tegenstanders van het bewind in Teheran hadden een jaar geleden een Iraanse Jumbo-jet met 381 mensen aan boord ge kaapt. Ze waren via Koeweit naar Parijs gegaan, waar zy zich op last van Massoud Radjavi, de in Franse ballingschap levende Iraanse op positieleider en aanvoerder van de volksmudjahedin, hadden overge geven aan de politie. Het Openbaar Ministerie had vier jaar geëist, hoewel op vlieg tuigkapingen vijf tot tien jaar staat. De advocaat van de vijf maximaal 22 jaar oude Iraniërs had om vrij spraak gevraagd „omdat de enige beklaagde op dit proces de ayatol lah Khomeiny is". Ook Radjavi en de by Parijs wo nende oud-president van Iran, Abolhassan Bani Sadr, hadden cle mentie bepleit. NEW YORK (UPI) - De Cubaanse vice-minister Van buitenlandse za ken,. Ricardo Alarcon, heeft don derdag en vrijdag met een Ameri kaanse functionaris besprekingen gevoerd over het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba. Dat meldt het Amerikaanse persbu reau UPI, dat zich daarbij beroept op diplomatieke bronnen. De be trekkingen tussen deze twee lan den werden 23 jaar geleden verbro ken. Het is voor het eerst sinds het presidentschap van Ronald Rea gan dat de twee landen op derge lijk hoog niveau met elkaar spre ken. DEN HAAG (ANP) - Twee leden van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, G. Tjon Akiet en M. Nasrullah, hebben begin dit jaar verscheidene malen gesprekken gevoerd met ej huurlingenleider eerste gesprek met Ij on Akiet en Nasrullah heeft gehad in Washing ton. Het gesprek vond plaats in het huis van de Surinamer „Ed" die vóór 1980 als veiligheidsman op de Amerikaanse Surinaamse ambassade in Was- •ver plannen hington zou hebben gewerkt. Vol- Suriname. De gens dr. John had „Ed" hem in een huurlingenleider werd in maart eerder stadium gevraagd een mili- dit jaar bekend als de militaire instructeur „Dr. John", toen een groep Surinamers, onder wie Tjon Akiet, na een door hem geleide mi litaire training uit Frans Guyana werd uitgewezen. Deze „Dr. John" heeft nu in het jongste nummer van het Ameri kaanse maandblad Soldier of For tunes (oplage 200.000 stuks en vooral gelezen in kringen van wa penhandel en huurlingen) een uit voerig artikel geschreven over zijn gesprekken met de Bevrijdings raadsleden Tjon Akiet en Nasrul lah. Tjon Akiet gaf na zijn uitwij zing overigens toe dat „Dr. John" aan de Surinamers militaire in structies gaf en dat hij contacten met hem had gehad. Hij heeft ech ter steeds ontkend dat er plannen waren gemaakt voor een invasie. Van de militaire training in Frans Guyana werden overigens beelden uitgezonden door de Amerikaanse televisiemaatschappij Cabel News Network. Dr. John, die zich voorstelt als 44-jarige klinisch psycholoog en Vietnam-veteraan, schrijft in dit ar tikel dat hij begin januari 1984 een tair plan op te stellen dat hij z Bevrydingsraad zou voorleggen. Het plan („plan A") dat door dr. John was opgesteld behelsde een aanval op Paramaribo met vier honderd man waarvan dr. John er 150 zou leveren en een vliegtuig. Dr. John schrijft de manschappen gemakkelijk te hebben kunnen le veren uit een groep ontevreden strijders van de anti-sandinistische guerrillabeweging Arde. waarvoor dr. John zegt te hebben gewerkt. Een vliegtuig zou dr. John „gratis" hebben kunnen krijgen. Dr. John schrijft dat hij tijdens een verblijf in San José (Costa Ri ca) dit vliegtuig aangeboden had gekregen van een persoon die hem had benaderd en op de hoogte bleek van zijn activiteit met be trekking tot Suriname. Ook wer den John wapenleveranties aange boden. Zonder deze met name te noemen suggereert John dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA er achter staat. Het plan ketste uiteindelijk af omdat Tjon Akiet en Nasrullah de benodigde één miljoen dollar niet op tafel konden leggen. Tjon Akiet zou dit in een gesprek met dr. John op 18 januari in New York hebbên meegedeeld. Goedkoper Tjon Akiet w w i nieuw goed koper plan op te stellen. Dr. John schrijft daarop twee nieuwe plan nen te hebben gemaakt. Een plan („plan B") hield in een invasie met honderd man in de westelijke grensprovincie Nickerie van waar uit een guerrillastrijd zou moeten beginnen. Het andere plan („plan C") behelsde de overname van de grensplaats Nieuw Nickerie door een peloton Nicaraguanen, Ameri kaanse huurlingen en een half do zijn Surinamers. Men hoopte dat dan door de publiciteit hulp zou toestromen. Indien het plan zou mislukken zou men zich over zee terugtrekken. Volgens dr. John toonde Tjon Akiet zich tevreden over de plan nen. Op 1 februari zou er een ge sprek over hebben plaatsgevonden in Brussel tussen dr. John, Tjon Akiet, Nasrullah en nog twee Suri namers onder wie een zakenman. Deze plannen werden aanvanke lijk afgewezen omdat de zakenman ..de Amerikanen niet vertrouwde". Volgens dr. John heeft hij na gerui me tyd echter een telefoontje ge kregen van Tjon Akiet met de uit nodiging een militaire training in Frans Guyana te geven aan een groep Surinamers als voorberei ding op de uitvoering van plan C, Nieuw Nickerie. huurlingenleider zegt dat de Fran sen tevoren waarschuwden dat de politie ging ingrijpen. De twee Amerikaanse instructeurs konden Dr. John zou een maandvergoe- voortijdig het trainingskamp verla ding van 2.000 dollar krygen. Hy ten vólgens dr. John hebben hij- eiste wel dat er nog een Amen- zelf en „Boss" van de Fransen hulp kaanse instructeur zou ^worden gekregen om per vliegtuig uit Frans Guyana te vertrekken. Dr. aangetrokken. Dat werd de huur- lingenleider „Boss" die ook in het tv-programma van Cabel News Network was te zien. Volgens dr. John suggereert in zyn artikel c rigens dat de Fransen die hulp bo den eerder een ontmoeting hadden ^reisde hij zelf met Tjon Akiet gearrangeerd tussen de voorzitter i Martinique naar Frans Guyana. Dr. John kreeg in Martinique slechts de helft van het afgespro ken bedrag en niet in dollars maar in guldens. Op Martinique ontstonden nog problemen, schrijft de huurlingen leider, bij het wisselen van het geld. De autoriteiten zouden heb ben gemeend dat het geld was ge stolen en dr. John en Tjon Akiet werden enige tyd vastgehouden waardoor zy het vliegtuig naar Frans Guyana misten. Na hun vrij lating konden de twee alsnog naar Frans Guyana gaan. Een deel van de groep van 24 Surinamers was echter al naar huis teruggekeerd en bovendien waren er, aldus dr. John, nauwelijks wapens aanwezig om mee te oefenen. Fransen Volgens dr. John is van, niet na der omschreven. Franse zijde hulp ontvangen in Frans Guyana of schoon later uitwijzing volgde. De De Amerikaanse huurlingenlei der hekelt overigens fel de Bevry dingsraad. De leden ervan vertel den „leugens" en men was volgens dr. John alleen maar uit op publici teit. Hij schrijft aan het slot van zyn artikel dat het regime-Bouter- se omver geworpen moet worden en dat dit ook zal gebeuren, maar dan zonder de Bevrydingsraad. Tjon Akiet verklaarde gister des gevraagd dat „heel wat in het arti kel bezijden de waarheid is". Vol gens hem is niet de Bevrydings raad maar dr. John zelf op publici teit uit. Tjon Akiet erkende overi gens opnieuw dat hij met dr. John contacten heeft gehad maar wilde voorlopig verder niet op de kwes tie ingaan. E. Wijngaarde, penning meester van de Bevrydingsraad, zei desgevraagd dat over de in het artikel aangehaalde zaken nog nooit in vergaderingen van de Be vrydingsraad is gesproken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6